ANS MANN In najaar uitbreiding Boerenstreek MOSSEL- Politiek is poeslief voor ouderen 'Nieuw bloed' in Soester politiek maakt geen bokkesprongen AVOND «EMHA» r van! CDA bezoekt drie Soester bedrijven 7 ACTUEEL r :RK(ST)ER CDA EEN DUIDELIJKE KEUS Samenleven doe je niet alleen Bart Krol Lijst 2 Deze Week: Kaasboerderij 'De Staelenhoef' PAGINA g WOENSDAG 25 FEBRUAR11998 SOESTER COURANT PAGINA 3 Tweede fase: gedifferentieerde bouw van 282 woningen Bonden halen toezeggingen binnen f 19.50 50 jaar getrouwd? Ook voor service moet u bij ons zijn ierhande- neer naar ensten! in de zaak voor f.9.95 GROENLINKS/PROGRESSIEF SOEST STEM DAN OP LIJST 7: ■ojettbegeleidster Onze fondue-en gourmetmogelijkheden? Onze alom bekende vlees- en visspecialiteiten? Het blijft genieten! Soester inbreker (19) moet vier maanden brommen Sociale Recherche brengt 4 ton fraude aan het licht Kandidaten op de fiets langs rondweg-tracé Discussie Mulder (VVD) - Van Roomen CDA ONS MOOIE SOEST BEHOUDEN? VEILIGHEIDSGEVOEL HERSTELLEN? GELIJKE KANSEN VOOR IEDEREEN? HET ONPERSOONLIJKE BESTRIJDEN? De kracht van de reclame ligt in de herhaling Verkiezingen ook voor allochtonen ig advies Soest/Soesterberg Wie vergelijkt leest de Soester Courant "nentatiemap aan! IvOOV 1A> -t♦V (geldig t.m.4.3.1998) Birkstraat 123 Soest (vlak naast de bushalte) Iedere vrijdagavond geopend vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla en natuurlijk ook voor zomaar een gezellige borrel. 7 dagen per week de mogelijkheid uw privé- feest in een originele Amsterdamse entourage te vieren. Diverse arrangementen beschikbaar. V 035-60127 39 Soesterbergsestraat 188- Soest Ze staan allebei te trappelen om in de gemeenteraad te komen, Joke Mulder en Margreet van Roomen, de (allebei kersverse) nummers 7 van resp. de WD- en de CDA-lijst. Of dat zal lukken lijkt voor de eerste nauwelijks een vraag; voor de twee de is dat allerminst zeker. De dames ontmoetten elkaar vrijdag avond in de soos van de RKJS (Gilde- huis), op uitnodiging van het Soester CDJA, dat de gespreksleider leverde in de persoon van Erica de Waard. Van Roomen speelde daardoor een soort thuiswedstrijd, met aanzienlijk meer geestverwante supporters op de tribune dan Mulder, al had ze het nadeel van het "wakend oog" van oude CDA-rotten als Bart Krol, Jan Pieter Lokker en Bes- seline Gerritse. Het getrappel leidde dan ook niet tot bokkesprongen en de dames hielden zorgvuldig vast aan de partijlijn. "Soest heeft jongeren (n)iets te bieden", was het hoofdthema van de discussie, waarop het duo na een rondje voorstel len de tanden mocht stukbijten. Dat gebeurde aan de hand van een aantal stellingen, variërend van "Er is in Soest niets te beleven" en "Soest is af' tot "Softdrugs de wereld uit, om te begin nen uit Soest" en "Het jeugdbeleid heeft een hangplek nodig." Grand cafés Dat er in Soest weinig te doen valt voor jongeren viel volgens Mulder wel mee. Jongeren moeten zelf maar met ideeën komen, vond ze, en het moesten zeker geen kostbare projecten worden. Van Roomen was minder tevreden over het aanbod, waaraan volgens haar bijvoor beeld "grand cafés" ontbraken. Ze vond het ook jammer dat er geen feesten meer in het gebouwtje bij de ijsbaan gegeven mochten worden. Het is onzin dat Soest "af' is, vond Van Roomen, en zeker niet als de gemeente jongeren "wegjaagt" door gebrek aan goedkope woningen. Mulder vond dat er hier en daar nog best wat puntjes op de i gezet konden worden. Over de rondweg was Van Roomen gedecideerd voor, terwijl Mulder toegaf dat ze zich daarin nog niet echt had verdiept. "Het probleem is zo complex," vond ze, maar wat het verkeer betreft was Soest ook volgens haar nog niet af. De dames hielden ook zorgvuldig vast aan de partijlijn bij de discussie over soft drugs, waarbij Mulder pleitte voor rea lisme en een gecontroleerd gedoogbe leid en Van Roomen vele bezwaren had. Het sluiten van de coffeeshop betekent volgens haar in elk geval weer een drempeltje erbij om jongeren van drugs gebruik te weerhouden. Tegen een hangplek voor jongeren had den beiden geen bezwaar, als de jonge ren er zelf maar actief bij betrokken worden. De klagers hebben overigens ook niet altijd bij voorbaat gelijk. Zowel Van Roomen als Mulder sprak zich uit voor een directe "lik op stuk"-aanpak van vandalisme en voor meer blauw op straat, in de vorm van surveillanten. Uiteraard waren beiden geporteerd voor meer sociale en ouderlijke controle. "Je moet bij de opvoeding beginnen", aldus Joke Mulder. Jongett fris Als ze gekozen wordt, beloofde Mulder, dan zal ze hard werken, haar huiswerk goed doen en veel naar de burgers toe gaan. "Maar ik moet eerst nog een hoop leren," klonk het bescheiden. Haar be langstelling gaat vooral uit naar het wel zijnsbeleid. Van Roomen beloofde ook hard te werken en "jong en fris" tegen de dingen aan te kijken, "niet gehinderd door het verleden". In de raad zou met name haar agrarische achtergrond van tijd tot tijd "hevig opspelen", dacht ze. De slotvraag - "wat heeft de hoogste prioriteit in Soest?" - beantwoordde Mulder met een volzin over de belan genbehartiging van de burgers. Van Roomen hield het op drie prioriteiten: woningbouw voor jonge mensen, het verkeer en het jongerenbeleid. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35 a Tel. 035 - 602 93 60 rjonge kaas van (kiloprijs) twerk in bedrijfsvertalingen ju dat zich bezighoudt met ken wij op korte termijn een is is een pre) I limd karakter Jllicitatie en getypt CV vóór 540,3760 AM Soest. ion gelegen aan de Birkstraat iet name aan een vrouwelij- ok op zon- en telefonisch: 035 - 609 83 24 de heer H. Portenge Dit najaar begint de bouw van de tweede fase van de Boerenstreek. Tussen de huidige nieuwbouw en het Veenpad verrijzen de komende driejaar gefaseerd 282 woningen in de sociale huur- en koopsector en de vrije sector. Begonnen wordt met de bouw van vijf tig afbouwwoningen. Hierop zijn de toe wijzingscriteria van toepassing die zijn overeengekomen met de Initiatiefgroep Afbouwwoningen. Wat volgt is de realisering van twee-on- der-een kapwoningen en vrijstaande huizen. Hiervoor krijgen inwoners van Soest én Eemland voorrang. De prijs van deze duurdere huizen is nog niet vastgesteld. Huurwoningen In de tweede fase van de Boerenstreek is ook rekening gehouden met veertig sociale huurwoningen. De toewijzing (die afhankelijk is van de Huisvestings- wet en de Huursubsidiewet) van deze huurhuizen vindt overigens pas in 1999 en 2000 plaats. Ook de vijftien sociale koopwoningen worden pas na dit jaar verdeeld. Bij de toewijzing komt de nadruk te liggen op het feit of de kopers een woning achter laten en daarmee de doorstroming van de huisvesting bevorderen. Hetzelfde geldt voor de 58 koopwonin gen, waarvan de prijs rond de 250.000 gulden zal komen te liggen. Omdat de marktprijs van deze woningen hoger is, worden ze op de markt gebracht met een terugkoopverplichting. Dat betekent dat de bewoners alleen aan Achtgoed Wonen en Bouwen mogen verkopen als ze hun nieuwe woning in de Boeren streek willen verlaten. Achtgoed Wonen en Bouwen ontwik kelt het bouwproject in samenwerking met G.W. van de Grift Onroerend Goed bv. De realisering van de 282 woningen is in handen van G.W. van de Grift Bouwbedrijf. Het Soester architectenbu reau Verweij Messnig Partners en het Zeister Bureau Van Straalen staan ga rant voor de ontwerpen. Informatie Van Rouwendaal Makelaardij aan de Burgemeester Grothestraat bemiddelt bij de verkoop van 225 woningen. Bij Walter de Boer, tel. 6032737, zijn meer inlichtingen verkrijgbaar, al is de ver wachting dat de infomatie voor belang stellenden pas rond de zomer verkrijg baar is. Vorig jaar werd de eerste fase van de Boerenstreek afgerond. Het is de eerste wijk in Soest die voldoet aan de veilig heidseisen en volgens de milieu-eisen is gebouwd. Met de 282 woningen van de tweede fase wordt het huizenbestand in de Boe renstreek de komende drie jaar uitge breid tot 530. In de periode van 2002 tot 2005 worden nog eens 265 wonin gen gebouwd met een gedifferentieerde prijsstelling. Dan wordt ook de Hofste- dering afgerond en de centrale water gang van de wijk gegraven. Tot slot wordt het park in het centrum van de wijk aangelegd. Tot die tijd wordt dit terrein benut voor de opslag van bouw materialen. BAR, GRILL RESTAURANT STEENBOHFSTRAAT 47 SOEST M1 S 035-6018252 Wegens een woninginbraak en vijf autokraken is een negentienjarige Soester veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. De eis was ne gen maanden. De Soester pleegde in augustus met een vriend een inbraak in een flat aan de Weegbreestraat. Ze wisten dat de bewo ner op vakantie was, want ze kennen hem goed. Verder brak het tweetal vijf auto's open tussen juni en september. De gestolen goederen, voornamelijk geluidsapparatuur en autotelefoons, ver kochten ze aan een heler uit Soest. Hoewel de verdachte een baan had en inkomen genoot, had hij extra geld no dig om uit te gaan. Volgens zijn advo caat, mr. R. Bekker, wilde hij niet on derdoen voor zijn vrienden, die over veel geld beschikken. De Soester moet nog vier maanden uit zitten en meer dan honderd uur dienst verlening verrichten voor twee eerdere veroordelingen. Deze keer wil hij schoon schip maken. Daarom bekende hij te genover de politie de genoemde zes misstappen. Tenminste 45.553 gulden en 38 cent is door de sociale dienstverlening van Soest ten onrechte uitgekeerd. Dat heeft de Sociale Recherche vorig jaar aan het licht gebracht. In Eemland gaat het om een totaalbe drag van ruim vier ton, waarbij in Baarn werd gefraudeerd voor een bedrag van 302.504 gulden. Dat staat in het jaarver slag van de Sociale Recherche. Een aan tal uitkeringen werd in 1997 beëindigd, geweigerd, verlaagd of aangepast. Vrijdag j.1. heeft een forse CDA de legatie, bestaande uit kandidaten voor de komende gemeenteraads verkiezingen, een bezoek gebracht aan drie Soester bedrijven. De dag werd begonnen bij Procar Verkoop BV, vervolgens ging men naar TBS Soest BV, een bedrijf gespeciali seerd in producten voor wegen- en waterbouw, en tenslotte naar Van Hengstum BV, apparatenbouw en toeleveringsbedrijf. De CDA-ers lieten zich uitgebreid infor meren over de bedrijfsvoering via ge sprekken en rondleidingen. Ook de ver schillende aspecten, waarmee het Soes ter bedrijfsleven geconfronteerd wordt kwamen hierbij uitgebreid aan de orde. Het grootste probleem blijkt het aan trekken van geschikt personeel te zijn. Vooral TBS en Procar hebben tientallen vacatures. Uit de gesprekken met de ondernemers bleek duidelijk dat het van belang is dat de gemeente zich inzet om meer huizen te bouwen voor mensen die in Soest werken. Overigens pleit het CDA-verkiezingsprogram hier ook voor. Ook het CDA-beleid om een rondweg langs de spoorlijn Amersfoort-Hilver- sum aan te leggen valt bij hen in goede aarde. De bereikbaarheid zou daardoor sterk verbeterd worden. Ook bedrijven hebben belang bij een vlotte doorstro ming van het verkeer. Over het algemeen hebben de bezoch te bedrijven geen klachten over de sa menwerking met de gemeente. De po litiek heeft oog voor de belangen van de bedrijven, en daarmee de werkgelegen heid. De milieu-regels zijn streng. De CDA-delegatie kreeg het signaal mee dat het van belang is dat deze regels voor een ieder moeten gelden, waardoor oneerlijke concurrentie voorkomen wordt. Het bezoek werd door de bedrijven zeer op prijs gesteld. De delegatie-leiders van het CDA, Jan Smeeing en Teun Middel koop, konden concluderen dat een der gelijke ontmoeting een voortreffelijke De CDA 'ers onderweg in het "waarde volle natuurgebied" waar de rondweg zou moeten komen. manier is om het Soester bedrijfsleven nog beter te leren kennen. Voor alle be trokkenen is dit van wezenlijk belang. Op de fiets Een speerpunt voor CDA-Soest is ook de aanleg van een rondweg langs de spoorlijn Amersfoort-Hilversum. De CDA-kandidaten hebben zaterdag j.1. de beoogde route nog eens op de fiets ver kend. Onder aanvoering van raadslid Arie van den Breemer werd een deel van de route afgelegd. Volgens het CDA is het verkeer in de gemeente Soest een probleem. Dat leidt tot verkeersonveilige situaties en een moeilijke bereikbaarheid van winkels en openbare voorzieningen. Het verkeer door het dorp neemt nog steeds toe. Volgens het CDA is het dus hoog tijd een rondweg aan te leggen. TE KOOP, Dorresteinweg 45, Soest Zoekt u een karakteristiek onderkomen? Dan is dit 30-jaren huis iets voor u! Een leuk straatje met oudere vrijstaande en 2/1 kapwoningen. Kindvriendelijk door de aanwezigheid van verkeersdrempels. Een vrije royale tuin op het zuiden aan de achterzijde van deze helft van dubbel woonhuis met parkeerruimte voor 3 auto's op eigen terrein. Belangrijke kenmerken L-vormige woonkamer met erker en mogelijkheid voor open haard moderne keuken met inbouwapparatuur 3 slaapkamers moderne badkamer 4e slaapkamer op zolder deels isolerende beglazing CV combiketel (1990) berging perceelgrootte 299 m^ bouwjaar 1936 Vraagprijs fl. 449.000,- k.k. Documentatie over deze leuke woning kunt u vrijblijvend bij mij opvragen. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 PaulRosenmöller AnsMann Om zoveel mogelijk kiezers te stimule ren op 4 maart van hun stemrecht ge bruik te maken, organiseert het Multi cultureel Instituut Utrecht samen met Stichting Balans een bijeenkomst in Soest, bedoeld om met name allochto ne kiezers te informeren over de pro gramma's van de verschillende partijen. De politieke partijen zijn uitgenodigd om hun standpunten toe te lichten en de aanwezigen krijgen de gelegenheid om vragen te stellen en in discussie te gaan. De bijeenkomst in Soest vindt plaats op donderdagavond 26 februari in Buurt huis de Engh, Albert Cuyplaan 200, van 19.30 uur tot ongeveer 21.30 uur. Koffie en thee zijn gratis. Bij de gemeenteraadsverkiezingen heb ben ook veel niet-Nederlanders van 18 jaar en ouder stemrecht. Zij moeten in Nederland wonen en afkomstig zijn uit een van de lidstaten van de Europese Unie. Ook Turkén en Marokkanen mo gen stemmen. Uit onderzoek blijkt on der andere dat Turken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen vaak minder op de hoogte zijn van de gemeente raadsverkiezingen. Door deze bijeen komsten probeert het Multicultureel In stituut Utrecht allochtone kiezers te in formeren en te motiveren om hun stem niet verloren te laten gaan. 1 Bart Krol 2 Jan Smeeing 3 Els de Waard 4 Teun Middelkoop 5 Jan P. Lokker 6 Besseline Gerittse 7 Margreet m Roomen 8 Henk Koning 9 Pierre Storimans 10 Martin Oosten/een De ruim honderd Soester ouderen die vorige week de politieke forum bijeenkomst in de Open Hof bij woonden konden tevreden naar huis gaan. Bijna alle wensen die de plaatselijke ouderenbonden ANBO, PCOB en KBO - samenwerkend in de Cosbo - bij de politiek op tafel legden werden zonder mankeren gehonoreerd. Zo peuterde gespreksleider Jan van Poppelen van alle acht partijen de belof te los dat de subsidie voor de ouderen bonden - op dit moment 12.000 gulden per jaar - de komende vier jaar onaan getast zal blijven. Ook kreeg hij de ver zekering dat er aan de taak en de sa menstelling van de adviescommissie Ouderenbeleid niet getornd zal worden. En tenslotte sleepte hij een gemeente lijke garantie in de wacht voor de even tuele tekorten op een dit najaar te orga niseren informatiemarkt voor ouderen. Allemaal zaken waarvoor de ouderen in andere tijden vermoedelijk hard zouden moeten knokken, met een twijfelachti ge kans op succes, maar die in de aan loop naar de gemeenteraadsverkiezin gen zonder al te veel problemen werden geaccepteerd. De lijsttrekkers getuigden in alle toon aarden van hun warme belangstelling voor het oudere deel van de Soester bevolking, dat inmiddels ongeveer een derde deel van de plaatselijke kiezers markt uitmaakt. Uiteraard werd er op onderdelen nog wel eens gekissebisd Een heikeler onderwerp was de bouw van seniorenwoningen, waarvan de ge meente er aanvankelijk 50 voor alge meen gebruik zou laten bouwen bij het nieuwe Braamhage. De ouderenbonden wilden graag weten of ze - na de toezeg gingen aan woongroepen als Insulinde en de GUS - daar nog op mochten re kenen. De reacties uit het forum waren wat onduidelijk, maar niemand sprak tegen dat de woongroepen zich even tueel ook wel elders zouden kunnen vestigen, bijvoorbeeld in Amersfoort. Eenzaamheid De vurig gewenste toezegging van een structurele subsidie voor een coördina tor voor de eenzaamheidsbestrijding kwam er niet uit, al liet een van de vra genstellers weten dat hij niet naar huis zou gaan voordat de politici dat hadden beloofd. De meesten vonden dat er nu eerst maar eens bekeken moet worden of het project inderdaad aanslaat en in een behoefte voorziet. Het idee om een héle 7-hoog-flat in het Smitsveen te reserveren voor ouderen huisvesting vond ook geen genade in de ogen van de politiek. Juist tegen een zaamheid is het door elkaar wonen van jongere en oudere burgers van groot belang. Over de vraag of seniorenwo ningen dicht bij de winkels moeten wor den gebouwd, of juist andersom, liepen de meningen ook uiteen. Verder kwamen nog enkele verkeersk- westies aan de orde, inclusief de proble men die gebruikers van "rollators" on dervinden op hellende trottoirs, en ten slotte ontbrak ook de klacht niet dat er over Soesterberg "weer niks was ge zegd", alsof ze daar geen problemen hebben. tussen de politici, maar na de hartekreet uit de zaal dat ze nu eens met onder mekaar, maar met het publiek dienden te discussiëren bleven ze - op een enkele uitzondering na - opvallend aardig voor elkaar, maar natuurlijk vooral voor de verzamelde ouderen. De discussie over de uitholling van de AOW en de inkrimping der pensioenen, waaraan de plaatselijke politiek ook weinig kon doen, werd snel beëindigd, al kregen de vertegenwoordigers van de "landelijke" partijen wel de boodschap mee om het dan maar hogerop te zoe ken, in Den Haag. Dat zouden ze doen. Toen een van de oudere aanwezigen er fijntjes op wees dat niemand récht heeft op AOW, omdat er geen premie voor is betaald, maar een "omslag", leverde dat uit de zaal slechts boe-geroep op. Huisbezoek? Ook het pleidooi voor een soepeler mi nimabeleid van PCOB-voorzitter me vrouw Scharrenburg kreeg een sympa thiek onthaal van de politici. Met haar suggestie om de minima niet naar de sociale dienst te laten komen, maar ze - juist andersom - thuis op te zoeken, stemde niet iedereen in. Volgens Krol (CDA) en Meilof (GPV) was dat geen goed idee, omdat het verkeerd uitgelegd zou kunnen worden. "Vroeger kwam de sociale dienst ook thuis om te kijken of je er wel netjes bij zat. Die tijd zien we niet graag terugkomen." f. - Soest 644

Soester Courant | 1998 | | pagina 3