Nog vóór de zomer van 1998 beveiliging overweg Veldweg Dalplein krijgt een eigen gezicht Tips voor december- maatregelen bedrijven Voorkomen is beter dan blussen! WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Kerstbomen worden na de feestdagen apart opgehaald Publiekszaken is op 31 december 's middags dicht Tips brandweer over gebruik van kaarsen en kerstboom De kerstboom Ruim de resten van vuurwerk achter je op Gemeentehuis gaat twee dagen vroeger dicht Enige tijd geleden is het project 'Veiliger Overwegen' gedurende twee maan den in de inspraak geweest. Daarna is het project met de inspraakreacties besproken in de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn. Over de inhoud van het project en het vervolgtraject vertelt Marcel Vossestein van de gemeentelijke afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer (WGV). Eén van de belangrijkste ingrepen is het beveiligen met automatische halve overwegbo men (ahob) van de overweg in de Veldweg. Daar zijn de laatste anderhalfjaar enkele ernstige ongelukken gebeurd. De Nederlandse Spoorwegen hebben de toezegging gedaan dat de overweg nog vóór de zomer van 1998 is beveiligd. Op de lijn Baarn-Amersfoort be staan binnen de gemeentegrenzen van Soest nog vijf overwegen. Daar van is er één (in de Peter van den Breemerweg) beveiligd met overweg bomen; de andere (in de Spiekerweg, de Eemweg, de Weideweg en de Grote Melmweg) zijn voorzien van een automatische knipperlichtinstalla tie (aki). De gemeente Soest heeft zich op het standpunt gesteld dat alle overwegen op dit traject moeten wor den beveiligd met overwegbomen. Volgens Vossestein is men nog niet toe aan een grondige sanering van de overwegen op dit traject. Aanvanke lijk was er ook het voorstel om voor de overweg in de Grote Melmweg, die het meest intensief gebruikt wordt, een tunneloplossing te kiezen. Dan zouden de overwegen in de Wei deweg en de Spiekerweg eventueel kunnen worden opgeheven of des noods kunnen blijven bestaan, maar Kerstbomen kunnen met ingang van dinsdag 6 januari tot en met vrijdag 30 januari 1998 tijdens de ophaal dagen van het huisvuil en dergelijke naast de groene en de bruine contai ner wordt gezet De gemeentelijke reinigingsdienst haalt de bomen met een aparte wa gen op. Daarna worden de bomen op het gemeenteterrein De Werf aan de Lange Brinkweg versnipperd. De ge meente gebruikt het versnipperde groen vervolgens in het openbaar groen van de gemeente. De bewoners van de hoogbouw kun nen tussen 6 en 30 januari iedere werkdag de bomen naast de afval)cocons plaatsen. Personeel van de reiniging haalt de bomen dagelijks weg. Evenals in als voorgaande jaren is er geen kerstbomenverbranding. Dit met het oog op de milieuvervui ling die het gevolg is van verbranding. dan uitsluitend voor een beperkte groep gebruikers. De agrariërs heb ben dit echter afgewezen. Zij zijn van mening dat ze door het opheffen van overwegen veel te ver moeten omrij den. De raadsleden waren het daar mee eens. Daarom heeft de gemeen te voor alle overwegen voorgesteld de automatische knipperlichtinstalla tie te vervangen door automatische halve overwegbomen. Dit voorstel is aan de Nederlandse Spoorwegen voorgelegd. Deze geven dit door aan het Directoraat-Generaal voor het Vervoer van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat waar ook de spoorwegen onder vallen. Met deze instantie zal verder besproken wor den welke investeringsmogelijkheden er zijn. Amersfoort-Utrecht De lijn Amersfoort-Utrecht langs station Soestduinen kent drie over wegen op Soester grondgebied: in de Van Weerden Poelmanweg, de Palt- zerweg en het Heezerspoor oostzijde (naar de Monnikenbosweg). Bij deze laatste is het zicht op de overweg op een relatief drukke lijn niet goed. Vanuit de binnenbocht kan men de lijn niet goed overzien. Juist op dit baanvak rijden veel treinen en met hoge snelheid. Volgend jaar wordt de frequentie nog verder opgevoerd. Het voorstel van de spoorwegen was om hier een tunneltje aan te leggen. Veldweg Voor de overweg in het Berkenlaan tje op de lijn Utrecht-Baarn worden geen speciale maatregelen nodig ge acht. De overweg bij de Zoom zou het gemakkelijkst kunnen worden opgeheven, omdat die minimaal wordt gebruikt. Belangrijk voor Soest is wel dat de overweg in de Wiek- sloterweg (die in een recreatieve fiets route ligt) van overwegbomen wordt voorzien. Op deze overweg zijn meer dan eens (vooral bijna-) onge lukken gebeurd. De overweg in de Foekenlaan moet op grond van het gebruik overwegbomen krijgen. Het voorstel voor de overweg Kas- De brandweer en de politie hebben in samenwerking met de gemeente voor de bedrijven enkele tips geformuleerd voor het voorkomen van brand(stichting) en vernielingen rond de feestdagen. 1. Sluit de brievenbus af zodat er geen brandend materiaal of vuurwerk ingestopt kan worden. 2. Verwijder (brandbaar) materiaal uit de omgeving van gebouwen. Denk hierbij ook aan de inhoud van afvalcontainers en prullenbak ken. Voorkom hierdoor het overslaan van brand. 3. Ontsteek de verlichting in en om gebouwen, zodat ongewenst be zoek direct opvalt. 4. Als er regelmatig mensen in en in de omgeving van het gebouw zijn, wordt de kans op brandstichting en ander vandalisme kleiner. 5. Controleer regelmatig het gebouw en de directe omgeving zodat u snelaangifte kunt doen van eventuele vernielingen. 6. Voor de aangifte van vandalisme rond de feestdagen zijn bij de poli- tieaangifteformulieren verkrijgbaar. Het bedrijfsleven en het mid den- en kleinbedrijf kunnen deze formulieren bij de contactperso nen aanvragen. De gemeente, de brandweer en de politie wensen u veilige feestdagen. tanjelaan ter hoogte van het tennis park is om hier een beperkt fietstun- neltje aan te leggen. Andere vormen van beveiliging zijn volgens de NS duurder. Een tunneltje is in één nacht onder het spoor door te druk ken, en daardoor relatief goedkoop. De overwegen Ossendamweg en Kolonieweg zijn voorzien van bomen. De Veldweg zal vóór volgend jaar zomer ook bomen krijgen. Van de (hellende) overweg bij De Gouden Ploeg wil men graag af. In dat geval kan de overweg bij de oude kaasfa- briek Vika tegenover de Korte Mid delwijkstraat worden beveiligd. Tege lijk zou dan gekozen kunnen worden voor aansluiting van de wegen en pa den van de Eng op deze overweg. De overwegen in de Molenstraat, Dalweg, Talmalaan en Van Weede- straat geven problemen. Burgemeester en wethouders hebben de reacties aan de Nederlandse Spoorwegen toegezonden. Met de verkregen informatie zullen NS Rai- linfrabeheer en het Rijkstoezicht op de spoorwegen voorstellen kunnen doen om tot veiliger overwegen te komen. De onbeveiligde overweg nabij de voormalige Vi/ca-kaasfabriek aan de Middelwijkstraat. Door deze te beveiligen kan de (hellende) overweg bij de Gouden Ploeg worden gesloten. Fiets als 'n vorst, fiets verlicht. Omdat voorkomen nog altijd beter is dan blussen, wil de brandweer Soest met tips graag helpen om de laatste maand van het jaar veilig te laten verlopen. Een paar belangrijke tips: - koop alleen vuurwerk met ge bruiksaanwijzing in de Nederland se taal bij de officiële detailhandel; lees de gebruiksaanwijzing en han del daarnaar; - zoek een goede plek uit voor het afsteken van vuurwerk; niet bij rie ten daken, opslagplaatsen van brandbare materialen enzovoorts; zorg dat ramen en deuren gesloten zijn als het vuurwerk wordt afge stoken; - blijf op veilige afstand en zorg dat ook anderen geen gevaar lopen doordat vuurwerk hun richting uit komt; let ook goed op vuurwerk dat door anderen wordt afgesto ken; gebruik geen lucifers maar steek de lont aan met een gloeiende siga ret; zorg dat de rest van het vuur werk dat nog moet worden afge stoken op een veilige afstand en plaats ligt; zet vuurpijlen in een ingegraven of met zand gevulde fles; nooit vuurwerk in de hand hou den, dus absoluut nooit in de hand ontsteken en er ook nooit mee gooien; vuurwerk met opgebrande lont dat niet is afgegaan nooit op nieuw afsteken; experimenteer niet met vuurwerk; maak er vooral geen bundels van Tenslotte, voor het geval het onver hoopt toch nodig is hulp in te roe pen, hou de telefoonnummers van de hulpdiensten bij de hand: BRANDWEER, POLITIE, AM BULANCE 1 1 2. De gemeentelijke afdeling Publieks zaken is op Oudejaarsdag, woensdag 31 december, vanaf half twee 's mid dags gesloten. Op die dag kan men voor paspoorten, rijbewijzen en uit treksels dus uitsluitend terecht tussen 08.30 en 13.30 uur. ïixs lili U.Ï Vorige week is een begin gemaakt met de werkzaamheden die de omge ving van de bebouwing tegenover het gemeentehuis zullen omvormen tot een echt Dalplein. Om het totale Dalplein een eigen ge zicht te geven, worden de gazons en bermen heringericht met een geel kleurige halfverharding. Het Dalplein brengen, ligt op de stuwwal de Engh, die in de IJstijd is gevormd, dus ongeveer 100.000 jaar geleden. Door stuwend ijs is toen een grote zandheuvel ge vormd, ook wel stuwwal genoemd. De kleur van de verharding moet deze zandheuvel weer in herinnering Om de bebouwde omgeving tegen over het gemeentehuis te voorzien van een groene aankleding, is vorige week de aanplant begonnen van een groep van veertig plataanbomen. De takken hiervan zijn op een speciale wijze gesnoeid. Als gevolg hiervan zal de boom zich ontwikkelen als een zogeheten Franse knotplataan. De bomengroep vormt de noordelijke begrenzing van het Dalplein. Als het winterweer het toelaat, krijgt de pleininrichting in de komende maanden een vervolg. Een paar tips van de brandweer over het gebruik van kaarsen en de kerstboom. - zet kaarsen op een vlakke onder grond in een stevige houder van niet brandbaar materiaal; - hou kaarsen zo ver mogelijk weg van gordijnen, papieren en andere brandbare versieringen en zorg vooral dat ze buiten bereik van kin deren en huisdieren blijven; - laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden; zet de stukjes op een plek die u kunt zien en zorg er voor dat ze niet in de buurt van een warmtebron staan; de kaarsen kun nen dan week worden en ombui gen; - laat kleine kinderen nooit, ook niet 'eventjes', alleen met branden de kaarsen. - koop een boom die niet te groot is voor de kamer en zet hem niet dicht bij gordijnen of andere brandbare spullen; - zet hem stevig neer; beter is het nog hem met binddraad vast te zet-' ten; - een boom in een met water gevul de standaard droogt minder snel uit, zodat het brandgevaar wat klei ner wordt; het voordeel is ook dat u minder last heeft van naalduitval; - echte kaarsjes in de boom moet u doorlopend in de gaten houden; electrische kaarsjes zijn misschien minder sfeervol, maar geven wel een rustiger gevoel, hoewel... - controleer voor gebruik de bedra ding altijd op beschadigingen, ook als er nooit problemen zijn geweest; gebruik een goed passend verlengs noer waar niemand over kan strui kelen; - doe altijd de kerstverlichting uit als u gaat slapen of het huis verlaat. Over ruim twee weken is het weer jaarwisseling geweest. Ongetwijfeld is er dan weer veel vuurwerk afgesto ken. Op zich is dat natuurlijk heel mooi, vooral het veelkleurige lucht- vuurwerk. Het is alleen jammer dat degenen die het vuurwerk afsteken het daar meestal bij laten. Met andere woorden: ze beleven wel plezier aan het vuurwerk (de lusten), maar ver zuimen vervolgens de restanten ervan op te ruimen (de lasten). Misschien denken ze: dat is mijn pakkie-an niet, dat doet de gemeen tereiniging wel. Het gevolg is vaak dat de vuurwerkresten nog dagen op straat blijven liggen. Met alle schade lijke gevolgen vandien voor het mi lieu. Aan de onverschilligheid van de en keling ergeren vaak velen zich. De vraag is of de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) langzamerhand niet moet worden uitgebreid met re gels waarin het niet opruimen van vuurwerkresten tot sancties leidt. Daarom: wie de lusten van het vuur werk wil, moet ook denken aan de lasten. Ruim dus de resten van het vuurwerk achter je op. Zowel op woensdag 24 december, de dag voor Kerstmis, als op woensdag 31 december. Oudejaarsdag, sluit het gemeentehuis vroeger. Op beide dagen kan men er tot 16.00 uur te recht De gemeentelijke Welstandscom missie brengt jaarlijks ongeveer 700 keer advies uit over een bouwplan. In 1995 gaf de commissie 690 keer advies, in 1996 was dit 705 keer en zoals het zich nu laat aanzien, zal het aantal adviezen voor dit jaar eveneens rond de 700 liggen. In de afgelopen twee jaar heeft het college van burgemeester zes keer een advies van de commissie niet overgenomen. In zulke gevallen komt altijd de be trokken wethouder het standpunt van b. en w. in de commissie toelichten. De heer W. van As van de gemeen telijke afdeling Planologie en Bouwen is ambtelijk secretaris van de Wel standscommissie. Hij vertelt dat vol gens de Woningwet en de regels in de gemeentelijke bouwverordening elk bouwwerk getoetst moet worden of het voldoet aan redelijke eisen van welstand. De toetsing moet worden gedaan door een commissie van on afhankelijke deskundigen. In de praktijk is het zo dat de gemeente een eigen commissie heeft of is aangeslo ten bij een regionale of provinciale commissie. Als één van de weinige gemeenten in deze regio heeft Soest voor een eigen commissie gekozen. De commissie beoordeelt een bouw plan, een aanvraag tot aanbrengen van reclame en dergelijke op grond van de in de bouwverordening gestel de criteria. Dit betekent dat het plan qua vormgeving, onderlinge verhou dingen, detailleringen en dergelijke een voldoende moet halen. Tevens beoordeelt de commissie of het plan qua vormgeving en materiaalgebruik past, met andere woorden of het aansluit bij de bebouwing in de naaste omgeving. Naar aanleiding van de uit komst van die beoordeling brengt de commissie een advies uit aan Het col lege van burgemeester en wethou ders. Ze adviseert eveneens bij aan vragen voor sloopvergunning en bij de voorbereiding van bestemmings plannen. De commissie moet bestaan uit on afhankelijke deskundigen. De Soester commissie bestaat uit drie architec ten, van wie één reserve, en twee bur ger-leden, van wie eveneens één re serve. De burger-leden worden be noemd op grond van kennis van en inzicht in de gemeente Soest. In Soest is het verder nog zo dat de voorzitter van de Monumentencom missie als ad-hoc lid aan de Wel standscommissie is toegevoegd. De commissieleden worden be noemd voor een periode van in totaal zes jaar: twee jaar als reserve-lid en vier jaar als vast lid. Het schema is zodanig opgesteld dat er om de twee jaar een nieuwe architect-lid wordt benoemd en om de vier jaar een nieuw burger-lid. De vergaderingen van de commissie zijn elke vrijdag. Eén keer in de drie weken komt de complete commissie bij elkaar. Ze beoordeelt dat de gro te plannen. Op de vrijdagen tussen deze drie weken is er een zitting van de zogenoemde kleine commissie. Deze bestaat uit één architect-lid en de secretaris. In deze vergaderingen worden -de naam zegt het al- de kleinere plannen beoordeeld. Procedure Als iemand een aanvraag voor een bouwplan indient, is de procedure als volgt. Het plan wordt eerst inge boekt. Daarbij wordt tegelijk gecon troleerd of er voldoende informatie is (goede bouwkundige tekeningen met alle gegevens die er bij horen, zo no dig materiaal en kleurmonsters en eventueel foto's van de omgeving) om het plan qua welstand te beoordelen. Ook wordt gecontroleerd of er qua bestemmingsplan geen problemen zijn. Als er geen enkele belemmering is, komt het plan op de agenda voor de eerstkomende vergadering van de Welstandscommissie. De regel is wel dat de plannen uiterlijk woensdag voor 12.00 uur ingediend moeten zijn willen ze de vrijdag erna behandeld kunnen worden. Eén van de criteria is dat de commis sie bij het beoordelen van het plan op zichzelf ook kijkt naar de bestaande situatie van de omgeving waarin het is gepland. Het komt er op neer dat het plan in de omgeving moet passen. Bij grotere plannen gaat de commissie, afhankelijk van de situatie, ter plaat se een kijkje nemen. Als er aan een historisch pand of monument gebouwd of verbouwd moet worden, of er moet iets gebeu ren nabij een monument, dat neemt de commissie contact op met de voorzitter van de gemeentelijke Mo numentencommissie. Deze is, zoals gezegd, ad-hoc lid van de Welstands commissie. In gezamenlijk overleg wordt er dan over het bouwplan ge sproken, waarna de commissie advies uitbrengt aan burgemeester en wet houders. Meldingen De commissie bekijkt niet alle bouw plannen. Soest hanteert de regel dat de Welstandscommissie alle eenvou dige vergunningen (meldingen) van werken die vanaf de openbare weg niet zichtbaar zijn, niet behandelt. Als iemand wil gaan bouwen, bekijkt men dan ook eerst of zijn plan onder de meldingen (eenvoudige plannen) valt of dat er een bouwvergunning voor nodig is. De afhandeling van deze aanvragen is een paar jaar gele den aan een wettelijke termijn gebon den. Voor de meldingen ligt deze op maximaal 5 weken, voor de bouw vergunning op maximaal 13 weken. Zodra er echter een bijzondere pro cedure nodig is om de aanvraag te verlenen, vervallen deze termijnen. Van belang is het om te weten dat de termijn ingaat op het moment dat de complete aanvraag is ingediend. Termijn Als het om een bouwaanvraag gaat waarvoor geen bijzondere procedure nodig is, dan zal de gemiddelde ter mijn voor een melding op 2 tot 3 weken liggen en voor een bouwverf gunning op gemiddeld 1 maand.

Soester Courant | 1997 | | pagina 38