Loper' als rode draad door winkelgebied Zuid De wijkagent stelt zich voor "Kinderen al jong bewust maken van ontoelaatbaar groepsgedrag" Gvetkees Uitbreiding locaties voor glas-, papier en textielbakken Wandelpad langs Eem deze zomer open Van het Raadhuisplein Wijkagent Hans Meuleman in Overhees: WOENSDAG 25 MAART 1998 OP 'T HOOGT Het winkelgebied Soest-Zuid is nog niet eens zo oud, maar vooral de Soesterbergsestraat en de Zuidpromenade zullen er na uitvoering van het herinrichtingsplan heel anders uitzien. Het college van burgemeester en wethouders heeft kort geleden het 'Her inrichtingsplan kerngebied Soesterbergsestraat' aangeboden gekregen. Het staat voor behandeling in de commissie ruimtelijke ordening op de agenda van de vergadering op 11 mei. Vervolgens kan de (nieuwe) ge meenteraad het plan op donderdag 28 mei vaststellen. Het kerngebied ligt globaal tussen de Vondellaan en de uitrit van het parkeerterrein aan de Zuidpromenade. Het plan voor.de herinrichting is inmiddels twee keer in de inspraak geweest. Zeven van de inspraakreac ties hebben aanleiding gegeven het plan daadwerkelijk aan te passen, aldus John Buitenhuis van de afde ling Planologie en Bouwen. Die betroffen onder meer de veiligheid bij de ABN-Amro in verband met geldtransporten; de oversteeknmo- gelijkheden van de Soesterberg sestraat, en de aanleg van een terras op de hoek Korte Ossendam-Soes- terbergsestraat. Hier komt een ca fetaria, wat betekent dat de bestaan de snackbar ernaast verdwijnt. Belangrijkste punt van wijziging be treft de opzet van de Zuidpromena de. Hier is een zestig centimeter brede bakstenen 'loper' ontworpen, die als een rode draad door het hele winkelcentrum heenloopt. Die ma nifesteert zich op bepaalde punten in het winkelcentrum in de noord-ge- oriënteerde letter Z (van Zuid). Op die loper komen fietsenstallingen, openbare verlichting of bomen. De mensen kunnen dus door die rode loper te mijden, ongehinderd door het winkelcentrum lopen zonder last te hebben van fietsen, prullebakken en dat soort dingen. Het is de bedoeling het plan in fa sen uit te voeren. Hoewel de voor bereiding, mede door de verkiezin gen voor de gemeenteraad, enige vertraging heeft opgelopen, is het streven om nog voor de bouwvakva kantie het eerste deel van het plan af te ronden. Een groot deel kan dan na de bouwvak worden uitgevoerd. De gemeente heeft met de winke liers afgesproken dat de werkzaam heden uiterlijk op 15 november, het begin van het 'feestseizoen', worden stopgezet. Dit betekent dat in maart 1999 het werk afgemaakt kan wor den. Een voordeel is het dat de meeste kabels en leidingen in de open ver harding liggen, dus in de stoepen. Er hoeft dan ook geen asfalt uit de straat te worden gehaald. De ge meente heeft van de nutsbedrijven geen bericht ontvangen dat er veel kabels vervangen, gereviseerd of weggehaald moeten worden. Wel moet in het gedeelte van de Soester bergsestraat tussen de Vondellaan de Korte Ossendam een deel van de riolering (aan de oneven kant) wor den vervangen. Omdat bij onderzoek is gebleken dat de wortels van de moeraseiken langs de Soesterbergsestraat in de kabels en leidingen vergroeid zijn, heeft men moeten besluiten deze te rooien. Verplanten komt niet in aan merking om te voorkomen dat bij het verwijderen kabels en leidingen worden beschadigd. Er zit dus maar één ding op: de bomen kappen. "We hebben dat met bloedend hart besloten", zegt Buitenhuis, "want dit was absoluut niet de bedoeling. De kapitale eik ongeveer tegenover de Korte Ossendam kan gelukkig blij ven staan, maar de andere bomen gaan eraan. Ze worden vervangen door een passende boomsoort, een boom die wat hoger groeit en beter gesnoeid kan worden en niet, zoals de moeraseiken, massaal 'uitstoe len'. Wat betreft het oversteken is het de bedoeling dat de formele 'zebra' gaat verdwijnen. Op deze plek blijft wel een oversteekplaats gehand haafd. Deze wordt beter 'ingeleid' en aangegeven dan de bestaande. In het plangebied zijn verder nog drie pun ten opgenomen waar men gelijk vloers kan oversteken: bij elk van de twee bushavens en bij de uitgang van het parkeerterrein van het winkel centrum. Aan de Korte Ossendam wordt de bestaande laad- en loshaven ver lengd. Bij de Gallenkamp Pelsweg wordt ook een laad- en loshaven aangelegd. Voor het uitstallen van winkelwaren, het plaatsen van reclameborden etc. is minimaal een meter beschikbaar, soms twee en op sommige plaatsen zelfs drie meter. De uitstalstrook wordt door middel van afwijkende bestrating aangegeven. Deze varia tie voorkomt dat het ruimtelijk beeld star is. Het stallen van fietsen gebeurt straks voor een deel naar het voorbeeld van de Van Weedestraat. "Het systeem daar bevalt goed. We gaan een aan tal stroken inrichten waar fietsen gestald kunnen worden." Zoals bekend wordt in Soest en Soesterberg de ene week huis-aan- huis het groente-, fruit- en tuinafval (GFT) ingezameld, en de andere week het restafval. Behalve GFT en klein chemisch afval (KCA) moes ten sinds vorig jaar ook de bestand delen 'glas', 'oud papier' en 'textiel' apart worden gehouden. Zoals vrij wel overal zijn daarvoor glas-, pa pier- en textielbakken geplaatst. Deze afvalparkjes ('milieu-eilan den') zijn meestal in de onmiddellij ke nabijheid van winkels te vinden. Soms, afhankelijk van de situatie, een steenworp verder of op een an dere logische plek. Als met al zijn de 'milieu-eilanden' gaan behoren tot de normale publieke voorzieningen als bushaltes, verkeersrotondes, tankstations etc. Niemand zal de noodzaak ervan tegenspreken, maar tegelijk zit niemand erop te wachten dat deze in zijn buurt worden aange legd. De keuze van de brenglocaties be hoort tot de verantwoordelijkheid van burgemeester en wethouders. Het college besluit hiertoe na amb telijk advies. Daarin worden alle aspecten die meespelen zo goed mogelijk afgewogen. Behalve be drijfsmatige en logistieke overwegin gen (omvang van de locaties, bereik baarheid met tractie e.d.) en de ver keersveiligheid, wordt ook gelet op mógelijke overlast (zicht, geluid en verkeersintensiteit etc.) voor de omwonenden. Getracht wordt deze tot een minimum te beperken. Het is duidelijk dat dit nooit voor de volle honderd procent lukt. Overigens bieden de jongste techno logische ontwikkelingen goede per spectieven voor vermindering van overlast. Zo zijn de nieuw geplaatst AVU-glasbakken geluidsarmer dan De politie wil zo dicht mogelijk bij de burger staan, de burger wil zoveel mogelijk 'blauw' op straat. Om aan die beide wensen tegemoet te komen, heeft de politie district Eemland noord, waartoe Soest behoort het instituut wijkagent uitgebreid. In Soest zijn inmiddels zes wijkagenten werkzaam. In zes afleverin gen stellen zij zich aan u voor. Vandaag de eerste aflevering met brigadier Hans Meuleman, wijkagent in Overhees. Hij heeft graag contact men mensen en is liever op straat dan dat hij ach ter een bureau zit. Wat brigadier Hans Meuleman (37) betreft is de rol van wijkagent hem dan ook op het lijf geschreven. Sinds oktober vorig jaar is hij een bekend gezicht in de wijk Overhees. Niet alleen bij ouderen, maar ook bij de jeugd. Momenteel is hij druk bezig met een preventieproject op een basisschool omdat gebleken is dat er in de wijk veel jongeren zijn. Meuleman probeert de overlast door jongeren terug te dringen en levert zijn bijdrage aan het realiseren van een ontmoetings(doe)plek voor de jeugd. De ouderen worden overigens niet vergeten. Voor hen is er bijvoor beeld op dinsdag 28 april 's avonds om acht uur in dienstencentrum Overhees in De Vijverhof een voorlichtingsavond op het gebied van in braak/buurtpreventie en wijkzorg. Voorlopig vraagt de jeugd in Over hees nog veel aandacht. Tegen jeugdproblematiek kan de politie eigenlijk alleen maar repressief op treden, zegt Meuleman. Daarom is hij nu op een school bezig de kinde ren bewust te maken van ontoelaat baar groepsgedrag en hoe ze daar 'nee' tegen moeten zeggen. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan de rol van het slachtoffer. "We maken hen bewust van de effecten die on toelaatbaar gedrag kan hebben op hun toekomst als ze in aanraking komen met politie en justitie. Ook wordt aandacht besteed aan aspec ten als verslaving en kindermishan deling." Als uit evaluatie blijkt dat dit proefproject is geslaagd, zal het worden uitgebouwd naar de andere scholen in Overhees, in het Smits veen en op de Eng. Als verlengstuk hiervan probeert hij ook buurtpreventie van de grond te krijgen, naar het voorbeeld van bijv. de Ereprijsstraat en de Valeriaan- straat. "Overhees is hiervoor een uitgelezen wijk. De mensen wonen er dicht op elkaar, dus sociale con trole is er behoorlijk snel te realise ren. Alleen, je moet een aantal be woners als initiatiefnemer hebben voor zo'n project. Daar kan dan de wijkagent als contactpersoon onder steuning aan geven door inbreng van zijn deskundigheid." Tolerantiegrens Buurtpreventie, zo heeft Meuleman ervaren, is een belangrijke opstap naar het verbeteren van de relaties tructuren. "De mensen gaan weer met elkaar praten en proberen zelf standig, zonder bemiddeling van de politie, problemen op te lossen. Ik denk dat we daar naar toe moeten. We zitten in een maatschappij die sterk geïndividualiseerd is en waar in maatschappelijke aandacht erg belangrijk is geworden. De toleran tiegrenzen zijn veel lager zijn gewor den. Dat komt ook door de presta tiemaatschappij. Wie na z'n werk, na ook nog een tijd in de file te heb ben gestaan, moe thuiskomt en daar direct al met problemen te maken krijgt, heeft niet zo'n hoge toleran tiegrens meer. Dat merk je als wijkagent goed in een dichtbevolkt gebied als Over hees. Er zijn geen groter problemen dan buren/relatieproblemen. De politie kan daar wel in bemiddelen en adviseren, maar heeft geen kant en klare oplossing. Daarom probeer ik door middel van buurtpreventie projecten die relatie te verbeteren, zodat men leert met elkaar te praten en samen problemen op te lossen, waardoor men meer aandacht krijgt voor elkaar." Ook hoog genoteerd (wat trouwens een landelijk probleem is) staat de overlast door rondhangende jeugd. "We zijn druk bezig dat op te lossen. De nieuwe stichting Balans zal hier in het voortouw nemen. Ik denk dat de oplossingen moeten worden ge zocht in veel contacten met de jon geren op straat. Kennen en gekend worden is ook in dit geval erg be langrijk. Weten wat de jongeren be weegt, wat hen bezighoudt. Een ac tieve begeleiding door politie en jeugdwelzijnswerk is naar mijn me ning zeker noodzakelijk." Verder is er nog de discussie over de ontmoetings/doe-plek voor jonge ren op het terrein op de hoek Ko- ningsweg/Clemensstraat. Door zo'n plek in te richten, wil men af van het gevoel van onveiligheid dat men heeft als zo'n groep bij elkaar staat waarin sprake is van blowen, drank gebruik, intimidatie van voorbijgan gers, discriminerende opmerkingen en vervuiling. In dit kader is er ook regelmatig contact met het jeugdwerk in De Schoof en met de gemeente. Er zijn De gemeente So toor de hele gen fomatisering," z< logie en Bouwer meer van die klc wijken bij elkaai Wat we zien is d discussie, onder bleem het ander Van Dongen: "I bijvoorbeeld vie kom je er nog we en heb je het ee begint het andere door worden de en de aanpassinj langer. Dan gaat plan veel te lang dus een beetje ter hele grote bestem proberen de on enigszins te bepe een eindeloze hc men moet oploss Van Dongen vert naar aanleiding v in de commissie ning en de goe< Werkplan Bes 1998. Hij legt uit is, wat het nut ei het elk jaar wordi "Het woord zegt 1 werkt worden. Df lijk niet zomaar \c andere. We bede wat we gaan doe bestemmingsplar bijzonder dat ze Als je begint met plan, ben je soms jaar verder voon maal geldt." Dat is niet zo ve Van Dongen. "E haken en ogen zz een heleboel me boel belangen. 1 Brigadier/wijkagent Hans Meuleman in het winkelhart van ,zijn' wijk Overhees: „Ik wilde graag een wijk met een uitdaging." Als gevolg van de toenemende aandacht voor het milieu-aspect lij^ huisvuilinzameling anno 1998 niet meer op die van pakweg twintig geleden. Toen ging het afval nog in een emmer of in een plastic zaile wekelijks door de gemeentereiniging werd geleegd of opgehaald. lm j dels zijn gescheiden inzameling en hergebruik even vanzelfsprekt doelstellingen geworden als hygiëne en zorg voor de volksgezondhei hun voorgangers. Verder bestaat i voornemen om het aantal local met ondergrondse bakken uit te br den. Mede naar aanleiding van verzoe ken van inwoners heeft het collegi onlangs enkele nieuwe 'milieu-ei landen' aangewezen. Hieronder volgt een overzicht van alle milieu- parkjes. De nieuwe locaties zijn met een asterix aangegeven. Nogmaals wordt onderstreept dat de I aanwijzing van deze locaties niet ter I discussie staat. Niet uitgesloten kan I worden dat in een bepaalde wijk een 1 nog betere locatie kan worden ge vonden. Suggesties in die zin (bij voorkeur schriftelijk) zijn altijd wel kom bij burgemeester en wethou ders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Overzicht locaties: Nassauplantsoen Hartweg Beetzlaan Wiardi Beckmanstraat Di Lassostraat/Klarinet Tamboerijn Parallelweg Dalweg Smitsweg/Retourette Albert Heijn Veenbesstraat Soesterbergsestraat/winkelcentrum Willibrordusstraat Buys Ballotlaan Dorpsplein Apollo Gemeentewerf Van Weedestraat/Albert Heijn Hoofdstel \i Haverweerd Colenso Rademakerstraat Vosseveldlaan Obrechtstraat verder gesprekken geweest tussen de jeugd en de politie, zowel op het bureau als op straat. "Daardoor we ten we hoe de jongelui de doe-plek georganiseerd willen zien en wat de wensen zijn", zegt Meuleman, die optimistisch is over het resultaat er van. Netwerkbeheerder Voor tachtig procent is Meuleman wijkagent, de resterende twintig pro cent is hij inzetbaar voor noodhulp. Als wijkagent draait hij doorgaans dagdiensten "omdat dan de meeste vergaderingen worden gehouden en overleg wordt gevoerd, bijvoorbeeld met de woningbouwvereniging en gemeentelijke instanties." Daarnaast is hij ook in de avonduren op straat in de wijk te vinden. Niet als de 'stoffige' wijkagent van vroeger, die allerlei klussen zelf ging oplossen. Hij ziet zichzelf meer als een net werkbeheerder die veel contacten heeft met tal van verenigingen, commissies, instanties en instellin gen. Binnen die contacten signaleert hij problemen. Die bespreekt hij met teamcoach Lou Post in de subwijk Overhees en met wijkchef Richard Dros. De medewerkers van de alge mene dienst en de surveillanten gaan vervolgens aan de slag om te probe ren de problemen op te lossen. Nooit spijt Meuleman kwam in 1979 bij de politie Amsterdam. In 1985 ging hij, 'uitgekeken' op het reizen en de fi les, naar de (toen nog) gemeentepo litie in Soest, de gemeente waar hij al sinds 1967 woont. Van die over stap heeft hij nooit spijt gehad. "Na tuurlijk is er een groot verschil tus sen de grote stad en Soest. In Soest ben je veel meer 'all round' bezig, in de stad gaat het veelal om 'brandjes blussen'. Je hebt er vaak te weinig tijd om je met echte zaken bezig te houden. Dat is nog steeds zo." Zijn vrouw Petra is ook bij de poli tie werkzaam. Zij begon in 1980 ook bij de politie Amsterdam en kwam in 1986 in Soest terecht. Haar politiewerk werd even onderbroken toen ze als sociaal rechercheur bij de gemeente in dienst kwam. Inmiddels is ze alweer jaren als hoofdagente in politiedienst van het sinds 1993 be staande district Eemland noord, onderdeel van de regiopolitie Utrecht. Bij de reorganisatie in 1993 kreeg Hans Meuleman de functie assisten- tie-coordinator (voorheen wacht commandant en in de nieuwe opzet meestal vanuit het hoofdbureau in Baarn uitgevoerd) en praktijkbege leider in een subwijk in Soest. Deze functie hield in het begeleiden van het wijkteam en het coördineren van de werkzaamheden. "Het grootste nadeel vond ik dat ik veel binnen zat." "Graag een wijk met een uitdaging" Toen het wijkzorg/noodhulp/servi cesysteem werd opgezet en men koos voor het per district aanstellen van wijkagenten, hoefde hij dan ook niet lang na te denken om te solli citeren. Hij kreeg inderdaad de func tie van wijkagent, één van de zes in de gemeente Soest. "Ik wilde graag een wijk met een uitdaging. Ik had jaren in Soesterberg gezeten, ook een uitdagende wijk die best veel aandacht kan gebruiken, maar col lega Evert Oostenman zat er al een aantal jaren en had er behoorlijk wat contacten opgebouwd. Het zou dan ook jammer zijn geweest als hij daar was weggegaan." De voorkeur van Meuleman ging uit naar Soest "omdat ik daar een voor sprong had door m'n kennis van Soest en het zonde zou zijn om dat overboord te gooien door ergens anders, bijvoorbeeld in Baarn of Bunschoten, wijkagent te worden. Dan ben je eerst een paar jaar bezig om iets op te bouwen en dan pas kun je aan de slag." In Soest waren zes wijkagenten nodig, onder meer in 'uitdagende' wijken als Smitsveen, de Eng en Overhees. Meuleman kreeg Overhees 1 tot en met 4, in clusief de nieuwbouwwijk Boeren- streek en het gebied Klein Engend- aal. Verder omvat de wijk het bos Pijnenburg en het gebied tussen de Dorresteinweg, Koningsweg, station Soest-Zuid en de spoorlijn Soest- Zuid/Den Dolder. Er wonen een kleine 7.000 mensen. Ze hebben er nog geen blijk van gegeven behoef te te hebben aan een vast spreekuur. Overigens is Meuleman telefonisch te bereiken via nummer 54 87 411. Waarschijnlijk worden gemaal Soesterberg. De teel aan een sta heeft onlangs be verkrijgen van e nieuwing. De ki worden afgewac In de afgelopen lende maatregel gebied Rademak die tot verbeten van die straat hel Men kon steeds maatregelen. Ni kerstraat aan de start van uitvoei greerd herinricht heeft de gemeer king gehouden van burgemeeste globale procedu steld. John Buitenhui; Planologie en Bo vraagd dat het gi van de Radema] Prof. Lorentzlat parkeerterrein v Het is nog geen Buitenhuis noen 'studiegrens'. Er heleboel eleme: door de Soestei ook door het col U heeft op 4 m Voordat er een n een en ander gel De leden van elk op de avond van zameld, in een 2 in het gemeente ze de verkiezing! loop van de avo kend worden, ba of heerst er een naar gelang het van de partij in Nog dezelfde ai duidelijk hoeve heeft gekregen buiten de boot 2 moment is ech duidelijk wie de 'u de raad m Daarvoor moet 1 keursstemmen I Wie worden ste', een partij leveren. Logiscl eerste vijf k Burgemeester en wethouders hebben beslóten dat de wandelroute over het Jaagpad langs de Eem vanaf 1 juli opengesteld wordt voor de wande laars. In de "Recreatienota 1990" was de wens opgenomen om het Jaagpad langs de Eem open te stel len. De eigenaar van de grond, het Waterschap Vallei en Eem, heeft na overleg met de pachter eveneens toestemming verleend voor open stelling. Het nieuwe wandelpad - dat loopt vanaf de A.P. Hilhorstweg bij de grens met Amersfoort tot de Kleine Melm - is te bewandelen tussen 1 juli en 31 oktober. Bewust is voor deze data gekozen vanwege het broeden van de weide vogels en het overwinteren door de kleine zwanen. Honden mogen niet met de wandelaars mee. Zowel aan de Amersfoortse kant als aan de Kleine Melm-kant komt een bord met informatie. Bij de VVv zal t.z.t. een routebeschrijving ver krijgbaar zijn. Actuele informatie van de gemeente Soest is op Radio Soest te be luisteren iedere woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De uitzending wordt de daaropvolgende zondag op hetzelfde tijdstip herhaald dus van 11.00 tot 12.00 uur. Radio Soest is te ontvangen op de volgende frequenties: kabel 90.9 (mono) en 107.9 (stereo) en via de ether op 105.9 Mhz.

Soester Courant | 1998 | | pagina 30