Loze bommelding in supermarkt Stemmachine: 'O, is dat alles' JIk HEI HH* En dit zijn de knallers van deze week: 119 HïirK 199 125 798 898 m .m Taakstraf Soesters voor mishandeling surveillant V OPSLAAN VAN INBOEDELS 6027493 Hoogvliet vijf kwartier dicht; Politie tast in het duister Ook Gemar krijgt loze bommelding 3 Actueel 5 Actueel 13 Soesterberg 15 Sport 9 Cultuur Spoorovergangen op Molenstraat en Talmalaan dicht Auto's beschadigd Gemeente gaat met nieuw apparaat bejaardencentra af VOOR LANGERE OF KORTERE TERMIJN. VAN 'T NET B.V. HEEFT VERWARMDE EN BEVEILIGDE OPSLAGHALLEN. VAN 'T NET B.V. VERHUIZINGEN KLAREN#»! P Ook 's avonds en in 't weekend 88 4!K HET VLEESCENTRUM VanBreukelen Vast-goed Sc Assurantiën KW Snel Deskundig Betrokken Inbreker valt door de 'mand' VAN DER MEULEN A. van der Lee Delmonte bananen Hollandse komkommer Pepsi Cola, Sisi Orange of 7-Up Kuikenbout Magere hamlappen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest evenwicht latÉHIlÜ Ongeveer dertig klanten en twintig medewerkers van Hoogvliet zijn donderdagavond omstreeks kwart over zes de straat opgegaan vanwe ge een bommelding. Het bleek om een loze melding te gaan, maar toch duurde het vijf kwartier voordat de supermarkt aan de Wiardi Beck- manstraat weer werd opengesteld. Het naastgelegen dienstencentrum Honsbergen werd niet ontruimd. De politie achtte dat niet noodzakelijk. Vol gens een woordvoerder van de politie wordt altijd eerst gecheckt of de melding serieus is. Vastgesteld werd dat dit niet het geval was. Hoe zo'n onderzoek in z'n werk gaat, wilde de woordvoerder niet zeggen. Om ongeveer kwart over zes rinkelde de telefoon bij Hoogvliet. Harry de Raaf nam op en hoorde een man met een licht buitenlands accent zeggen: Er ligt een bom in uw winkel. De Raaf: "Je denkt dan eerst aan een grap. Ik vroeg: wat zegt u? En toen zei die man dat we onmiddellijk de winkel moesten verla ten. Ik vroeg 'em waar de bom lag, maar toen legde hij de hoorn erop. Ja en dan denk je: dit was duidelijk geen geintje." Verbaasd Terwijl een collega de politie inlichtte, stelde De Raaf via de intercom de klan ten en de medewerkers op de hoogte. Van paniek was volgens hem totaal geen sprake. "Iedereen was heel verbaasd. Als je in Soest woont, verwacht je zoiets niet. Binnen een paar minuten was ie- Ook Gemar Gezinsmarkt is opge schrikt door een bommelding. Deze supermarkt kreeg vrijdagavond, een dag nadat Hoogvliet was gebeld, een anoniem telefoontje. Personeel en klanten verlieten om half acht de zaak aan de Parallelweg, maar kon den een half uur later weer naar bin nen. Evenals bij Hoogvliet bleek het om een loze melding te gaan. Niet bekend is of het dezelfde man is ge weest die belde. dereen buiten," aldus de medewerker van Hoogvliet. Het duurde vervolgens nog twintig, der tig minuten voordat de politie arriveer de met een surveilancewagen en twee agenten. De woordvoerder van de poli tie: "De meldkamer belt het district en die belt de bomteamleider. Die bekijkt dan of de melding serieus is. Eerst checken we het draaiboek, pas daarna wordt opdracht gegeven aan een wagen om ernaar toe te gaan. Om te voorko men dat we paniek zaaien, willen we er niet meteen met toeters en bellen heen." Onder leiding van de bomteamleider werd dé winkel systematisch afgezochi. Dat ging volgens De Raaf vrij snel. "Je kon zien dat die man wist waarmee hij bezig was. Al met al zijn we toch vijf kwartier dicht geweest. Daarom zijn we voor de klanten een half uurtje langer open gebleven." Niet alle klanten keerden terug. De spullen in de achtergebleven winkelkar retjes werden weer in de schappen ge zet en de wagentjes die tijdens de mel ding al bij de kassa stonden en waaruit al artikelen waren afgerekend, werden in de koeling gestald. Een dergelijke pro cedure treedt ook in werking bij storin gen. Geschrokken De Raaf heeft in alle jaren dat hij in de supermarkt werkt een hoop gekke din gen meegemaakt, maar nooit eerder een bommelding. Daarom was hij best wel geschrokken, maar een slapeloze nacht heeft hij er niet aan over gehouden. "Je bent best wel even van slag, maar zo'n beller moet niet denken dat 'ie je daar door uit het veld slaat." De Raaf heeft geen idee wie verant woordelijk is voor de loze bommelding. De politie heeft evenmin vermoedens wie de dader kan zijn geweest. De duur van het dreigtelefoontje was tekort om te bepalen waarvandaan is gebeld en er zal, aldus de woordvoerder, geen onder zoek worden ingesteld. Of er wellicht een boze of ontevreden klant van Hoog vliet heeft gebeld, gelooft De Raaf niet. "Je moet wel lichtelijk gestoord zijn wil je zo'n telefoontje plegen." De politie wil er niet op ingaan: "We doen niet mee aan speculaties." Klanten en medewerkers verlieten donderdagavond zonder paniek Hoog vliet, nadat een anonieme beller had meegedeeld dat er een bom in de super markt zou liggen. Na vijf kwartier werd de zaak weer geopend, toen bleek dat het om een loze melding ging. FotoHerman van Dam Enkele jaren geleden werd de feesttent van het Groot Gaesbeeker Gilde ont ruimd, nadat op zaterdagavond telefo nisch was gemeld dat daar een bom zou liggen. Enkele jaren daarvoor werd het gemeentebestuur gestoord tijdens een raadsvergadering, nadat een bommel ding was binnengekomen bij de politie. Terwijl het gemeentehuis werd door zocht, vergaderden de politici verder in het politiebureau. Beide meldingen ble ken loos. Nieuwbouw Van Weedestraat kan niet. Soest betaalt niet mee aan fietsboot. Soest wijst plan rotondes in zuid af. GPV/RPF/SGP: 'Aan de kwaliteit van Soest is nog best wat te verbeteren'. SP Vuilcontainers blijven rol spelen. Extra activiteiten VrijeTeugel in vakantie. Project 'voeding in de Postiljon'. Soest beeft behoefte aan sportbeleid. De spoorwegovergangen op de Tal- ma-laan en de Molenstraat zijn van af aanstaande zondag 0.00 uur tot maandag 7.00 uur afgesloten voor alle verkeer. Dit is nodig in verband met werkzaamheden aan de spoorlijn tussen Soestdijk en Soest-Zuid. NS Railinfrabeheer laat onder meer een aantal lassen verwijderen, zodat de passerende treinen minder geluid en trillinghinder zullen veroorzaken. Deze maatregel werd eind vorig jaar toegezegd, nadat omwonenden van het baanvak enkele keren hadden ge klaagd over herrie en trillingen die in sommige woningen zouden hebben geleid tot scheurtjes in de muren. De spoorwegovergang op de Dalweg blijft tijdens de werkzaamheden open. In het weekeinde is aan drie personen auto's schade toegebracht. Op de F.C. Kuyperstraat sneed een onbekende de kap van een cabriolet open. Het scha debedrag is onbekend. Van een auto die stond geparkeerd op de Johannes Post- straat werden de wieldoppen gehaald. De eigenaar heeft hierdoor een strop van 600 gulden. Bij een poging een auto open te breken op de Van Weedestraat werd voor 3450 gulden schade aange richt. "De politie heeft geen eenvoudige taak", aldus de Utrechtse politie rechter F. van Os. Hij veroordeelde woensdag drie Soesters (20, 21 en 22 jaar)* tot taakstraffen, omdat zij een agent hadden geschopt fen ge slagen. De jongste twee kregen van de rechter 120 uur dienstverlening opgelegd vöbr de openlijke geweldpleging op 22 de cember. De oudste, die op 10 december ook een plaatsgenoot mishandelde, kreeg 240 uur taakstraf. Het drietal werd op 22 december door een surveillant weggestuurd uit een por tiek aan de Weegbreestraat. Toen bleek dat de mannen niet wilden meewerken, pakte de politieman één van hen beet. Daarop sloeg de vlam in de pan. De mannen schopte en sloegen de agent tot hij door collega's kon worden ontzet. Het slachtoffer hield aan het incident een blauw oog over. Hij eiste donderdag vijftienhonderd gulden schadevergoe ding, onder meer omdat hij nog steeds last had van de gebeurtenis bij de uitoe fening van zijn beroep. Volgens de officier van justitie moet jus titie de politie zo veel mogelijk bijstaan, omdat die steeds vaker te maken krijgt met geweld. Hij eiste vijf maanden cel straf tegen de oudste verdachte, tegen de jongste tien weken celstraf en tegen de derde drie maanden celstraf. De oudste verdachte had op 10 decem ber samen met een ander een treinrei ziger een gebroken neus gestompt. Vol gens de verdachte keek het slachtoffer 'te wijs' toen hij de trein uitstapte. Daar naast was de verdachte jaloers op het slachtoffer vanwegé het mooie meisje dat deze bij zich had. Rechter Van Os zei dat hij lang had ge twijfeld of hij de zes maanden celstraf voor de oudste verdachte om zou zetten in dienstverlening. Hij had het wel ge daan, omdat de man nog niet eerder met justitie in aanraking was geweest. Het drietal moet de agent in totaal ne genhonderd gulden schadevergoeding betalen. 'O, is dat alles?' De ouderen die zich tot nu toe hebben laten voorlichten over de nieuwe stemmachines, gaan op woensdag 4 maart vol goede moed hun stem uitbrengen. De apparaten zijn gebruiksvriendelijk, zo hebben ze tijdens de demonstra ties vastgesteld. Ambtenaren van de gemeente reizen deze en volgende week alle bejaarden centra in Soest en Soesterberg af om de bewoners wegwijs te maken met de stemmachine die straks bij de gemeen teraadsverkiezingen voor de eerste keer wordt gebruikt. Jeroen Keijzer van de afdf ling burgerza ken was maandagmorgen in Groot Eng- endaal te vinden, zat gistermorgen in De Drie Eiken en later op de dag in de de pendance van het gemeentehuis in Soesterberg. "De ouderen zijn zeer geïn teresseerd en overal hoor je dezelfde reacties. Ze vinden het prachtig. Het gebruik van de stemmachine is veel gemakkelijker dan ze dachten," aldus Keijzer. Bij de stemmachines in de 22 lokalen worden straks loepen gelegd voor men sen die anders moeilijk de namen van de kandidaten van de acht politieke par tijen kunnen lezen. Verzorging aangifte- biljet INKOMSTENBELASTING tevens verzorging van boekhouding. Administratiekantoor N.J. Konijn De Akkeren 18, SOEST Tel./fax: 035 - 601 26 71 U KUNT OOK ZELF AANLEVEREN OP WERKDAGEN VAN 8.00-16.00 UUR EN OP IEDERE LAATSTE ZATER DAG VAN DE MAAND VAN 10.00-14.00 UUR Vraag vrijblijvend informatie: Tel. 0800 02 24 686 GRATIS. KONINGS WEG 24A - 3Ï60AC SOEST onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2. accountancy L belastingadviei Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 Birkstraat 49 - Soest - Tel 6012477 Schouderkarbonade per kiloO. Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar zie pagina 5 I Gemeentehuis In de hal van het gemeentehuis staat tot en met vrijdag 27 februari permanent een stemmachine. Tijdens de openings uren van het raadhuis kunnen belang stellende burgers zich daar laten infor meren over de werkwijze van de vervan ger van het rode potlood en stembiljet. De kiezer hoeft maar drie keer een knopje in te drukken en kan weer naar huis of aan het werk. In de stemlokalen stonden voorheen meerdere stemhokjes. Met de komst van de machine kan per lokaal maar één stem tegelijkertijd worden uitgebracht. De kans bestaat dus dat de kiezer moet wachten, omdat anderen hem voor zijn. Daarom krijgen de kiezers, na controle van hun stemkaart, een volgnummer. Net als bij het bonnetjessysteem bij de slager of de groenteboer. Dit volgnum mer moet de kiezer, als hij aan de beurt is, afgeven aan de medewerker van het stembureau, die met een druk op de knop de stemmachine inschakelt, zodat gestemd kan worden. Bij elke stem moet de machine worden ingeschakeld, dit om te voorkomen dat mensen twee keer of vaker een stem uitbrengen. Wie per ongeluk op het knopje van de verkeer de naam of partij drukt, kan deze fout nog rechtzetten, voordat hij zijn stem definitief uitbrengt. Gewaarborgd De vrees dat kan worden achterhaald wie op welke partij heeft gestemd, is ongegrond, benadrukt Verweij van de gemeente. "Dat is niet te herleiden. Dat is getest en gewaarborgd. Het volg nummer wordt niet ingevoerd." Met de stemmachine komt een einde Aandachtig bestudeerden de bewoners van Groot Engendaal de nieuwe stem machine. Zij gaan vol goede moed stem men op 4 maart, want het apparaat is gebruiksvriendelijk, zo stelden ze vast. Foto: Goos van der Wilt aan ongeldige stemmen. Stembiljetten werden nog wel eens verkeerd ingevuld. Een ander voordeel is het korte tijdsbe stek, waarbinnen de machine de uitslag berekent. Als het op 4 maart 's avonds acht uur is, gaan de stemlokalen dicht. Kort daarna spuwt het apparaat een soort van kassabon uit, waarop de uit slag van het stemdistrict valt te lezen. De totaaluitslag zal dan ook ook vroeg in de avond worden bekend gemaakt in de raadzaal van het gemeentehuis. Een inbreker kwam vorige week gevan gen te zitten in een bakkerszaak aan de Zuidpromenade, waar hij op zoek was naar buit. De man, een 23-jarige Soes- ter, werd ingerekend door de politie die door een voorbijganger was gewaar schuwd. Dat was 's nachts om twee uur. Toen de inbreker de politie ontdekte, probeerde hij te vluchten via de achter uitgang, maar ook daar stonden inmid dels agenten hem op te wachten. Daar op verstopte de verdachte zich op het plafond dat echter niet was berekend op zijn gewicht. De man viel door de 'mand' en werd meegenomen naar het politiebureau. Administraties en fiscale adviezen Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 18' kilo diverse soorten, fles 1,5 liter 23?" 2 kilo kilo WilS«ket»b

Soester Courant | 1998 | | pagina 1