V Breed verzet in gereformeerd Zuid tegen 'geforceerde' keus Oude Kerk GGS-raadskandidaten voor de plas 3epp Experimentje? GPV/SGP/RPF wil winkelgebied bij Van Weedestraat aangenamer maken Zakenkring poeslief voor College VAN EDE GLAS 1 ACTUEEL r r Waterschap BAM-kandidatenlijst is rond expert SCHOEMAKER 'Kerkleden komen eindelijk in beweging' PAGINA^ WOENSDAG 21 JANUAR11998 SOESTER COURANT PAGINA 5 HVOB U E E L Burgers met een Andere Mening Wilhelminakerkers geven gebouw nog niet op Gemeentebelangen Groen Soest presenteert lijst Danscentrum SPOEDCURSUS 15 lessen 145,- Eerst onderzoek naar draagvlak DAAR WORD JE WIJZER VAN Beter milieu- en welzijnsbeleid; tegen aantasting buitengebied 'Dit jaar geen kritische kanttekeningen Service bij Schoemaker lid NVOB lid Bouwgarani MEER DAN 30 JAAR EEN BEGRIP IN DE BOUW JOVATIE ONDERHOUD 601 50 73 - FAX (035) 601 74 96 en, D. Veldhuizen 29 en de heer est 23. egorie ingezetenen (alle inwoners jaar en ouder) is door de heren n (19 stemmen) en Verhoeks (17 en) vertegenwoordigd. De ande kandidaten uit deze categorie P. Veen uit Soest (5 stemmen), >khuis uit Nijkerk (3 stemmen)! rends uit Amersfoort (2 stem- G. Hagelstein uit Veenendaal ;mmen) en Mw. M. Bosma uit tioten (2 stemmen). Ie categorie gebouwd (eigenaren :bouwen) waren 3 kandidaten. P. ;r Weerd werd met 16 stemmen m. B. Pijpers (Amersfoort, 9 ïen) en G. Beijen (Amersfoort, 4 ien) waren de andere kandidaten. Ie categorie bedrijfsgebouwd (ge- rs van bedrijfsruimten) was de 1. Lugthart de enige kandidaat, eeg 28 stemmen. 1 Centrale Voorlichting 52 AV Soest 55 Dik, dun, lang, smal, breed, rond, schuin, groot, klein, enkel, dubbel, driedubbel, getint, gecoat... VAN EDEGLAS snijdt 't op maat waar u bijstaat I 't beste, da's helder Koningsweg 20, 3762 EC Soest. Tel.:035-6016055. N/MELDINGEN VERZENDDATUM 'oor- en achtergevel 8-1-98 oefenmuur met kooi 9-1-98 dakkapel 8-1-98 ;arage pui 8-1-98 :n woonhuis 8-1-98 tbreiden van de e flatgebouwen 8-1-98 tbreiden van een 8-1-98 :en serre 6-1-98 blokhut 8-1-98 :n woonhuis 8-1-98 :n woonhuis 8-1-98 woning 9-1-98 rgroten van een berging 9-1-98 :breiden van 9-1-98 breiden van ijz. verl. verg.) 8-1-98 n woonhuis 9-1-98 bouwen van een 9-1-98 bouwen van een 8-1-98 kelder onder de vijz.verl.verg.) 5-1-98 [hebbenden een gemotiveerd be- rschrift worden gericht aan Bur- Soest. Het bezwaarschrift moet ïdiend. 1, Afdeling Planologie en Bou- J uur. De BAM (Burgers met een Andere Mening), die vier jaar geleden bij de verkiezingen min of meer uit het niets komend drie raadszetels vero verde, heeft onlangs de kandidaten lijst gepresenteerd. Rob Joustra is lijsttrekker. Joustra volgde destijds BAM-oprichter Johan Baks - die weer in de politieke duisternis is verdwenen - op als fractie voorzitter. Het zittende raadslid Teeke Glastra staat nu op de (onverkiesbare) achtste plaats. Het eveneens zittende raadslid Ank Hugen is doorgeschoven naar de tweede positie. De volledige kandidatenlijst van de BAM ziet er zo uit: 1. R. Joustra 2. A. Hugen-Strijker 3. P.G.C.M. Verschuren 4. A.C. Vóórhaar 5. K.H. Nijenhuis 6. P. Nijhuis 7. R. van Gardingen 8. T.S. Glastra 9. H.C. Landaal 10. W. Hugen Binnen het gereformeerde deel van de Samen-op-Weg-gemeente in Soest-Zuid is breed verzet gerezen tegen de volgens sommigen "gefor ceerde" keuze voor de Oude Kerk als het (éne) kerkelijk centrum in Zuid. In een brief aan de (gerefor meerde) kerkenraad maken de on dertekenaars duidelijk dat zij het nog lang niet eens zijn met het afsto ten van de Wilhelminakerk. In tien punten wordt in de brief protest aangetekend tegen de min of meer voor gekookte keuze voor het behoud van de (hervormde) Oude Kerk en de verkoop van de (gereformeerde) Wilhelmina kerk. Volgens de briefschrijvers is er bezorgdheid over de gang van zaken en veroorzaakt de "ongecoördineerde be richtgeving" nogal wat onrust. In de eerste plaats zetten de onderte kenaars vraagtekens bij de gemeentever gadering van a.s. maandag, waar de le den mogen beslissen over de keuze van de Oude Kerk of de Wilhelminakerk, terwijl er o.a. in de pers al te lezen is geweest dat de Wilhelminakerk medio dit jaar zeker gesloten zal worden. Dan valt er voor de gemeente weinig meer te kiezen, is het verwijt, en is de vergade ring zinloos. Daarnaast laakt de brief het "teleurstel lende godsvertrouwen" dat spreekt uit de verwachting dat de Oude Kerk over een paar jaar groot genoeg zal zijn om het teruglopende aantal kerkgangers onderdak te bieden. Meer dan 300 kun nen of mogen er toch nooit in, aldus de briefschrijvers. Zij vinden dat er op deze manier onzorgvuldig wordt omgegaan met "informatie, harde feiten en oprech te gevoelens, waardoor de kerk zich ver wijdert van de mensen". Enquête Verder is men hoogst verbaasd over de enquête die in oktober tijdens een ge meenteavond werd gehouden. Daarbij koos 92 van de aanwezigen voor de Oude Kerk en slechts 26 voor de Wilhelminakerk. Volgens de briefschrij vers was die enquête echter alleen be doeld "om een indruk te krijgen", maar is ze inmmiddels een eigen leven gaan evolge het bepaalde in artikel 3, :lft van 1998 de volgende dagen Ie Winkeltijdenwet vervatte ver- 13 april tweede Paasdag, 21 mei 2kent dat in de winkels alsmede i te worden verkocht dan wel te 1 mogen zijn. arvoor vergunning van ons col- Gemeentebelangen Groen Soest heeft deze week haar kandidaten lijst voor de komende raadsverkie zingen gepresenteerd. Het verkie zingsprogramma volgt binnenkort. Wel is al duidelijk dat GGS opnieuw streeft naar de aanleg van een "natuur lijke" recreatiepias in het Soesterveen. Die kan er volgens de groepering voor zorgen "dat we in Soest eindelijk weer eens op zomerse dagen buiten kunnen zwemmen, waarmee tegelijk wordt voorkomen dat het industrieterrein op rukt tot aan de Wieksloot." De kandidatenlijst van GGS telt 22 na men. Veertien van hen staan op de foto, die genomen is in het gebied waar de plas zou moeten komen. Zittend v.l.n.r. Sybrand Andringa, Bert van 't Holt, Aag v.d. Neut en Elske v. Gorkum; staand: José Bijman, Hans van Wuijck- huijse, Janny Broeckman, Peter Uiter- wijk, Gerard 'Mack' van den Deijssel, Harry Witte, Jos v.d. Eijnden en zoon Duschko, Hans de Koning, Jolande v.d. Wiele, Jeanny van Reuth en Fons Hil- horst. De volledige kandidatenlijst van GGS ziet er zo uit: 1. Harry Witte 2. Hans van Wuijckhuijse 3. Gerard 'Mack' v.d. Deijssel 4. José Bijman 5. Jos v.d. Eijnden 6. Sybrand Andringa Veertien GGS-kandidaten 7. Jolande v.d. Wiele 8. Bert van 't Holt 9. Nel v.d. Eijk 10. Hans de Koning 11. Sytske Spoelstra 12. Martien v. Hornsveld 13. Elske v. Gorkum 14. Janny Broeckman 15. Peter Uiterwijk 16. Aag v.d. Neut 17. Fons Hilhorst 18. Henk v. Hattem 19. Gerrit Leeflang 20. Fred Wevers 21. Alfred Kwant 22. Jeanny v. Reuth leiden en een rol gaan spelen bij de be sluitvorming. Er is maar één enquête mogelijk: een schriftelijke raadpleging van alle gereformeerde leden, vinden de ondertekenaars. "Tenslotte staat het voortbestaan van hun kerkgebouw op het spel!" Op die vergadering is de keuze voor de Oude Kerk ook gepresenteerd als één van de vijf opties, met de uitdrukkelij ke voorwaarde dat er een wijkcentrum bijgebouwd zou mogen worden. Nu het gemeentebestuur van Soest nee zegt te gen "bijbouwen" en er in de omgeving ook geen ruimte is, vragen de brief schrijvers zich af in hoeverre het voor behoud nog meetelt. De plannen voor een (groter) wijkcentrum - samen met Soest-Noord (dat afkoerst op een geheel nieuwe kerk ter vervanging van Emma- én Julianakerk) - waarvan Zuid dan ook gebruik kan maken vinden de onderte kenaars nauwelijks een acceptabele op tie. 'Next best'-oplossing In de brief staan vervolgens nog vraag tekens bij de vrije keus van de gemeen teleden, nu ook de predikanten er ken nelijk al van uitgaan dat er maar één kerkgebouw overblijft. De onderteken aars onderstrepen verder dat er vier jaar geleden al is afgesproken dat, als bij de Oude Kerk geen "bijbouw" mogelijk zou zijn, het behoud van de Wilhelminakerk (met de Rank) de "next best"-oplossing zou zijn. Deze tweede optie lijkt volgens de opstellers van de brief nu "koste wat kost onder tafel te moeten verdwijnen". Ze willen op de vergadering van ko mende maandag dan ook op z'n minst uitgelegd krijgen waarom de kérkenraad de tweede optie verlaat en doodzwijgt, en kennelijk de voorkeur geeft aan "nieuwbouw, kapitaalvernietiging en moeizame afhankelijkheid van Noord". Tenslotte wijzen ze erop dat dat een definitief besluit om de Wilhelminakerk af te stoten pas genomen kan worden op zondag 1 februari neem je vriend of vriendin gratis mee* Ook starten wij weer met een nieuwe COUNTRY WESTERNCLUB Aanvang zondag 25 januari 1998. Bel op: (035) 601 79 54 of kom gewoon even langs. Weegbreestraat 205-207 Soest. :e gevolgen voor de omgeving, itie te lezen. lagd voor het gedeeltelijk ont- >t. De vergunning is nodig voor De vergunning geeft aan welke ïtwerpvergunning, dan kunt u rde Staten van Utrecht, postbus enswijzen hebt. Als u niet wilt opgeven. overleg wenst, kunt u om een •ordigers van de aanvrager en en. Als u dat wilt, kunt u met- de bijeenkomst krijgen alleen de vergunning en de daarbij >8: ag van 9.00 tot 12.00 uur en ipraak; :rkdag van 8.30 tot 12.30 uur :ns de openingstijden (ook 's en. Belangstellenden kunnen ïrde Staten van Utrecht, post- ichting/Agrarische zaken en 1-2583125. Extra lage prijzen I door gezamenlijke inkoop van 3000 Experts in Europa. Gratis Expert All-Risks-Garantie 1 (bij aankopen boven 490,-). Gratis Thuisbezorgen en 1 Aansluiten. I Vakkundige en snelle service. Gratis Geluidsgarantie. l Gratis Video-onderhoud. (j§_s) Gratis Omruilgarantie. Modern betaalgemak met o.a. de Expert Creditcard. Een videorecorder is geen broodrooster. Maar weet uw dochtertje veel? Dus hup, haar bo terham verdween erin. Gelukkig weet u dat uw kostbare aankoop is beschermd, dankzij de unieke All-Risks-Garantie die u bij Schoemaker gratis krijgt bij aankopen vanaf 490,-. BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TEL 035-6010344 De Wilhelminakerk, waarvan een groot aantal gereformeerden nog niet zo maar afscheid wil nemen. nadat is vastgesteld hoe een wijkcen trum bij de Oude Kerk kan worden ge realiseerd. "Zolang hieromtrent geen duidelijkheid bestaat kan en mag er geen keus worden geforceerd voor de Oude Kerk," aldus de brief. "Dit is een afspiegeling van wat er lééft in gereformeerd Soest- Zuid. Er is veel te lang afgewacht; nu komen de kerkleden eindelijk in beweging." Dat zegt dhr. J. van den Hoek, een van de initiatief nemers van de brief aan de ker kenraad over de "gebouwenkwes tie". Van den Hoek weet het aantal on dertekenaars nog niet precies (de ac tie loopt deze week nog door), maar hij schat dat deze week zo'n 200 a 300 reguliere Wilhelminakerkgangers de brief ondertekend zullen hebben. Van de 500 a 600 gereformeerden in Soest-Zuid - bejaarden en kinderen niet meegeteld - is dat nagenoeg de helft, zodat er sprake is van een ac tie met een breed draagvlak. Hij benadrukt dat er nog géén besluit genomen is, al zou men uit de diver se publicaties wel die indruk krijgen. "De vraag is trouwens wie uiteinde lijk de beslissing mag nemen. Zijn dat de kerkelijke organen - zoals de Kerkenraad Algemene Zaken (gere formeerd) en de Centrale Kerken raad (hervormd) - of zijn het de ge wone leden van de kerk?" Van den Hoek vermoedt dat - volgens de gel dende spelregels - de officiële orga nen uiteindelijk de knoop moeten doorhakken, maar vindt zelf dat bij zo'n "diep-ingrijpend besluit" eerst een breed onderzoek naar het draag vlak moet plaatsvinden. Veel gereformeerden in Soest-Zuid zijn volgens hem ook verbolgen over de korte termijn waarop er nu een beslissing lijkt te worden geforceerd. "De gemeentevergadering van 26 ja nuari is pas in het kerkblad van de afgelopen week aangekondigd. Dat is veel te kort. Lang niet iedereen kan komen en dan zitten er misschien 100 mensen in de Rank. Die zijn dan ook niet representatief." Positief Van den Hoek spreekt liever niet over "verzet". "Wij willen geen nega tieve toestanden, maar een positieve bijdrage leveren, waarin we concreet en duidelijk zijn, zodat er een juist besluit genomen kan worden." De brief maakt volgens hem duidelijk dat een groot deel van de gerefor meerden in Soest-Zuid er anders over denkt dan tot nu is gebleken. Hij denkt dat er, bij een definitieve keus voor de (veel te kleine) Oude Kerk, heel wat gereformeerde kerk leden zullen afhaken, terwijl de kerk de laatste jaren volgens hem de laat ste jaren juist weer een beetje "uit de dip" komt. "We trekken in de Wilhel minakerk in elk geval heel wat jon gelui." GPV/SGP/RPF in Soest wil laten onderzoeken in hoeverre de Korte en de Lange Brinkweg een deel van de verkeersdruk op de Van Weede straat kunnen opvangen. Voor het agrarisch verkeer zou een parallel weg kunnen worden aangelegd. Een rondweg door de polder ziet de partij niet zitten. Ze is sowieso tegen iedere aantasting van het buitengebied, in dat verband ook tegen intensieve ver bouwing van het voormalige Zonneglo ren-terrein. Ook tegen de eventuele rondweg om Amersfoort, de zogenoem de 'West Tangent', zal GPV/SGP/RPF zich verzetten, omdat deze weg tot meer drukte op de Birkstraat en doorgaand verkeer in Soest leidt. Dat staat in het verkiezingsprogramma van de christelij ke combinatie. De aansluiting van de Stadhouderslaan op de Van Weedestraat moet verdwij nen. Op de kruising realiseert GPV/ SGP/RJPF het liefst een plein dat deels verkeersarm wordt gemaakt. Ze wil ver der laten onderzoeken of daarnaast een ondergrondse parkeervoorziening kan worden aangelegd. Uitbreiding van het winkelcentrum Van Weedestraat kan in de FC Kuyperstraat en een deel van het Kerkpad. Zodra de bouwwerkzaamheden in Soest-Zuid zijn afgerond, wil GPV/ SGP/RPF dat de gemeente mogelijke nieuwe ontwikkelingen in dit gebied onderzoekt. Met het oog op de bewo ners in de Boerenstreek moet het win kelcentrum Overhees worden uitge breid, anders is het te klein en zullen de Boerenstreek-bewoners de auto pakken om elders hun boodschappen te doen. Milieu/welzijn GPV/SGP/RPF, dat met het raadslid Wiebe Meilof als lijsttrekker de komen de verkiezingen ingaat, hecht tevens veel waarde aan het milieu- en welzijns beleid. Voor beide portefeuilles acht ze het raadzaam dat er een aparte wethou der komt. Liever ziet ze twee parttime wethouders voor 30 uur dan één fullti me wethouder. Met twee parttimers is in de ogen van GPV/SGP/RPF een beter beleid mogelijk. De afgelopen vier jaren is dit op het gebied van milieu en wel zijn te versnipperd geweest, omdat de betreffende portefeuillehouders tevens de verantwoordelijkheid hadden over te veel andere zaken. In elk geval wil GPV/SGP/RPF dat alle welzijnszaken bij één wethouder terechtkomen, het geen nu niet het geval is. Een mogelijk bijkomend voordeel is dat de raadsfracties voor deze onderdelen weer iets meer gespecialiseerde raadsle den levert. "Zodat er weer inhoudelijk boeiender discussies zullen ont staanaldus Meilof en consorten. Softdrugs Verder wil GPV/SGP/RPF onder meer een actieve bestrijding van alcohol- en drugsgebruik, waarbij de legalisering van de verkoop van softdrugs in Soest wordt teruggedraaid (de verantwoorde lijkheid daarvan ligt bij de burgemees ter). Vanuit haar geloofsovertuiging Lijsttrekker Wiebe Meilof van GPV SGP/RPF. pleit de partij voor zondagsrust, is ze tegen de vestiging van sekswinkels, de doorgifte van televisiezenders die por nografische programma's uitzenden en openbare reclame-uitingen waarbij seks als verkoopmiddel wordt aangeboden. Hoewel GPV/SGP/RPF een groot voorstander is van sport, wil ze deze vrijetijdsbesteding op zondag terugdrin gen. Ómdat de partij beseft dat daarmee een ruimte-probleem zou ontstaan, is ze bereid mee te werken aan de uitbreiding van sportaccommodaties, mits dat ertoe leidt dat er op zondag niet meer wordt gesport. Het zittende College van B. en W. kan bij de Soester Zakenkring wel een potje breken. Dat bleek vrijdag avond eens te meer tijdens de nieuwjaarsreceptie van de onderne mersclub in de Soester Duinen, waar voorzitter mr. Dik van Loon zijn rede hield voor een groot aantal leden van de werkgeversclub en een flink aantal gemeenteraadsleden, al dan niet vergezeld van hun partners. Over het College niets dan goeds, bleek Van Loons motto. "Kritische kantteke ningen heb ik dit jaar niet te plaatsen; het overleg met B. en W. was weer con structief en open, in een ontspannen sfeer." De enige aanvaring was een ver schil van mening over de verdwenen plattegrondskasten in Soesterberg, aldus Van Loon. Ze zijn inmiddels door de gemeente betaald. Van Loon noemde de enquête voor de opknapbeurt van het oude industrieter rein Soest een echt gezamenlijk project van gemeente en Zakenkring en een novum voor Nederland. "Het terrein is duidelijk verouderd en een facelift is dringend noodzakelijk." Hij constateer de dat er een goed respons is geweest (meer dan 50 en er voldoende en thousiasme is voor de modernisering. Hij vond dat de autosloperij van Schut niet meer thuishoort op een hoogwaar dig bedrijventerrein en meende dat het bedrijf het beste maar naar de Richel- leweg in Soesterberg kon verkassen. Dat geeft dan weer ruimte voor nieuwe be drijven, want de bestaande terreinen - de Grachten en de Stemerdingweg - zijn vol en het duurt nog wel anderhalf jaar voordat de hockeyvelden beschikbaar komen. Er staan al 15 firma's in de rij, en er is hooguit plaats voor 25 a 30 be drijven, aldus van Loon. Dat betekent ook dat er hoger gebouwd zal moeten (kunnen) worden. Ondanks de succesvolle economische ontwikkelingen in de regio zijn er nog genoeg bedreigingen, aldus de Zaken- kring-voorzitter. Er moeten oplossingen gevonden worden voor de mobiliteits problemen en de kwalitatieve en kwan titatieve woningnood, anders gaan de werknemers en de bedrijven naar de Flevopolders. Samen met de Kamer van Koophandel wordt er nu al druk gelob- bied bij de Tweede Kamer voor de ver breding van A-l en A-28. Buitenbrink Ook de Birkstraat - voor Soest van groot belang - dreigt dicht te slibben, aldus Van Loon. Ook de aansluiting van de Koningsweg op de Biltseweg is een probleem. De Zakenkring wil daar, evenals de gemeente, een rotonde. Ver der is zij fervent voorstander van de aanleg van de "Buitenbrink" (rondweg) langs de spoorlijn, als ontsluiting naar Amersfoort en Baarn, maar ook als rand van de bebouwde kom. De uitbrei ding in de polder kan gebruikt worden voor wonen en als bedrijventerrein voor starters en dienstverlenende bedrijven. Ook in Soesterberg wil de Zakenkring meer terreinen van Defensie beschik baar krijgen (Domeinen). Van Loon waarschuwde dat de werkge legenheid in Soest vorig jaar wel is ge groeid, maar minder dan elders in de regio. "We zullen alert moeten zijn dat de groei niet tot stilstand komt, want dat is achteruitgang." Hij besloot zijn speech met een aantal vriendelijke woorden voor het afgetreden bestuurslid J. van Beijnum, die de "Zakenkringklok" kreeg aangeboden. Burgemeester J. de Widt beantwoordde de speech van Van Loon met een korte reactie. Wat de Buitenbrink betreft wees hij op de provinciale voorwaarden: eerst het effect van de "nieuwe" Koningsweg afwachten. Het leek hem ook moeilijk om Schut naar de Richelleweg te ver plaatsen, omdat het terrein daar speci fiek gereserveerd is voor transportbe drijven. "En de voertuigen van Schut rijden niet meer zo goed..." Pas op de plaats Volgens De Widt moet Soest, gezien de financiële perikelen, dit jaar een pas op de plaats maken, maar aan de andere kant zal er toch ook nog heel wat tot stand komen: de sportclustering, de aanpak van de Soesterbergsestraat, de rotonde bij de Birkstraat, de aansluiting Vondellaan-Birkstraat en riolen her en der. De burgemeester wees ook op de komst van de 370 asielzoekers en de gemeenteraadsverkiezingen op 4 maart als belangrijke gebeurtenissen. Van de onderhandelingen met Defensie moet men geen spoed verwachten, maakte De Widt verder duidelijk. "De fensie zelf kampt met onzekerheden over de toekomst. Terrein dat ze een maal afgestoten hebben krijgen ze nooit meer terug, vrezen ze." Verder wees de burgemeester nog op de veiligheidsproblematiek, waarbij hij vooral de werkgevers bedankte die zon der morren hun medewerkers afstaan voor de vrijwillige brandweer. Tenslot te wees hij op de "ontlezing" van Neder land, wat ook fnuikend kan zijn voor het bedrijfsleven, en hij eindigde met een komisch gedichtje van Clinge Doren bosch waarna de leden van de Zaken kring en hun politieke gasten zich een drachtig en geestdriftig op het gebruike lijk buffet stortten. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigenmonteurs verzol^|n snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! ewpert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1998 | | pagina 5