f WE 69.95 i nota aiUitvyui Politiek wil naar de burger met opiniepeilingen en enquêtes Brandweer heeft respect afgedwongen Indiaas bezoek aan Wereldwinkel Soest aJSEEEF 'er van! MOSSEL AVOND pEMHA» Soest gaat YNG-directeur vuur na aan de schenen leggen Milieuvoorzieningen kazerne van brandweer op de tocht Boodschappenactie voor gezinnen in Tsjernobyl Uit onze nieuwe Deze Week: Onderhandelingen voortvarend van start :hteruit gaan. Vergaderschema Expositie over 75-jarig korps in Museum Oud Soest f 19.50 12,5 jaar getrouwd? f.O,99 90x200 cm Kaasboerderij 'De Staelenhoef' RAGÏNA2 WOENSDAG 11 MAART 1998 lattenbodem STER SOESTER COURANT ACTUEEL PAGINA 3 Collecte voor 'arme kinderen' maakt niet rijk... Vanita Singh op doorreis naar Rome Uit onvrede over belangenbehartiging *Specialist+ SOfcSI Ook voor service moet u bij ons zijn cd soest GESLOTEN Onze alom bekende satéschotels? Onze beroemde vleesspies van een meter? Het blijft genieten! (ol onze gerechten ookomofteholen) Maatregelen om binnen budget te blijven f> 4 m v. j Kiezers bedankt Wij gaan aan de slag en dan Samen over de eeuwgrens Zaterdag 14 maart van 9.00 tot 15.00 uur Schoenendieven komen niet ver Snoeiwerk aan de Wieksloterweg kan verkeer hinderen Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum (geldig t.m.18.3.1998) DREVEN. De lijsttrekkers die door WD-aan- voerster Neks Blommers zijn sa mengeroepen om met elkaar te be raadslagen over het beleidspro gramma voor de nieuwe gemeente raad en het College van B. en W. zijn vrijdagmiddag - twee dagen na de verkiezingen - voortvarend van start gegaan. De zeven dames en heren waren het snel eens over de verdere procedure en de agenda. Zolang het over "zaken" gaat zijn de onderhan delingen openbaar. Gemeentescretaris Wim de Kam had al het nodige voorwerk verricht met een zakelijke opsomming van alle wensen en wensjes die hij in de diverse verkiezings- progamma's had kunnen vinden. Daar konden de lijstrekkers mee instemmen. Verder kregen ze van het hoofd van de afdeling Financiën, Rien van Vliet, een tamelijk uitvoerige notitie over de finan ciële stand van zaken, waaruit duidelijk viel af te lezen dat er zeker niet met geld gesmeten kan worden omdat de finan ciële positie van Soest allerminst "posi tief' te noemen is. De poltici waren dus gewaarschuwd en maandagmiddag vond de eerste echt- inhoudelijke ronde plaats, volgens het schema-De Kam over "algemeen be stuur", waarbij het met name ging over de door alle partijen zo vurig gewenste grotere betrokkenheid van de burgers bij het lokale beleid. De lijsttrekkers moch ten zich daarbij uitspreken over o.a. klankbordgroepen en experimenten met zeggenschap van wijkbewoners bij zaken die in hun wijk spelen, maar ook het referendum en de suggestie om gemeen telijke informatieavonden voortaan te laten leiden door een onafhankelijke voorzitter kwamen ter sprake. Verder ging het om de vraag of de voorzitter van een raadscommissie persé een wet houder moet zijn en of er ook deskun digen "van buiten" in zo'n commissie mogen meedoen. Dorpspanels Wim Roest (D66) pleitte voor "open plan-vorming", waardoor burgers in een vroeg stadium kunnen meepraten. Hij zag ook wel wat in klankbordgroepen, dorpspanels (over de gemeentelijke diensten) en dorpsdebatten, en toonde zich ook een voorstander van opiniepei lingen en/of enquêtes om het standpunt van de burgers te vernemen. Wat het referendum betreft wilde hij liever wach ten op de komende landelijke regeling en Roest wilde in de gemeentelijke voorlichtingskrant Op't Hoogt meer ruimte voor het uitdragen van partij standpunten. Nu konden volgens Roest alleen de rijke partijen zich profileren in de pers. Klinkklare onzin, vond Harry Witte (GGS) dat laatste. Hij was faliekant te gen deze politisering van de gemeente lijke voorlichting en vond dat er bij ge meentelijke plannen veel meer ruimte moest komen voor inspraak in een sta dium dat de voorstellen nog niet dicht getimmerd zijn. Hij zag er wel wat in om gemeentelij ke voorlichtingsavonden voortaan een beetje aantrekkelijker te maken "met een muziekje", wat bij de collega-lijsttrekkers aanleiding gaf tot algemene vrolijkheid. Witte vond dat wethouders de ruimte moesten hebben om hun beleid te verdedigen, zodat ze niet óók nog eens belast moeten worden met de orde van een vergadering. Voor een goed draagvlak onder de bevolking zag hij ook wel wat in bijvoorbeeld een tweejaarlijkse opiniepeiling a la die van Lagendijk in 1979 (waarbij de honden poep en de Van Weedestraat de groot ste Soester knelpunten bleken). Riskant Bart Krol (CDA) was voor vroeg Over leg met de burgers maar vond klank bordgroepen te riskant, omdat daarmee al snel foute Verwachtingen worden ge wekt. Een referendum kwam er wat hem betreft ook nu niet. Ook zag hij geen brood in deskundige buitenstaan ders voor de raadscommissies en van opiniepeilingen had Krol ook geen al te hoge pet op. Neks Blommers zelf liet namens de WD weten dat ook zij geen voorstan der was van verruiming van de referen dummogelijkheden. Met onpartijdige voorzitters op gemeentelijke informatie avonden had ze geen moeite, maar van buitenstaanders in de raadscommissies zag ze het nut niet, tenzij het ging om de fractie-assistenten. Dat vond ook Kees Boerkoel (PvdA), die het "Praten met B. en W." in de wij ken achterhaald noemde en pleitte voor een nieuwe, wijkgerichte opzet, waarbij alle instellingen gericht worden uitgeno digd voor overleg, eenmaal per kwartaal of halfjaar. Met referendum noch opi niepeilingen had hij problemen. De commissies werden wat hem betreft nog steeds geleid door een wethouder en aan deskundigen van buitenaf had hij evenmin behoefte. Ans Mann (GroenLinks-PS) verklaarde zich ronduit voor klankbordgroepen - zonder allerlei voorwaarden-vooraf - en een referendum. Ook zij verklaarde zich tegen "vreemden" in raadscommissies, maar ze voelde wel wat voor opiniepei lingen. Wiebe Meilof (GPV/RPF/SGP) ten slotte meende dat er per "type" plan gekeken moest worden naar de in spraakmogelijkheden van de burgers. Een referendum mocht er wat hem be treft alleen komen als het om een een duidige politieke uitspraak zou gaan, anders vond hij het "een absurd me dium". De raadscommissies moesten van Mfeilof onder leiding van de wet houders blijven plaatsvinden en het meedoen van de fractieassistenten vond hij het maximum. Uitbesteden Als tweede punt discussieerde het lijst rekkersgezelschap nog over zaken als het uitbesteden van gemeentelijk werk en de eventuele privatisering van ge meentelijke taken. Geen van de politici verklaarde zich principieel voor of tegen deze onderwerpen. Het moest allemaal afhangen van de vraag of het kon, of het zinvol was - bij voorbeeld als specialis tische kennis bij de gemeente zelf ont breekt - en of het geld zou besparen, en mits de kwaliteit er niet onder zou lij den. Gemeentesecretaris Wim de Kam mocht zich na afloop van deze eerste ronde gaan bezighouden met het sa menstellen van een tekst waarover de lijstrekkers het straks met z'n allen (of zoveel mogelijk) eens kunnen zijn. In de komende sessies gaat het o.a. over Openbare Orde/Veiligheid (inclusief "blauw-op-straat", een hardere aanpak van overtredingen, het drugsbeleid en de uitruktijden van brandweer en ambu lance, Verkeer en Vervoer (30 km-zo- nes, openbaar vervoer, "al dan niet uit breiding lokale wegennet" en stand punt t.a.v. Westtangent Amersfoort, parkeerbeleid). Verderop in het overleg, waarvoor in principe afspraken zijn gemaakt tot be gin april, komen dan nog Economische Zaken (o.a. winkelbeleid), Onderwijs (o.a. financiële impuls openbaar onder wijs en schoolzwemmen), Cultuur en Recreatie (o.a. recreatiepias, theater, cultuurprijs, kunstbeleid en jongerenbe leid), Sociale Voorzieningen (armoede bestrijding) Volksgezondheid en Milieu (diftar, Spullenhulp, houding t.o.v. vlieg basis), Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting (toekomstige woning bouwlocaties, bouwen in Soesterberg, Zonnegloren) aan de orde, om tenslot te te worden afgerond met het hoofd stuk Financiën. Maar dan zijn we intus sen wel een paar weekjes verder. Voor de onderhandelingen over het beleidsprogramma en het nieuwe College hebben de lijsttrekkers het volgende schema vastgesteld. Er wordt verder gesproken op donder dag 12 maart (19.30 uur), maandag 16 maart (16.00 uur), donderdag 19 maart (19.30 uur), dinsdag 24 maart (19.30 uur), zaterdag 28 maart (10.00 uur), dinsdag 31 maart (19.30 uur) en donderdag 2 april (19.30 uur), als de lijsttrekkers daaraan vol doende hebben. De zaterdagen 14 maart, 21 maart en 4 april gelden als reservedata. Iedere vrijdagavond geopend vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla en natuurlijk ook voor zomaar een gezellige borrel 1 dagen per week de mogelijkheid uw privé- feest in een originele Amsterdamse entourage te vieren. Diverse arrangementen beschikbaar. 035 - 601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest 1 liter magere of volle yoghurt van voor slechts ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 123 Soest (vlak naast de bushalte) De politie heeft vrijdagmiddag twee Soester knapen van 14 jaar aange houden, die op de Veenbesstraat langs de huizen gingen met een col lectebusje. Hun verklaringen over het doel van de inzameling bleken enigs zins uiteen te lopen; de een had het over "arme kinderen die niets te eten hebben", de ander over "oude men sen" die door eenzelfde lot getroffen waren. Een bewoonster van de Veen besflats vertrouwde het zaakje niet en schakelde de politie in. Toen de kna pen de politie in het zicht kregen gooiden ze het busje in de struiken. Er bleken slechts twee guldens en een paar spijkers in te zitten. Het tweetal kreeg een proces-verbaal. De gemeente Soest zal op dinsdag 17 maart nogmaals haar ongenoe gen uitspreken over de povere wijze waarop haar belangen zijn behar tigd door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), toen de herverdeling van het gemeente fonds aan de orde was. Als gevolg van deze herverdeling moet Soest - evenals een groot aantal andere gemeenten - miljoenen inleveren, zodat voor de grote steden meer geld beschik baar komt. De VNG heeft bij de besluit vorming te weinig voor Soest gedaan, vindt het gemeentebestuur, omdat ze vooral oog had voor de belangen van de steden. En dat krijgt directeur prof. dr. J. van den Berg voor zijn voeten geworpen wanneer hij dinsdag 17 maart Soest aan doet. Het GGS-raadslid Hans van Wuijckhuijse mag Van den Berg het vuur na aan de schenen leggen over de discutabele rol die de VNG heeft ge speeld. Van Wuijckhuijse is een van de raadsle den met wie de VNG-directeur zal spre ken. Daarvoor praat Van den Berg met het college van burgemeester en wet houders en brengt hij een bezoek aan Het Kasteel, het kinderdagverblijf aan de Talmalaan. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaljies acjn huis. Soesterbergse Tel. 035 - f' Tot en met mei is in Museum Oud Soest een expositie te zien over de ge schiedenis van het Soester brandweer korps. Foto: Goos van der Wilt het materieel werd uitgebreid, werd de brandweer niet meer gezien als een amateuristische organisatie," aldus Bak ker vrijdagmiddag, vlak voordat hij de tentoonstelling opende. Op dat moment kwam juist een automatische brandmel ding bij de REMU door. De wisselexpositie '75 Jaar Vrijwillige Brandweer Soest' is tot 1 juni te bezich tigen. De spullen krijgen daarna een plaats in de nieuwe brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, zodra die is opgeleverd. Museum Oud Soest is op zaterdag en zondag geopend van 13.30 tot 17.00 uur. Groepen kunnen buiten die ope ningstijden op aanvraag in het museum terecht. Hiervoor kan contact worden opgenomen met A. van den Dijssel, tel. 6027238. Een toegangsbewijs kost 2,50 gulden (kinderen tot en met 12 jaar 1,00 gulden). Audio/videoruimte Dankzij een sponsor heeft het Museum Oud Soest ook een deel van de begane grond van het voormalige klooster aan de Steenhoffstraat kunnen huren. De medewerkers zullen daar een ontvangst ruimte en een kassa inrichten én een aildio/videozaal, waar aan gezelschap pen tot dertig personen dia's en video films kunnen worden vertoond. 4' BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 De kans is groot dat een aantal mi- lieuvoorzieningen van de nieuwe brandweerkazerne wordt geschrapt. Hierbij valt te denken aan onder meer de groenwatervoorziening. Dit is nodig om binnen het budget van zeven miljoen gulden te blijven. Als nu niets wordt geschrapt, zal het budget met 127.628 gulden worden overschreden. De college-partijen WD, CDA, PvdA vrezen zelfs dat nog meer moet worden bezuinigd. In de begroting is voor de post onvoorzien een bedrag van 50.000 gulden opgenomen, maar volgens de drie zal dat bedrag onge twijfeld hoger oplopen. Het schrappen van een aantal voorzie ningen komt onder verant woordelijkheid van een begeleidings commissie en niet van de Soester ge meenteraad. Het onderwerp kwam maandagavond wel ter sprake in de po litieke commissie algemene bestuursza ken. De oppositiepartijen gaven tijdens die vergadering aan dat ze de milieuvoor zieningen persé willen handhaven. De zonnecollectoren en de groenwatervoor ziening zouden in elk geval gehand haafd moeten worden, aldus de opposi tie. Maar de groenwatervoorziening zal het waarschijnlijk niet redden. Het schrap pen hiervan levert een besparing op van negentig mille. Volgens de gemeente is de noodzakelijke bezuiniging niet haal baar als de groenwatervoorziening wel wordt uitgevoerd. Buiten viel de regen met bakken uit de lucht, maar water was niet nodig bij de opening van de tentoonstel ling '75 Jaar Vrijwillige Brandweer van Soest'. Die is tot eind mei te zien in het Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat. v:A' J Voorafgaand aan het Europees We- reldwinkelcongress brengt Vanita Singh, consultant voor producen- tengroepen in India, een bezoek aan Nederland. Mevrouw Singh geeft adviezen aan die producën- tengroepen, ontwikkelt onderzoek in opdracht van Europese alterna tieve handelsorganisaties en werft nieuwe partners voor eerlijke han del. De Landelijke Vereniging van Wereld winkels heeft haar uitgenodigd voor dit bezoek aan Nederland, ter voorberei ding van haar deelname aan het Euro- Foto's, helmen en andere kleine attribu ten, instructie-posters en miniatuur brandweerauto's (gemaakt door de Soester Jos Kea) maken onder meer deel uit van de wisselexpositie over het jubilerende vrijwilligerskorps. Ondanks het feit dat veel materieel in de loop der jaren verloren is gegaan, geeft de expo sitie een redelijk goed beeld van de brandweerhistorie. En dat is een rijke historie, meent commandant J. Bakker. Nog dit jaar verschijnt een boek over de geschiedenis van het korps, maar zelfs daarin heeft de auteur zich moeten be perken tot de meest opzienbarende ge beurtenissen. Vandaag de dag geniet de brandweer respect, maar vroeger was dat wel an ders. Voor de oprichting, op 3 juli 1923, werd bij lokale vuurhaarden een aantal burgers verplicht de brand te bestrijden. De organisatie was destijds ver te zoe ken en de meeste vuurdovers vervulden met tegenzin hun plicht. Na de oprichting was de vereniging vrij willige brandweer, mede doordat er wei nig materieel beschikbaar was, een dankbaar onderwerp van spot. "Maar niet voor de initiatiefnemers en de vrij willigers die zich niets van de kritiek aantrokken. Aan hen is het te danken dat de kritiek snel verstomde. En toen De Stichting Kinderhulp Tsjernobyl houdt zaterdag 14 maart van 9.00 tot 15.00 uur weer een boodschap penactie in Soest-Zuid. Aan het winkelend publiek wordt een lijst met 25 artikelen uitgedeeld, waar aan grote behoefte bestaat in Tsjer nobyl. Aan de klanten van C-1000 wordt ge vraagd of ze enkele van deze artikelen willen kopen en inleveren bij de mede werkers van de Stichting. Zij stellen De politie heeft zaterdagmiddag vier jongelui in de leeftijd van 14 tot 17 jaar aangehouden op verdenking van de diefstal van een paar schoenen. Ze had den bij een schoenenzaak aan de Soes- terbergsestraat een paar schoenen weg genomen, maar konden aan de hand van het signalement op het perron van NS-station Soest-Zuid worden achter haald. Twee van hen bekenden dat ze elk een schoen uit de winkel hadden meegeno men, die een van de knapen inmiddels aan beide voeten droeg. Van de oude schoenen werd er een teruggevonden in een tuin aan de Buntweg, de andere in een vuilnisbak op het station. De drager van de nieuwe schoenen stond ze af aan de politie, die proces-verbaal opmaak te. daarvan (voedsel)pakketten samen, die in april bij behoeftige gezinnen zullen worden bezorgd in de Witrussische stad die in de jaren tachtig werd getroffen door een ramp in de kernreactor. De Stichting vraagt om onder meer bloem, suiker, koffie, thee, broodbeleg, macaroni, spaghetti, rijst, tandpasta, zeep, pleisters en andere verbandmidde len, aspirines, olie, brinta, speelgoed en boter in blik. De Stichting Kinderhulp Tsjernobyl is elke dag bereikbaar voor het inleveren van schoenen, kleding, speelgoed en 'rommelmarktspulletjes'. Deze spullen kunnen worden afgegeven bij voorzitter Heine Tolsma van de Stichting aan de Eikenlaan 12 in Soest, tel. 6023392. pees congres in Rome. Het geeft me vrouw Singh ruimschoots de gelegen heid kennis te nemen van de gang van zaken bij de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels in Nederland. Ook zal zij importeurs en een inkoopbeurs voor Wereldwinkels bezoeken en een kijkje nemen in enkele Wereldwinkels. In dit kader bracht mevrouw Singh af gelopen zaterdagmorgen een bezoek aan Wereldwinkel Soest. Wereldwinkel Soest is uitgekozen als voorbeeld hoe een zeer kleine winkel met enthousias te medewerkers, mits professioneel van opzet, een goedlopend, gewaardeerd verkooppunt voor eerlijke handel kan Boom- en bosverzorgingsbedrijf Teh- daspuu uit Soest maakt op maandag 16 maart een aanvang met snoeiwerkzaam- heden aan de Wieksloterweg. Ruim 800 bomen zullen in de daaropvolgende da gen beoordeeld en gesnoeid of verwij derd worden. Op donderdag 19 maart zal de Wieksloterweg tussen de Dorre- steinweg en de Biltseweg voor het door gaande verkeer afgesloten zijn. Op de overige werkdagen zullen het fietspad en het ruiterpad voor alle verkeer afge sloten zijn, om een veilige manier van werken te garanderen. Informatie: tel. (035)6029135 of bij de opdrachtgever: de Vereniging Natuurmonumenten. Vanita Singh in de Wereldwinkel Soest, verwelkomd door o.a. Hilly Adams, Jos Spruit, EitAlgra en Gep van Bercum. zijn. Een compliment weliswaar, maar dat neemt niet weg dat Wereldwinkel Soest met ongeduld uitziet naar uitbrei ding van het winkeloppervlak. Wereldwinkelcongres In het weekend van vrijdag 13 maart tot en met zondag 15 maart komen circa 200 Wereldwinkeliers (waaronder twee uit Soest) uit geheel Europa bijeen in Rome. De winkeliers zullen tijdens dit congres van "NEWS" (Network Euro- pean World Shops) tien producenten uit het Zuiden ontmoeten, waaronder Vani ta Singh. Hoofddoel van de bijeenkomst is het gezamenlijk vaststellen van Europese criteria voor eerlijke handel, waarbij duurzaamheid (gender, milieu, arbeids omstandigheden) een belangrijk ijkpunt is. Deze Europese criteria omvatten zo wel criteria voor producenten enerzijds als criteria voor Wereldwinkels ander zijds. Tijdens het Europese Congres krijgen de producenten nadrukkelijk de gelegenheid hun reacties op de criteria te geven. Wat betreft de toepassing van de crite ria gaf mevrouw Singh onlangs in India haar opvatting als volgt weer: "Toetsen van productie en organisatie van haar partners is een middel om het werk van de producenten te verbeteren. Criteria moeten niet gebruikt worden om produ centen af te wijzen, maar om in dialoog met hen te zoeken naar mogelijkheden om hun werk te versterken." Met de Nederlandse delegatie reist Vanita Singh vrijdag af naar Rome.

Soester Courant | 1998 | | pagina 3