"2e Paasdag Paasshow van 11-17 uur geopend" Mooi bij Middelman Zonnebril op steme v.a. f98,- [Wildschut Optie "Sorry, mijn hersenen doen 't wat minder" J\\ l V 35% meer klachten over vlieglawaai J Het verlichte kaartenhuis van Judith Gor CULTUUR WÉUUNÏ w Wauw, het gras is blauw! 035-602 31 06 FYSIO FITNESS PROMOTIONS woensdag 8 april 1998 SOESTER COURANT PAGINA 19 sK Zo heeft Middelman ook véél keus in 3-, 2xh- en 2-zitsbanken Gevraagd Bezorgers voor de Soester Courant Verkeerscontrole Over kleuren in de natuur Thuiskunstbeurs in 'Trits' Baarn Bromfietser gewond Verkeerscontroles 'Blauwe' Smitshof: een uur parkeren Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg: Steun de Nationale Hersenweek: 5 t/m 11 april FIT SLANK DE ZOMER IN FYSIO FITNESS PROMOTIONS V p x De Soester kunstenares Judith Gor poseert tot 8 juni in kasteel Groe nveld onder de titel "Kaarten van aarn 1916-1996". Wat is er ge- feurd? 'udith vond bij toeval in een vuilniscon- "ner in Baarn verscheidene rollen weg gegooide, in slechte staat verkerende, plattegronden van de gemeente Baarn Jat de jaren '20 en '30. Veel kon ze zo wegdoen, andere viste ze op en bewerk te ze in haar atelier met verfstreken, ieplakte ze met andere afbeeldingen en 1 ontstonden fraaie collages van ab- tracte schilderijen. Ze was gefascineerd oor de handgetekende en vaak mooi [ecalligrafeerde plattegronden van ver- elde straatplannen en tekeningen van ieletterde gebouwen en gevels. 'Je wandelt als het ware door de ge- jchiedenis van zo'n stadje waarin het Wieden resoneert", zegt de in Israël |eboren schilderes. "Meestal werkt ze heel groot en drie-dimensionaal, maar pit uitstapje in de schilderkunst kon ze piet ontlopen. Zo ontstond in zaal drie pp de tweede verdieping van kasteel Groeneveld een expositie van zo'n veer- [tig tableaus aan de muren. Treed je de aal binnen om rond te kijken, dan loop ge over een houten vloer waarin dertien >lattegronden onder glas zijn ingelegd. )e hele expositie is door Werner Paans antastisch vorm gegeven. Judith Gor ïeeft in Nederland en daarbuiten naam ;emaakt als licht-kunstenaar en dat is in lit kaartenhuis ook wel af te lezen. Veel ;oud en felle kleuren met verlichte ele menten in de collages van bijvoorbeeld 'linsterende paperclips sieren de vale jlattegronden op, die bestemd waren voor de afvaloven. De lokale overheid in Baarn mag de ioester kunstenares wel dankbaar zijn Foto: Sacha van Tetterode voor dit kunstzinnige archief van gemeentewerken. De tentoonstelling kwam tot stand met financiële mede werking van de gemeente Baarn, kasteel Groeneveld en drukkerij Atlas in Soest. Een deel van de opbrengst van deze verkooptentoonstelling is bestemd voor de Stichting Brigitte Reiners-Jordan ten behoeve van de weeshuizen in de Hima- laya. Ga kijken! Kasteel Groeneveld is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag, zondag en feestda gen van 12.00 tot 17.00 uur. Maandag gesloten. Topform. 4-zitsbank 'Status'. In stof met losse hoes. 2960.- 4-zitsbank 'Toos'. In stof met afneembare hoes. 3195.- 4-zitsbank 'Merel'. In dik leder. Zeer comfortabel 7295.- Topform. 4-zitsbank'Odyssee'. In stof uitgevoerd. 2560.- Sierkussen 98.- p.st. 4-zitsbank 'Renate'. In stof met afneembare hoes. 2890.- WONEN 5000 m; Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Tei. 035-6011004. Vrijdag koopavond. (elke woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 )e politie hield maandagavond een controle op de Birkstraat, waarbij 75 a 100 auto's werden gecheckt op verlich- ing en andere zaken. Tien automobilis ten kregen een proces-verbaal wegens mdeugdelijke verlichting of het niet Iragen van de veiligheidsgordels. Waarom heeft een Dagpauwoog vleugels met ogen erop? Hoe komt het dat sommige vogels witte eieren hebben en andere soorten gespik kelde? Hoe ontstaan kleuren eigen lijk. Op deze en andere vragen over kleuren probeert de tentoonstelling "Wauw, het gras is blauw" antwoor den te geven. De tentoonstelling is vanaf 7 april te zien in het milieu centrum De Kwekerij aan de Mo lenstraat 157 in Soest. Op eenvoudige en speelse wijze wordt speciaal voor kinderen inzichtelijk ge maakt hoe het zit met kleuren in de na tuur. Maar ook volwassenen zullen ge boeid zijn door de diverse rollen die kleuren kunnen spelen. Er zijn kleuren in de natuur waarmee planten en dieren graag op willen vallen maar ook kleuren juist bedoeld als camouflage. Waarom is het ene dier opvallend van kleur, terwijl een andere graag heel onopvallend is of zelfs helemaal opgaat in de omgeving? Kleuren kunnen ook agressie uitstralen, vijanden afschrikken, een herkenning zijn voor soortgenoten, maar ook mis leiden en verbergen. Kortom: over kleur valt heel wat te vertellen. De tentoonstelling is gemaakt door het bezoekerscentrum De Hollandse Bies- bosch. Aan de hand van voorbeelden van dieren en planten uit dat gebied worden de verschillende functies die kleuren kunnen hebben behandeld. Zo zien we de Fazantenhaan die het mooist gekleurd is in de paartijd. Maar ook de zweefvlieg, die op een wesp lijkt om vij anden af te schrikken en het reeënjong dat anders van kleur is dan een volwas sen ree. Ook minder bekende dieren als de nachtvlinder die deel lijkt te zijn van de boombast waarop zij zit, worden als voorbeeld van kleurgebruik gepresen teerd. De tentoonstelling is tot en met 28 mei elke dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00-16.30 uur te bezoeken. Bui ten deze bezoekuren is speciaal voor het basisonderwijs een educatief program ma samengesteld. Dertien groepen heb ben zich voor deze activiteit aangemeld. Andere groepen die interesse hebben in een bezoek en programma rond de ten toonstelling kunnen contact opnemen met het milieucentrum via telefoonnum mer 035-6022530. I Gediplomeerd Optometrlst, lid A.N.V.O. BRILMODE CONTACTLENZEN OOGMETING OOGDRUKMETING Zuidpromenade 14.3768 EM Soesl, Tel.- en faxnr. 035 - 602 22 12 Op Tweede Paasdag zal in Sporthal De Trits in Baarn de eerste grote Hobby-/ Kunst- Creativiteitsbeurs van start gaan. Onder de naam "Utrecht Creatief' zullen zo'n 100 deelnemers aan het pu bliek laten zien wat zij met veel geduld en vakmanschap voor werkstukken kunnen maken. Grote variatie De beurs geeft een goed overzicht van de talloze hobby's die men zoal kan be oefenen: o.a. schilderwerken - keramiek - poppen en beren - glaskunst - perga- mano - sieraden - papierkunst - houtbe- werkerv - heraldiek - driedimensionaal snijwerk en naaldkunst. Ook is het mogelijk - veelal tegen nau welijks meer dan de materiaalkosten - zo'n werkstuk te kopen. Dit geeft de thuiskunstenaars weer de gelegenheid om nieuwe materialen aan te schaffen en zo met hun hobby te kunnen door- gaan. De openingstijd van de thuiskunstbeurs in Sporthal De Trits in Baarn is op Tweede Paasdag (maandag 13 april) van 10.30 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 7,-; kinderen van 4 t/m 10 jaar betalen de helft. Omdat hij plotseling moest remmen op het natte fietspad raakte vorige week een 17-jarige bromfietser uit Soest ge wond. Hij gleed uit toen hij voorrang moest geven aan een auto, bestuurd door een 36-jarige vrouw, op het kruis punt Vrijheidsweg-Jan de Rooijstraat. De politie hield vorige week weer een controle op de A.P. Hilhorstweg, waar vijf automobilisten werden bekeurd we gens het negeren van de gesloten-ver klaring. Op het Nieuwerhoekplein wer den bij een rood-lichtcontrole twee pro- cessen-verbaal opgemaakt. Bij een gor delcontrole aan de Dalweg werden ze ven automobilisten bekeurd. In de Soester Courant van 1 april stond in het artikeltje over de "blauwe zone" op de Smitshof dat de bezoekers er - met parkeerschijf - slechts een half uur mochten parkeren. Dat is onjuist. In de blauwe vakken mag men een vól uur parkeren. (Red.) In 1997 is het aantal klachten van omwonenden over de geluidshinder in de omgeving van de vliegbasis Soesterberg flink gestegen. Volgens de VOV5 (Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg) is er zelfs 35 procent meer geklaagd dan het jaar daarvoor. Een en ander blijkt uit de jaarlijkse klachtenanalyse - inmiddels de zevende - van de vere niging, die vanavond haar jaarver gadering houdt in Kontakt der Kontinenten. De sterke stijging werd vooral veroor zaakt door de hinder die van de trans porthelikopters werd ondervonden. Het aantal klachten over helikopters steeg met 46% t.o.v. 1996. Vooral het "lo kaal" avondvliegen was hieraan debet. Het aantal klachten over hinder van helikopters in de avonduren steeg met meer dan 400% t.o.v. 1996. Eind 1997 waren er van de in totaal te verwachten 30 transporthelikopters 7 Chinooks en 17 Cougars aanwezig. In 1997 stroomden geleidelijk 9 Cougars in die dus nog niet over het volle jaar aan de hinder hebben bijgedragen. In 1998 zullen nog 6 Chinooks instromen en helaas moet dan ook worden verwacht dat de hinder nog verder zal toenemen. Gezien de ervaringen met de transport helikopters, die qua geluid en trillingen als verontrustend zijn aan te merken, werd aangedrongen op een nader on derzoek. Op grond hiervan werd door Defensie aan het NLR (Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium) opdracht verleend e.e.a. nader te onderzoeken. Het rapport werd op 18 juni 1997 aan de Kamer aangeboden. Het eindresultaat is onbevredigend en geeft aan dat het helikoptergeluid zou passen binnen de frequenties die ook gebruikt worden voor vastvleugelige vliegtuigen. De VOVS is het hier niet mee eens en heeft de Vaste Kamercom missie voor Defensie hierover geïnfon- meerd. Onder meer de duur van de hin der is niet verdisconteerd. De Kamer heeft inmiddels aangedrongen op een speciaal onderzoek dat door de staats secretaris van Defensie is toegezegd. Oefeningen In 1997 werden enkele oefeningen ge houden met straalvliegtuigen. Dit betrof een driedaagse NAVO-oefening in maart en een oefening van tien F16's met als thuisbasis Volkel in november. Beide oefeningen betekenden voor om wonenden ernstige geluidshinder het geen dan ook tot uitdrukking kwam in het aantal klachten. Het aantal klachten vastvleugelige vliegtuigen nam in 1997 toe met 25 t.o.v. 1996. De klachten betroffen ook: circuits en doorstarts van straalvlieg tuigen, zoals VC10, F16's, Bl's (uit 1974) e.d.; historische vliegtuigen (ook dit jaar toch weer de Spitfire); optrekken van zweefvliegtuigen met een Husky motorvliegtuig vooral 's avonds en in het weekend. De staatssecretaris van Defensie heeft de Kamer op de hoogte gesteld van zijn voornemen om begin juni 1997 weer de resterende 9 Alouettes (lichte helikop ters) op de vliegbasis te stationeren voor een aantal vredestaken. Dit zou, zo werd in zijn brief vermeld, een verlichting voor de omgeving betekenen. De VOVS heeft tegen deze stationering bezwaar aangetekend mede omdat het vertrek van dezelfde helikopters in 1995 als een duidelijke verlichting voorde omgeving werd aangemerkt. De Kamer heeft ech ter gemeend in haar vergadering van 5 februari 1998 toch akkoord te moeten gaan. Dit betekent onherroepelijk weer extra overlast. Dit werd in tegenstelling tot zijn schrijven ook door de staatsse cretaris op 5 februari erkend. Uitplaatsing De Tweede Kamer heeft eind 1995 een motie aangenomen die Kamerbreed werd gesteund. Daarin werd verlangd dat er een zogenaamd "uitplaatsingson- derzoek" door een onafhankelijk bureau zou worden ingesteld. Daarbij zou die nen te worden onderzocht of verplaat sing naar Oost Groningen zowel van het oefenterrein van de luchtmobiele briga de alsook van de transporthelikopters van Soesterberg in het kader van onder meer ruimtelijke, financiële aspecten haalbaar zou zijn. Uit het onderzoek bleek dat het mogelijk is zowel een oe fenterrein alsook een helikopter-opstap punt of helikopterbasis aldaar te situe ren. Op 18 december 1997 besloot de Ka mer dat de "uitplaatsing" zou dienen door te gaan. De staatssecretaris deelde echter mede dat hij daartoe niet zou overgaan ofwel een motie daarover niet zou uitvoeren. De Kamer nam daarop een motie aan waarin werd bepaald dat het besluit tot uitplaatsing door het volgende Kabinet diende te worden her overwogen. Het aantal klachten over geluidshinder van de vliegbasis Soesterberg heeft zich over de jaren dat deze door de VOVS werden uitgewerkt als volgt ontwikkeld: 1990: 1141 keer 1991: 651 keer (golfoorlog - deel Ame rikaans squadron tijdelijk afwezig) 1992: 2606 keer (COB-oefening van 1 squadron gaf in 3 weken 735 klachten) 1993: 1368 keer (aankondiging en ge deeltelijk vertrek van het Amerikaanse squadron) 1994: 244 keer (19 jan. vertrek laatste Amerikaanse F15's) 1995: 366 keer (15 mei vertrek laatste Alouette-helikopters) 1996: 679 keer (introductie 7 Chinooks en 8 Cougars) 1997: 915 keer (idem nog eens extra 9 Cougars) De stijging is voor een groot deel toe te schrijven aan de zware (Chinooks) en middelzware (Cougars) transportheli kopters en wel speciaal door het houden van lokale oefeningen in de avond. Het aantal "klagers" steeg van 270 in 1996 naar 353 in 1997. Een stijging met 30%. Daarvoor collecteren het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid en de Hersenstichting Nederland. Helpt u? Bel z.s.m. Meld u aan als vrijwilliger/ collectant: (030) 297 11 97 CURSUS SPORTIEF AFSLANKEN: In 10 weken: STRAKKER - SLANKER - FITTER door 2x per week gerichte training onder individuele begeleiding regelmatige meting/fittest - voedingsadvies GEZOND BEWEGEN GEZONDE VOEDING GEGARANDEERD SUCCES! SPINNING: Verbrand 700 cal/les door te fietsen op 't tempo van de muziek o.l.v. een spinning-instructorl Spinning is dé trend uit de USA BELEEF 'TMEE! Bel voor verdere informatie en een proefles: Van Weedestraat 211 - Soest U kunt bij ons ook terecht voor: fitness/cardiofitness onder professionele begeleiding 50 groepslessen per week: callanetic-aerobic-step-funk-fitclub (6-14 jr.) Tai Chi - sfrefching - spinnina Personal Training en Rugkonditiecursus o.l.v. fysiotherapeut sauna-zonnebank-sportmassage kinderopvang in de ochtend behandelingen fysiotherapie gezichts/lichaamsverzorging: Salon Constanze voor verantwoord bewegen!

Soester Courant | 1998 | | pagina 19