i\oor Groot bestemmingsplan vergroot de kans op 'eindeloze problemen' Aanleg van 'paddenpoelen' gaat ook dit jaar door Herinrichting Rademakerstraat Soesterberg Na de gemeenteraadsverkiezingen, wat gebeurt er dan allemaal? icaties ipier- kken >mer open uisplein Werkplan Bestemmingsplannen 1998 goedgekeurd JjAQiMa; WOENSDAG 25 MAART 1998 OP T HOOGT PAGINA 3 het milieu-aspect li e van pakweg twintig^! r of in een plastic zak^L egd of opgehaald. Im^ ik even vanzelfspreke^ >or de volksgezondheid vangers. Verder bestaat^ en om het aantal locat^ rgrondse bakken uit te brt ar aanleiding van verzoe inwoners heeft het collegt enkele nieuwe 'milieu-ei- aangewezen. Hieronder i overzicht van alle milieu- De nieuwe locaties zijn met ix aangegeven. Is wordt onderstreept dat de ïg van deze locaties niet ter staat. Niet uitgesloten kan lat in een bepaalde wijk een ;re locatie kan worden ge- Suggesties in die zin (bij r schriftelijk) zijn altijd wei burgemeester en wethou- ;tbus 2000,3760 CA Soest. ït locaties: lantsoen leckmanstraat straat/Klarinet ijn 'eg ;/Retourette Albert Heijn traat .Tgsestraat/winkelcentrum dusstraat lotlaan ewerf destraat/Albert Heijn I :rd kerstraat ldlaan straat c 'blauw' op straal. Om waartoe Soest behoort, '.aam. In zes afleverin'- üVERi 'k wilde graag een wijk i an de Amersfoortse kantals Cleine Melm-kant komteea 3t informatie. Bij de \V\f een routebeschrijving yer- r zijn. is op Radio Soest te be- !.00 uur. De uitïending elfde tijdstip herhaald frequenties: kabel 90 9 105.9 Mhz. t De gemeente Soest heeft er wel eens over gedacht één bestemmingsplan voor de hele gemeente te maken. "Misschien komt het nog ooit in de au tomatisering," zegt Ad van Dongen van de gemeentelijke afdeling Plano logie en Bouwen, "We hebben de afgelopen jaren gezegd: we gaan niet meer van die kleine plannetjes maken, maar grotere door verschillende wijken bij elkaar te voegen. Daarmee hebben we nu ervaring opgedaan. Wat we zien is dat in elk bestemmingsplangebied problemen zitten die discussie, onderzoek en overleg vergen. Je merkt ook dat het ene pro bleem het andere ophoudt." Van Dongen: "Heb je in een wijk bijvoorbeeld vier problemen, dan kom je er nog wel uit. Heb je er tien en heb je het eerste opgelost, dan begint het andere op te spelen. Daar door worden de overlegprocedures en de aanpassingstermijnen steeds langer. Dan gaat zo'n bestemmings plan veel te lang uitlopen. We zijn dus een beetje teruggekomen van die hele grote bestemmingsplannen. We proberen de omvang ervan toch enigszins te beperken, zodat je niet een eindeloze hoeveelheid proble men moet oplossen." Van Dongen vertelt dit desgevraagd naar aanleiding van de behandeling in de commissie ruimtelijke orde ning en de goedkeuring van het Werkplan Bestemmingsplannen 1998. Hij legt uit wat het werkplan is, wat het nut ervan is en waarom het elk jaar wordt gemaakt. "Het woord zegt het al: er moet ge werkt worden. Dat doen we natuur lijk niet zomaar van de ene dag in de andere. We bedenken van tevoren wat we gaan doen. Het werkplan bestemmingsplannen is in zoverre bijzonder dat ze nogal lang lopen. Als je begint met een bestemmings plan, ben je soms wel drie, vier, vijf jaar verder voordat het echt hele maal geldt." Dat is niet zo verwonderlijk, vindt Van Dongen. "Er zitten nogal wat haken en ogen aan en het raakt ook een heleboel mensen en een hele boel belangen. De procedure van met name het overleg, het inschake len van instanties en de mogelijk heid van bezwaren indienen is heel nuttig, want zeer velen hebben er belang bij, maar daardoor wordt het een langdurige kwestie, dat kost ja ren." Die procedure staat in geen verhouding tot het maken van het ontwerp zelf. Dat is een kwestie van een paar maanden. Om de continuïteit te waarborgen, heeft Soest ervoor gekozen het werk plan jaarlijks aan te passen. In de wet staat overigens dat de gemeente om de tien jaar elk bestemmingsplan moet vernieuwen. "Daar proberen wij ons ook aan te houden. We heb ben het afgelopen jaar een inhaalac tie gevoerd, waarbij we wat meer be stemmingsplannen per jaar maak ten. We hebben er drie kunnen vast stellen: Soestdijk, dat veel energie heeft gekost; bedrijventerrein Soest (het oude industrieterrein), en de eerste herziening noordelijke Eng (in de omgeving van vroeger het overdekte zwembad De Turf, nu de Chalonhof). We zijn nu min of meer aan het eind van die inhaalperiode, dus we zijn al aardig op orde. Ik denk dat we als gemeente Soest voorop lopen in Nederland wat betreft bestemmings plannen die nog vrij vers zijn. Een heleboel gemeenten hebben ermee te kampen dat ze echt oude bestem mingsplannen hebben. De gemeente Soest heeft gezegd: dat willen wij niet. Als er zich iets voordoet, wil len wij kunnen laten zien dat we 'bij' zijn met onze plannen voor ruimte lijke ordening. Ons beleid ligt vast in bestemmingsplannen. Daarom heeft de gemeente Soest, met name de afdeling Planologie en Bouwen, in de afgelopen jaren een heleboel bestemmingsplannen gemaakt. Nu we 'bij' zijn proberen we elk jaar een nieuw bestemmingsplan op te star ten, omdat we de 'oudjes' toch weer moeten vernieuwen." Als de afdeling jaarlijks een bestem mingsplan onder handen neemt, kan ze het redelijk 'behappen'. "Dat is de ervaring van de afgelopen jaren," zegt Van Dongen. "Als negatief hebben we ervaren dat we te veel plannen tegelijk ter vaststelling aan de gemeenteraad hadden voorge legd. Dat is een heel intensieve pe riode. Dan vindt er veel overleg plaats met soms op het laatste mo ment nog allerlei aanpassingen die nog doorgerekend moeten worden enzovoort. Dat willen we een beet je spreiden. We willen voor de con tinuïteit en om fouten te vermijden elk jaar een bestemmingsplan aan pakken en doorzetten. We zijn ook wel eens begonnen met een onder zoek dat toch werd afgeblazen. Dat betekent dat je een heleboel werk voor niks hebt gedaan. Misschien niet voor niks, want er is een besluit genomen, het heeft z'n nut gehad, maar het is toch jammer want je kunt er niet verder mee. Om nu te voorkomen dat je een hoop werk doet voor een bestemmingsplan en halverwege de rit zegt: we doen er toch maar niks meer mee, willen we eerst heel goed nadenken over wat we aanpakken en wat niet. Is het echt nodig dat we het aanpakken, hoe groot moet het zijn, welke pro blemen zitten erin. Daar is het werk plan voor. Als we eenmaal met een bestemmingsplan beginnen, dan gaan we ook door, net zolang tot het echt geldt". Nieuwe plannen Voor het gebied Nieuwegracht moet een nieuw bestemmingsplan komen, omdat op de plek van de hockeyvel den bedrijven komen. Tegelijk wil men de kleine veranderingen in het pas gerealiseerde bedrijventerrein Zuidergracht "meenemen". Er komt ook een nieuw bestemmings plan voor Klein Engendaal, evenals voor de oostelijke Eng, het gebied bij de Albert Cuyplaan. "Dit is een combinatie van oorzaken. Er zijn daar wat oude, kleine bestemmings plannen (zogeheten postzegelplan netjes) waar we een nieuw bestem mingsplan voor willen hebben. Daarnaast zijn er ontwikkelingen met betrekking tot de voormalige l.t.s. Eemland, de bibliotheek en het terrein van het oude Molenschot, waar het asielzoekerscentrum in ge vestigd wordt. Als dat over een aan tal jaren weggaat, is de vraag wat er dan gaat gebeuren. Daar moet het nieuwe plan voor dit gebied een antwoord op geven. Het is trouwens niet zo dat een be stemmingsplan dat door de gemeen teraad is vastgesteld direct geldt. Gedeputeerde Staten moeten dit besluit goedkeuren en daar kunnen degenen die eerder bezwaren hebben gemaakt, opnieuw bezwaren indie nen. Ze kunnen schorsing vragen en tenslotte kunnen ze ook nog beroep instellen bij de Raad van State. Pas als dit traject is afgerond, is het be stemmingsplan onherroepelijk ge worden. Wie belangstelling heeft voor het Werkplan Bestemmingsplannen 1998, kan dit inzien in het informa tiecentrum in de hal van het ge meentehuis tijdens de openingsuren van 08.30 tot 16.30 uur. Eén van de meest recentepaddenpoelenis die op de hoek van de Eemweg en de Hooiweg. Ze worden langs de rand van de gemeente aangelegd in het kader van het Landschapsbeleidsplan. Aan de uitvoering van het Landschapsbeleidsplan is vorig jaar onder meer gestalte gegeven door het aanleggen van amfibieënpoelen. Dit punt kreeg ook in 1996 de meeste aandacht. In het kader van het zogeheten poelenplan zijn, aansluitend op de eerste fase, vorig jaar vijf nieuwe poe len gegraven. Het gevolg hiervan is dat enkele kritische barrières in de verbindingszone zijn opgeheven. Ook dit jaar staat de aanleg van nieuwe poelen op het programma. Ze komen aan de Staalwijklaan (50 vierkante meter); de Stadhouders laan (70 vierkante meter); de Bilt- seweg, hoek Staalwijklaan (150 vier kante meter) en twee aan de Noor- derweg (175 en 250 vierkante me ter). De poel aan de Stadhouderslaan ligt naast het oude grachtje, waardoor een interessante verbinding met de westkant van de Stadhouderslaan is ontstaan. De door ruigte omgeven poel aan de Biltseweg Hgt voor fiet sers duidelijk in het zicht, opzij van het huis dat er staat. De poelen aan de Noorderweg liggen dicht bij het Griftland College. De één op ge meentegrond, de ander op particu lier terrein, Samen zouden ze in overleg met de pachter voor natuur- educatieve lessen gebruikt kunnen worden. Voor de aanleg van nog drie poelen zijn de plannen gereed. De uitvoe- J - 7 Waarschijnlijk op z'n vroegst in het voorjaar van 1999 kan een begin worden gemaakt met de herinrichting van de Rademakerstraat in Soesterberg. De afdeling Planologie en Bouwen werkt hiervoor momen teel aan een startnotitie. Het college van burgemeester en wethouders heeft onlangs besloten het project aan te melden bij de provincie voor het verkrijgen van een subsidie uit het provinciaal fonds stads- en dorpsver nieuwing. De kans van slagen van honorering van deze aanvraag moet worden afgewacht. In de afgelopen jaren zijn verschil lende maatregelen genomen in het gebied Rademakerstraat Soesterberg die tot verbetering van het gebruik van die straat hebben moeten leiden. Men kon steeds spreken van deel- maatregelen. Nu staat de Radema kerstraat aan de vooravond van de start van uitvoering van een geïnte greerd herinrichtingsplan. Inmiddels heeft de gemeente een startbespre king gehouden en heeft het college van burgemeester en wethouders een globale procedure-planning vastge steld. John Buitenhuis van de afdeling Planologie en Bouwen vertelt desge vraagd dat het gaat om het gedeelte van de Rademakerstraat tussen de Prof. Lorentzlaan tot en met het parkeerterrein van de Banninghal. Het is nog geen formele plangrens. Buitenhuis noemt het dan ook een 'studiégrens'. Er zitten namelijk een heleboel elementen in waarover door de Soesterbergers zelf maar ook door het college van b. en w. al uitspraken zijn gedaan, zoals het kermisterrein, openbaar vervoer (het keerpunt voor de bus dat er mis schien komt), de aanwezige en nog te realiseren kunstwerken, en de Jongeren Ontmoetingsplek. "Kort om, er zijn nog wel wat voetangels en klemmen waar we het één en ander aan zouden willen gaan doen". Er zijn meer redenen om nu een to taalplan te maken, zegt Buitenhuis. "Als je praat vanuit een opzet om uit kostenoverwegingen zoveel mogelijk zaken tegelijk mee te nemen, moet je in één keer 'de bezem door de kast' halen om de zaak in één keer actueel te krijgen. Daarbij kijken we ook naar bedrijven die op een plek zitten waar ze uit hun jasje gegroeid zijn, zoals een garagebedrijf en een tankstation. Eigenlijk kan dat uit milieu-oogpunt daar niet gehand haafd blijven." Verder is het openbaar vervoer een heet hangijzer in Soesterberg. De ondernemers denken daar anders over dan de gebruikers van de bus in Soesterberg. Midnet heeft er boven dien ook een visie op. Verder speelt een rol dat langs de Rademaker straat enkele 'gaten' zitten, punten die voor een beeldverstoring in de straatwand zorgen. We gaan eens onderzoeken wat daaraan veranderd kan worden. Daarbij valt te denken aan bebouwing." Startbespreking Voor de startbespreking is een door snee van de Soesterbergse bevolking uitgenodigd, zoals buurtcomités, de Vereniging Ondernemers Soester berg, de Vereniging Soesterbergs Belang, ouderen (leden van de ANBO en de PCOB) en Midnet. Doel van de bespreking was om met elkaar aan de hand van een kaart te inventariseren wat er aan vragen leefde en wat de wensen zijn. Alles werd op de kaart aangegeven, zodat iedereen kon zien dat er ook iets mee gebeurt. Door deze werkwijze is voor de af deling Planologie en Bouwen een 'onderlegger' ontstaan voor een no titie, die gaat dienen als basis voor het plan. Momenteel loopt een experiment met het haaks op de rijbaan parke ren, ("vrij gevaarlijk want je moet met de auto achteruit rijden"); er is een proef gehouden met het 'gesto ken' parkeren onder een hoek, wat betekent datje er inrijdt en er op de zelfde manier weer uitrijdt. "Ieder een was er absoluut van overtuigd dat dit in het plan moet worden op genomen." Met betrekking tot de groenvoorzie ningen zijn in kaart gebracht. De bomen staan er nu vrij benauwd en het is de vraag of ze levensvatbaar zijn. In de nieuwe opzet zal meer groen worden opgenomen. Over het openbaar vervoer zegt Buitenhuis dat de busroute nog steeds een punt van discussie is. Over het Dorps plein of (de weris van Midnet) in twee richtingen over de Rademaker straat met daarin een draaipunt, bij voorbeeld ter hoogte van de ijsbaan of de Banninghal. "Er moet nog een noot over gekraakt worden," aldus Buitenhuis. De Rademakerstraat is weliswaar een brede straat, maar er zijn met name voor het langzaam verkeer weinig faciliteiten. Er is een fietsroute die de verbinding vormt tussen de Rademakerstraat en het Dorpsplein. Buitenhuis: "Het is nu actueel om daar iets aan te gaan doen. Het is de enige route voor de fietser duidelijk herkenbaar is. Voor de rest is het allemaal minimaal. De voetganger heeft soms -het is heel vreemd- uitermate veel plek, maar moeten ergens anders soms over de bumpers van auto's heen kruipen. In de omgeving van de supermarkt moet je met name in drukke tijden bij wijze van spreken met handen en voeten het trottoir over. Aan de an dere kant van de weg doet die situa tie zich niet voor. In de startnotitie zal ook aan deze problematiek uit voerig aandacht worden besteed." De brede oversteek van de Radema kerstraat bij de Kampweg en de Montgomeryweg is met name voor ouderen een probleem, maar het grootste probleem blijkt toch te lig gen bij het kruispunt met de Van der Griendtlaan en het fietspad. Ter hoogte van de supermarkt is dit on geveer het hart van de Rademaker straat. Dit punt ervaart men als het grootste knelpunt. Curieus punt is dat bij deze 'brandhaard' ook het tank station zit, waarvan moet worden overwogen om het naar een andere plek te verplaatsen. Eén van de uitgangspunten in het herinrichtingsplan zal vernieuwing van de openbare verlichting zijn. De bestaande verlichting is niet meer actueel. Met betrekking tot de markt zegt Buitenhuis dat er sprake is van 'een verstandshuwelijk' tussen de ambulante handel en de detail handel. Ze versterken elkaar. De ambulante handel wil dit graag zo houden. Daarom wilde ze destijds, door het wegkwijnen van de winkels daar, ook niet naar het Dorpsplein. Het verfraaien van de straat door Het aanbrengen van beeldende kunst (altijd structureel opgenomen in het budget voor grote werken) is afhan kelijk van het totale budget dat be schikbaar is voor uitvoering van het herinrichtingsplan. Daarom is hier over volgens Buitenhuis op dit mo ment nog niets te zeggen. Voorbereidingsfase Het herinrichtingsplan Rademaker straat bevindt zich momenteel nog in de voorbereidingsfase. De afde ling Planologie en Bouwen werkt momenteel aan een startnotitie. Het is de bedoeling dat dit "een verhaal wordt van ons allemaal, de gemeen te en de insprekers", zegt Buitenhuis. "We moeten voorkomen dat we daarover al gaan rollebollen." Hier na komt de ontwerpfase, gevolgd door een vrij uitvoerige inspraakpro cedure. Het is de bedoeling in de na- jaars/winterperiode een tentoonstel ling te houden, waar niet alleen de bestaande situatie in kaart is ge bracht, maar waar men ook een in druk kan krijgen van welke ideeën er leven voor de herinrichting. De mensen hebben dan een maand de tijd om schriftelijk te reageren. La ter kan dit nogmaals. Na de inspraakperiode en verwer king van de inspraakreacties wordt het plan ter vaststelling voorgelegd aan de commissie ruimtelijke orde ning. ring ervan is grotendeels afhankelijk van de medewerking van derden. Het gaat om de aanleg van enkele poe len bij de rioolwaterzuivering aan de Maatweg in het kader van de herin richting op het terrein van de zuive ring. Ontwerp, aanleg en uitvoering zijn in handen van de provincie. Verder zijn poelen gepland in een tiental 'overhoeken1 verspreid door de polder. De gemeente heeft ge vraagd deze overhoeken aan haar over te doen. Voorlopig is deze wens afgewezen. Tegen deze beslissing heeft Soest bezwaar gemaakt. Tenslotte zal Natuurmonumenten nog een drietal poelen graven tussen de Wieksloot en de Pijnenburger laan. Hierover zijn al afspraken ge maakt met de pachter van de grond. Over enkele jaren wordt een inven tarisatie uitgevoerd naar de verschil lende soorten amfibieën die in de poelen voorkomen. Tevens meet men dan het effect van de verbin dingszone op de verspreiding van de soorten. Grond over De eerste fase van de vernieuwing van de rioolwaterzuivering Amers foort nabij de Peter van den Bree- merweg is nagenoeg afgerond. Hier bij zijn enkele kleine stukken grond 'over'. Deze worden overgedragen aan de gemeente Soest. Deze kan vervolgens het poelenplan uitvoeren. Het bestaat uit: - aanleg van een dijkje, loodrecht op de Eeim aansluitend op het jaag pad langs de Ëem. Dit dijkje wordt verlengd tot aan de A. P. Hilhorstweg. Op enkele plaatsen worden knotwilgen ingeplant; - het inplanten van twee stukjes grond die aan het bosperceel gren zen. De nieuwe beplanting zal aansluiten bij de al bestaande; - het graven van ruime poelen op een drietal plaatsen verspreid over het terrein; - het realiseren van een eigen water huishouding op het perceel. De verbinding met de sloten wordt af gedamd met een stuwtje. Het wa ter komt 20 tot 40 centimeter hoog te staan. Hierdoor wordt het teneintje voornamelijk gevoed met schoon kwelwater, waardoor een interessante plantengroei kan ont staan. U heeft op 4 maart uw stem uitgebracht, maar wat gebeurt er daarna? Voordat er een nieuwe raad geïnstalleerd kan worden, moet er nog wel het een en ander gebeuren. De leden van elke partij hebben zich op de avond van 4 maart ergens ver zameld, in een zaal maar vaak ook in het gemeentehuis. Daar wachten ze de verkiezingsuitslag af. Als in de loop van de avond de uitslagen be kend worden, barst er een feestje los °f heerst er een mineurstemming, al naar gelang het verkiezingsresultaat van de partij in kwestie. Nog dezelfde avond is in elk geval duidelijk hoeveel zetels elke partij heeft gekregen en welke partijen buiten de boot zijn gevallen. Op dat moment is echter nog niet direct duidelijk wie de raadsleden zijn die in de raad mogen plaatsnemen. Daarvoor moet eerst het aantal voor keursstemmen bekend zijn. Wie worden de raadsleden? Stel, een partij mag vijf raadsleden leveren. Logisch lijkt dan, dat dit de eerste vijf kandidaten op de kandidatenlijst zijn. Dit hoeft echter niet altijd het geval te zijn. Er wordt namelijk ook gekeken hoeveel 'per soonlijke' stemmen een kandidaat gekregen heeft, de zogenaamde voorkeurstemmen. In een eerste ronde worden de vijf zetels verdeeld over de kandidaten die een aantal stemmen hebben ge kregen dat groter is dan 25 procent van de kiesdeler. De kiesdeler is het aantal geldig uitgebrachte stemmen gedeeld door het aantal raadszetels. Bijvoorbeeld: bij 10.500 uitgebrach te stemmen gedeeld door 21 zetels is de kiesdeler 500. Een kandidaat die onderaan de lijst stond, maar wel 126, voorkeurstemmen heeft be haald, is op deze manier toch van een raadszetel verzekerd als een voor hem staande kandidaat dit aantal niet haalt. Blijven er na deze eerste ronde nog zetels over, dan worden die toege kend aan de overige kandidaten. Dit gebeurt in de volgorde van de lijst. De raadsleden nemen plaats Elke zetel in de gemeenteraad staat voor een persoon. Hij of zij heeft be paalde wensen, sterke en zwakke punten en vaardigheden. Op grond daarvan bekijkt elke fractie hoe zij de taken intern verdeelt: wie fractievoorzitter wordt en wie in welke raadscommissie gaat zitten. Voor elke commissie zoekt de frac tie bij voorkeur iemand die veel van de onderwerpen weet die daarin behandeld worden of op dat gebied enige ervaring heeft. Onderhandelingen Maar welke partijen gaan deel uit maken van het college en wie wor den de wethouders? De collegevor ming staat de eerste zes weken na de gemeenteraadsverkiezingen cen traal. In die periode wordt volop onderhandeld. Soms doen alle par tijen aan de onderhandelingen mee, soms zoeken partijen elkaar op en worden andere vanaf het begin bui ten de onderhandelingen gehouden. Een belangrijk gesprekspunt bij de onderhandelingen is vaak het vast stellen van ,een beleidsprogramma. In zo'n programma staan afspraken over de richting waarin de gemeen te bestuurd moet worden. Soms be vat zo'n programma ook heel concre te voornemens. Bij het opstellen van een beleidsprogramma spelen de verkiezingsprogramma's van de po litieke partijen een belangrijke rol. Elke partij wil natuurlijk zoveel mogelijk van haar eigen verkiezings- punten terugzien in het beleids programma. Bijvoorbeeld dat er meer geld wordt besteed aan het verbeteren van de verkeersveiligheid of aan het onderhoud van de ge meentelijke sporthal. Het college van B. en W. Na enige tijd beginnen de onderhan delingen vaste vorm te krijgen. Het resultaat kan zijn dat er een college op 'brede basis' wordt gevormd. Dat is een college waarin zoveel moge lijk partijen uit de raad zijn vertegenwoordigd. De grote partijen mogen dan vaak meer wethouders leveren, de kleine maar één. Steeds vaker wordt echter een college op 'smalle' basis gevormd. Dat is een college waarin slechts enkele par tijen vertegenwoordigd zijn die dan ook de wethouders mogen leveren. Deze partijen moeten wel samen een meerdertieid in de raad hebben. Anders hebben ze niet genoeg rug dekking vanuit de raad om hun be leidsprogramma uit te voeren. Op welke manier het college ook tot stand komt, zeker is wel dat in de eerste zes weken na de verkiezingen de politieke koers voor de komen de vier jaar wordt bepaald. De wethoudersportefeuilles Als duidelijk is welke partijen in het college komen en wie de wethou ders worden, rest nog een laatste vraag. Hoe worden de portefeuilles verdeeld: wie gaat financiën 'doen', wie welzijn, wie verkeer? Vaak is dat al bij de onderhandelingen over de wethoudersposten beslist. Som mige partijen hechten nu eenmaal meer aan een bepaalde portefeuille dan andere. Ook de burgemeester kan een aantal taken toebedeeld krijgen. Als de portefeuilles zijn verdeeld kan het echte werk begin nen: het besturen van de gemeente. De raad wordt geïnstalleerd Zes weken na de verkiezingen moet alles rond zijn. Dan, op dinsdag 14 april, 's avonds om half acht, wordt in een feestelijke vergadering in het gemeentehuis de nieuwe gemeente raad van Soest geïnstalleerd. Als het college een beleidsprogramma heeft gemaakt, zal het dit -keurig op pa pier- aan de nieuwe raad voorleg gen. Soms gebeurt dit 'ter goedkeu ring'. Het college wil dan dat de raad het programma formeel vaststelt. Het kan gebeuren dat niet alleen partijen in de raad het eens zijn met de voornemens van het college. Dit wordt dan apart vermeld in het de finitieve programma: of bij bepaal de onderdelen, of in het voorwoord. In sommige gemeentenwordt een beleidsprogramma alleen vastgesteld door het college. De raad krijgt het dan wel te lezen, maar hoeft het niet goed te keuren. Een nieuwe wind Ondanks het feit dat er verkiezin gen zijn geweest, gaat het dagelijks leven in de gemeente door. Het huisvuil wordt opgehaald, de stra ten geveegd. U zult niet meteen merken dat er een nieuwe raad is geïnstalleerd. Maar als de samen stelling van de nieuwe raad en het nieuwe college fors zijn gewijzigd zullen er zeker dingen verander Dan zal er een nieuwe J waaien.

Soester Courant | 1998 | | pagina 31