aruóhoo Mavo Soest: thuiswerkvrije school met zorg en persoonlijke aandacht Project Onder Invloed voor scholen Het Baarnsch Lyceum: een fijne school Groenhorst College: groene basis voor een kleurrijke toekomst lONDERWUSf j Soester Mark Jansen wint prijs met afstudeerscriptie Zeister Vrije School en Praktische leergang Soest INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS 60311 19 Mavo Soest op de schaats WOENSDAG 21 JANUAR11998 'Open school' op zaterdag 14 februari 'Love' Serenade' SOESTER COURANT PAGINA 11 Optreden TwinDft, in de Vijverhof Jan Boerstoel te gast bij SLEE Bij Hogeschool Utrecht Open dag op 31 januari/11 februari ütiek treft zakenleven A Terugdringen en voorkomen drinken, roken en gokken Gevraagd Bezorgers voor de Soester Courant VRIJWILLIGERSHULP NODIG? van 14 t/m 24 januari Open huis: zaterdag 7 februari Maandag 26 januari "Love Serenade" is een triest t. en satirische kijk op de hun? liefde en seks in een afeel(.„!51,l!< de Australische woestijn n Dimity en Vicky-Ann hebbt onervarenheid en hun, 0p gezegd, primaire manier een sterk puberale kijk op Wanneer op een goede buurman arriveert, de aan raakte deejay Ken Sherry allebei als een godsgeschenk laat zich hun aandacht flink as f* en weet de beide dames zo om? gers te winden dat hij ze all.s bed doet belanden. JDe S'»' tussen de dames is moordend tv moeten de meisjes ophouden hun dromen te vertellen niet meer samen in het park en een niet meer het bruidsmeisje? de ander. Uiteindelijk nemén wen hun lot weer in eigen handa hun wraak zoet. ae Shirley Barret won met deze fil, jaar in Cannes de Camera d'oTs voor de beste debuutfilm F Aanvang 20.30 uur. Entree f«, CJP/65+ f7,00. "J De KBO (Katholieke Bond van n. Ouderen) Soest/Soesterberg held Twrn Duo uit Rotterdam gecontr om een optreden te verzorgen ii stencentrum "De Vijverhofon 25 januari. Het optreden zal dun,; 14.30 tot omstreeks 16.30 uur Del is open vanaf 14.00 uur. Het TwiJ Leerstof "Het thuiswerkvrije systeem waar wij al sinds 1988 mee werken, vol doet nog steeds aan de hoge ver wachtingen", zegt de directeur, J.W. de Gruijl, "jaarlijks een hoog percentage geslaagden en leerlin gen die hebben geleerd zelfstandig te studeren en daar hebben zij in het vervolgonderwijs veel profijt van". Mavo Soest kent dagelijks vaste school tijden. De schooldag begint om 8.30 uur met een individueel begeleidings uur. Om 9.00 uur beginnen de lessen. "Per dag volgt een leerling zes lessen", vertelt De Gruijl. "In de loop van de dag worden twee uren besteed aan stu die. Het werk dat tijdens de lessen wordt opgegeven wordt in die studie uren zelfstandig geleerd en gemaakt in de studiezaal. Het plannen van het werk hoort hierbij en is een wezenlijk onder deel van het thuiswerkvrije systeem". "Het zelfstandig studeren wordt onder steund door een optimale begeleiding. De mentor heeft hierbij een centrale rol en let zorgvuldig op eventuele proble men die leerlingen ondervinden", aldus De Gruijl. In dat raam past ook de extra hulp bij leerproblemen op het ge bied van onder meer rekenen, vreemde talen en omgaan met teksten. Deze be geleiding is overigens niet alleen gericht i leerresultaten, maar op het totale slzijn van de leerling. Daarnaast zijn er vele activiteiten op het gebied van sport^ontspanning en cultuur. bestaat uit zangeres Lissa toetsenist/entertainer Pieter van men. Lissa Joossen is o.m. bekend van 01 dens tijdens de Soudmixshow van me Huisman en deelname Songfestival in Polen in 1994 een eervolle tweede plaats t Sedert 1995 is zij als soüste zeer".™ vol in diverse shows van Twin Est tainments. Pieter van Ommen heeft zijn spot verdiend als trompettist en violist I drverse orkesten, waarmee hij in meeste landen van Europa en in Car da heeft gewerkt. Momenteel bespet hrj hoofdzakelijk toetsinstrumenten s wijl hij ook als entertainer optreedt Samen vormen zij een bijzonder sur» vol duo dat kleinschalige muziek-1 theatershows verzorgt die vooral ouderen de tijden weleer doen herlera Met het programma "De Jantjes" zulle 29 ongetwijfeld ook in Soest hoge m gooien. Om ook ouderen met een smal- le beurs rn de gelegenheid te stellenen genoeglijke middag te beleven neemt tk evenementencommissie van de KBOde kosten geheel voor haar rekening, zodat de toegang voor iedereen gratis is. Vont ibeateroptreden wordt tij 'eel belangstelling verwacht. ^oor ^et ^vende, achtereenvolgend; ar organiseert de Stichting Literair; evenementen Eemland (SLEE) een li- °P zondag 25 januari van- •JU uur in restaurant Kroonen- aouckaertlaan 2 in Amersfoort, dichter, cabaretier en tekstschrijver m Boerstoel (1944). oerstoel studeerde Nederlands en Al- j-mene Taalwetenschap aan de Univer- teit van Amsterdam. Hij schreef tek- -n voor o.a. Adèle Bloemendaal, Jen- l/Jean' Martine Bijl, Youp van 'I 5 h V°°r rad*°. en televisie en voor flderen voor Kinderen. Hij publiceer- •n kranten, literaire tijdschriften De leerstof is over acht perioden van telkens ongeveer vijf schoolweken ver deeld. Aan het einde van iedere perio de krijgen de leerlingen een rapport mee naar huis. Iedereen blijft zo goed op de hoogte van de vorderingen en zo nodig kan tijdig ingegrepen worden. De vakken van de basisvorming worden op mavo-niveau gegeven. De school be schikt daarvoor naast de gewone theo rielokalen over een talenprakticum en vaklokalen voor onder meer de vakken techniek, natuur- en scheikunde en in formatiekunde. De Gruijl: "Op onze school heeft onderwijs in informatica vanzelfsprekend een centrale plaats. Met behulp van moderne apparatuur wordt de leerlingen onder meer geleerd op de juiste manier, creatief en doelma tig met computers om te gaan". Veranderingen in het mavo In 1999 worden in mavo en vbo de zo genaamde leerwegen ingevoerd. De vrije keuze voor het examenpakket is dan verleden tijd. Op Mavo Soest zal in ieder geval de theoretische leerweg aan geboden worden, te vergelijken met het huidige mavo D-niveau. Binnen die theoretische leerweg kiest de leerling uit één van de sectoren economie, tech niek, zorg en welzijn en landbouw. Het vakkenpakket wordt op de gekozen sec tor afgestemd. "Wij zijn ons momenteel aan het oriën teren op de mogelijkheid ook de ge mengde leerweg aan te bieden", vertelt De Gruijl. "Naast de theoretische vak ken kan de leerling dan een praktisch vak in het examenpakket kiezen". Een leerling die in augustus 1999 in de brugklas komt, krijgt met deze wijzigin gen te maken. Voor de leerlingen die het komende schooljaar voor een mavo-opleiding kiezen blijft alles bij het oude, zoals de mogelijkheid een aantal vakken op c-niveau af te sluiten. Mavo Soest heeft al jaren een hoog per centage geslaagden, die doorstromen naar allerlei vormen van middelbaar beroepsonderwijs of havo-4. "Bij het maken van die keuze worden leerlingen bovendien geadviseerd door de dekaan van onze school en externe deskundi- iU4J, JvO IVJV forige week heeft drs. P. Berculo, cteur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken, prijzen uitgereikt voor de beste FNT-afstudeerscrip- ties van het afgelopen studiejaar. De uitreiking vond plaats tijdens de jaarlijkse onderwijsdag van de Fa culteit Natuur en Techniek (FNT) van de Hogeschool van Utrecht. Na een voorselectie onder verantwoor delijkheid van de voorzitter van de jury werden dit jaar zes afstudeerscripties voorgelegd aaan een tienkoppige jury, bestaande uit deskundigen afkomstig van voor de faculteit relevante branche- ■ganisaties en instellingen. De jury 'tordeelde de scripties onder meer op aaliteit, originaliteit, maatschappelij ke relevantie, toegankelijkheid en pre sentatie. f h" -wcui* ujuswuuicu wi De eerste prijs is uitgereikt aan Mark ®e.rt Bakker de poëziebundels Jansen uit Soest, afgestudeerd in de In- Een beetje wees" (1990) en "Ie- Lnd,m?et he' doen" (1993). Hij ont- de Kees Stipprijs voor Light Ver e Gouden Harp en de Annie M.G. imidtpnjs. der treedt tussen de gangen op de agse zanger Mare Drost en er is een •en podium" waar aanwezigen ge- n kunnen voordragen. Met dit li* 'oj culinair en muzikale festijn viert r Si (Voorheen de Poëziekring) Ap-jarjg bestaan voor slechts '"•rijdig reserveren (033-4632902) ïshst aan te bevelen! dustriële Automatisering. Hij ontvangt 1500 gulden voor zijn winnende afstu deerscriptie "Baggage Handling System for JFK International Air Terminal LLC at John F. Kennedy International ^"port". De jury noemt de scriptie "een werkstuk van grote klasse, dat in heldere bewoordingen een ontwerp be schrijft voor een bagagetransportsys teem voor het vliegveld John F. Kenne dy bij New York dat voldoende capaci teit heeft om in het jaar 2005 het ge schatte bagage-aanbod te kunnen ver werken". Vooral de grote maatschappelijke rele vantie (belang van een goede lucht vaartinfrastructuur), de zeer zelfstandi ge wijze waarop de student het project in het buitenland wist te realiseren en de professionele aanpak en uitwerking van het geheel, waren voor de jury re denen om Mark Jansen de eerste prijs toe te kennen. Hoewel niet relevant voor de beoordeling van de scriptie is het aardig te vermelden dat de scriptie verdediging plaatsvond via een "live" ISDN-beeldverbinding vanuit New York. Met deze unieke innovatieve pre sentatie wist hij de pers te halen. Behalve het geldbedrag van 1.500 gul den ontving de prijswinnaar ook nog een penning uit handen van de voorzit ter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel (departe ment Utrecht), de heer drs. J. Wert- heim. ter politici zijn in het kader van de lezingskoorts uitgenodigd door 5>oest- Deze uitdaging is opge- aoor Dick van Arkel (RPF), lid \e,-Y?vmciale Staten Utrecht, en Middelkoop (CDA), oud voorzit- m Nederlandsche Export Com- 'p (NEC). De afdeling Soest van Comité Christen Zakenmen- irganiseert regelmatig bijeenkom* ®et actuele onderwerpen voor *n met verantwoordelijke functies ,a§en van de maatschappij. Voor !dag 28 januari a.s. zijn de politi- 'enodigd te spreken en te discus- over het onderwerp "Christelijk0 m^ak dat een manager wijs!" latselijk en provinciaal opereren- IC1 bunnen tijdens deze bijeen- van gedachten wisselen met n uit het bedrijfsleven. Om druk- lagers en ondernemers tegemoet gebeurt e.e.a. in de vorm van net tussen 18.00 en 19.50 uur. 'an handeling: Café Klinkhamer, 35' van restaurant en partycen- Soester Duinen", Soester- ,raat 188. De kosten van dit K-bedrijvig buffet" bedragen t Belangstellenden wordt verzocht uiterlijk 26 januari) te reserve- l9498C)Cretariaat (tCl' 6017786' tV/'e vergelijkt de Soester Courant In de Vrije Scholen is de leerstof vooral middel tot ontwikkeling van individuele mogelijkheden van het kind. Yeel aandacht gaat daarbij uit naar een gezonde wils- en gevoels- ontwikkeling naast al het noodza kelijk denkende werk. Toegege ven, onze cultuur waardeert het laatste nu eenmaal (misschien ten onrechte) het meest. Dit neemt niet weg dat kinderen die opgroeien tot Jgevoels- en fantasiearme mensen, het in hun latere leven moeilijk zul len krijgen. De moderne maatschappij vraagt om mensen die behalve over goede denk vermogens ook over creativiteit en fan tasie beschikken. In de kleuterklas van de Vrije School wordt dan ook het wils- leven en de fantasie tot ontwikkeling gebracht door het kind gelegenheid te geven tot spelen en zinvolle handelin gen na te bootsen. J Een kind speelt om zich te ontwikkelen waardoor het de leerstof in de basis- schoolleeftijd en het voortgezet onder- I wijs op een gezonde manier kan opne men. Wij volwassenen weten dat het kind moet spelen. Als het niet speelt is I het ziek. In zijn spel beleeft het kleine kind de meest elementaire dingen van het leven: koken, bouwen, poppenkin- deren verzorgen, zich goed en vrij be wegen. Dit is tevens de grondslag voor bijvoorbeeld het wiskunde- en taalbe- g^P- Is de leerling 6 jaar, dan gaat hij/zij naar de eerste klas (groep 3). Vanaf dat moment beginnen klas en leerkracht samen een ontdekkingsreis waarbij veel praktisch gewerkt, kunstzinnig beleefd, doorgedacht en herinnerd wordt. Iets daarvan zullen de leerlingen per klas op de Open Ochtend op het toneel laten zien. Op zaterdag 31 januari heeft de Zeis ter Vrije School (basisonderwijs) een Open Ochtend, van 10.00 tot 12.30 uur op de Socrateslaan 22 te Zeist, in gang kleuterschool. Belangstellenden, ouders en kinderen zijn van harte uit genodigd om deze ochtend een indruk van het vrijeschoolonderwijs te krijgen. De lesfragmenten worden getoond in de zaal van 10.00 tot 11.15 uur. Daar na is in de diverse lokalen gelegenheid om leraren te spreken en het werk van de leerlingen te bekijken. Aan het eind van de Open Ochtend, om 12.15 uur, is voor peuters en kleuters een poppen spelletje te zien in de kleuterklassen. Er is informatie over de naschoolse opvang en de peutergroep. Uniek is dat in het vrijeschoolonderwijs van een leerplan van 4 tot 18 jaar wordt uitgegaan. U kunt daarom ook deze ochtend met het voortgezet onderwijs (mavo, havo en vwo) kennismaken in het aangrenzende gebouw van de Stichtse Vrije School, Socrateslaan 24, van 10.00 tot 14.00 uur, tel. 030- 6923054. Tevens heeft het AOC, afdeling Vrije School De Praktische Leergang (voor 13- tot 18-jarigen) te Soest, Soestereng- weg 15 haar Open Dag op 11 februari van 13.00-16.00 uur en 19.00-21.00 uur, tel. 035-6017110. Het moderne natuur /scheikundelo kaal van Mavo Soest. gen op het gebied van school- en be roepskeuze". Kennismaking Op donderdag 29 januari is er van 19.30-21.30 uur een kennismakings avond voor ouders en leerlingen. Op verschillende tijdstippen zal een toelich ting gegeven worden over het thuis werk-vrije systeem. Zaterdag 14 februa ri is er van 10.00-12.00 uur Open School, een inloopochtend voor ouders en leerlingen. Op verzoek wordt een folder van de school toegezonden (035- 6015689). maandag 26, dinsdag 27 en woensdag 28 januari Open Dag: Groot Goylant, voor MAVO/VBO, Van Linschotenlaan 501, Hilversum Van 9.30-11.30 en 13.30-15.30 uur. Maandagavond 26 januari: informatieavond voor ouders van groep 8. woensdag 28 januari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Vraag een uitnodiging bij ons aan. donderdag 29 januari Kennismakingsavond: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest van 19.30-21.30 uur. vrijdag 30 januari Studie-markt: Dudok College, voor beroepsonderwijs/volwassenen-educatie, Vaartweg 54, Hilversum. Van 15.00-21.00 uur. maandag 2 februari Informatie-avond: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Vanaf 20.00 uur. zaterdag 7 februari Open Huis: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30 -13.30 uur. woensdag 11 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Vraag een uitnodiging bij ons aan. zaterdag 14 februari Open school: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest. Van 10.00-12.00 uur. woensdag 18 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Vraag een uitnodiging bij ons aan. Scholen voor voortgezet onderwijs in de regio Eemland kunnen met ingang van nu deelnemen aan het project Onder invloed". Met dit project wil de GGD Eemland, sa men met Centrum Maliebaan (Utrecht) en het Gelders Centrum voor Verslavingszorg, jongeren sti muleren verantwoord om te gaan met genotmiddelen (tabak, alcohol en drugs) en gokken. Daarnaast wil de GGD met "Onder in vloed" problematisch gebruik en gok ken door jongeren terugdringen en voorkómen. Het project "Onder in vloed" bestaat uit een aantal samenhan gende onderdelen, die bestemd zijn voor docenten, ouders en leerlingen. In het schooljaar 1994/1995 is door de GGD onderzoek gedaan naar de ge zondheid van leerlingen in het voortge zet onderwijs in de regio Eemland. Uit dit onderzoek komt naar voren dat het gebruik van genotmiddelen en gokken door schoolgaande jongeren in Eem land een thema is dat 'op alle scholen speelt en aandacht vraagt. Uit onder zoek blijkt namelijk dat één op de drie (elke woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg leerlingen rookt; 21% dagelijks: dit percentage is hoger dan in de rest van Nederland. Daarnaast drinkt 15% van de jongens 15 glazen alcohol of meer per week en 8% van de meisjes 10 gla zen of meer per week: zij horen tot de groep stevige drinkers. Bovendien ge bruikt 12% van de leerlingen in klas 4 weieens softdrugs en 6% weieens hard drugs, zoals XTC, pep en speed. En 14% van de leerlingen gokt wel eens op een fruitautomaat. Naast dit regionaal gehouden onderzoek laat een landelijk onderzoek uit 1996 zien dat het expe rimenteren en het gebruik toeneemt. De leeftijd waarmee wordt begonnen met experimenteren daalt en het expe rimenteren met verschillende middelen neemt toe, aldus dit landelijk onderzoek van het Trimbos-instituut. Gezien het gegeven dat jongeren vroeg of laat, direct of indirect, in aanraking komen met genotmiddelen en/of gok ken, heeft een aantal instellingen het preventie-project "Onder invloed" ont wikkeld. Het project wordt aangeboden aan het voortgezet onderwijs in de re gio Eemland vanaf januari 1998 tot en met het schooljaar 2000/2001. Deelna me aan het gehele project is gratis voor scholen voor voortgezet onderwijs in de regio Eemland. Projectaanbod Voor docenten biedt "Onder invloed" onder andere een cursus waarin onder meer aandacht wordt besteed aan het omgaan met regels en afspraken en het signaleren en begeleiden van leerlingen met problemen rond genotmiddelen en gokken. Daarnaast kunnen docenten de beschikking krijgen over een lessenserie over genotmiddelen en gokken. Er zijn leerlingboekjes en bijbehorende docen tenhandleidingen voor verschillende leerjaren over roken, alcohol, blowen, XTC en gokken. De school kan voor de ouders van haar leerlingen een ouderavond organiseren. Tijdens deze ouderavond wordt infor matie gegeven over genotmiddelen en gokken. Ook komt het beleid van de school inzake genotmiddelen en gokken aan de orde. Daarnaast biedt het pro ject ouders de mogelijkheid om een cursus van vier bijeenkomsten te vol gen. In deze cursus leren ouders ade quaat te reageren op eventueel experi menteergedrag van hun kinderen. Voor leerlingen met problemen rond het gebruik van genotmiddelen en gok ken, die niet opgevangen kunnen wor den door de school, bieden de samen werkende instellingen binnen het pro ject "Onder invloed" professionele be geleiding. Organisatie Het project "Onder invloed" is ontwik keld en wordt uitgevoerd door de GGD Eemland, Centrum Maliebaan (Cen trum voor Verslavingszorg in de pro vincie Utrecht) en Gelders Centrum vóór Verslavingszorg. Aangezien de temperatuur de afgelo pen tijd nog maar niet wilde dalen be sloot Mavo Soest het ijs maar zelf op te zoeken. En afgelopen vrijdag 16 januari was het dan zo ver: om kwart over ze ven 's ochtends stonden drie grote, luxe touring-cars klaar om te vertrekken richting Friesland. Daar lag natuurlijk evenmin ijs, maar in het Thialf-stadion in Heerenveen konden de leerlingen hun hart ophalen. Schaatsen werden ondergebonden en al snel waren de eerste rondjes al ge schaatst. Voor veel leerlingen was het toch best indrukwekkend: je komt niet dagelijks op een schaatsbaan, en al he lemaal niet op zo'n baan als deze. In het Thialf-stadion worden namelijk gere geld belangrijke wedstrijden geschaatst. Alle leeijaren waren goed vertegen woordigd. Er heerste een goede sfeer tussen de gevorderde en beginnende schaatsers. Leerlingen die nog nooit op de schaats hadden gestaan, werden goed door klasgenootjes geholpen. Te gen twee uur kwamen de bussen één voor één weer veilig aan in de Valeri aanstraat. OPRUIMING Gedurende een ZEER KORTE PERIODE bieden wij U enkele showroom modellen aan tegen sterk gereduceerde prijzen! OPENINGSTIJDEN dinsdag t/m vrijdag van 9.30 18.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 uur zaterdag 9.30 - 17.00 uur tweezitsbanken fauteuils lampen salontafels bijzettafels enz. Kerkstraat 3-5 Soest Tel.: 035 - 6030303 Sommige kinderen kunnen nu al bijna niet meer wachten tot het eind augustus 1998 is, zó graag wil len ze naar de brugklas! Anderen moeten de kat nog stevig uit de boom kijken en er zijn kinderen die er eigenlijk nog niet aan moeten denken hun vertrouwde juf of meester achter te laten. In deze tijd van cito en adviezen begint zich langzamerhand een beeld af te te kenen van wat voor type school het moet worden: vbo, mavo, havo of vwo. Dan is ook de tijd aangebroken om scholen te gaan bezoeken die het be oogde type in huis hebben. Het Baarnsch Lyceum is een school voor havo, atheneum en gymnasium. In de eerste klas zitten alle leerlingen door elkaar. Na de eerste klas gaan zij naar een tweede brugklas, naar 2 gymnasium (met Grieks en Latijn) of naar 2 havo. Ouders hebben deze school opgericht in 1919 en vanaf die tijd besturen zij de school ook. Het is een "bijzonder neu trale" school, d.w.z. dat iedereen, van welke gezindte of geloof dan ook, wel kom is en gerespecteerd wordt. Hoe prettiger een kind zich voelt op school, des te groter de kans dat het zijn talenten ten volle kan benutten. Om the reden is er een uitstekend systeem van begeleiding en zijn er allerlei activitei ten op sportief, cultureel en sociaal ter rein om interesses te wekken en te sti muleren. Tijdens het Open Huis van zaterdag 7 februari vertellen de leerlinggidsen of de docenten u en uw zoon of dochter graag meer en ook willen ze u het prachtig gelegen gebouw uitvoerig laten zien. U bent van harte welkom tussen 10.30 en 11.30 uur. Open woensdagmiddagen Om een indruk te krijgen van de gang van zaken op zo'n school als deze, mo gen kinderen van de 8e groep op een woensdagmiddag een speciaal voor hen georganiseerde lesmiddag bijwonen. Met de kaart uit de brochure of door een telefoontje naar de secretaresse kunnen zij zich daarvoor opgeven. Er zijn er vier: 21 en 28 januari, 11 en 18 februari. Informatieavond voor ouders: Op maandag 2 februari geven docenten en schoolleiding informatie aan ouders die zich oriënteren op Het Baarnsch Lyceum. Na een korte algemene bijeen komst worden de gasten verdeeld in groepen van ca. 25 mensen zodat een gesprek mogelijk is. U hoeft zich hier voor niet tevoren op te geven. Aanvang 20.00 uur. Voor een persoonlijk gesprek kan men het best een afspraak maken met de conrector van de onderbouw, mevrouw Van Efferen (tel. 035-54 160 41). Mocht de basisschool de brochure niet (meer) hebben, dan sturen we u die graag omgaand toe. Als je van de basisschool komt, weet je waarschijnlijk nog niet wat je later wilt worden. Doorleren of een beroepsopleiding doen? Op 12-jarige leeftijd denk je daar meestal nog niet over na. Je gaat naar een school die je leuk vindt en die je de mogelijkheid biedt om je breed te oriënteren. Een brede ori ëntatie geeft je de mogelijkheid om te ontdekken waar je interesses en kwali teiten liggen. Op het Groenhorst Col lege krijg je die mogelijkheid. In de eerste drie jaar van de opleiding krijg je de volgende vakken: Neder lands, Engels, Duits, wiskunde, biolo gie, economie, natuurkunde, scheikun de, aardrijkskunde/geschiedenis, ver zorging, handvaardigheid, algemene technieken, techniek, tekenen, muziek, maatschappijleer, studieles (incl. huiswerkbegeleiding), bewegingsonder wijs, computeronderwijs, bloem schikken, dierverzorging, plantenteelt, groenverzorging, lassen, stage. Na de derde klas kies je een eindexa menpakket van zes of zeven vakken. Met het diploma kun je daarna naar elke vorm van vervolgonderwijs. Je kunt bij ons tot en met het D-program- ma mavo-programma) examen doen. Tijdens de stage in klas 3 en 4 kun je je oriënteren in allerlei beroepssectoren, ook buiten de agrarische sectoren. Natuur en milieu De omgeving is het uitgangspunt van het onderwijs op het Groenhorst Col lege. Plant, dier, mens en techniek staan centraal bij de behandeling van allerlei thema's en onderwerpen. Ook meer theoretisch gerichte vakken proberen we zo praktisch mogelijk aan te leren. We gaan bij sommige lessen ook vaak buiten de school naar bijvoorbeeld boerderijen, kassen, tuinen, parken en musea, om dingen te zien en te leren kennen die we op school niet hebben. We zeiden het al: elke vorm van ver volgonderwijs is mogelijk. En dat is ook zo. Afhankelijk van je gekozen eindexa menpakket en afhankelijk van het ni veau waarop je examen doet, kun je doorstromen naar allerlei vormen van beroepsonderwijs, maar ook naar meer theoretisch georiënteerde opleidingen. Ook kun je naar opleidingen in het ka der van het Leerlingwezen. Dan ga je één dag in de week naar school en werk je vier dagen in een bedrijf. Aan onze school is verbonden de vakopleiding Rundveehouderij. Individueel Voor leerlingen die gebaat zijn bij meer individuele aandacht en begeleiding en kleine groepen, kennen wij een afdeling voor Individueel Beroepsonderwijs. De school in Maartensdijk maakt deel uit van het AOC Groenhorst College, met vestigingen in Baraeveld, Ede en Velp, Nijkerk, Dronten Lelystad en Emme- loord. In deze vestigingen zitten opleidingen voor de Dierverzorging, de Levensmid delentechnologie en de Milieutechnolo gie, de Plantenteelt, de Groenvoorzie ning en het Bloemschikken. Voor inlichtingen, afspraken of folder materiaal kunt u altijd even bellen- 0346-211436. Hanenkraaien Op zaterdag 31 januari, van 10.00 tot 11.00 uur, wordt opnieuw een wed strijd hanenkraaien georganiseerd op het Groenhorst College in Maartens dijk. Op de school voor Voortgezet Basisonderwijs met een Agrarische af deling wordt dit oude volksgebruik al jarenlang in ere gehouden tijdens het "Open Huis" dat de school organiseert voor leerlingen van groep 8 van de ba sisschool. Leerlingen, oud-leerlingen dorpsgenoten en andere belangstellen den zijn van harte welkom bij dit eve nement. Ook is het mogelijk om je in te schrijven (met haan natuurlijk) als deel nemer aan de wedstrijd hanenkraaien- je kunt dan contact opnemen met de school en vragen naar de heer C T tel. 0346-211436. Open dagen: vrijdag 30 januari 19 nn 21.00 uur, zaterdag 31 januari 10.00- 12.00 uur en woensdag 13.30-15.00 uur. 18 februari

Soester Courant | 1998 | | pagina 11