Mist over nieuwe welzijnskoepel 795 SC££ 4' 'Cliniclown' voor Donja Uit den Bosch Wim Roest lijsttrekker voor D66 Soest NK scrabble verhuist naar Utrecht Kersttocht-met-paarden door Soest 1 ACTUEEL r Medewerkster Yves Rocher krijgt gelijk van rechter PAGINA 6 WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 7 ►EST BV atiemap aan! V1 Ten Hove ontkent afhaken Vrije Teugel Poppen van mevrouw Van Klooster Bedden^e^Mlzaak Autokraken SCHOEMAKER EEN 1 NIEUWE KIJK OP MUZIEK Bang&Olufsen Volksuniversiteit Soest Soesterberg Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soester vrijwilligers haken af na vinden van opvolgers De Tromslager wenst u gezellige feestdagen en een gezond en smakelijk 1998. Catering- en Partyservice DE TROMSLAGER Sla uw tromslag bij de Tromslager. Steenhoffstraat 58 - Tel: 035 - 602 28 71 Inbrekers Kasteel aangehouden 3 Soest Gecertificeerd rije zijtuin Jelijke Eemgebied. geurende gras en erderij zelf is super d van ruim 740 m3! keuken met kook teer ruime hal met 2 slaapkamers en separaat toilet en zolder. LiJgT a 2.000 m2 3 toegang naar het hectaren weerga deerkamer (20 m2), al. 1e verdieping: 3 badkamer met uit- it toilet en overloop. i grond vrijwel ge- oorzien van vloer- afgewerkt met 3n vloerisolatie. m2 grond, wen (uit te bouwen door een fraai aan- >ouwd, waarbij kwa- 3 zijvleugel van het )f vertrek van circa imte. ikeuken, kelder, toi- dieping: 2 slaapka- 3 verdieping: ruime t U BENT OOK tARTE WELKOM TOT 14.00 UUR PvdA-wethouder Pieter ten Hove (Welzijn en Ruimtelijke Ordening) is best tevreden over het beleid dat in deze raadsperiode onder zijn lei ding tot stand is gebracht. Hij is vooral blij dat er nu eindelijk een nieuwe welzijnsorganisatie gaat ontstaan, al zou het tempo wat hem betreft wel wat hoger kunnen zijn. Dat bleek vrijdag in de discussie in het Radio Soest-programma "Soestand", waar Ten Hove onder leiding van Guus Kruis debatteerde met de raadsleden Harry Witte (GGS) en Wim Roest (D66). Ten Hove was zelfs "trots" op de nieuwe welzijnsinstelling, waarin SWS/ SJS, IVC en Kinderparadijs De Vrije Teugel binnenkort opgaan. Ten Hove ontkende op de hoogte te zijn van "geruchten" over het afhaken van De Vrije Teugel, omdat die zich bij na der inzien toch niet kan verenigen m^t de nieuwe organisatie. "Ik weet daar niets van," aldus Ten Hove. Hij wees er overigens op dat veranderingsprocessen altijd moeizaam verlopen. "Maar drie jaar geleden probeerde ik de instellingen op z'n minst om de tafel te krijgen, en nu is het één club." Op de vraag wat de welzijnsfusie eigen lijk gaat "opleveren", vooral in financiële zin, bleef Ten Hove het antwoord schul dig. Voor de begeleiding door bureau Rycken is ooit 128.000 gulden uitge trokken. "De kosten waren niet het uit gangspunt; de bedoeling was dat het budget-neutraal zou verlopen," aldus Ten Hove, die in dat verband overigens het nieuwtje van de "hangplekken" bracht. Mist Opvallend genoeg ontweken ook de Ten Hoves opposanten Wim Roest en Har ry Witte de vraag naar wat de fusie "op levert", waardoor het onderwerp toch enigszins in de mist bleef hangen. Vol gens Roest moest er vooral gekeken worden naar de kwaliteit - "de kosten zijn maar een afgeleide" - en Witte vond het al een mooie prestatie dat de fusie in januari rond is. Ook Witte en Roest zouden het zeer betreuren als de Vrije Teugel uiteinde lijk niet mee zou doen aan de koepelor ganisatie. Op de vraag welke andere in stellingen zich nog zouden moeten aan sluiten wilde Witte per se niet ingaan. "Dan maak je ze meteen kopschuw, an ders hadden ze zich intussen wel aange meld." Volgens Ten Hove zou het een "zeer slechte zaak" zijn als de Vrije Teu gel afhaakt. Hij geloofde daar ook niet in. "Ze hebben zich al gecommitteerd." Zowel Roest als Witte waren verder aar dig tegen Ten Hove, hoewel ze in het begin van zijn wethouderschap twijfel den over zijn kundigheid. "Ten Hove was een vergissing van de PvdA, maar achteraf toch wel een góeie vergissing," aldus Roest. En volgens Witte had hij de eerste anderhalf jaar wel eens met kromme tenen naar de wethouder zitten luisteren. Hij miste bij Ten Hove echte "bevlogenheid". "Hij doet 't redelijk, maar heeft geen 'power'. Resultaat-gericht Ten Hove oogstte de voorzichtige com plimentjes met genoegen. "Ieder heeft zo z'n eigen stijl. Bevlogenheid is mooi, maar het moet wel tot iets leiden. Ik ben meer resultaat-gericht en zal niet zo gauw met een vlag de barricade bestor men." Hij vond zijn wethouderschap in elk geval voor herhaling vatbaar. Roest en Witte spraken verder hun ver bazing uit over de ommezwaai van de provincie, die nu toch heeft ingestemd met de aanleg van het tweede deel van de ontsluitingsweg voor AH (van de supermarkt naar de Stadhouderslaan). Roest vond de weg en het parkeerter rein nu al "een afzichtelijk gebeuren" en Witte stelde enigszins bezwerend vast dat er in elk geval nog geen sprake was van de doortrekking van de ontsluitings weg door de polder naar de brandweer kazerne. De drie politici gaven aan het slot hun voorspelling van de verkiezingsuitslag van volgend jaar maart. Ten Hove: WD 8, CDA 6, PvdA 4, BAM 1, GGS 3, D66 2, GroenLinks-PS 2 en GPV/SGP/RPF 1. Roest: WD 8, CDA 6, PvdA 3, BAM 1, GGS 3, D66 3, GL-PS 2, GPV/ SGP/RPF 1. Witte: WD 7, CDA 4, PvdA 3, BAM 0, GGS 5, D66 3, GL-PS 3, GPV/ SGP/RPF 2. Stemmachines In het voorprogramma sprak Jacqueiine Evelaar van Soestand met Ben Moons, hoofd van de ambtelijke afdeling die de verkiezingen in goede banen moet lei den. Moons gaf een toelichting op wat de stemmer straks kan verwachten en zag vooral voordelen aan de introductie van de stemmachines, waarmee Soest overigens allerminst voorop loopt. Om tien over acht op de verkiezingsavond is de uitslag per stembureau al bekend, voorspelde hij. De stembureaus blijven tot 20.00 uur open. Als nadeel zag hij de mogelijke "filevor ming" bij de stemmachine (in elke van de 22 stembureaus staat er maar één, en ze kosten 7000 gulden per stuk). Verder wees hij op enkele wezenlijke verande ringen in de kieswet, zoals de verplich ting (voor iedere partij, ook de bestaan de) om 20 steunverklaringen in te leve ren, die persoonlijk op het gemeentehuis moeten worden ondertekend. Voor nieuwe partijtjes wordt daarmee enigszins een drempel opgeworpen, al dus Moons. Het wordt wel makkelijker om via voorkeurstemmen in de raad te komen, want daar is nog maar een kwart van de kiesdeler (in Soest ca. 800 stemmen) voor nodig. Kerstbestand Woordvoerder Hans de Bruin van het geheime panel dat de Soester politicus- van-het-jaar kiest liet weten dat het ge zelschap ditmaal een "kerstbestand" in acht nam en daarom plus- noch min punten uitdeelde. Wanneer de bekend making van de politicus-van-het-jaar plaatsvindt bleef overigens onduidelijk. Verder stak hij de draak met de foto's van de kandidaten van WD, D66 en PvdA, zoals ze in de krant hadden ge staan en als alternatieve verkiezingsslo gans voor de WD opperde hij "Alles of Neks" en "Plompverloren de beste". Donja Uit den Bosch (4 jaar) van de Klarinet in Soest is sinds vrijdag de trotse bezitter van een prachtige clownspop. Zij kreeg die van Rici Frölich uit Amersfoort, die "ambas sadrice" is van de stichting Clini- clowns. Cliniclowns zorgt ervoor dat ernstig zie ke kinderen in de ziekenhuizen worden bezocht door clowns, die hen een beet je opvrolijken. In het afgelopen jaar hebben 132 dames van hogere leeftijd maar liefst 616 poppen gemaakt, die tij dens de Matinee voor Cliniclowns in november aan de man werden gebracht. De poppen vinden ook hun weg naar zieke kinderen buiten de ziekenhuizen. Daarom was het extra leuk dat Rici Frölich in Soest de medewerking kreeg Rici Frölich verraste Donja met een mooie clownspop. Foto: Goos van der Wilt urtate* SOEST: Van Weedestraat 11-13, Tel. 035 - 603 09 52 BUSSUM: Brinklaan 79, Tel. 035 - 691 51 52 van de 72-jarige mevrouw Van Kloos ter, die zelf maar liefst 51 poppen had gemaakt. Een daarvan was nu voor Donja, die door een zeldzame virus-in fectie in het beenmerg niet meer mag klauteren, hollen of springen en alles heel voorzichtig moet doen. Voor haar broertjes en zusjes waren er ook pop pen, maar de mooiste was uiteraard voor Donja. De stichting Cliniclowns heeft nog een flink aantal poppen in voorraad. Wie een ernstig ziek of gehandicapt kind kent dat met zo'n pop ook erg blij ge maakt kan worden, kan contact zoeken met Rici Frölich, Holkerweg 61, 3818 KG Amersfoort, tel. 033-4802997. Op de Parallelweg zijn vrijdagavond drie auto's gekraakt van drie medewer kers van hetzelfde bedrijf. De buit be stond uit gereedschap, een camera en een autotelefoon. BeoSound 9000 FM/AM radio en CD-speler. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist Eigen technische dienst voor snelle service en garantie. expert @Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-6010344 3 jaar garantie Di Lassostraat 65®, tel. 6022195 Buitendecoraties In januari starten wederom twee cursus sen Buitendecoraties. Een daarvan is inmiddels volgeboekt. Op de tweede, die start op dinsdag 13 januari (19.30- 22.00) zijn nog enkele plaatsen vrij. Mevrouw M. van Voorst verzorgt al ja ren met groot succes de decoratieve "groene", cursussen bij de Volksuniversi teit. In deze cursus maakt men in vijf lessen van 2V2 uur een terrasdecoratie van ó.a. gaas, spagnum en klimopplant jes, een herfststuk, een festoen, een vo- gelvoederdecoratie en een gevlochten mand van wilgentenen. Kosten van deze cursus: f 175,- incl. alle materialen. Het enige dat men zelf moet meebrengen is een snoeischaartje. Indonesisch koken Ook in de keuken kan men creatief be zig zijn. De cursus Indonesisch koken voor beginners is hiertoe een goede aan zet. Tijdens de cursus leert men Indone sische gerechten klaar te maken op een originele manier en zelf de kruiden mengsels te maken met veelal verse in grediënten. De gerechten die tijdens de lessen bereid worden, krijgt men mee naar huis in meegebrachte bakjes/ schaaltjes, evenals de bijbehorende re cepten. Cursusprijs (zes lessen van 2 uur): f 170,-, incl. alle ingrediënten. De cur sus start op dinsdag 13 januari, 15.30- 17.30 uur, in het Griftland College, Noorderweg 79. Andere cursussen die op korte termijn starten en waarbij nog enkele plaatsen vrij zijn, zijn: Kunst van de 19e eeuw, Spreken in het openbaar, Uw interieur op maat gesneden, Fijne Italiaanse keu ken, Yoga, Bewegingslessen Mensen dieck, Computer Windows 3.1, Inleiding in de filosofie. Voor de overige voor jaarscursussen, zie de onlangs versche nen voorjaarsfolder. Voor informatie en inschrijving: Volks universiteit Soest/Soesterberg, gebouw Orlando, di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195; maandag 13.00- 16.00 uur, dinsdag, woensdag en don derdag 10.00-13.00 uur. Het kantoor is gesloten van vrijdag 19 december tot maandag 5 januari. R.M.F. Kleinegris PENSIOEN ADVISEUR Ook second opinion consult. Kleinegris Adviesgroep v.o.f. JK 12 - 3766 AG Soest Nr\ Tel.: 035 - 601 32 60 Lid NBvA Ned. Bond van Assurantiebemiddelaars De Soesterse C. Looijsen kan opge lucht het nieuwe jaar tegemoet zien. Gedurende een halfjaar moet haar werkgever Yves Rocher Nederland in Soest haar ouderschapsverlof verlenen. Uiterlijk 5 januari moet de regeling van kracht gaan. Dat besliste de Utrechtse kortgeding rechter donderdag. Rechter mr. W. de Koning gaf het bedrijf echter op een punt wel gelijk. Looijsen heeft geen recht meer op ouderschapsverlof voor haar twee oudste kinderen. In plaats daarvan waren werkgever en werk neemster in 1994 overeengekomen dat de vrouw parttime zou gaan werken. De argumenten die Yves Rocher aan droeg om Looijsen ouderschapsverlof te weigeren voor haar derde zoontje, dat in april dit jaar werd geboren, vond De Koning echter onvoldoende steekhou dend. Vooral de stelling dat de Soesterse geen twee ochtenden per week kan wor den gemist, vond in haar ogen geen ge nade. Datzelfde gold voor het bezwaar dat Looijsen ook nog eens een ochtend kwijt is aan ondernemingsraadwerk. Yves Rocher beriep zich ook op haar soepele beleid ten aanzien van deeltijd arbeid. Zij dreigde dat te moeten terug draaien als parttimers ook zonder meer recht hebben op ouderschapsverlof. De Koning liet zich hier niet door vermur- De algemene afdelingsvergadering van D66 heeft vorige week maan dag met algemene stemmen Wim Roest tot lijsttrekker gekozen. De lijst bevat naast een aantal beken den, ook een aantal nieuwe kandi daten die hoog op de lijst zijn geko zen. Wim Roest is huidig raadslid en leraar aan het Baarnsch Lyceum. Tweede op de lijst is Mieke Swinkels, raadslid, ex- wethouder en juridisch adviseur in Den Haag. Nummer 3 is Herman Posthuma, een nieuw gezicht; hij is ondernemer en als organisatieadviseur vooral betrokken bij ontwikkelingen in de gezondheids zorg. Nummer 4, Ale van Elmpt, even eens een nieuwe kandidaat, is nog steeds zittend voorzitter van de vereni ging "Vrienden van het Soester Natuur bad". Nummer 5, Jacques Honkoop, is ondernemer in de wereld van de infor matietechnologie en ook hij is een nieu we kandidaat. De lijst wordt verder be zet door (6) RolfJan Sielcken; (7) Nel Verhoeven; (8) Peter Schinkel; (9) Eef van Eimeren; (10) Alfred Feberwee. Roest merkte bij zijn aanvaarding van het lijsttrekkerschap op dat hij blij was met de sterke lijst en het uitstekende programma. Dat is ook nodig gezien de landelijke opiniecijfers. In zijn speech voor de ledenvergadering ging Roest vooral in op de politieke ontwikkelingen in de gemeente Soest. "Gemeenteraadsverkiezingen zijn plaat selijke verkiezingen, waarbij het gaat om hele directe belangen van mensen. Wo nen, leefklimaat, goede scholen, goede sportmogelijkheden, goede speelmoge- lijkheden voor kinderen, veiligheid op straat. Het zal voor ons een uitdaging zijn mensen duidelijk te maken dat het niet gaat om landelijke voorkeuren. Als mensen hun landelijke voorkeur blijven volgen dan zal dat betekenen dat de huidige collegepartijen hun meerderheid blijven behouden en dat is slecht voor de democratie en slecht voor Soest", al dus Roest. Sportclustering "De huidige collegepartijen zullen bij voorbeeld nog deze week zonder zelfs maar naar andere partijen te luisteren een sportclustering door de raad jagen. Een sportclustering, waarbij sportclubs gebruik moeten maken van eikaars faciliteiten, waardoor sommige clubs Wim Roest (D66). geweldig in de problemen komen. Een goedkope oplossing die kwaliteit mist en in de toekomst duurkoop al blijken te zijn. Niemand zit op deze oplossing te wachten, er is geen draagvlak bij de sportverenigingen en de sportraad, geen draagvlak bij de andere politieke par tijen, maar het college gaat gewoon zijn gang", stelde hij vast. "Maar de uitdaging voor D66 is niet, de inwoners duidelijk te maken dat stem men op collegepartijen betekent dat je 4 jaar niets meer te zeggen hebt en dat Soest er niet mooier op wordt. Dat be tekent dat D66 zich degradeert tot een protest-partij. D66 in Soest is een par tij die zich wil laten zien als een beter alternatief. Als een partij, die handelt naar zijn pro gramma, die inwoners betrekt bij het beleid, die opkomt voor het milieu en die geen verdere verstedelijking wenst, die opkomt voor zwakkeren in de sa menleving en die de woonkwaliteit en leefkwaliteit wil versterken. En dat en kel omdat we Soest zo mooi vinden en dat voor nu en voor later zo willen hou den." Op vrijdag 9 januari zal op de nieuw jaarsreceptie van D66 het programma worden gepresenteerd, onder de titel D66: "Omdat Soest zo mooi is". Als u een huis vindt dat precies bij u past, wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aange wezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleutelover dracht. En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. Soest, Steen hoffstraat 66, 035 - 6036000 Na 25 jaar is een einde gekomen aan het officieuze Nederlands kam pioenschap scrabble in Soest. De organisatie is overgenomen door de onlangs opgerichte Scrabble Bond Nederland (SBN) die in januari haar leden zal inlichten. Een kwart eeuw lang kwamen mensen overal uit Nederland en België vandaan om achter de Wilhelminakerk aan de Soesterbergsestraat in de Rank woord jes te vormen en punten te scoren met letters. De laatste jaren stond een groep van zeven, acht Soester vrijwilligers ga rant voor de organisatie. "Maar op gegeven moment was de uit daging eraf," zegt Ingrid Davelaar, een van de organisatoren. Voordat ze zich terugtrokken informeerden ze bij ver schillende verwoede scrabbelaars. Pas toen zich opvolgers hadden gemeld, zet ten de Soester organisatoren een punt achter hun activiteiten. Ingrid Davelaar: "We deden het altijd graag. Het kostte veel tijd, maar we kre gen er altijd een hele gezellige dag voor terug. Het werd een gewoonte en we leerden veel mensen kennen. Er waren veel bekende namen en gezichten die je elk jaar terugzag." Het Nederlands kampioenschap zal op 14 maart volgend jaar niet meer in De Rank, maar in de Hoge School Marnix Academie te Utrecht plaatsvinden. De nieuwe lichting organisatoren heeft pas geleden de Scrabble Bond Nederland opgericht, die vanaf januari onder de noemer SBN verder zal gaan. Deelne men aan de NK in maart kan alleen als men zich als lid aanmeldt. Vernieuwingen De titelstrijd zal, aldus de SBN, in het teken staan van de vernieuwingen. Aan de hand van hun resultaten tijdens toer nooien in de afgelopen twee jaar wor den de spelers in categorie 1, 2 of 3 ge plaatst, waarin ze drie rondes zullen uit komen. Om een vlotter verloop te be werkstelligen wordt het aantal ruilbeur- ten beperkt en in overleg met de Bel gische taalcommissie worden de twee IJ- blokjes uit het spel genomen. In het ver leden kwam deze letter niet in het spel voor en door de zuiderburen zijn ze nooit gebruikt. De leden van de SBN en de deelnemers aan de vorige Nederlandse kampioen schappen krijgen volgende maand per soonlijk bericht van de SBN die ook op Internet zit: http://www.pi.net/~plm- kra/scrabble.htm, E mail sbn@pi.net en schriftelijk te bereiken is: SBN, Postbus 23804, 2502 GV Den Haag. De voormalige organisatoren uit Soest konden in eigen huis nooit meedoen. In Utrecht schuiven ze evenmin aan tafel. "Maar we houden ons wel beschikbaar om te helpen. Dan kunnen we toch weer dat sfeertje meemaken," zegt In grid Davelaar. MSV' De politie heeft vrijdag j.1. twee mannen aangehouden op verdenking van de in braak - enkele dagen eerder - in het kin derdagverblijf Het Kasteel aan de Tal- malaan. Daarbij werden een computer en een telefoon buitgemaakt. De tele foon was daarmee inmiddels terecht; de computer was al doorverkocht aan een heler. De daders, een 29-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 20-jarige Soester, konden in de kraag worden gegrepen. Bij een van hen vond de politie ook nog eens 11 cd's, die waren ontvreemd uit de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Later werd de computer ook nog teruggevonden. De 28-jarige Soester die het apparaat had overgenomen kreeg een boete van 500 gulden wegens heling aangezegd. Voor de vierde keer hebben jeugdige paarden- en pony lief hebbers uit Soest zondag een speciale kersttocht gehouden. De stoet met prachtig versierde paardjes en wagens trok heel wat bekijks onderweg. Hier rusten de deelnemers even uit op de noordelijke Eng. Foto: Aldo AH es si e

Soester Courant | 1997 | | pagina 7