Hulleman optiek 1 'In Soest-Zuid aandacht voor elkaar, woonomgeving en verkeer nodig' U OOGT GOED EN U ZIET PERFECT Handig, zo'n Expert! 1 ACTUEEL) eicpert SCHOEMAKER Vallei College Internationaal Cursus Nederlands en computer bij ROC de Amerlanden Wat te doen na VBO of Mavo? INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS -^GlM/WOENSDAG 4 FEBRUAR11998 SOESTER COURANT CDA wil zitbanken laten sponsoren door banken SU DAAR WORD JE WIJZER VAN Nieuw aanbod per februari 1998: Politie controleert fietsverlichtingen Vrouw aangereden Geld en laptop uit bedrijf ontvreemd Hersenschudding man na val met fiets Voorlichtingsdag Beroepsonderwijs INTSRECHTBANK TE ILLISSEM ENTEN SEMENT is GEËINDIGD door hel»! rUITDELINGSLIJST d.d. 26 januari^' gGELSMAN, geboren op 2 februari i- JN Utrecht, Filipijnen 88, h.o.d n HIELEN, gevestigd te 3764 cjftw nd, nr. 31523, lanskerkhof 15, Postbus 1454,3500^ itie op het industrieterrein te Soest i» UIMTE met eigen opgang. IndeliiMk amer, voorzien van kitchenette tob,! Bfoon-/faxaansluiting. Kan evenl»,- n gehuurd. Reeds in maart kan dj Indien u geïnteresseerd bent belto- 35-601 32 40 en vraagt u naar dit Hilhorst Huurprijs nader overeen tei^ PAGINA 7 BEWONERS VERENIGING SOEST-ZUID SPREEKT MET: BART KROL De Bewonersvereniging Soest-Zuid gaat - vooruitlopend op de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen - het gesprek aan met de lokale politiek. De fractievoorzitters van alle Soester politieke partijen worden in willekeu rige volgorde door de Bewonersvereniging aan de tand gevoeld over ac tuele zaken en brandende kwesties die bewoners van Soest-Zuid bezig houden. Het gebied van de Bewonersvereniging wordt begrensd door de spoorlijn Soest-Den Dolder, Ossendamweg, Vondellaan, Birkstraat, de gemeentegrens en de spoorlijn Amersfoort-Den Dolder uitgezonderd de kom Soestduinen). De gesprekken vinden plaats in het hart van dit ge bied: restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestruat. De Soester Courant heeft zich bereid getoond de gesprekken met de fractievoorzit ters te publiceren. Vandaag Bart Krol, CDA-fractievoorzitter. Informatie over de Bewonersvereniging Soest-Zuid verkrijgt men bij de voorzitter C. Pronk: 035-6015116. Diste )R 36 cht over weilanden. 3te inpandige garage en gr« risch zonnescherm, tuinhuis! en vijver. Ind. huis: hal, mels woonkamer 57m2, open kei naar terras 1 e verd. overloo,- Ider. Badkamer met ligbader tapkamers. VRAAGPRIJS/6SO.OOO, (1973) met c.v.h, taal grondoppervlak: 194 m2. 'ken, inpandige berging, toilet mers, badkamer en overloop. zolder met grote kamer en groenvoorzieningen en ruime lilil op prachtig perceel 3p de achterliggende weide. 3n om ook totale nieuwbouw eging te nemen. Nu of in de ensuite, serre, keuken, kel- 2 slaapkamers, balkon, bad- loop. Vaste trap naar zolder ïbouwd tot praktijkruimte en 'De Vondellaan: je zal er maar wo nen." CDA-fractievoorzitter Bart Krol is fel. In zijn gesprek met de Bewonersvereniging Soest-Zuid tgt hij, ja smeekt hij bijna, om idacht voor de verkeersproble men, die Soest (Zuid) de komende jaren te wachten staan. Voor Soest- Zuid schetst Krol - bij ongewijzigd beleid- een spookscenario. Krol: "Op de Ossendamweg-Birkstraat ituurlijk nu al een onvoorstelbare ïersstroom. De gemeente heeft de Ingsweg als een hoofdader aange- ïn. Ondertussen denkt Amersfoort j aan de aanleg van de West-tangent van af de Stichtse rotonde naar, zeg maar, de oude autosloperij. Dit terwijl het verkeer in Soest-Zuid nu al een probleem is. Kijk naar de Bartolottilaan, de Birk straat. Daar komt nog eens bij dat we weten dat er een autonome groei van het autoverkeer plaatsvindt. Dat bete kent een intensiever gebruik van de Ko ningsweg. Tel hierbij de ontwikkelingen in Amersfoort en je weet dat dat niet goed kan gaan... Onaanvaardbaar "Dat kun je de mensen niet aandoen," zo vindt Krol. "Deze problemen kun je met een tunneltje niet oplossen (onder het spoor bij de Ossendamweg, red). Ik vind het onaanvaardbaar dat we dit op ons af laten komen. Dit gaat de komen de tien jaar gebeuren. Voor Soest een rampzalige ontwikkeling. De Vondel laan: je zal er maar wonen..." Krol windt er geen doekjes om. Ook in het gesprek met de Bewonersvereniging Soest-Zuid stelt hij dat de christen-de mocraten voor een duidelijke oplossing kiezen voor de verkeersproblemen, on der meer in Soest-Zuid; de aanleg van de rondweg door de polder langs het spoor Amersfoort-Baarn. "Natuurlijk, de Koningsweg zal een belangrijke route blijven voor Soest," beaamt ook Krol. "Maar voor al het andere verkeer moet het onaantrekkelijk worden gemaakt nog langer door Soest te rijden. Richt voor mijn part in alle woongebieden 30- km zones in, met uitzondering van de doorgaande wegen. De rondweg komt er," zo is Krols stellige overtuiging. "Al maak ik het misschien niet meer mee, politiek gesproken." De Bewonersvereniging Soest-Zuid plaatst hier als kritische kanttekening bij dat de verkeersstroom Amersfoort-Bar- tolottilaan-Van Beuningenlaan-Soester- bergestraatweg-A28 met de aanleg van een rondweg niet verholpen is. Datzelf de geldt voor het (sluip)verkeer dat van uit Overhees niet via de hoofdwegen, maar via de Foekenlaan-Esdoornlaan- Dennenweg/Heideweg de A28 tracht te bereiken. Eenzaamheid Overigens stond het gesprek met de Bewonersvereniging Soest-Zuid in res taurant Van den Brink niet alleen in het teken van het verkeer. Met de verkiezin gen in het vooruitzicht was de Bewo nersvereniging ook benieuwd naar de voornemens van het CDA als het gaat om het vergroten van de veiligheid en leefbaarheid in de buurt, het bestrijden van eenzaamheid onder ouderen en het organiseren van "wijkbeheer met behulp van wijkcontactpersonen", zoals de CDA-afdeling Soest/Soesterberg zich dat heeft voorgenomen. Krol begon zijn (politieke) leven in Soest overigens in Soest-Zuid, in een appartement boven Hooijer aan de Soesterbergsestraatweg. De fractievoorzitter zelf is in de kracht van zijn leven, maar de bestrijding van de eenzaamheid onder ouderen hebben hij en zijn fractie tot speerpunt van be leid gemaakt. Krol: "Het gaat hier om een hoofdprobleem in onze samenle ving. Hier, in Soest-Zuid, gaat het om [•Tg] ipandige garage en root (praktijk)-souterrain (65 m2. m2, keuken met inbouw- inex doucheruimte, toilet en rote slaapkamers, opkamer, t overloop. Het souterrain is :hikt voor praktijk aan huis, )kamer(s). Ligging direkt bij Kien, winkels en het N.S.-sta- at5l s op 6.600 m2 grond, bijgebouwen (uit te bouwen omgeven door een fraai aan- aam verbouwd, waarbij kwa- iad. in de zijvleugel van het esentatief vertrek van circa 'tudeerruimte. ïuken, bijkeuken, kelder, toi- 1e verdieping: 2 slaapka- irloop. 2e verdieping: ruime nte. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM 10.00 TOT 14.00 UUR BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 035 - 601 38 59 mensen in grote huizen die na het ver trek van hun kinderen of het overlijden van hun partner in eenzaamheid terecht komen. Ik vind het onaanvaardbaar dat wij dit als samenleving en als overheid laten gebeuren. Van eenzaamheidsbe- strijding hebben wij een hard punt ge maakt. Op dit moment zijn er veel men sen en organisaties die zich met dit on derwerp bezighouden: de kerken, de SWOS, de ouderenbonden. Maar alle maal los van elkaar. Ik vind het een taak van de overheid om de vrijwilligers te coördineren en aan te sturen om de een zaamheid te bestrijden. Het is toch on aanvaardbaar dat iemand dagen dood in zijn huis zou liggen op de Heideweg?" Coördinator Op initiatief van het CDA, en met steun van de voltallige raad, is inmiddels een coördinator 'Eenzaamheidsbestrijding' aan het werk gegaan. Bedoeling is dat deze coördinator in actie komt zodra ergens eenzaamheid wordt geconsta teerd. Hij/zij kan de juiste instantie in schakelen. Krol: "Vanuit mijn CDA-ge- dachte zou het natuurlijk het mooiste zijn als de bewoners zélf in actie komen. Ik heb het 't liefst als de mensen het zelf regelen. Maar ik weet ook dat we in een samenleving wonen waarin dat niet meer gebruikelijk is. Dan vallen er ga ten. De overheid is altijd de tweede keus..." Politie Op het gebied van de veiligheid en leef baarheid in Soest-Zuid geldt volgens Bart Krol de keerzijde van hetzelfde verhaal. De CDA-fractievoorzitter: "Op het gebied van de veiligheid in de wijk zijn we de verkeerde weg opgegaan. We hebben al gauw de neiging om direct de politie te bellen, omdat die ervoor is in gehuurd. Maar de politie kan er in veel gevallen niet voor opdraaien; niet met die twee auto's die hier rondrijden. De bewoners moeten zelf ook wat onderne men om de leefbaarheid en veiligheid in de buurt te vergroten. De overheid kan niet alles regelen en daar zijn we ook niet voor." Hoe denkt Krol deze zogenaamde "zelf redzaamheid" van de burgers te vergro ten? "Op de eerste plaats moeten we natuurlijk zorgen voor voldoende poli tiemensen en middelen op straat. Tege lijkertijd moet de overheid de burgers goed voorlichten: Ze zijn er, maar ze kunnen alleen werken als u ook mee werkt..." Wijk-contactpersonen Om de leefbaarheid en veiligheid in wij ken, zoals Soest-Zuid, te vergroten, denkt het CDA ook aan het instellen van zogenaamde wijk-contactpersonen. Een soort "liaisons" tussen bewoners en overheid. Krol: "Het zou goed zijn als de wijk of straat zich wat meer verant woordelijk zou voelen voor het reilen en zeilen in de straat. Een wijk-contactper- soon kun je op alle gebieden een rol la ten spelen: eenzaamheidsbestrijding, verkeersonveiligheid, sociale onveilig heid, etc. Voor het handhaven van de veiligheid in de buurt zou deze contact persoon moeten beschikken over een rechtstreeks telefoonnummer met de politie en voor de problemen op ande re terreinen, zoals losliggende stoepte gels of overhangend groen, moet de ge meente. Voor de bestrijding van de een zaamheid in de buurt kan het contact persoon zich wenden tot de coördina tor." Het CDA wil contacten in de bevolking onder meer bevorderen door het plaat sen van zitbanken in woonwijken, zoals Soest-Zuid. Eventueel door middel van sponsoring. Een "ABN/AMRO-zit- bank" op bv. de Heideweg zou dus tot de mogelijkheden moeten behoren? Krol lacht: "Eén bank heeft al serieus belangstelling getoond." Welke bank dit is wil het CDA nog niet kwijt... Extra lage prijzen door gezamenlijke inkoop van 3000 Experts in Europa. i Gratis Expert All-Risks-Garantie (bij aankopen boven 490,-). I Gratis Thuisbezorgen en Aansluiten. (iMl) Vakkundige en snelle service. Gratis Geluidsgarantie. 'f Gratis Video-onderhoud. Gratis Omruilgarantie. Modern betaalgemak met vryv o.a. de Expert Creditcard. §®3.. Of u nu voor een batterij of voor een wasautomaat komt. Schoemaker neemt altijd de tijd voor u. En geeft u in een handomdraai een persoonlijk, deskundig en eerlijk advies. En als u na uw aankoop nog vragen hebt, komt u toch gewoon weer even langs? BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TEL 035-6010344 Aanstaande zaterdag start op het Amersfoortse Vallei College de in ternationale week. Leerlingen uit de vierde klassen havo en vwo ver welkomen dan hun partners uit di verse Europese landen om samen te werken aan verschillende projec ten. Er zijn dit schooljaar liefst negen ver schillende onderwerpen. Er zijn twee zogenaamde werkervaringsprojecten met Engelse scholen uit Ansford en Market Rasen. Er is een sportproject samen met de Franse partnerschool uit Macon en de Engelse school in Market Rasen. Met de school in Spanje (Mos- toles) wordt een water- en voedselpro- ject uitgevoerd. Nieuw i£ het onder werp 'bouwstijlen' dat samen met de Italiaanse partner uit Vercelli gereali seerd wordt. Voor de vierde klas-leerlin gen, die allemaal deelnemen, biedt het uitwisselingsprogramma kansen om unieke ervaringen op te doen. De basis van deze sterk ontwikkelde loot aan de stam van het Vallei College is dat de leerlingen door deelname aan het school- en gezinsleven van hun Europe se partners ondergaan dat Europa veel gezichten kent. Het afbreken van voor delen en ontdekken dat zaken waar wij in Nederland soms zo overtuigd van zijn ook heel anders benaderd kunnen worden, is buitengewoon vormend. Onderwerpen zoals het dragen van schooluniformen, de mate waarin leer lingen verantwoordelijkheid mogen dra gen voor het eigen handelen, de voor- en nadelen van 'single-sex' scholen, het imago van Nederland, de wederzijdse vooroordelen en de typische nationale kenmerken van de deelnemende landen leveren veel stof tot discussie. Een van de projecten, waar dit goed tot zijn recht komt is een uitwisseling met een Ierse meisjesschool uit de omgeving van Du blin. Het is een bijzondere ervaring om op deze school, die gehuisvest is in een oude abdij aan de Ierse zee, te ontdek ken wat de positieve kanten zijn van deze manier van onderwijs. Na het bezoek van de Europese part ners aan Amersfoort, vindt eind maart het tegenbezoek plaats en trekken de scholieren van het Vallei College Euro pa in. Dat het Vallei College in de loop der jaren een dergelijke uitgebreid program ma heeft kunnen ontwikkelen komt mede door ondersteuning van het Eu ropees Platform, van waaruit interna tionalisering van het Nederlands onder wijs wordt gestimuleerd. Door de voor- lopersrol van het Vallei College levert de school als 'klankbordschool' een belangrijke bijdrage aan de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied. In de Nederlandse les komt o.a. grammatica, spelling en de nieuwe spelling uitgebreid aan bod. Er wordt tevens aandacht besteed aan o.a. de boekenweek, gemeente- raads- en landelijke verkiezingen. Er is volop gelegenheid om met tek sten op de computer te werken. In de computerles kan men in eigen tempo en op eigen niveau werken met het tekstverwerkingsprogramma WP5.1 en Windows 3.11. Tijd: vrijdagochtend van 9 tot 12 uur. Aantal lessen: 19. Kosten: f 175,- ind. lesmateriaal. Tijdens de schoolvakanties is er geen les. Voor de computerlessen is het niet nodig dat men thuis in het bezit is van een computer. Toelatingseisen: Deze cursus is bedoeld voor mensen die enkele jaren voortge zet onderwijs hebben gevolgd of een verouderde vervolgopleiding hebben (mulo bijv.). Er is kinderopvang aanwe zig. Aanmelding/informatie: maandag t/m donderdag 9.30-15.00 uur, Orlando- gebouw, eerste verdieping, Di Lasso- straat 65, tel. 6025771. Postadres: Post bus 176, 3760 AD Soest. Bij twee controles heeft de politie in to taal 21 fietsers bekeurd, omdat de ver lichting van hun tweewieler niet in orde was. Op de Beetzlaan liepen vrijdag avond tussen zeven en acht uur elf fiet sers tegen de lamp, 's avonds schreef de politie tussen half acht en half negen tien bonnen uit op de Beukenlaan. Op de Hellingweg werden vrijdagmid dag twee automobilisten verbaliseerd, omdat ze het inrijverbod hadden gene geerd. Met verwondingen aan haar gezicht is een 51-jarige Soesterse dinsdag naar het ziekenhuis gebracht. Ze was op de hoek van de Willaertstraat en het Minstreel pad aangereden door een automobilist die linksaf sloeg. De vrouw kwam met haar fiets ten val. Bij een inbraak in een computerwinkel aan de Dillenburglaan hebben inbrekers een laptop en een kassala buit gemaakt. In de la zat een bedrag van ongeveer duizend gulden. De inbraak werd zon dagmorgen om vier uur gepleegd. Een hersenschudding is de pijnlijke her innering die een 23-jarige Amersfoorter heeft overgehouden aan een valpartij op de Dalweg. Hij fietste daar donderdag morgen om acht uur en moest afrem men, omdat de spoorbomen dichtgin gen. Door de ijsvorming op het fietspad gleed hij onderuit, waarbij hij met zijn hoofd tegen een paal op het voetpad stootte. Het arbeidsbureau Amersfoort en de VBO/Mavodecanenkring regio Eemland organiseren voor de 23ste maal een "Voorlichtingsdag Be roepsonderwijs". Op donderdag 12 februari worden 1300 leerlingen verwacht op het Meerwegen Colle ge, vestiging Corderius op de Lam- bert Heijnricsstraat 23 in Amers foort. Het betreft leerlingen uit de derde klas sen van het Voorbereidend Beroepson derwijs (VBO) en Mavo. 19 Scholen of afdelingen van scholengemeenschappen uit de regio nemen deel. Bijna 35 voorlichters afkomstig uit het vervolgonderwijs geven de leerlingen meer inzicht in beroepsonderwijs na VBO of Mavo. Zeker nu de nieuwe Wet Educatie en Beroepsonderwijs (WEB) ingevoerd is met zijn veranderde onder wijsstructuur, leerwegen, niveaus etc. een zeer gewenste gebeurtenis. Rich tingkeuze (VBO) en vakkenpakketkeu ze (Mavo) zullen daar op afgestemd moeten worden. Aan de hand van een enquêteformulier hebben de leerlingen vooraf kunnen aangeven over welke vervolgmogelijk heden ze geïnformeerd willen worden. Maximaal kunnen ze drie bijeenkom sten bijwonen. De beroepskeuzevoorlichter van het ar beidsbureau Amersfoort, Jan Kroon, merkt dat leerlingen in toenemende mate geïnteresseerd zijn in hun kansen op de arbeidsmarkt. Daarnaast merkt hij ook een sterke tendens bij de leerlin gen om rekening te houden met de ei gen mogelijkheden en interesses. Een terecht uitgangspunt volgens Kroon. Zo valt te signaleren dat leerlingen in vergelijking met voorgaande jaren een grotere belangstelling aan de dag leggen voor opleidingen/beroepen in de tech nische sector. Ook de agrarische sector en milieuhoek zitten in de lift. De administratieve sector en het toerisme krijgen minder belangstelling. De horeca profiteert hiervan. De verpleging en verzorging handhaven zich op hetzelfde niveau, terwijl de sport en uniformberoepen ten gunste van de sociale vervolgopleidingen/beroepen minder belangstelling krijgen. zaterdag 7 februari Open Huis: Het Baamsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30 - 13.30 uur. Informatieochtend: Meridiaan College, vestiging Het Nieuwe Eemland, voor gymnasium, atheneum, havo en mavo, Daam Fockemalaan 12, Amersfoort. Vanaf 10.00 en 11.00 uur in gebouw Constatijn. Open dag: Waldheim Mavo, Vondellaan 2, Baarn. Van 10.00-12.30 uur. Open dag: S.G. De Koppel, voor vbo en ivbo, Hooglandseweg-N. 55, Amersfoort. Van 9.30-12.30 uur. maandag 9 februari Informatieavond: Meridiaan College, vestiging Het Stromenland, locatie Liendertseweg, Amersfoort, voor mavo, mavo-vbo en vbo. Vanaf 19.00 en 20.00 uur. Informatieavond: Meridiaan College, vestiging Het Stromenland, locatie Uraniumweg, Amersfoort, voor mavo, mavo-vbo, vbo en 1 vbo. Vanaf 19.00 en 20.00 uur. dinsdag 10 februari Voorlichtingsavond: Griftland College, voor vwo, havo en mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 20.00 - 21.30 uur. Informatieavond: Vallei College, voor atheneum, havo en mavo, Paladijnenweg 11Amersfoort. Van 20.00 - 22.00 uur. woensdag 11 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Vraag een uitnodiging bij ons aan. Open huis: Groenhorst College, voor agrarisch onderwijs, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Van 13.30-16.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Informatieavond: Meridiaan College, vestiging 't Hooghe Landt, voor vwo (met Latijn), havo en mavo, Trompetstraat 1, Amersfoort. Vanaf 19.30 uur. zaterdag 14 februari Open school: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest. Van 10.00-12.00 uur. Open dag: Griftland College, voor vwo, havo en mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 10.00-13.00 uur. Open huis: Vallei College voor atheneum, havo en mavo, Paladijnenweg 11, Amersfoort. Inloopprogramma van 9.30-12.30 uur. maandag 16 februari Voorlichtingsavond: Waldheim mavo, Vondellaan 2, Baarn. Vanaf 20.00 uur. Open huis: Vallei College voor atheneum, havo en mavo, Paladijnenweg 11, Amersfoort. Inloopprogramma van 19.30-22.00 uur. dinsdag 17 februari Informatieavond: Meridiaan College, vestiging Het Stromenland, locatie Sweelinckstraat, Amersfoort, voor individueel gericht mavo. Vanaf 19.30 uur. woensdag 18 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Vraag een uitnodiging bij ons aan. Open huis: Groenhorst College, voor agrarisch onderwijs, Dierenriem 2, Maartensdijk. Van 13.30-15.30 uur. dinsdag 3 maart Informatieavond: Meridiaan College, vestiging Het Stromenland, locatie Liendertseweg, Amersfoort, voor mavo, mavo-vbo en vbo. Vanaf 19.00 en 20.00 uur.

Soester Courant | 1998 | | pagina 7