Woonpassage Soest groenlinks 'Het signaleren van problemen is nog geen jeugdbeleid...' Goede sfeer tijdens carnavalsfeest Volkshuisvestingsbeleid moet om Zondag 1 maart Meubeldag van 11-17 uur pmggKi 1 ACTUEEL t Gemeente: 'Geen bedrijven op terrein Zonnegloren' Rondetafelgesprek van GroenLinks-PS Knollendammers van alle leeftijden komen aan hun trekken Het zijn oliebollen in de politiek m /-m DAAROM KOMEN XW M DE WD-KAND1DATEN Y M MET U PRATEN OP DE M VAN WEEDESTRAAT EN \T# IN WINKELCENTRUM SOEST-ZUID zaterdag 28 februari van 11.00 tot 13.00 uur. EN, U KUNT EENS ZO'N OLIEBOL PROEVEN SAMEN OVER DE EEUWGRENS PvdA pleit voor frisse kijk en dorpsvernieuwing Bussen verhuizen naar voorplein NS Amersfoort Service bij .Schoemaker Middelman WOENSDAG 25 FEBRUAR11998 SOESTER COURANT ALIUttLI PAGINA 5 fff* el vooi; tA/ "wv est Centrale Voorlichting 762 AV Soest t van 17 februari 1998 vergünning 'g-in verband met een veranderd :rgunning werd verleend. De nachines en gereedschappen. straat 33 en 41 te Soest. tndering in werking van de inrich idblusmiddelen. Voorheen werden nld. In plaats van vullen uit :g 18 te Soest. in werking hebben van een nood- 'naast nummer 6) inden ter bescherming van het mi- ukken liggen ter inzage van 25 fe- Dt 12.30 uur de ontwerp-beschikking; »ij het geven van de ingebracht; vijs niet in staat in te brengen. uursrechtspraak van de Raad van treffen van een VOORLOPIGE lemde termijn worden gericht aan ad van State. tracht, tenzij voor die datum een ïg. De beschikking wordt dan niet >35-6093593 et voorstel van de wethouder 190-02-1998 het ingediende rift tegen de op 09-09-1997 aan elder verleende bouwvergunning breiden van een woonhuis op Ir. Menkolaan 12 ongegrond i de verleende bouwvergunning ïouden. ende berichten dat medewerking verleend t.b.v. bebouwing van an de perceelsoppervlakte aan Vastgoed mededelen dat het splan geen bedrijven in de oestaat, maar alleen op het gebied van de •zorg. »art 1998 het goedkeurings- j.S. gedurende zes weken Ier ter inzage leggen, issie ROVW informeren (stuk- ïe leggen). nart. 2.1.1 APV door burge- ;unning laten verlenen voor ie van de jaarmarkt 1998 van concept-antwoord-brief gevolge Awb. ien tot max. 1 juni 1998. nt dat begeleidingscommissie sgdheid had en heeft om dit ngen buiten en boven het men. Commissie ABZ alsnog mjn om advies vragen met als ndpunt: akkoord met krediet atervoorziening omdat gelet itatie-voordeel gesproken kan Judgettair-neutraal. ^met andere overschrijdingen 3l uit blijven gaan van een 1,00 per kg voor levering 1 aan Spullenhulp; oorstelien v.k.a. e milieu c.a. om advies vragen. ongegrond verklaren; ring in stand laten; inschrijving verzending tot n de bewoning. ingeboden voor een prijs die lat niet gebouwd kan worden, ndehjk maken dat als hij dat eert dit ook impliceert dat :t mogelijk is. g Literaire Activiteiten r ongegrond verklaard. Wel bereidheid bestaat de raad ellen om het bedrag van r de Rinke Tolmanschool- ;meente te nemen, waarbij lekking gedacht wordt aan f 10.000,00 t.b.v. de i culturele evenementen, concept-cultuurnota is :n de raad bij de afweging id met dit bedrag instemt. maison TELEFOON 601 31 SOEST SOESTERBERGSESTRAAT 32A De oplossing voor het nijpende jeugdprobleem in Soest is niet zo maar te vinden. Je kunt als gemeen te doen wat je wilt - hangplekken maken bijvoorbeeld - maar de jeugd is zo wispelturig dat je ze toch nooit allemaal bij elkaar krijgt en ze rus tig houdt. Dat kon zo'n beetje de slotconclusie zijn van het rondetafelgesprek dat Groen- Links-Progressief Soest zondagmiddag in het Gildehuis organiseerde, met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen. Ook de "deskundigen" - wijkagent Fred Leive, buurtwerker Pie- ter Henke en welzijnswerker Jos Tak, die onder leiding van GL-PS-fractie- voorzitter Nel Koster hun licht over het Soester jeugdbeleid lieten schijnen - ble ken niet over het Ei van Columbus te beschikken. Leive verwachtte wel wat van het nieu we buurtbeheer, waarin de politie, het welzijnswerk en de gemeente nauwer moeten samenwerken, "als ze maar over hun grenzen durven heen te stappen". Volgens Henke - die namens Balans de nieuwe hangplek gaat coördineren - is de voormalige SWS onterecht de zwar te piet toegeschoven van het falende jeugdbeleid tot dusver. En volgens Tak is er door allerlei reorganisaties veel te weinig tijd over voor het veldwerk en ligt de vereiste professionaliteit in het welzijnswerk niet voor het opscheppen. De gemeente werkt ook niet echt mee, vond Henke. "Als 50 bewoners uit pro test tegen de jongerenoverlast dreigen de huur op te zeggen wordt er meteen vaart achter gezet, maar ik moet jaren soebatten over een vlak grasveldje..." Volgens Koster lijkt het erop dat de zes nieuwe wijkagenten in Soest het werk doen wat de SWS uit gebrek aan finan ciële steun moest laten liggen. Carnaval is voor alle leeftijden. Dat bleek de afgelopen dagen weer eens toen Prins Berend I van De Narre Knollen officieus het bewind voer de over Knollendam. Hij ging voor op in de polonaises die in de Knol- lenburcht aan de Bosstraat werden gehouden. Het jaarlijks feest trekt in Soest lang niet meer zo veel mensen als bijvoorbeeld tien jaar geleden, maar menige liefheb ber verveelde zich allerminst. Het carnavalsfeest werd zaterdag inge luid met de optocht door Soest. Daar bij waren ook de Plattelandsgenotsknot- sen, de andere Soester carnavalsvereni ging, betrokken. Bijna traditiegetrouw won deze groep de eerste prijs voor gro te wagens. Dit keer hadden de Platte- landsgenotsknotsen veel vrije tijd gesto ken in de Zevende Hemelwagen. Bij de individuele deelnemers aan de kleurrij ke optocht sleepte Johan Grift de eerste prijs in de wacht met 'vriendjespolitiek'. En daarna was het bal. Natuurlijk al tij dens de prijsuitreiking in Bos en Duin, maar ook 's avonds op het Knollenbal. De festiviteiten werden zondagmiddag voortgezet met het kindercarnaval met medewerking van Dick Kamu, zondag avond zorgden Kees van Amersfoort en Henk Henk voor de muziek tijdens het Bal der Zotten en maandag was er eerst het Seniorencarnaval en vervol gens het jeugdcarnaval. Dat De Narre Knollen ook buiten de feestzaal actief zijn, bewezen ze zondag. Met zijn vrouw, adjudanten en dansma riekes bezocht Berend I mevrouw Van Fulpen die in Groot Engendaal woont. Zij werd door hem onderscheiden en voorzien van cadeautjes. Ook Jelle van Wegen kreeg cadeautjes. Deze inwoner Opnieuw wonnen de Plattelands ge notsknotsen de eerste prijs bij de grote wagens. De steek moest er worden afge haald om de wagen veilig onder de bo venleiding van de spoorwegovergang bij station Soestdijk te kunnen laten rijden. Foto: Goos van der Wilt van Soest werd afgelopen vrijdag gebo ren en kreeg een symbolisch bedrag op een spaarbankboekje gestort. Het carnavalsfeest, dat in goede sfeer verliep, zit er inmiddels weer op. Gister avond was de slotavond, waarna Prins Berend I en zijn gevolg hun carnavals kleding weer naar de stomerij konden brengen. Een polonaise kun je niet vroeg genoeg leren. De kinderen waren zondagmiddag te gast in de Knollenburcht. Foto: Goos van der Wilt Geen oplossing De spaarzame jongeren die het gesprek bijwoonden meenden dat de problemen - die wel degelijk bestaan - niet opge lost zouden worden met een hangplek. De rondhangende jongeren in Overhees doen eigenlijk riiks, vond een ander, er wordt alleen een probleem van gemaakt. Van het gereorganiseerde welzijnswerk als zodanig mag ook geen directe oplos sing verwacht worden, klonk het aan de tafel. Er ligt bij de gemeente al een paar jaar een rapport met duidelijke aanbe velingen in de la, maar tot nu toe is er nauwelijks iets mee gebeurd. Volgens Bert Krijger (WD), die ook langs kwam, is het beleid tot nu toe blijven steken op het feit dat de SWS als pro fessionele organisatie geen vertrouwen wekte bij het gemeentebestuur. Mooiste hangplek: Soester Natuurbad "Als de plannen écht worden waarge maakt, stelt de raad heus wel geld ter beschikking, daar ben ik van overtuigd," aldus Krijger. Volgens Pieter Henke was het Soester Natuurbad destijds de mooi ste hangplek van Soest, omdat de lieve jeugd zich daar kon vermaken zonder anderen overlast te bezorgen. "Maar ja, het Natuurbad hebben ze verpatst..." Het probleem van veel jongeren is dat ze nergens een "binding" mee voelen, werd door een scouting-vertegenwoor- diger opgemerkt. "Zo'n hangplek heeft ook geen identiteit." Volgens hem zou het beleid zich meer moeten richten op de "kansrijke" jeugd: "Dan krijg je de kansarmen misschien ook wel mee." Een Turkse jongere maakte duidelijk dat veel van zijn land-, lot- en leeftijds genoten in een extra moeilijke positie verkeren. Vooral de "oudere" ouders zijn nogal ouderwets en hebben weinig be grip voor de uitdagingen waar hun kin deren tegenaan lopen. Dat de meeste buitenlanders dicht bij elkaar wonen deed er volgens hem ook geen goed aan. "Dan is het net of ze nóg in Tlirkije zitten..." Risicogroep Soest heeft welgeteld 4143 jongeren in de leeftijd van 13 tot 21 jaar. Ongeveer Jos Tak, Nel Koster en Fred Leive tij dens het "ronde tafelgesprek" over het jeugdbeleid. 950 daarvan behoren tot de "risico groep". De meeste probleemjongeren - overigens maar tien procent van het to taal - hebben in de eerste plaats proble men thuis, liet een van de jongelui we ten. Opmerkelijk was dat de twee politici - Koster en Krijger - het er allebei over eens waren dat het de taak van de poli tiek is om goede voorstellen "uit het veld" aangereikt te krijgen en keuzes te maken. "Maar het signaleren van pro blemen is nog geen jeugdbeleid," wierp een ander tegen. Volgens Krijger kon de politiek in de afgelopen jaren echter nauwelijks prioriteiten bepalen, omdat de welzijnsorganisaties niet professio neel genoeg werkten. Aan een speciale commissie Jongerenbeleid - naar analo gie van de commissies Ouderenbeleid en Milieubeheer - zoals Koster voorstel de, hadden de anderen geen behoefte, omdat er al een Werkgroep Preventief Jeugdbeleid is. 'Ouders-beleid' De gespreksdeelnemers beaamden allen dat jeugdbeleid, zoals Fred Leive stelde, vooral ook een "ouders-beleid" zou moeten zijn, omdat kinderen in de eer ste plaats voor de verantwoordelijkheid van hun ouders komen, "en niet van de politie of het welzijnswerk". Een enke ling vond overigens dat ook de politie zelf nog wel wat opvoeding kon gebrui- iken en een ander meende dat de poli tie bij een groot deel van de bevolking "geen sterk beeld" had. Een regelrechte oplossing was er niet, stelde Koster aan het slot vast. Op de vraag wat de politiek verder nog zou kunnen doen antwoordde Henke: "een eerlijke dialoog aangaan". Tak hield het erop dat de nieuwe welzijnsorganisatie Balans een eerlijke kans moet krijgen, en Leive zag het meeste heil in een uitgebreide(re) samenwerking van alle instanties binnen de wijken en een be ter gebruik van de accommodaties. Nogmaals heeft de gemeente Soest NMB-Amstelland laten weten dat op het voormalige terrein van Zon negloren géén bedrijven in de zorg sector mogen worden gevestigd. Omdat Amstelland bij de ingang van het terrein aan de Soesterbergsestraat units te huur aanbood voor bedrijven in de zorgsector had het van de gemeente al een fax gekregen, waarin te lezen viel dat een bedrijvenverzamelcomplex in strijd is met het bestemmingsplan. Amstelland, dat reeds door een aantal potentiële huurders was benaderd, rea geerde met de opmerking dat deze kan didaten zullen worden getoetst aan de bepalingen van het bestemmingsplan. Maar volgens de gemeente zijn bedrij ven niet toegestaan. Het terrein is alleen bestemd voor instellingen op het gebied van de gezondheidszorg, zoals zieken huizen en verpleeginrichtingen. "Het begrip zorgsector is ruimer dan een in stelling op het gebied van de gezond heidszorg. Bij een bedrijf in de zorgsec tor zou je kunnen denken aan een (groot)handel in verpleegartikelen en zelfs aan een bedrijf dat zulke artikelen produceert," aldus de gemeente. In een brief is NMB-Amstelland nog eens meegedeeld dat dit niet de bedoeling is. Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in de2e mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Voor alles is er behoefte aan een nieuwe, frisse kijft op het volkshuis vestingsbeleid. Het recente fiasco van de plannen voor ouderenhuis vesting bij Braamhage heeft Pvd A- lijsttrekker Kees Boerkoel tot deze overtuiging gebracht. "Het is een illusie om te denken dat je op toplocaties in Soest alleen sociale woningbouw kunt plegen, maar maat schappelijk is het niet acceptabel de nog schaarse nieuwe bouwlocaties vol te bouwen met appartementen en pen- thouses voor de hogere inkomens. Ook al is de markt daarvoor groot genoeg. Als je - zoals de Partij van de Arbeid - tegen een tweedeling van de maatschap pij bent, moetje daar op een punt als dit ronduit voor uitkomen." Boerkoel wil niet gemakkelijk doen over de problematiek van de woningbouw. "Het is verduveld lastig. Zes jaar gele den bij de vaststelling van de Structuur- visie hebben alle partijen erkend dat we niet door konden gaan met Soest vol te bouwen. Dat mag niet alleen voor ons zelf, maar ook voor onze buren uit de stad moeten we nog "groen" overhou den. Dat betekent dus dat we nu jonge mensen uit Soest die starten, moeten verwijzen naar opvanggemeenten, zoals Amersfoort. Als ze dat zelf graag willen, is dat mooi meegenomen. En het is ook redelijk dat we daaraan meebetalen voor zover het sociale woningbouw be treft." De PvdA-voorman zou het een verkeer de ontwikkeling vinden, als door zo'n beleid woningbouw voor jonge gezinnen in de sociale sector in Soest volledig tot het verleden zou gaan behoren. Er zijn ook jonge mensen die juist in Soest wil len blijven wonen. Een vitale gemeen schap laat niet zijn totale jonge aanwas naar elders vertrekken. Boerkoel heeft in dit verband goede verwachtingen van. het initiatief-wetsontwerp "Individuele Koopbijdrage" van PvdA en CDA. Dat ontwerp wil het mogelijk maken, dat lagere inkomensgroepen een bestaande huurwoning of een nieuwbouwwoning tot 177.000 gulden kunnen kopen. Dorpsvernieuwing Boerkoel realiseert zich dat zo'n koop bijdrage-regeling in Soest relatief moei lijker toe te passen is dan elders. We zit ten hier nu eenmaal in de duurste koop regio van het hele land. Daarom pleit de PvdA-lijsttrekker voor een vernieuwen de kijk op het Soester volkshuisvestings beleid. Boerkoel: "Waarom denken en praten we alleen maar over nieuwe bouwlocaties, zoals 'Jachthuislaan' en 'Hees' en over inbreidingslocaties. Waar om geven we het begrip dorpsvernieu wing niet eens meer inhoud? Moeten we niet langzamerhand de moed krijgen om bepaalde rijtjes of complexen oude re woningwetwoningen te slopen en op de vrijgekomen plekken eigentijdse woningbouwprojecten te onwikkelen? Je zou kunnen denken aan een even wichtige mix van eengezinswoningen voor jonge gezinnen, flats voor jongeren en duurdere appartementen voor senio ren. De totale financiering moet rond te krijgen zijn door laatstgenoemde cate gorie deels in de vrije sector te realise ren. Dat moet haalbaar zijn omdat er vraag naar is en de statistieken aanto nen, dat er een grote groep kapitaal krachtige senioren bestaat. Voor hen is de meerwaarde dat ze in hun eigen om geving in het volle leven opgenomen blijven en niet ergens weggestopt wor den. De PvdA-voorman erkent dat zijn idee ën nog onvoldoende uitgekristalliseerd en zeker niet achter de komma doorge rekend zijn. Kees Boerkoel hierover: "Door de discussie met grote groepen van de bevolking tijdens de campagne word je uitgedaagd om met ideeën te komen, omdat mensen in Soest willen blijven wonen. Waarom zouden we zo'n concept voor dorpsvernieuwing bijvoor beeld niet eens los kunnen laten op het gebied tussen het winkelcentrum en het station Soest-Zuid. Misschien is het wel te combineren met de tunnelplannen van de WD bij de spoorwegovergang Ossendamweg-Koningsweg! Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Zondag 1 maart 1998 verhuizen de bus sen van Midnet naar het voorplein van het NS-station in Amersfoort. Ondanks dat het voorplein nog niet geheel klaar is en de werkzaamheden doorgaan, kunnen de bussen reeds op hun nieuwe plek staan. Het grote voordeel voor de reizigers is het in- en uitstappen voor de deur van het station. De indeling van het busstation kan door werkzaamheden tot de zomer af en toe wijzigen. Het dynamisch reizigers informatiesysteem wordt in de zomer maanden operationeel. Naast het nieu we busstation is ook de wachtruimte van Midnet na zondag 1 maart in gebruik. Medewerkers van Midnet zijn, geduren de de eerste dagen na de verhuizing, op het busstation aanwezig om de reizigers te begeleiden en om de nieuwe indeling op papier uit te delen. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! BMPgn Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 7000 m2 COMPLEET WOONPLEZIER WONEN v Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 6011004. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1998 | | pagina 5