X "Onderwijs in heel Nederland is in verwarring" UITVERKOOP WINTER KOLLEKTIE 20 TOT 50% KORTING Wildschut Optiek Daniëlschool stuurt transport op weg lONDERWUSr ACTUEEL r Ook Waldheimmavo zet zich in voor school in Zambia BESTEL NU VOOR KERSTAVOND, DE KERSTDAGEN EN OUD EN NIEUW! Kerstsfeer proeverij u PAGINA 4 r O) Nabij WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 indeling ulp Ankie Moerkamp begonnen als directeur openbare basisschool Wie verder kijkt kan het breder zie n HOYALUX EXGPWIDE y 1 Tromslager luxe WALDORFSALADE 1 Tromslager luxe HUZAREN HORS D'OEUVRE Tromslager luxe ZALM HORS D'OEUVRE f Tromslager KIPSATÉ (3 stokjes) met SATÉ-SAUS f 7,50 p. portie Catering- en Partyservice 035-602 28 71 f 5,95 p. portie Tromslager FRANS STOKBROOD en KRUIDENBOTER SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER Ruim honderd kuub hulpgoederen voor verwoeste stad Korod 'Autokraker' Service bij .Schoemaker g 14 december vormt het "De Stulp" in Lage Vuur- /an de maandelijkse wan- '.N.-Eemland. Om 14.00 art vanaf de parkeerplaats ;BosBeheer dagrecreatie- rnsteyn", gelegen pal ten iet dorp (richting Baarn). hterij "De Vuursche" ligt lied "De Stulp" (120 ha.), e- en grasvlakte, omgeven naaldbomen. Omstreeks heidevlakte nog dichtbe- >men omdat er geen scha- die, zoals vroeger, de jon- plegen weg te vreten. ;er heeft het gebied weer aakt en om de vergrassing zijn er op de open vlakte teien uitgezet die het gras :n jong struikgewas opvre- deze begrazing is het be tiet openhouden van De ;t en daardoor is spontaan vikkeling gekomen. n de Stulp wordt gestreefd rust t.b.v. de vogels die Dben. In het wandelpad dat n vlakte voert zijn enkele gemaakt, waar men via es de begraasde vlakte kan de bossen rondom de open beheer gericht op het be- :n oerbos. zeer gevarieerde wande- is het gebied slecht bereik- lenbaar vervoer, maar de id per fiets is bijzonder delijke fietspaden uit alle plaatsen. Informatie: tel. itrale Voorlichting Soest eventuele vergunning kun- king kenbaar maken bij de 0 CA Soest, telefoonnum- eend voor een rgunningverlening ester op grond van V. voor het houden van e Van Weedestraat. 15 maart 1998 de tijd nherroepelijke sldoen. t afwijzen omdat deze i van parkeerplaatsen, ten hiervan schriftelijk en door middel van jord-brief. jven op basis eede plantenkas 998 te verwijderen. liker pand Koningsweg nnen 6 weken de detail- jen. Dit op straffe van een dwangsom van met een maximum van igen). Mocht dit onvol- ilsnog bestuursdwang lanschrijven indien het ito's het aantal van 15 het teveel aan auto's wordt verwijderd en i kosten. :kking van de Icing van 16 mei 1995 le zes dagen zijn aangewe- lesterberg verschillend) gestaan af te wijken van de eldende geluid- en trilling- Snoepen in de klas is per definitie niet toegestaan, tenzij een jarige ('het liefst iets gezonds') trakteert. Strafwerk heeft ze, zover ze zich kan herinneren, nog nooit gegeven. Maar ze kan wel héél streng zijn. "En lastig," zegt Ankie Moerkamp die per 1 december de nieuwe direc teur van de openbare basisschool in Soest is. "Ik geloof in het creëren van wenselijk gedrag door het positieve te belonen. Dat is veel effectiever dan het onge wenste te straffen. Maar ik geloof wel in straf als een kind bijvoorbeeld vecht op het schoolplein. Dan moet je zo'n kind binnenhouden. Verder ben ik hinderlijk vasthoudend als het gaat om een goede omgang met elkaar," aldus Ankie Moer kamp die geen grote mond duldt en al tijd zal optreden tegen grof taalgebruik ('Hou je bek', 'Rot op'), ook als kinde ren dat onderling bezigen. "Ik zal nooit doen alsof ik het niet heb gehoord en als een kind hardnekkig is, zet ik er een aanpak op." Spijbelen Spijbelen deed ze soms in haar eerste examenjaar aan de MMS, een middel bare school voor meisjes ("Ik ben van twee jaar voor de mammoet"). Dan ging ze koffiedrinken en flipperen, maar dat ze de eerste keer niet slaagde kwam vol gens haar meer doordat ze niet oplette als ze er wél was. Het was geen toeval dat ze dat jaar alleen voor Nederlands (een zes) en geschiedenis (een negen) een voldoende scoorde. Het waren als leerling en zijn als leerkracht haar favo riete vakken. Maar Ankie Moerkamp staat niet meer voor de klas. Ze is directeur geworden van de Soester openbare basisschool, waar sinds de fusie in augustus de Klim op, de Desmond Tutuschool, de Prins Willem Alexanderschool, de OBS Over- hees en de Wethouder de Haanschool in Soesterberg toe behoren. Haar eerste indruk van Soest is goed, ze heeft het gevoel met vriendelijke men sen te maken te krijgen. Bij de eerste kennismaking wekt ze zelf de indruk aardig en openhartig te zijn en hoewel ze lang van stof kan zijn als ze eenmaal op de praatstoel zit, kan ze niet als ge compliceerd worden getypeerd. Ankie Moerkamp is iemand die ooit verpleeg ster, later fysiotherapeut wilde worden, maar haar hart aan het onderwijs heeft verpand. Haar ervaring is ruim in de breedste zin van het woord. In en rond Amsterdam Sinds 1 december is Ankie Moerkamp directeur van de openbare basisschool in Soest. "In Amsterdam maakte ze het proces van bestuurlijke verzelfstandiging al eens mee. "Maar het bleef hangen bij de bovenschoolse sturing, terwijl ik daar iets mee wilde doen. Dat kan ik nu in Soest. Ik ben een schakelpunt tussen het onderwijs veld en het bestuur.foto: Aldo Allessie werkte ze zowel fulltime als parttime binnen en buiten de klas, in de onder en de bovenbouw, deed ze van alles en nog wat op beleidsgebied, coördineerde ze een samenwerkingsverband van allo basisscholen in De Pijp en was ze direc teur op drie scholen, waarvan één keer als 'interimmetje'. Schakelpunt In Amsterdam, waar ze woont en blijft wonen, heeft Ankie Moerkamp het pro ces van bestuurlijke verzelfstandiging in het openbaar onderwijs al eens meege maakt. "Maar het bleef hangen bij de bovenschoolse sturing, terwijl ik daar iets mee wilde doen. Dat kan ik nu in Soest." Ze is geen vakbondsvrouw voor het onderwijzend personeel, maar even min de marionet van het bestuur. "Ik ben een schakelpunt tussen het onder wijsveld en het bestuur. Als je met el kaar omgaat in de sfeer van belangen, dan gaat het mis. We hebben namelijk allemaal hetzelfde belang en dat zijn de kinderen in het onderwijs. Je hebt wel allemaal je eigen verantwoordelijkheid. Als die helder is, hoeft niemand er ver velend over te doen als je een keer een keus maakt, waardoor iemand anders niet gelukkig is." "Welke verandering dan ook, het brengt altijd verwarring met zich mee. Vandaar- uit zeggen mensen wel eens dingen, waardoor de buitenwacht denkt dat het niet allemaal pais en vree is. Maar als er iets is, kun ie niet zeggen: het komt door de fusie of de nieuwe directeur. Het onderwijs in heel Nederland is in ver warring, omdat de hele maatschappij in ontwikkeling is, zoals nooit tevoren. Dat geeft angst bij de mensen, maar biedt ook veel kansen." Voordeel De fusie tussen de vijf openbare basis scholen heeft het voordeel dat de scho len eikaars deskundigheid kunnen be nutten. Dat zal ook zeker gebeuren, be looft Ankie Moerkamp, maar het is vol gens haar niet de bedoeling dat alle scholen in één kleur geschilderd worden. De nuance zal worden gerespecteerd. De uitdaging voor Soest is volgens An kie Moerkamp creatief te kijken wat ouders vragen van het onderwijs. De school was altijd een plek waar kennis werd overgedragen, tegenwoordig moet de kinderen ook worden geleerd om te gaan met de kennis, zoals bij computers. Het is niet alleen maar een kwestie van de tafel van vijf uit het hoofd leren. De school heeft, aldus Ankie Moerkamp, een soort één loketfunctie gekregen, waar de kinderen in deze jachtige tijd alles van hun gading kunnen krijgen. Kerntaken "Al moet je natuurlijk wel bij je kernta ken blijven. Je verkoopt toch onderwijs en opvoeding," stelt de nieuwe directeur nadrukkelijk. Voor wat betreft concrete voorbeelden van het nieuwe beleid wil ze nog niet uit de school klappen. "We zijn hard bezig om de veranderingen op een rij te zetten en dat doen we met z'n allen op inspirerende wijze. Dat proces ronden we in februari af en in maart tre den we daarmee naar buiten." Eén doel wil ze alvast wel verklappen. Het openbaar basisonderwijs in Soest telt momenteel ongeveer zevenhonderd leerlingen. Volgens Ankie Moerkamp moet het mogelijk zijn dat aantal in een jaar of vier op te voeren tot 900. "Dat is cijfermatig onderbouwd. Je probeert dat natuurlijk te halen, dat is goed voor iedereen die hierbij betrokken is." p F? I T M E X X ESPRIT VAN WEEDESTRAAT 4 - SOEST Een school steunen in Zambia. Dat is het doel van de kerstactie waar leerlingen van de Waldheimmavo zich de komende weken voor zullen inzetten. Een goed doel, want de school waar de actie voor onderno men wordt, de "Secondary Boar- ding School" te Katete, is zeer nood lijdend. Katete ligt iets ten zuiden van Lusaka, de hoofdstad van Zambia. Dit land dat tweeëntwintig maal zo groot is als Ne derland heeft slechts 8 miljoen inwo ners. Economisch gezien maakt Zambia moeilijke tijden door. Het heeft een zeer lage levensstandaard en veel mensen leven onder zware omstandigheden. Door het ineenstorten van de koperin dustrie mergelde het land echter meer en meer uit. Sinds 1991 is Zambia wel iswaar een meerpartijendemocratie, maar de politieke onrust blijft. De politieke onrust en de slechte econo mische situatie hebben ervoor gezorgd dat de meeste scholen in Zambia in zeer slechte staat verkeren. Zo ook de school in Katete. De kostschool, die ooit is ge sticht door zendelingen en later is over genomen door de Kaunda-regering, wordt nu weer teruggegeven aan de kerk. Ongeveer 90 procent van de be volking is christen en er zijn vele kerken in Zambia. De grootste is de Reformed Church. In het kader hiervan helpt de familie Mulder bij de genoemde over dracht. De heer Mulder, voormalig rec tor van het Griftland College, zet zich nu al anderhalf jaar in voor de school. Hij liet de Baarnse leerlingen onlangs zien dat een actie voor de Secondary School in Katete broodnodig is. Loka len hebben vaak kapotte ruiten en geld voor vervanging is er niet. Hetzelfde geldt voor de stoelen en tafels: als ze er zijn, verkeren ze in slechte staat. Vanaf afgelopen maandag proberen de leerlingen van de Waldheimmavo zoveel mogelijk geld in te zamelen voor de school. Dit doen zij door koekjes te ver kopen. Tien grote kerstkransen kosten f 5,- en 500 gram roomboterkransjes kost f 6,50. Door deze actie kan heel concreet gewerkt worden aan het op knappen van de school. WE CARE AB0UT Y0UR EYES Met het nieuwe concept voor multifokale glazen van Hoya is de ideale bril vrijwel een feit. Nog nooit is het natuurlijke zien dichter benaderd dan met Hoyalux Wide. Nu krijgen uw ogen eindelijk alle ruimte, in de verte èn in het leesgebied dat met maar liefst 23% is ver breed. Maximaal overzicht in de breedte en een soepele en snelle overgang in de hoogte, zon der uw hoofd extra te bewegen. U merkt eigen lijk nauwelijks nog dat u een bril op heeft. En daar gaat het toch eigenlijk om? Stap direct even binnen bij uw opticien en geniet van het wijdse uitzicht en het extra brede leesoppervlak dat Hoyalux Wide ook u kan bieden. Gratis professioneel schoonmaak- apparaat voor uw nieuwe bril Tijdelijk krijgt u bij aanschaf van deze glazen bovendien een professioneel uiterst handig en buitengewoon effectief ultrasoon schoon- maakapparaat voor uw bril cadeau. alleen bij EX WIDE ©uiteraard bij de vakopticien: ZUIDPROMENADE 14 SOEST - HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 Multifokaal in een breder perspectief Frisse feestsalade met vruchten, noten, kip, gegarneerd r ic f\f) met gevulde eieren, gevulde soesjes, pompernikkel J IJ, UU p.p. Gegarneerd met: gevulde eieren, gevulde soesjes, r -tn cr\ pompernikkel, fricandeau, rosbief, ham, kipfilet J l/fjUp.p. Gegarneerd met: gevulde eieren, gevulde soesjes, r m CI\ pompernikkel, zalm, garnalen, paling krab J ls, JU p.p. t Tromslager BEENHAM (250 gram) met PEPERROOMSAUS Steenhoffstraat 58 Bestellingen kunnen op alle feestdagen worden afgehaald tussen 14.00 en 15.00 uur. Wie de afgelopen weken de Danië lschool betrad, liep grote kans eerst tegen een orgel te botsen, zich ver volgens tegen een tafel te stoten en in een stoel terecht te komen. Het gebouw aan de Smitsweg was eigen lijk te klein om alle ingezamelde spullen voor de stad Korod in Oost- Slavonië te herbergen. Met behulp van enthousiaste kinderen, het gemotiveerde schoolteam, bereidwil lige ouders en gulle gevers werd in twee maanden tijd 70 kubieke meter aan speelgoed, kleding, huisraad en voedsel- pakketen verzameld. De ouders van de leerlingen van de Daniëlschool kregen een gezin uit Korod toegewezen en stel den daarvoor een voedselpakket samen met producten die houdbaar zijn, zoals rijst en meel. Daarnaast werd de actie voor het goe de doel gesteund door bedrijven en in stellingen die voor nog eens dertig kuub spullen zorgden, waaronder ziekenhuis bedden van een zorginstelling en ser vies, bestek en zwarte broeken en witte overhemden van restaurants. Vrijwel nergens hoefde een poetsdoek overheen te worden gehaald. "Heel ple zierig is dat nagenoeg alles in dusdani ge staat verkeerde, dat we het meteen konden inpakken," aldus directeur Pie- ter Moens van de reformatorische basis school in het Smitsveen. Transport Vrijdagmorgen werden alle goederen voor transport in een grote vrachtwagen geladen. Die was afkomstig uit Korod en had vorige week een lading gelost in Rotterdam. Via een zendingsbureau waren de twee chauffeurs met hun vrachtwagen doorgestuurd naar Soest, waar de hulpgoederen klaar stonden. Op weg naar Oost-Slavonië maakten de chauffeurs nog een tussenstop in Barne- veld. Daar was na een andere actie vijf tien kuub aan kleding overgebleven, die niet met een eerder transport meekon. De kleding werd vervolgens beschikbaar gesteld aan het doel, waarvoor de Da niëlschool zich de afgelopen maanden inzette, De hulpgoederen, die de vrachtwagen tot de nok toe vulden, zouden uiterlijk zaterdagavond de plaats van bestem ming bereiken en zijn bestemd voor de ongeveer 150 kinderen van 4 tot en met 16 jaar, die na de gruwelijke burgeroor log in het voormalige Joegoslavië zijn De inzamelingsactie van de Daniëlschool voor Korod werd een groot succes. De hulpgoederen zijn inmiddels in Oost-Slavonië afgegeven. Foto: Aldo Allessie teruggekeerd in hun grotendeels ver woeste woonplaats Korod. Veel kinde ren zijn nu wees en worden (tijdelijk) opgevangen in tehuizen. Tijdens de oor log zijn de meeste huizen en als zoda nig ook alle huisraad en materialen ver nield. Via het Deputaatschap hulpverle ning Bijzondere Noden besloot de Da niëlschool daarom actie te ondernemen. Zaterdag 13 december a.s. Jasmijn laat u de mooiste kerstsfeermakers zien. Onze bloembindsters demonstreren diverse schitterende kerstarrangementen. Ook u doet vast een idee voor thuis op! Ook veel doe-het-zelf materialen: meer dan 25 groensoorten, kaarsen, mossen, windlichten, sierfruit, bessen, enz. enz. Kom zaterdag a.s. ook gezellig even langs in Hartje Zuid! ZATERDAG 13 DECEMBER in de aanbieding: 3 blokken steekschuim het echte bloemistensteekschuim! voor maar 4,- maximaal 6 per persoon, geldt alleen zaterdag 13 december zolana de voorraad strekt BLOEMENHUIS "Hartje Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 035 - 601 68 77, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Fax 035 - 602 92 21 "De opbrengst is gigantisch en veel meer dan we hadden verwacht. De reacties waren ook bijzonder positief," aldus de zeer verheugde Moens. Het is niet uit gesloten dat de actie een vervolg krijgt. In elk geval komt een predikant uit Kor od in januari of februari naar Soest om de hulpverleners uit de doeken te doen hoe de situatie ter plekke is en waar de ingezamelde spullen zijn terechtgeko men. Dat laatste kunnen Moens en waarschijnlijk vertegenwoordigers van de oudercommissie en het bestuur van de Daniëlschool met eigen ogen zien wanneer ze in het voorjaar een werkbe zoek aan Korod afleggen. Mede op ba sis van de het bezoek van de Oost-Sla vonische predikant aan Soest en de Soester delegatie aan Korod wordt be keken wat nog meer kan worden gedaan voor de kinderen. Buurtbewoners waarschuwden vorige week woensdag de politie omdat ze op de Beetzlaan een man bezig zagen om met een stuk ijzerdraad een auto te ope nen. Toen de politie arriveerde bleek er weinig aan de hand te zijn. Het was de eigenaar zelf, die zijn sleutels in de wa gen had laten zitten en nu wanhopig probeerde het portier open te krijgen. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs i verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! BMiters Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44

Soester Courant | 1997 | | pagina 5