s F129,- Danscentrum Gerla 0 diner Hulde voor de bezorgers-van-het-jaar Ouderschapsverlof inzet kort geding Amnesty Soest houdt aandacht levend voor mensenrechtenactivisten GRATIS VUURWERK ALTIJD PRIJS! i ACTUEEL 1 Kersttocht Ruiterclub Cheval Geen zorgeloze kerst in Lins Soestand over de raadsverkiezingen (2x) yac. de bruin MAAK KANS OP 99,- Bjj elke 25,- vuurwerk GRATIS kraslot* minimaal 2,50 kortins Kringloopcentrum Spullenhulp verwerkte al 75 ton textiel PAGINA 1Q WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 11 december cg ƒ13,98 ƒ1,98 t wat tips: se rolfacfe's h wens SW/n Broekhof, Cees Boomhouwer, Maikel Fagel december. NOP! iaar onze iedinsen Medewerkster Yves Rocher stapt naar de rechter KL HOEK en cafétaria 3HOEK 2364 SOEST COUNTRY LXSXFE-ÜjAlIVCEI 85,- per persoon Alb. Cuyplaan 198b Soest Met paarden, pony's en koetsen Met een 'TOP' dekkingen uitstekende service, ook bij schade, zijn de premies per f1000,- voor: Vrijdag live vanuit Artishock Nieuwe vrijwilligers welkom Spullenhulp en de feestdagen Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers als kipfilet tellen Dftimerit ensalade's /svan a I; Drie bezorgers van de Soester Cou rant zijn vorige week even extra in i het zonnetje gezet, omdat ze het af gelopen jaar een (bijna) absoluut 'minimum aan klachten op hun naam hebben gebracht. Stijn Broef- hof, Cees Boomhouwer en Maikel Fagel gingen met de hoogste eer strijken. Daar hoorde overigens, zoals gebruike- l lijk, een cd-bon ter waarde van 50 gul den bij, die de drie bezorgers naar eigen inzicht kunnen besteden aan de aan schaf van hun favoriete muziek. De bonnen werden hen namens de Soester Courant overhandigd door Maija Kamphorst. Het drietal werd op het kantoor van de krant onthaald op frisdrank en een koekje. Daar Stijn (16) en Cees (15) als bezorgers-van-het-jaar al "oudgedien den" zijn - ze gingen vorig jaar óók sa men met de titel strijken - zal het nie mand verbazen dat ze nu ook op de eer ste plaats eindigden. Ook Maikel (10) voegde zich nu bij dit illustere duo. De drie heren hadden over heel 1997 ieder slechts één klacht gekregen. Dat is eigenlijk niets, gegeven het feit dat ze samen wekelijks toch algauw zo'n 400 a 500 kranten bezorgen. Stijn - leer ling 4e klas Waldheim-mavo - doet dat in wijk 2 (Bartolottilaan, Van Beunin- genlaan, Birkstraat (deels) en de Rode Haan; Cees bezorgt - 4e-klasser Grift- land-mavo - in wijk 54 (Fazantpad, Reespoor, Ganzetrek, Reigerpad, Pa- Marja Kamphorst overhandigt de cd- bonnen aan (v.l.n.r.) Stijn Broekhof, Maikel Fagel en Cees Boomhouwer. trijsgang) en Maikel - leerling van de Van der Huchtschool aan de Paulus Pot- terlaan - heeft wijk 20 (Maatweg en Stadhouderslaan) op zijn lijstje. De verspreiding van de Soester Courant is in Soest verdeeld over 58 wijken. Even zoveel bezorgers - 41 jongens en 17 meisjes - gaan elke woensdag, weer of geen weer, op pad om de krant bij de lezers thuis te brengen. Het kan geen kwaad om daaraan te denken als de jon gelui binnenkort weer op stap gaan om de lezers een gelukkig nieuwjaar te wen sen... RIJWIELEN BROMFIETSEN TEL. 601 28 70 an 11.30 tot 19.00 uur an 11.30 tot 23.30 uur 'an 13.00 tot 21.00 uur Soest -602 16 05 De Nederlandse vestiging van Yves Rocher in Soest stelt geen vrouwon vriendelijk bedrijf te zijn. Deson danks kreeg de Soesterse C. Looij- sen nul op het rekest toen zij in au gustus om ouderschapsverlof ver zocht. Donderdag stapte de vrouw naar de Utrechtse kortgedingrech ter om haar recht te halen. In april beviel Looijsen van haar derde zoontje. Enkele maanden later gaf ze haar werkgever te kennen terug te wil len van twintig uur in de week naar zes tien. Toen dat geen haalbare zaak bleek, vroeg ze onbetaald ouderschapsverlof aan. Tevens maakte ze gebruik van een nieuwe regeling die deze zomer van kracht werd. Die maakt het mogelijk om met terugwerkende kracht ook ouder schapsverlof op te nemen voor oudere kinderen. Haar voorstel kwam er op neer dat ze in totaal anderhalf jaar lang acht uur per week minder zou werken. Groot was dan ook haar verontwaard» ging toen Yves Rocher resoluut weiger de. "Ouderschapsverlof is een onvoor waardelijk recht, ook voor parttimers", aldus haar advocaat mr. C. Schoonder- beek. Hij wees er op dat de wetgever dit nu eenmaal zo heeft gewild. Yves Rocher liet echter weten niet met dit recht uit de voeten te kunnen. Het bedrijf voelt zich gestraft voor haar vooruitstrevende beleid op het gebied van deeltijdarbeid. In principe kunnen alle werknemers voor parttime werk in aanmerking komen, mits dat binnen de organisatie past. "Zo'n vervelende werkgever is Yves Rocher dus niet", al dus advocaat mr. B. Tomlow. Hij wees er op dat bijna driekwart van de werk nemers vrouw is. Meer dan de helft werkt in deeltijd. Maar als parttimers ook nog eens ouderschapsverlof gaan opnemen, zijn ze nauwelijks meer inzet baar voor het bedrijf, meende Tomlow. Hij rekende voor dat Looijsen praktisch gezien nog maar twee ochtenden per week zou werken. De derde ochtend zou opgaan aan haar werk als secreta ris van de ondernemingsraad. "Dat is veel te weinig, want ze is gewoon onmis baar", aldus de raadsman. Bovendien stelde Tomlow dat Looijsen en haar werkgever in 1994 al een soort perma nent ouderschapsverlof waren overeen gekomen. Na de geboorte van haar tweede kind mocht de vrouw immers halve dagen gaan werken. Schoonderbeek bestreed dit. Hij wees er op dat de Soesterse zich verplicht voel de de parttime baan te aanvaarden, omdat ze destijds als productmanager evenmin ouderschapsverlof mocht op nemen. Niet alleen in functie, maar ook in salaris ging ze achteruit. Rechter mr. W. de Koning stelde op voorhand dit toch als een vervangende afspraak te beschouwen. Daarbij zou het echter uitsluitend om de twee oudste kinderen gaan. Of zo'n afspraak ook een permanent karakter kan hebben, is maar zeer de vraag. Wettelijk bestaat nu eenmaal het recht op ouderschapsverlof. "En ik voel me niet geroepen de wetge ver te corrigeren", aldus De Koning. De uitspraak volgt op 18 december. -in prijzen en vakkundige ifspraak! et de traditionele fakkeltocht op de Dag van de Rechten van de Mens [10 december) heeft Amnesty In- ernational ook in Soest aandacht gevraagd voor de mensenrechtenac tivisten die, waar ter wereld ook, ge vangen zitten om hun overtuiging. Omdat er in Nederland in de december maand zo'n 200 miljoen kerstkaarten worden verstuurd meent Amnesty dat daar óók nog wel een kaartje bij kan voor de mensen die elders in de wereld op de bres staan voor hun rechten, vaak met gevaar voor eigen leven. De fakkel tocht was daarom tevens het startsein voor de kerstwensenactie, waarmee de activisten een hart onder de riem gesto ken krijgen. In allerlei landen worden mensen gear resteerd, gemarteld en gedood, of ze "verdwijnen", omdat ze uitkomen voor hun geloof, een kritisch pamflet ver spreiden of om loonsverhoging vragen. Dat weerhoudt hen niet, omdat ze hard nekkig blijven geloven in het ideaal van een humane en rechtvaardige wereld. Wie een wenskaart stuurt aan Amnes ty International, postbus 17777, 1000 DD Amsterdam, en één gulden aan postzegels bijplakt kan ervan verzekerd zijn dat Amnesty de kaart doorstuurt naar het goede adres. De fakkeltocht, die vanaf het postkan toor aan de Steenhoffstraat door de Van Weedestraat en weer terug voerde, trok dit jaar een bescheiden aantal deelne mers. Mede door het gure weer bleef hun aantal beperkt tot ca. dertig man nen en vrouwen. Het kostte heel wat moeite om de fakkels in de snijdende wind "aan" te houden. De deelnemers werden voor en na de tocht toegespro ken door Tanny Koster van de Amnes- ty-scholengroep. Zij deed een oproep om mee te doen aan de kerstwensenac tie. Foto: Goos van der Wilt k 10 LESSEN op vrijdagavond vanaf 23 januari 1998 Inschrijving - informatie: dagelijks (behalve op zondag), tel: 035 - 602 28 11 602 03 04 Op dinsdag 23 december houdt de ruiterclub Cheval een kersttocht door een aantal wijken van Soest. Iedereen met een paard of een pony, al dan niet met koets, kan meedoen, mits men zich opgeeft. Dat kan bij Diana la Mark van Cheval, tel. 6020289. De start van de tocht is om 12.00 uur vanaf de Regentesselaan en het busoverstappunt Soestdijk-Noord aan de Koninginnelaan. De route loopt via onder meer de Beckeringhstraat, de Thorbeckestraat, de Koekoeksweg, de Vrijheidsweg, de Turfstreek, de Akke ren, de Wiardi Beckmanstraat, de Beet- zlaan en Colenso. Ruiters en amazones zijn welkom aan de tocht deel te nemen. Ook met een koets is het mogelijk om aan te sluiten in de kersttocht. De Derde Wereldgroep Soest ont ving van Els Koop uit Lins (Brazi lië) namens allen op de CET (Co- munidade Educacional do Trabal- ho) de beste wensen voor Kerst en Nieuwjaar voor alle Soesters. Uit de brief blijkt dat voor hen de komen de feestdagen alles behalve vrij van zorgen zijn. De riolering heeft het voor een deel begeven wat uiteraard een onverwachte onkostenpost op levert. De trekker moest gerepareerd. Een oud leerling deed dit voor een vriendenprijs je, maar de benodigde onderdelen wa ren duur, USD 1340,-. Wanneer je dan weet dat een arbeider USD 120,- per maand ontvangt en de prijzen van de belangrijkste voedingsmiddelen hoger liggen dan in Nederland, besef je dat het niet eenvoudig is om zo'n project als de CET met zo'n 250 kinderen en enkele tientallen medewerkers draaiende te houden... Dit vraagt nogal wat aan voe ding, verzorging en opleidingskosten. De boeren die in de laatste paar jaar een stukje grond kregen, mede door de in zet van Els Koop en haar mensen, heb ben grote moeite om rond te komen. De enorme bureaucratie verhindert tot nu toe de toegezegde financiële hulp door de overheid bij aanschaf van gereed schappen en zaden. Ook deze 94 gezin nen vragen steun. Hoewel Els Koop alle kinderen, de boeren en zo'n 127 gezin nen rond de Comunidade graag iets extra's zou willen geven met de kerstda- Jongeren aan het werk in de CET in Lins met een examenstuk voor meubel maker. gen, zoals een stukje speelgoed voor de kinderen of een kerstpakket voor de gezinnen, zal dat dit jaar erg moeilijk worden. De Derde Wereldgroep wil proberen hier op korte termijn toch nog iets aan te doen en dat moet, met ieders hulp, lukken. Helpt u mee? Graag een bijdra ge op Postgirorekening 5634327 of Ra- bobankrekening 37.99.29.813 ten name van de Penningmeester Derde Wereld groep Soest onder vermelding van Kerstfeest Lins. Positieve geluiden Gelukkig zijn er ook positieve geluiden. De kinderen in Lins staan daar voor hun overgang of eindexamen op school. Het schooljaar loopt daar gelijk met het ka lenderjaar. Els schrijft te verwachten dat alle kinderen van de CET over zullen gaan of zullen slagen. Hun motivatie is erg groot. De worstenmakerij waarvoor de DWG onlangs een kleine actie voerde en die een bedrag van f 500,- opbracht, draait al uitstekend, 's Avonds wordt de worst gemaakt en de volgende dag door deze slagers uitgevent. Er is al over de 1000 kg. verkocht. Een aantal slagers uit Soest/S'berg heeft hieraan meegewerkt. De Slagersvakschool in Utrecht leverde een aantal recepten die, na vertaling in het Portugees, in Lins gebruikt kunnen worden. Opstalverzekering steen/hard incl. glas 0,75 Opstalverzekering steen/riet incl. glas 2,20 Inboedelverzekering steen/hard 1,35 Inboedelverzekering steen/riet 1,95 Verder voor al uw verzekeringen, pensioenen, hypotheken en financieringen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 De gemeenteraadsverkiezingen zijn het onderwerp van de ko mende aflevering van Soestand, het actuele praatprogramma van Radio Soest, die op vrijdag 19 september 17.00 uur "de lucht ingaat" in Artishock, Steenhoff straat 46. In feite komen de nakende verkiezin gen zelfs twee maal aan de orde in het programma, dat gepresenteerd wordt door Jacueline Evelaar en Guus Kruis. In het voorprogramma licht Ben Moons, hoofd van de afde ling Burgerzaken (en deswege ook de "baas" van de ambtelijke organisatie die te pas komt aan het verloop van de stembusstrijd), toe wat er op dat gebied allemaal veranderd is en nog veranderen gaat. Het gaat niet alleen over de Soester nouveauté van de stemmachines, maar ook over de in gewikkelde papier- en formaliteiten winkel die bij het deelnemen aan de verkiezingen komt kijken. Voor het Soestand-debat - dat uiter aard ook niet los staat van de verkie zingen - treden onder leiding van Guus Kruis ditmaal PvdA-wethou- der Pieter ten Hove en de raadsleden Harry Witte (Gemeentebelangen) en Wim Roest (D66) aan. Er zal onge twijfeld worden teruggekeken op de aflopende raadsperiode en wat daar in allemaal mis is gegaan (of juist niet) op Ten Hoves beleidsterreinen, o.a. Ruimtelijke Ordening en Wel zijn. De nieuwste scores voor de politicus- van-het-jaar worden bekend gemaakt door woordvoerder Hans de Bruin en van Aad Post is een column in de serie "The Talk of the Town" te ver wachten. Soestand wordt rechtstreeks uitge zonden op Radio Soest (kabel FM 107.9, ether FM 105.9) en begint di rect na het nieuws van 17.00 uur. Publiek is welkom; de entree is gra tis. r ij w i e 1 s p e c i a I i s t Gallenkamp Pelsweg 1 - Soest (t.o. winkelcentrum Soest-Zuid) Telefoon 035 - 601 28 57 alleen tijdens de voorverkoop Zo'n 75.000 kilo textiel is er in het afgelopen jaar - sinds de introductie van de "gescheiden" inzameling in februari - door het kringloopcen trum Spullenhulp verwerkt. Onge veer twintig procent daarvan bleek nog herbruikbaar en kreeg dus een nieuwe bestemming in de kring loopwinkel. Dat is al met al een enorme hoeveelheid en de Spullenhulp-medewerkers hadden er dan ook vaak meer dan een dagtaak aan om die enorme aanvoer te sorteren. Want Spullenhulp krijgt ook het textiel (kleding, schoenen, dekens, gordijnen enz.) binnen dat door de gemeente wordt ingezameld, in de bekende bollen of via de (twee maal per jaar) huis-aan- huis-inzameling en de - nieuwe - Retou- rette aan de Smitsweg. Voor het oude textiel dat via de ge meentelijke reiniging binnenkomt be taalt Spullenhulp volgens afspraak 50 cent per kilo aan de gemeente. Alleen bij het kringloopcentrum vindt een se lectie plaats. Bij het sorteren wordt goed gekeken of het textiel nog te gebruiken is, óf als lompen moet worden doorge- Ook het kringloopcentrum Spullen hulp heeft te maken met de komen de feestdagen. De winkel aan de Schans 20 is vanzelfsprekend geslo ten op de kerstdagen donderdag 25 en vrijdag 26 december, maar ook op zaterdag 27 december en op donder dag 1 januari. Op de woensdagen 24 en 31 december gaat Spullenhulp 's middags om 15.00 uur dicht. sluisd naar het gemeentelijk afvaldepot. Spullenhulp streeft dan ook naar "kwa liteit" voor hergebruik; dat betekent dat zo'n 80 procent van het textiel als vod den doorgaat naar de "buren", het ge meentelijk depot aan de Schans. Voor het kringloopcentrum is de recht streekse inzameling het lucratiefst, want daarover hoeft het geen 50 cent per kilo aan de gemeente af te dragen en dat is voor de exploitatie weer gunstig, en dus voor de werkgelegenheid. De medewer kers stellen een groot aanbod dus zeker op prijs, al zouden ze het liefst zien dat de inlevering een beetje gespreid over het jaar plaatsvindt. Droog en schoon Spullenhulp zamelt het textiel met ge noegen in, maar ziet daarbij wel graag dat de spullen droog en schoon zijn. Dan heeft het textiel minder te lijden en kan het ook beter worden gesorteerd. Het is ook belangrijk dat er in de bol len geen troep bij het textiel wordt ge daan. Het beste is het bruikbare textiel apart te houden en in een plastic zak te doen, graag voorzien van het opschrift "bruikbare kleding" of "vodden". Door de toenemende stroom goederen is er bij Spullenhulp weer plaats voor vrijwilligers die het leuk en gezellig vin den om voor een goed doel de handen uit de mouwen te steken. Ze kunnen contact zoeken met het kringloopcen trum aan de Schans 20, tel. 6018730.

Soester Courant | 1997 | | pagina 11