SL Usf3 Karnaval is meer Btb&BBSBB ■n OOGT IPrinsengalerij Ider Narre Knollen De Prinsenwagen Prins Berend de lucht in Buit eruit Een woord van een raadslid NTRUM b.y. kers? I74 PAGINA 16 - A/OENSDAG 11 FEBRUAR11998 B - SOEST 01 28 83 00 -18.00 uur. r. tenkas gesloten. SUBARU e auto's 3 keuze in: uzen ïnbranderij! 35-6018491 •I. 035-6022600 KNOLLENKRANT PAGINA 17, I Prins Leut 11 Wim Butzelaar 1960 t/m 1971 IPrins Knol 1 Evert v/d Kerkhof 72/73; 73/ I Prins Wulf 1 Frans Bosman 74/75; 75/76 I Prins Teun 1 Toon v/d Linden 76/77; 77/78 I Prins Jan 1 Jan Hilhorst 78/79; 79/80 Prins Henk 1 Henk Steusel 80/81; 81/82 I Prins Pieter 1 Piet Blom 82/83 I Prins Jan 2 Jan Beijer 83/84; 84/85 I Prins Bernard IBen v/d Linden 85/86; 86/87 I Prins Jan 2 Jan Beijer 87/88 I Prins Gerrit 1 Gerrit van Delden88/89; 89/90 I Prins Steef 1 Steef Hoonhorst 90/91 I Prins Berend IBerend Sieben 91/92 I Prins Wasiel 1 Wasiel Steitner 92/93; 93/94 I Prins Joop 1 Joop Oranje 94/95; 95/96 Prins Berend IBerend Sieben 96/97; 97/98 Onder leiding van Frans Elshout en Marc- hel Klomp is het de Raad ook dit jaar weer gelukt om een degelijke Prinsenwagen te bouwen. De eerste vereiste van de Prinsenwagen van de Narre Knollen is degelijkheid, gevolgd door duidelijkheid. Als organiserend comité is de Prins der Narre Knollen verantwoor delijk voor een goed verloop van de optocht, reden waarom hij vanaf zijn Prinsen wagen bij Garage Stam een ware vlootschouw af neemt van de Praalwagens van bevriende verenigingen en uitgedoste Karnavallisten in grote en kleine groepen. Voorafgaand aan de optocht, die ook dit jaar weer voorafgegaan zal worden door een har monie, zal de optochtcommissie vanaf 12.00 tot 13.00 uur zitting houden in Café Willem 1 aan de Koninginnelaan alwaar de laatste deelnemers zich alsnog kunnen aanmelden en inschrijven. Aan het einde van de rit, in de Knollen- burcht in Partycentrum Bos en Duin, zal Prins Berend de Eerste zijn Prinsenwagen verlaten om in de Knollenburcht de prijs uitreiking voor de mooiste wagen, best uit gedoste groep en personen te verrichten. Hopende op een voortzetting van de tradi tie 'mooi weer' verwacht ik u allen te zien langs de route zodat iedereen kan genieten van de creativiteit van de Soester Karnavalvierders. Laat u niets wijsmaken: Karnaval is anno 1998 nog steeds een perfecte afspiegeling van wat het vroeger was. Eertijds, zo leren de min of meer wetenschappelijke geschriften daaromtrent, heette een door de superieuren gelegaliseerde, periodieke uitlaatklep te zijn voorde onderdruk ten en zwakkeren in de maatschappij. En wer kers en ploeteraars, die zich onderdrukt voelen zijn er heden ten dage nog altijd. Het jaarlijkse volksfeest ontwikkelde zich in die zin gunstig omdat het zich onderdrukt voelen in alle maatschappelijke lagen waarneembaar is. Bovendien laten de "getroffenen" zich daar maar wat gaarne over uit. Met status heeft het dus beduidend minder te maken dan in het verre verleden. Schijnmacht In de karnavalsperiode werd toen aan de ge kwetsten een schijnmacht toegekend, waarbij het getolereerd was om het gezag een paar dagen bespottelijk en belachelijk te maken. Dat ver oorzaakt ook heden bij velen nog een plezierig gevoel. Het ongelimiteerd de draak te mogen steken met hen die de wil opleggen is dan aan de orde. Ook het afdalen van een aantal treden van de maatschappelijke (prestatie) ladder om een tijdje "iemand anders", of juist jezelf te zijn, is eveneens een uitingsvorm van de karnavalsbe- leving. Deze metamorfose dient zich volgens de huidige normen af te spelen binnen het toelaat bare. Dat die grenzen toch wel eens worden overschreden dient als uitzondering die de regel bevestigt te worden aangemerkt. Vastgesteld kan worden dat de karnavalsbele- ving in het algemeen daarbij gunstig afsteekt t.o.v. bijvoorbeeld met wat er in het verkeer en op/rond de voetbalvelden plaatsvindt. Of het unieke van de gelegaliseerde mogelijk heid voor spot en zelfspot nog levensvatbaar heid heeft mag bevestigend worden beantwoord. Door alle tijden heen is er bij mensen behoefte om gezellig en ongedwongen bijeen te zijn. En zoals verjaardagen, kermissen, bruiloften enzo voort een eigen karakter hebben, zo heeft de beleving van karnaval dat ook. Het bevat voor de liefhebbers van deze vorm van samenzijn vol doende elementen om er een aantal maanden, weken of dagen per jaar mee bezig te zijn. Facetten Karnaval kent immers vele facetten, zoals die van sport en competitie; wie doet het beter dan onze vereniging? Wie heeft de mooiste/leukste Dansmariekes? Wie heeft de mooiste praal wagen? de mooiste aankleding? enzovoort. Daarbij kent het karnaval een sterke hiërarchie. Niet alleen verenigings-technisch vraagt het om grote bestuurlijke vaardigheid, maar het bekle den van de posities van de hoogwaardigheids bekleders vraagt de nodige flexibiliteit van de Voordat aan al deze voorwaarden wordt voldaan stelt ieder bestuur zich de vraag voor welke ca tegorieën geldt de inzet. Als regel wordt gepro beerd niemand te kort te doen. Dus zijn er zor gen om de kleinsten, jongeren en jeugd, om de senioren en om de minder validen en zieken. Als al deze groeperingen in het karnaval worden betrokken, is de sociale functie van dit feest ge noegzaam behartigd. En gelukkig wordt vastge steld dat de karnavalsverenigingen zich in de loop der tijden steeds meer gelegen hebben wil len laten liggen om het eigen plezier en dat van anderen in evenwicht te brengen. Geen won der, dat er in de bejaardenoorden als Mariën- burg, Molenschot en verzorgingshuizen als Daelhoven en Eemeroord dan ook al ruim van tevoren naar de komst van de karnavalisten wordt uitgekeken. Structuur De standaardformule voor het bestaan van een karnavalsvereniging vraagt om een uit gebalanceerde verenigingsstructuur. Besturen is ook in die kringen vandaag de dag geen sine cure. Het secretariaatswerk vraagt al gauw om een aanpak door middel van personal computer en in het taalgebruik rond het financieel beheer is het oude begrip contributie nauw met de ei gentijdse begrippen als sponsoring en adverteer ders verweven. Het deelnemen aan alle facetten van de karnavalsbeleving kost veel geld. Costumering, deze krant, drukken van pro gramma's, deelnemen/organiseren van de op tocht en het inhuren van muziek voor de diverse festiviteiten kost nu eenmaal hoop geld. De verenigings-schatbewaarders breken zich dan ook een jaar lang het hoofd hoe de nodige gel den te verwerven. Adverteerders en sponsors Ter verwerving van de benodigde fondsen blij ven dan de adverteerder en sponsors over bij wie aangeklopt wordt om steun aan de karnavalsvereniging te verlenen. Dit betekent dat de leden van de Raad en bestuur al maanden van te voren de mogelijke adverteerders en spon sors benaderen om zeker te zijn van de brood nodige financiële steun, want buiten de Narre Knollen zijn er natuurlijk nog diverse sport verenigingen en instellingen die van adverten ties en sponsoring afhankelijk zijn. Daarom zijn wij als vereniging dankbaar dat wij nog steeds op de steun van het overgrote deel van de mid denstand en bedrijven in Soest mogen rekenen om met hun hulp het Kinderkarnaval en Seniorenbal te kunnen organiseren, want laten we wel zijn: Hun en uw steun is onontbeerlijk. Reden om nogmaals een oproep te doen op de lezers van deze "Knollenkrant" om hen die ons middels sponsoring en advertenties steunen, op uw en onze beurt onze en uw steun en klandizie te gunnen. Dank zij de belangstelling van de inwoners van Soest, de adverteerders en sponsors alsmede de inzet van de Prins, Prinses, Adjudant en ALLE Raadsleden kan het bestuur van de Soester karnavalsvereniging ook dit jaar weer een Karnaval bieden waarin weer "voor elck wat wils is". Onderdelen in dit stuk zijn met toestemming van J.H.M. van Alphen overgenomen uit een eerder gepubliceerd stuk in een andere kamavalskrant. Palte Ballonvaarten heeft Prins Berend de Eer ste dit jaar, om aan de drukte van het Knollendamse wegennet te ontsnappen, een Heteluchtballon met Schipper Koos Palte ter be schikking gesteld om hem en zijn gezelschap veilig naar de diverse bestemmingen te brengen. Vanuit de rieten mand onder de heteluchtballon kunnen Prins Berend de Eerste, Prinses Ria, Ad judant Frans en de Dansmariekes genieten van de schoonheid die de natuur ons biedt en tevens kan Prins Berend de Eerste inspecteren hoe het gesteld is met de gebieden waarover hij tijdens zijn regeerperiode heerser is. Als u de sensatie van het drijven op de wind en genieten van het wijdse uitzicht ook eens mee wilt maken kunt u contact opnemen met Palte Ballonvaarten Soest, tel. 035-6025571. Foto: Herman van Dam Noteer in uw agenda: Carnaval t/m het jaar 2011 jaar zaterdag zondag maandag dinsdag 1999 13 14 15 16 febr. 2000 04 05 06 07 mrt. 2001 24 25 26 27 febr. 2002 09 10 11 12 febr. 2003 01 02 03 04 mrt. 2004 21 22 23 24 febr. 2005 05 06 07 08 mrt. 2006 26 27 28 febr. 01 mrt. 2007 17 18 19 20 febr. 2008 02 03 04 05 febr. 2009 21 22 23 24 febr. 2010 13 14 15 16 febr. 2011 05 06 07 08 mrt. Evenals voorgaande jaren heeft het bestuur van de Soester Karnavalsvereniging 'De Narre Knol len' de leden van de Zeescouting Paltz- en Eemgeuzen Soest bereid gevonden uw jassen in de garderobe op een mooi plaatsje te hangen en deze na afloop weer aan de rechtmatige eige naar terug te geven (tegen inlevering van de juiste bon). De kosten welke aan deze service zijn verbon den bedragen 1,00 per jas en komen ten goede aan de scoutinggroep welke mede hierdoor weer enige doelen kan verwezenlijken. De directie van Partycentrum Bos en Duin, de Soester Karnavalsvereniging de Narre Knollen en de Zeescouting Paltz- en Eemgeuzen zijn niet aansprakelijk voor verlies of diefstal van de afgegeven goederen en jassen. Hoewel de leden van De Paltz- en Eemgeuzen meer dan ooit op zullen letten dat er zich geen onrechtmatigheden voordoen adviseren wij ie- m.. dereen nogmaals dringend om kostbare spullen zoals uw lederen/suède jack, portefeuilles, auto sleutel, walkman of (ja zeker) draagbare tele foons thuis te laten. Dit om teleurstellingen te voorkomen. Wij hopen dat iedereen zich op een rustige wijze aan zijn/haar jas zal laten helpen zodat paniek situaties zoals in het verleden wel eens voor kwamen echt tot het verleden zullen behoren. Indien u met de auto komt zorg dan ook dat daarin geen kostbaarheden achterblijven want bedenk wel: uw auto is geen kluis. Ik ben Chris Kenter, raadslid, en ik vind dit erg leuk en ga nu al mijn 5e jaar in. Ik heb daarnaast ook nog een functie als be stuurslid. Dat komt namelijk omdat,het Karnaval in mijn Knollenbloed zit. Het is geheel op vrijwillige ba sis tot zo verre. Als Raadslid heb je namelijk met een aantal commissies te maken. Daarom is het zo belangrijk dat de vereniging zo groot mogelijk, blijft. We kijken daarom goed om ons heen, of er mensen zijn die ook een feest neus op hebben. Die graag wat voor een ander over hebben. Voor jong en oud, klein en groot. Als raadslid ben ik continu op zoek naar nieuwe leden. We zitten nu al weer in het seizoen 1997-1998. Karnaval zat even in een klein dalletje, maar nu niet meer. Maar het is de bedoeling ook, dat het zo blijft. En dat kan, als we met z'n allen een groot feest <- maken. Ik weet het zeker dat dit jaar weer heel geslaagd zal zijn. We blijven lachen, en gaan gewoon door met feesten. Laatje zien als Narreknol op het Karnaval in de Knollenburcht. Daar ziet de Soester bevolking dat Karnaval wel degelijk leeft. We kennen na melijk maar twee grote feesten in Soest. Dat is het Gildefeest en het Karnaval. Deze twee moe- ten we zeker in ere houden. Want ze zijn allebei fantastisch om te vieren. Die rode neus die je op loopt bij het Gild is een voorbode naar het Karnaval. 'Chris Kenter Bestuur: P.R. Reiszaken

Soester Courant | 1998 | | pagina 49