Weinig eer te halen voor Stam/SoVoCo 1000 xplosieve groei bij de Springbokken lieuwc Compleet Red Stars blijft half uur bij Korfballers in 'overwinningsroes' Smeeing/BDC vergooit te veel kansen Shot speelt in sterke poule pAG I Ma i WOENSDAG 28 JANUAR11998 SOESTER COURANT ME JOgram"'" Hekkensluiter heeft niets te zeggen tegen koploper: 0-3 PAGINA 15 VOLLEYBAL Rowic rent na 53-54 weg van Soesters: 96-66 10 en 14 mm. <et io en l mm. tet •'TSiCKTBAL I Tafeltennissers openen met nederlaag TAFELTENNIS Nieuwe golfclub gaat spelen bij Holiday Inn hotel Dagschotels a 12,50 Seeyou bij Toontje Eemvogels haalt maximale score uit laatste vier wedstrijden KORFBAL Handbalploeg verliest voor het eerst sinds 29 november HANDBAL Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Loodgieterswerk Igemene gymnastiekvereniging: voor alle leeftijden RNEN Amsterdam n Haag. Voor de volleybalsters van Stam/ SoVoCo was er zaterdag weinig eer te behalen tegen Lycurgus. Vooraf bedroeg het verschil tussen de Soes- ter hekkensluiter en de Groningse lijstaanvoerder negentien punten. In de dertiende competitiewed strijd liep de marge op tot 22 pun- len. Het contrast droop er in De Bunt van af. Stam/SoVoCo ontbeerde elke vorm [van uitstraling, Lycurgus oogde zelfver zekerd. Met verschillende wissels pro- Jbeerde coach Inge Olthof de gaatjes bij ■Stam/SoVoCo te dichten, terwijl haar ^collega van Lycurgus voortdurend kon [vertrouwen op zijn complete team. Het spel van de gasten was gevarieerder, gedurfder en in alle opzichten beter dan dat van Stam/SoVoCo dat weinig had in te brengen, af en toe nog wel de side- out terughaalde, maar mondjesmaat tot scoren kwam. Zonder dat ze tot grote hoogte steeg, was Judith Lazonder de enige die de Soester ploeg wat aanval lende impulsen gaf. De cijfers lieten evenmin iets aan duide lijkheid te wensen over: 7-15, 6-15, 7- 15. Maar Stam/SoVoCo koesterde vooraf waarschijnlijk al geen illusies, die indruk wekte het tenminste. Verliezen van Lycurgus is evenwel geen schande en zal zeker niet van doorslaggevende jbetekenis zijn in de moeizame strijd voor handhaving. Wat dat betreft woog de nederlaag tgen Zwolle, een week eer der, veel zwaarder. Degradatie Met het oog op de dreigende degrada tie van het eerste team is het voor de vereniging jammer dat het tweede da mesteam zaterdagmiddag de topper te gen Vollkei verloor (1-3). De Amers- foorters namen daardoor de leiding over in de tweede divisie, waarin het kam pioenschap automatisch recht geeft op een plek in de eerste divisie. Michelle van Rooij probeert iets te ondernemen voor Stam/SoVoCo. Maar de ploeg, die laatste staat, lijkt te veel aangeslagen om dit seizoen nog potten te breken. Foto: Goos van der Wilt De strijd om de bovenste drie plaatsen van de tweede divisie is spannend. In dien Stam/SoVoCo 2 als tweede ein digt, kan het via een driekamp ook nog promotie naar de eerste divisie afdwin gen. Als het eerste afscheid moet nemen van de eerste divisie, zou de club zich via die omweg eventueel toch op het een-na-hoogste niveau van Nederland kunnen handhaven. In dit scenario zal de club echter worden opgezadeld met een ander probleem. Om volgend seizoen een rol van beteke nis te kunnen spelen in de eerste divi sie zal de hoofdmacht moeten worden versterkt, dat is wel zo klaar als een klontje. Maar als de club afhankelijk is van de p/d-wedstrijden van het tweede damesteam, kan tot halverwege mei geen duidelijkheid worden geboden aan potentiële speelsters, hetgeen hun komst naar Soest mogelijk in de weg staat. Bovendien, als Vollkei direct naar de eerste divisie promoveert, heeft Stam/ SoVoCo op slechts vijf kilometer af stand een concurrent erbij die mogelijk meer aantrekkingskracht uitoefent op goede volleybalsters. Het damesteam heeft nog negen wed strijden de tijd om dat te voorkomen. Heren Grillig is de lijn waarop het spel van de heren van Stam/SoVoCo is af te lezen. Soms waant de ploeg zich bijna op de toppen van de Himalaya, andere mo menten zinkt het vlaggenschip tot op de bodem van de Atlantische oceaan. Voor coach Ali Moghadassian blijft het een mysterie, al weet hij wel dat het niet aan de handen en de polsen ligt, maar tus sen de oren zit bij de volleyballers. Zij speelden zaterdag voor de vijfde keer gelijk. Evenals in de thuiswedstrijd werd het nu in Baarn 2-2 tegen Max- com/Touché'86. De setstanden illustre ren hoe wisselvallig Stam/SoVoCo kan spelen: 15-9,15-9, 4-15, 5-15. De eerste twee sets bleef Stam/SoVoCo tot negen volgen om vervolgens snel te verliezen. "We hebben 85 procent van de eerste sets verloren. Dat betekent dat je niet sterk of voldoende opgeladen genoeg begint. En we hebben toch ge noeg jongens die weten hoe het wel moet," zei Moghadassian die in de der de set wat wissels toepaste en tevens zag dat de opslag beter was, waardoor de Baarnaars minder vaak via hun midspe- lers konden aanvallen. Stam/SoVoCo won ruim. Ron Goethals - evenals Coen Werkho ven weer van de partij, omdat Roel Richmond (geblesseerd) en Jaap van der Vinne ontbraken - begon in de vier de set ouderwets te scoren. In dit bedrijf was ook de spelverdeling goed verzorgd, waardoor Stam/SoVoCo na een 2-0- achterstand toch een punt aan de wed strijd overhield. De eersteklasser uit Soest speelt op 11 of 18 februari thuis tegen ESV in de derde ronde van het districtsbekertoer nooi. De tegenstander uit Hierden is momenteel koploper in de promotie klasse, waaruit Stam/SoVoCo vorig jaar degradeerde. itie. Kant-en-klaar, akt en gehard. itie. Kant-en-klaar akten gehard. ren en Eiken UREN EN-MODELLEN! o x 6o cm facetkanten Het was zaterdag even wennen. Wel drie auto's waren nodig om het ge zelschap basketballen naar Dord- cht te vervoeren. En, elke keer [wanneer coach René Lansaat tij dens de wedstrijd een blik opzij [wierp, zag hij een volle bank met vijf wisselspelers. riet eerder kwam dat dit seizoen voor, imaar door het samenvoegen van de eer ste twee herenteams is een punt gezet achter de personele onderbezetting. '"Toewei, komende zaterdag zijn zes van (de elf spelers afwezig vanwege blessure leed, werk en vakantie en zal Lansaat og één keer vervangers moeten zoe- :en. egen Rowic was Red Stars compleet, al toet daarbij worden opgemerkt dat het :eam voor de helft uit guards bestaat en lun bezaaid is met forwards en centers, (ieuw in de ploeg was Johan van Beek. oewel de statistieken daarover nooit ijn bijgehouden, is hij met zijn 36 len tes (een van) de oudste debutanten in "Ie hoofdmacht in het bijna 33-jarige •estaan van de club. Dat was ook met- :n het meest opmerkelijke van zijn eer- ;te optreden in het eerste. Tet was de wedstrijd tussen de nummer lertien (acht punten) en de puntloze loesters die veertiende staan. Red Stars loest dus persé winnen, wilde het de latste strohalm voor klassebehoud (wat [een doelstelling meer is) pakken, •ndanks het lengte-overwicht van Ro de gaven de Soesters goed partij en adden ze driekwart van de wedstrijd uitzicht op een positief resultaat. Het was jammer dat spelverdeler Arend Kok twee minuten na de rust tegen zijn vier de fout opliep en noodgedwongen naar de kant werd gehaald. Na 27 minuten was het nog 53-54 voor Red Stars, toen Volgdenviefprodüctiéloze minuten (62- 54) en twee, minsten later was de beslis sing gevallen *70-56Rowic was in die fase scherper en feller en kwam gemak kelijker in de buurt van de basket. Dat achtereenvolgens Dick van der Ham men, Bob Kooter en Arend Kok in de slotfase met vijf fouten moesten plaats nemen op de bank, maakte eigenlijk niet meer uit, want Rowic was toen al weggerend. Het werd zelfs 96-66. Memorabel was de thuiswedstrijd van de dames tegen Niels Stensen 5 niet bepaald. Belangrijker was dat de basket- balsters aan de goede kant van de sco re bleven en de elfde zege boekten. Winnen is een voorwaarde om gelijke tred te houden met mede-koploper Niels Stensen 4. Het vijfde team van deze concurrent deed er in Soest alles aan zijn clubgeno ten een goede dienst te bewijzen. Maar hoewel Red Stars niet z'n beste duel af werkte, verloochende het kwaliteitsver schil zich niet. Het verschil in de eind stand bleef beperkt, omdat Red Stars vaak te gehaast speelde en daarom niet doordrukte: 52-43. Voor de derde keer in successie komt het eerste Shot-team uit in de tweede divisie. De loting was de ploeg niet bijzonder goed gezind, want de Soester club ontmoet in de voorjaarscompetitie veel sterke te genstanders. Het zal daarom waarschijnlijk moeilijk worden om, evenals in december, af te sluiten met een derde plaats. In de thuiswedstrijd tegen ITN leed Shot meteen een nederlaag. Het werd 4- 6 na een aantal spannende games. Ar jan Hoogeveen en Berend Jonker verlo ren hun eerste partij in drie games. Ak- sel van EIteren begon wel met een over winning, maar kwam in het dubbelspel met Hoogeveen net te kort. In de der de game was het 19-20 toen Hoogeveen in het net serveerde. De kopman van Shot ging zaterdag vier maal onderuit. Het was daarom maar goed dat Van EIteren nog een keer won en ook Jonker tweemaal de zege opeis te. Shot probeerde van alles om de bezoe kers uit Ede met zo min mogelijk sou venirs naar huis te sturen, maar hield zelf het minst over aan de eerste wed strijd van de nieuwe competitie. In Soest wordt een nieuwe golfclub opgericht die gebruik zal gaan maken van de negen holes par 3 baan van Holiday Inn Royal Pare. Morgen on dertekenen B. Netjes van Netjes Be heer (de eigenaar van het complex) en B. Schoenmaker van de Stichting Golfclub Soestduinen een contract. In 1996 werd de Stichting Wolfduin Golf opgeheven, nadat bekend was geworden dat de provincie niet wil de meewerken aan een volwaardige achttien holes baan op Soester grondgebied. Inmiddels heeft een aantal golfliefhebbers de draad opge pakt voor een nieuw initiatief. 28 1Blinde vink met aardappel- schijfjes en bloemkool 29-1: Boerenkool met worst 30 -1 t/m Kabeljauwmetaardappelpuree 1-2: en worteltjes 2-2: Hutspot met stootlap 3 - 2: Loempia speciaal met frites en sla Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37 Het eerste team van Eemvogels is in een 'overwinningsroes' terechtgeko men. Na zaterdag moet ook de hoofdmacht van Minerva dat erken nen. De gasten werden in Aqua In- door eenvoudig aan de kant gescho ven door de Soesters: 17-9. In de openingswedstrijd van de zaal competitie had Eemvogels een 1-6- voorsprong genomen tegen de ploeg uit Nieuwegein, maar die wedstrijd werd toen door onder meer een treffer in de laatste seconden met 14-13 verloren. Nu waren de rollen omgedraaid. De start van Eemvogels was stroef, om dat het samenspel niet werd onder bouwd met geduld en overleg. Nadat Minerva op 0-2 was gekomen, hervon den de Soesters zich en werd het dank zij een doorloopbal van Henriëtte Wis se en een afstandsschot van Reyk Mul ler gelijk. Vanaf dat moment speelde de thuisclub beter, maar domineren deed ze aller minst. Met moeite bleef de ploeg bij tot 4-4 en toen nam Minerva voor de twee de maal een voorsprong van twee doel punten: 4-6. Dat had Eemvogels kenne lijk nodig om te versnellen. In het laat ste kwartier sloeg de ploeg toe en scoor den Pieter de Waard, Reijk Muller, Lon- neke Drop, Claudia van de Hoed, Ischa Schalkx en Wim Oldewarris. En Miner va zette daar weinig tegenover: 10-7. Het lukte het team van coach Rinus Jongeneel om de goede lijn te volgen. Meteen na de hervatting werden de be zoekers nog verder op afstand gezet. Oldewarris, Schalkx, Van de Hoed en De Waard zetten hun handtekening on der de nieuwe tussenstand van 14-7. Pas daarna mikte Minerva de bal weer eens door de korf. v 11 Lonneke Drop, die later geblesseerd zou uitvallen, zoekt een vrijstaande medespe- Ier Foto: Goos van der Wilt Een tegenvaller voor Eemvogels was dat Lonneke Drop zich moest laten ver vangen vanwege een enkelblessure. Da- niëlle Ras nam haar plaats in. In de laat ste tién minuten stelde het aanvalsspel van Eemvogels niet zo veel meer voor. De Waard en Muller scoorden nog van afstand, terwijl Oldewarris in de slotfa se (ook) zijn tweede strafworp verzilver de: 17-9. Voor het eerst sinds 29 november vorig jaar verloor het herenteam van Smeeing/BDC een competitiewed strijd. Verantwoordelijk daarvoor was de ploeg zelf, want in Arnhem werden zeker tien opgelegde kan sen verprutst. ESCA, dat onder de Soesters is gerangschikt, profiteer de: 27-24. De winst van ESCA was volgens BDC- coach Gerard Tukker aan de ene kant verdiend, maar aan de andere kant stel de hij dat zijn team was benadeeld door de scheidsrechters. De Arnhemmers kregen tien strafworpen toegekend, Smeeing/BDC slechts drie. Tukker noemde die verhouding 'onterecht'. In de gelijkopgaande wedstrijd van zater dagavond was een evenwichtigere ver deling van de strafworpen op zijn plaats geweest, vond hij. Hef grootste probleem was echter dat Smeeing/BDC niet effectief te werk ging in situaties waarin kon worden ge scoord. "Dat mag niet gebeuren. Dan raak je geïrriteerd en als het scheidsrech- tersduo zich dan vervolgens in de rich ting van ESCA begeeft, wordt het er niet beter op," aldus Tukker. Smeeing/BDC, waarbij Charles van Kordelaar topscorer werd met zes doel punten, had ook moeite met de tactiek van ESCA. De ploeg speelde om het tempo uit de wedstrijd te halen, terwijl Smeeing/BDC liever een paar versnel lingen hoger had gespeeld. Ook bleek weer eens dat de Soester ploeg het moeilijk heeft tegen teams die technisch minder in huis hebben. Tukker prefe reert daarom ploegen die hoger staan en technischer handballer. Dan komt het spel van Smeeing/BDC meer tot zijn recht. Dames Tot tweemaal toe slaagden de dames van Smeeing/BDC erin een achterstand weg te werken tegen HMS/Achilles. Dat kostte de ploeg zoveel energie, dat HMA/Achilles alsnog met twee wed- strijdpunten uit sporthal Beukendal ver trok en een einde maakte aan een reeks van overwinningen van de Soesters. Vanaf het begin waren de gasten scher per dan Smeeing/BDC. Met een aantal break-outs werd de thuisploeg door HMS/Achilles overrompeld met als ge volg een 2-4-achterstand. In de fase daarna hield keepster Martine van de Linden haar team op de been en kon Smeeing/BDC zich terugknokken tot 6-6. Maar in de tweede helft ging HMS/ Achilles er weer vandoor. Smeeing/ BDC speelde onzorgvuldig, stelde bo vendien vast dat de sluitpost van de Utrechters in vorm was en het werd 6- 10. Tijdstraffen aan Soester zijde dreig den nog meer zout in de wond te strooi en, maar op pure werklust knokte Smeeing/BDC zich weer terug in de wedstrijd (12-12). Toen was de koek op: 13-16. Telefoon (035) - 601 30 14 5x60 cm. facetkanten. >mwit, Beige, Blauw, Geel, Matallic groen, Blauw en Of uw kleur naar wens... 'ook en blokpatronen of assieke motieven. vanaf en dinsdag open van 9.00-18.00 veral in het land constateert het fOC*NSF dat sportclubs kampen et financiële problemen, een ge trek aan kader en een terugloop van het ledenaantal. Maar er zijn uitzonderingen die de regel bevesti gen. De Springbokken huldigde deze maand Jeane Hooyer als zes honderdste lid. Vier maanden gele den telde de algemene gymnastiek vereniging nog 470 leden. De explosieve groei is vooral het gevolg van het bijna vijf jaar geleden ontwik kelde beleidsplan. "Daarin stelden we dat we een breedtevereniging willen zijn, waarbij de top zich kan ontplooien zon der dat dat ten koste gaat van de ande ren," zegt trainer Harry Eichholtz. In de praktijk had dat nogal wat conse quenties. Het aanbod van activiteiten werd sterk uitgebreid. Naast gymnastiek en turnen kwamen er steeds meer re creatiegroepen voor peuters, kleuters, jongeren én ouderen. Vooral die laatste groep heeft ontdekt wat de Springbok ken zowel overdag als 's avonds te bie den heeft. Er zijn lessen voor mensen die alleen maar willen bewegen, persé wat gewicht willen kwijtraken, groepen waarin ouders met hun peuter terecht kunnen, aerobic, jazzdansen en de Spring bokken is een van de tien Neder landse verenigingen met een cardiotrim- groep voor ex-hartpatiënten. Als de Springbokken de titel van een film zou zijn, zou er achter staan: voor alle leef tijden. Maar bij de Soester club is alles werkelijkheid. Opleiding Om dit allemaal op verantwoorde wij ze te kunnen begeleiden met een goed technisch kader volgden alle trainers een opleiding. Contractueel is vastgelegd dat de trainers het cursusgeld volledig ver goed krijgen wanneer ze slagen en ten minste drie jaar blijven lesgeven bij de Springbokken. Inmiddels beschikt de vereniging over vijftien gediplomeerde trainers, drie an deren zijn op weg naar hun examen. Eichholtz: "Je kunt niemand een uurtje in de gymzaal laten zonder deskundige begeleiding. We zijn blij dat we dit voor elkaar hebben, daar is jaren aan gepuz zeld. We proberen het zo in te delen dat een leider niet meer dan vijf groepen onder zich heeft, want bij ziekte moet je het wel met andere gediplomeerde trai ners kunnen opvangen. Dat lukt prima." Sfeer Technisch en organisatorisch heeft de Springbokken zijn zaakjes goed voor elkaar. Maar ook de sfeer is de laatste jaren in positieve zin veranderd, meent Eichholtz en beaamt Elma Rebel die voorzitter van de technische commissie is. Het is niet meer zo dat de ene vrij williger wel en de andere geen vergoe ding krijgt. Buiten de trainers krijgt nie mand nog geld, behalve als het om ge maakte onkosten gaat en daarom weet iedereen waar hij aan toe is en voelt nie mand zich ondergewaardeerd. Een vrij- willigersavond per jaar is het enige wat de club in materiële zin te bieden heeft, maar het plezier weegt kennelijk zwaar genoeg. De vereniging kan een beroep doen op een leger van vijftig mensen die belangeloos de helpende hand toesteken als dat nodig is. Hand in hand Prestatie en ontspanning gaan- bij de Springbokken hand in hand. Er bestaat een turnselectie, waarvoor alleen de ta lenten worden uitgenodigd. De club doet vaak mee aan C-, D- en E-wed- strijden en scoort daarbij regelmatig. Het provinciaal kampioenschap van Tjerk Egtberts in de C5-klasse is het meest actuele voorbeeld. Maar omdat, geheel in de lijn van het beleidsplan, de trainingsfaciliteiten voor de toppers bin nen de club beperkt blijven, is Egtberts door zijn trainer Eichholtz geadviseerd naar een andere club te gaan. De jonge turner gaat zich bij Sparta Veenendaal, waar hij meer uren kan maken, verder ontwikkelen. De ongekende groei van het ledenbe stand heeft nauwelijks iets te maken met de recente opheffing van de Turn Vere niging Soest die begin jaren negentig ontstond door een afscheiding binnen de Springbokken. Van TV Soest, dat zich volledig richtte op de wedstrijd sport, kwamen volgens Eichholtz hoog uit tien turners terug. Het is niet zo dat de Springbokken met 617 leden een nieuw record heeft ge boekt. In 1971, toen de vereniging ont stond door een fusie tussen de Soester Turnclub en Crescendo (in 1974 kwam ook Olympia erbij) stonden in Soest 1.300 gymnasten en turners geregis treerd. Toen was er op het gebied van de vrijetijdsbesteding veel minder concur rentie. 'Goed bezig' Vanaf medio jaren tachtig was het le denbestand niet zo groot als nu. Zelfs de groep van dertien jaar en ouder, een leeftijd waarop veel turners afhaken, breidt weer uit. "Na het vaststellen van het beleidsplan hebben we ons tot 1999 de tijd gegeven om vijfhonderd leden te bereiken. Dat het zo snel zou gaan, had den we niet verwacht. Het geeft aan dat we goed bezig zijn," aldus Eichholtz. De eerste grote activiteit van de Spring bokken is op zaterdag 7 februari. Dan De Springbokken zal geen subsidie aanvragen voor de aan schaf van stoelen. De 617 leden zitten gebeiteld en alles loopt zoals het lopen moet bij de algemene gymnastiekvereniging die in de afgelopen vier maanden tijd ruim 130 leden erbij kreeg. vindt in Aqua Indoor van 9.00 tot 19.00 uur een grote regionale turnwedstrijd plaats voor de Meisjes D en is de tribu ne waarschijnlijk afgeladen. Informatie over de Springbokken is ver krijgbaar in het kantoor van de vereni ging op de hoek van de Laanstraat en de Beetzlaan. Dat is geopend op woens dag (10.00-12.00 uur) en donderdae (19.00-20.00 uur). Telefonisch is de club 24 uur per dag bereikbaar, tel 6012124.

Soester Courant | 1998 | | pagina 15