Gemengde gevoelens, geen echt verzet mi klinkhamer Woonpassage Soest SSE -r r I I I CD _u -I 100M HADE "Waar schade verhalen?" Overleg en voorlichting Grote stroom vluchtelingen Soest heeft al asielzoekers MOSSEL AVOND Schitterende Kerstshow 2e Kerstdag open van 11-17 uur 350,- ACTUEEL STRIJD AJ Middelman PTTRjK] Peters Makelaardij wenst u een sfeervolle Kerst en voor 1998 fijn wonen in de groene zone. PAGINA 2 WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 iewea )est I E R S T l Enkeling vreest problemen Oprichting van commissie en platform Begrip, instemming, onrusten bezorgdheid bij buurtbewoners AZC Ruim dertigduizend in laatste twee jaar Van Den Brink x UITVERKOOP! Kentekens in trek Wij wensen al onze gasten, vrienden en bekenden prettige kerstdagen en een gelukkig en smaakvol 1998 Soesters zitten 24 uur lang in klas voor Aids Fonds f 19.50 Byzantijns Koor mag Soest niet vertegenwoordigen Raad van Kerken zegt hulp toe aan asielzoekers Gemeente ziet liever huizen aan rand Eng ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn PETERS Makelaandij r ondersteuning van binnen twee weken t.a.v. Mr. C.D.R. i: Soest 5 - 602 11 02 Niet iedereen staat te juichen bij de gedachte dat over vier maan den 370 asielzoekers in Soest worden gehuisvest. Van degenen die tot dusver hun mening venti leerden, verwacht een enkeling problemen. "Waar kan men terecht als men straks schade lijdt of hinder onder vindt?" vroeg een bewoner van de Middelwijkstraat. "Bij degene die de schade veroor zaakt," antwoordde burgemeester Hans de Widt. "Daar is toch niets te halen," reageer de de man die kennelijk vermoedt dat de komst van de asielzoekers ge paard gaat met ongewenste situaties. Volgens F.D. van Kuik van het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is die suggestie op z'n minst voorbarig. Dat Soest zes extra poli tiemensen wil hebben voor de vreemdelingendienst is niet omdat problemen worden verwacht. Zij krij gen voornamelijk administratief werk te verrichten. De regio-manager: "We werken al vijftien jaar in de op vang en een asielzoekerscentrum le vert niet per definitie problemen op, anders stonden de kranten er wel vol van. Soms is er wel iets aan de hand, maar dat gebeurt in elke Nederland se straat." Volgens Van Kuik zijn alle asielzoe kers WA-verzekerd. Veroorzaken ze, om welke reden dan ook, schade, dan wordt die via de verzekering ver goed. In de komende weken gaat het ge meentebestuur om de tafel zitten met onder anderen regiomanager F. D. van Kuik van het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) om te onderhandelen over de huis vestingvan asielzoekers in het oude Molenschot-gebouw. Op maandag 5 januari nemen burge meester en wethouders een besluit over het voorstel dat ze de gemeenteraad zullen voorleggen. Dat wordt eerst op maandag 12 januari in de commissie Algemene Bestuurszaken besproken. Tijdens deze bijeenkomst, die om 20.00 uur begint en wordt gehouden in de raadszaal, kunnen burgers gebruik ma ken van het spreekrecht. Daarna neemt de gemeenteraad op donderdag 15 ja nuari een besluit. De Stichting Woonzorg Nederland, die eigenaar is van het oude bejaardencen trum aan de Albert Cuyplaan, heeft voor de bewoners van de aanleunwo ningen een informatieavond gepland op woensdag 21 januari. De gemeente zal nog een tweede en, indien gewenst, derde bijeenkomst be leggen voor de inwoners van Soest die meer willen weten over de tijdelijke op vang van 370 asielzoekers en de even tuele gevolgen daarvan. Begin volgend jaar wordt een commis sie gevormd, bestaande uit vertegen woordigers van onder meer de gemeen te, het COA en buurtbewoners. Bij deze commissie kan iedereen terecht met vra gen en opmerkingen. De eerste burgers hebben zich hiervoor reeds aangemeld. Ook is het de bedoeling dat op particu lier initiatief een Platform wordt samen gesteld van Soester verenigingen en in stellingen die op de een of andere ma nier iets kunnen betekenen voor de asielzoekers. Directeur J. Landsheer van het asielzoekerscentrum in Amersfoort deed in dat verband een oproep aan de Stichting Vluchtelingenwerk en andere vrijwilligers. Een comité van Soester in woners kan volgens hem een grote rol spelen en met het asielzoekerscentrum de gasten een programma aanbieden. Veel asielzoekers hebben geen verleden, omdat ze dat vanwege traumatische er varingen verdringen. Een toekomst heb ben ze evenmin, omdat ze geen status hebben en in onzekerheid over hun lot leven. "Wij proberen hun identiteitsge- voel te versterken en daar hebben we de hulp van de bewoners voor nodig," al dus Landsheer. Ook Van Kuik wees op het belang dat de bewoners van het cen trum worden betrokken bij activiteiten. Het AZC organiseert zelf ook activitei ten, maar doet tevens een beroep op de gemeenschap. Voorlichting Soester burgers die vragen hebben over de komst naar en het verblijf van de asielzoekers in het centrum aan de Al- bert Cuyplaan kunnen zich richten tot de afdeling voorlichting van de gemeen te. Voorlichter Ben van Os is bereikbaar via telefoonnummer 6093460. Namens het gemeentebestuur is voorlopig burge meester Hans de Widt het aanspreek punt. (Vervolg van voorpagina) Begrip en onrust, instemming en bezorgdheid. De gevoelens omtrent de komst van 370 asielzoekers zijn gemengd onder de buurtbewoners. Maar echt verzet tegen de tijdelijke opvang van de vluchtelingen aan de Albert Cuyplaan is er niet. Die viel in ieder geval niet te bespeuren tijdens de in formatie-bijeenkomst die het gemeentebestuur vrijdagavond belegde. Zo'n tachtig omwonenden van het oude Molenschot-gebouw en twintig raadsleden en andere betrokkenen of belanghebbenden waren in het ge meentehuis aanwezig. De bewoners van de Albert Cuyplaan (hoge nummers) ervaren de huisvesting van de asielzoekers in Soest als bedrei gend, liet hun woordvoerder Greefhorst weten. Ze willen in elk geval vertegen woordigd zijn in de overlegcommissie die wordt samengesteld, betere verlich ting en speelvoorzieningen voor de kin deren van de asielzoekers. Te klein Van Greefhorst kwam verder met de vraag hoe het mogelijk is dat straks 370 mensen worden ondergebracht in het gebouw dat recentelijk nog te klein werd bevonden voor 220 bejaarden. ED. van Kuik van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) had het antwoord. De normen voor asielzoekers zijn an ders dan voor bejaarden. Per toekomsti ge gast wordt vijf vierkante meter gere serveerd en in andere centra delen 36 bewoners vier douches. Omdat daarmee wordt voldaan aan de rijksnormen, is er volgens Van Kuik sprake van humane opvang. Ds. J.W. Huisman van de Raad van Kerken Soest vroeg Van Kuik met het oog op de geestelijke gezondheid en mogelijke spanningen toch nog eens goed te kijken naar het aantal van 370. Het leegstaande gebouw zal moeten worden opgeknapt. Dat gebeurt in de komende vier maanden, waarna de eer ste asielzoekers arriveren. Drie jaar la ter wordt het asielzoekerscentrum (AZC) weer gesloten, althans dat is vooralsnog de wens van het gemeente bestuur. Het COA zal ongetwijfeld een aanvraag indienen om deze termijn met twee jaar te verlengen. Het is dan aan de gemeenteraad om te bepalen of ze daarmee akkoord gaat. Waarde-vermindering Sommige buurtbewoners zijn bang dat de waarde van hun woning daalt, zodra het AZC is geopend. Van Kuik reageer de met de opmerking dat hem geen voorbeelden bekend zijn van situaties, waar de koophuizen in waarde daalden, omdat ze vlakbij een AZC staan. "Ik wil nu alvast de gemeente verantwoordelijk stellen," zei mevrouw Woltes van de Molenstraat. Burgemeester Hans de Widt liet haar weten dat ze dan bij de rijksoverheid moet zijn. Die is verant woordelijk voor het asielzoekersbeleid. "We sturen de brieven wel door," aldus De Widt die niet reageerde op een vrouw die door de zaal riep: "Waarom neemt u ze zelf niet in de kost?". Formeel kunnen de gemeenten een AZC binnen hun grenzen weigeren. Volgens Van Kuik hebben de gemeen ten, op een enkele uitzondering na, tot dusver altijd hun verantwoordelijkheid onder ogen gezien. Zijn organisatie heeft in Soest ook andere panden beke ken (het oude Zonnegloren en defensie gebouwen), maar liet de keuze vallen op Molenschot en kwam tot overeenstem ming met de eigenaar, de Stichting Woonzorg Nederland te Breda. Afscheiding Bekeken zal worden of er een afschei ding komt rond het terrein. Een woord voerder van de aanleunflat sprak de be zorgdheid uit van de bewoners. Zij vre zen dat hun privacy in het geding komt en riepen in de herinnering dat ze ook de 'grootste ellende hebben gehad met de Turkse bewoners op de Eng'. In dat verband stelde mevrouw Woltes het volgende: "Ik heb van buurtwerkers gehoord dat de buitenlandse jeugd nu al met behulp van professionele krachten bezig moet worden gehouden. Dan is het niet handig om in een buurt met zoveel verschillende culturen ook nog eens asielzoekers te huisvesten." De bewoners van de aanleunflat vinden het overigens wel belangrijk dat de asiel zoekers onderdak krijgen en hebben er geen bezwaar tegen dat dit in het oude Molenschot-gebouw wordt gerealiseerd. C. Corsmit van de Van Goyenlaan zei het jammer te vinden dat de gemeente geen geld beschikbaar stelt voor de asielzoekers. Volgens hem zou Soest juist wel geld moeten aanwenden voor voorzieningen, hetgeen misschien pre ventief werkt tegen mogelijke proble men. De Widt: "We hebben al veel voorzieningen. We hebben dit niet ge vraagd en we zijn er op onze begroting niet op ingesteld." Als het aan Ellen ten Berge van de Van Goyenlaan ligt, wordt zo snel mogelijk contact gelegd tussen de omwonenden en het personeel dat straks in het AZC komt te werken. Volgens het COA is dat een gebruikelijke gang van zaken. De uitsmijter was voor mevrouw Van de Lugt van de Molenstraat. Zij verbaasde zich erover dat de raadsfracties het vo rige week zo snel met elkaar eens wa ren geworden. "Dat is lang niet ge beurd." Foto: Goos van der Wilt Zo'n tachtig buurtbewoners en twintig andere belangstellenden zogen vrijdag avond informatie op. Menige omwonen de deed ook zijn zegje. De sfeer in de raadszaal was niet gespannen. Vluchtelingen zijn er eigenlijk altijd geweest Wereldwijd wordt hun aan tal geschat op vijftig miljoen, van wie de meesten uitwijken naar een buurland. De laatste jaren neemt de stroom mensen die in West-Europa asiel aanvraagt, fors toe. Volgens regio-manager F.D. van Kuik van het centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) hebben sinds 1 januari 1996 dertig- tot 35 duizend mensen een beroep gedaan op de Nederlandse over heid die de universele verklaring voor de rechten van de mens en het vluchte lingenverdrag heeft ondertekend. Daar- In Soest wonen op dit moment al 28 asielzoekers die nog geen status hebben. Ze zijn verdeeld over ne-, gentien woningen die vóór 1993 volgens de toenmalige ROA-rege- ling door de gemeente beschikbaar werden gesteld. Vier jaar geleden werd de ROA-regeling opgeheven en kregen alle gemeenten een taakstelling. Voor Soest ligt die mo menteel op 98 en vanaf 1 januari a.s. op 131. Sinds de invoering van de taakstelling hielp Soest 53 statushouders aan een zelfstandige woning. Of ze allemaal nog in Soest zijn gehuisvest, is niet bekend. Zodra ze een zelfstandige woning heb ben gekregen, bemoeit de gemeente zich niet meer met hun woonruimte. Ze mogen hun hele leven in ons land blij ven wonen en kunnen zich volledig vrij bewegen en desgewenst verhuizen, het geen ook voorkomt. Een aantal laat zich nationaliseren tot Nederlander, net als veel Tftrken en in mindere mate Marok kanen doen. Volgens B.G.M. Moons, hoofd van de afdeling publiekszaken, komen een dezer dagen nog drie status houders in Soest wonen, die hun ver blijfsvergunning net binnen hebben. Daarnaast hielp Soest in de afgelopen vier jaar elf mensen die een voorlopige verblijfsvergunning kregen, de zoge noemde VVTV-ers. Eerdaags komen er tien bij. Van deze mensen is het nog niet zeker of ze definitief mogen blijven of dat ze alsnog terug moeten naar het land van herkomst. mee heeft de Nederlandse regering zich verplicht elke aanvraag tot asiel in be handeling te nemen. Zo'n dertigduizend aanvragers worden opgevangen in de tachtig asielzoekers centra (AZC) die verspreid in ons land zijn ingericht. Omdat deze overvol zijn huurt het COA ook nog zo'n honderd hotels en soortgelijke accommodaties voor de tijdelijke huisvesting van vier duizend asielzoekers. Zolang ze geen verblijfsvergunning heb ben, verblijven de buitenlandse vluchte lingen in centra of hotels. Zodra ze een status ontvangen, krijgen ze via de ge meenten een woning toegewezen en mogen ze hier blijven. Zodra de asielzoekers in Nederland zijn gearriveerd, worden ze ondergebracht in een aanmeldingscentrum. Ongeveer drie op de tien gasten krijgen dan al te horen dat ze de procedure niet in mo gen en worden teruggestuurd naar hun land van herkomst. De resterende ze ventig procent komt in een onderzoeks centrum terecht. Van hen moet twintig procent terug. Van de honderd asielzoe kers komen er gemiddeld uiteindelijk 56 in een asielzoekerscentrum. De praktijk leert dat ongeveer de helft van hen een blijvende status krijgt of een verblijfsver gunning voor twee tot drie jaar krijgt. De andere helft wordt op het vliegtuig gezet, al laat de uitspraak vaak lang op zich wachten. RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 27 en 28 december ETENVOOR DE HALVE PRIJS. van 29 dec. t/m 2 jan. zijn wij gesloten. De politie kreeg in het weekeinde van drie plaatsen in Soest een melding over gestolen auto-kentekenplaten. Zowel aan het Kerkplein als aan de Prins Hen driklaan en de Jac. van Looijlaan wer den de platen ontvreemd. De politie vindt het wel toevallig maar weet niet of er verband tussen de diefstallen bestaat. BAR, GRILL RESTAURANT STEEI IAAT 47 SQEST 1 8252 Vier Soester scholieren hebben vori ge week een bijdrage geleverd aan een actie voor het Aids Fonds. Met hun klas van het Meridiaan College, vestiging Nieuw Eemland, verdien den ze 1.836 gulden met een lesma- rathon van 24 uur. De havo 4 klas begon woensdagmor gen om tien over half negen aan de eerste les en hield dat vol tot de vol gende dag dezelfde tijd. Het rooster was behoorlijk aangepast, volgens Maaike Huisman, een van de vier Soesters die een etmaal lang in het lokaal verbleven. De middelbare scholieren kregen Spaans en Pools, schreven gedichten, maakten kerst stukjes en deden mee aan het Neder lands Dictee. Om de spieren niet te stijf te laten worden, werd tussendoor gegymd en leerden de scholieren een Spaanse dans. Elke klas van de school voerde op ei gen wijze actie voor het Aids Fonds. Na de kerstvakantie wordt de totale opbrengst bekend gemaakt. Iedere vrijdagavond vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla Reserveren gewenst. Beide Kerstdagen om 20.00 uur serveren wij een zeer uitgebreid koud en warm kerstbuffet incl. wijn en koffie f87.50 p.p. 7 dagen per week geopend. V* 035-601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Het Soester Byzantijns Koor maakt in april volgend jaar een concertreis door Engeland. In Rottingdean en omgeving treedt het koor uit Soest op. Dat vindt het gemeentebestuur een leuk initiatief, maar de koorleden moeten niet naar de gemeentebesturen in Enge land gaan om namens de gemeente Soest contacten te leggen. De koorraad had gevraagd of het Soes ter Byzantijns Koor tijdens zijn verblijf aan de overzijde van de Noordzee een representatieve functie zou kunnen ver vullen voor Soest. Maar het leggen van contacten met an dere gemeenten is geen zaak voor ver enigingen, oordeelt het college. "Vaak kleven hier veel meer consequenties aan, die van te voren niet zijn te over zien of worden er valse verwachtingen gewekt die later niet kunnen worden waargemaakt," Voordat het naar Engeland gaat, viert het Soester Byzantijns Koor het eerste lustrum met een concert in de Juliana- kerk. Dat gebeurt in maart. 7 0 0 0 m2 COMPLEET WOONPLEZIER Lik ««««ar m>:<3 WONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 601 10 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Ds. J.W. Huisman van de Raad van Kerken in Soest zal er alles aan doen om de kerken in te schakelen voor hulp aan de asielzoekers. Dat zegde hij vrijdagavond toe. Huisman gaat proberen via de kerken vrijwilligers te mobiliseren, die de tijdelijke gasten met raad en daad kunnen bijstaan. Over de komst van de asielzoekers zei de dominee: "Ik kan me voorstel len dat er een zekere zorg is, maar we zijn ook een beetje blij. We hebben allemaal de beelden gezien van Bosnië, het schrikbewind in Irak en het rigide bewind in Iran." Volgens buurtwerker Pieter Henke kan niet alles op vrijwilligers worden afgeschoven. Hij denkt dat minimaal twee extra (betaalde) formatieplaat sen nodig zijn en vroeg de gemeen teraad daarom om aandacht. Tot nu stelt Soest dat de asielzoekers de ge meente geen geld mag kosten, omdat de begroting dat niet toelaat. Henke vroeg de raad ook kritisch te kijken naar het bestaande ruimteprobleem bij de Stichting Vluchtelingenwerk, dat volgens hem alleen maar groter wordt als de asielzoekers in Soest zijn. Het liefst zou het gemeentebestuur het voormalige onderkomen van de Stichting Molenschot met de grond gelijkmaken en het terrein zoveel mogelijk bij de akkers van De Eng betrekken. Maar de onderhandelingen met de Stichting Woonzorg Nederland, die eigenaar van het appartementenge bouw is, hebben nog niets opgele verd. Een mogelijkheid om de kapi taalvernietiging te compenseren is de bouw van woningen. Het college is daarvoor bereid het bestemmings plan te wijzigen, maar het heeft nog geen overeenstemming kunnen be reiken over het aantal woningen. Soest stelde de nieuwbouw van twaalf huizen voor op het terrein aan de Albert Cuyplaan, maar Woonzorg vond dat te weinig. Een woordvoerder van Woonzorg kon vrijdagavond niet zeggen bij welk aantal de eigenaar wél akkoord zal gaan. kapstok Midas blankstaal/beuken Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest. Tel. 035 - 60) 62 5! S t i

Soester Courant | 1997 | | pagina 3