Thomasvaer en Pieternel: "De Staet en Stand van 't Soester Land" 1 CULTUUR I j Nieuwjaarsreceptie gemeente Soest, 2 januari 1998 m Hulpve WOENSDAG 7 JANUAR11998 SOESTER COURANT li I WOENSDAG PAGINA1 'Vorstelijk verzameld en 'Vorstelijk vertoon 'Kopje onder' en 'Tulp en Toos' Gevraagd Bezorgers voor de Soester Courant Natuur Nabij IVN-wandeling in de Korte Duinen Volksunivt Soest/Soes Thomasvaer: Wim de Kam Pieternel: Els Stolwijk Thomasvaertje: Thiemo Timmers Pieternelleke: Monica van Tricht Tekst: Ab FaasEit Algra Bode: Nu elk zijn plaats heeft ingenomen, laat Thomasvaer maar binnen komen, met Pieternel, heel elegant. De staet en stand van 't Soester land! Ie scène: twee kinderen, Tom en Pietje over het Soester jeugd beleid Tom: Ai maar, mij dunkt, wij zijn hier gans verdoold, als kinderen welhaast, die nog niet zijn geschoold in wat het leven hier aan mensen heeft te bieden. Wat kwaad kan ons al niet in deze zaal geschieden? Met welk een nors gelaat ziet iedereen ons aan! In stede van te komen is 't beter maar te gaan! Pietje: Maar maatjen, wat zijt gij zo snel voor kwaad beducht dat ge al vlieden wit bij 't eerste loos gerucht? Denk aan de grote taak waarvoor wij beiden staan om hier de waarheid aan het volk te zeggen gaan. Vergeet toch niet als gij ook maar een duitjen deugt: wij staan hier pal als felle boden van de jeugd! Tom: Ge hebt gelijk! 'k Wil hier gaan spreken met gevoel! Wie zou de baas toch zijn hier in dit bont gewoel? Misschien die man daar in dat mooie zwarte pak of die daar achteraan, geheel op zijn gemak? Pietje: Het maakt in deze zaal waarachtig en gewis niets uit wie hier dan eigenlijk de baas wel is. Politici, de rooie, groene, pimpelpaarse, ze lappen alles rustig aan hun leren laarzen. Net als de koeien zijn ze goed in het herkauwen, maar niemand steek er echt de handen uit de mouwen. 2e scène: opkomst van Thomasvaer en Pieternel Thomasvaer: Wat staat gij hier en kalt zo laat nog, stoute kind'ren. Zoudt gij met dom geraas de gang der zaken hindren? Ga heen en scheert u weg en zorgt dat ge verdwijnt! 't Is nu de avond waar alleen de groten konten. Gij hoort in bed te zijn en in het land der dromen. Pieternel: Wat hangen jullie hier zo laat nog rustig rond op deze voor het Soester volk raadzaal'ge grond? Pietje: Wat hier te zeggen is dat is heel gauw gezeid: O Soest, waar is dan toch uw krachtig jeugdbeleid? Tom: Ook dit jaar hebt ge ons geen eigen plek gegund omdat het, naar u zei, ontbrak aan bare munt. Pietje: Geen hangplek is er waar we vrijlijk kunnen staan, waar men ons ook maar ziet, daar jaagt men ons vandaan. (Hierop worden de kinderen de zaal uitgejaagd. Pieternel: De jeugd wordt honds brutaal en geeft een grote mond. Als oud'ren met verstand en op een goede grond hen opvoedkundig wijzen op hun kinderplicht, een taak die men vandaag zo moeizaam maar verricht Thomasvaer: Trok niet komeet Hale-Bopp zijn blinkend dreigend spoor als teken aan de wand de hele hemel door, dat er dit jaar in Soest onheil te wachten stond? Pietemei: Heeft soms Jan Visser zelf dit niet elk jaar verkond? Misschien is hiermee wel zijn heengaan aangemeld en stond de hemel zelf daarover ook versteld. Thomasvaer: Een saai jaar was het wel. Er was geen een schandaal! Alleen maar Harry Witte, die een geheim verhaal in d' openbaarheid bracht, maar toen zo gauw hij kon, of hij minister was, een Haagse list verzon. Pietemei: Toen hij vol diep berouw een 'sorry' had gezegd, was daarmee ook in Soest de kwestie bijgelegd. Wellicht heeft Harry daarbij stiekem wel bezield dat hij de kans op een collegeplaats behield. Thomasvaer: Toch werd in onze plaats bijna iets groots verricht: de laatste koffieshop ging op een kier na dicht. Pietemei: Dat is groot nieuws! Er kwam zelfs, ga maar na, een fax uit 't Elysée voor 't Soester CDA, dat in de raad daarvoor kranig heeft pal gestaan. Die fractie hief daarop spontaan een heildronk aan. Er gaan bij 't vrome volk twee dingen gretig in: vrijheid van sterke drank en steun voor het gezin. Thomasvaer: De WD begint een nieuwe politiek Het ziet in wat vertrouwd is verder geen muziek. Omdat op kracht van nieuwe paarden wordt gewed is Günther plompverloren aan de kant gezet. Pietemei: En van Soestdijk tot aan de oever van de Eem klinkt nog een klaagzang: ook Ries Logtenstein gaat heen! En burgers met een mening, die twijf len er niet aan: 't is met de Bamstra's ook dit jaar voor goed gedaan. Er heeft een advertentie in de Soester Courant gestaan: wie raadslid worden wil, die melde zich maar aan! Nu wordt er stiekem en wat achterbaks beweerd: een zeek're Johan heeft daarop gereflecteerd! Thomasvaer: Wat is er zoal niet dat ook dit jaar verdween? Zo menig middenstander liet zijn zaak alleen. Waar bij de Oude Kerk de bakker zelf zijn brood nog eigenhandig bakte is de oven dood. Waar is er nog een slager die het vlees zelf snijdt en hoeveel groenteboeren is ons dorp al kwijt? Pietemei: Wat is dit voor een klacht die ik hier van u hoor? De bouw van supermarkten gaat gestadig door. Ja, ook de grootste grutter van het hele land betrok nog onlangs hier een fraai gelegen pand. Thomasvaer: Van sociale bouw is nu geen sprake meer. Bij voorkeur zet men staeten voor wie poen heeft neer. Al wie modaal verdient is simpel stapelbaar, te bergen flat aan flat in lagen op elkaar. Pietemei: Maar beste Thomasvaer, nu spreekt ge al te boud, de wijk De Boerestreek, voor wie is die gebouwd? Thomasvaer: Maar, zeg nu zelf, wie wil er wel beschouwd nu wonen bij het heidens kunstwerk van die Nout? Pieternel (Els Stolwijk), Thomasvaertje of kortweg Tom (Thiemo Timmers), Pieternelleke of Pietje (Monica van Tricht) en Thomasvaer (Wim de Kam) oogstten na hun optre den in de raadzaal een groots applaus. Je zult nog zien dat daar bij elke volle maan de muzen dronken dansend in de rondte gaan. Met kunst heeft toch zo'n tempel niets van doen. Het is een aanslag op elk burgermans fatsoen! Pietemei: Voor 't zeed'lijk peil van Soest hoeft niemand bang te zijn want Wiebe Meilof zal, zelfs bij de eerste schijn van een moreel verval, er wakend pal voor staan dat burgers hier in Soest zich niet te buiten gaan. Thomasvaer: Er wordt gezegd dat 't prinslijk paar Soestdijk verlaat omdat het al heel gauw wat kleiner wonen gaat. Ja, niet in Molenschot of in Klein Engendaal. Maar wellicht gaat het hier om een bedacht verhaal. Pietemei: Als dat eens waar zou zijn was het voor Van de Grift of 't bouwbedrijf van Uyland een fameus bericht. Die heren zouden dit goed onderhouden pand wel snel verbouwen tot een staet' op fraaie stand. Thomasvaer: Wie weet komt in 't gazon een mooi parkeerterrein! Een dure rondweg zou dan echt niet nodig zijn als ieder die van buiten komt zijn kar daar achterlaat wordt het nog prettig wink'Ien in de Van Weedestraat! Pietemei: Zeg Thomasvaer, ik ben dit praten al lang zat in vaste maat. Moet dat op die toer gaan omdat het deftig staat in deze chique zaal Ik praat het liefst gewoon mijn eigen moedertaal! Thomasvaer: Nu jij het zegt mijn Pieternel jouw voorstel dat bevalt mij wel. 't Komt mij ook moeilijk uit de strot. Mijn stem gaat er nog aan kapot. Thomasvaer: Pieternel, voordat ik verder spreek, een oprecht excuus voor wat ik vorig jaar ontweek. In vuur en passie losgebroken is Soesterberg ons jammerlijk ontschoten. Soesterbergs Belang heeft zelfs een plan gesmeed: een eigen Thomasvaer en Pieternel, net zo als wij, maar dan verkleed. Pieternel, aan jou de eer, jij mag beginnen. Pietemei: Eh,Soesterberg eh er schiet mij niets te binnen, dat wil zeggen, alleen wat leuke dingen: hoe wij hier van hun oranjefeesten kunnen leren, de Rademakerstraat, daar mag je schuin parkeren, de hoogste zonnebloem, een stukje goed toneel, ach, Soesterberg heeft eig'lijk best wel veel. Onder wat bosjes vond men zelfs een steur, maar opgelet! Het dier is keurig met een bel om in de Eem terug gezet! Dat beest weer blij, maar Piet Pieren had de grootste lol, want hij won deze keer de gouden oliebol! Thomasvaer: 't Is beter over Soest niet al te stoer gedaan of alles daar altijd zo prima is gegaan. Zo is het met 't spellen in Soest niet best gesteld. Hoeveel zijn niet de fouten die er zijn geteld bij 't maken onlangs van het groot soester dictee, al deed daaraan ook nu het puik der natie mee. Pietemei: Maar dat is echt niet iets dat mij verbaasd doet staan als je bekend bent met de praatjes die er gaan en wat er zoal niet van Soest wordt rondverteld. De Widt wordt er nog altijd met dee-tee gespeld. Thomasvaer: Voor hem was 't vorig jaar al welletjes. Hij doet nooit meer mee aan dit soort flauwe spelletjes. Zit je sportief gezellig ook eens mee te zweten, wordt het resultaat in de landelijke pers breed uitgemeten. Hij moest ruiterlijk bekennen, hij had gefaald met al die tussenbennen". De nieuwe spelling, ach, die is nog wel te leren, maar onze burgemeester laat zich niet meer bruskeren. Bij alle Soester klussen schrijft hij met grote letters "èn" ertussen: èn, dan ligt de Koningsweg weer open èn, dan de Koninginnelaan èn, dan weer de Van Weedestraat èn, dan de Boerestreek èn, dan weer heel Soestdijk èn,het liefst nog alles tegelijk. Pietemei: En wat te zeggen van dat Pietertje ten Hove, die wist zich vorig jaar ook danig uit te sloven! Remmers,drempels,verkeersveiligheid, wat een chaotisch waterbedbeleid. Drempel leggen, niemand zeggen, öf de drempel is te hoog, of weer te laag, waardoor hij niet goed functioneert, öf allebei, öf allebei en hij ligt verkeerd. Ja, dat loopt aardig in de duiten en papieren. In Soest doet men nu eenmaal alles 't liefst in vieren. Thomasvaer: Kom, kom, zo'n uitspraak is toch echt te boud. In Soest doet men niet alles in vier (en) fout. Wordt het niet tijd voor een positief geluid? Wij spreken alleen maar negatieve dingen uit. Pietemei: Thomasvaer, je hebt gelijk! Als jij dat wil staan we nu even bij de positieve dingen stil. (stilte... 30sec.) Thomasvaer: Zo, dat was het dan! Ach nee, wat flauw! Ik loop te smieren. Dat idee van jou, dat alles hier in vieren. Soest natuurlijk, ja, ik heb het hier. Achter "Soest natuurlijk" plakken we een klaver-vier: vier bedrijfsterreinen, vier voetbalclubs, vier winkelcentra, vier wethouders en dan kom ik nog niet eens op de proppen met vier stations waar alle treinen stoppen. Zo'n burgemeester hier is koning van 't gewest als je nagaat dat hij voorheen niet anders hoorde dan: "deze trein stopt niet te Best!" Pietemei: Helaas, het Soester lijntje is aan het verzakken. Spoorlijnbewoners zien eruit als wrakken. Zo'n Ben van Os, je zal er toch maar wonen. Alhoewel, dat van Ben kan niet alleen maar van die spoorlijn komen. Z'n aversie tegen die Sprinter, kan het nog goedkoper? Iedereen weet, Ben is van huis uit lange-afstand-loper. Thomasvaer: Zeg, Pieternel, wat wij niet over moeten slaan zijn de perikelen rondom een gollefbaan Na jaren van verwijten en van rekken weigerde Dick Stroband om nog langer aan een dood paard te trekken. Thans vraag ik heel subtiel een moment van stilte voor stichting Wolfsduin die ons het afgelopen jaar ontviel. (pauze) Ook Evert Hooyer's gollefaspiratie voor die Zonneglorenlocatie werd met full-swing het rough krachtdadig ingeslagen en dat is voor golfballen moeilijk te verdragen. Pietemei: Hoe je het golfen ook beziet, een golfbaan is een stuk gecultiveerd natuurgebied als buffer tegen staal, beton en stenen toren. Dag, ondergaande zon,dag Zonverloren. Thomasvaer: De BV Amstelland, zo meld ik u spontaan, die heeft geen hark en schoffel in zijn vaandel staan. Zeker weten, er zit bebouwing in het vat en als een pleister op de wond misschien een golfslagbad. Dan vragen we nederig de Raad, iets beter op te letten en er dan deze keer een datum bij te zetten. Pietemei: Nu kom ik even tussen beiden. Die Neks, die is pas echt bescheiden! Zij laat heel simpel weten van haar kant: Soest heeft het mooiste industrieterrein van Nederland. Ja, die samenwerking met bouwbedrijf Van Asch die is bijzonder sterk. Van Asch denkt ook, wie een kuil graaft voor een ander zit niet zonder werk. Thomasvaer: Pieternel, ik wil nog even over politiek beginnen. Van wezenlijk belang is 't een goeie slogan te verzinnen Neem nou de leuze van de VVD, zij roepen reuze origineel: "Dat maak je nog maar eenmaal mee!" Zo'n leuze wordt, door niemand opgekropt, voor open doel meermalen ingekopt. Nou, laten we dat 'eenmaal' van harte hopen. Dan ligt er nog een zee van moog'lijkheden open. Pietemei: Dat zal dit jaar echt niet gebeuren, Thomasvaer. Volgens de liberalen is Soest bijna af, ja, Soest is klaar! Dus wat komt er nu om de bebouwde kom? Geen rondweg, maar een stalen hek erom! Een groot hekwerk is hun prioriteit; doeltreffende bestrijding van de criminaliteit. In 't nieuwe jaar, ja, Thomasvaer, da's goed bekeken, wordt het de kunst niet in,..., maar uit te breken! Hoe je het dan ook keert of wendt, heel Soest een beveiligd aardkundig monument! DRIE Thomasvaer: Wat mij bij die criminaliteit steeds intrigeert, dat optimistische geluid, het tij dat schijnt gekeerd. Er worden steeds meer zaken opgelost door oom agent, in 1996 zelfs dertien-komma-twee procent. Dat neem ik graag voor lief en landelijk gezien is dat relatief nog goed gescoord misschien. Edoch, moest ik in mijn jeugd een proefwerk maken en wist ik slechts 13,2 van de gevraagde zaken, dan begrijpt een ieder hier in deze zaal bijeen: het resultaat was dan een schaam'le één! Pietemei: Ach, Thomasvaer, het is te doen gebruik'lijk in een verkiezingsjaar dat men appelleert aan angst, onveiligheid, inbrekersgevaar. Neks, Bart en Kees, of hoe de politieke bordjes hangen, het klinkt als uit één keel: "Stem ons, want wij gaan boeven vangen!" En jaar na jaar rijden 's nachts ongestoord zelfs twee agenten door heel regio Eemland-Noord. Ja, dan zwijgt de spreker stil, opdat Thomasvaer: Ho, ho, Pieternel! Hier wordt zelfs mijn tekst gejat! Ja, dan zwijgt de spreker stil, opdat Een kiezer laat zich heus niet ringeloren, je zult maar bij die 86,8 behoren! Pietemei: De laatste soester boer verlaat de politiek. Thomasvaer: Zeg, blijf wel bij de les en ga niet ritten pitten: de laatste agrariër vertrekt! Pietemei: de hereboeren blijven zitten, als u begrijpt wat ik bedoel: boer Bart, boer Bert,Boerkoel. Thomasvaer: Dan vergeten we nog de boerinnen van het Soester groen die 't politiek bedrijf weer zonder kerels doen. Gaan rij dan tegen al die maisvervuiling aan? Je riet op heel de Eng geen ander soort van graan. Kunnen die Ans en Nel geen gerst of tarwe zaaien? Dan komen die jongens van 't Gemeen Belang vast helpen bij het maaien. Pietemei: Sikkels blinken, sikkels klinken, ruisend valt het graan. Komt Harry soms de Eng af hinken, dan heeft 'ie 't vast verkeerd gedaan! Thomasvaer: Dat van Wil Stekelenburg, heeft u dat ook gelezen? 't Stond in de jaar'ge Soester krant en dan zal 't wel zo wezen. Wij spreken dus beslist niet van geruchten. Wil wil, dat politiek en pers elkander gaan bevruchten. Nee, nee! Aad Post werd niet met naam genoemd. Wel werd ons meegedeeld, maar dat in strikt vertrouwen: "Wie 't kindje krijgt, die mag het houwen!" Pietemei: Wat de gemoederen het meeste heeft beroerd? Dat alles in de sport nu wordt dooreen geroerd! Het klinkt zo mooi, dat fraaie "clustering", maar hoe je 't ook bekijkt, het blijft een lelijk ding. Thomasvaer Door onmacht van de clubs, of onwil van de Raad, lag toen zomaar opeens de vuile was op straat. Het opruimen daarvan was een enorm probleem. Wie schopt er nu de bal, en waar gaat die dan heen? Want de geschiedenis die leert ons zonneklaar: sportclubs die spelen tegen, maar nooit met elkaar! Pietemei: Wij zullen nu dit varkentje heel simpeltjes gaan wassen, geen onderscheid van stand of rang of zelfs van klasse. We hangen hier die was gereinigd aan de lijn, waarmee beslist wordt hoe de clustering zal zijn. Thomasvaer: Jij pakt het wasgoed stuk voor stuk hier uit dit bekken en ik hang die dan netjes op de rekken. (Pakt een SEC-shirtje.) O, kijk toch uit! Nu gaat er iets niet goed! En in 't ergst geval vloeit er misschien wel bloed! 'k Geloof m'n ogen niet als 'k zie wat er gebeurt: een prachtig voetbalshirt, zo wreed kapot gescheurd! En wat is dat? Er gaat weer wat verkeerd! Hier staat 'hervormd' en daar 'gereformeerd'. Pietemei: Je mag niet zeggen dat die rijp rijn voor de sloop, maar gooi ze hier in Soest maar rustig op één hoop! Maar niet gedraald, we gaan nu vaardig door; ik pak de stukken en jij leest de namen voor. Thomasvaer: Dat hangt er keurig bij. Nu verder niet gezeurd; de clustering is nu dan eindelijk gebeurd op eerlijke manier, wat vindt u daar wel van? Geen mens die daar nu nog iets kwaads van zeggen kan! Pietemei: Dames uit de politiek en ook de heren, het is zonneklaar! 't Is niet aan ons om u te profileren in 't verkiezingsjaar. Neem maar geen voorbeeld aan 't biezenveld met al dat riet. Dat is er ook, maar 't werkt nog altijd niet. Thomas: We noemden weinig namen, heeft u kunnen merken. Nee, stemmenjagers, u zult er zelf voor moeten werken. Pietemei: Eén ding kan ik u nog zeggen: de snelste manier om de politieke ladder te beklimmen is om hem plat neer te leggen. Thomas: Valt de verkiezingsuitslag u straks mee of tegen, dan is het goed te overwegen: Pietemei: Heraclitus sprak eeuwen al voor Christus, ik meen de elfde,: "De weg omhoog en die omlaag, dat is één-en-dezelfde!" Dan wensen wij hierbij een ieder hier.... Slotscène: Tom en Pietje komen weer binnen Pietemei: Maar Thomasvaer en Pieternel, bent u niet iets vergeten? Er is een groep van mensen die Soest moet welkom heten. Thomasvaer: Nog voor er overal het "Vred' op aarde" klonk, maar toch haast uit elk raam al licht van kerstmis blonk, kwam voor haast iedereen het onverwacht bericht: er wordt in Molenschot een centrum ingericht! Pietemei: Het gaat om mensen die hier vragen om asiel omdat het in hun land niet uit te houden viel. Thomasvaer: Wie daar niet in de buurt woont heeft gemak'lijk praten. Waar moeten wij bij ons die buitenlanders laten? In 't oude Molenschot, ja, dat is vlot gedaan. Hoe moet het in de toekomst met hen verder gaan? Pieternel: Er is geen mens die zegt, dat dit geen vraag mag rijn. Gemeten aan hun lot is ons probleem maar klein. Pieternel, Thomasvaer, Pietje en Tom: De beste nieuwjaarswens, dat geldt ons allemaal: Voor wie in nood verkeert biedt Soest royaal onthaal! Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 2188l Op donderdag 15 januari kan meou Cultureel Centrum C-drie een lefy over de grote exposities "Vorst^ Verzameld" en "Vorstelijk Vertoon" wonen. De exposities vinden plaajsL het Mauritshuis en het Haags Historiy Museum. De kunsthistoricus drs. Daemen gaat aan de hand van dia' op de tentoongestelde werken. De v, posities rijn gebaseerd op de collectk van stadhouder Frederik Hendrij (1584-1667) en zijn echtgenote Amali; van Solms (1602-1675) en behoren de meest indrukwekkende collecties U1 de vaderlandse geschiedenis. Zo trok ken zij destijds de belangstelling var vele andere Europese vorsten. De lezinj kost f 12,50 per persoon en begint on 20.00 uur. Inschrijven tot en met 13 ja nuari, tel. 035-6022188. Vrouwen in de kunst De meeste museumbezoekers zullen niet op letten maar bijna alle kunstwer ken lijken te rijn gemaakt door mannen. Toch hebben ook vrouwen zich door de eeuwen heen bezig gehouden met schil deren en beeldhouwen. Pas in de 19e eeuw werden rij toegelaten tot de kunst academies. Daarvoor genoten zij voor namelijk privé-onderwijs. Kwantitatief worden rij ruimschoots overtroffen door hun mannelijke collega's, kwalitatief kunnen rij zich echter met menig be roemde meester vergelijken. Vooral de laatste jaren staan vrouwelijke kunste naars in de actuele belangstelling. De belangrijkste vrouwelijke kunstenaars vanaf de Renaissance tot in onze tijd komen aan bod in de cursus van zes les sen. Bekende namen rijn o.a. Artemisia Gentileschi, Judith Leyster en heden ten dage Mariene Dumas en Ans Marcus. De cursus start op woensdag 14 janua ri, kost f 95,- per persoon en de les van 10.00-12.00 uur. U kunt zich in schrijven door het inschrijfformulier dat u achterop ons cursusprogramma kunt vinden, in te vullen en naar de cursus administratie op te sturen. Als u dit niet hebt kunt u bellen naar de cursusadmi nistratie van 13.00-17.30 uur via het nummer 035-6022188. Woensdag 14 januari Op woensdagmiddag 14 januari zijn in C-drie de solovoorstellingen "Kopje onder" en "Tulp en Toos" te zien, ge speeld door de Utrechtse danseres/cho reografe Peggy Olislaegers. Ze heeft met succes al diverse jeugdproducties uitge bracht, maar slaat met "Kopje onder" een nieuwe weg in. Onder de naam Olislaegers heeft ze vier mensen bij elkaar gebracht, die samen een zoektocht ondernemen naar verbin dingen tussen verschillende disciplines. Naast Peggy zelf rijn het Mieke de Jong (scenarioschrijfster voor o.a. Orlow Seunke), componist Ernst Jansz (Doe Maar, Rien ne va plus) en regisseuse Caroline van Eijkeren. Zij is in "Tulp en Toos" de tegenspeelster van Peggy Olis laegers; de regie is dan van Wim Meu- "Kopje onder" is geschikt voor iedereen vanaf 7 jaar; "Tulp en Toos" voor kin deren vanaf 6 jaar. In "Kopje onder" danst Stoffel, een meisje dat zingt en praat zonder stil te staan. Haar moeder is er niet en haar vader is altijd weg. Stoffel zoekt haar evenwicht tussen de onzichtbare vader en de onbereikbare moeder. In "Tulp en Toos" is Toos haar broertje kwijt. Niet dat ze daarover inzit want broertje rijn lastig en vies en ze maken lawaai. Thlp heeft geen broertje, Ook geen zusje trouwens. Nooit gehad. Tulp droomt van een broertje, maar een zusje is ook goed. Toos vindt dat belachelijk. Terwijl Toos blij is dat ze van haar broer tje is verlost, doet Tulp moeite om fami lie te worden. Ze snappen niets van el kaar. De voorstelling begint om 14.00 uur. Toegang: kinderen f 7,50; volwassenen f 10,-. Info en reserveren: tel 6022188 (13.00-17.30 uur), (elke woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 IVN EcmlWKl. vtrtnlglng tv bevtxdvtng y*, n,^. Of N»louftMiichvmlnB»v1uMt") Wt Op zondagmiddag 11 januari wordt in Soest een natuurwandeling gehouden in het stuifduin- en bosgebied "De Korte Duinen". Gidsen van I.V.N. Eemland verwachten u om 14.00 uur bij het res taurant "De Korte Duinen" aan de Birk- straat. De Korte Duinen vormen een woest ter rein, met stuifzanden en struikgewas. Een tocht door heel verschillende land schappen, die elkaar verrassend snel af wisselen. Vooral de scherpe afscheiding van weiland en duinen van de Utrecht se Heuvelrug is hier opvallend. Informatie tel. 033-4559271. jyj Lassostraat 65', Internet Termen als e-mail, ch beginnen in te burgei lecte gezelschap van wat is Internet precies wat heb je er aan? De tijdens een twee uur d demonstratie van het net. De lering wordt Orlandogebouw op d 20.00 uur. Kosten: f I Kunst 19e eeuw Mevr. drs. Le Blanc s haar cursus "Kunst vj Belangrijke cultuurhi lenissen zoals de Fran: Industriële Revolutie gehad voor diverse ki worden besproken: d( bizon, het Realism sionisme, de Arts- en de verschillende neo-s den Eeuw van Denen wordt ingegaan op d langs velden en wegen maart 1998 te zien is seum te Amsterdam, afgesloten met een be2 seum. Kosten (zes less f95,- incl. documenta Het vooijaarsprogrami universiteit biedt een g heid aan cursussen en 1 verschillende al in janu matie en inschrijving E 3766 EB Soest, tel. 60 13.00-16.00 uur, dinsc donderdag 10.00-13.0 Weekend-op va ngdi< Maatschappelijke Die Hulp in dringende n zaterdag, zondag en al feestdagen, tel. 62455. Stichting Hulpdiens Hulp aanvragen dagelij 10.00 uur, tel. (03- 352097. Nazorg borstkanker Informatie: Borstkanki trum Utrecht (BIC), tt di. t/m. vrij. 10.00-13. Werkgroep Kind en Zi Behartigt de belange ouders vóór, tijdens e huisopname. Informatii ling, tel. 6014470. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 21 Stadsring 31A (Vrouw foort, tel. (033)461661- wilt blijven kan dat. Meidentelefoon Voorspecifieke mi Maandag 19.00-21.00 16.00-18.00 uur; do 21.00 uur, tel. (030)23 Vrouwen in de Bijsta Vrouwen die probleme terrein van de bijstand I terecht bij de werkgroej Bijstand, telefonisch 13.00 of na 18.00 6017431 of 6018555. Spreekuur: elke 2e maand, 10.00-11.30 uu tionaal Vrouwencentrur Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetij brengt mensen bij elka£ willen doen op het gebi interesse. Postbus 3074, tel. 6013941 of 601465 VTO-samenwerking: Vroegtijdige Onderken lingsstoornissen bij kii 240, 3800 AB Ai (033)4637285. Slachtofferhulp Soesi fers van misdrijven en v len, tel. 6027719. Slachtofferhulp Eemi 24 uur per dag telefor voor Soest, Soestdijk tussen 7.00 en 23.00 ui tussen 23.00 en 7.00 ui kamer van de Amersfoi 033-4666 666. Al Anon-groep Soest Steun aan familie van c matig veel drinkt of dro of 5415474 Baarn. Ouders van een overl Landelijke zelfhulp-org Contactadres: Eveline breestraat 543, 3765 6014310. Thuishulpcentrale Ei De THC biedt partner: dementerenden, van chr ouders van verstandelij gehandicapte kinderen °f passief oppassen dc Informatie: tel. 033-46! Contactpersoon Soest: tel. 6022395. Thuiszorg/Maatsclia Stichting Thuiszorg en Werk N.O. Utrecht. Burg. Grothestraat 74, tel. 6036800, fax 6036* Jongerenspreekuur C Voor jongeren van 12 to dag 15.30-16.30 uur, Amersfoort. Psycho-profylaxe Stichting Psycho-profyl ding op de bevalling. O v-d. Poll, Clauslaan 23, tel. 6031396. •Steunpunt Rouwverwt Contactadres: Nelleke Bnnkweg 18, 3761 I 6022122 (9.00-11.00 6014310. Wie hulp zoekt, maar hi ^n bij het Centraal Meli JL00 uur, tel. 6031119

Soester Courant | 1998 | | pagina 16