3S Woningschaarste voor ouderen thans reeds groot probleem I WELZIJNt Reacties van Lezers Mening (groot)ouders voor pubers belangrijk Prettige Kerstdagen en een voorspoedig en gezond 1998 Hulpi WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 32 WOENSC 8e JAARGANG NR.9 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Kabel-aanleg Contactadressen in de meterkast Ken uw recht Het klachtrecht in de gezondheidszorg Invloed school telt mee De redaktie van de Seniorenpagina wenst alle lezers T. Duhen (PCOB) H. Henken (KBO) H. Koster (PCOB) Soesterberg A. Nachbahr (KBO) T. Beek (illustrator) M. van Weelden (SWOS) Activiteiten ANBO Activiteiten KBO/Soest/S'berg Activiteiten PCOB-Soest Aanval op negatieve beelden Dwaaltocht door de Kleine Wereld Kies voor 'Anders lezen' Belangrijke wijziging van 06-nummers Klusjesdienst zoekt nieuw bestuurslid Onderzoek: 70-pIussers prima autobestuurders Als het zien minder wordt Kijk- en luistergeld Ronald C sluit jaar Centrum Blijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten tot de Werkgroep Seniorenpagina, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938, A.F.J. Nachbahr, tel. 6025021, T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 11 februari. Kopij graag vóór 26 januari inle veren bij de werkgroep of één van de werkgroepsleden. Uw bijdrage graag voorzien van naam en adres. SENIOREN PAOINA ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Albert Cuyplaan 208, tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken, Vale riaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346 - 353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346 - 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. Thuiszorg/ maatschappelijke werk Kruiswerk Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraal meldpunt vrijwilligershulp 6019190 6099666 6014114 6023681 6036800 0900-8344 6027997 6023681 6031119 Op dit moment is er al een tekort aan 180.000 woningen die geschikt zijn voor ouderen. Onder leiding van de hoogleraar demografie aan de universiteit van Utrecht, Pieter Hooi- meijer, is door het Urban Research Centre onderzoek gedaan naar de ouderen-huisvesting. De conclusie van dit onderzoek luidt dat de huis vestingvan ouderen nu al is spaak ge lopen. Niet vrolijk Het ministerie van VROM en de SEV hebben opdracht gegeven tot dit onderzoek. In "Leeftijd", een tijd schrift over ouder worden, zijn de resultaten gepubliceerd en daar wordt men niet vrolijk van. Momenteel wonen 640.000 huishou dens met ouderen in woningen die redelijk toegankelijk zijn. Deze hui zen moeten nog worden opgesplitst. De huidige behoefte is 820.000 wo ningen. De behoefte aan "nultreden-wonin- gen" zal groeien naar één miljoen in 2005 en stijgen naar 1.45 miljoen in 2025. Volgens de heer Hooimeijer zou de achterstand kunnen worden weggewerkt, indien vanaf vandaag al leen maar aangepaste woningen zou den worden gebouwd. Dat is echter een onmogelijke zaak. Wat wel zal moeten gebeuren is bestaande wonin gen op te plussen en aan ouderen toewijzen. Hij schat dat 120.000 wo ningen moeten worden aangepast. In de nieuwbouw zullen dan nog eens 45.000 extra nultredewoningen moeten worden gerealiseerd. Scherper verdelen Jongeren bewonen ongeveer de helft van de potentieel voor ouderen ge schikte woningen. Een scherpere ver deling dient voorrang voor ouderen mogelijk te maken. Daarover hoeven jongeren zich geen zorgen te maken, want ouderen laten als regel bij ver huizing een grotere woning achter. Staatssecretaris Tommei van VROM heeft in het Bouwbesluit per 1 juli van dit jaar eisen opgenomen voor aan pasbaar bouwen. Die eisen omvatten geen of lagere drempels, bredere deuren, vrije oppervlakte achter voordeuren en bij liften en galerij - deuren, enz. Ondanks de goede bedoelingen van de staatssecretaris is er al de nodige kritiek op zijn bouwbesluit. In de wereld van de volkshuisvesters zijn bepaalde verlangens kenbaar ge maakt, maar in Den Haag heeft men met schrappen en bezuinigen een minimaal pakket samengesteld. Wat de toekomst brengen gaat is niet duidelijk. Wel staat vast dat er maat regelen zullen moeten worden geno men om de huisvesting van ouderen blijvend mogelijk te maken. Een huurder van een nieuwe woning in een seniorencomplex kreeg bij het betrekken van zijn nieuwe woning een rekening toegestuurd voor de aanleg van de kabel voor tv en radio. Hij vond dat dit voor rekening van de verhuurder kwam. Hij vroeg juridi sche bijstand ter ondersteuning van zijn standpunt. Het kabelbedrijf gaf hem vervolgens gelijk. Een succes voor hem, maar ook voor andere nieuwe bewoners van het senioren- complex. Bron: Anbo-vizier Bezit u al een 'meterkastkaart', een kaart waarop u drie vertrouwde per sonen met naam, adres en telefoon nummer heeft genoteerd? De kaart is bedoeld om de politie en hulpver leners snel te informeren over wie ze bij onraad of een ongeluk in uw huis moeten waarschuwen. Zoals de naam al zegt, hoort de kaart thuis in de meterkast. De kaart is ontwikkeld door de poli tie in de Gooi- en Vechtstreek. Poli tiemensen moeten soms een woning binnendringen omdat er is ingebro ken, of omdat een familielid ongerust is en zich afvraagt of de bewoner soms onwel is geworden. Bij zo'n1 ca lamiteit' heeft de politie vaak de grootste moeite uit te vinden wie ze moet waarschuwen, vooral 's avonds en in de weekenden. Om dit pro bleem op te lossen, ontwikkelde de politie in de Gooi- en Vechtstreek in 1995 de meterkastkaart. De kaart kreeg navolging elders in het land, en is nu op veel plaatsen ver spreid. Inmiddels zijn alle politiebureaus geïnstrueerd over het bestaan ervan. De meterkastkaart is vooral handig voor mensen die vaak alleen zijn, en dat zijn niet altijd alleenstaanden. Ook is hij een uitkomst als u vaak lange re tijden van huis bent. Wanneer bij voorbeeld in uw afwezigheid wordt ingebroken, of de waterleiding springt, is het zaak dat uw familiele den of kennissen snel de noodzake lijke maatregelen kunnen nemen. Haal de kaart op bij de politie of maak er zelf een. En hang hem goed zichtbaar op in de meterkast. Ook als hoeft-ie nooit te worden gebruikt, hij geeft in elk geval een veilig gevoel. ANBO vizier Van het landelijk project van de PCOB "Ken uw recht" is de derde in- fomap verschenen. Tweemaandelijks wordt een informatiemap uitgegeven, waarin aandacht wordt besteed aan één specifiek onderwerp. Ditmaal de derde map "Het klachtrecht in de ge zondheidszorg". In deze editie wordt o.a. behandeld: 1. wat is een klacht; b.v. een fout in de behandeling; de benadering door hulpverleners e.d. 2. u heeft een klacht. Wat te doen; b.v. hoe bespreekt u uw klacht met de betrokkenen en waar kunt u ver volgens terecht voor extra ondersteu ning. 3. een klacht indienen; hoe moet dat? b.v. hoe kunt u een klacht indie nen en waar; hoe werkt de klachten commissie en wat te doen als er geen klachtencommissie is. 4. u wilt schadevergoeding; hoe gaat dat? hoe eist u en hoe krijgt u scha devergoeding met als laatste middel het gerecht. De onderwerpen zijn voorzien van voorbeelden. Verder is in de map opgenomen de tekst van de "Wet klachtrecht cliën ten zorgsector", alsmede een lijst met adressen van informatie- en klachten bureaus Gezondheidszorg en Regio nale Inspectie voor de Gezondheids zorg. De map is te bestellen bij de PCOB, postbus 1238, 8001 BE te Zwolle, t.a.v. mevr. J. Duisterwinkel. Tel. 038-4225588. De prijs bedraagt f 2,50 voor PCOB- leden en f 3,50 voor niet leden, bei de bedragen exclusief portokosten ad. f2,80. We weten het allemaal: kinderen op voeden valt niet mee. Vooral tegen woordig zijn de kinderen mondiger en staan vlugger klaar met een eigen mening. Veel ouders hebben er tegen woordig ook haast geen tijd meer voor om de kinderen goed te begelei den en geldende waarden van het le ven bij te brengen. Bij de ouders heerst dikwijls de mening dat het al lemaal toch niet helpt. Gedegen onderzoek Het Reformatorisch Dagblad publi ceert gegevens uit een onderzoek on der 12.000 kinderen dat Michael Re- snick, een socioloog van de Univer siteit van Minnesota, in 1995 met an deren heeft uitgevoerd, een verslag hierover verscheen in de "Journal of het American Medical Association". Goede begeleiding pubers zeer belangrijk Uit het onderzoek is gebleken dat kinderen, die door hun ouders goed worden begeleid, zich prettiger voe len op school en minder geneigd zijn tot seks, gebruik van alcohol en drugs, geweld en zelfmoord, onge acht inkomen, ras of één- of twee oudergezinnen. Ouders krijgen soms de indruk dat hun mening geen vat heeft op hun kinderen, maar een goede, liefdevolle begeleiding doet meer dan men den ken kan. En daar schort het veelal aan. Ouders hebben door hun druk ke werkkring dikwijls amper tijd om zich met hun kinderen (en vooral pubers) te bemoeien. Ook de me ning en begeleiding van grootouders, die tegenwoordig soms een deel van de opvang voor hun rekening nemen, kan van invloed zijn. Invloed school belangrijk Uit het onderzoek blijkt eveneens dat de invloed van de school voor de pu ber heel maatgevend kan zijn. Als pubers de indruk hebben, dat de le raren op school om hen geven, hen willen helpen en eerlijk behandelen, dan werpt dat zeker vruchten af. 23 december - dagtocht "Kerstfeest in Brabant"; vertrek plm. 10.00 uur; 11 februari - bustocht "Midwinter op de Veluwe" in Hoenderloo; ANBO- leden f 45,-; niet leden. Info: dhr. R. Diteweg - tel. 60169 53. 17 dec. Kerstvoorbereiding in Maria- kerk; aanvang 14.00 uur. 30 dec. Sylvester bustocht. 6 jan. '98: Inloop-uurtje van 09.30 tot 10.30 uur in de Vijverhof. 7 jan. Nieuwjaarsreceptie; aanvang 10.00 uur in de Vijverhof. Er is een hapje en een drankje en de toegang is vrij, voor iedereen. 7 jan. Soos in de Vijverhof v.a. 14.00 uur. Toegang vrij voor iedereen. 14 jan. Inloop-uurtje v.a. 10.30 tot 11.30 uur in de Drie Eiken te Soesterberg. 14 jan. Soos in de Vijverhof v.a. 14.00 uur. Toegang vrij voor ieder een. 21 jan. Soos in de Vijverhof v.a. 14.00 uur. Toegang vrij voor ieder een. 28 jan. Soos in de Vijverhof v.a. 14.00 uur. Toegang vrij voor ieder een. 3 febr. Inloop-uurtje van 09.30 tot 10.30 uur in de Vijverhof. 4 febr. Inloop-uurtje van 10.30 tot 11.30 uur in de Drie Eiken te Soesterberg. 10 febr. Info-ochtend over KBO-rei- zen. Aanvang 10.00 uur in de Vijver hof. 11 febr. Soos in de Vijverhof v.a. 14.00 uur. Toegang vrij voor ieder een. 18 febr. Soos in de Vijverhof v.a. 14.00 uur. Toegang vrij voor ieder een. Info-reizen (ook tijdens inloop-uur tje), mevr. R. Korte, tel. 6013960. Info soos, mevr. R. Groen, tel. 6037175. Info evenementen, mevr. A. Jacobs, tel. 6015350. Dinsdag 6 januari: 10.00-12.00 uur - bowlen in cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees); Dinsdag 13 januari: 10.00-12.00 uur - bowlen in C-drie; Dinsdag 20 januari: 14.30 uur - bij eenkomst in "De Rank" - Soester- bergsestraat achter de Wilhelmina- kerk: thema "Fonds Zomerzegels, een fonds voor ouderen". Dinsdag 27 januari: 10.00-12.00 uur - bowlen in C-drie; Dinsdag 17 februari: 14.30 uur - bij eenkomst in "De Rank"; thema "In de voetsporen van Mozes; tocht van Israël door de woestijn". Info: bowlen: dhr. C. de Haan - tel. 60 121 62; bijeenkomst: mevr. G. Schepen - tel. 60 145 13. Dertienduizend senioren, onder aan voering van staatssecretaris Terpstra, hebben in de Utrechtse Jaarbeurs de aanval geopend op de negatieve beeldvorming over ouderen. Zij han teerden het wapen dat zo vaak tegen hen wordt gebruikt: de bingo. In het kader van de Nationale Mani festatie Dag van de Ouderen is on derzocht hoe de gemiddelde Neder lander denkt over 60-plussers. Vol gens dit beeld gaat het om mensen met een kunstgebit en grijs haar, die klagen dat vroeger alles beter was en die passief hun tijd doorbrengen met bingo, kaarten en televisie kijken. Ze zijn klagerig, bemoeizuchtig en bevooroordeeld. Maar men vindt se nioren ook eerlijk, betrouwbaar, vriendelijk en attent; ze genieten van het leven en volgen het nieuws. Tij dens de Beeldenstorm-Bingo speel den ouderen massaal en verrassend met deze beelden. De boodschap daarbij is: wij zijn niet van gisteren. De Beeldenstorm-Bingo vormde de officiële start van de Nationale Mani festatie en van de 50+ Beurs Fes tival die ook dit jaar ruim 40.000 be zoekers naar de Jaarbeurs in Utrecht trok. Nergens anders in de wereld wordt de Dag van Ouderen zo mas saal gevierd. ANBO-vizier aangebonden en onmiddellijk klinkt uit de andere kamer de donkere echo van Antoinette die haar zusje na bouwt. De ontwapende macht van het onver wachte en verrassend wijze opmer kingen brengen de bewoners van de kleine wereld dikwijls in het voor deel. Moeder heeft geen pedagogiek gestudeerd maarzij reageert intuïtief, vindt de goede toon en de juiste vorm en weet zo deze haar toevertrouwde schat te boetseren tot degelijke leden van de maatschappij. Vader stuurt soms bij, maar is het over het alge meen, zonder enig overleg, eens met wat moeder beslist. Deze kleine meditatie mag toeschou wer Senior zich permitteren om de ogenschijnlijke verwennerij van vader en moeder in het juiste licht te plaat sen. Met genoegen en een nauwelijks onderdrukte schaterlach is uw "ver spieder" getuige geweest van het vol gende voorval. In deze tijd is het voor menig peuter niet gemakkelijk de slaap te vatten als het klokje van zeven uur geklon- Vader klimt weer naar boven en geeft de ondeugdjes een beetje drinken. Niet lang daarna is het Antoinette die meent aan de beurt te zijn. Haar stem klinkt door tot in de kamer. "Stil eens"zegt moeder en de hoof den worden geheven om beter te kun nen luisteren. "Mammie, sloepje..." klinkt het en nu valt de oudste haar zusje bij. Vader kijkt naar moeder en er tintelt tederheid in haar ogen. "Ze hebben er geen gehad" en ze bedoelt: "geef ze er maar éénDe trap is voor vader geen bezwaar en met de snoep jes verstopt in zijn handen snelt hij naar boven, trekt voor de deur zijn gezicht in de plooi en bast: "nou moet het eens uit zijnMarleentje duikt met het gezicht in het kussen. Papa probeert krampachtig de barse toon i win'qj pMVo t lumuMuimiii ken heeft. Herhaaldelijk wordt er van boven geroepen en vraagt men om water of om een "haaltje", een fanta sie of aloude sprookjes, die door va der worden verteld. Als de guitigheid overgaat in zeuren of dreinen vallen er harde woorden en meteen vergeten traan die op het wangetje parelt is de rust in huis weergekeerd en zucht moeder behagelijk; een moeilijke taak heeft deze dag zijn einde gevon den. Deze avond zijn de kleintjes uitgela ten naar boven gegaan. De geschie denis van Klein Duimpje kon niet boeien. Vader en moeder zijn naar beneden gegaan in de hoop dat Klaas Vaak snel zijn werk zal doen. Spoedig klinkt van boven de eerste roep om wat te drinken... Het is Marleentje die de kat de bel heeft Moeite met lezen? Heeft u moeite met het lezen van ge wone teksten, dan is het volgende wellicht iets voor u. Ons land kent een aantal zogenoemde Anders Le zen Bibliotheken waar u een geva rieerd aanbod vindt van boeken, lan delijke en regionale kranten en tijd schriften. Het verschil met een gewo ne bibliotheek is dat deze uitgaven vooral gericht zijn op mensen die blind of slechtziend zijn en dus moei te hebben met 'normale' teksten. Zo hebben de Anders Lezen Bibliothe ken een uitgebreid aanbod -ruim 20.000 boektitels - in braille. Van luchtige lectuur tot en met literatuur, studieboeken en reisverslagen. Ver der zijn er ook heel wat tijdschriften in braille verschenen. Een andere mogelijkheid, die Anders Lezen Bi bliotheken bieden zijn cassettes. Ruim 80.000 boeken zijn door erva ren lezers op cassettes ingesproken en wekelijks verschijnen er meer dan 300 kranten en tijdschriften op cas sette. Ook Nestor zo meldt dit blad. Een derde en vierde "leesvariant" is lezen met de computer of met de te lefoon. Als u moeite hebt met lezen dan vindt u in de Anders Lezen Bi bliotheken beslist een oplossing die bij u past. Overigens... een aantal diensten is gratis. Voor andere wordt een bijdrage in de kosten of een vrij willige bijdrage gevraagd. Wilt u meer weten over de mogelijkheden van de Anders Lezen Bibliotheken, één te lefoontje is genoeg. Bel 06-8411 (22 cent per minuut) en u bent gauw geïnformeerd. te handhaven en geeft het snoepje on der voorwaarde dat er dan geslapen zal worden. Bij Antoinette herhaalt zich het tafereel maar deze lacht met haar ogen want zij heeft de gesloten vuist van vader gezien en vermoedt victorie. Het is een lange tijd rustig, totdat een lichte tred op de trap klinkt. Het is Marleentje die naar beneden komt. "Wat betekent dat?" vraagt moeder streng. "Plasje mamma" verklaart de "grote" dochter. "Je bent pas geweest" werpt moeder tegen. Maar Marleentje her haalt haar mededeling. De ondeugd heeft er moeite mee, maar zij produ ceert een plasje en terwijl moeder de pyjamabroek glad trekt klinkt vanuit moeders rok: "Dat had u niet ver wacht hè?" Moeder is overwonnen en klemt haar schat in een tedere omhelzing. Snoep je nummer 2 is de beloning. Maar dan moet ze toch gaan slapen. En in de roes van de overwinning is het blijkbaar goed rusten... Senior U weet het waarschijnlijk al, de 06- nummers veranderen in 0800 en in 0900-nummers. Voor telefonische informatie en amusement gelden voortaan strikte regels. We zetten ze graag voor u op een rijtje. De 0800-nummers zijn altijd gra tis. Voor nummers die beginnen met 0900-, 0909- en 0906- moet de con sument betalen. Het tarief moet in reclame-uitingen en aan het begin van het gesprek vermeld worden. Nummers die beginnen met 0900- zijn uitsluitend bestemd voor serieu ze informatie (bijvoorbeeld Openbaar Vervoer Nederland 0900-9292). Ze mogen geen erotiek of ander amusement bieden. Bovendien mag het gesprek niet kunstmatig verlengd worden. Amusement is toegestaan op de 0909-numtners, zolang het niet ero tisch is getint en het gesprek niet on nodig wordt gerekt. Alleen nummers die beginnen 0906- mogen erotisch amusement bieden of u eindeloos aan de praat houden. Als u een bepaald informatie- of amusementsnummer heeft gekozen, mag u niet worden doorverbonden met een nummer waarvan de eerste vier cijfers anders luiden. Uiteraard kunt u al deze nummers blokkeren. Dat is gratis. Dit zijn in het kort de regels waar ex ploitanten van telefonische informa tie- en amusementsnummers zich aan moeten houden. Als u vindt dat een exploitant deze regels schendt, dan kunt u een klacht indienen bij de Reclame Code Commissie, Paas- heuvelweg 15,1105 BE Amsterdam. Bron Nestor Het bestuur van de werkgroep Klus- jesdienst voor Ouderen Soest, onder deel van de SWOS, zoekt een nieuw bestuurslid, en wel iemand met een ruime technische ervaring, om de plaats in te nemen van onze huidige Technisch Adviseur, de heer B. Blom. Hij is een van de initiatiefnemers en mede-oprichter van de Klusjesdienst voor Ouderen. Nu hij 80 jaar is geworden en de leeftijd der zeer sterken heeft bereikt, gaat hij het wat kalmer aan doen. Dat wij dit respecteren spreekt voor ach, maar wij zullen hem wel missen. Op onze technisch adviseur wordt maar enkele keren per jaar een be roep gedaan, m.n. wanneer er een aanvraag bij ons binnen komt wat onduidelijk overkomt en moeilijk in te schatten is. De technisch adviseur gaat niet zelf "klussen", maar brengt advies uit aai onze dienst of aan de aanvrager. Dat de Klusjesdienst voor ouderen in een behoefte voorziet, moge blijken uit het feit dat wij dit jaar ca. 300 klusjes opknappen. Als u denkt dat u ons van dienst kunt zijn als Technisch Adviseur belt u dan een naar onze voorzitter of se cretaris, t.w.: de heren R. Vredeveld, Kamperfoeliestraat 28, tel. 6015528 of H.J. Bunnik, Rembrandtlaan 10, tel. 6019606. De rijvaardigheid van mensen van zeventig jaar en ouder is uitstekend. Tegenover ouderdomsgebreken die het rijgedrag negatief kunnen beïn vloeden, staat de jarenlange ervaring van ouderen. Dit blijkt uit een onder zoek van de Rijksuniversiteit Gronin gen in samenwerking met het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Meer dan 140 huisartsen in de stad Groningen en omgeving heb ben een vragenlijst ingevuld over to taal 3060 zeventig-plussers om hun mentale rijgeschiktheid vast te stellen, zo meldt het Nederlands Dagblad. Er bestaat een slechtzienden- en blindenlijn. De advies- en informatie lijn is op werkdagen bereikbaar van 9.00-16.00 uur. U kunt hier infor matie verkrijgen over allerlei zaken, variërend van oogziektes en ervarin gen van patiënten, hulpmiddelen, aangepaste lectuur, vergoedingssyste men, enz. Het is dus een landelijke vraagbaak, wegwijzer en praatpaal. De telefoonlijn is een activiteit van de samenwerkende belangenorganisaties van blinden en slechtzienden. Het te lefoonnummer is: 030-2945444. Bron: Echoklanken PCOB Vanaf 1 juli 1997 hoeven bewoners van verzorgingshuizen niet langer zelf het kijk- en luistergeld te betalen. Vanaf dat moment wordt de om roepbijdrage via een subsidieregeling voor hen betaald. Dat betekent uiter aard dat de persoonlijke registratie van deze bewoners door de Dienst Omroepbijdragen, met behulp van gegevens van de Ziekenfondsraad, wordt beëindigd. Zij hoeven dus zelf niets te ondernemen, het gaat alle maal automatisch. Zo krijgen bewo ners van verzorgingshuizen na 1 jnÜ geen nota's meer van de Dienst Om roepbijdragen en zullen eventuele au tomatische machtigingen uit het sys teem worden gehaald. Er zullen be woners zijn die een nota ontvanger hebben voor de periode die door loopt tot na 1 juli. Dat komt otnós' heffingen altijd afhankelijk zijn vand: maand waarin betrokkene zich ooi heeft aangemeld. Deze nota's moeter wel gewoon worden betaald en de te veel betaalde omroepbijdrage word automatisch teruggestort. Zij hoever ook daarvoor niets te doen. Overigens... deze nieuwe regelm! geldt alleen voor bewonërs van ver zorgingshuizen en niet voor bewe ners van zogeheten aanleunwoning^1 Bron: Soester Venster Ronald Groenest 18 december hel centrum voor alte In buurthuis De Cuyplaan zal de derziende waarne de hand van al t kerststukjes die i men. Die kunnen New Wage muziel gedichten. De bijeenkomst 1 Voor mensen di hebben, bedraagt Voor meer inforn voor rei ambacl Weekend-opvai Maatschappelijke Hulp in dringenc zaterdag, zondag i feestdagen, tel. 62 Stichting Hulpd Hulp aanvragen dc 10.00 uur, tel. 352097. Nazorg borstkai Informatie: Borstk trum Utrecht (BIC di. t/m. vrij. 10.0C Werkgroep Kind e Behartigt de bek ouders vóór, tijde huisopname. Inforr ling, tel. 6014470. Vrouwenspreeki Iedere donderdag Stadsring 31A (Vr foort, tel. (033)461 wilt blijven kan da Meidentelefoon Voor specifieke Maandag 19.00-2 16.00-18.00 uur; 21.00 uur, tel. (030 Vrouwen in de Bi Vrouwen die probit terrein van de bijsta terecht bij de werkg Bijstand, telefonist 13.00 of na 18.0 6017431 of 601855 Spreekuur: elke 2 maand, 10.00-11.30 tionaal Vrouwenceni Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrij brengt mensen bij el willen doen op het g interesse. Postbus 30 tel. 6013941 of601< VTO-samenwerki Vroegtijdige Onder! lingsstoornissen bij 240, 38 00 AB (033)4637285. Slachtofferhulp St Praatpaal en vraagb fers van misdrijven e 'en, tel. 6027719. Slachtofferhulp Et 24 uur per dag tele; voor Soest, Soestdij tussen 7.00 en 23.00 jussen 23.00 en 7.00 kamer van de Amers 033-4666666. Al Anon-groep So< ateun aan familie var matig veel drinkt of d of 5415474 Baarn. Ouders van een ovt Landelijke zelfhulp-o Contactadres: Evelin ureestraat 543, 376.' 6014310. Thuishulpcentrale 1 Oe THC biedt partne tementerenden, van cl ouders van verstande! gehandicapte kinderer Passief oppassen c uformatie: tel. 033-4i -ontactpersoon Soest: el- 6022395. Thuiszorg/Maatscli Stichting Thuiszorg en Werk N.O. Utrecht. Jurg. Grothestraat 74, el- 6036800, fax 6036 Jongerenspreekuur j°or jongeren van 121« J*g 15.30-16.30 uur, Amersfoort. Psycho-profyla e tichting Psycho-prof) "ug op de bevalling. C 'o. Poll, Clauslaan 23, ;l- 6031396. Steunpunt Rouwverw -ontactadres: Nelleke trinkweg 18, 3761 I "22122 (9.00-11.00 [014310. Wie hulp zoekt, maar h mn bij het Centraal Met H-00 uur, tel. 6031115

Soester Courant | 1997 | | pagina 32