En dit zijn de knallers van deze week: Verhoging OZB lijkt onontkoombaar De Vrije Teugel heeft geldschieter Namen oude geslachten uit raad 198 279 698 3498 79 998 Bezorgers Soester Courant Politie 'steelt' fiets 6027493 mm Onderhandelingen over programma afgerond Kinderparadijs blijft kandidaat voor witte boerderij op de Eng Soester spoort 'dief' zelf op Van Breukelen Vast-eoed Assurantiën Computer gestolen uit schoolgebouw Rood lichtcontrole Snel Deskundig Betrokken 3 Actueel 5 Actueel 17 Soesterberg 19 Sport Bestuurder bekneld na ongeval in 'Bocht Zonnegloren' Politie bekeurt foutparkeerders weer in Overhees Waarschuwingen voor fietsers Auto total loss Ook 's avonds en in 't weekend A. van der Lee Afscheid van laatste agrariër en zeven andere politici 9.9 Witte puntjes Runderrookvlees Merum Tinto 1995 uit La Mancha Halvarine plantaardig Varkensfricandeau VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 1 Jongen aan het werk na afsteken van vuurwerk Twee inbrekers overlopen in bedrijfsgebouw adcï.hsn vuist TWRnmPT.c VAN 'T NET B.V. HEEFT VERWARMDE EN BEVEILIGDE OPSLAGHALLEN. VAN 'T NET B.V. VERHUIZINGEN Gevraagd Voor informatie: tel. 6014152 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 WOENSDAG 1 APRIL 1998 JAARGANG NO. n Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Met een structureel tekort van 2x/i miljoen per jaar moeten we onze kop niet in het zand steken. Aan een verhoging valt domweg niet te ont komen. Nóg eens een bezuinigings operatie - ook op het gemeentelijk apparaat - is onmogelijk." Kees Boerkoel (PvdA) was vorige week in het lijsttrekkersoverleg de eerste die de kat de bel aanbond en elk pleidooi om de belastingen niet te verhogen naar het land der fabelen verwees. Hij wilde ook nog eens kritisch kijken naar de re serves van Soest. Volgens Boerkoel kon bijvoorbeeld de "bouwgrondexploitatie- reserve" best afgeroomd worden met twee miljoen. Ook Blommers (WD) meende dat er aan aanpassing van het OZB-tarief niet te ontkomen zal zijn, mede door de maatregelen van de rijksoverheid, en zag ook wel wat in Boerkoels voorstel voor de reserves. Krol (CDA) sloot zich bij de coalitiepartners aan, al wilde hij wel gro te voorzichtigheid betrachten bij de be steding van de reserves. Witte (GGS) en Mann (GL-PS) wilden voorlopig alleen de trendmatige verho ging van de OZB toepassen. Witte vond het nog veel te vroeg om nu al te zeg gen dat de belastingen omhoog moeten en zag ook wel brood in een nieuwe kerntakendiscussie. Roest (D66) vond verhoging van de OZB "bespreekbaar" en Meilof (GPV) sloot zich daar ook bij aan. De lijsttrekkers waren daarmee vorige week door hun gespreksstof over het nieuwe programma heen. Dinsdag (gis teren) zou er nog een discussieronde gehouden worden over het verslag en de tekstvoorstellen van de afgelopen bij eenkomst, maar de (alvast ingeplande) bijeenkomst van zaterdag hoefde niet door te gaan. Ondertekening "Formateur" Neks Blommers kon tevre den vaststellen dat de inhoudelijke on derhandelingen al met al vlot verlopen waren. Gisteravond zou het laatst puntje op de i gezet worden, waarna de onder tekening van het beleidsprogramma zou plaatsvinden. Pas daarna zullen de lijst trekkers zich achter gesloten deuren be geven om te praten over de samenstel ling van het nieuwe College. Het valt niet te verwachten dat de da mes en heren daar heel veel tijd voor nodig hebben. Algemeen wordt reke ning gehouden met een terugkeer van de huidige WD/CDA/PvdA-coalitie, waarvoor resp. Neks Blommers (WD), Bart Krol (CDA) en Pieter ten Hove (PvdA) als wethouderskandidaten wor den beschouwd. Voor Harry Witte (GGS) zou dat nogal zuur zijn, omdat hij tijdens de onderhandelingen onver bloemd aasde op een plaats in het Col lege van B. en W. en zelfs aan het over leg bleef deelnemen nadat hem zijn be langrijkste verkiezingsitem - de zwem plas aan de Wieksloot - hem ontnomen was. Witte parttimer? Of Witte genoeg water in de wijn van zijn programma heeft gedaan valt te be twijfelen; zelfs zijn opvallende conces sie - door akkoord te gaan met het in zijn achterban vermaledijde weggetje van AH naar de Stadhouderslaan - heeft hem dan niets opgeleverd. Theo retisch is het niet onmogelijk Witte toch nog - als parttimer - op te nemen in het College (eventueel in een duobaan met Ten Hove), maar erg waarschijnlijk leek dat vorige week niet. Als er verder niet te veel problemen opgelost moeten wor den kan het nieuwe College van B. en W. zich nog deze week aan de raad pre senteren. De Vrije Teugel heeft een geldschie ter gevonden voor de aankoop en verbouwing van de Witte Burcht op de Eng. Dat zegt directeur Leo van den Berg. Hij reageert daarmee op uitlatingen van Soester politici die sterk twijfelen aan de mogelijkheid van een verhuizing van het Vede- laarpad naar de Soester Engweg. Neks Blommers van de WD noemde die zelfs 'financieel onhaalbaar'. De meeste fracties geloven er niet meer in, nu De Vrije Teugel is afgehaakt voor de fusie in de nieuwe welzijnsstichting Ba lans. Van den Berg zegt dat iedereen van De Vrije Teugel zich verschrikkelijk in de steek voelt gelaten door de politiek. "In april vorig jaar is ons een onderzoek toegezegd, in november zou er een uit spraak komen. Daarna hebben we niets meer gehoord. Alleen van Balans hoor den we dat het naar hun was overgehe veld. Maar het is ons idee. Er wordt je een worst voorgehouden en dan ver wacht je op z'n minst een onderzoek. We zijn aan het lijntje gehouden, voor de zoveelste keer laat de politiek zien dat ze dit werk niet serieus neemt." Maar De Vrije Teugel geeft de moed en hoop nog niet op. Volgens Van den Berg heeft het kinderparadijs contact met een Soester die bereid is diep in de buidel te tasten voor de verwezenlijking van de plannen die de welzijnsstichting heeft met de witte boerderij. Naar verluidt zal eigenaar Lanser zijn boerderij nog dit jaar in de verkoop doen. Aangenomen mag worden dat er veel gegadigden zijn die zich zullen mel den, onder wie projectontwikkelaren die op de locatie woningen willen realiseren. Dat De Vrije Teugel serieuze plannen heeft met de witte boerderij staat vast. Ze heeft nauwkeurige berekeningen la ten maken van de kosten van de beoog de verbouwingen. Die alleen komen uit op drie miljoen gulden. Van den Berg: "We zullen een serieus bod doen op de witte boerderij. Onze geldschieter wil voldoende uitgeven voor de aankoop en de verbouwing, maar dan moet je de witte boerderij nog wel op de juiste wijze kunnen exploite ren en daarin zijn we afhankelijk van de gemeente. Die zal ons vergunningen moeten geven, zodat we ons program ma kunnen uitbreiden met bijvoorbeeld een kinderrestaurant, een theater met consequent goede programma's voor kinderen en hun ouders, een mini-golf baan zoals in Lage Vuursche en dat soort ideeën." Ook het aantal schoolreisjes (nu zo'n 75 per jaar) zou kunnen worden uitgebreid, want De Vrije Teugel krijgt elk jaar drie tot vierhonderd aanvragen. Op de boer derij zou daar ruimte voor zijn en het is een activiteit die geld in het laatje brengt. De Vrije Teugel krijgt jaarlijks 300.000 gulden subsidie van de ge meente voor beroepskrachten, onder houd, elektra, gebouwen en dergelijke. Het resterende kwart miljoen dat nodig is om de begroting sluitend te krijgen, komt binnen via de activiteiten, fondsen en giften. Over de kansen van slagen durft Van den Berg zich niet uit te laten. "Als het niet lukt, moeten we aan het Vedelaar- pad blijven. Dat is op zich een hele mooie plek, waar de groei uit is. Dat is jammer, want in ons werk zit nog groei. Bovendien komen dan weer de proble men terug met een aantal buurtbewo ners die klagen over lawaai-overlast." "Eigenlijk rekenen wij nog steeds op de medewerking van de gemeente. Wij zijn niet uit op winstbejag en hebben het meest sociale doel voor ogen. Wij wil len de witte boerderij behouden voor Soest en openstellen voor de jeugd en volwassenen." Belangstelling De belangstelling voor De Vrije Teugel was in 1997 weer bijzonder groot. In totaal zetten 44.302 mensen voet op het terrein. Met 4.356 kinderen waren de natuureducatielessen het meest bezoch te project. De 73 schoolreisjes brachten 4.023 bezoekers, de 314 verjaardags feestjes werden door 3.272 kinderen gevierd en het Gouden Vlinderfestival trok 2.312 mensen. Daarnaast kwamen nog eens 22.145 'losse bezoekers' naar het Vedelaarpad om te picknicken, de dieren te bekijken of zomaar. Nog geen vijf minuten was hij in de peuterspeelzaal Dikkie Dik geweest om iets af te geven aan zijn vrouw. Maar toen hij buiten kwam, was zijn fiets verdwenen. Bijna een uur lang zocht T. Baas de Albert Cuyplaan en omgeving af in de hoop zijn tweewieler te vinden, maar hij vond geen spoor. Bij de mensen van buurtbeheer klopte hij ook al tevergeefs aan. Eenmaal teruggekeerd bij de peuter speelzaal kreeg hij de gouden tip die hem tot de 'dief' leidde. Iemand had een politiebusje gezien, waarin een fiets was geladen. Meteen belde Baas het politiebureau en was het myste rie rond de verdwenen fiets snel op gelost. "Het is onveilig om in Soest op een oude fiets te rijden. Het schijnt dat vanuit de buurt (de Eng-red.) al meerdere keren is gemeld dat er oude fietsen liggen, die dan door de poli tie worden opgehaald. In mijn geval was de politie wel erg voortvarend bezig." Tussen de 'diefstal' en het telefoon tje van Baas had de politie zelfs al contact opgenomen met een school in Amersfoort. De naam van de school stond vermeld in een vakblad dat de Soester op zijn fiets had ach tergelaten. "Daar snapten ze er niets van," aldus Baas die de excuses van de politie lachend heeft aanvaard. Verzorging aangifte- biljet INKOMSTENBELASTING tevens verzorging van boeknouding. Administratiekantoor N.J. Konijn De Akkeren 18, SOEST Tel./fax: 035 - 601 26 71 zie pagina 5 fg Computers zijn kennelijk niet veilig in schoolgebouwen. De laatste weken is in verschillende scholen ingebroken, waar beeldschermen, toetsenborden en ande re apparatuur werden ontvreemd. Vori ge week was De Achtbaan aan de beurt. De inbrekers namen computerappara tuur mee. Twee automobilisten zijn donderdag middag bekeurd, omdat ze doorreden, terwijl het rode verkeerslicht brandde. De politie betrapte het tweetal tijdens een korte controle op de T-splitsing van de Birkstraat en de Vondellaan. I VAN DER MEULEN Administraties en fiscale adviezen BAM verlaat arena met opgeheven hoofd. Politiek zwijgt over bouwlocaties. Lijsttrekkers willen snel diftar-onderzoek. Radio Soest wil met meer reclame de boer op. Leerlingen druk met bomen planten. Bezwaren tegen kinderopvangcentrum. Rellum moet uitwijken naar De Bilt. Palmpaasoptocht op zaterdag 4 april. Goede resultaten jonge skiërs. Scheidsrechter helpt Soest een handje. Stam/SoVoCo geeft niet zomaar op. Voortbestaan Firtina'93 onzeker. Spanning blijft in na-competitie. De Soesterbergsestraat is zaterdag nacht gedeeltelijk twee uur lang afge sloten geweest vanwege hulpverle ning aan een Woudenberger. Die was in de 'Bocht van Zonnegloren' uit balans geraakt en tegen een boom gebotst. De man raakte daardoor bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Het rechter portier van de auto werd losgeknipt, waarna het slachtoffer stabiel werd gelegd en vervoerd naar het ziekenhuis in Amersfoort. Daar werd vastgesteld dat de 27-jarige Woudenberger zijn rechter pols een linker sleutelbeen had gebroken. Ook had hij een hoofdwond. De politie heeft vorige week in Overhees vier bekeuringen uitge schreven. Ze werden onder de rui tenwissers gestopt van auto's die niet in de parkeervakken stonden geparkeerd. Enkele maanden geleden deelde de po litie waarschuwingsbonnen uit aan eige naars die hun auto buiten de parkeer vakken parkeerden. Dit gebeurde naar aanleiding van klachten van sommige wijkbewoners en, aldus de politie, om dat de brandweer had gewezen op het risico van het blokkeren van de wegen. Énkele weken daarna voegde de politie de daad bij het woord en werden over treders, tot grote woede van menige ge dupeerde, op de bon geslingerd. Vorige week woensdagmorgen hield de politie weer een controle op onder meer de Kornet, de Bazuin en de Cimbaal. Daarbij werden vier overtredingen ge constateerd. Het verkeersgedrag van de fietsende schooljeugd laat nog wel eens te wensen over. Tot die conclusie kwam de politie vorige week weer eens tijdens een con trole op de Van Weedestraat. Nogal wat jonge fietsers reden tegen de verkeers stroom in. De agenten traden waarschu wend op, maar hielden hun pennen en bonnenboekje in de zak. De auto van een 23-jarige Soester is donderdagmiddag total loss geraakt bij een aanrijding op de Steenhoffstraat. De man remde af, waarna een vrachtwagen van achteren op de auto botste. Die was afkomstig uit Zwitserland. De Soester en een inzittende hielden hoofdpijn over aan het ongeluk. KLAREN onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2. Autobedrijf Officieel Citroëu-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 22 De scheidende raadsleden Ries van Logtenstein, Arie van den Breemer en Besseline Gerritsen hebben don derdagavond een koninklijke on derscheiding gekregen. De drie CDA-ers zijn door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Met Van Logtenstein en Van den Bree mer verdwijnen namen van twee oude Soester geslachten uit de gemeenteraad. Beide zijn in de geschiedenis van Soest lange tijd in het gemeentebestuur verte genwoordigd geweest. In 1707 heette de Schepen van Soest Van Logtenstein en C.W. van Logtensteijn was raadslid van 1861 tot 1895. Peter van den Breemer is misschien wel het bekendste oud- raadslid. Naar hem is ook een van de polderwegen genoemd. Van den Deijs- sel (Gerard van GGS) is in de nieuwe raad de enige oude Soester naam. De drie (ex)raadsleden kregen de on derscheiding omdat ze minimaal twaalf jaar achtereen in de gemeenteraad heb ben gezeten. Van Logtenstein is koplo per met 28 jaar, Van den Breemer maakte vier raadsperiodes van vier jaar vol en Besseline Gerritse heeft er twaalf jaar op zitten. Van Logtenstein en Van den Breemer hebben bovendien tal van andere functies bekleed en zijn nog steeds in verschillende organisaties ac tief. De lintjes werden donderdagavond uitgereikt door burgemeester Hans de Widt tijdens het afscheid van de acht raadsleden die niet zijn herkozen. 'Moeder van fractie' In Van den Breemer - die zich om ge zondheidsredenen niet meer kandidaat stelde - verliest het gemeentebestuur de laatste Soester agrariër. Fractievoorzit ter Bart Krol roemde hem vanwege zijn oprechtheid. Besseline Gerritse werd door Krol de 'moeder van de fractie' genoemd. Ze zal bij de politiek betrok ken blijven als fractie-assistent. Tegen Van Logtenstein, die zo graag had wil len blijven, maar moest wijken vanwe ge de verjongingskuur binnen het CDA, zei Krol: "Je kende je stukken, je werk te keihard, ook al werkte je gezondheid soms tegen je." De Widt stelde dat de grote kennis van Van Logtenstein zal worden ontbeerd. Afscheid werd eveneens genomen van voormalige wethouder Günther Plomp (WD) die 24 jaar raadslid was. Hij werd begin jaren negentig reeds konink lijk onderscheiden. De Widt omschreef hem als 'een ouwe rot in het politieke vak, die vrijwel alles heeft meegemaakt'. WD-fractievoorziter Bert Krijger me moreerde dat Plomp op alle politieke terreinen inzetbaar was. Mieke Swinkels van D66 (1990-1998) was de eerste vier jaar van haar raads- |"VAN DE1M"I accountancy l belastingadvi Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Kalkoenfilet kilo 95 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar zak 10 stuks vers van 't mes 100 gram Fruitige donkerrode wijn per fles per doos a 6 flessen kuip 500 gram kilo De CDA-er Arie van den Breemer, Ries van Logtenstein en Besseline Ger ritse v.l.n.r.kregen donderdaag de ko ninklijke onderscheiding uitgereikt door burgemeester Hans de Widt. Foto: Goos van der Wilt lidmaatschap wethouder van onder meer milieu en verkeer. De laatste vier jaar zat ze niet in het college-pluche. Omdat haar partij een zetel verloor, zal ze niet in de raad terugkeren. Uit de raad zijn inmiddels eveneens Rob Jous- tra, Ank Hugen en Teeke Glastra van BAM. Burgemeester De Widt: "Ga je in de politiek, dan weet je dat je afscheid moet of mag nemen. Sommigen van u hadden er niet op gerekend, maar de bevolking heeft gesproken." Krijger, de nieuwe nestor van de raad, hoopt dat de vertrokken raadsleden nog eens vanaf het balkon de politieke be raadslagingen zullen volgen. "Dan zie je dat alle werk betrekkelijk is. Zolang je achter deze tafel zit, zie je dat niet." (Zie ook pagina 3). Een kort sprintje van een surveillant was voldoende om een veertienjarige Soes ter in de kraag te vatten. De jongen werd vrijdagmiddag betrapt toen hij op de hoek van de Molenstraat en de Ru benslaan vuurwerk afstak. Hij had net zijn laatste kanonslagen de lucht laten ingaan. De jongen mocht kiezen of hij 100 gulden boete zou betalen of via HALT zes uur lang dienstverlening te verrichten. Hij koos voor het laatste en zal aan het werk worden gezet. Twee inbrekers zijn zaterdagmorgen overlopen door medewerkers van een bedrijf aan de De Beaufortlaan. De twee liepen daar met vuilniszakken die ze neerzetten toen ze in de gaten had den dat ze waren gezien. Door een gat in het hek vluchtten ze naar een gereed staande auto, waarin ze in de richting van Soesterberg verdwenen. De daders worden^ tussen de veertien en achttien jaar geschat. W#Jsr üJLijC ajmLImI VJfcJtii OvXiAJIj jBufEifr VOOR LANGERE OF KORTERE TERMIJN. U IfUNT OOK ZELF AANLEVEREN OP WERKDAGEN VAN 8.00-16.00 UUR EN OP IEDERE LAATSTE ZATER DAG VAN DE MAAND VAN 10.00-14.00 UUR Vraag vrijblijvend informatie: Tel. 0800 02 24 686 GRATIS. KONINGS WEG 24A - 3760 AC SOEST voor de (elke woensdagmiddag) HMHÉ

Soester Courant | 1998 | | pagina 1