Woonpassage Soest PITA IK Zondag 4 januari Meubeldag van 11-17 uur Huis-kabelkrant in zorgcentra Soest UITVERKOOP WINTER KOLLEKTIE 40 TOT 60% KORTING "TZuczctce 179,- Mariënburg krijgt extra 'huiskamer' Uit textiel is veel meer te halen dan Spullenhulp Soest kan betalen Danscentrum pi»®» 035 - 601 79 54 MOSSEL AVOND 7 ACTUEEL I PTTIAKI Gulle nieuwjaarsactie Albert Heijn-Smitshof WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 Middelman Klachten bezorging Soester Courant Vroeg vuurwerk Molenschot, Groot Engendaal, Heybergh m 1978 wist men het al. In 1988 was dit nog steeds het geval. In 1998 zorgen wij dat dit met veranderen zal. 't Luykje, al jaren een begrip. Veiligheidstips voor de feestdagen Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Vrijdag 2000 geluksenveloppen Tussen verzorgingshuis en flatcomplex Concurrentie biedt gemeente meer geld Weegbreestraxzt 2.05-207 f 19.50 50 jaar getrouwd? WILHELM, HOP van WEGEN Wij bedanken onze cliënten voor het in ons gestelde vertrouwen en wij wensen u hierbij een bijzonder gelukkig 1998 Nieuwjaar WD Nieuwjaar CDA Nieuwjaar PvdA ^Specialiste j sotsi Ook voor service moet u bij ons zijn 7 0 0 0 m2 COMPLEET WOONPLEZIER W O N E N L Birkstraat 99 te Soest. Telefoon035 - 60110 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bel len (tel. 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de vol gende dag in de namiddag be zorgd. De politie hield maandagmiddag op de Troelstrastraat een 15-jarige jongen aan die een vuurpijl afstak. Hij had nog 57 stuks knal werk in zijn bezit, dat de po litie in beslag nam. Hij kreeg een pro- ces-verbaal. Op de Rubenslaan werden twee jochies van 13 jaar betrapt met een vuurwerkbommetje. Ze hadden er nog vijf in hun zak en worden voorgedragen voor een alternatieve straf. Op de Weegbreestraat stak een 14-jarige knaap een vuurwerkpot af. Ook hij kreeg een proces-verbaal. De Stichting Zorgcentra Soest (SZS), waartoe de verzorgingshui zen Molenschot, Groot Engendaal en de Heybergh behoren, gaat bin nenkort beginnen met een interne kabelkrant. De communicatie met de bewoners wordt sterk verbeterd met dit voor verzorgingshuizen vrij unieke systeem. De afgelopen maanden is een werk groep bezig geweest met het inventari seren van de communicatieproblemen binnen de drie verzorgingstehuizen, zo als overvolle prik- en publicatieborden, informatie via stencils of de interne op- roep-installatie (die daarvoor eigenlijk niet bedoeld is) en onduidelijkheden over welke informatie nu wel of niet was gemeld. Met de interne huis-kabelkrant hoopt men de problemen het hoofd te bieden en de communicatie te verbeteren en te vereenvoudigen. Het systeem bestaat uit een computer die op het interne kabel net wordt aangesloten. Ma deze compu ter kan allerlei informatie op simpele wijze worden doorgegeven. De bewo ners zien dan de berichten op het tv-toe- stel in hun kamer. Voordelen "Op deze manier wordt de informatie die op dat moment van belang is snel, accuraat en op een plezierige wijze aan geboden," vertelt Rob Zwennes, zorg manager van de tehuizen. Hij ziet een heleboel voordelen aan de huis-kabel krant. "In de eerste plaats kun je de in formatie beter en sneller verspreiden dan via een mededelingenbord; de in formatie-overdracht via de televisie is voor de bewoners visueel aantrekkelijk. Het vergroot ook de betrokkenheid van de bewoners," aldus Zwennes. Daarnaast is het een voordeel dat de informatievoorziening centraal wordt beheerd en dat er minder brieven en drukwerk aan de bewoners gestuurd hoeven te worden, wat de medewerkers weer een hoop tijd en moeite bespaart. "Verder hoeven we voor de berichten geen gebruik meer te maken van de op- roepinstallatie, die in het algemeen niet zo duidelijk was. De berichten kwamen soms ook op een ongunstig tijdstip. En ten slotte hebben we nu ook de moge lijkheid om onze huisstijl wat eenduidi ger te maken," aldus Zwennes. Service hoger De huis-kabelkrant verhoogt de service, meent hij, omdat het dé informatiebron is waarmee de bewoners in hun eigen appartement en via hun eigen televisie geïnformeerd worden. De SZS heeft gekozen voor een systeem waarbij de berichten zowel centraal als per locatie kunnen worden aangemaakt. Daardoor kan er snel worden gereageerd op actu- ele gebeurtenissen. Zwennes: "We ho- BAR, GRILL RESTAURANT ,_...JAAT 47 SOEST 035-6018252 Tips voor het voorkomen van brand(stichting) en vernielingen rond de feestdagen: 1. Sluit de brievenbus af, zodat er geen brandend materiaal of vuur werk in gestopt kan worden. 2. Verwijder (brandbaar) materiaal uit de omgeving van het gebouw; denk hierbij ook aan de inhoud van afvalcontainers en prullen bakken. Voorkom hierdoor brandoverslag naar het gebouw. 3. Ontsteek de verlichting in en om het gebouw, waardoor ongewenste personen gezien kunnen worden. 4. Als er regelmatig mensen in en in de omgeving van het gebouw zijn, wordt de kans op brandstichting en ander vandalisme kleiner. 5. Controleer regelmatig het gebouw en de directe omgeving, zodat u snel aangifte kunt doen van even tuele vernielingen. 6. Voor de aangifte van vandalisme rond de feestdagen zijn bij de po litie verkorte aangifteformulieren verkrijgbaar. Voor het bedrijfsle ven en het midden- en kleinbe drijf zijn deze formulieren ver krijgbaar bij de heren Trippaers, Taai en Kok. De gemeente, de politie en de brand weer wensen u veilige feestdagen. M FX X S F» R I T VAN WEEDESTRAAT 4 - SOEST pen dat de bewoners zo goed op de hoogte zijn van wat er reilt en zeilt in het huis." De dagelijkse of wekelijkse informatie op de interne kabelkrant omvat bijvoor beeld algemene mededelingen, acttivi- teiten, verhuizingen, aankondigingen van nieuwe bewoners, menukeuze, bij eenkomsten, ontspanning, verjaardagen, het weerbericht. Ook kunnen er foto's worden opgenomen. Vrijwilligers De aanschafkosten (ca. 35.000 gulden) worden deels gefinancierd uit de inves teringspot, deels uit de sponsoring van een bank. Voor de actuele informatie zorgt een redactiecommissie, die 365 dagen per jaar actief moet zijn. De com missie roept graag de ondersteuning in van enkele vrijwilligers, want voor het inbrengen van de berichten is geen geld uit het budget beschikbaar. "Wie een beetje achtergrondkennis heeft over het gebruik van de computer en over zaken als opmaak van berichten en schriftelijke communicatie, is van harte welkom," aldus Zwennes. Volgens hem zouden de vrijwilligers het beste locatie- gericht kunnen werken. Aan tijd kost het vermoedelijk niet meer dan een half uurtje per dag. Wie interesse heeft wordt verzocht contact op te nemen met R. Zwennes, tel. 035-6099666. grand foulard Roma uni of ruit groen, terra, oker of blauw. Vanaf... Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum IVI F X X ESPRIT Ter gelegenheid van de jaarwis seling organiseert Albert Heijn aan de Smitshof aanstaande vrij dag (2 januari) de traditionele nieuwjaarsactie. De supermarkt laat zich daarbij weer van zijn meest gulle kant zien. Bedrijfsleider Hans Goossens en zijn rechterhand Adriaan Helmus hebben die dag weer zo'n 2000 geluksenve loppen bij zich. Ze stellen zich op bij de gezellige koffiehoek in de super markt en delen ze uit aan de klanten, zo lang de voorraad strekt. In de en velop vindt de klant een prijs, die kan variëren van een geldprijs (maxi maal 100 gulden) tot een fles wijn, een rookworst, een mooi stukje vlees of wat dan ook. De hoofdprijs is een ballonvaart op een nader af te spre ken datum in het voorjaar of de zo mer. De klanten krijgen vrijdag sowieso gratis koffie en een bonbon, en op diverse afdelingen valt er wat te proeven. Met de nieuwjaarsactie wil Albert Heijn-Smitshof de consumen ten bedanken voor de klandizie in het afgelopen jaar, waarin de super markt o.a. werd uitgebreid met een traiteur-afdeling en de Retourette. Het College van B. en W. heeft on langs welwillend gereageerd op de plannen voor een nieuwe aanbouw (70 vierkante meter) aan het verzor gingshuis Mariënburg aan de Bur gemeester Grothestraat. Daarin wordt een nieuwe "huiskamer" on dergebracht voor maximaal 12 be woners die extra verpleegzorg nodig hebben. De nieuwbouw is een oplossing voor het ruimtegebrek in Mariënburg, waar de huidige huiskamer duidelijk veel te krap is. Achter de nieuwe huiskamer komen ook een gang die het verzorgingshuis Mariënbrug gaat verbinden met het aanpalende appartementencomplex Mariënhorst - de bewoners daarvan kunnen dan ook "inpandig" naar het verzorgingshuis gaan - en een multi functionele ruimte. Met het besluit leggen B. en W. het ne gatieve advies van de Welstandscom missie naast zich neer. Die had geadvi seerd om er - om het doorzicht op de hoge bomen achter Mariënburg te be houden - een geheel "transparante" aan bouw van te maken. Ook de afdeling Planologie en Bouwen vond het plan strijdig met het bestemmingsplan, waar in de grond een tuin-bestemming heeft. B. en W. hebben in beginsel echter geen bezwaar, als de brandweer het goed vindt en als er een beetje rekening wordt gehouden met de opmerkingen van de Welstandscommissie Geen 'aquarium' Het wordt echter geen doorzichtige ruimte, leggen Mariënburg-directrice mevrouw H.M. Lamé en Daelhoven-di- recteur A. Witlox uit. "Mensen moeten zich in die huiskamer geborgen voelen, dan zet je ze niet achter glas, in een soort aquarium." Mariënburg en Dael- hoven werken samen aan het project, dat gefinancierd wordt door zorgverze keraar Anova. "Het gaat in elk geval om heel wat méér dan zomaar een verbindingsgang," on derstrepen mevrouw Lamé en de heer Witlox. In de pers is daarop tot dusver ten onrechte de nadruk gelegd. "De nieuwe ruimte moet voldoen aan het eisenpakket dat de gezondheidszorg met zich meebrengt. En dit is gewoon de beste locatie, waar niemand er hinder van heeft." De nieuwe huiskamer is speciaal be doeld voor oudere bewoners die een gerichte dagstructuur nodig hebben, waardoor het desoriënteringsproces dat meestal met dementie gepaard gaat wordt afgeremd. Op die manier kunnen De heer Witlox en mevrouw Lamé op de plek waar de nieuwe huiskamer ge bouwd zal worden. ze zo lang mogelijk in Mariënburg blij ven en wordt opname in het verpleeg huis voorkomen. De bewoners worden geestelijk actief gehouden in een omge ving die prikkels en uitdagingen biedt, waardoor ze 's avonds "gezond moe" zijn. Voorzieningen Mariënburg is vorig jaar - uit nood - al gestart met een kleine huiskamer, die echter niet beschikt over adequate voor zieningen, zoals een rolstoeltoilet. Nogal wat mensen liepen daardoor het risico een beetje te "verpieteren", zoals me vrouw Lamé het omschrijft. De ouderen worden door twee personeelsleden con tinu begeleid. Tot dusver moesten die worden weggehaald van het werk op de afdeling, maar met de erkenning van de zorgverzekeraar hoeft dat niet meer. Al met al rekenen mevrouw Lamé en de heer Witlox erop dat de plannen - on danks de bedenkingen van de wel standscommissie - gerealiseerd kunnen worden. Ze hopen dat de nieuwe huis kamer in het komende najaar in gebruik genomen kan worden. Sinds de gemeente al het ingeza melde textiel - bruikbare kleding en vodden - voor verdere verwerking aan Spullenhulp verkoopt, heeft Soest er op jaarbasis slechts 19 cent per huishouden aan overgehouden. De VAOP, een coöperatieve vereni ging die een concurrerend aanbod heeft gedaan, zou dat bedrag op f 6,09 brengen: een voor de ge meente aantrekkelijk verschil van f5,90. Dat verschil zit in het tarief dat de bei de organisaties aan de gemeente beta len per kilo ingezameld textiel. Spullen hulp neemt het materiaal volgens af spraak voor 50 cent per kilo over, de V\OP zou voor elke kilo wel f 1,18 wil len betalen. Anders geformuleerd: voor de in 1997 ingezamelde 160.000 kilo textiel betaalt Spullenhulp aan de ge- U bent welkom op 3 januari, aanvang 21.15 uur.A Steel de show Iedere vrijdagavond vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla Reserveren gewenst. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. 035-601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest ASSURANTIËN HYPOTHEKEN PENSIOENEN meente een bedrag van 80.000 gulden. De kosten bedragen echter ruim 76.000 gulden, zodat er per saldo slechts een kleine 4000 gulden overblijft. Zou de textiel aan de VAOP worden verkocht, dan zou dat de gemeente op jaarbasis ruim 188.000 gulden opleveren, met na aftrek van de kosten (76.000 gulden) een opbrengst van meer dan 112.000 gulden. Dat is nogal wat, en volgens het amb telijk advies van de afdeling Reiniging moet de "rationele" conclusie dan ook zijn dat de gemeente er f 5,90 per huis houden bij inschiet door het textiel aan Spullenhulp te verkopen. Omdat Spul lenhulp echter ook een "sociaal-maat schappelijke taak" heeft wordt ambtelijk geadviseerd het textiel te blijven leveren aan het kringloopcentrum en het gemis aan inkomsten maar te beschouwen als een indirecte subsidie. De berekeningen zijn inmiddels wel doorgesproken met het Spullenhulp-be- stuur, maar dat wil graag doorgaan met de verwerking van de textiel. Het amb telijk rapport komt op 7 januari aan de orde in de raadscommissie Milieu. Het college zelf heeft nog geen uitspraak durven doen en wacht op de discussie in de commissie. Warme sympathie De huidige werkwijze is binnen het Col lege ter discussie gesteld door gemeen tesecretaris W.P. de Kam, die de Spul- lenhulpkat de textielbel heeft aangebon den en zich hardop heeft afgevraagd of de "sociaal-maatschappelijke taak" van Spullenhulp eigenlijk wel een indirecte subsidie van f 5,90 per Soester huishou den rechtvaardigt. Hij vindt kennelijk van niet: "Waar ligt de grens?", een vraag die hij fijntjes laat volgen door een andere: "Is het nog mogelijk, gelet op de warme sympathie die er voor Spullen hulp bestaat, dit aspect nog kritisch te beoordelen? Ik adviseer u niet al te 'au tomatisch' op deze weg door te gaan en de adviesnota nadrukkelijk te bespre ken." De WD-afdeling Soest/Soesterberg houdt op zondag 4 januari haar nieuw jaarsbijeenkomst in rest. De Soester Duinen aan de Soesterbergsestraat 188. Aanvang 16.00 uur. De CDA-afdeling Soest/Soesterberg houdt op vrijdag 9 januari haar nieuw jaarsbijeenkomst in rest. Darthuizen aan de Prins Hendriklaan. Aanvang 20.00 uur. De PvdA-afdeling Soest/Soesterberg houdt op zondag 11 januari haar nieuw jaarsbijeenkomst in het Kontakt der Kontinenten, Amersfoortsestraat 20 in Soesterberg. Aanvang 15.30 uur. De kwestie is in november door het College aangehouden, waarna milieu wethouder Ries van Logtenstein (CDA) nog eens met Spullenhulp is gaan pra ten. Daarbij zijn nog wat andere fricties aan het licht getreden. Spullenhulp ver wacht uiteindelijk het meeste resultaat van een huis-aan-huis-inzameling, maar de gemeente verwacht niet dat dat uit eindelijk meer textiel uit het afval zal halen dan nu het geval is (ongeveer 200.000 kilo per jaar). Tien extra inza- melrondes kosten dan 130.000 gulden méér (dus ca. 200.000 gulden) en dat is volgens de gemeente dus al helemaal niet aantrekkelijk. Weegverschillen Een ander punt is dat het kringloopcen trum aan de Schans momenteel al te klein is om alle textiel goed te kunnen opslaan en verwerken. Dat probleem bestaat natuurlijk niet als de gemeente met de VAOP in zee gaat. Verder zou den er verschillen bestaan tussen de wegingen bij het gemeentelijk afvalde- pot en de controlemetingen van Spul lenhulp, maar de weegbrug is pas nog geijkt; de afwijking is op 60.000 kilo maximaal 40 kilo, dus een verklaring voor de weegverschillen is er niet. Spullenhulp heeft het gemeentebestuur nog laten weten dat het zich niet als een volwaardige partner behandeld voelt. "Dat bevreemdt ons zeer," aldus de ambtelijke notitie. "In goed overleg is getracht zoveel mogelijk aan allerlei, veelal uitvoeringsgerichte wensen van Spullenhulp te voldoen. Het uitvoe ringstempo lag hoog, zoals van een pro fessionele organisatie verwacht mag worden. Mogelijk is hierdoor een gevoel van ongelijkwaardigheid ontstaan, om dat Spullenhulp het werk moet zien te klaren met de nodige vrijwilligers. Het management en de medewerkers van de reiniging hebben daar overigens best begrip en waardering voor," staat er va derlijk bij. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1997 | | pagina 3