Belangrijke wijziging rond huurwaardeforfait 112 m Nieuwjaarsreceptie op vrijdag 2 januari "Ik hoop dat burgers zich betrokken gaan voelen bij de Programmaraad" Vrij knallen kan van 10.00 tot 02.00 uur Rondje Raadhuis Voorzitter Hans Hoogendoorn: DAAR RED JE LEVENS MEE L WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 HPHB H V Het huurwaardeforfait Geen weekmarkt op feestdagen Mijn vraag... Tijdig containers buiten zetten 8e jaargang no. 5 Uitgave gemeente Soest Centrale Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 035 - 60 93 460 In februari 1997 heeft u een waardebeschikking ontvangen. Hierin werd de waarde van uw huis per 1 januari 1993 vastgesteld. Op dit bedrag wordt de aanslag onroerende-zaakbelastingen van de gemeente en de omslagheffing- bebouwd van het waterschap gebaseerd. De Belastingdienst gebruikt deze waarde ook bij het bepalen van het huurwaardeforfait. Door de Belasting dienst zal het Soester bedrag met 24% worden verhoogd (het zgn. ophogings percentage). Omdat het Rijk wil voorkomen dat burgers uit gemeenten waar wel ge taxeerd is, wel een hoger bedrag moeten opgeven en burgers die uit gemeenten zoals Soest - waar pas in 1999 gehertaxeerd wordt - lagere be dragen mogen invullen, is besloten tot een aanpassing van de laatste be dragen. Omdat in de meeste ge meenten als peildatum 1 januari 1995 geldt, heeft het ministerie van Finan ciën voor Soest besloten het waarde- bedrag voor het huurwaardeforfait met 24% te verhogen, waarmee vol gens het ministerie de gemiddelde prijsontwikkeling tussen 1 januari 1993 en 1995 wordt weergegeven. Wethouder mevrouw N. Biommers, die onder meer financiën in haar por tefeuille heeft, raadt inwoners die er van overtuigd zijn dat hun bezit aan onroerende zaken met minder dan 24% is gestegen, bezwaar te maken tegen het ophogingspercentage. An ders zou men gedurende enkele jaren te veel kunnen betalen. Dit zal ove rigens pas blijken als de gemeente in 1999 opnieuw de waarde van de on roerende zaken gaat taxeren voor het belastingjaar 2001. "Wij gaan nu nog uit van de oude waarde van de onroerende zaken. Die is natuurlijk lager dan wanneer er opnieuw getaxeerd zou worden. Vol gens het ministerie van Financiën zou den de prijzen in de gemeente Soest met 24% gestegen zijn. Om de rijks belastingen (huurwaardeforfait en ver mogensbelasting) gekoppeld zijn aan de taxatie van de onroerende-zaak- belasting, moet iedereen met een ei gen huis voor de belastingaangifte 1997 24 procent optellen bij de waar de die vermeld staat op de waardebe schikking", legt wethouder Biommers uit. Voor wie ervan overtuigd is dat de waarde van zijn huis niet met 24 pro cent is gestegen, is er de tegenbewijs regeling in de inkomsten- en vermo gensbelasting. De drempel die voor heen bestond dat men beneden een bepaald percentage geen bezwaar kon maken, is vervallen. Iedereen mag bezwaar maken als men dit maar on derbouwt. "Het probleem zit hierin dat men moet aantonen dat er sprake is van geen of een kleinere stijging. Dat kan door de opbrengst bij verkoop te ne men van een vergelijkbaar huis, bij voorbeeld door één van de plaatselij ke makelaars te raadplegen," aldus wethouder Biommers. Zij wijst op het belang van het goed lezen van de brief bij de komende aanslag onroe- rende-zaakbelasting. Daarin staat on der meer kort samengevat hoe men bezwaren kan indienen. Waarom heeft Soest niet opnieuw getaxeerd? "Dat hadden we kunnen doen," zegt wethouder Biommers, "maar het is met opzet niet gebeurd. Het is namelijk in het algemeen voor de burger voordeliger om hertaxatie zolang mogelijk uit te stellen. Daarbij komt dat toen wij besloten de her- Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geo pend tot 16.30. Het informatie centrum in de hal van het gemeentehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder an dere terecht voor: de Gemeente lijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboorteregister, woonruimtever deling, huursubsidie, voorzienin gen voor gehandicapten, vergun ningen voor markt-en standplaat sen, zaken met betrekking tot de winkelsluitingswet. Op donderdag avond is het informatiecentrum en de afdeling Publiekszaken geo pend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan echter geen zaken re gelen die de burgerlijke stand be treffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kunnen op donder dag wel worden ingediend. Er geldt "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester- berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld van het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12 Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische af spraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. van Telefoonnummers Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. Belangrijke telefoonnummers zijn: - 1 1 2 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambulan ce). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aan gesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vra gen over afval zoals klein chemisch afval(KCA) groente-, fruit- en tuinafval enzovoort. Aanmelden van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.93.666 Meldpunt woonomge ving (bereikbaar op werkdagen van 08.00 tot 16.00 uur) voor klachten over het onderhoud van de woonomgeving. Deze worden zo mogelijk binnen 24 uur verhol pen. - 60.93.593 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 54.87411 (politie). Agenda 1997 donderdag 18 december, gemeen teraadsvergadering 1998 vrijdag 2 januari, gemeentelijke Nieuwjaarsreceptie dinsdag 6 januari, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn woensdag 7 januari, commissie milieu en openbare werken donderdag 8 januari, commissie financiën maandag 12 januari 20.00 uur, commissie algemene bestuurszaken donderdag 15 januari, gemeente raadsvergadering De Nieuwjaarsreceptie en alle ver gaderingen worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur. taxatie uit te stellen, het Rijk nog niet bepaald had dat het een extra bedrag zou gaan rekenen. Het Rijk was er van uitgegaan dat iedere gemeente opnieuw zou gaan taxeren. Er zijn echter meer dan honderd gemeenten die dit hebben uitgesteld. Dit gaat het Rijk nu te veel geld kosten en men heeft dus besloten de waarde die men als eigenaar moet opgeven (het zgn. huurwaardeforfait) met een geschat percentage te verhogen. Wie meer informatie wenst, kan deze vragen via de Belastingtelefoon (06 - 0543). Wethouder N. Biommers Het gemeentebestuur van Soest houdt de traditionele Nieuwjaars receptie op vrijdag 2 januari, van 19.30 tot 22.00 uur in het ge meentehuis aan het Raadhuis plein in Soest. Het college van burgemeester en wethouders nodigt burgers uit Soest en Soesterberg en vertegen woordigers van bedrijven, instellin gen en groeperingen hiervoor uit. Zoals gebruikelijk heeft de ge meentelijke Nieuwjaarsreceptie een informeel karakter. Evenals voor gaande jaren ligt het accent op de onderlinge contacten. Het pro gramma wijkt niet af van voor gaande jaren. Omstreeks 20.15 uur houdt burgemeester J. de Widt een nieuwjaarstoespraak. Aanslui tend, om ongeveer 20.30 uur, ne men Thomasvaer en Pieternel tra ditiegetrouw het politieke en maat schappelijke gebeuren in de ge meente Soest op de korrel. Medio maart kunnen de inwoners van Soest de nieuwe aanslag on roerende-zaakbelastingen in de bus verwachten. In bijgaand artikel wordt aangekondigd dat de daarop aangegeven waarde met 24% moet worden verhoogd om het juiste bedrag voor het huurwaarde forfait te behoeve van de inkom stenbelasting en de vermogensbe lasting. Het Rijk heeft dit percen tage vastgesteld, omdat het onroe rend goed in Soest met dat per centage in waarde zou zijn geste gen ten opzichte van de laatst uit gevoerde taxatie in 1993. Wethouder mevrouw N. Biom mers (financiën) kan zich voorstel len dat dit niet geldt voor alle on roerend goed, uiteraard meestal woonhuizen. Daarom raadt zij de genen aan die het niet met 24 pro cent eens zijn, bijvoorbeeld op ba sis van de verkoopprijs van verge lijkbare woningen, hiertegen be zwaar te maken. Dit kan bijvoor beeld door het inschakelen van een makelaar. De gemeente zal bij de aanslag een brief meesturen waarin hierop nogmaals wordt ge wezen en waarin eventuele nadere informatie wordt gegeven. "Belangstelling allereerst," verklaart Hans Hoogendoorn zijn lidmaat schap van de Programmaraad Soest, waarvan hij voorzitter is. "Daarnaast verbazing over bepaalde ontwikke lingen en de mogelijkheid om daar dicht bij te zitten en in ieder geval wat meer te weten te komen over hoe beslissing tot stand komen, de argu mentatie." Zijn betrokkenheid is niet verwonderlijk. Radio en televisie hebben altijd zijn grote interesse ge had. Daarom meldde hij zichzelf aan als kandidaat-lid voor de nieuw te vormen Programmaraad in Soest, die uit zeven leden bestaat. Deze is op grond van de Mediawet door de gemeenteraad ingesteld. De taak van de Programmaraad is het adviseren van de beheerder van de draadomroepprogramma's (in Soest, Amersfoort en Bunschoten de Remu) welke omroepprogramma's hij op z'n minst naar alle aangeslote nen moet uitzenden (het zogenaam- Rond de jaarwisseling gaat weer voor miljoenen guldens aan vuurwerk de lucht in. Zoals ieder jaar is het dan extra oppassen geblazen, want vuur werk kan erg gevaarlijk zijn. Niet voor niks zijn er regels voor het afste ken van vuurpijlen en ander sier- en knal vuurwerk. Het vrij afsteken van vuurwerk langs wegen en op andere plaatsen waar ie dereen kan komen, mag in de ge meente Soest op Oudejaarsdag 10.00 uur tot Nieuwjaarsmorgen 02.00 uur. Vergunninghouders mogen vuurwerk alleen op maandag 29, dinsdag 30 en woensdag 31 december verkopen een personen van 16 jaar en ouder. Het bij zich dragen van vuurwerk is alleen toegestaan tijdens de verkoopdagen van de winkel naar huis en in de nacht van woensdag 31 december op don derdag 1 januari tussen 22.00 en 02.00 uur. Ondanks alle waarschuwingen en campagnes om toch vooral voorzich tig te zijn met alle soorten vuurwerk, gebeuren er ieder jaar weer ongeluk ken, vaak met ernstig en blijvend let sel, doordat vuurwerk op een onjuiste manier, op de verkeerde plaats of op het verkeerde moment wordt afgesto ken. Dit laatste kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer aan het vuurwerk zelf iets mankeert. Er kan nog zo vaak gewaarschuwd worden, het gebeurt nog steeds dat mensen zelf gaan experimenteren. Soms maken ze zelf vuurwerk door de inhoud van verschillende stukken te mixen, soms gaan ze er gewoon onverstandig mee om. Zestig procent van de ongelukken met vuurwerk heeft oogletsel tot gevolg. In de helft van deze gevallen is sprake van blij vend letsel. Ook verwondingen aan handen komt dikwijls voor. De mees te ongelukken zijn te voorkomen als men zich aan de gebruiksaanwijzing houdt. Daarom geldt zoals altijd: stunt niet met vuurwerk, want: Je bent een oen als je het toch blijft doen! In verband met de feestdagen vervalt op de donderdagen 25 december (Eerste Kerstdag) en 1 januari (Nieuwjaarsdag) in Soest de week markt op de Weegbreestraat. Er is ook geen verplaatsing van de markt naar de andere dag. de basispakket). De kabelbeheerder is wettelijk verplicht advies in te win2- nen en kan slechts om zwaarwichti ge redenen van dit advies afwijken. Op dit moment bestaat ook nog de Regionale Programmaraad, gevormd door vertegenwoordigers van Soest, Amersfoort en Bunschoten. Het is nog niet bekend wat er met de Re gionale Programmaraad gaat gebeu ren. Voorlopig blijft hij nog bestaan, in ieder geval tot het moment waar op ook Amersfoort en Bunschoten een eigen Programmaraad hebben. Soest loopt met de instelling hiervan voorop. Hoogendoorn wil voorkomen dat ,de gebruikers' van radio- en tv-pro- gramma's de Programmaraad be schouwen als een club 'eilandbewo ners'. "Ik hoop dat de inwoners zich straks echt betrokken voelen bij de raad. Ze kunnen opmerkingen toe sturen, ze kunnen ook bij de verga deringen (minstens twee per jaar) zit ten. Die zijn openbaar, dus iedereen die in de materie geïnteresseerd is, kan er z'n zegje over doen." De eerstvolgende vergadering van de Programmaraad, begin volgend jaar, wordt ruim van tevoren aangekon- digd. De plaatselijke Programmaraad, die op dezelfde wijze functioneert als de raadscommissies waar men kan in spreken, wordt ambtelijk terzijde ge staan door de gemeente. Eventuele correspondentie aan deze raad kan men dan ook richten aan de gemeen te richten ter attentie van de heer J. Hilhorst, met vermelding 'Program maraad'. Een aantal burgers heeft die weg al gevonden, want de eerste brieven zijn al binnen. Die gaan in hoofdzaak over de combinatie RTL 4/RTL 5/ Veronica in het basispakket. De meeste briefschrijvers vragen zich af waarom dit in het basispakket een vaste combinatie is. Voor velen is al leen RTL 4 voldoende, omdat de programma's niet wezenlijk verschil- Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen voor woensdag 24 december aan Voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Hans Hoogendoorn len van RTL 5 en Veronica. In plaats van RTL 5 en Veronica gaat de voor keur van de meesten uit naar een extra Duitse zender en de andere BBC. Deze correspondentie moet nog door de Programmaraad worden behandeld. Overigens zegt Hoogendoorn op voorhand, dat de Programmaraad hierin geen taak heeft. "De raad kan de reacties alleen doorgeven aan de Remu. Deze kan over de koppeling zowel afzonderlijk onderhandelen met de HMG-groep (de producent van RTL 4, RTL 5 en Veronica) als via de Vecai, de vereniging van kabel exploitanten. Wij als Programmaraad hebben over de koppeling al onze verbazing uitgesproken. De Remu heeft dat voor kennisgeving aangeno- Verschuivingen Als het basispakket en het uitgebrei de pakket eenmaal vaststaan, heeft een plaatselijke Programmaraad dan nog wel zin? Hoogendoorn: "Tussen door zijn er nog wel eens verschui vingen van commerciële program ma's. Je kunt praten over uitbreiding van het uitgebreide pakket. Er zijn doorlopend ontwikkelingen in media land, er is altijd wel iets om over te praten, al is het alleen maar om je 'wakker' te houden. Het moet in ie der geval niet zo zijn, dat de exploi tant zelfstandig gaat programmeren," zegt hij. Voor Programmaraad-voorzitter Hoogendoorn is de mediawereld geen onbekend gebied. Hij kwam er begin van de jaren zeventig in te recht. Eerst bij Radio Noordzee, la ter bij de Wereldomroep en de NOS waarvoor hij nu nog werkzaam is. Hij is bekend als 'de stem' van NOS-ra- dio- en televisie. Men wordt verzocht om tijdig -dat is uiterlijk half acht 's morgens- op de geplande dagen (zie de Huisvuilkalen- der) de bruine en groene containers aan de straat te zetten. Het komt helaas maar al te vaak voor dat men dit op een later tijdstip doet. Dan kan het gebeuren dat de ophaal dienst al is geweest. Vooral ook met de aanstaande feest dagen voor de deur is het erg belang rijk dat de containers inderdaad om, half acht 's morgens buiten staan. Op een aantal dagen namelijk wordt in verband met de feestdagen geen huisvuil opgehaald. Dit betekent voor de gemeentelijke afdeling reiniging dat de huisvuilophaaldienst op ande re dagen in meer wijken tegelijk het huisvuil en dergelijke moet ophalen. Donderdag 25 december (Eerste Kerstdag), vrijdag 26 december (Tweede Kerstdag) en donderdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) zijn in de komende weken die dagen. Op de Huisvuilkalender 1997 staat precies aangegeven op welke dagen men dan de groene of bruine contai ner aan de straat moet zetten. Op 't Hoogt: voor kiezers en gekoze nen. Bosstraat West Thuis Best. Sportclustering: Kan de Mixed Hock eyclub niet gewoon elke week tegen SEC spelen? Dat scheelt een heel veld. Gelezen in de onvolprezen Soester Courant onder de kop Werk aan de Weg in Soest: Langs de Beukenlaan wordt de re constructie van het fietspad tussen de Verlengde Talmalaan en de Beetz- laan gereconstrueerd. Zo blijf je natuurlijk wèl bezig Onder dezelfde kop: Op maandag 8 december en woens dag 17 december zijn wekzaamhe- den gepland aan de Koningsweg tus sen de Varenstraat en de Koningsweg. Dat is nog eens gemeentelijke voor lichting. Kunnen de mensen daar er tenminste rekening mee houden dat ze vroeg op moeten. Straatnaam Wilgenblik: op den duur misschien wel meer blik dan wilgen. Toekomstig spreekwoord: waar een wilg is is een weg. Buiten-sporige klachten over Sprin ter. Willen ze op de Molenstraat soms ook nog drempels in de spoorlijn?! Gelezen op de Kabelkrant: Man valt van stijger. Dat wordt er natuurlijk mee bedoeld als er gezegd wordt dat iemand om hoog is gevallen... Verkiezingsjaar 1998: al in de stemming? Beter machinaal stemmen dan auto matisch. Soest Natuurlijk: Let's make things netter. Fotograaf Willem van Oosten adver teert in de Soester Courant: Wij verzorgen al ons foto- en print werk in eigen huis. Een interessante mededeling. Maar veel interessanter voor ons is het om te weten waar al óns foto- en print werk wordt verzorgd. Soester Zakenb rink. Radio SOeSt. Hans Meuleman, wijkagent in Over- hees: "Er wonen gabbers, skaters, scholieren, allemaal met hun eigen wensen. Negentig procent van die jeugd levert geen enkel probleem op." Wordt het met al die bomen nu toch nog Van Weedelaan? Hoopvolle kater voor de kachel: komt tijd, komt krols. College van burgemeester en wethou ders tegen opslag voor Radio Soest. Uiteraard, daar is die kelder in het gemeentehuis niet voor.

Soester Courant | 1997 | | pagina 37