55 98 95 Goed gevoel bij Shot na interland Soest weet weer wat verliezen is odjes Laatste strohalm voor MHC en SEC Tegenslagen SoVoCo in en buiten veld Beleving en vertrouwen terug bij BDC er van! 5 r Courant De Vries Open Haarden en Slijterij-Wijnhandel Toon van der Linden steken Smeeing/BDC dames in een compleet nieuwe outfit Tempo Toer buiten de paden PAGINA 16 tan de zaak WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 17 BASKETBAL Weinig te halen voor Red Stars in Utrecht: 112-66 Kwijtschelding voor opgeheven TV Soest TURNEN Vijfde plaats voor Tjerk Egtberts op open NK springen Tot 1 januari onderzoek naar alternatieve inrichting West Oranje verliest, tafeltennisclub wint aan naamsbekendheid TAFELTENNIS Ploeg mist teveel kansen in bekerduel metAFC Quick 1890:2-1 BEKERVOETBAL Situatie wordt penibel na duur verlies tegen Vovem VOLLEYBAL Handballers sluiten jaar af met reeks van drie overwinningen HANDBAL Gemeente tikt club op de vingers Mart van Hal blijft zich bewijzen als snelste veterane wenst u fijne feestdagen Seeyou bij Toontje g '•WV r.700,- >.1*0,- t-.02.Sj- l.iZSj-" RENAULT EEN EIGEN MAMIER VAN LEVEN Voor de basketballers van Red Stars viel zondagavond weinig eer te beha len in Utrecht. Met 112-66 leden ze legen BC Markt een van de grootste nederlagen van dit seizoen. De Soesters koesterden na zes minu ten (7-12) nog een voorsprong, ble ven tot de negende minuut (17-18) in het spoor van de Utrechters, maar verloren vier minuten voor rust (37- 30) de aansluiting. Daarna ging het snel bergafwaarts met de fonnatie, waarin spelers uit vier verschillende teams waren opge trommeld om tot een aantal van ze ven te komen. Na de rust (48-34) verzuimde Red Stars vier minuten lang te scoren (58-34), daarna begon BC Markt ook nog eens beter te schieten en werd het verschil bijzon der groot. Red Stars hield alleen goede herin neringen over aan de laatste drie mi nuten. Daarin mikte het vijf driepun ters, waaronder drie van Aldo Hee- regrave, raak. Op vrijdag 2 januari komen de spe lers uit heren 1 en 2 bijeen voor een bespreking over de gang van zaken. De bedoeling is dat op die dag een besluit wordt genomen over de sa menvoeging van de twee teams die beide te weinig spelers tot hun be schikking hebben en daardoor de laatste plaats innemen in respectieve lijk de eerste en de tweede rayon klasse. De gemeente heeft de schuld van de inmiddels opgeheven Turn Vereni ging Soest kwijtgescholden. Het gaat om een bedrag van 323 gulden en zeventig cent dat de club nog had moeten betalen aan zaalhuur voor de periode juli-oktober van dit jaar. De TV Soest werd per 1 november opgeheven in verband met een ster ke afname van het aantal leden en omdat er geen nieuw kader kon wor den aangetrokken. Los van de schuld aan de gemeente en de afdracht aan de Koninklijke Nederlandse Gym nastiek Bond sloot de vereniging af met een negatief saldo van 1.500 gul den. Het gemeentebestuur heeft het ver zoek tot kwijtschelding van de passe- partoutschuld gehonoreerd. In een sterk deelnemersveld met onder anderen A- en B-turners heeft C-turner Tjerk Egtberts van de Springbokken een fraaie vijfde plaats overgehouden aan de open Nederlandse kampioenschappen springen. Egtberts opende zaterdag in Deventer op de langemat met een seriej die be loond werd met 8.15 punten.' Daarna scoorde hij 8.40 punten die Vorig jaar nog goed zouden zijn geweiest voor goud. Dit jaar was de concurrentie bre der en sterker, maar met zijn puntento taal werd de Soester wel de beste lange- mat-turner die de Springbokken in de laatste vijftien jaar heeft gehad. Op de mini-trampoline eindigde de ge blesseerd geraakte Egtberts in de mid denmoot, net als zijn clubgenoot Wou ter Walet. Beiden kregen 9.30 punten van de jury. Voor de debutanten Björn Klein (7.60 punten) en Jacob Vriend (7.50) was de deelname aan de NK een leerzame er varing. De MHC Soest en SEC hebben van het gemeentebestuur een laatste kans gekregen om de Bosstraat- West anders in te richten. De hock eyclub, de voetbalvereniging en de Vereniging Sportraad Soest ver schenen vorige week te elfder ure met een nieuwe tekening voor de sportaccommodatie. Donderdag besloot de gemeenteraad de clubs tot 1 januari de tijd te geven om te kijken of het plan financieel uitvoer baar en ruimtelijk inpasbaar is. Voor de clustering (waaronder ook de verplaat singen van de Knickerbockers naar de Bosstraat-Oost en van de Gemshoorn naar de Henriëtte Blaekweg vallen) is maximaal 5,5 miljoen gulden (inclusief btw) beschikbaar. Het college blijft na melijk weigeren geplande investeringen voor de betrokken accommodaties naar voren te halen. De tweede voorwaarde is dat de huidige grenzen van de Bos straat-West intact blijven. Twijfel Er bestaat twijfel of het jongste plan onder deze voorwaarden haalbaar is. Beide verenigingen krijgen twee speel velden. Daarnaast heeft SEC een trai ningsveld nodig en MHC Soest claimt een derde grasveld. In het collegevoor stel zijn dit trainings- en uitloopveld volgens de clubs te klein. Zij presenteerden vorige week een teke ning, waarop voor SEC wel een vol waardig trainingsveld is geschetst en waarop voor de MHC Soest een groter derde veld is ontworpen, waarvoor de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond dispensatie wil verlenen. Om dit plan te realiseren, moet met vel den (en tribunes) worden geschoven en zou het clubgebouw van SEC tegen de vlakte moeten om plaats te maken voor een (bouwkundig) gecombineerd club huis. PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel sluit niet uit dat het plan in ruimtelijke zin uitvoerbaar is, maar heeft minder vertrouwen in de financiële haalbaar heid. De laatste strohalm voor de MHC Soest en SEC is dan ook niet sterk ge worteld. Toch toonde de PvdA, evenals de WD en het CDA, zich bereid de clubs tot 1 januari de tijd te geven, zodat hun plan kan worden onderzocht. Blijkt het in derdaad te duur en/of te grootschalig te zijn, dan wordt alsnog het eerder vast gestelde plan van de coalitie uitgevoerd. Vanwege dat laatste stemden de vijf oppositie-partijen tegen, maar zij kun nen, gezien de zetelverdeling in de raad, niet tegen de meerderheid van de coa litie op. Zoals bekend willen zij de sportclustering uitstellen totdat een op lossing is gevonden, waaraan alle clubs zich willen confirmeren. Hun voorkeur gaat uit naar het model, waarbij SEC naar de Bosstraat-Oost verhuist en de MHC Soest en de Knickerbockers de Bosstraat-West gaan delen. Achterdocht In de gemeenteraad ontstond donder dagavond een lange, merkwaardige dis cussie. Die werd gevoed door de ondui delijke formulering die het college in zijn voorstel aan de raad had gebruikt. Daardoor wisten veel raadsleden (van de oppositie) niet meer precies waarover ze een besluit moesten nemen en die onzekerheid werd direct vertaald in ach terdocht. Op een gegeven moment pro beerde iedereen zijn eigen uitleg te ge ven, hetgeen voortdurend vragen bij anderen opriep. Aangezien de redactie van de Soester Courant het beste voor heeft met haar lezers, laat ze die discus sie achterwege. Bij Shot hebben ze een goed gevoel overgehouden aan de interland die zaterdagavond in de sportzaal van het Orlando-gebouw werd gehou den. Sportief gezien leed Oranje een afgetekende 0-4-nederlaag te gen de Russen, het evenement op zich leverde de tafeltennisvereni ging in ieder geval meer naamsbe kendheid en 'goodwill' op. Met 230 aandachtige toeschouwers was de zaal aan de Di Lassostraat, zeker voor tafeltennis-begrippen, goed ge vuld. De heren-interland speelde zich dan ook af in een goede ambiance. Shot vond het jammer dat Nederland niet met zijn twee sterkste spelers verscheen, maar van te voren was bekend dat Dan- ny Heister en Trinko Keen in Hong- Kong zouden meedoen aan de Pro Tourfinale. De internationale tafelten- nisfederatie had de Nederlanders uitge nodigd, omdat ze als dubbel tot de ze ven beste van dit circuit behoren. In het enkelspel was Heister bovendien geïn viteerd, omdat hij bij de beste vijftien is gerangschikt. Hij werd in de eerste ron de uitgeschakeld, nadat hij twee weken tijdens de Open Franse kampioenschap pen nog de finale had bereikt, zowel in het enkelspel als met Keen in het dub belspel. Kansloos In Soest verdedigden Jörg de Cock, Jo- nah Kahn, Michael de Boer en Jurgen Pastoors de belangen van Oranje. Het viertal verloor kansloos en slaagde er zelfs niet in een game op hun naam te schrijven. Daardoor is de kans groot dat Nederland degradatiewedstrijden moet spelen tegen Denemarken of Slowakije om handhaving in de Europese eerste divisie af te dwingen. Op 1 februari speelt Nederland de return in Moskou, maar het is onwaarschijnlijk dat het de in Soest opgelopen averij kan herstellen. Voorzitter Joop Kok keek niettemin met tevredenheid terug op de wedstrijd. Voor Shot is de winst niet direct meet baar. Financieel moet de club er wellicht iets bijleggen, maar daar was de pen ningmeester op voorbereid. Bovendien had financieel gewin niet de eerste prio riteit van de organisatoren. Nu Shot sinds de verhuizing naar Over- hees in de lift zit, wilde de club naar buiten treden met een groot evenement. De ambiance in de sportzaal in het Orlando-gebouw was goed, maar kon de tweede keus van Nederland niet inspire ren om de favoriete Russen te kloppen. Foto: Aldo Allessie Wat dat betreft stemde het Kok goed dat verschillende mensen informeerden naar de mogelijkheden om bij Shot te spelen. "Er waren bij die vroeger al eens hebben getafeltennist, maar ook mensen die nog niet eerder speelden. Dat bete kent dat je toch ook mensen hebt bin nengehaald die nergens lid zijn," aldus Kok. Hij sluit niet uit dat Shot in de toekomst nog eens een soortgelijk evenement or ganiseert. "Niet meteen volgend jaar, maar het is denkbaar dat je bij het vijf tig-jarig bestaan in 2001 iets gaat doen." Uitslagen Nederland-Rusland (heren, Euro pese eerste divisie) Jörg de Cock-Alexei Smirnov 16-21,19-21; Jonah Kahn-Dmitry Mazounov 13-21,9-21; Michael de Boer-Sergei Adrianov 17-21,16- 21; Jörg de Cock/Jurgen Pastoors-Alexei Smirnov/Denis Gavrilov 15-21,9-21. Soest weet weer wat verliezen is. Voor het eerst sinds de eerste com petitiewedstrijd van dit seizoen, op zondag 7 september, trof de ploeg een tegenstander die vaker scoorde. AFC Quick 1890 bleef daardoor de club, waarvan Soest al jarenlang niet heeft kunnen winnen. Zowel eind jaren tachtig en begin jaren negentig knokten beide elftallen onder ling voor een plaats in de volgende be kerronde. De Amersfoorters schaarden zich dankzij de 2-1-zege bij de laatste acht van district Midden. Op de vraag of de uitschakeling van Soest terecht is, zullen in ieder geval veel Soesters 'nee' antwoorden. Soest had veel meer balbezit dan Quick, voetbalde meer dan de eersteklasser, maar verzuimde de kansen te benutten en het veldoverwicht te vertalen in de stand. Quick, dat driemaal in de buurt van Michael van Ees kwam, was wat dat betreft koelbloediger en doeltreffender en daar draait het nog steeds om bij voetbal. Soest, dat eerder WZ'49, Loosdrecht, SVM Boys en 't Gooi uitschakelde, vond zijn Waterloo in de keistad, waar alle doelpunten in het laatste kwartier vielen. Arjan van de Horst scoorde na 75 minuten in de rebound, vier minuten later zorgde Jeroen van Veenendaal voor de gelijkmaker en in de laatste of ficiële minuut zette Richard Mone van Quick het vooruitstrevende Soest na een scherpe uitval voor de tweede maal op achterstand: 2-1. Voordat de productie op gang kwam, had Soest al diverse mogelijkheden laten liggen. Topscorer André Hufinan van Soest kon tegen zijn oude club niet meespelen. De aanvaller zat de derde wedstrijd van een schorsing van vier wedstrijden uit. In dat verband is het jammer voor Soest dat het geen ronde verder kwam. De vol gende bekerwedstrijd wordt eventueel op 18 januari gespeeld en als Soest dan had moeten spelen, had Hufman in de eerstvolgende competitiewedstrijd, op 25 januari uit tegen Zeist, weer van de partij kunnen zijn. In Zeist kan Hendry Hagendoorn waar schijnlijk zijn ploeggenoot gezelschap houden langs de lijn, want de rechter vleugelverdediger liep zondag tegen zijn derde kaart aan. Ook Martijn Stalen hoef werd geboekt, maar hij is nog niet aan een schorsing toe. Voor en tijdens de uitwedstrijd te gen Vovem kregen de dames van Stam/SoVoCo 'secundaire' tegen slagen te verwerken, maar deson danks was het niet nodig geweest de belangrijke wedstrijd te verliezen. Dat Kyra Enderink niet kon meedoen, was gezien haar knieblessure bekend. De griepjes van Michelle van Rooy en Jeanne van Vliet kwamen daar over heen en spelverdeelster Angela van Silf- hout moest haar basisplaats afstaan, vanwege een pijnlijke schouder. De pech kon niet op toen haar vervangster Manon Lancee in de tweede set door haar enkel ging, waardoor Van Silfhout alsnog aan de bak moest. En toch had Stam/SoVoCo niet met 3- 1 hoeven te verliezen. De fysieke om standigheden waren wellicht van invloed op het resultaat, maar Inge Olthof wil de ze niet als oorzaak van de nederlaag aanvoeren. "Ik heb zoiets van: we had den hier weer wat kunnen winnen, maar we hebben fle zwakke punten van Vo vem niet uitgebuit," aldus de trainer/ coach die het spel van haar ploeg om schreef als 'matig'. Co de hoop levend. In de vierde set werd het zelfs 2-8 voor het Soester team dat op 11-13 de tweede setwinst voor het oprapen had, maar de wedstrijd bin nen een zucht en een scheet uit handen gaf: 15-13 en 3-1. "En dat maakt het nou zo triest. Het teamverband ontbreekt nog steeds. Als een team het moeilijk heeft, probeer je je als team er bovenuit te knokken, maar dat heb ik niet gezien," verklaar de Olthof. De hoofdcoach kan voorlopig in elk ge val niet gebruik maken van haar basis speelster Enderink. Deze week wordt besloten of de volleybalster een kijkope ratie moet ondergaan. Olthof verwacht dat Enderink tenminste zes weken is uitgeschakeld. En dat komt nu helemaal niet uit. De belangen in de confrontatie in de polder waren groot. Met een 3-0- of 3- 1-zege zou Stam/SoVoCo de club uit Lelystad éh Zaanstad op de ranglijst zijn gepasseerd en had ze 'boven de rode streep' Kerst kunnen vieren. Maar door het 3-1-verlies liep Vovem uit naar een voorsprong van vijf punten. Met Judith Lazonder en Petra Hendrik- se in de basis werden de eerste twee sets verloren (15-9, 15-6). Mede door een geweldige service-reeks van Marit Fak keldij toonde Stam/SoVoCo vervolgens aan dat Vovem helemaal niet zo'n goe de ploeg is. Met 2-15 hield Stam/SoVo- Nog onduidelijk is hoe lang Kyra En derink nodig heeft om te herstellen van haar knieblessure. Handhaving Handhaving is de doelstelling van Stam/SoVoCo en dat doel heiligt veel middelen. Wat dat betreft is de defini tieve terugkeer van Lazonder en Hen- drikse in de hoofdmacht wellicht een voorwaarde, maar de knoop is nog niet doorgehakt. Het derde team, waarin beiden spelen, staat fier aan kop in de derde divisie en wordt ogenschijnlijk met twee vingers in de neus kampioen. Maar los van het sportieve aspect kan dames 3 het tweetal niet missen, omdat het anders onderbezet raakt. En Lazon der heeft al aangegeven dat ze geen trek heeft in een dubbel programma, iets waarvoor Olthof begrip kan opbrengen. Ook dames 2 had eventueel een rol kunnen spelen in het behoud van het eerste divisieschap. Deze ploeg stond tot een week geleden 'virtueel' aan kop in de tweede divisie en zou aan het einde van de rit roet een kampioenschap een startbewijs voor de eerste divisie kunnen verdienen. Maar het tweede van Stam/ SoVoCo verloor de inhaalwedstrijd te gen VoIIkei en bivakkeert momenteel rond de derde, vierde plek. Tot 10 januari heeft Stam/SoVoCo de tijd om na te kunnen denken, bij te tan ken en te onderzoeken hoeveel het van de eerste divisie houdt. Dan moet de ploeg om vijf uur 's middags klaar zijn als Gak/OS 2 de Bunt betreedt. De besluiten die in de tussentijd aan de 'on derhandelingstafel' worden gemaakt, zijn ongetwijfeld mede-bepalend voor de koers die het 'vlaggenschip' gaat va ren. Heren In de vertrouwde sportzaal de Bunt slo ten de heren het kalenderjaar af met een 3-1-zege op Surf. Na tien wedstrijden hebben de volleyballers twaalf punten verzameld, goed voor een plek in de sub-top. Op vrijdag 9 januari hervatten ze de competitie met een uitwedstrijd tegen Oberon. Daarna begint de reeks van elf 'returns'. De Vries Open Haarden en Slijterij-Wijnhandel Toon van der Linden zijn de dragers op de compleet nieuwe outfit van de damesselectie van Smeeing/BDC. De Vries: "De gedrevenheid waarmee vorig seizoen het kampioenschap werd bin nengehaald, was voor ons reden tot deze sponsoring over te gaan". Het dameshandbal bij Smeeing/BDC werd met de komst van trainster Ien van Loon nieuw leven ingeblazen, hetgeen resulteerde in het kampioenschap voor dames 1 en de oprichting, najaren van afwezigheid, van een dames 2 team. Toon van der Linden: "Daarnaast wilden we ook struc tureel iets voor Smeeing/BDC betekenen. Naast de sponsoring dit jaar voor de dames, willen we in de komende jaren ook andere jeugdactiviteiten van de club financieel ondersteunen". De nieuwe outfit inspireerde de beide damesteams die met een overtuigende zege de eerste competitiehelft beëindigden. In de wetenschap dat het vertrou wen en de beleving terug zijn, kun nen de heren van Smeeing/BDC met een gerust hart de competitie onderbreken voor de gebruikelijke feestelijkheden. Het team boekte zondagmiddag de derde overwin ning in successie en kan zich weer serieus met het gesprek in de eerste divisie bemoeien. In Haarlem klopten de handballers De Blinkert met 17-23. De Noord-Hollan ders bleven twintig minuten bij, maar vanaf 7-7 liep Smeeing/BDC regelma tig weg, hetgeen resulteerde in een rust stand van 8-12. Daarna zouden de Soesters niet meer in gevaar komen. Trainer/coach Gerard Tukker van Smeeing/BDC vond De Blinkert maar matig spelen. "Maar misschien ligt dat wel aan ons. Nadat we van Kolping heb ben gewonnen, zijn we beter gaan speen. We hebben meer vertrouwen ge kregen en de beleving is terug. Toen het niet zo lekker liep, moesten we met z'n allen hard blijven werken. Dan zou het Tempo Toer heeft zich tijdens de veldtoertocht voor mountainbikers op 6 december niet gehouden aan de afspraak met de gemeente. Uit controle achteraf bleek dat op grote schaal van het parkoers was afgewe ken. De gemeente, die stelt dat het niet de eerste keer is dat dit is voorgekomen, heeft de clubleiding op de vingers getikt. Eigenlijk wilde de gemeente de vergun ning voor de volgende veldtoertocht (op 28 februari volgend jaar) intrekken, maar Tempo Toer krijgt een laatste kans. Sportwethouder Ries van Logten- stein zal de vereniging er nog een keer op wijzen dat ze zich strikt dient te hou den aan de afspraken en niet meer mag worden afgeweken van het parkoers. Gebeurt dat wel, dan kan Tempo Toer een volgende veldtoertocht op Soester grondgebied op haar buik schrijven. Tempo Toer hield zich niet aan de voor af afgesproken route, doordat medewer kers van de club de route onjuist had den uitgezet. Aldus luidde de versie van het bestuur in een gesprek met de ge meente. Hierdoor waren de deelnemers ook over paden van de Stompert gere den, zonder dat Defensie daarvoor toe stemming had verleend. Om herhaling te voorkomen, zal Van Logtenstein nog eenmaal de afspraken met Tempo Toer op een rijtje zetten. De vereniging kan er zeker van zijn dat de gemeente nauwkeurige controle zal uit voeren, want Soest wil voorkomen dat er op de Vlasakkers 'spontaan' nieuwe mountainbikeroutes ontstaan. vanzelf goed komen en dat blijkt nu. Het begint erop te lijken, al zitten we nog niet op het niveau van vorig jaar." Tukker is blij dat hij en de spelersgroep niet meer naar beneden hoeven te kij ken. Het verschil met de degradatie plaats is inmiddels acht punten, zodat Smeeing/BDC na de jaarwisseling gaat kijken wat het met de hoger geplaatste teams kan doen. Berton Kemp werkt intussen aan zijn herstel. De doelman is teruggekomen van een blessure en mocht zondag de laatste twaalf minuten van het duel aan zijn wedstrijdritme werken. Hij stopte onder meer een strafworp. Daarvoor had Dennis de Rijk, net als in de weken daarvoor, als een 'beest' gekeept. Onder de veldspelers bevonden zich geen uitschieters. "Wij moeten het als ploeg doen. Als wij met z'n allen hard willen werken, komt iedereen aan sco ren toe. Zo hebben we het altijd gedaan en zo moeten we het blijven doen," al dus de Utrechtse oefenmeester. Ditmaal werden Michel Roest en Charles van Zetten topscorer. Beiden vuurden vijf maal met succes af. Tegen UDSV 3, een geroutineerde ploeg die tweede stond, verwachtten de dames van Smeeing/BDC een zware wedstrijd. De Soesters kwamen met 1-0 achter, maar speelden vervolgens sneller en beter. Via een ruststand van 11-8 won Smeeing/BDC met 21-14. In de twee de helft verdedigde Smeeing/BDC goed, waardoor het een groot aantal break-outs kon uitvoeren. Een belang rijk aandeel in het succes had ook Mar- tine van der Linden. Zij stopte zes van de acht strafworpen. Mart van Hal blijft tot de snelste ve teranen behoren. Dat bewees ze za terdag weer eens in Rhoon, waar ze een kerstloop over 15 kilometer winnend afsloot. De drie rondjes van 5 kilometer over onder meer diverse dijkjes legde ze af in 1.01.17, drie minuten onder de tijd van de nummer twee. Van Hal verbeterde hiermee haar beste seizoensprestatie. In het overall-klassement bij de dames leg de de veterane van Pijnenburg beslag op de vijfde plaats, acht minuten achter Mieke Aanen die het seniorenveld aan voerde. 1 e en 2e kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Oudjaarsdag tot 17.00 uur geopend. Blrkstraat 7 - Tel. 601 33 37

Soester Courant | 1997 | | pagina 17