Woonpassage Soest CAFE klinkhamer O mM K L mj 30 tot 50% 40 tot 60% D66 haalt flink uit naar coalitie van! Voortzetting huidige coalitie in de ogen van PvdA een 'zware klus' Zondag IS januari Meubeldag van 11-17 uur CDA vindt Soest helemaal niet af 220,- JZZEH33? r onze ingen. 1 ACTUEEL r HEAH MOSSEL- AVOND orttaiffyuA UITVERKOOP WINTERKOLLEKTIE La dij Spring field The Outpost 'Omdat Soest zo mooi is' PAGINA 2 35 - 601 24 77 EBITTEN t, uw specialist sus F. Roest drijf RODI ERKER SHADE OM ES 0NISTE/ ERKSTER ROMP de zaak WOENSDAG 14 JANUAR11998 SOESTER COURANT Kees Boerkoel: 'Verkiezingsprogramma's liggen te ver uiteen' PAGINA 3 i Middelman Krol: 'Niet vier jaar op de winkel passen' f 19.50 12 Vz jaar getrouwd? 38 Zetels in gemeenteraad Geld en sieraden weg bij inbraken Uit onze nieuwe Hil-ton herenmode Mieke Swinkels en Wim Roest hekelen machtsvertoon 'drie heren' D66 presenteert verkiezingsprogramma Wist u dat al onze beroemde '"tLwykje" gerechten ook afgehaald kunnen worden? U belt en wij zorgen dat het klaarstaat! WD-gedeputeerde Korthuisgast bij GL-PS Fietscontrole aan de Zuidpromenade r Fietser gewond D66-Tweede Kamerlid Boris Dittrich over veiligheid op straat ^Specialiste SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn in 8.00 - 17.00 i 1 3.30 uur. 34c - Soest - 602 80 86 Gratis advies. jutz in alle kleuren 'erk, scheidingswanden, lijvende offerte 2541 602 11 02 an Smeeing b.v. 5t gebied van burger- )io. i ruim 5 jaar verlaten, identie foon/fax en post eden en praktijkervaring 1 is een pré. ^opleiding en HRIKSLAAN 74 L. 601 28 70 weekend aat 54 Volgens de PvdA is het allesbehal ve een abc-tje dat de huidige coali tie van WD, CDA en PvdA ook de vormen. De verkiezingsprogram ma's van de sociaal-democraten en bijvoorbeeld de liberalen liggen te ver uit elkaar om zonder meer uit te gaan van een voortzetting. •Terwijl de WD-fractievoorzitter Bert Krijger tijdens de nieuwjaarsreceptie van zijn partij verkondigde dat Soest af is, beweerde Boerkoel zondagmiddag tijdens de bijeenkomst van de PvdA dat er nog veel werk aan de winkel is. .Boerkoel is uitermate tevreden over de afgelopen vier jaren. Volgens hem heeft ;de coalitie goed samengewerkt en veel verbeterd. Maar over de nabije toe komst van Soest denkt de PvdA heel anders dan de WD. "Als ik kijk naar de verkiezingsprogramma's en luister naar de uitlatingen van andere partijen, dan wordt het een zware klus een nieuw y college te vormen," aldus Boerkoel die de standpunten van de WD niet libe raal, maar conventioneel noemt. Wil de PvdA wederom in het College van Burgemeester en Wethouders zit ting nemen, dan zal het collegeprogram ma voldoende herkenbaarheid voor de partij moeten hebben. Veiligheid Volgens Boerkoel moet er nog veel ge beuren op het gebied van veiligheid. Verbetering daarvan is niet alleen maar op te lossen door nog meer agenten de straat op te sturen, al wil de PvdA wel dat in elke wijk een vaste plek wordt gerealiseerd voor een wijkagent. De op voeding begint thuis en op school. Daar naast wil de PvdA goede voor- en na schoolse opvang, huiswerkbegeleiding, Volgens Kees Boerkoel zal het geen eenvoudige opgave worden om de VVD, het CDA en de PvdA weer op één lijn te krijgen voor een nieuw college. buurthuiswerk en meer sport- en speel- mogelijkheden in de wijken voor kinde ren tot en met twaalf jaar. Voor de jongeren, die volgens Boerkoel in zijn algemeenheid zo slecht nog niet zijn, ziet de PvdA het wel zitten om op de hoek Koningsweg/Clemensstraat en nabij de Mavo Soest een hangplek in te richten. Op die plekken moet dan ook wat te doen zijn, anders treedt er nóg verveling op met kattenkwaad en van dalisme als mogelijk gevolg. Verder wil de PvdA goede inbraakbeveiliging van woningen en veilige bedrijventerreinen en winkelcentra. Ook in het verkeer moet de veiligheid worden verbeterd door onder meer betere verlichting op fiets- en wandelpaden en een goed en veilig verkeersbeleid. Buitenbrink Zo vindt de PvdA dat er beslist een weg moet komen tussen de Stadhouderslaan en de brandweerkazerne. Deze buiten brink is nodig om het verkeer in goede banen te leiden. Op de Van Weedestraat zou dan eenrichtingsverkeer moeten worden ingesteld, zodat de mensen met hun auto nog wel bij de winkels kunnen komen. Dat de WD, BAM, GGS, D66 en GL/PS beweren dat de Koningsweg route alleen het probleem op de Van Weedestraat kan oplossen, is volgens de PvdA 'klinklare nonsens'. De Van Weedestraat is dan fraai opgeknapt, er is nog steeds sprake van verkeerschaos, aldus Boerkoel zondagmiddag. Zijn par tij staat nog steeds achter haar plan van 1990 met onder meer een plein om de kruising van de Van Weedestraat, de Stadhouderslaan en het Nassauplant- soen. Soesterberg In Soesterberg moet de Richelleweg en eventueel ook een deel van het Kamp van Zeist zo snel mogelijk worden ont wikkeld tot bedrijventerrein om de werkgelegenheid te bevorderen. Ook wil de PvdA de Rademakerstraat herinrichten, waarbij goede oplossingen moeten worden gevonden voor de weekmarkt en de bus. De sociaal-demo craten zijn blij met de proef van de trein taxi tussen Soesterberg en Amersfoort en gaven aan dat ze bij de begroting van 1998 zullen terugkomen op de plannen die de IJsvereniging Soesterberg heeft gemaakt. Eerder kan niet, aldus de PvdA, omdat er op dit moment geen geld beschikbaar is. 7000 m2 COMPLEET WOONPLEZIER WONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 60110 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Er valt best wat te kiezen op 4 maart, vindt CDA-lijsttrekker Bart Krol. Wie denkt dat alle partijen zo'n beetje hetzelfde willen heeft het grondig mis. En het CDA maakt duidelijke keuzes, vindt hij. In elk geval meent Krol dat Soest - in tegenstelling tot wat WD-lijsttrekker en coalitiepartner Neks Blommers her en der beweert - dat Soest nog helemaal niet af is. Er moet nog volop aan Soest gesleuteld worden, was zijn nieuwjaars boodschap aan de CDA-leden in Dar thuizen. Krol noemde in dat verband een aantal thema's, die ook terugkeren in het verkiezingsprogramma van het Soester CDA. Wat de criminaliteit betreft vond hij het oplossingspercentage nog veel te laag; de aanpak van vandalisme en geweld krijgt van het CDA de hoogste prioriteit. De partij blijft tegenstander van het ge dogen van de coffeeshop, omdat de overheid wél opdraait voor de kosten van de overlast, uitval van school en hulp aan ouders en kinderen. Zeker voor wat de verkeersinfrastruc tuur betreft is Soest nog niet af, aldus Krol. Het CDA maakt een duidelijke keus voor de aanleg van een rondweg door de polder. "Kun je tegenover Soes- ters die langs de doorgaande weg wonen werkelijk volhouden dat een weg langs het spoor zo slecht voor het milieu is?" Aanwas Ook wat de woningbouw betreft roept het CDA niet zo snel dat Soest af is, maar "lekker bij een ander bouwen" is ook geen oplossing. De groene gebieden van Amersfoort en Utrecht zijn wat Krol betreft net zo waardevol, en Soest moet ook leefbaar blijven, dus voldoen de "aanwas" hebben voor scholen, ver enigingen en bedrijfsleven. Het ieder-voor-zich van "Paars", aldus Krol, kent zijn grenzen, en die zijn wat hem betreft allang bereikt. Hij hield in dat verband nog een pleidooi voor de eenzaamheidsbestrijding. Op 4 maart moet er niet voor Kok of de Hoop Scheffer, maar voor Sóest gekozen wor den. Krol was ook trots op het feit dat mensen uit het bedrijfsleven het CDA wel zien zitten en dat er jonge mensen op de lijst staan. Terugkijkend op vier jaar coalitie met WD en PvdA stelde hij vervolgens vast dat de samenwerking prima was ge weest, maar dat niet automatisch zou moeten leiden tot een herhaling. Maat- Iedere vrijdagavond vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla Reserveren gewenst. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. 035-601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Dat wordt nog wat met de zetelver deling in de Soester gemeenteraad. Als je de prognoses van de fracties voor de verkiezingen op woensdag 4 maart optelt, kom je tot 38 zetels. Het rekensommetje kwam van PvdA-fractievoorzitter Kees Boer koel. Tijdens de nieuwjaarsreceptie zei hij: "De WD denkt aan 11, het CDA denkt aan 8. GGS denkt nog niet, maar zal minimaal uitgaan van 3. BAM denkt aan 5, Meilof (GPV/ SGP/RPF-red.) rekent op 2. GL/PS denkt aan 3 en D66 weet het nog niet. Ze zullen eerst wel weer een nader onderzoek willen. Laten we zeggen dat ze van 2 zetels uitgaan." Dat zijn samen al 34 zetels. Daar naast hoopt de PvdA op 5, maar re kent ze op 4 zetels. De PvdA denkt de zetelwinst te hebben verdiend aan de inzet in de afgelopen vier jaren en het 'Kok-effect'. In totaal zijn er dus al 38 zetels 'ver geven'. Er is één probleem. In Soest zijn er maar 27 te verdelen. De politie kreeg in het afgelopen week einde aangiften binnen van drie inbra ken. De eerste kwam van de Akkeren, waar een 42-jarige bewoner geld en sie raden miste. Een 20-jarige bewoonster van dezelfde straat ontdekte dat het in haar geval tot een mislukte poging be perkt bleef, maar een 23-jarige vrouw aan de Haverweerd bleek na een in braak eveneens een aantal sieraden kwijt te zijn. computermeubel U-TWO kersen struktuur 77x108x50 cm. ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum staf is alleen of het CDA voldoende van zijn eigen programma kan waarmaken. "We willen best weer meedoen in een College, maar niet om vier jaar op de winkel te passen." Eerder had waarnemend voorzitter Max van Buiten al vastgesteld dat het CDA in Soest vier goede jaren achter de rug had, al waren er zaken die wat hem be treft geen schoonheidsprijs verdienden, zoals de sportclustering, open Soestdijk en de Albert Heijn-vestiging. De (in middels gedumpte) CDA-wethouder Ries van Logtenstein kreeg van hem nog een pluim op z'n hoed, onderstreept met groot applaus van de leden, even als het vertrekkende raadslid Arie van den Breemer. Het CDA mikt op 8 zetels, aldus Van Buiten, die alle partijen opriep om de burgers expliciet te wijzen op het belang van de gemeenteraadsverkiezingen en lokale aspecten te onderstrepen. Na af loop van de toespraken presenteerde Bart Krol de eerste tien kandidaten van de CDA-lijst en konden de leden zich nog enige tijd vermaken met de swin gende klanken van de Big Band Blow - zo te zien een dochteronderneming van PVO - waardoor in elk geval ook kon worden vastgesteld dat er bij het CDA volop "geblowd" werd... Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035 - 60 23 324 De coalitie-partijen WD, CDA en de PvdA mogen zichzelf dan voort durend op de borst en elkaar op de schouder slaan, D66 is allerminst gecharmeerd van wat het college in de afgelopen vier jaren heeft klaar gespeeld. De hoofdwegenstructuur, de clustering van sportaccommodaties, de (stiekeme) halvering van de openingstijden van de bibliotheek in Overhees, de falende in formatie naar de burgers (onjuist of te laat), de twee raadsleden Mieke Swin kels en Wim Roest van D66 hadden niet veel moeite om punten op te sommen, waarin het college volgens hen tekort is geschoten. En dat deden ze vrijdag dan ook tijdens de nieuwjaarsreceptie van hun partij. Geloofwaardig is het college allang niet meer, stelde Mieke Swinkels, nu het CDA en de PvdA een weg door de pol der willen. Het besluit tot de hoofdwe genstructuur was twee jaar geleden aan leiding voor D66 om haar steun aan het collegeprogramma voor de periode 1994-'98 in te trekken. De nieuwe Al- bert Heijn aan de Burgemeester Gro- thestraat en de ontsluitingsweg zijn D66 een doorn in het oog. "Inmiddels is het prachtige knotwilgengebied achter Braamhage toegetakeld uit de strijd ge komen. Maar de Soester bevolking kan, als zij Soest mooi wil houden, gelukkig op 4 maart al een nieuwe keuze maken en een willekeurige wildgroei van asfalt en beton tegenhouden, zodat de bossen, Wim Roest over de coalitie: "De poli tiek wordt gemaakt door drie heren. polders, de Eng en de duinen niet ver der verpieteren," aldus Swinkels die het terrein van het voormalige Zonnegloren het liefst teruggeeft aan de natuur. Dictaat Onbegrijpelijk vindt D66 de wijze waar op de drie coalitie-partners vorige zo mer de sportclubs een dictaat oplegden bij de clustering van accommodaties. Bert Krijger (VVD), Bart Krol (CDA) Openbaarheid van bestuur staat hoog in het vaandel geschreven van D66. De Democraten vinden daarom dat het initiatief van de klankbordgroepen voor herha ling vatbaar is. Ook vindt D66 dat er steun moet ko men voor wijkkranten in buurten waar de bewoners elkaar willen in formeren over buurtzaken en dat de gemeente zogenoemde consumen tenpanels moet invoeren, waarin bur gers kunnen meepraten over allerlei zaken. Dat staat in het verkiezingsprogram ma dat D66 vrijdag naar buiten bracht. Ze stelt hoge prioriteit aan 30 kilometerzones in woonwijken, bete re voorzieningen van het openbaar vervoer (met name snellere verbin dingen met Amersfoort en Utrecht) en is faliekant tegen een rondweg door de polder. Op het gebied van veiligheid en openbare orde streeft D66 naar meer agenten op straat. De politie zou de regels doortastender moeten hante ren en er moet worden gewerkt aan buurtpreventieprogramma's. Tevens wil D66 zich inzetten voor de avond en nachtopenstelling van het politie bureau en voorlichting over drank en drugsgebruik. D66 is van mening dat de laatste ja ren onacceptabele bezuinigingen zijn doorgevoerd op de thuiszorg voor ouderen. D66 wil deze voorzieningen meer mogelijkheden geven. Daar naast moeten er meer speelplekken en sportieve voorzieningen komen voor de jeugd. De Witte Burcht op de Eng zou volgens D66 een uitste kende locatie zijn. Voor jongeren denkt de partij aan jongerencontai- ners, waarvoor in Bunschoten al een plan bestaat. De jongeren zouden zelf verantwoordelijk moeten worden gesteld voor deze jeugdhonken. Voor de oudere jeugd moeten ook basket balvelden, skatebanen en soortgelij ke voorzieningen worden gereali seerd. D66 wil ook een actieve voorlichting voor de minima over de mogelijkhe den van sanering van schulden. Voor betaald en onbetaald werk met be houd van een uitkering moeten meer experimenten worden opgezet. Een onderzoek naar de woningbe hoefte in Soest komt er als het aan D66 ligt Alleen dan denkt de partij de doorstroming te kunnen bevorde ren. Bouwen in de natuur rond Soest is evenwel uit den boze, want Soest moet mooi blijven, stelt D66. Ze wil het terrein van Zonnegloren terugge ven aan de natuur en hoopt dat de militaire luchtvaart verdwijnt uit Soesterberg. De inwoners van Soesterberg en Soest moeten dan in spraak krijgen over de wijze waarop het terrein wordt ingevuld, aldus D66 die de geluidhinder van de helikop ters sowieso wil terugdringen. Goede opvang voor kinderen tot en met 12 jaar van elke inkomensgroep, brede openstelling en bereikbaarheid van de bibliotheek en kunst in de wij ken (met inspraak over locatie en kunst) zijn andere speerpunten in het verkiezingsprogramma van D66 dat bovendien veel waarde hecht aan een goed milieubeleid. Burgers zouden moeten worden beloond voor milieu vriendelijk gedrag, bijvoorbeeld als ze minder afval aanbieden of minder water en energie verbruiken. Mieke Swinkels over de coalitie: "Een reeks van onvolwassen machtsvertoon. en Kees Boerkoel (PvdA) vinden het volgens Swinkels kennelijk leuk om 's zomers spelletjes te bedenken om zich bezig te houden. Daarmee doelde Swin kels op het clusteringmodel dat de col lege-fracties tijdens de zomervakantie ineens lanceerden en dat inmiddels in aangepaste vorm is aangenomen. Het meest recente voorbeeld, waarin de drie partijen zich van hun slechte kant lieten zien, is volgens D66 de 'kinder achtige en onkiese brief over het parke ren tijdens de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis'. Na een opgeklopt ver haal bleek dat de politie slechts twee parkeerbonnen had uitgeschreven. Swinkels: "Wie haalt het in z'n hoofd om, zonder de feiten te verifiëren, het functioneren van politiesurveillanten te ondermijnen en daarbij misbruik te ma ken van werkelijk ernstige incidenten elders?" Roest: "Ook ik had last van plaatsvervangende schaamte na het le zen van de brief van dezelfde drie he ren. Wat betekent dit voor het respect en het gezag van de politie?" Swinkels: "Het zijn twee voorbeelden uit een reeks van onvolwassen machtsver toon, waardoor deze drie partijen zich laten leiden. Dat college-leden zich al te gemakkelijk verschuilen achter een der gelijk driemansschap duidt niet op een sterke ruggengraat." Fnuikend De informatie-voorziening naar de bur gers over zaken waarover de gemeente raad moest beslissen, was in de ogen van D66 onvoldoende, onjuist of te laat. "En dat is fnuikend voor een partij als D66 die haar taak in de democratie se rieus wil nemen. Echte inspraak begint met voldoende voorinformatie," aldus Swinkels. Roest droeg de oplossing aan voor de burgers van Soest die evenmin een hoge pet op hebben van het college. "Ik zal proberen de inwoners van Soest duide lijk te maken dat stemmen volgens de landelijke voorkeur in Soest een slech te zaak is. Als mensen zo stemmen, dan zullen de huidige coalitie-partijen, die met elkaar verder willen gaan, hun meerderheid behouden. Dat betekent dat de politiek door enkele heren wordt gemaakt en dat de inwoners weer vier jaar buitenspel staan. En dat Soest er niet mooier op wordt." BAR, GRILL RESTAURANT STTENHOFf STRAAT 47 SOEST 03S-6018252 Vanavond in C-drie Opmerkelijke gast vanavond bij de uit reiking van de Gouden Oliebol door fractievoorzitter Nel Koster aan Piet Pieren is gedeputeerde Evelien Kort- huis-Elion (WD) uit Soest, die in een vraaggesprek met Jan Visser opening van zaken zal geven over de (on)mogelijke verhuizing van de vlieg basis Soesterberg naar Groningen. Mevrouw Korthuis is één van de geno mineerden voor de Gouden Oliebol 1997, die vanavond tijdens de nieuw jaarsreceptie van GroenLinks/Progres- sief Soest in C-drie wordt geïnterviewd. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het theatercafé, Radio Soest maakt er opnamen van. De politie is vorige week na diverse klachten opgetreden tegen fietsers die zich zonder af te stappen door het win kelend publiek aan de Zuidpromenade begeven. Voorlopig beperkte de actie zich nog tot het geven van waarschuwin gen. Drie bromfietsers en vijftien fietsers kregen een schrobbering. Binnenkort zal de politie overgaan tot verbalisering. E. Korthuis-Elion. Bij een aanrijding op het kruispunt Nieuweweg/Parklaan is zaterdagmiddag een 49-jarige fietser uit Soest gewond geraakt. Hij werd aangereden door een auto, die bestuurd werd door een 57- jarige plaatsgenoot. De fietser klaagde over rugpijn en stelde zich onder dok tersbehandeling. De fiets werd bescha digd, evenals de auto. 'Veiligheid op straat' is het thema van de verkiezingsbijeenkomst die de afdelingen Soest en Baarn van D66 houden op donderdag 22 ja nuari. Daarvoor hebben ze het Tweede Ka merlid van hun partij, Boris Dittrich, uitgenodigd. Namens D66 is Dittrich woordvoerder op het terrein van Justi tie. Hij spreekt vanaf 20.00 uur in de Herberg van Paulus aan de Stationsweg in Baarn. Volgens D66 is veiligheid voor mensen op dit moment het belangrijkste thema. De recente gebeurtenissen in Groningen en Leeuwarden hebben daar aan bijge dragen, maar gevoelens van onveilig heid liggen meestal dichter bij huis, al dus D66. Overlast bij horeca-zaken, een toenemend aantal inbraken, diverse voorbeelden van onuitgelokt geweld te gen personen en zeer recentelijk nog mishandeling van een politie-surveillant zijn enkele voorbeelden daarvan. De afdelingen Soest en Baarn stellen Dit trich de vraag wat de positie hierin is van D66 en welke concrete maatregelen de partij voorstaat. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3