Gemeenteraad neemt afscheid van acht politici iactueelT 21 vragen aan drie (ex) wethouders WOENSDAG 25 MAART 1998 SOESTER COURANT PAGlti WOENSDAG V oor r Gestolen ai aangetrofft C V-ketels x nieuwe woi Tei ma< Tel h b Morgenavond wordt afscheid ge nomen van acht politici die in april niet zullen terugkeren inde raad. Onder hen de meest gerou tineerde volksvertegenwoordi gers Ries van Logtenstein en Günther Plomp die respectieve lijk 28 en 24 jaar onafgebroken in de raad zitten. Beiden waren tevens actief als wethouder. Ries van Logtenstein Van Logtenstein (CDA) is de man met de meeste ervaring als raadlid. Hij kwam de raad in 1970 binnen namens de KVP-fractie die later met de ARP en het CHU overging in het CDA. In 1986 werd Van Logtenstein wethouder van openbare werken en gemeentelijke ge bouwen, nutsbedrijven, personeelsbe leid en voorlichting. Het college bestond toen verder uit zijn partijgenoot Jan Menne, WD-er Plomp, PvdA-er Frans Kingma en uiteraard de toenmalige bur gemeester Paul Scholten die in 1989 naar Arnhem vertrok en werd opge volgd door Hans de Widt. Na de verkiezingen in 1990 kwam et een nieuw college van CDA, PvdA, D66 en Progressief Soest. Voor Van Logtenstein was daarom geen plaats in het college, maar vier jaar geleden mocht hij weer zijn kantoor in het ge meentehuis inrichten. Zijn portefeuille werd toen aanzienlijk zwaarder met mi lieu, openbare werken, volkshuisvesting, stads- en dorpsvernieuwing, monumen tenzorg, sociale zaken, sport en recrea tie en bedrijven. In het kader van de 'verjongingskuur' reserveerde het CDA dit jaar geen plaats voor Van Logtenstein op de kandidaten lijst, dit tot grote teleurstelling van de geboren en getogen Soester. Morgen mag hij voor het laatst achter de colle getafel in de raadzaal zitten, al zijn er geen agendapunten die onder zijn ver antwoordelijkheid vallen. Na de verga dering neemt de raad afscheid van Van Logtenstein. Op dinsdag 7 april kunnen ambtenaren en externe relaties afscheid nemen van Van Logtenstein. De recep tie begint om 16.00 uur in het gemeen tehuis. Een dag later zwaait het college van burgemeester en wethouders hem uit. Plomp Plomp (WD) stapte in 1974 direct het college binnen. In de daaropvolgende zestien jaar had hij onder meer ruimte lijke ordening, verkeer en vervoer, eco nomische zaken, volkshuisvesting, mi lieu en sport in zijn portefeuille. Na vier raadsperioden keerde hij in 1990 niet terug als wethouder, maar bleef hij nog acht jaar lid van de liberale fractie. Dit jaar werd Plomp door zijn partij op de elfde plaats van de kandidatenlijst ge plaatst. De WD kreeg acht zetels. Met 145 stemmen kwam Plomp er 42 tekort om via voorkeursstemmen alsnog te worden gekozen in de gemeenteraad. Swinkels De derde (ex)wethouder die donder dagavond afzwaait is Mieke Swinkels van D66. Zij werd voor het eerst geko zen in 1990 en werd toen direct wethou der milieu, groen-, bos- en landschaps beheer, recreatie, onderwijs, reiniging, openbare werken, verkeer en vervoer. Swinkels was destijds verantwoordelijk voor de invoering van het lokale bus plan dat heeft geleid tot een forse toe name van het busgebruik. Ze was ook de wethouder die bedolven werd onder kritiek toen ze min of meer op eigen houtje drempels liet aanleggen in Soest- dijk. Die werden na enkele dagen ver wijderd, nadat menige auto door de drempels was beschadigd. In 1994 verdween D66 uit het college, maar bleven Swinkels en Loet Jansen (die zich later liet opvolgen door Wim Roest) wel in de raad zitten. Bij de laat ste verkiezingen kreeg D66 slechts éen zetel, waardoor de politieke carrière van Swinkels wordt beëindigd. Roest^ zijn eentje verder. Overigen Behalve Van Logtenstein raakt de fractie ook Arie van den Brett Besseline Gerritse kwijt. Van der mer had al aangekondigd dat gezondheidsredenen na zestien jr. raadslidmaatschap zou beëindiger ritse, al twaalf jaar raadslid, wt slachtoffer van de persoonlijke van Pierre Storimans die dank Soesterbergse CDA-kiezers via keursstemmen een zetel in de raad; toegewezen. De drie andere raadsleden voor* morgen tijd is te vertrekken, zijn lid van de BAM-fractie. Deze 1 partij kwam vier jaar geleden me. zetels om de hoek kijken, maar k niet meer óp voldoende steun v£ bevolking rekenen. Rob Jousta,; Hugen en Teeke Glastra zwaaien t om af. 1. Waarom had u wel moeten terugkeren in de gemeente raad? 2. Wordt Soest slechter van uw vertrek als raadslid? 3. Acht nieuwe raadsleden. Teveel van het goede? 4. Wat was er zo leuk aan de gemeentepolitiek? 5. Wat heeft u in de politiek niet bereikt, wat u wel had willen bereiken? 6. Wat is er dankzij u tot stand gekomen? 7. Bent u er wijzer van gewor den? 8. Waar heeft Soest behoefte aan? 9. Wat was uw politieke hoog tepunt? 10. Wat was uw politieke diepte punt? 11. Is Soest er in uw periode be ter en mooier op geworden? 12. Wat zult u nooit vergeten? 13. Waar denkt u liever niet aan terug? 14. Is uw partij veranderd? 15. Wat is uw boodschap aan uw partij? 16. Wat wilt u de nieuwe raad meegeven? 17. Blijft u nog actief op de ach tergrond? 18. Wat doet/deed u naast uw politieke werk? 19. Rondweg? 20. Ging u met de auto of de fiets naar het gemeentehuis? 21. Ziet u Soest nog terug in een andere maatschappelijke functie? Naam Ries van Logtenstein Leeftijd 59 jaar Geboorteplaats Soest Woont in Soest sinds geboorte Raadslid sinds september 1970 Politieke partij KVP CDA Van moeten terugkeren is geen sprake, maar binnen mijn persoon lijke beleving en interesse was daar ruimte voor. Als het vertrek van een individueel raadslid tot zo'n constatering zou leiden, zou de raad als geheel ter discussie staan. Wisseling van een kwart van de raad lijkt redelijk, acht zit aan de maximale kant daarvan. Persoonlijk spreek ik liever over gemeentelijk beleid de betrok kenheid daarbij lag en ligt mij wel vanuit mijn ambitie. Er is heel veel tot stand gekomen en bereikt in Soest de afgelopen jaren. Soest had wat mij betreft harmonischer opgebouwd kunnen worden. Natuurlijk zijn er zaken waar ik een wat groter stempel op heb staan, maar algemeen gezien is veel bereikt. Als college-lid kan ik terugkij ken op veel resultaten in elke beleidssector. Zeker. Dit bedoel ik niet als waardering voor mijn inkomen, maar voor wat betreft de ervaring die ik heb opgedaan en de louterende waarde van betrekkelijkheid. Kwalitatief goede huisvesting in alle categorieën, een gezelligere markt, een party- en zalenhuurgebouw, goede verkeersontsluitingen. In mijn eerste periode als wethouder: oplossen wateroverlast Over- hees, een personeelsbeleid en ombouw organisatie. In mijn tweede periode: financieel resultaat verkoop CAI uitbrei dingen), integrale riolering buitengebied en bezorgingscapaciteit, huisvesting en woningbouw Boerenstreek. Mijn politieke dieptepunten heb ik overwegend goed kunnen ver werken (want die waren er ook). Tegen het licht van de bekende beleving dat vroeger alles beter was, vind ik dat Soest, algemeen gezien, een leefbare gemeente is. Ja dus. Naar ik hoop mijn afscheid. Maar zeker ook de goede tijd die ik heb gehad, de organisatie en de ervaren, spontane positieve reacties van de burgers. Aan de periode tussen mijn wethoudersperioden. Dat is geen erva ring om iemand te wensen. Ja natuurlijk, een partij die naast de principes niet de maatschappe lijke ontwikkelingen zou volgen, loopt politiek gezien toch achter. Blijf duidelijk ta.v. je uitgangspunten en zet ook de komende tijd in op consistentie van het beleid. Veel wijsheid, oog voor de plaats van Soest binnen de regio, aan dacht voor de kwetsbaarheid van de gemeentelijke organisatie. Alleen als daar een beroep op wordt gedaan. De raad kan het best alleen af en onze fractie ook. Overigens zal de belangstelling nooit geheel wegvallen. De schaarse beschikbare tijd verdeelde ik tussen gezin, hobby's en klussen thuis. Daarnaast ben ik al meerdere jaren voorzitter van een Landinrichting in Midden Nederland. Het vraagteken is veelzeggend. De politiek is er nog niet uit, maar duidelijk zal zijn dat goede ontsluitingen ook een bijdrage aan leef baarheid leveren. Regelmatig met de auto, maar ik vond dat ik daar (ook lichamelijk) mijn redenen toe had. Het is wat vroeg daarop te reageren. Mijn bestuurlijke belangstelling is er. Ook mijn ervaring in Raden van Commissarissen van Nuts bedrijven roept iets op. Naam Leeftijd Geboorteplaats y) Woont in Soest sinds Raadslid sinds Politieke partij Günther Plomp 64 jaar Utrecht 1965 1974 VVD In een democratisch land beslist uiteindelijk de kiezer. De WD heeft acht zetels verworven, waarbij de VVD-kiezers mij op plaats 6 hebben gezet (zie lijst voorkeursstemmen). Dit zullen de leden en kiezers van de WD in de komende periode moeten beoordelen. Waarom? Aangenomen moet worden dat zij allen gemotiveerd zijn hun verantwoordelijkheid op zich te nemen. De mogelijkheid enige sturing te geven; de vele contacten; een op lossing te zoeken voor soms ingewikkelde zaken en tegenstrijdige belangen. Voorkomen is beter dan genezen. Dit ts niet steeds gelukt. Mede dankzij mij heeft Soest bijvoorbeeld een tennishal en bockey- kunstgrasvelden gekregen en is er in Soesterberg een skibaan geko men. Ja, met name op het gebied van persoonlijke contacten. Gezelligheid. De opening van diverse nieuwe sportaccommodaties in Soest en Soesterberg. De discussie rond de opheffing van de sportstichting, een forum waarbij sportbestuurders en gemeentebestuur op gestructureerde wijze bijeen kwamen en samen zaken konden afstemmen. In vele gevallen door investeringen van de burger rond zijn eigen huis. Het eerste bezoek aan de zusterstad Kozle in Polen: de luxe hier en de ontberingen daar. Zie vraag 11. Ze is met de tijd meegegaan. Geef onafhankelijk, eigen oordeel. Bestuur op hoofdlijnen, delegeer, controleer. Zorg nog meer voor goede contacten met organisaties, verenigingen en individuele bur gers. Mogelijk onder bepaalde voorwaarden en afhankelijk van de situa tie. O.a. voorzitter VW; adviseur Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG); adviseur Project Uitzending Managers (PUM); bestuurslid Stichtse Milieufederatie; voorzitter Stichting Reiswezen Nederlandse Protestantenbond (NPB). Thans niet aan de orde. Komt vanzelf ter sprake bij nieuwe Streek plan en dan moet een afweging van argumenten vóór en tegen wor den gemaakt. Auto 95%, fiets 5%. Als voorzitter van de VW. Naam Leeftijd Geboorteplaats Woont in Soest sinds Raadslid sinds Politieke partij Mieke Swinkels 66 jaar Eindhoven 1962 1990 D66 De politie heeft vo achterhaald, die een stolen. Op de Var rode Opel Kadett, de Valeriaanstraat, hem terug. Er gaat nu een stuk ervaring verloren voor de gemeenteraad. De in breng van D66 is meer gebaseerd op analyse, redelijkheid, betrok kenheid en pragmatisme dan op machtsvertoon, 'oneliners en de magogie, Daarom is het jammer dat wij een zetel hebben verloren. In ieder geval verliezen natuur, milieu en landschap een gedreven pleitbezorger. Daarnaast heeft het 'zwakkere' in de samenleving steeds mijn steun gehad. Van de contacten met de bevolking vrees ik dat de collegepartijen WD, CDA en PvdA opnieuw 'over in plaats van 'met' de inwoners beslissingen nemen. Nieuwe raadsleden hebben vaak een inwerkperiode nodig. De con trolerende functie van de raad staat dan een tijd op een te laag pitje. Dat is niet goed voor de democratie. Acht nieuwe raadsleden is veel, zelfs als ze bij WD, CDA en GGS zelden het woord nemen. Ik ben overigens een voorstander van een maximale zittingstermijn van twaalf jaar. Je kunt als raadslid en zeker als wethouder soms iets bereiken dat echt belangrijk is voor inwoners. Als het 'leuk' wordt, is dat natuur lijk meegenomen. Ik had graag voor een sterkere bescherming van de buitengebieden willen zorgen, zoals Zonnegloren, de Birkt, de polder, de Wiek- sloterweg. De uitwerking van het fietnetwerk had sneller gekund en beter verdiend. AH en de ontsiering van het knotwilgengebied had ik willen voorkomen. Een keuze: De brengplaats voor afval De Schans, het gebouw Spullenhulp, intensieve afvalstoffenscheiding, het milieu-educatief- centrum De Kwekerij, het gemeentelijk rioleringsplan, het biezen veld, het fietsroutenetwerk, het eerste milieubeleidsplan, het verkeersbeleidsplan, het afschaffen van gif en het beperken van de jacht. Deze zaken kun je alleen uitvoeren met medewerking van de gemeenteraad en ambtelijke ondersteuning. Het was afwisselend en interessant werk. Tot nu toe ben ik van al mijn banen en werkzaamheden wijzer geworden. Minder bouwen, strenge handhaving van de ecologische hoofd structuur, terugdringen van elke vorm van overlast in de woonom geving, ondersteuning van vrijwilligerswerk, een sterk geïntegreerd jeugdbeleid. De onderschrijving van goedkeuring door de voltallige gemeente raad van de landschapsvisie en het landschapsbeleidsplan. De ope ning van De Schans scoort even hoog. De sluiting van de basisschool De Zonnedauw, toen het aantal leer lingen te klein werd. Zie antwoorden vraag 6. De beeldkwaliteit van de nieuwbouw ver dient meer aandacht. Het bezoek van de minister van Binnenlandse Zaken, mevrouw Dales, bij de start van de nieuwe politieregio. Haar optreden fasci neerde mij. Aan nodeloos lange vergadercircuits en aan voor inwoners onbe grijpelijke formaliteiten. Wij willen ons voor de snel veranderende samenleving open stellen. Problemen die zich nu afspelen, willen wij niet oplossen met metho- des uit de vorige eeuw. Ik voel me niet zo geroepen tot een boodschap aan de partii Ge preekt wordt er al genoeg in de politiek en heus niet alleen door de christelijke partijen. Veel succes en efficiënter werken. Dat is niet mijn bedoeling. We hebben een sterke steunfractie Op mrjn ervaring kan, indien nodig, een beroep worden gedaan. Naast het fulltime wethoudersbestaan in Soest zou een betaalde en/ of arbeidsintensieve functie onbehoorlijk zijn. Sedert ik fractievoor zitter ben in de gemeenteraad, een parttime taak, werk ik weer als jurist voor een advocatenkantoor in Den Haag. Ik ben bestuursüd en/of voorzitter van universitaire instellingen in Utrecht en Amster dam en ben op prov.nc.aal niveau betrokken bij de milieu-educatie, sluit de rij1. 611 COmn™ateen kleine financiële orginSes Absoluut tegen. Niet nodig wanneer nu effectieve flankerende maatregelen worden getroffen. Afhankelijk van mijn agenda en verplichtingen: te voet ner diensf- fiets, met het openbaar vervoer of per auto. Dat denk ik niet. Zie huidige taken bij vraag 18. Bovendien wil ik concerten0" üeinkinde^ tuin, tennis, Jn en BRIICENT v. Weedesti tel: 035 Twee toekomstige Chalonhof ontdekt" \uit hun pas opgele complete CV-ketel bleken een vaatwasr zuiger te zijn gestol" Wij zijn i

Soester Courant | 1998 | | pagina 8