K GROEN j"! Verpleeghuis Daelhoven (1 jaar) gaat personeelsbestand verder uitbreiden H CDA-delegatie op bezoek bij Stichting Zorgcentra Soest Meer aandacht voor kwetsbare groepen aru&hoch eente en re Bank in Soest eicperl ACTUEEL f r eelnemers Informatieavond: woensdag 11 februari WILT URE KIN UW BUDGET? Rabobank BELEG IN ONROERENDGOED RDSIFM CD-receiver SCHOEMAKER VanBreukelen Vast-goed Assurantiën Service bij Schoemaker Jntxl A'meerdan5° Vrouw licht gewond Volksuniversiteit Soest/Soesterberg PAGINA 4 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1998 SOESTER COURANT PAGINA 5 Eerste rondetafelgesprek GL/PS Jazzclub met Rodig- Helmers Quintet Klassiek concert Filmhuis Tim Rodig en Job Helmers. van hun leven verbeteren Uigerswerk te verrichten, enden kunnen zich van ot en met donderdag tussen i.OO uur aanmelden bij J. ter ie afdeling Sociale Dienstver- 1 de gemeente Soest (tel. of van dinsdag tot en met tussen 9.00 en 12.00 uur bij Eijnden van de WB, Smits- el. 6012630. Bij hen kan te- informatie worden ingewon- te worden gelegd. Voor de be- jn tijdelijke parkeerplaatsen ar langs de Klein Engendaal- Weteringpad wordt vanaf van- ;n de Koningsweg en de In- l de riolering vergroot. Dit is dat door de toename van de meer hemelwater via de rio- ït worden afgevoerd. Tijdens lamheden is geen doorgaand ogelijk. De uitbreiding van de iet Weteringpad zal zo moge- ïbruari voltooid zijn. hoeksweg wordt opnieuw be werk zal enige weken in be- n. Tijdens de uitvoering van amheden is op de Driehoeks- doorgaand verkeer mogelijk. Centrale Vo orlic h tmg !Eind januari 1997 verhuisden be woners en personeel van verpleeg huis Daelhoven van een tijdelijk onderkomen op het oude Zonne- glorenterrein naar de nieuwbouw aan de Graanakker in het centrum van Soest, naast de polikliniek van Molendael en het bejaardenoord Molenschot. Het was niet alleen een verhuizing vanuit 2 oude barak ken naar het nieuwste verpleeghuis van Nederland. Het betekende vooral de overgang naar een klein schalige, huiselijke woonomgeving met veel privacy voor de bewoners. In Daelhoven wonen 60 demente oude ren en 18 lichamelijk gehandicapten permanent. Tevens zijn er 12 mensen tijdelijk ter revalidatie opgenomen en bezoeken 12 mensen de dagbehande ling. Vanuit Daelhoven worden ook nog eens 40 verpleeghuisgeïndiceerden thuis verpleegd, zowel in Soest als in Baarn. De combinatie van verpleeghuiszorg thuis en zorg in het verpleeghuis maakt Daelhoven nog steeds uniek in ons land. Dat geldt ook voor de huiselijke sfeer die in het verpleeghuis aanwezig is. In feite bestaat het verpleeghuis uit een straat met een 15-tal huisjes, grand café, eigen supermarkt, kapel, snoezel- en andere activiteitenruimten. Zoals in elk verpleeghuis is er ook de nodige ruim te voor fysio- en ergotherapie, bijvoor- Bel de Rabo Leenlijn 0900-9275 (24 uur per dag) Soest-Baarn 035-6096333 beeld voor degenen die na een zieken huisopname in Daelhoven revalideren. Het afgelopen jaar heeft Daelhoven niet stilgezeten. Samen met het bejaarden oord Mariënburg in Soest is toestem ming van Anova gekregen voor een meerzorgproject in Mariënburg met als doel bewoners van Mariënburg daar langer te laten wonen. De revalidatieafdeling van Daelhoven bleek in nauwe samenwerking met Me disch Centrum Molendael erg succesvol. Dat leidde tot een aanvraag bij Anova om mensen na een ziekenhuisopname thuis te revalideren. Ook die aanvraag is inmiddels gehonoreerd en de thuiszorg afdeling van Daelhoven levert de zorg. Het laatste project vraagt wat meer voorbereiding. Dat is de bouw van woon-zorgvoorziening "De Wiekslag" door woningbouwvereniging SCW in de wijk Smitsveen. Daar zullen eind van het jaar 12 demente ouderen wonen. Voor al die zorg in en buiten het ver pleeghuis heeft Daelhoven inmiddels zo'n 270 medewerkers. Door de ontwik kelingen zal het personeelsbestand van Daelhoven de komende tijd nog verder worden uitgebreid. Informatieavond Verpleeghuis Daelhoven organiseert op woensdag 11 februari, van 19.30 tot 21.00 uur, een informatieavond voor geïnteresseerden die werken of weer willen gaan werken in de gezondheids zorg. Ook wie geen of geen afgeronde opleiding in de zorg heeft is van harte welkom. Er zijn mogelijkheden voor verschillende werktijden en contracten, veel of weinig uren per week. Ook kan er voor de nodige scholing gezorgd wor den. Op de informatieavond wordt verteld over het werken in Daelhoven, er wor den films vertoond en men kan een rondleiding krijgen. Natuurlijk is er ook gelegenheid tot het stellen van vragen. Daelhoven, Centrum voor VerpleegT- huiszorg te Soest, is een verpleeghuis voor 60 psychogeriatrische bewoners en Ergotherapie is belangrijk voor men sen die revalideren in Daelhoven. Foto: Aldo AUessie 30 somatische bewoners en heeft een dagbehandeling voor 12 psychogeria trische bewoners. Daelhoven bestaat in feite uit 15 geschakelde huisjes met ie der 6 bewoners. De huisjes hebben 4 eenpersoons- en 1 tweepersoonska- mer(s). In de zorgvisie van Daelhoven staan aspecten centraal als: kleinschalig heid, privacy, warme zorg, huiselijkheid, respect en multidisciplinaire zorg. Te vens maakt de VerpleegThuiszorg deel uit van Daelhoven. De VerpleegThuis zorg verricht werkzaamheden thuis bij 40 verpleeghuis-geïndiceerde cliënten in Soest en Baarn. Wie woensdagavond 11 februari niet aanwezig kan zijn, kan bellen: tel. 6036300. Daelhoven ligt aan de Graan akker 11 (zijstraat Beukenlaan). Post adres: Graanakker 11, 3762 BS Soest. U wilt minder werken! of stoppen! Voor de particulier, praktische tips over aan/verkoop en verhuren van panden. Bel voor een persoonlijk gesprek om te kijken naar panden, en te praten over beleggen. Tel: 035 - 602 78 52 ;en eventuele vergunning kun- imaking kenbaar maken bij de 3760 CA Soest, telefoonnum- Datum Verzending: 30-01-1998 30-01-1998 30-01-1998 30-01-1998 30-01-1998 30-01-1998 30-01-1998 binnen 6 weken na verzending i burgemeester en wethouders Rl1998 pdracht verlenen om een ldhulpverleningsbeleid te net verbetering en uitbreiding anbod. tig het voorstel van de 3VW de ingediende bezwaren dat plan verleende ing te handhaven. met uitbreiding bijgebouwen •rwaarden. r berichten conform iet 1 op nog beschikbare 2 elders in gemeente. latsen voor het politiebureau •likliniek en 10 parkeer- het gemeentehuis aanwijzen :erplaatsen. Donderdagavond (29 januari) heeft een CDA-delegatie bestaande uit raadsleden en kandidaat-raadsle den een bezoek gebracht aan de Stichting Zorgcentra Soest. Deze stichting omvat drie bejaardencen tra, t.w. Groot-Engendaal, Molen schot en De Heybergh (Soester- berg). De delegatie heeft zich door de directrice mevrouw Vischer o.a. laten informeren over de volgende j onderwerpen: l Momenteel is er sprake van wachtlijs- n; niet iedere hulpbehoevende oude- kan direct geplaatst worden. Zeker noet er met enige zorg naar de toe komst gekeken worden. Het aantal ouderen dat aangewezen is op een ver zorgingstehuis zal toenemen. Het is van belang om de landelijke normen hierop aan te passen. De CDA-delegatie zegde toe deze problematiek via de CDA-lij- nen bij de Tweede Kamerfractie onder de aandacht te brengen. In de verschillende bejaardencentra zijn vele vrijwilligers actief. Hun inzet wordt zeer gewaardeerd. De werkzaamheden die uitgevoerd worden lopen sterk uit een, een wandeling met een bewoner, voorlezen of gewoon er zijn. Door de mate van hulpbehoevendheid neemt de druk op het vaste personeel toe. De te huizen kunnen best nog wat meer vrij willigers gebruiken. Voor sommige ac tiviteiten ontbreken de financiën. Aan de CDA-raadsleden werd gevraagd of van gemeentewege wellicht een bijdra ge geleverd kan worden aan deze bij zondere activiteiten. Via een fonds met een relatief gering bedrag zou veel goeds Wij zijn geselecteerd Onkyo-dealer. Daar zijn we trots op en het geeft u een stuk zekerheid. U kunt bij ons kennismaken met een topmerk geluidsapparatuur dat zich richt op de serieuze luisteraar. Daarom zouden Onkyo en u wel eens een perfecte combinatie kunnen zijn. CR-70R 1198," Het is natuurlijk niet toevallig dat Onkyo als eerste op de markt kwam met deze HiFI CD-receiver. U behoeft alleen maar de luid sprekers aan te sluiten om te genieten van FM ontvangst met RDS of van uw favoriete CD's. Wij nodigen u graag uit voor een demonstratie en een goed advies Voor iets meer geld een klasse beter BURG. GROTHESTRAAT 9, 3761 CJ SOEST TELEFOON 035 - 601 03 44 gedaan kunnen worden. Vele zorgvoorzieningen in Soest zijn op het Dalplein geconcentreerd. Wat be treft de infrastructuur kan het niet be ter. Toch moet geconstateerd worden dat de samenwerking tussen deze voor zieningen achterblijft. Er zou veel meer afgestemd kunnen worden en meer van eikaars dienstverlening gebruik gemaakt kunnen en moeten worden. Hierover vinden momenteel gesprekken plaats. De CDA-delegatie zal de voortgang hiervan kritisch blijven volgen. Bart Krol concludeerde aan het eind van het gesprek dat de ontmoeting zeer zinvol was geweest. De ouderenzorg staat niet stil. Het is zeer goed voor po litici om van nieuwe ontwikkelingen en inzichten op de hoogte te worden ge bracht. Op basis van deze informatie zal het CDA ook de komende periode weer met de nodige initiatieven komen. De CDA-delegatie bestond uit Bart Krol, Els de Waard, Besseline Gerritse, Mar- greet van Roomen en Henk Koning. 'Milieudag' Op zaterdag 31 januari bezocht het CDA in het kader van hun "Milieudag" Harry van Es papierrecycling in Soester- berg, het gemeentelijke afvalstoffenpark de "Schans" en Spullenhulp. Bij Van Es kreeg het gezelschap een rondleiding door dit moderne bedrijf. Gesproken werd er o.a. over de manier van inzame ling van oud papier, de rol van de vere nigingen daarbij en de effecten van de economische crises in Zuid-Oost Azië op de markt voor oud papier. Op de Schans stond vooral de toekom stige situatie van de gemeentelijke rei niging centraal zeker nu er gewerkt wordt aan een verdergaande samenwer king met de gemeente Zeist op dit punt. Bij Spullenhulp stond natuurlijk de in- zameling van textiel ter discussie. Spul lenhulp moet meer gaan betalen voor het textiel dat ze uit inzamelcontainers van de gemeente koopt. De mate waar in is ter discussie. Spullenhulp wil wel meer gaan betalen maar wil dat ook dat de kwaliteit van het aangeleverde textiel omhoog gaat. Met name wilde Spullen hulp meer dan in het verleden het ge val is betrokken worden bij het gemeen telijke afvalbeleid. De kans om dat oude en nieuwe CDA-raadsleden nog eens haarfijn uit te leggen lieten zij zich niet ontgaan. Heeft u een hypotheek én een dure lening? Dan betaalt u onnodige hoge maandlasten. Dat kan gewoon anders! Wij hebben daarvoor een perfecte oplossing. Gebruik maken van de overwaarde van uw woning (het positieve verschil tussen hypotheek en marktwaarde). En daar kunt u honderden guldens mee besparen. Hoe? Eigenlijk heel simpel. Een deel van de overwaarde gebruikt u om die dure lening af te lossen en bovendien betaalt u straks ook nog eens minder voor uw hypotheek. Reken maar uit dus. Want wij bieden al een hypotheek aan met 3.1% rente. Meer weten? Bel dan nu met één van onze adviseurs. Wij rekenen graag voor u uit hoeveel u vanaf nu kunt besparen. U kunt ons bereiken op telefoonnummer (035) 601 79 62. Ook zaterdags van 09.00 tot 13.00 uur. Koninginnelaan 40, Postbus 471,3760 AL, Soest, E-mail-adres: vbreukel@worldonline.nl "Het gaat goed in Nederland, maar waarom wordt er afgerekend op juist de kwetsbare groepen", aldus het Tweede Kamerlid mevrouyv Singh Varma van GroenLinks zon dagmiddag in het Gildehuis bij GroenLinks/Progressief Soest. Tijdens het eerste rondetafelgesprek van lijst zeven vertelde zij dat de ouderen zorg het belangrijkste item wordt bij de landelijke verkiezingen en dat de geld stromen uit Den Haag voor de kwetsba re groepen in gemeenten niet mogen verdwijnen in de algemene middelen of mogen worden aangewend voor de aan schaf van lantaarnpalen. GroenLinks pleit voor een verhoging van het budget van 2,3 procent. Me vrouw Varma meent dat het werk in de zorgsector nodig opgewaardeerd moet worden door een betere betaling en een betere opleiding, door een éénloket-sys teem in de gemeente en door een hoge re vergoeding voor vrijwilligers. Wat dat laatste betreft heeft het parlement vorig jaar een motie van GroenLinks (2000 gulden per jaar) kamerbreed aanvaard, maar minister Melkert weigert de mo tie uit te voeren en besloot de vorige maand de 1200 gulden die een vrijwil liger nu krijgt, te verhogen tot slechts 1400 gulden. Koopkracht Eenzelfde soort kritiek liet senioren- voorlichter Piet Pieren horen, die "een grote onrust" had gesignaleerd onder de ouderen in Soest en Soesterberg, die getroffen zijn door een forse ingreep in hun maandelijkse inkomen. "Ik kon Wim Kok wel op zijn gezicht slaan, toen hij de vorige week voor de televisie meedeelde, dat "binnenkort" de koop kracht weer "gerepareerd" zal worden. De ouderen zijn deze gelegenheidswet geving beu." Pieren herinnerde zijn toehoorders er aan dat gedurende de veertig jaar dat hij werkzaam was bij de uitvoering van de sociale wetgeving, vóóraf overleg ge pleegd werd met die instanties over de consequenties van nieuwe wetten op dit terrein. Dat gebeurt nu niet meer. Hij brak ook een lans voor de komen de actie "Omzien naar elkaar", een pro ject voor eenzaamheidsbestrijding van de SWOS. "Ook op dit gebied kom ik in Soest veel ellende tegen." Het derde forumlid over het ouderenbe leid, de heer Theo Holleman, vroeg aan dacht voor de financiële problemen en de werkdruk bij de patiëntenorganisa ties in de provincie Utrecht. De voor lichting en het informatie- en klachten bureau van het prov. patiënten-consu mentenplatform (PPCP), waarvan hij voorzitter is, verdienen in Soest meer belangstelling voor en kennis van hun werk dan nu het geval is. Ter plekke werd een aantal afspraken gemaakt voor een informatief programma via Radio Soest. Wachtlijst Eén van de aanwezigen merkte tijdens de discussie na de pauze op dat Dael hoven weliswaar "een plaatje" is, maar dat nergens in de regio de wachtlijst zo groot is als in Soest. Ook werd nog uit voerig stilgestaan bij het veiligheidsge voel op straat, de administratieve romp slomp van de overheid en de knelpun ten in de thuiszorg bij gehandicapten, rondetafel-voorzitter en lijsttrekker Ans Mann beloofde dat haar partij zich zal V.l.n.r. Theo Holleman, Piet Pieren, Tara Singh Varma en Ans Mann. blijven inzetten in de lokale politiek voor de kwetsbare groepen in de Soes- ter samenleving en "het onpersoonlijke zal bestrijden" (titel verkiezingspro gram). De bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door Raymond ter Horst. Het tweede rondetafelgesprek, in het Gildehuis, vindt plaats op zondag 22 februari over het jongerenbeleid in Soest. u jaar repareert Schoemaker YfóJtJ beeld, geluid en huishoude- lijkeapparaten. Ak Eigen monteurs verzorgen snelle jfiHMr en vakkundige Oir y|||i reparatie. Nu ook >2jSfc op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert (g) Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Bij een botsing op de Stadhouderslaan heeft een 84-jarige vrouw een snee in haar arm opgelopen. Ze stak woensdag de Stadhouderslaan over en werd aan gereden door een 81-jarige automobilist. m Di Lassostraat 65", tel. 6022195 Cursus Dinsdag 10 maart van 19.30-21.30 uur, start de cursus "kies je kleur". Mevrouw S. Bergsma laat in drie lessen van 2 uur zien hoe men met gebruik van de juiste kleuren en belijning van kleding, make- up en accessoires de uitstraling van zijn persoonlijkheid positief kan versterken. Men leert hoe men met minder kleding stukken meer combinaties kan maken en hoe men miskopen voortaan kan voorkomen. Opvoeding Peuters spelen met de afstandsbedie ning. Of steken hun vinger in de schuimkraag van papa's bier. Kleuters spelen met lucifers. Oudere kinderen lijkt een sigaretje wel spannend. En voor u weet willen ze meedrinken op een ver jaardag. Wat kinderen spannend vinden, is niet altijd zonder risico. Wanneer moet u zich zorgen gaan maken? Mevrouw E Koomen, medewerker van Centrum Maliebaan, Centrum voor ver slavingszorg, zal in haar lezing "Wat zijn drugs eigenlijk" uitgebreid bij deze vra gen stilstaan. Deze lezing wordt gehou den op donderdag 12 maart van 19.30- 21.30 uur. Kosten f 5,-. Cursussen Verder starten in februari de cursussen Spaans/Frans en Italiaans op reis, Tif- fany, Vaarbewijs 1. Hiervoor zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Voor informatie en inschrijving: Volks universiteit Soest/Soesterberg, gebouw Orlando, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195. Openingstijden: maandag 13.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. V' Zaterdag 7februari In de jazzclub van Artishock is op zater dag 7 februari het Rodig-Helmers Quintet te horen. De musici studeren binnenkort af aan het Hilversums con servatorium. Een van hun inspiratie bronnen is de muziek van Wayne Shor- ter. De groep speelt een aantal stukken van deze befaamde tenorsaxofonist, maar ongeveer de helft van hun reper toire bestaat uit eigen composities. De bezetting van het Rodig-Helmers Quin tet: Job Helmers (baritonsax), Tim Ro dig (tenorsax), Agmar Magnusson (pia no), Domnik Mack (bas), Jens Düppe (drums). Aanvang 21.00 uur. Zondag 8 februari Het blaaskwintet Terra speelt vanaf 15.00 uur werken van de Nederlandse componisten Arthur Meuleman, Jur- riaan Andriessen, Hugo de Groot en Anton Averkamp. Een entreebewijs kost 12,50 gulden. Maandag 9 februari In het Filmhuis begint om 20.00 uur de vertoning van 'Gordel van Smaragd', een rolprent van regisseur Orlow Seun- ke en met hoofdrollen voor Bram van der Vlugt, Esmée de la Bretonière en Pierre Bokma. Het verhaal speelt zich af in Neder- lands-Indië. Theo Staats komt daar in 1939 aan om op de plantage van zijn oom te werken. Hij krijgt een verhou ding met Ems, een Indo-Eüropese vrouw die getrouwd is met de veel oudere, vermogende Herman. Na de inval van de Japanners in 1942 wordt Theo opgepakt. Ems redt hem van de dood door zich aan een leidinggevende officier te geven. Terwijl Theo in een kamp belandt, ziet Ems haar sociëteit onder druk van de Japanners verande ren in een bordeel. Na de oorlog blijken de tegenstellingen tussen Theo en Ems te groot. Hij wil het koloniale leven her vatten, terwijl Ems steeds meer sympa thie voelt voor het streven naar onaf hankelijkheid. Aanvang: 20.00 uur; Entree: 9,00 gul den; cjp/65+ 7,00 gulden.

Soester Courant | 1998 | | pagina 5