u J ■elamatJalan Tour" 4^ 1 m Mul Co heister bossen sociaal veiliger Soesterberg kan rustig gaan slapen 200e Leerling Postiljonschool NLRC onderging een metamorfose Radioloog: navigator van de chirurg ij sponsoren SO Soest 18® mfSports rRu mrderho Oty OCAR Buitenlanders aangehouden 60311 19 pagina!] r WOONWINKEL IDVIESCENl tschappij Uyland 601 60 55 agstum i&Zn. irresteyn 3 I [Donkere fietspaden worden verlicht Politie onderzoekt (il)legaliteit Rampenbestrijders vonden elkaar Avond over armoede en vereenzaming Informatiemiddag op Pruttelpot Wie vergelijkt leest de Soester Courant Feestelijk ontvangst voor Anouk 035-602 47 70 Kerkberichten Medische dienst ^BurgerHjkestandJ Hujlpverlening^j Info-avond met politieke partijen VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Nieuwe naam: 'Aëromedisch Instituut' >x> Kolonel-vlieger-arts A. van Dalen terug van weggeweest Agenda SOEST 26 - Soest - Tel: 601 65 27 ichnisch installatiebureau BOSMAN ELECTRA h.v. 48 - 3768 HJ Soest 601 33 67 - Fax: 035 - 602 55 68 9, Soest, tel: 035 - 601 99 54 PROJECTSTOFFERING hestraat 28-30,3761 CM Soest 12 09 73, Fax: 035-602 67 55 Telefoon 035 - 603 00 04 Telefax 035 - 601 45 32 l 72b SOEST TEL: 035-6012883 Ons devies: BMU BOUWT SAMEN METU! sterberg - Tel: 0346 - 350 504 Gracht 1 Soest sweg 18 - Tel: 601 59 33 601 57 59 tenbouw g 65 - Tel: 602 03 64' HANDEL EEMLAND R van Doorn HE Soest - Tel: 033 - 461 87 14 ÏLD 35-6019666 SCHOOL BOEKHANDEL SOEST Industrieweg 27 Telefoon: 035 - 602 23 88 Havenstraat 120 Bussum Tel: 035 - 693 38 06 OUWBEDRIJF AN DEN HENGEL BV Tel: 035-60210 65 Fax: 035 - 602 61 20 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1998 Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 ijfiinds 1938) ijke en eervolle verzorging van tssen en crematies 142-3769 EH Soesterberg, 346 - 3Si 223 Voor geen geld ga ik 's avonds in bet donker via het fietspad naar teist. Dat is vragen om moeilijkhe den en zolang die vent in Bilthoven niet gepakt is rij ik liever om via de Prins Alexanderweg in Huis ter Heide'. beze en soortgelijke reacties kun je ho len van niet alleen dames, op de vraag men in het donker via het bekende d van of naar Zeist gaat. Het is ok niet niks, want direct achter de |lesmanstraat storten ze zich als het lare in de duisternis, die direct na een |ocht naar links zelfs in een donkere pnnel overgaat. Ter hoogte van het teister hockeyveld wordt het iets beter, paar velen rillen van angst als ze de Wee grote kunstvogels passeren die op vee grote reusachtige mensen lijken, fcelfs stoere binken in leren jassen er kennen eerlijk dat ze 's avonds liever de normale weg volgen. 'Niet dat ik bang Ben, maar er zal maar iets gebeuren. Daar komt geen sterveling langs en dan Ig jij daar maar te apegapen', is hun eactie. Het kwartiertje fietsen naar fceist gebeurt alleen bij daglicht of je lijdt het samen met anderen. Verlichting \an al die angstige donkere ritten komt binnenkort een einde als we de provin cie Utrecht moeten geloven. De fietspa- pen in de Zeister bossen worden met ngang van het volgend jaar van verlich- :ing voorzien. Het gaat om een twee sporenbeleid; enerzijds om het gevoel van veiligheid te vergroten en vervol gens in de toekomst meer mensen op de fiets te krijgen, vooral voor kortere tra jecten. Voor Soesterbergers is het fietspad van en naar Zeist heel belangrijk. Naast een horde scholieren die dit traject dagelijks afleggen zijn er ook de vele gezinnen waarvoor de winkels in Zeist en uiter- aard de markten een grote aantrekkings- kracht hebben. Vervolgens de jongelui I die zich in Zeist bij een sportclub heb- Den aangesloten. Zelfs een heel team van een Zeister voetbalclub bestaat uit fSoesterbergers. Naast dit fietspad worden ook andere Ifietsroutes onder handen genomen, zo- als die van Soesterberg naar Austerlitz en de zogenaamde Zevenheuvelenweg van en naar Aart Jansen. Een kosten- Ipost van circa 1,9 miljoen gulden, waar- j mee niet gesteld kan worden dat de so ciale veiligheid dan is opgelost. Dat is een optie die bijna 4 miljoen moet kos ten en dat kan de provinciale 'bruine' nog niet trekken. Het fietspad van en naar Soest via het Soester Hoogt is behoorlijk verlicht, maar kent zelfs overdag een sociaal on veilige plek boven op de 'bult'. Ook van dit fietspad is bekend dat men er, on- De kunstvogels zijn 's nachts angst wekkende silhouetten. danks de goede verlichting, niet graag alleen bij duisternis fietst. Er zijn er zelfs die dan gebruik maken van de autoweg om die stille hoek maar te vermijden. Voor fietsend Soesterberg worden het straks verlichte tijden. In samenwerking met de Algemene Inspectiedienst, de douane en de belastingsdienst heeft de politie vrijdag een controle uitgevoerd in twee horeca-bedrijven. Twee bui tenlanders zijn aangehouden. In een restaurant aan de Rademaker- straat trof de politie een dertigjarige man aan, die vermoedelijk afkomstig is uit Egypte. Hij beschikte niet over een paspoort en papieren, maar zou wel ooit bij de vreemdelingenpolitie in Amster dam een verblijfsvergunning hebben aangevraagd. Gedurende het onderzoek blijft de man in bewaring. Hetzelfde geldt voor een 29-jarige Ira kees die in een horeca-gelegenheid aan het Dorpsplein werd aangesproken. De man zei dat zijn paspoort in zijn auto lag, liep naar buiten en probeerde de benen te nemen. Een politieman was sneller. Ook de Irakees kon geen docu menten overhandigen, waaruit blijkt dat hij illegaal in ons land verblijft. Daarom stelt de vreemdelingenpolitie ook naar hem een onderzoek in. Ongeveer zestig, voor het bestrijden van rampen in de omgeving van de vliegbasis Soesterberg, op bestuur lijk- en provinciaal niveau verant- voordelijke burger en militaire au toriteiten, hebben op donderdag 29 januari 1998 in het Officierscasino te Soesterberg hun onderlinge coör dinatie en besluitvorming beproefd. )it gebeurde tijdens een unieke si- aulatie 'crisislab1, ontwikkeld door het Instituut voor Toegepaste Socia- le Wetenschappen in Nijmegen en het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampbestrijding in nhem. De simulatie was op verzoek van de koninklijke Luchtmacht uitgebreid en betaald met de module: samenwerken qoor burger- en militaire autoriteiten bij [ingevallen met militaire vliegtuigen, det de grote ramp van Eindhoven nog gedachten was het zaak eens goed na gaan in hoeverre de betrokken hulp- rerleningseenheden rondom de vliegba- sis Soesterberg een dergelijke calamiteit ;onden oplossen. De vliegbasis had zelf len goed rampenplan, gezien haar erva- 'ngen tijdens grote manifestaties zoals het 50-jarig bevrijdingsfeest. Met hulp- 'erleningseenheden van de gemeente oest was dit destijds opgezet en heeft jewezen goed te functioneren. Deze keer ging het samen met eenheden ut de gemeente Zeist en werd het cri- [slab aanmerkelijk uitgebreid. De bei- gemeenten waarin daarin vertegen- joordigd met de desbetreffende ambte en, brandweer en politie, alsmede de joninklijke Marechaussee, GGD en flilitairen van de vliegbasis. Drie grote ongevallen werden geënsceneerd, die onderling weer geheel van elkaar ver schilden. Het kwam voor alle medewer kers erop aan dat de coördinatie, be sluitvorming en uitvoering van de te nemen maatregelen snel en goed moes ten worden uitgevoerd. Het geheel stond onder leiding van Hans de Widt, burgemeester van Soest. Van 09.00 tot 22.00 uur werden alle betrokkenen behoorlijk op hun vermo gen aangesproken, want de situaties waren soms bijzonder moeilijk en zeer bedreigend. In de zaal van het casino, waar de oefening werd gehouden, was men koortsachtig doende zonder dat het geluidsvolume geweld werd aangedaan. Ondanks de dertien lange uren bleef er vanaf het begin een bijzondere goede samenwerking maar vooral enthousias me om het zo goed mogelijk te doen. Al waren er hier en daar verschillen, men verstond elkaar en dat bevorderde de snelheid en juistheid van optreden. En waar op een bepaald gegeven even een andere mening heerste, werd deze onmiddellijk onder dezelfde noemer geplaatst. Niet alleen was de samenwer king tussen de gemeenten Zeist en Soest goed te noemen, ook in de verhouding met de militairen kon dit gesteld wor den. Van deze oefening hebben partijen enorm veel geleerd en werden heel wat regels in bestaande plannen aangepast. Aan het eind van de dag merkte burge meester De Widt op: 'Er heerste een opperbeste stemming en het is heel goed dat de verschillende disciplines vandaag samen hebben kunnen werken. Bovenal bedank ik de Koninklijke Luchtmacht dat vroeger toch een geslo ten systeem was, dat zij zo open heeft willen samenwerken. Deze dag is een succes geweest; de aangeboden oefen situaties in crisislab zorgen dat we huis werk meekrijgen'. Soesterberg kan met ingang van heden 's nachts nog rustiger slapen. Op dinsdag 17 februari begint om 20.00 uur een informatie-avond gehouden in de Hoeksteen over vereenzaming en ar moede. De diaconie van de plaatselijke Samen-op-Weg kerken willen deze in- formatie-discussie-avond houden om meer begrip te krijgen over de mensen die hieronder lijden. Voorts zal mede werking worden verleend door Piet Pie ren, seniorenvoorlichter van de SWOS en W.B. Rip, van de Gemeentelijke So ciale Dienst. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Op woensdag 11 februari is men van 13.00 tot 14.00 uur welkom op de peu terspeelzaal 'De Pruttelpot' aan de Van Angerenstraat 1. Daar kan men de speelzaal bekijken, kennis maken met de leidsters, informatie inwinnen en de peuter vanaf anderhalfjaar inschrijven. Ook voor kinderen die zijn aangemeld is het leuk om even een kijkje te nemen. •De pas 4 jaar geworden Anouk Meericx stond woensdag 28 januari in het middelpunt van de belangstelling. In groep 1 van de Postiljonschool werd ze als 200ste leerling feestelijk binnen gehaald. Nooit eerder had de school zoveel leerlingen. Anouk kreeg een prentenboek als cadeau en voor haar moeder was er een bos bloemen. Alle klasgenootjes deelden in de vreugde met een mandarijn als 'verpakte attentie'. Op de foto Anouk met papieren muts. Praktijk voor voetverzorging Plesmanstraat 1 - Soesterberg Antoinette van den Berg Gediplomeerd pedicure Gespecialiseerd in de diabetische voet Bel voor een afspraak Zondag 8 februari ROOMS-KATHOLBEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: pastor v.d. Zandt Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 kinderkoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. M.A.A. Nawijn m.m.v. Sur- sum Corda STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekend dienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 30 januari: Fijkje Dalmulder (82), de Heybergh. 31 januari: Antonius Fransiscus Butze- laar (89), Kamerlingh Onneslaan 11. Opgaven: tel. 351252. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, tel. 035- '6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg (Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 0900-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: tel. 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grofvuil Tel. 035-6093666. Op donderdag 12 februari is er van af 20.00 uur een politieke avond in dorpshuis Burgstede. De politieke partijen zullen er hun programma toelichten en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt georganiseerd door de Vereniging Soesterbergs Belang en staat onder leiding van burgemeester Hans de Widt. Iedereen is welkom. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg 'De Stichting Nationaal Lucht- en Ruimtevaartgeneeskundig Cen trum is het belangrijkste Neder landse expertisecentrum op het ge bied van de luchtvaartgeneeskunde. In deze onafhankelijke stichting is civiele en militaire kennis gebun deld. Met veel plezier mogen we dit geheel vernieuwde gebouw op dins dag 3 februari a.s. in gebruik ne men'. Met deze woorden stelde de directeur van het NLRC, prof. dr. D. van Norren, met enige trots zijn geheel gerenoveerd gebouw aan de Kampweg in een per soonlijk gesprek voor. Het anders ietwat sombere gebouw heeft een totale meta morfose ondergaan. Gangen, kamers en zolder werden omgebouwd in heldere, frisse ruimtes met een vloerbedekking waarop men fluisterend loopt. Niet al leen de renovatie was opvallend, ook werd een nieuwe kantine aangebouwd met diverse bureaus op de begane grond en op de zolderafdeling, direct onder het schuine dak. Architectonisch zijn vooral deze zolderkamers bijzonder mooi en voorzien van veel ruimte. Keuringscentrum Op dinsdag 3 februari heeft Z.K.H. Prins Willem Alexander dit bijzondere gebouw opnieuw geopend en tevens van de nieuwe naam: 'Aëromedisch Insti tuut' voorzien. Onder de vrolijke noten van de Drumfanfare van de Lucht machtkapel vond één en ander plaats. Norren: 'Naast de staf hebben we vier afdelingen, te weten keuringen, psycho logie, onderzoek en ontwikkeling, en opleiding en training. Per 1 januari 1998 verzorgen we hier ook de psychoselec- tie van alle Nederlandse straaljagerpilo ten van de Koninklijke Luchtmacht. Dat zijn er zo'n 3500 per jaar waarvan er slechts 65 overblijven. Vooral de psycho is de grootste afvaller. Elke dag ontvan gen we gemiddeld 25 mensen waarvan de helft na de eerste morgen al weer op straat staat en aan het eind van de mid dag een man of vijf overblijven. De vólgende stap die ze moeter; nemen is de Interview Selectie Simulator, de zogenaamde droogvlieger. Vervolgens de strenge medische keuring met als slot de Praktische vliegerselectie. Deze hele fase kan wel meer dan een maand du ren, maar is de kandidaat daar door heen dan wordt hij toegelaten tot de fei telijke vliegeropleiding. Verder zijn wij de enige instantie voor alle civiele vliegers die hier verplicht re gelmatig worden gekeurd. Van deze zo genaamde initiële keuringen zijn er on geveer 10.000 per jaar en het is derhal ve ook onze grootste afdeling. De afde ling psychologie verrichtte tot voor een jaar nog 1000 keuringen per jaar, dat is nu uitgegroeid tot 4500. In de kelder hebben we onze weten schappelijke afdeling waar voor enkele jaren drie man werkten en nu zeven, met een mogelijke uitbreiding voor de toekonist. Zij onderzoeken bijvoorbeeld Het NLRC heet voortaan Aërome disch Instituut. in de lage drukkamers (caissons) of en hoe er op grote hoogte gewerkt kan worden. Tenslotte kennen we onze op leiding en trainingen met onder andere de bekende mensencentrifuge. Momen teel worden cursussen in de hypobare- kamers gegeven, zoals fietstrainingen onder bepaalde druk, die we verrichten op verzoek van het NOC. De bezetting van ons gebouw bestaat momenteel uit zeventig personen en ik moet helaas zeggen dat we helemaal vol zijn. Van daar dat wij, tegemoetkomende aan onze klanten, een jaar geleden een de pendance op Schiphol hebben geopend, waar men uitsluitend medisch wordt gekeurd. Internationaal gezien worden onze keu ringen zeer hoog aangeslagen en daar zijn we met recht trots op. Natuurlijk zijn er teleurstellingen als men niet goedgekeurd wordt. Maar ook deze mensen begeleiden we graag bij even tuele herkeuringen. Verder kan ik mij in mijn vierjarige periode dat ik hier direc teur ben niet herinneren of we ooit wel eens een klacht hebben ontvangen. Op grond van deze verbreding en toe name van arbeid was de renovatie ook noodzakelijk. Sinds 1952 is dit wel de grootste renovatie geweest en zijn wij blij dat Z.K.H. Prins Alexander dit voor ons bijna nieuwe gebouw op dinsdag 3 februari heeft willen openen', aldus prof. dr. Norren. 'Weet je, in mijn vak als radioloog ben ik hetzelfde als de navigator voor de piloot. Ik geef de richting aan, maar de piloot bepaalt hoe dat moet worden uitgevoerd en samen bereiken we dat ene doel wat voor ogen is'. Het was 1971, toen de jonge dienstplich tige militaire-arts Albert van Dalen op 25-jarige leeftijd werd toegevoegd aan het Geneeskundige Detachement van de vliegbasis Soesterberg. Helemaal uit Groningen gekomen maakte hij kennis met deze omgeving en hij begon ervan te houden. Op de bakermat werd theo rie omgezet in praktijk en was er zelfs internationaal overleg met de Ameri kaanse collega's van het 32nd Tactical Fighter Squadron. Eind 1974 volgde de verplaatsing naar een ander Luchtmachtonderdeel tot het einde van de zes jaren militaire medi sche zorg in 1977 begon te naderen. Normaal verlaat de 'tijdelijke' arts de militaire dienst en vestigt zich ergens als huisarts. Van Dalen kreeg het aanbod om te blijven en verder te studeren, wat hij met beide handen aannam. Het be trof radiologie, een specialisatie met veel nieuwe ontwikkelingen en waaraan be hoefte was binnen de krijgsmacht. Hij volgde een opleiding in het academisch ziekenhuis te Leiden en werd daarna geplaatst in Oog en Al te Utrecht. Uitdaging Van Dalen: 'Ik had er vooraf niet direct aan gedacht, maar in de kennismakings- tijd bleek het een enorme uitdaging. Door steeds fijnere technieken zijn we in staat precies vast te stellen 'waar' het probleem zit. Het is niet meer zoals vroeger dat je eerst alles open moet maken om te zien waar en wat het is. We werken niet meer alleen met rönt genstraling, maar ook met radiogolven (MRI) en geluidsgolven (echografie). Bij echografie, wat ik het meest doe, worden geluidsgolven heen en weer ge zonden die net als bij radar sonar, de plek aanwijzen waar zich iets bevindt. Het is hetzelfde als op een kruispunt zonder richtingsborden. De radioloog wijst de bepaalde richting aan waar je het moet zoeken. Dat betekent dat je heel attent moet zijn, want de patiënten vertrouwen hun leven aan jou toe. Dan kun je je geen missers veroorloven en dankzij de wetenschap zijn wij in staat om daarin meestal heel precies te zijn." Nauwkeuriger "Hierdoor kan veel beter dan vroeger vastgesteld worden wat de beste behan deling voor de patiënt is. Ook operaties kunnen veel nauwkeuriger en vaak met een veel kleinere 'snee' worden uitge voerd als de situatie 'precies' in kaart is gebracht. Steeds meer operaties worden samen met de chirurg en de radioloog gedaan. Een samenwerking die je kunt vergelijken met die van een navigator met zijn piloot. De navigator wijst de richting aan en de piloot voert het uit. De afgelopen tweehonderd jaar zijn de meeste mensen aan tuberculose overle den. Dat hebben we nu goed kunnen oplossen. Nu zijn hart- en vaatziekten en vooral kanker de grote bedreiging ge worden. Als artsen lopen we steeds weer tegen nieuwe grenzen aan, maar telkens komen we een stap verder." "We zijn nu zover dat we op gebied van diagnoses, dat wil zeggen er kan meestal nauwkeurig worden vastgesteld wat de afwijking is, heel goed zijn, echter het genezen ervan loopt achter met name ook bij kanker. In Nederland staan we op medisch gebied op een zeer hoog peil, gelijk met onder andere Amerika en Duitsland. We hebben grote voor sprong op bijvoorbeeld Rusland en vele Aziatische en Afrikaanse landen, voor al wat betreft de zorgmogelijkheden. Medische kennis is overigens voor ieder een toegankelijk. Daarbij is het leuk om lezingen te houden over je eigen erva ringen. Zo ben ik het afgelopen jaar onder andere in Cairo en Moskou ge weest. Als je bevlogen bent voor je vak kun je het begrip veertigurige werkweek niet toepassen. Er zijn steeds weer za ken die je aandacht vragen." Elandentest "Ook al lijken veel zaken routine, elke dag is steeds weer een verrassing en sta je soms ineens voor een hele opgave. In mijn werk kun je hetzelfde meemaken als een chauffeur van een auto. Ineens kan zich iets voordoen waarbij je moet ingrijpen om erger te voorkomen. Een soort Elandentest dus. Maar juist daar om is mijn werk als radioloog ook heel mooi." De 52-jarige Van Dalen is sinds kort weer terug op de plaats waar hij begon: Soesterberg. Dagelijks wordt hij niet al leen gevraagd in het AZU, Diacones- senhuis Utrecht, Militair Hospitaal, maar ook elders in het land zoals in het Ziekenhuis Meppel. Een innemende man die sprankelend over zijn specialis me 'radiologie' kan vertellen, maar ook een man die heerlijk spontaan kan la chen en veel gevoel voor humor heeft. "Soesterberg heb ik vroeger leren ken nen en is een leuk dorp; ik overweeg om hier te gaan wonen," aldus kolonel-vlie ger-arts Albert van Dalen. Woensdag 4 februari 10.30 inloopuurtje KBO, Drie Eiken Vrijdag 6 februari 18.00-21.00 chemokar, B. Ballotlaan Zaterdag 7 februari 10.00-12.30 bibliotheek 09.00-12.00 oud papier thv Rabobank 12.00 Nat. Scholieren Skikampioen schap 21.30 KVO-VIKO, Banninghal Zondag 8 februari 13.30 koersbal, Drie Eiken Maandag 9 februari 10.00 koffie-inloopmorgen, Hoeksteen Dinsdag 10 februari 12.30 warme maaltijd, Drie Eiken Woensdag 11 februari 13.00 infomiddag Pruttelpot

Soester Courant | 1998 | | pagina 13