Kind kan voortaan achternaam van vader of moeder krijgen Herinri chti ng] kerngel ried Soes! terb lergsestraat 1-1-2 Nog Vitte vlekken' in bereik van waarschuwingsstelsel Houdt bij vorst en sneeuw uw eigen stoep schoon Gemeente Soest soesa Keuzemogelijkheid per 1 januari 1998 I iJ PAGINA 2 dweer jruik irsen boom esten erk P ehuis dagen icht WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Gemeentehuis later open voor publiek op maandag 5 januari Avondopenstelling van gemeentehuis vervalt twee keer COMMISSIE BEELDENDE KUNST c5 tere M Denk aan de huisdieren Geluid negen sirenes niet overal in de gemeente hoorbaar Papiercontainers met oud en nieuw tijdelijk weg Op radio actuele informatie de brandweer i kaarsen en de vlakke onder- ïoudervan niet r mogelijk weg eren en andere igen en zorg bereik van kin- blijven; ststukjes niet te t de stukjes op zien en zorg er- Ie buurt van een de kaarsen kun- den en ombui gen nooit, ook n met branden- ie niet te groot is hem niet dicht dere brandbare ;er; beter is het raad vast te zet-J net water gevul- >gt minder snel Igevaarwat klei- deel is ook dat u an naalduitval; ie boom moet u gaten houden; s zijn misschien naar geven wel hoewel... sbruik de bedra- hadigingen, ook len zijn geweest; assend verlengs-' j over kan strui- verlichtinguit als ;t huis verlaat. eken is het weer st. Ongetwijfeld is uurwerk afgesto rt natuurlijk heel eelkleurige lucht- illeen jammer dat uurwerk afsteken laten. Met andere 2n wel plezier aan usten), maar ver- de restanten ervan isten). i ze: dat is mijn doet de gemeen- gevolg is vaak dat n nog dagen op i. Met alle schade- dien voor het mi- ligheid van de en- ik velen zich. De mene Plaatselijke 0 langzamerhand uitgebreid met re- iet opruimen van t sancties leidt, sten van het vuur- >k denken aan de de resten van het 'OP- g 24 december, de i, als op woensdag idejaarsdag, sluit vroeger. Op beide tot 16.00 uur te- i bouwvergunning e afhandeling van een paar jaar gele-: lijke termijn gebon dingen ligt deze op ïn, voor de bouw- aximaal 13 weken. en bijzondere pro- >m de aanvraag te ;n deze termijnen, om te weten dat de het moment dat de g is ingediend. ouwaanvraag gaat zondere procedure de gemiddelde ter- lelding op 2 tot 3 /oor een bouwverf Ideld 1 maand. Met ingang van 1 januari 1998 wordt landelijk een aantal veranderingen doorgevoerd met betrekking tot het nieuwe namenrecht. Ton Kuijt van de ge meentelijke afdeling Publiekszaken legt desgevraagd hierover één en ander uit. Sinds het eind van de achttiende eeuw (1790-1800) moet volgens het Burgerlijk Wetboek iedereen een ge slachtsnaam hebben. Dit werd be paald door Lodewijk Napoleon. Om dat lang niet iedereen ervan overtuigd was dat dit voor eeuwig zou gelden, ontstonden vreemde achternamen. Naaktgeboren en Poepjes zijn twee willekeurige voorbeelden. Zonder in te gaan op de specifieke onderwerpen zoals adoptie en derge lijke en naamswijziging bij Koninklijk Besluit, kan er volgens Kuijt in z'n al gemeenheid worden gesteld dat een kind dat tijdens het huwelijk van z'n ouders wordt geboren de geslachts naam van de vader krijgt. Een kind dat niet tijdens het huwelijk van de ouders wordt geboren, dus uit een ongehuwde moeder, krijgt doorgaans de geslachtsnaam van de moeder. Een kind krijgt dus niet altijd de ge slachtsnaam van de vader. In de nieuwe situatie die per 1 janua ri 1998 ingaat, kunnen bij de geboor te van het eerste kind beide ouders een achternaam kiezen. Blijft deze keus achterwege, dan krijgt het kind de geslachtsnaam van de vader. De reden dat deze keuzemogelijk heid wordt ingevoerd is dat volgens Vorst en sneeuw kunnen voor gladde wegen en stoepen zorgen. Wat doet de gemeente eraan en wat moet u zelf doen? Als het glad is, gaan de gemeentelij ke strooiploegen op pad. Ze strooien niet op alle wegen. De hoofdwegen, de doorgaande wegen, de busroutes en hellende wegen komen het eerst aan de beurt. Fietspaden die ernaast liggen, worden meteen meegenomen. Als deze routes berijdbaar zijn, gaan de strooiwagens naar de ontsluitings wegen. Dat zijn de wegen die van de woonwijken naar de hoofdwegen lei den. Woonstraten worden in principe niet schoongemaakt. De gemeente zorgt er nog wel voor dat de toegangen naar/bij openbare gebouwen begaan baar zijn. Voor de medewerkers van de ge meente wordt jaarlijks bij de eerste gelegenheid na de jaarwisseling een interne nieuwjaarsbijeenkomst ge houden. Deze vindt op maandag 5 januari plaats. Daarom gaat op die dag het gemeentehuis later dan ge bruikelijk is open voor het publiek. Op die dag kan men vanaf 10.00 uur in het gemeentehuis terecht. Zowel donderdag 25 december (Eer ste Kerstdag) als donderdag 1 janua ri (Nieuwjaarsdag) vervalt de weke lijkse avondopenstelling van de ge meentelijke afdeling Publiekszaken (burgerzaken, huisvesting e.d.) De eerste avondopenstelling van het gemeentehuis in 1998 is op donder dag 8 januari, zoals gebruikelijk tus sen 19.00 en 20.00 uur. Sneeuw en ijs op stoepen voor de woningen moeten door de aanwonen- den zelf verwijderd worden. Verse sneeuw kan men eenvoudig weg schuiven. Denkt u ook aan de vuil nisophalers. "Zware containers rijden door de sneeuw valt niet mee. Haal tijdig enig strooizout in huis om te gebruiken zodra er sprake is van ijzel of gladheid. de ontwerpers van de wet het na menrecht gemoderniseerd moet wor den, aangepast aan de nieuwe Euro pese wetgeving. In een arrest van de Hoge Raad van 23 september 1988 werd geoordeeld dat het Internatio naal Verdrag tot bescherming van de burgerrechten en politieke rechten (BUPO) het recht van de ouders op een door hen te kiezen achternaam van het kind waarborgt. De akte van naamskeuze is een sim pele akte die kan worden opgemaakt door elke ambtenaar van de burger lijke stand waar dan ook in Neder land. Hierin worden vermeld de ge slachtsnamen en voornamen van de vader en de moeder alsmede beider geboortedata. Daarnaast uiteraard ook de gekozen achternaam van het kind of de kinderen. Beide ouders moeten gelijktijdig bij de ambtenaar van de burgerlijke stand hun keuze mondeling kenbaar maken. Ze moe ten dus -zoals gebruikelijk is bij het doen van geboorte-aangifte- binnen drie dagen 'in persoon' verschijnen. Dit is uiteraard niet mogelijk indien de moeder bijvoorbeeld in het zie kenhuis wordt verpleegd. Volgens Kuijt kunnen dan met de vader af spraken worden gemaakt dat de aan gifte later volgt zodra de moeder daartoe in staat is. Overigens kan de akte van naamskeuze al worden op gemaakt op de dag na het huwelijk van de ouders, dus lang voordat er een kind verwacht wordt. Is er een maal een keus gemaakt voor een ach ternaam, dan kan een volgend kind geen andere naam krijgen. Hier geldt dus; eenmaal gekozen blijft gekozen. Dit is zo geregeld om de eenheid in het gezin te waarborgen. Kuijt vertelt dat het bij een onwettig, niet erkend kind automatisch zo is dat het kind de achternaam van de moeder krijgt. Anders wordt het als het kind wel wordt erkend. In dat geval kan er ook een akte van naamskeuze worden opgemaakt en kan bij de erkenning de naam van de erkenner worden gekozen of defini tief de naam van de moeder. Overigens wordt er in de nieuwe wet niet meer gesproken over wettige en onwettige kinderen. Er wordt gespro ken over het tot stand komen van een wettige familierechtelijke betrek king met één of beide ouders. Er is een overgangsregeling in het le ven geroepen. Deze bepaalt onder meer dat indien het oudste kind nog niet de leeftijd van 12 jaar heeft be reikt, er nog een keus gemaakt kan worden voor dat kind. De naam die het dan definitief krijgt en die bij akte van naamskeuze wordt opgemaakt, geldt automatisch voor alle andere kinderen in dat gezin. Overigens zul-, len in dit geval de ouders zelf actie moeten ondernemen en contact moe ten opnemen met de ambtenaar van de burgerlijke stand in hun woon plaats. Het nieuwe namenrecht geldt alleen voor kinderen die de Nederlandse nationaliteit bezitten. Het gemeentebestuur van Soest nodigt belangstellenden (M/V) uit te solliciteren naar het lidmaatschap van de Doelstelling De commissie Beeldende Kunst heeft als doelstelling het college van bur gemeester en wethouders (on)gevraagd te adviseren over de bevorde ring van de productie van kunstwerken en de plaatsing van kunstwer ken in de gemeente Soest, met name in de openbare ruimte. Om deze doelstelling te verwezenlijken is in samenwerking met deze commissie het Werkplan Beeldende Kunst Soest opgesteld. Taakstelling De commissie Beeldende Kunst houdt zich bezig met kwaliteitsadvise- ring op het gebied van onder andere kunstaankopen; kunstopdrachten; de uitvoering van de 1 -regeling bij openbare gebouwen en exploita tie-opzetten, en de besteding van het Fonds Kunstaankopen. De com missie Beeldende Kunst begeleidt de uitvoering van de kunstopdrach ten. De commissie Beeldende Kunst kan desgevraagd advies uitbren gen over beleidsvoornemens van het college van burgemeester en wet houders op het gebied van beeldende kunst. Samenstelling De commissie Beeldende Kunst bestaat -naast de voorzitter en de (ambtelijk) secretaris- uit maximaal vijf leden. Per 25 februari 1998 ontstaat er twee vacatures in verband met het vol gens rooster aftreden, waaronder de voorzitter. Benoembaarheidsvereisten Om tot lid van de commissie Beeldende Kunst te kunnen worden be noemd dienen belangstellenden (M/V) aan de volgende vereisten te vol doen: - affiniteit hebben met beeldende kunst en vormgeving; - woonachtig zijn in de gemeente Soest. De vergoeding voor de leden is bepaald op 50,— all-in per bijgewoonde vergadering. De commissie komt gemiddeld één keer per maand bij een. Informatie en sollicitatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer A. A. van den Heuvel, beleidsmedewerker afdeling Sport, onderwijs en welzijn (doorkiesnummer 035 - 60 93 545). Uw sollicitatiebrief dient u vóór 29 december 1997 te zenden aan het college van burgemeester en wethouders van Soest, ta.v. afdeling S.O.W., Postbus 2000, 3760 CA Soest. Als alles volgens plan verloopt, zou al in het voorjaar van 1998 de uit voering kunnen beginnen van de her inrichting van het kerngebied Soes- terbergsestraat. Dit is afhankelijk van de geplande bouwactiviteiten aan de Soesterbergsestraat (nieuw bouw Brandsma) en in de directe omgeving van het winkelcentrum Soest-Zuid (bouwplannen Uyland). De inspraak over het ontwerp van de herinrichting van het kerngebied Soesterbergsestraat is al achter de rug. Er zijn 23 schriftelijke reacties binnengekomen. Degenen die een reactie indienden, krijgen de uitsplit sing/beoordeling van de reacties toe gezonden. Deze hadden betrekking op 72 deelaspecten. Hiervan hebben er 22 aanleiding gegeven om het plan aan te passen. Zo zijn de in het plan opgenomen pleinen vrij drastisch ge wijzigd en verkeersveiliger gemaakt voor fietsers en voetgangers. Uitgebreid Verder is het plan uitgebreid met een herinrichtingsvoorstel voor de Zuid promenade, een aanvulling waartoe het college van burgemeester en wet houders overigens al voor de in spraaktermijn hadden besloten. Van dit aangepaste plan wordt in de hal van het gemeentehuis een kleine expositie ingericht. Deze kan men OTTTSTTQ 3SS5U Optiek Zuid van 5 tot en met 30 januari 1998 be kijken. Gedurende deze termijn kan opnieuw iedereen schriftelijk reageren door het invullen van inspraakformu lieren die bij de expositie verkrijgbaar zijn of die men kan afhalen bij de ba lie van de afdeling Planologie en Bou wen. Na afloop van de tweede inspraak ronde wordt het plan gereedgemaakt voor vaststelling door het college van burgemeester en wethouders. Bij on gewijzigde planning is hiervoor 17 maart 1998 aangewezen. De raads commissie ruimtelijke ordening, ver keer en welzijn behandelt het plan vervolgens in haar openbare vergade ring op 31 maart 1998. Desgewenst kan men tijdens deze vergadering ge bruik maken van het spreekrecht. Eigenlijk is het vanzelfsprekend om bij het afsteken van vuurwerk ook rekening te houden met (huis)dieren. Vaak raken ze door de lichtflitsen en het geknal van streek. Laat dieren daarom nooit alleen in huis achter, blijf bij ze en stel ze op hun gemak. Naast rekening houden met die ren, volgen hier nog verschillende nuttige tips: - lees altijd eerst de gebruiksaan wijzing bij elk stuk vuurwerk - steek het vuurwerk altijd buiten af - kies een veilige plaats; vermijd de omgeving van rieten daken - gebruik voor het afsteken nooit een lucifer of een aansteker maar altijd een brandende si gaar of sigaret - steek nooit beschadigde of gebro ken lonten aan; probeer onder geen beding vuurwerk dat niet is afgegaan alsnog aan te steken - zet vuurpijlen altijd in een fles - koop alleen vuurwerk bij een winkelier met een vergunning. n 1-V2 0AAH HE) JE LEVENS Mg Nu het nieuwe waarschuwingssysteem voor de bevolking in de gemeente Soest drie keer is beproefd, is duidelijk geworden dat de negen sirenes (zes in Soest, drie in Soesterberg) qua geluid niet de gehele gemeente bestrijken. Er zijn nog enkele 'witte vlekken' waar het geluid van de nieuwe, radiografisch aange stuurde sirenes niet te horen is. Volgens gemeentelijk ambtenaar rampenbe strijding Jeroen de Keijzer is dat een gevolg van het feit dat het ministerie van binnenlandse zaken uit oogpunt van kostenbesparing heeft bepaald dat ne gen sirenes voldoende zijn voor de hele gemee nte in plaats van de voorgestelde twaalf. Of er naar aanleiding van luistertestresultaten, die door de regiona le brandweer worden gecoördineerd, nog sirenes zullen worden bijgeplaatst, staat nog niet vast. "Daarom zal de gemeente, wanneer er echt iets aan de hand is, geen en kel risico nemen en in de 'witte vlek1- gebieden geluidswagens inzetten," zegt De Keijzer. Dit is noodzakelijk zolang de 'witte vlekken' blijven be staan. Dit zal nog wel een paar jaar duren. Uiteraard is bekeken of de nieuwe sirenes op dezelfde plaats konden worden neergezet als de oude, moto risch werkende BB-sirenes. Dit was echter niet mogelijk. De nieuwe sire nes zijn een stuk zwaarder dan de oude. Daarvoor is een speciale con structie nodig in de vorm van een dakopbouw of een mast. Waar de nieuwe sirenes niet op de 'oude' plek konden worden geplaatst, moest de gemeente een nieuwe locatie in de directe omgeving en op gemeente grond zoeken. Die noodzakelijke ver schuiving is ook enigszins oorzaak van het ontstaan van 'witte vlekken' Voordat de plaats van nieuwe sirenes definitief zou worden vastgesteld, heeft de gemeentelijke ambtenaar rampenbestrijding samen met een vertegenwoordiger van de brandweer Soest de gemeente 'in kaart' gebracht aan de hand van de opgave over het bereik van de sirenes en uitgaande van het luidst klinkende type waar voor Soest vanaf het begin had geko zen. Bij het in kaart brengen speelde natuurlijk de omgeving een belangrij ke rol: bebouwing, open gebied of bos. Dit gegeven vormde de basis voor het plaatsen van cirkels op de plattegrond van de gemeente. De plaatsen werden zodanig bepaald dat het geluid van de sirenes 'gemeente- dekkend' was. Volgens de resultaten van het onder zoek zouden er in Soest dus twaalf sirenes moeten worden geplaatst. Uiteindelijk is volstaan met negen. Het besluit hiertoe werd genomen nadat vertegenwoordigers van het ministerie, de regionale brandweer en de leverancier van de sirenes op de plaats van de twaalf voorgestelde lo caties een onderzoek hadden inge steld. Overigens had het ministerie inmiddels geheel onverwacht een nieuwe tabel verspreid, waaruit bleek dat de reikwijdte van de sirenes min der was dan op de oorspronkelijke tabel. "Dat betekende dus dat we plotseling nog grotere 'witte vlekken' hadden dan eerst. Ook daarom is bepaald dat er 'luistertest' moeten worden gedaan. Van de uitkomst hiervan zal afhangen of er eventueel sirenes worden bijgeplaatst. De ge meente heeft daarvoor een aantal in woners, onder wie een slechthoren de, gevraagd om in de proefperiode tot mei 1998 'luistervink' te spelen." Inmiddels zijn drie testen op elke eer ste maandag van de maand achter de rug. Daarbij is opgevallen dat de windkracht en de windrichting een belangrijke rol spelen als het gaat om het bereik van de sirenes. De Keijzer: "De eerste twee keren hadden we een wind uit zuidoostelijke richting met kracht 3 a 4. Toen werden de sirenes door een groot aantal 'luistervinken' luid en duidelijk gehoord. De derde keer was het nagenoeg windstil. Toen was het resultaat minder. Dat is ook wel logisch, want het geluid wordt minder ver 'weg gedragen'." Voordelen Eén van de voordelen van het nieu we waarschuwingssysteem is dat de sirenes selectief aan te sturen zijn. Dit betekent ten opzichte van de oude situatie dat niet langer de tota le bevolking wordt gealarmeerd als er in een bepaalde straat of wijk sprake is van een calamiteit, maar dat alleen de sirene die dat gebied bestrijkt in werking kan worden gesteld. Een an der voordeel is dat na de testperiode met ingang van mei 1998 de voor de bevolking hoorbare test op de eerste maandag van de maand niet langer elke maand nodig is. Zodra de sirene gaat, moet men naar radio of televisie luisteren. Zowel de regionale Radio M als de Lokale Omroep Soest zullen de gewaar schuwde bevolking van informatie voorzien. Verder heeft de burge meester onder bepaalde omstandig heden het recht om 'in te breken' in de uitzendingen van Radio M en Ra dio Soest. Radio M zendt uit op de frequentie 100.1 FM en Radio Soest op 107.9 (kabel) en 105.9 (ether). In mei 1998 worden in de gehele provincie (waar in totaal 260 sirenes zijn geplaatst) huis-aan-huis de bro chure en sticker bezorgd met infor matie over wat men moet doen 'als de sirene gaat'. De blauwe papiercontainers die over al in de gemeente staan, worden op maandag 29, dinsdag 30 en woens dag 31 december weggehaald. Op vrijdag 2 januari worden ze terugge plaatst. De gemeente heeft tot deze maatregel besloten om vernieling van de containers, bijvoorbeeld door vuurwerk of brandstichting, te voor komen. Het verzoek aan de inwoners is nu om oud papier een paar dagen thuis te bewaren tot het moment dat de papiercontainers weer op hun plaats staan. Rond oud en nieuw worden de tex- tielcontainers afgesloten. Voor textiel geldt dus hetzelfde als voor papier. Men kan het op die dagen niet kwijt en de gemeente verzoekt dan ook het zolang thuis te bewaren. Op de lokale zender Radio Soest kan men wekelijks actuele ge meentelijke informatie beluisteren. Frequentie: kabel 90.9 (mono) en 107.9 (stereo); ether 105.9 MHz. Het programma wordt iedere woensdag uitgezonden van 11 tot 12 uur. Een herhaling ervan volgt op zon dag, ook van 11 tot 12 uur. Toch waren de grutters in grootjes tijd knusser dan de grootgrutters van nu. Politie schuift waarschuwingen onder ruitenwisser van foutparkeerders: is dat druk drukwerk of werkdruk? Vermogen van snorfiets opgefokt: snorfoetsie. Soms is vuurwerk duurwerk. Kamer van Koophandel: Spoorlijn prima afronding van de bebouwde kom. Tuurlijk, dat is de Lange Brinkweg ook en straks misschien de Eem en dan de Al. Zo kom je vanzelfbij het Eemmeer uit. Dierenambulance: gulle hulp van Spullenhulp. Boerkoel (PvdA): „Er mag best on gelijkheid tussen de mensen be staan, maar tweedeling willen wij met kracht bestrijden. De ver keerslichten moeten zó afgesteld worden dat fietsers en voetgangers voorrang krijgen." Voor vandalen: lik na stuk. Een voeger doet kleumend zijn werk op de Korte Melmweg en klaagt: "Veel te koud om buiten te werken." Voorbijganger: "Misschien wel, maar thuis zitten is ook niks "Niks? Ik heb anders nog zat te doen thuis." "Wat dan?" "Nou, ik heb nog een bank die inge- legen moet worden." Bosstraat: koevoetbal met als uit slag: BSE - SO Soest 2-0. Nieuwe rails: dart sluit naadloos aan bij de wensen. Maar lichtere treinen...? Zekere van In Soest zit je toch wel erg goed: zo tussen Schiphol en Soesterberg hoor je het vlieglawaai tenminste in stereo. Politicus van het jaar: The talk of the clown. 'Gebundelde' commercie rukt op in, Buitengebied.' Gelezen: Smolders verdedigt titel in duinen. O, dat is zeker die kamelenrace. Op 't Hoogt: voor lijsttrekkers en lijstduwers, Mevrouw, heeft u uw man al genomi neerd voor de Gouden Oliebol? De heer Van Os van de Middelwijk straat: Als de trein hier langs rijdt, hoor ik alleen maan benkedeng, ben- kedeng, benkedeng." Wethouder Ten Hove over een nieu we weg door het plangebied Braam- hage naar de Stadhouderslaan na toestemming door de Provinciale Planologische Commissie:"Ik ben redelijk opgewonden, maar dan in positieve zin." Gezien al die sponsors deed Sinter klaas dit jaar weer een aardige 'duit' in het zakje. Steen op rails. Als het om een steen des aanstoots gaat, is het een Sprinter. NS grijpen terug op oud materieel. Bello terug van weggeweest?

Soester Courant | 1997 | | pagina 39