Hulleman optiek sterbloem ist U OOGT GOED EN U ZIET PERFECT IVC viert afscheid met grote reünie 'Je in Soest thuisvoelen is vooral "Over een paar jaar zijn de meiden het huis uit." een zaak van geven en nemen...' VRDE 7 ACTUEEL Treur-es verplaatst van Soest-Zuid naar Verzetsplein Laatste ronde Energielabel-actie Amnesty rekent in Soest op veel meer handtekeningen m'98 PAGINA 4 WOENSDAG 11 MAART 1998 <E-UP SOESTER COURANT PAGINA 5 'ie vergelijkt Soester Courant Int. Vrouwencentrum gaat op in 'Balans' De kracht van de reclame ligt in de herhaling DETROMSLAGER De salade-en koud buffet specialist Wij zijn benoemd tot sterbloemist. Volgens een onafhankelijke jory van Bloemenbureau Holland kunt u in onze winkel rekenen op een goede service, vakkundige verkopers en een ruime keuze aan bloemen en planten van topkwaliteit. Zoals het hoort, dus. En daar zijn wij best wel een beetje trots op! 'Uitdaging' krijgt veel respons Geanimeerde Vrouwendag in de Schoof Service bij Schoemaker Carrillon en US-monument 'verwisseld' -16.00 uur. ike-up tot 15 april. :el was echt een schot in de /as het laatste wat mij nog a beiden dan ook zeer dank- un medewerking. A. Vis Badhoevedorp mtrale Voorlichting Soest BIJ BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometrlsten - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 035 - 601 38 59 1de in artikel 28, lid 6 van de 3 maart 1998 gedurende zes lest aan het Raadhuisplein 1, iedere werkdag van 08.30 - itehuis; gedurende de gebrui- >mede in de dependance bur- ag en donderdag van 14.00 - Staten van Utrecht bij besluit bestemmingsplan "Soestdijk len met de bestemming "agra- gen tussen de ontsluitingsweg als op de plankaart is aange- Ruimtelijke Ordenjng treedt e beroepstermijn. Indien bin- 'ij de voorzitter van de Afde- :dt het besluit niet in werking ;t bepaalde in artikel 28, lid 7 het bestemmingsplan "Soest- e lid van de Wet op de Ruim- gewend; :t in staat is geweest zich over- Ruimtelijke Ordening, tot ge- jino ing van goedkeuring kan daar- praak van de Raad van !>(a?e, zes weken, dat dit besluit ter n 210,-- voor een natuurlijk ziening worden ingediend, in- et tot de uitspraak op het be- t dit besluit van gedeputeerde ist. Een verzoek om voorlopi- ieling bestuursrechtspraak van irbij is het hiervoor genoemde Op het Verzetsplein (tegenover het oorlogsmonument bij Braamhage) is gisteren een ongeveer vijftigjarige treur-es geplant. De monumentale boom is afkomstig uit een particu liere tuin in Soest-Zuid, waar bij moest wijken voor de nieuwbouw bij het winkelcentrum. Omdat dit al geruime tijd bekend was, werden twee jaar geleden al technische voorbereidingen getroffen voor ver plaatsing van de ongeveer tien meter hoge boom. Als nieuwe locatie werd gekozen voor het Verzetsplein, zoals het straatje werd genoemd waar vorig jaar acht twee-onder-een kapwoningen wer den opgeleverd. De afdeling Groen Milieu van de gemeente heeft hierover van te voren overlegd met de nieuwe bewoners. De boom heeft een plaats gekregen in de driehoekige groenstrook van het Verzetsplein. De Fraxinus Excelsior 'Pendula' is een zeldzame boom, waarvan er volgens de gemeente waarschijnlijk niet meer dan vijf zijn te vinden in de provincie Utrecht. Het actiejaar is bijna voorbij. Op 31 maart 1998 eindigt de REMU Energielabel actie. Het energiebe drijf gaf een korting om de aanschaf van energiezuinige toestellen aantrekkelijker te maken. Inwoners van de provincie Utrecht, die een energiezuinig toestel kopen, kun nen tot eind maart nog profiteren van een korting op de aanschafprijs van een wasautomaat, wasdroger of koel/vriesapparatuur. REMU spreekt van een succesvolle ac tie. Zij betaalde tot 1 maart ruim 27.000 aanvragen uit. Met deze actie is de uit stoot van 2.000 ton koolstofdioxide voorkomen. Deze reductie komt over een met de uitstoot van 375 woningen. Koolstofdioxide is een gas dat ontstaat bij elke verbranding en de oorzaak is van het grootste deel van het broeikas effect. REMU financierde de actie met geld van de Milieu Actie Plan toeslag. Van uit het Milieu Actie Plan kunnen parti culieren .opjt, subsidies aanvragen voor zonneboilers en diverse isolatiemaat regelen. REMU gaf deze korting om de aanschaf van energiezuinige apparaten aantrekkelijker te maken. De korting compenseert de meerprijs niet helemaal. Het lagere energieverbruik van het toe stel zorgt voor de winst op termijn. De energie-efficiency van het apparaat bepaalde de hoogte van het kortingsbe drag. Op het energielabel staat hoe energie-efficiënt een apparaat is. Sinds april 1996 moeten wasautomaten, was drogers en koel/vries-apparatuur voor zien zijn van een energielabel. Op dat label staat met een letteraanduiding hoe energie-efficiënt het toestel is. De A staat voor zeer efficiënt oplopend naar G voor zeer inefficiënt energiegebruik. De actiekorting gold alleen voor appa raten in de A- en B-categorie. Met een grote reünie op zaterdag 21 maart - de dag van de lente - zet het Internationaal Vrouwencentrum (IVC) een definitieve streep onder zijn zelfstandig bestaan. Sinds kort is ook zij - net als de SWS/SJS en de Vakaturebank - opgegaan in de nieuwe welzijnsstichting "Balans". Het IVC-bestuur heeft bewust voor dit grotere verband gekozen. Het rekent erop dat de eigen "identiteit" van het centrum ook binnen het samenwer kingsverband gehandhaafd kan blijven, maar wil nog één keer proberen alle (oud)bestuursleden, (oud)vrijwilligers en oud(medewerkers) onder de IVC- vlag bij elkaar brengen. Het IVC heeft in Soest inmiddels een geschiedenis van bijna twintig jaar. In 1979 werd de basis ervoor gelegd met het project "Vrouwen voor Vrouwen", dat op initiatief van de Raad van Ker ken Soest het licht zag. Het project ont stond destijds naast de Werkgroep Bui tenlandse Werknemers, die ook kerke lijke wortels had en voor de "gastarbei ders" van destijds diverse activiteiten ontwikkelde, zoals de soos in Eltheto. Gezinshereniging In het midden van de jaren zeventig was ook in Soest de gezinshereniging op gang gekomen en veel Turkse vrouwen voelden zich hier nog lang niet zomaar thuis. "Er was totaal niks voor hen," ver telt Stijnie Troost, jarenlang bestuurslid van het IVC, die samen met IVC-coör dinator Marietje van Eeghen nauw be trokken is bij de organisatie van de reü nie. "De vrouwen kwamen hier in een totaal vreemde omgeving. Hier werden ze op eens geconfronteerd met vrouwen in hotpants..." Om de vrouwen te helpen door deze "cultuurschok" heen te komen en zich zoveel mogelijk thuis te gaan voelen in de Soester samenleving werd het project in het leven geroepen. Het stond aan vankelijk onder leiding van Annemiek Broersma en Riet Slagter en na een op roep in de Soester Courant meldden zich algauw zo'n 40 vrijwilligsters aan. In 1982 kreeg "Vrouwen voor Vrou wen", zoals het IVC toen nog heette, een eigen gebouw aan de Parallelweg (nu de moskee). Later kwam de voor malige kleuterschool aan de Smitsweg beschikbaar, vlak naast het wijkcentrum Soesterveen. Daar is het werk van het IVC tot grote bloei gekomen, wat bij voorbeeld blijkt uit het feit dat de stich ting algauw beroepskrachten kon gaan aantrekken. Ook het gemeentebestuur onderkende het belang van het centrum en vanaf ca. 1985 wordt de stichting gesubsidieerd, al gingen daar soms taaie onderhandelingen aan vooraf. Doelgroep Inmiddels telt de staf van het IVC vier beroepskrachten: coördinator Marietje van Eeghen wordt bijgestaan door Ha- wa Zihni (de Turkse vrouwenwerkster), Zoulikha Saddiki (haar Marokkaanse collega) en "meidenwerkster" Belgin Gökalp. De doelgroep van het IVC be staat intussen allang niet meer alleen uit Turkse en Marokkaanse vrouwen; ook veel vluchtelingenvrouwen uit andere landen weten de weg naar het centrum te vinden. Het Internationaal Vrouwencentrum heeft in de loop der jaren heel wat acti viteiten ontwikkeld, zoals taallessen (in samenwerking met Trema *87) en fiets- lessen. Speciale aandacht was er altijd voor de begeleiding van moeders met kinderen in de peuter^, kleuter- en ba sisschoolleeftijd. Die activiteiten zijn in middels ondergebracht bij het Onder wijs Voorrangsbeleid, maar het IVC was ook de kweekbodem voor het Opstap- project. De laatste jaren wordt veel ener gie gestoken in cursussen om de ouder betrokkenheid bij-üe scholen té vergro ten. Het IVC leidt de buitenlandse vrou wen ook met toenemend succes naar diverse maatschappelijke instellingen. De activiteiten binnen het IVC trekken wekelijks gemiddeld zo'n 150 a 200 vrouwen. Dat is natuurlijk maar een deel van de totale doelgroep, maar er is ook sprake van een flinke "doorstro ming" en er zijn uiteraard altijd wel vrouwen die zich niet zo gemakkelijk laten bereiken. Veel Turkse vrouwen Het Internationaal Vrouwencentrum brengt vrouwen van uiteenlopende her komst samen. weten zich overigens al buitengewoon goed te redden in Soest en die hebben dan ook geen begeleiding meer nodig. Al met al zijn er ongeveer 50 vrijwillig sters actief. "Maar we hebben er nooit genoeg...", aldus Marietje van Eeghen. Gezellige middag De reünie brengt alle vrouwen die ooit iets met het IVC te maken hebben ge had weer bij elkaar. Het wordt geen groots en uitbundig feest, maar wel een gezellige middag waarop veel herinne ringen kunnen worden opgehaald. Ver der wordt er ook een tentoonstelling ingericht met foto's uit het verleden. Het bestuur heeft veel moeite gedaan om alle bestuursleden, medewerksters en vrijwilligsters uit de afgelopen jaren te bereiken, maar de adressenbestanden bleken niet allemaal up-to-date. Van daar dat het IVC ook langs deze weg nog graag belangstellenden oproept om de reünie van 21 maart bij te komen wonen. Wie zich aangesproken voelt kan zich nog opgeven bij het IVC, tel. 6023549. voor particulieren en bedrijven 035-6022871 Steenhoff straat 58 "•HIV Geslaagd!! BLOEMENHUIS "Hartje Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 035 - 601 68 77, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Fax 035 - 602 92 21 Het gaat uitstekend met de handte keningenactie van Amnesty Inter national in Soest. Na de eerste on dertekening door burgemeester De Widt hebben al diverse Soester or ganisaties de "uitdaging" (landelijk gepromoot door Angela Groothui zen) aangenomen. Landelijk moet de actie één miljoen handtekeningen opleveren. Amnesty- Soest twijfelt er niet aan dat zij uitein delijk veel meer dan de aanvankelijk geplande 1000 handtekeningen uit Söest(erberg) binnenhaalt. De volgende organisaties en instellingen zijn bezig (geweest) met het verzamelen van handtekeningen of gaan daar binnen kort mee beginnen. Gemeenteraad Soest Vluchtelingenwerk Soest Wereldwinkel Soest Derde-Wereldgroep Soest CDJA-Soest div. vrouwenorganisaties Soester Kring Jongerensoos De Lekbak Klas 4Vb Griftland Tennisver. De Harskamp Voetbalver. Hees '75 Voetbalver. S.O. Soest Voetbalver. SEC Sportstudio Physical De Springbokken Datum Verzending: 06-03-1998 06-03-1998 06-03-1998 06-03-1998 06-03-1998 06-03-1998 06-03-1998 binnen 6 weken na verzen- van burgemeester en wethou- binnen 6 weken na verzen van burgemeester en wethou- IT 1998 50,00) overmaken en in 9-2002 een bedrag van r jaar opvoeren. ongegrond verklaard en de tand laten. )r het jaar 1998, een subsidie t.b.v. de oprichting van commissies in Soest ïen de bewonerscommissies, projecten in het kader van n sociale vernieuwing, zelf 'ij de gemeente aanvragen. edrag verdubbelen tot Anja de Leeuw (44) Rabobank Midden in de samenleving Wilt u op termijn gaan verhuizen? Dan doet u er goed aan te kijken naar het vermogen dat u met uw huidige huis heeft opgebouwd. Een goede financiële planning stelt u in staat dat vermogen bijvoorbeeld te gebruiken voor de studie kosten van de kinderen. Of om eerder te stoppen met werken. Benieuwd wat de mogelijkheden zijn? Kom dan op zaterdag 21 maart naar Open Huis'98 Open Locaties Open Huis'98: Rabobank Soest-Baarn Kantoor Soest, Kerkplein 9, Soest Kantoor Baarn, Eemnesserweg 26, Baarn Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige L reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! enusii Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 In het artikel over de handtekening van de Amerikaanse president Bill Clinton, dat vorige week in deze krant werd ge publiceerd, is een misverstand gewekt. In het artikel worden het US Marine Corps War Memorial en een carrillon met 49 klokken door elkaar gehaald. Het carrillon is een geschenk van de Nederlandse bevolking (en dus niet van de regering) aan het Amerikaanse volk als blijk van dank voor de hulp in de Tweede Wereldoorlog en de Marshall hulp die later volgde. De Soester G.L. Verheul, wiens boek 'Hoed af voor Marshall' werd gesigneerd door president Clinton, was destijds als ambtenaar van het ministerie van eco nomische zaken betrokken bij dat pro ject. Maar zijn naam prijkt niet op het carrillon, zoals ten onrechte werd ver meld. Het US Marine Corps War Memorial is een Amerikaans initiatief geweest. Bei de monumenten staan overigens wel op een steenworp afstand van elkaar in de nationale begraafplaats Arlington Ce- metery in Washington DC. Bijna honderd vrouwen van zeer uiteenlopende herkomst hebben zaterdagmiddag met veel enthou siasme deelgenomen aan de bijeen komst in de Schoof ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag 1998 (officieel 8 maart). De ont dekking dat ze vrijwel allemaal im- port-Soesters waren vormde een van de "eye openers". De Vrouwendag had een duidelijk mul- ti-cultureel stempel, en dat was ook de bedoeling. Nederlandse, Turkse, Marok kaanse, Iraanse en Somalische vrouwen - en wellicht nog enkele andere nationa liteiten - konden elkaar op ongedwon gen wijze ontmoeten. Vrouwenraad voorzitter Annie Donker verwees in haar welkomstwoord o.m. naar de 50e verjaardag van de Rechten van de Mens en Truus Verdonk zette de Vrouwendag 1998 in een historisch kader. Daarna gaf Ammy Langenbach, coördi nator van Vluchtelingenwerk Soest, in formatie over het werk van deze stich ting. Ze wees er o.a. op dat van alle vluchtelingen in de wereld driekwart vrouw is. De meeste vluchtelingen zijn in Nederland omdat ze direct of indirect betrokken waren bij politieke activitei ten. Wie vlucht om discriminatie en sek sueel geweld wordt meestal niet erkend en vluchtelingenvrouwen verdienen de steun van Nederlandse vrouwen als "partners" in de emancipatie, aldus Lan genbach. 'Blinde vlekken' De bijdrage van actrice Moniek Nusse- lein, die vanuit haar eigen ervaringen een scherp en confronterend beeld op riep van kontakten met mensen van een totaal andere etnische of culturele her komst, zorgde voor een bijzonder geani meerde discussie. Volgens Nusselein - die geblinddoekt het podium besteeg - hebben we allemaal "blinde vlekken", ook voor zaken dicht bij huis. Centraal in de discussie stonden de "on gehoorde verhalen" van alle aanwezige vrouwen, die elkaar in kleinere groepen vertelden over hun persoonlijke ervarin gen als import-Soesters. Dat gebeurde aan de hand van de stelling "Nieuwko mers in Soest worden nooit eigen...", die het nodige losmaakte. Uit een kleine steekproef bleek dat - op drie na - alle vrouwen ooit nieuwkomer in Soest wa ren geweest. Dat het in Soest niet zo makkelijk is om je als "import" snel thuis te voelen werd door dè meesten beaamd. Autochtone Soesters worden door velen als een "ge sloten groep" ervaren. "Je moet eerst heel veel van je zelf laten zien voordat je met een Soester iets kunt opbou wen..." klonk het, al werd er ook op ge wezen dat dat zeker niet alleen in Soest het geval is. "Het is in Amsterdam ook heel erg," wist iemand. Een ander wees erop dat de "afstand" ook veroorzaakt werd door klasse-ver schillen. Het beste middel om je ergens wel snel thuis te voelen is vriendschap sluiten en aansluiting zoeken bij het ver enigingsleven en allerlei "netwerken". Maar ook, zoals iemand het omschreef: "Je voelt je pas ergens thuis als je je bij jezelf thuisvoelt..." "Het gaat om een stukje interactie," meende een ander, al klonk daarop de tegenwerping dat zul ke interacties iemand ook niet altijd in dank worden afgenomen. Geven en nemen Een van de dames had haar gevoelens over vriendschap in dichtvorm gegoten, wat volgens Moniek Nusselein een Vrouwen discussiëren met elkaar op de Internationale Vrouwendag in De Schoof. mooie afsluiting van de discussie vorm de. "Maar met sjoelen en kaarten kom je bijvoorbeeld ook een heel eind," voegd ze daaraan toe. De slotconclusie was dat je ergens thuis voelen voor ie dereen, waar ter wereld ook, een zaak van "geven en nemen" is. Een van de aanwezige vrouwen, een vluchtelinge uit Iran, gaf tenslotte nog een kort maar indrukwekkend relaas over haar persoonlijke vlucht naar Ne derland, waar ze via Koerdistan, Irak en Turkije tenslotte "toevallig" terecht kwam. "Dan lijkt het of je in een totaal andere wereld komt..." Omdat ze on langs jarig was geweest werd ze vervol gens in onvervalst nederlands toegezon gen met "lang zal ze leven in de gloria", wat werd onderstreept met een grote bos rozen. Na de pauze kregen de vrouwen nog een optreden voorgeschoteld van een country-band, waarna de bijeenkomst werd vervolgd met een hapje en een drankje en diverse exotische gerechten. De Vrouwenraad kan terugkijken op een uitstekend geslaagde viering van de Internationale Vrouwendag in Soest.

Soester Courant | 1998 | | pagina 5