SC Steun luchtvaartmonument slaat aan De oorlogstijd, door dhr. H.J. Vos Marechaussee werkt ook in Noorwegen 'Polit f 'iSOESTERBERG Doof- en blindheid centraal op informatieavond 24 april Eerste prijs majoretten Odeon Kunstbus rijdt op 23 april Info van De drie Eiken SOESTER COURANT PAGINA 22 'Het is ook mijn monument' Chakra's en de aura, subtiele energie Johannes Passion NBE in Amersfoort Diaklankbeeld Kennismaken met Internet in de bibliotheek Dierenlief Dierenleed Kaarten in Burgstede Meningen 1 van lezers I Steun aan jeugdig Oranje Comité warm aanbevolen Verrassing! Open brief aan de uitgever van het Soesterbergs Weekblad Brandweer Soesterberg 75 jaar Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant SKIËN Weer winst voor Van de Wal en Jolanda Koch Kapitein Evert Blaauwendraat tevreden na werkbezoek -a. ■MÉ Bert van Ledenvergi Soesterber] Jaarconcer Luchtmach Mannenko Piet Pieren jaar vakbor De oproep om de feestelijkheden rondom de opening van het Lucht vaart Herinnerings Monument fi nancieel te steunen slaat aan. Op rekeningnummer 375211667 van de Rabobank begint het saldo te groeien. Onder leiding van dhr. Hans van der Veen kan het Soesterbergse comité be ginnen met de organisatie van de fees telijkheden verbonden aan de "opening" van het kunstwerk dat op woensdag 1 juli a.s. staat gepland. De werkzaamhe den vorderen gestaag en reeds is een oersterke basis gevormd, bestaande uit beton en steen om de indrukwekkende vleugel een plaats te geven. Daarmee is het werk door Bouwbedrijf Hoffmann verricht en wordt het overgenomen door Apparatenbouw Van Hengstum BV te Soest, door het plaatsen van het stalen kunstwerk. Vervolgens wordt de voet voorzien van zwart graniet met daarin verlichting, waardoor het bij duisternis als een soort baken kan functioneren. Tot slot wordt de directe omgeving aan gepast door de afdeling groenvoorzie ning van de gemeente Soest. Mogelijk dat één en ander gelijk wordt verricht met de aangevraagde renovatie van de ijsbaan. Het traditionele kermisterrein, krijgt een vervolg op het grote terrein direct ten zuiden van de ijsbaan. Feestelijke opening Afhankelijk van de te ontvangen finan ciële steun van de bevolking wordt het kunstwerk op woensdag 1 juli feestelijk in gebruik genomen. Enerzijds is het een eerbetoon aan al die beroemde vlie gers vanaf 1910 die in Soesterberg woonden en hun werk in de wolken hadden. Maar aan de andere kant is het Paul Klein. 'Sinds ik kennis heb gemaakt met de chakra- en aura- energieën voel ik mij steviger in het leven staan'. Paul Klein (44), gehuwd, vier kinderen en wonend op het adres Versteeghlaan 60, voelt zich een ander mens, sinds hij via work shops op de Leonardushoeve in Belfeld (Limburg) anders leerde omgaan met zijn eigen energieën. Vervolgens volgde hij een cursus magnetiseren van magne tiseur Frank den Ouden in Soest en hij geeft inmiddels zelf af en toe een behan deling. Klein: 'Als je eenmaal in aanraking ge komen bent met deze subtiele energie, wil je er steeds meer van weten. Daar om volg ik momenteel de basiscursus Intuïtieve ontwikkeling bij het Centrum voor Leven en Intuïtie in Utrecht. Al deze kennismakingen met de chakra- en aura-energieën hebben tot gevolg gehad dat mijn leven in denken en doen heel anders is geworden en ik anders gebruik maak van mijn energie. Ik sta anders in het leven, in mijn contact met anderen en in mijn werk. Het voelt anders, veel prettiger. Dat kun je alleen zelf het beste voelen. Deze kennis en ervaring wil ik graag met anderen delen en aan hen over brengen. Om die reden begin ik op 9 april a.s. met een cursus in Soester berg, die in totaal acht avonden beslaat en duurt van 20.00 uur tot uiterlijk 22.30 uur. De groep bestaat maximaal uit 12 personen. De kosten zijn tien gul den per avond', aldus Klein. Belangstel lenden kunnen contact opnemen met Paul Klein, Versteeghlaan 60, 3769 BN Soesterberg, tel. 0346-353735. Koor en orkest van het Nederlands Bach-Ensemble zullen onder leiding van Krijn Koetsveld op woensdag 8 april in de St. Franciscus Xaveriuskerk, 't Zand 31 te Amersfoort de Johannes Passion van J.S. Bach ten gehore brengen. Medewerkende solisten zijn: Harry van Berne (evangelist); Hans de Vries (Christus); Maja Roodveldt (sopraan); Peter de Groot (alt); Otto Bouwknegt (tenor); Bas Ramselaar (bas). De aan vangstijd is 20.15 uur. De entree zal f 30,- en voor CJP/65+ f 25,- zijn. Het Nederlands Bach-Ensemble (NBE) is in 1983 opgericht en stelt zich ten doel werken voor koor en/of orkest uit te voeren die gecomponeerd zijn tussen 1600 en ca. 1800. Voor elk programma van het Nederlands Bach-Ensemble wordt opnieuw een groep zangers en/of instrumentalisten samengesteld, waar van de grootte afhankelijk is van de ei sen die door de uit te voeren werken worden gesteld. Het koor van het NBE bestaat uit geschoolde zangers. De in strumentalisten en de vocale solisten zijn professionele musici. Een jaarlijks terug kerend evenement is de uitvoering van de Johannes Passion van Bach. Kaarten voor het concert zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Van Hooren Muziek, Arnhemsestraat 8, of bij de VW te Amersfoort. Ook kunnen kaarten telefonisch gereserveerd worden via de heer J. Walter, 033-4618977. Sj een groet van al die vliegers van toen en nu aan de bevolking van het vliegdorp. Het plaatselijk comité wil de kinderen daarin een grote plaats geven. Zij zullen bij de opening onder leiding van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht het Soesterbergse lied zingen zoals hun ouders en zelfs grootouders dat vroeger ook hebben gezongen. Samen met drie kinderen van de plaatselijke drie basis scholen zal de Bevelhebber van de Ko ninklijke Luchtmacht, de luitenant- generaal B.A.C. Droste, de openings plechtigheid verrichten, door het losla ten van 85 postduiven. Vooraf wordt een flight pass gehouden van overvlie gende vliegtuigen. Het comité wil vooral voor de kinderen iets doen en daarvoor moet het over de nodige financiële middelen beschikken. Ook voor de verdere aankleding van het geheel is geld nodig. Het comité ver wacht dat veel dorpsgenoten hun steen tje hieraan willen bijdragen en dat zij met recht kunnen zeggen: 'Het is ook mijn monument'. 'Het is onbekend of en hoeveel mensen in Soesterberg doof en/of blind zijn. Daar loop je ook niet mee te koop. Toch is het goed dat zij én omstanders weten hoe daar mee om te gaan. Daarom houden we een informatieavond.' Nel Langerak, bekend van de Zonne bloem, is ook de plaatselijke correspon dent van de landelijke Stichting Doof- en Blindheid. Hieronder wordt ook ver staan het zogenaamde 'ouderdomsdoof- en blindheid'. 'Jammer dat sommige mensen dit als een vorm van dementie zien, wat perti nent niet waar is. Zulke mensen worden onnodig in een moeilijke situatie ge bracht', aldus Nel Langerak. Om al die mensen uit die sfeer te halen, wordt op vrijdag 24 april om 20.00 uur in De Drie Eiken een informatieavond gegeven. Na een korte inleiding volgt een videofilm waarin de begrippen doofheid en blindheid aan de ode ko men. Na de pauze vertelt een mevrouw, die doof én blind is, over haar ervarin gen. Daarin komt ook naar voren dat deze mensen vaak contactloos zijn. Ze durven een bepaalde drempel naar een gelukkiger leven niet te overschrij den. De informatieavond moet hen hel pen dat wel te doen. Om die reden wor den doven en blinden uit Soesterberg in het bijzonder uitgenodigd deze avond bij te wonen. Mogelijk dat het de start kan zijn naar een structurele bijeen komst van plaatselijke doven en blinden. Nel Langerak doet een dringend beroep op omwonenden die deze mensen ken nen, hen van deze avond te vertellen en zo mogelijk daar naar toe te willen be geleiden. De aanwezigen zullen nauw bij de praktijk van het helpen van doven en blinden worden betrokken. Zij worden verzocht daarvoor een theedoek of een shawl mee te nemen. Voor verder infor matie over de Stichting Doven en Blin den kan men terecht bij Nel Langerak, Spad 1, tel. 351828. Op zondag 22 maart hebben de majoretten en één soliste van Mu ziekvereniging Odeon uit Soester berg voor de eerste keer meegedaan aan een concours dat georganiseerd was voor showteams/solisten (teams bestaande uit minder dan 10 deelnemers). Regelmatig hebben de majoretten mee gedaan aan majorettenconcoursen en - festivals, maar nog niet eerder is het voorgekomen dat ze meededen aan een concours met zo'n specialistisch tintje. Hoewel ze zich inmiddels als majo- rettenpeloton hebben weten te plaatsen in de eerste afdeling, moesten ze nu als showteam uitkomen in de laagste cate gorie, de derde afdeling. Het concours was georganiseerd door de Bosche Bond en vond plaats in de Brabantse plaats Bakel. Voor het gehe le concours hadden zich 89 deelnemers Donderdag 26 maart is men vanaf 20.00 uur welkom in 't Lichtpunt van Sterren- berg, waar een diaserie wordt vertoond over het natuurbeheer op het terrein van Sterrenberg. Getoond worden het heden en verleden van Sterrenberg, vlinders op Sterrenberg en de boeiende wereld van de paddestoelen. De toegang is gratis, consumptie voor eigen rekening. Laat even weten of u komt i.v.m. de ruimte aan Arnold van der Ark, tel. 359244 of 030-6913705. De bibliotheek in Soesterberg biedt ie dere geïnteresseerde een uur introduc tie óp Internet aan. De kennismaking vindt plaats elke woensdagochtend van 9 tot 10 uur en de kosten zijn vijf gul den. Sinds begin februari beschikt de biblio theek aan het Dorpsplein over een com puter met Internet-aansluiting. Heel veel die geïnteresseerd zijn hebben al gekeken op Internet. Toch blijkt in de praktijk dat het zoeken nog al wat tijd vergt, als je de weg niet goed weet. Om een beeld te geven van de vele mogelijk heden en de zoektocht te versnellen, biedt de bibliotheek deze kennismaking van een uur aan. Internet is het grootste computernet werk ter wereld. Op Internet is het mo gelijk over alle denkbare onderwerpen informatie te zoeken: vacatures, bedrij- veninformatie, beursberichten, reisbe- stemmingen, patiëntenverenigingen en nog veel meer. Opgave en informatie in de bibliotheek, tel. 352017. Amivedi Telefoon 60134 87, bgg 06-53 55 63 66 VERMIST: Zwart-witte kater, gevlekt als koe, Steenhoffstraat, Soest. Grijze kater, witte buik en sokjes, 14 jr., Kerkpad N.Z., Soest. GEVONDEN: Schipperke, reu, ongecast., zwart, (bos) Birkstraat, Soest. Zwarte kater, ongecast., witte stip op borst, paar witte haren boven oog en in oksel, gesch. leeftijd 1 jr., Maatweg, Soest. Zwarte poes, 5 witte haren, waarschijn lijk zwanger, Vuurse Dreef, Lage Vuur- sche. Konijn, Hollandse langoor, bruin, Gooyersgracht, Eemnes. Hangoorkonijn, wit, groot en fors, Den Blieklaan, Soest. Ook te beluisteren op Radio Soest elke maandag tussen 13.00-14.00 uur. laten inschrijven. Elke deelnemer kon een eerste, tweede of derde prijs beha len. Onderlinge competitie is alleen mo gelijk binnen de eigen afdeling op pun- tenbasis. Het maximale aantal punten dat be haald kon worden binnen de derde af deling bedroeg 51. Het majorettenteam van Odeon behaalde 48,1 punten, wat goed was voor een eerste prijs. Zij dans ten op een medley uit Miss Saigon. Eén van de majorettes, Sandra v.d. Heuvel, deed tevens mee als soliste aan de wed strijd. Ook zij kwam uit in de derde af deling en behaalde met 50,1 punten te vens een eerste prijs. Daarnaast is zij uitgenodigd om deel te mogen nemen aan de Nederlandse Kampioenschappen die in oktober van dit jaar gehouden zullen worden. De majoretten, die samen met hun iti- structrice Woutéra Bouwmeester, voor dit concours hard getraind hebben, wa ren zeer tevreden met het behaalde re sultaat. Fanatiek als ze zijn zullen ze het hier niet bij laten, maar door vaker mee te doen aan concoursen trachten te pro moveren naar een hogere afdeling. De komende maanden zullen de mini- en majoretten regelmatig te zien zijn in het dorp. Een volledig optreden zal door hen verzorgd worden tijdens het vooijaarsconcert op 25 april dat zal plaatsvinden in het Officierscasino op de Kampweg. Ook zullen zij daar hun allernieuwste twirlpakjes showen. Op vrijdag 27 maart opent Dorpshuis Burgstede vanaf 19.00 uur de deuren voor enthousiaste kaarters. Deze avond kan men in een gezellige sfeer komen klaverjassen (Rotterdams) en jokeren. De avond begint om 19.30 uur en de kosten voor deelname zijn f 5,- per per soon. Opgeven bij Dorpshuis Burgste de, Dorpsplein 17, tel. 351975. Zoals elk jaar is het Oranje Comité al vroeg van start gegaan om op 30 april weer een schitterend Oranje-programma op touw te zetten. Ondergetekenden hebben al een klein tipje van de sluier opgelicht gekregen. Er staat u weer een leuke Koninginnedag te wachten. Uiter aard moeten we afwachten of het oran jezonnetje komt, zoals dat in de afgelo pen jaren acte de présence gaf. In de week van 6 tot 12 april zal er weer ge collecteerd worden. Tegelijkertijd ont vangt u weer het bekende programma boekje. Daarin is wederom het pro gramma van de 4e mei-herdenking op genomen. Wij willen de Soesterbergers oproepen om een (kleine) vergoeding in de collectebus te deponeren, zodat het jonge Oranje Comité een leuke Konin ginnedag voor Soesterberg kan verzor gen. Wij wensen het comité veel succes. Anneke Pley Emmy Viersen Het was zaterdag de 15e maart een gro te bloemenzee in De Drie Eiken. Het Stichtingsbestuur verraste alle bewoners in verband met het 25-jarig bestaan van de woningen van de flat met een mooie bos bloemen. Uit diverse reacties bleek dat deze geste zeer op prijs werd gesteld. Daarvoor onze hartelijke dank. De bewoners van De Drie Eiken Geachte heer Tanis, Op woensdag 10 maart werd ik door u opgebeld met de mededeling dat er een brief op de redactie was binnengeko men, met het verzoek mij te vragen voor de rubriek Profiel. Omdat de schrijfster in haar brief kenbaar maakte dat zij graag gebruik zou willen maken van de diensten van de werkgroep 'omzien naar elkaar', maar niet zo goed durfde om dat ze de mensen achter de werkgroep niet kende, heb ik daarin toegestemd. We hebben wat gepraat over de aktivi- teiten van de werkgroep en dat werd besloten met de opmerking van uw kant: Zo, dat lijkt mij een aardige inlei ding. Vervolgens heeft u mij de 17 vragen ge steld voor de rubriek Profiel, waar het per slot van rekening om ging. Nadat u mij verteld had dat het de week daarna geplaatst zou worden, samen met de 17 vragen aan het echtpaar van Randeraad, zijn wij uit elkaar gegaan. Het is op z'n minst zacht uitgedrukt te zeggen dat ik behoorlijk schrok toen ik de week daar op het weekblad onder ogen kreeg. Een paginagroot artikel met een eng schreeuwende kop. Dat was toch hele maal niet afgesproken mijnheer Tanis! Ik betreur het uitermate dat onze werk groep op deze manier in het nieuws is gekomen. Het was pertinent niet de be doeling dat er op deze manier over de werkgroep zou worden geschreven. Bo vendien staan er een aantal opmerkin gen in die u uit mijn mond in ieder ge val niet heeft gehoord. Ik heb niet de leiding van deze actie; er bestaat geen afspraak dat de Soesterbergse huisartsen mij zullen bellen wanneer er schrijnen de gevallen worden geconstateerd. Na tuurlijk niet, mijnheer Tanis. Heeft u wel eens gehoord van zwijgplicht? Boven dien heeft het ook niets te maken met 'Samen op Weg' zijn. Dat is weer heel wat anders. Tot slot: wanneer er mensen zijn, die zich naar'aanleiding van dit artikel ge kwetst voelen, dan betreur ik dat in hoge mate en ik bied ze bij deze mijn welgemeende excuses aan!' Joke van Leijenhorst Donderdag 23 april 1998 brengt de Kunstbus voor 'senioren' een be zoek aan de dansvoorstelling 'De ziel van de Zwarte Zee' van het In ternationaal Danstheater (voor heen het Folkloristisch Dansthea ter) in de grote zaal van de Stads schouwburg te Utrecht. Aan de oevers van de Pontus Euxinos of Gastvrije Zee, zoals de Grieken de Zwarte Zee in de oudheid noemden, hebben zich in de loop der eeuwen uit eenlopende volkeren gevestigd met elk een eigen muziek- en danscultuur: Tra- ciërs, Roemenen, Georgen, Armenen, Tartaren, Grieken, Mongolen, Russen, Moldaven en vele anderen. Het Interna tionaal Danstheater maakte vorig jaar een rondreis door het gebied en raakte gefascineerd door de verscheidenheid aan muzikale en dansante uitgangsvor men. Het gezelschap bracht dit materi aal samen in de hartverwarmende voor stelling 'De ziel van de Zwarte Zee'. De kosten voor het vervoer en de voorstel ling bedragen 34,50. Dit is inclusief een eigen bijdrage van 7,50 in de or ganisatiekosten. Indien men 55 jaar of ouder is en in de provincie Utrecht woont kan men zich laten inschrijven voor deze voorstelling. Reserveren kan ook via onderstaande personen. Men is van deelname verzekerd bij een minima le deelname van vijftien personen. U reserveert, de KunstBus regelt het ver voer; veilig en comfortabel. Voor meer informatie kan men contact opnemen met mw. G. Meijerink, Chr. Huijgens- laan 108, tel. 352041 of mw. M. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 353338. Opgave zaterdag 28 maart a.s. van 10.00 tot 11.00 uut in De Drie Ei ken. Creatiefmarkt Zaterdag 28 maart is men van 10.00 tot 14.00 uur welkom op de creatiefmarkt, welke in het Dienstenbentrum wordt gehouden. Hobbyisten tonen hun crea tieve vaardigheden. De toegang is gra tis. Paas/jubileum bingo Vrijdag 3 april is men vanaf 19.00 wel kom voor de Paas-jubileum bingo. De kaarten kosten zes gulden incl. koffie. Mooie prijzen. Warme maaltijd Dinsdag 7 april wordt om 12.30 uur de maandelijkse warme maaltijd gehouden. Deze keer bestaat het menu uit een 'Anem' cocktail ter opening, vervolgens een heerlijke Nasi Goreng met de vele bekende toebehoren en een verrassing stoetje tot besluit. De kosten zijn slechts 7,50 p.p. en opgave tot 6 april te 12.00 uur via tel. 351402. Rommelmarkt Zaterdag 18 april staat de rommelmarkt gepland, welke van 10.00 tot 14.00 uur in het Dienstencentrum wordt gehou den. Als men nog iets op te ruimen heeft en het is bruikbaar, dan is het van harte welkom. Men kan deze goederen brengen of een telefoontje waarop het wordt opgehaald. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan de activiteiten van het Dienstencentrum De Drie Eiken. Eikenblaadje Het nieuwe Eikenblaadje is voor be langstellenden in het Dienstencentrum te verkrijgen. Per abuis staat op de voor pagina 'januari 1998', dit moet uiteraard zijn april 1998. Het volledige feestpro gramma van 15 april staat hierin ver meld. Een ieder die gebruik wil maken van de gratis lunch op woensdag 15 april, wordt verzocht dit op te geven via tel. 351402. 'De grootste brand uit de oorlog die ik mijn levenlang niet zal vergeten, was de grote munitie ontploffingen op de Leusderheide. Dat wij er toen zonder enig schrammetje vanaf zijn gekomen, is nog steeds een wonder'. Hermanus Johannes Vos (85) vierde eind vorig jaar zijn 60-jarig jubileum als lid van de Vereniging Vrijwillige Brand weer Soesterberg. Met hem keken we even terug in het verleden. Deze keer gaat het over de oorlogstijd en kort daarna. Vos: 'Vanwege veiligheidsredenen moesten we in de oorlog de Chevrolet en motorspuit verplaatsen van de brandweerkazerne naar een garage van landhuis Egghermonde. We gingen toen ook gewoon door met onze maandelijk se oefeningen, al werd dat door oorlogs omstandigheden wel eens wat beperkt. Weet je, we hadden als brandweer veel mogelijkheden. Zo gebruikten we de brandweerauto om aardappelen te ver voeren, maar ook wel om onderduikers naar een ander adres te brengen. Bij controles hadden wij altijd vrije door gang en daar maakten we goed misbruik van. Je moet maar zo rekenen, we de den alles wat door de Duitsers verboden was. Ik kan mij de datum 18 april 1941 nog herinneren als de dag van gisteren. Het was 's middags één uur toen de brand weersirene loeide. We zagen toen al donkere wolken boven de Leusderheide met zo nu en dan zware dreunen. Maar ja, gezien de oorlogssituatie waren we gewend geraakt aan bombardementen en ontploffingen. We kregen opdracht een brand op de Leusderheide te blus sen. We reden vanuit Egghermonde over de Amersfoortsestraat richting Ons Belang. Ter hoogte van St. Jan (tegen woordig Kontakt der Kontinenten) vlo gen ons stukken metaal, bakstenen en dakpannen om de oren. 'Terug', schreeuwde Tammer en onder als het ware een hagelregen bereikten we onge deerd .landhuis Egghermonde. De explosies vanuit de Leusderheide waren verschrikkelijk. Gloeiende stuk ken staal zorgden dat veel huizen aan de Amersfoortsestraat in brand vlogen. Ik liep zo snel als ik kon naar huis en op het moment dat ik 't Zwaantje passeer de, was er een enorme ontploffing. Ik zag dat de ramen van het restaurant ka pot sprongen. Dakpannen vlogen je om de oren en veel huizen in Soesterberg werden min of meer zwaar beschadigd. Thuis wachtten we tot de explosies min der werden, waarop we weer met de brandweerauto op pad gingen. Aan de Amersfoortsestraat stonden diverse gro te woningen in lichterlaaie en het was voor ons onbegonnen werk die allemaal te blussen. Toen we daarmee bezig wa- De Soesterbergse brandweerauto bij de ruïne van de Stichtse Boterfabriek tijdens de brand op de Leusderheide 18 april 1941). ren sloeg met een daverende klap een groot rood gloeiende ijzeren ring van één of andere Duitse granaat vlak naast de brandweerauto in de grond. Dat nie mand van ons toen geraakt is, is nog een raadsel. Wat er op die dag en de dagen daarna aan Duitse militaire brandweer auto's op de Leusderheide was, valt niet te tellen. Ik denk dat ze vanuit heel ons land en wie weet ook nog wel uit Duits land kwamen. Voor ons was het toen binnenblijven en dat vonden wij hele maal niet erg. Uiteraard hadden we toen al het ver moeden dat de brand op de Leusderhei de vanwege het verzet was aangestoken. Maar uit een onderzoek is gebleken dat Engelse vliegtuigen fosforbommen had den gegooid, waardoor een groot ge deelte van de heide in de fik stond. Nou, dat mocht van ons dan nog wel een poosje doorbranden. Natuurlijk waren er in de oorlog ook nog de gewone branden, ook wel ver oorzaakt vanwege bombardementen, Maar onze inzet daarbij was strikt in opdracht van de Wehrmacht. Nee, ik kan niet zeggen dat dat een mooie tijd was. Dan ging het na de oorlog heel wat beter. Zullen dat maar houden tot een volgende keer?' 'Op grond van persoonlijke indruk ken heb ik kunnen vaststellen dat onze mensen in Noorwegen meer dan voortreffelijk werk verrichten. Ook werd dit gehoord in gesprek ken met de plaatselijke militaire commandanten en de Noorse poli tie. Het getuigt van een goed mana gement en uitvoering van de aan hen opgedragen taken. Een gegeven waar ik erg trots op ben.' Kapitein Evert Blaauwendraat, com mandant van de Brigade Koninklijke Marechaussee, net terug van een bezoek aan zijn collega's in Noorwegen, is dui delijk tevreden over zijn mensen. De brigade, bestaande uit 45 dames en he ren, heeft als één van de vele taken: 'het verrichten van de politionele werkzaam heden ten behoeve van de krijgsmacht' in een bewakingsgebied dat ruim de helft van de provincie Utrecht beslaat. Primair is deze taak gericht op de werk situatie van de ca 6000 militaire en bur ger ambtenaren die in dat gebied wer ken. De doelgroepen zijn daarin de Konink lijke Luchtmacht met de vliegbasis en bijbehorende locaties, de Koninklijke Landmacht met onder andere zijn Bern- hard- en Dumoulinkazerne, maar ook de Koninklijke Marine met haar Mari niers in de Van Braam Houckgeestka- zerne in Doorn. Oefenen Bij de opleiding van de Mariniers be hoort onder andere de wintertraining in Noorwegen. Voorheen gingen ze zonder begeleiding van de Koninklijke Mare chaussee. Bij bepaalde calamiteiten werd personeel van de marechaussee ingevlogen en keerden ze na gedane za ken weer terug. Sinds een jaar is dat anders, nu gaat marechaussee-personeel op basis van vrijwilligheid gedurende de gehele oefening mee. Om die reden vertrokken op 3 januari 500 Mariniers uit Doorn en vier man van de Brigade KMar Soesterberg naar Isfjorden in Noord Noorwegen. Daar werd de eenheid gesplitst in twee loca ties van elk 250 Mariniers en twee man KMar. De ene bleef in Isfjorden terwijl de andere groep 400 kilometer verder in Andelnes hun bivak opsloeg. Zondag 22 maart is de gehele eenheid gezond en wel weer teruggekeerd, na dus een ver blijf van bijna drie maanden. Voor het KMar personeel was het 24-uur per dag in dienst zijn voor het verrichten van aanrijdingen, onderzoeken van diverse aard enz. Dit werd zelfstandig of in nau we samenwerking met de Noorse poli tie verricht, waar men een uitstekende samenwerking mee heeft. Die inzet vraagt veel van het KMar personeel. Rust hebben ze als de Mariniers voor enkele dagen op oefening zijn. Maar als ook daar iets gebeurd waar hun aanwe zigheid vereist is, dan is het afgelopen met die tijdelijk rust. 'Het is opvallend dat je de mensen niet hoort klagen. Ze hebben verhoudingsgewijs daar meer te doen dan hier', aldus Blaauwendraat. Dagelijks hebben ze met hun brigade in Soesterberg contact via fax en/of tele foon. Bezoek van de baas In februari bezocht Blaauwendraat een week lang zijn mensen in Noorwegen. 'Ze hadden een strak programma voor mij gemaakt. Uit de vele gesprekken heb ik kunnen vaststellen dat onze men sen daar bijzonder goed werk verrich ten. Na een paar dagen in het ene kamp te zijn geweest, werd ik door hen naar het andere kamp gebracht, dus 400 ki lometer door ijs en sneeuw. Halfweg was het ontmoetingspunt en stonden onze voertuigen naast elkaar. Ineens stopte er een politieauto van de Noor se politie, die mij met mijn fotocamera zag. In vloeiend Nederlands zei hij in eens: 'Zal ik een foto van jullie maken?' En zoals de foto toont is dat ook nog goed gelukt. Hij was met een Neder landse vrouw getrouwd en had enkele malen de Vierdaagse in Nijmegen gelo pen, vandaar. Het werk wat onze men sen daar moeten doen kun je rustig stel len dat het een zware klus is. Denk al leen maar om bij -20 graden een aan rijding op papier zetten. Toen ik na een week weer naar Nederland ging, stond de éénheid klaar om in het uiterste Noorden van Noorwegen mee te doen aan een internationale oefening waarbij 30.000 man betrokken waren. De ande re eenheid Mariniers is per boot naar Frankrijk en Spanje gegaan, waar ze landingsoefeningen hielden. Onze men sen waren ook daarbij nauw betrokken. Kapitein Evert Blaauwendraat (uiterst rechts) bezocht onlangs de Koninklijke Marechaussee die in Noorwegen werkt. Het is niet zo dat ze na thuiskomst een hele tijd met verlof gaan. In principe krijgen ze zelfs geen enkele dag, want dat is financieel in hun oefentoelage verdisconteerd. Uiteraard nemen ze wel een paar dagen om even bij te komen, maar dan is het weer aan de bak', aldus Blaauwendraat. Aranka van de Wal (aspiranten 1) en Jolanda Koch (apiranten 2) zij" zaterdag eerste geworden tijdens wedstrijden in Huizen. Van de Wal herhaalde .dat resultaat een dag In* ter nog eens in Bergen. In Bergen eindigde Remy Dirkzwager als zesde, terwijl Danny Dirkzwager e" Jeroen Jensma na een valpartij werden gediskwalificeerd. In Huizen werd Danny Dirkszwager nog zevende bij dè aspiranten 2. Op die plaats kwamen ook Mandy Dirkzwager en Joyce Butöt terecht. Michiel Gomes, eveneens van de SkiClub Soesterberg nam genoegen met plek dertien. Ook was er een wedstrijd voor skiërs die nog geen startlicentie van de Neder landse Ski Vereniging hebben. Menno Zijlstra werd tweede, Michael Butöt en Niels Rademaker derde en Lotte Rade maker vierde. Doordat Jos vai pirant gemeen meentebelange om persoonlijk werd de vrij gek men door de So 't Holt (achtste Witte, Iijstaan deelde desgevr der content te zi king. Met Wil Stekelei Storimans (CDA (WD), maakt Bi het kwartet Soe: vol. In de periode vijf raadsleden die den: Joop Ebber (WD), Wil Steke Veerheus (CDA) (D66). Geörienteerd Bert van 't Holt kunde aan het He te Zeist en woont s berg. Daarvoor w< voetbalde hij ondei Zowel in Soest als goed georiënteerd. Acht jaar geleden van de mede-opri heeft hij met Harry op de barricaden j van de natuur, wan Van 't Holt: "Waa; is de betrokkenhei de plaatselijke poli I sluiten genomen u van de bevolking te de burgers veel mee ming betrekken. V dat via de Verenigi lang kunnen. De i bezoeken van het - zoden aan de dijk." Luisterend oor "Politici moeten ve rend oor hebben vo< I blemen in de wijk. 1 slissingen genomei f wordt gekend. Nee plan van Otto Zoet" van een golfbaan in f" Maandag 6 april wc denvergadering van terbergs Belang Burgstede gehoude uur. Na het zakelij het beleid wordt v omstreeks 20.45 uur over de aanleg van baan in Soesterberg daarover tekst en ui der die hiervoor bel van harte welkom. 2 Het Luchtmacht I Hans C. Janssen, f maart haar 'jaarconc te Zeist, aanvang 2( te 19.30 uur. Mede^ leend door de Dri Luchtmacht Kapel o ten Pijnenborg. Als Loes Jongen, sopra bas/bariton. Kaartei men verkrijgen bi. Maarenplein 8. Piet Pieren werd onla tje gezet vanwege zi maatschap van de vak Ros, penningmeester het volgende tegen de berger: "Uw lidmaatsc afgelopen 60 jaar heef gediend. Eén ding we ker: alle leden van de er meer dan een mil dankbaar zijn voor wa hebt betekend. Dankz nu van voorzieningen gevochten. De vakbew' meen geworden waarn landse samenleving t wordt gehouden. Dat dienste van u. We zijn I u al 60 jaar trouw lid b we u nog lange tijd bij behouden." Soesterberg kent Piere: bewogen man die zich i lichter bijzonder inzet mens. Meer berichten o1 Soesterberg op ps

Soester Courant | 1998 | | pagina 22