MAAKT ONS NIET UIT WAT JE RIJDT... 12as 5°° Ulo Soester Onderlinge HNr; literair avondje voor fijnproevers m andere ongelovigen KLNI i BV <ja\>orel|a Helga Ruebsamen: 'Schrijven hoort bij mijn dagelijkse hygiëne' Ambitieus zomerprogramma van Cabrio 1 CULTUUR r J' Wij verzekeren hem goed, betrouwbaar en voordelig!! m DEMONSTRATIE SCH0EMAKER Daniël Wayenberg in concert met Soester Orkest Vereniging First Impression PAGINAiÜ I WOENSDAG 25 MAART 1998 SOESTER COURANT PAGINA 19 nieuwe ideeën Is en tuin. IISTERIJ AAT 82 - SOEST N: 601 21 42 SLAPPEN - £2_dX- ONADE WA PREMIES (per 1-5-1998) lerrookvlees lijtspek rhamworst lutger Kopland in Oude Kerk ZATERDAG 28 MAART 10.00 - 16.00 UUR (japoreilo loeren De doorbraak in stoomstrijken Wie vergelijkt leest de Soester Courant Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Schrijfster verzorgt enthousiast optreden in Boekenweek Tweedehands kledingmarkt in de Schoof TELEFOON 035 - 601 32 60 Openluchttheater bestaat 60 jaar mgs bij: ^4/ Bromfiets met versnelling f 495,00 Bromfiets zonder versnelling f 180,00 Snorfiets f 180,00 Fiets met hulpmotor f 81,50 Invalidenwagen f 70,00 (Premies inclusief plaatje, verzekeringsbewijs en kosten) /m 1 april a.s. ERSLAGERSl Winkelcentrum Emiclaer (033) 455 82 79 ewienveg 122(033)461 30 81 V Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel. 035 - 602 90 60 OPENINGSTIJDEN Maandag t/m vrijdag van 13.30 - 17.30 uur. ('s morgens op afspraak) Wê'- - :mming. (Naar Dar Es ;reeks met KLM gevlo- oeken want het aantal ip op! s Amsterdam Khartoum 3e Stichting Literaire Activiteiten Soest - kortweg SLAS - organiseer de donderdag in de Oude Kerk een bijzondere Boekenweek-avond met de nationaal befaamde dichter Rut- ger Kopland. Het werd een literair j avondje waarvan vooral de fijnproe vers genoten zullen hebben, maar waarbij vaste kerkgangers vermoe- delijk wel iets moesten wegslikken. KHet zal niet vaak zijn voorgekomen dat er op de kansel van de Oude Kerk ie mand stond die met zoveel woorden toegaf dat hij allang niet meer in het bestaan van een God geloofde en het I christendom afdeed als een "kinderlijke I illusie". Kopland - rustend hoogleraar psychiatrie aan de Universiteit van Gro ningen - durfde dat wel aan, al verpak te hij zijn betoog in allerlei indrukwek kende citaten van andere hooggeleerden uit heden en verleden. .Kopland omschreef God als een "jeugd herinnering". "Net als Nijhoff had ik een [■gelovige moeder, en dat inspireerde me tot een parodie op zijn beroemde 'De loeder de vrouw' ("ik ging naar Bom- ,mel om de brug te zien"), onder de ti tel 'De moeder het water'." Aangrijpend s was zijn beschrijving van het geloof van zijn volstrekt demente moeder, waar- voor hij zich bediende van omschrijvin gen uit de beroemde 23e psalm. Opmerkelijk was ook zijn benadering van het oude versje "Klein vogelijn op groene tak", dat hij vanuit verschillende literaire invalshoeken - ook van collega wetenschappers en dichters/literatoren - analyseerde. "Het mooie in de kunst is mooi omdat het een onvervuld verlan gen wekt, een gemis oproept." Diep gat Kopland vond een kinderlijk geloof het mooiste dat er is, "en zo moet het ook blijven". Hij was dankbaar dat God niet meer bestaat, "maar ik denk met wee moed terug aan toen hij nog wel be stond. We kijken in een diep gat, maar dat gat blijft open. Er is niets, nergens buiten ons, we staan er alleen voor en er is geen terug. We zijn kinderen van een onverschillige moeder Natuur en een onbewogen vadertje Tijd." Na de lezing - die binnenkort in een nieuwe essaybundel wordt gepubliceerd - las Kopland nog enkele gedichten van eigen hand, waarna nog een korte dis cussie volgde. Daarin liet hij o.a. weten dat het gevoel "dat we opgenomen zijn in iets grotèrs" bij hem altijd maar één seconde duurde. "Er zijn geen eeuwige waarheden, en we helpen de wereld daar ook niet verder mee. De medische wetenschap heeft aanzienlijk meer opge leverd dan de priesters..." Kopland onderstreepte overigens dat hij niet boosaardig op godsdienstige gevoe- TAddis Abeba Cisumu be injaro [Nairobi fjMalindi 'Mombasa Mahé Zanzibar •Dar Es Salaam Lilongw< usaka iömaaxt tjm 7 junf Ï9^J RDEN erbliif: 7 dagen, erblijb 1 maand. vóór 8 juni 1998, heen- en tleggen en betalen/ticketing ?en na reservering. Baby's tot 2 jaar: 90% korting. n 2 t/m 11 jaar: 50% korting, oegestaan. ;t toegestaan. üiQsten: geen restitutie mogelijk- Vaporetto Stoomreiniaer reinigt alles met alleen stoom zoals: Tapijt, vinyl, tegels ramen, kleding, sanitair. meubels, ovens, plavuizen koelkasten, parket. Doodt microscopisch ongedierte zoals o.a huismijt No Volt Systeem Dankzij dit systeem staat er geen stroom op het handvat 'ERSUM - HUIZEN 1 44, fox 035-601 53 57. 83, fax 035 -601 0056. 44, fax 035-542 43 73. 00 70, fax 035-538 31 34. 035-623 85 15, fox 035-623 323? 4, fax 035-524 24 20. Vaporella Strijksysteem met generator voorzien van roestvrijstalen zool en variabele stoomregeling. Instelbaar voor ieans, katoen, linnen, zijde, nylon en synthetische stoffen. Veiligheidsdop POLTI- patent) die niet kan worden losgedraaid zolang er nog stoomdruk aanwezig is. P°K' Products B.V.-Tel. 020-6892682 lens reageert, zoals hij vaststelde bij vak broeders als Wolkers, Siebelink en 't Hart. "Ik heb daar absoluut geen be hoefte aan, maar ik heb wel moeite met de tendens naar de zweverige kant, on der het motto dat het oude gedachten- goed nog zo gek niet was. Ik zou willen zeggen: pas op, want je speelt met vuur." Narigheid Hij wees vervolgens op de zijns inziens onomstotelijke samenhang tussen het geloof en gewelddadige samenlevings systemen. "Het Oude Testament is doortrokken van etnische zuiveringen in naam van de Heer, en in Joegoslavië draait het ook om dat soort ideeën, die in de geschiedenis al veel narigheid heb ben opgeleverd." Dat het leven wordt bepaald door tijd en toeval, maar op zichzelf genomen totaal doelloos is, vond hij juist het prachtige aan Darwins evolutietheorie. "Er zit niets anders achter dan een blin de, onverschillige kracht die ons op aar de heeft doen verschijnen. Desondanks zijn er idealen, een moraal en een zin in het leven. Die worden ons niet gegéven, maar moeten we zelf maken zonder het grote excuus: het is God die het gewild heeft..." Ironisch Dat hij zijn lezing nu juist in een kerk hield kon hij ook niet helpen, aldus Kopland. "Dit is door mensen gebouwd. Ik zou trouwens net zo lief in een lite rair café zitten, maar ironisch is het wel. Mijn moeder heeft altijd gewild dat ik dominee werd..." De lezing van Rutger Kopland werd muzikaal omlijst met orgelspel van Cor de Jong, cantor-organist van de Oude Kerk. Hij speelde enkele moderne stuk ken van componisten als Olivier Mes- siaen, Jehan Alain en Arvo Part, die bij het publiek zeker in de smaak vielen. de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 59,95 (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel,: 0346 - 351 530 Di Lassostraat 65", tel. 6022195 BURG. GROTHESTRAAT 9, 3761 CJ SOEST, TEL. 035 - 60 10 344 Heerlijke hapjes U hoeft niet altijd een diner te geven om uw gasten te laten genieten van uw cu linaire vaardigheden. Op dinsdag 21 april start mevrouw E. Schuurman met haar cursus "Heerlijke hapjes maken". In deze cursus maakt u in vier lessen van 2V2 uur kleine hapjes, hartige taar ten, lekkere salades en kleine amuses, waarmee u uw gasten bij de borrel of tijdens een lunch kunt verrassen. Het resultaat van de tijdens de les bereide heerlijkheden wordt na afloop gezamen lijk geproefd onder het genot van een glas wijn. De cursus wordt gehouden vanaf dins dag 21 april, van 15.30 tot 18.00 uur, in het Griftland College, Nobrderweg 79. De kosten bedragen f 190,- (incl. f 75,- ingrediënten). Herdenken Op donderdagavond 23 april houdt de heer S. van der Vinne een muzikale cau serie met luistervoorbeelden, waarin als rode draad het thema "herdenken". Her denken gaat veelal gepaard met emo ties: pijn, angst, woede, ontreddering. Componisten van deze eeuw zoals Schonberg, Penderecki, Britten hebben de emotionele ontwrichting van mensen en maatschappij op direkte wijze ver klankt: indrukwekkend en onontkoom baar. Dit in tegenstelling tot componis ten uit pakweg de negentiende eeuw en vroeger, die meer "beschrijvend" te werk gingen. Deze avond wordt gehouden op 23 april, van 19.30 tot 21.00 uur, in het muzieklokaal van het Griftland College, Noorderweg 79. De kosten bedragen f 10,-. Voor zowel de cursus als de causerie dient men zich van te voren in te schrij ven bij de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195. Openingstijden: maandag 13.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 Op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart wordt in de Schoof aan de Molenstraat 142 een tweedehands-kledingmarkt ge houden. De markt is geopend op vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.30 tot 14.00 uur. Op vrijdag 20 maart, de één na laat ste dag van de Boekenweek, trad de bekende schrijfster Helga Ruebsa men op uitnodiging van de openba re bibliotheek op in Cultureel Cen trum C-drie. De bijeenkomst begon 's ochtends om half tien, en werd bezocht door ongeveer zeventig vrouwen vooral uit diverse leeskrin gen in Soest en Baarn. De schrijfster begon met het voorlezen van haar autobiografisch getinte roman "Het lied en de waarheid" en ging daar na vertellen over haar (schrijvers)leven. Ze had het over haar ongebreidelde fan tasie, een gave die haar in haar journa listieke leven behoorlijk dwars heeft ge zeten, omdat ze altijd geneigd was de werkelijkheid op te fleuren. En dat mag écht niet in de journalistiek. Een mooi voorbeeld was het verhaal van een maansverduistering in 1956 die ze als jong journaliste mocht verslaan voor haar krant. Ze was even gaan sla pen om echt fit te zijn voor deze belang rijke gebeurtenis waar de internationa le pers op af kwam, en die om een uur of twaalf 's nachts zou plaatsvinden. Ze werd wakker van vogelgekwetter... en het was al licht. Toen heeft ze zelf de maansverduistering verzonnen met be hulp van documentatiemateriaal en haar fantasie, compleet met kleuren, mensen, de koningin en alles erop en eraan. Het stuk werd geplaatst, en de volgende dag bleek dat haar krant de enige was die hier een verslag van had, omdat de maansverduistering door een dik wol kendek niet te zien was geweest. Haar hoofdredacteur liet haar voor straf een heel jaar de foto-onderschriften schrij ven, tot ook die weer gingen uitlopen tot verhaaltjes en ze weer "stukkies" mocht schrijven. Helga Ruebsamen schrijft iedere dag, al vanaf haar kindertijd. Ze heeft kasten vol tekst liggen. Als ze niet schrijft voelt ze zich niet lekker. Ze schrijft dagboe ken en verhalen. Volgens eigen zeggen is ze altijd heel pietluttig geweest met publiceren, had heel lang niet door dat anderen haar teksten leuk zouden kun nen vinden. Op een bepaald moment in de jaren zestig heeft haar man teksten van haar naar een uitgever gestuurd. Ze kreeg onmiddellijk de Reina Prinsen Geerlings prijs, een prestigieuze prijs voor debuterende schrijvers. Daarna was het weer jarenlang stil, tot in de ja ren '80. Nu is haar angst voor publice ren voorbij, ze schrijft en herschrijft rus tig door en is bezig met een vervolg op haar met juichende kritieken ontvangen laatste roman. De boekverkoop in de pauze bij de Helga Ruebsamen leest voor in C-drie. stand van Boekhandel van de Ven liep als een trein, de schrijfster signeerde en beantwoordde na de pauze vragen van het publiek, die voornamelijk over haar laatste boek "Het lied en de waarheid" gingen. UW BELASTINGAANGIFTE AL GEREGELD? Kleinegris adviseert op deskundige wijze particulieren en bedrijven. Voert administraties, regelt belastingzaken en assisteert daar waar nodig. Van loonadministratie t/m jaarrekening. Een vrijblijvende afspraak is snel gemaakt: 035-601 32 60. lv.. - IhPMHM Kleinegris Adviesgroep/Belastingconsulenten Bosstraat 12, 3766 AG Soest I .tsr|elgem: tgjg zdkfM LidNCvB Daniël Wayenberg speelt het pianoconcert van Grieg op 12 mei in de Petrus en Pauluskerk. Een programma dat klinkt als een klok. Zo kan de ambitieuze zomer programmering van het Cabrio- openïuchttheater voor de zomer van 1998 het beste omschreven wor den. In de 60 jaar dat het theater-in de-bossen nu bestaat is er wellicht nooit eerder zo veel moois te bele ven geweest als deze zomer. Dat begint al met het optreden van Lau ra Fygi, die al op woensdag 29 april - als een soort prelude - het spits afbijt met een unieke jazzavond, georganiseerd in samenwerking met De Vrije Teugel. Het zomerprogramma komt op zaterdag 30 mei pas goed op gang met de volledig geënsceneerde operette "The Sorcerer" van Gilbert Sullivan door het toneel- en operettegezelschap Thalia uit Am sterdam. Na de hervormd/gereformeerde open- luchtdienst "Kerk naar buiten" met een liturgisch spel - "God in de vergadering der goden" - op zondagmorgen 7 juni zijn 's middags de Turkse volksdans groepen Ozan en Ozancik aan de beurt, een week later gevolgd door pop en jazz met Basic Colour en Full Colour, twee semi-professionele groepen uit Soest. Op zaterdag 20 juni is er een optreden van de groep Intermezzo met "Aap Noot Mies", een week later gevolgd door Briza 'Café con leche' (Zuid-Ame rikaanse muziek). Op zondag 5 juli is er een optreden van Ciobanita met Roem eense muziek en op 11 juli een familie voorstelling van Hans Kazan en zijn Magie Unlimited. Op 9 augustus gaat het programma ver der met Di Gojim, een onvervalste Kle- zmergroep, op 16 augustus gevolgd door "Dokter Jazz Co., voor al uw muzi kale operaties". Op 23 augustus brengt het Kamerorkest Driebergen een Rus sisch programma en op 6 september wordt de zomer in Cabrio afgesloten met een optreden van het Utrechts By- v zantijns Koor, dat liturgische en folklo ristische zang uit de Oekraïne ten geho re brengt. Daarnaast zijn er voor de komende zo mer maar liefst vijf kindervoorstellingen gepland, die met een rijksdaalder-kor ting-bon in de Soester Courant slechts vijf gulden entree kosten in plaats van f 7,50. De eerste voorstelling is Wini-Pa en Wini Moe (voor 5 tot 10 jaar) op 17 of 24 juni; de tweede is "Het Draaior gel" op 1 juli, daarna volgen op 19 juli "Pinokkio", op 29 juli "Circustheater" en op 12 augustus weer een optreden van Rob Numan met zijn Poppenkast Jan en Alleman. Alle voorstellingen worden uiteraard in de Soester Courant aangekondigd. Het Het Cabrio-bestuur op het podium van het 60 jaar oude openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. complete zomerprogramma van het Ca- brio-theater is ook te vinden in de Ca- brio-krant, die rond half april in Soest wordt verspreid. Het Cabrio-bestuur is intussen al weer volop bezig met de voorbereidingen van het nieuwe seizoen, waarvoor ook nu weer heel wat komt kijken. Voor de pro grammering is in elk geval niets aan het toeval overgelaten, zodat alleen de weergoden eventueel nog voor versto ring kunnen zorgen. Maar daar gaat nie mand bij Cabrio bij voorbaat van uit! de nieuwe voorjaarscollectie van FIRST LADY... heel indrukwekkend! deze week speciale aanbieding; Spocket r q stretch-jeans J MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 49A Soest - Tel, 035 - 602 35 84

Soester Courant | 1998 | | pagina 19