Afscheid van sportleraar Lesley I Nel van Dijk en 'De Drie Eiken' Keukenhof: zes miljoen bloembollen in prachtige bloei Kunst in de Keukenhof ic-v 1 SOESTERBERG I Wie van Soest houdt leest de Soester Courant m Uitbundige bloemenzeeën Inspiratiebron voor mensen met6groene vingers' Fietstocht naar de Keukenhof v Zilveren Drie Eiken LTV Soesterberg is klaar voor nieuwe competitie Abrona zet verstandelijk gehandicapten aan het werk WOENSDAG 8 APRIL 1998 SOESTER COURANT PAGINA 25 Uitslagen Vlooienmarkt en braderie op Tweede Paasdag Kunstbus succes Feest op woensdag 15 april in dienstencentrum 50-jarig jubileum in 1999 werpt zijn schaduwen vooruit Keukenhof open Kleurrijkste lentetuin van Europa Vroege Vogeldagen Parades showen steeds wisselende bloemen Volgend jaar bij 50-jarig jubileum Zeven Thematuinen Vanuit Bloembollenbadplaats Noordwijk: TENNIS Project Antares vanuit Zeist 1.6 GLS oor jmpers Na 2'h jaar lesgeven vertrok sportleraar Lesley bij Sport school Roovers, waar hij elke dinsdag- en donderdagavond veel dames via 'body shape' weer in vorm bracht. Deze keer kwa men beide groepen op zijn afscheid en ze staan met hem op de foto. Linda Ham neemt het van Lesley over en er wordt gezegd dat zij het nog veel beter kan. Er is nog plaats, dus even Lin da bellen: 354089. VOLLEYBAL AGAVS Dames: AGAVS 1-Switch 2 1-3, AGAVS 2- Smash 1 3-0, AGAVS 3-Alstavo'81 7 3-0, AGAVS Bl-SSB B2 3-0. Heren: AGAVS 1- Gemini S 1 3-0, AGAVS 2-Wilhelmina 5 3- 0, AGAVS 4-SSS 9 1-3. Op maandag 13 april (Tweede Paasdag) is de Soesterbergse Banninghal in Pa- rijse sferen door de grote vlooienmarkt/ braderie, die daar van 10.30 tot 16.00 uur wordt gehouden. Er is een groot aanbod van o.a. boeken, glaswerk, meu bels, speelgoed, antiek, curiosa, gereed schap etc. De oproep om door middel van de 'kunstbus' een dansvoorstelling op 23 april in Utrecht te bezoeken, is een groot succes geworden. Zaterdag 28 maart, kon men zich opgeven en de minimale inschrijving moest 15 aanmeldingen zijn. Tussen 10.00 en 11.00 uur die morgen gaven bijna dertig personen zich op. Voor de organiserende ouderenbonden ANBO en PCOB een stimulans om dit voort te zetten. Nel van Dijk heeft aan de wieg ge staan van het wooncomplex voor ouderen aan het Dorpsplein te Soesterberg. Zij maakte deel uit van het bestuur van de Stichting Woon- en Dienstencentrum Bejaarden Soesterberg. Deze organisatie werd in het leven ge roepen met het doel de bouw van een wooncomplex voor 5 5-plussers te reali seren. Nel van Dijk kijkt met groot ge noegen terug op de tijd die vooraf ging aan de bouw en de periode van de bouw zelf. Op 15 maart 1973 werden de eer ste flats bewoond. Een maand later opende burgemeester mevrouw Corver- van Haaften het Dienstencentrum dat aan het flatgebouw is vastgebouwd. Dat is op 15 april dus vijfentwintig jaar ge leden. De Stichting die tegenwoordig de veel kortere naam 'De Drie Eiken' voert, werd aanvankelijk samengesteld uit ver tegenwoordigers van de Soesterbergse samenleving. Kerken, ouderenbonden en organisaties die zich met ouderenzorg bezig hielden waren in het bestuur ver tegenwoordigd. Eerst onlangs werd voor een nieuwe samenstelling gekozen waar bij vooral op deskundigheid werd gelet. Opzichter Nel van Dijk was telkens als een opzich- In 1999 viert de Keukenhof zijn halve-eeuw feest. Dan is het 50 jaar geleden dat enige bloembollenkwekers uit de Bollenstreek besloten een permanente bloembollen-expositie in te richten. In deze 'etalage voor het bloembollenvak' toonden zij het publiek hoe veelzijdig en boeiend hun producten zijn. Tuinarchitecten werd gevraagd om oogstrelende composities te creëren. Opzet was deze 'Keukenhof', zoals de expositie werd genoemd, 10 jaar te laten bestaan. Het succes was zo groot dat de Keukenhof nu bijna aan zijn gouden jubileum toe is. Dit 50-jarig bestaan wordt in 1999 groots gevierd. Van enkele jubileum-activiteiten zijn dit jaar de eerste contouren al te bewonderen. Keukenhof is in 1998 geopend van donderdag 26 maart t/m zondag 24 mei, dagelijks van 8 uur tot 19.30 uur, de kassa sluit om 18,00 uur. Toe gangsprijs volwassenen: 17,50. Voor kinderen tussen 4 en 12 jaar: 8,50. Regelmatig treden er muziekgezel schappen, zangkoren en fanfares op. leder kwartier klinkt door het park het uit 23 klokken bestaande carillon. Vooruitlopend op het feestjaar 1999 wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van het park met vier hectare, waardoor de oppervlakte groeit tot 32 hectare. Het uitbreidingsgebied krijgt een combinatie van voorjaarsbloemen en veel vaste planten. In het nieu we gedeelte gaatde., landschapsarchitect optimaal gebruik ma- ken van de ruimte; overblijfselen van het duinlandschap waar zich de Keukenhof bevindt, worden zo mogelijk in ere hersteld, zodat er mooie niveauverschillen ontstaan. Verdwalen Van deze uitbreiding is het nieuw aan gelegde labyrinth al klaar. Kinderen en vol wassenen kunnen in deze doolhof met 2,5 meter hoge Taxus baccata dit jaar dus al 'verdwalen'. Verder werd in 1997 in het uitbreidingsgebied al de Eikenlaan geplant, bestaande uit 80 volwassen zomereiken (Quercus robur) van ruim 12 meter en met een kroonbreedte van zo'n vijf meter. Ze zijn allen goed aangeslagen. Als de Keukenhof 50 jaar bestaat, berei ken ook de meeste eiken die leeftijd. Multifunctioneel Vorig jaar opende de Keukenhof het nieuwe Prins Willem Alexander Paviljoen. In het eerste seizoen mochten de arran geurs die de bloemenexposities in dit 6.500 m2 grote glazen paviljoen verzorg den al talloze complimenten in ontvangst nemen. Dit multifunctionele paviljoen blijkt een aanwinst voor de hof. Zowel voor het tentoonstellen van bolbloemen, inclusief de reeks Parades, als voor muzikale uitvoeringen en het ontvangen van speciale gasten, onder wie vorig jaar Hillary Clinton, pre mier Netanyahu van Israël, prinses Say- ako van Japan en de secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan. Dit jaar zijn in het Prins Willem Alexander paviljoen negen aaneen sluitende/overlappende Parades te zien: Amaryllis-Hyacinten-Freesia (26 maart - 6 april), Sering-Prunus-Viburnum (26 maart - 10 mei), Tulpen-Irissen (8 april - 20 april), Narcissen (22 april - 28 april), Hortensia (22 april - 24 mei), bijzondere bolgewassen (30 april - 10 mei), vaste planten, kuip- en terrasplanten en Lelies (alle drie van 12 mei tot 24 mei). v JWl fbJM- .<r-fA'ft; Voor de mensen die graag in alle vroegte - en dus ook in alle stilte - van de bloemenpracht van de Keukenhof willen ge nieten, organiseert het park op Paaszondag en Paasmaandag <12 en 13 april) en op Moeder dag (10 mei) drie Vroege Vo geldagen. Het park gaat dan al om zes uur 's morgens hij opkomende zon open. Voor de vroege vogels staat in één van de restaurants een speciaal ontbijt klaar. Tijdens de Paasdagen worden de kleine bezoekers trouwens verrast door de Paashaas en kunnen ze eieren zoeken in het park. WildSrtu"n van ""vei"plekjes op de 32 ha grote Keukenhof, waar de bezoekers kunnen genieten van schilderachtige taferelen, (foto: Keukenhof) Keukenhof omvat diverse uitbundige bloemenzeeën. Via 15 km goed onderhouden wandelpaden kunt u door het sfeervolle park wandelen en genieten van de zes miljoen bloeiende bloembollen. Daarbij passeert u dan vanzelf de diverse speciale attracties, zoals de zeven Thematuinen, Natuurtuin, Muziektum en de Pa- rades'. In de overdekte paviljoens vinden perma nente en wisselende bloemenshows plaats. Ook worden hier demonstraties gegeven van onder meer bloemschik kunst en corsages maken. De Parades zijn steeds wisselende bloemenshows, waarbij per tijdvak een of meer bloem soorten centraal staan. De Parades met Orchideeën (26 maart-7 april), Chrysanten (29 april - 13 mei), Rozen (9 april - 15 april), Alstroemeria (17 april - 27 april), Bouvardia, Anjers en Zomerbloemen alle drie 15 mei - 24 mei) worden in het Koningin Beatrix Paviljoen gepresenteerd. Lelies Traditiegetrouw is de Lelie-Parade de laatste van het jaar. Inmiddels is deze Parade uitgegroeid tot de grootste jaar lijkse lelieshow ter wereld met 300 soorten op 3500 m2. In het jubileumjaar 1999, als de Keukenhof 50 jaar bestaat, is het bloemenpark voor 't eerst in zijn bestaan ook in de zomer geopend, en wel van 19 augustus tol en met 19 september In deze 'Zomerhof' ligt de nadruk op zomerbloeiende bolgewassen, zoals dahlia's, begonia's, canna's, lelies en gladiolen, naast vaste planten en heesters. Witte bollen van Van Ken/el: één van.de vaste beelden op Keukenhof, (foto: Keukenhof} Wie door het park wandelt, ziet overal beelden staan. U kunt ze bewonderen als u de speciale beeldenroute volgt. Met als thema 'Beweging' heeft de Keukenhof dit jaar de beeldenroute door het park verluchtigd met 50 nieuwe beelden. Daarnaast is er meer kunst te zien: een foto-expositie met close-ups van bloemen en planten en een cartoon-expositie met als thema 'Kunst met een knipoog'. De beeldenexpositie wisselt elk jaar. Keukenhof nodigt jaarlijks tien, meestal jonge Nederlandse, kunstenaars uit om het park met hun sculpturen de aanblik van een beeldentuin te geven. Bij de cartoon-expositie geven cartoon isten met een knipoog hun visie op wereldberoemde kunstwerken, zoals/de Aardappeleters van Van Gogh en de Mona Lisa van Da Vinei... In de tuinhuisjes op Keukenhof kunt u voor uw tuin of balkon bloembollen bestellen. Deze worden dan in het najaar toegestuurd, zodat u ze vóór december kunt planten. Keukenhof is een inspiratiebron voor mensen met 'groene' vingers en ëen paradijs voor fotografen en filmers, natuur liefhebbers en iedereen die een speciale fleurige lente wil beleven.Voor de kinderen is een speciale Bollebozen-route uitge stippeld, die hen aan de hand van vragen over allerlei wetenswaardigheden over de Keukenhof voert. Als ze de vragenlijst inleveren, krijgen ze een presentje. Ook in de zeven Thematuinen op Keukenhof stelen bloembol len de show. Hobbytuinders kunnen hier ideeën opdoen voor hun eigen tuin. Door het thema, het ontwerp, de diverse soorten vaste planten, bomen en heesters en het gebruik van specifieke materialen roept elke thematuin z'n eigen sfeer op. In de tuinen zijn de thema's kleur, geur, renaissance, abstractie, stijl, wateren bor ders uitgewerkt. In de informatiestand kunt u terecht met vragen over het planten van lente- en zomerbollen, vaste planten, aanleg en onderhoud van de tuin. Natuurtuin en Muziektuin )n 1994 is de ruim 7.000 m2 grote Natuur tuin aangelegd. Bol- en knolgewassen worden hier gecombineerd met vaste planten in een natuurlijke omgeving van bloeiende heesters en eikenhakhout, omringd door een fraai waterspel. De bollen en vaste planten verwilderen, zodat een natuurlijk evenwicht ontstaat. Niveau verschillen en het speelse waterelement geven de tuin z'n aparte uitstraling. In het bosrijke verwilderde gebied rond de uit 1892 daterende Groningse poldermolen, die 40 jaar geleden aan Keukenhof werd geschonken, zijn bijzondere bolgewassen geplant. Langs het snipperpad en rondom het ven klinkt muziek. leder voorjaar staan de bloembollenvelden in en rond Bloemen- badplaats Noordwijk in volle bloei. Een fietsroute van 25 km voert u langs de schilderachtige hyacinten-, narcissen- en tulpen velden door de Bollenstreek naar de Keukenhof. De lentefietstocht start bij de VVV Noord wijk. Onderweg staat koffie met vruchten vlaai klaar. Voor kinderen is er limonade. Langs bollenvelden en bollenschuren, waar de bollen gedroogd en gepeld worden, gaat de tocht richting Keukenhof. Hier kunt u de fiets stallen op een speciale parkeerplaats. De Bloembollenfietstocht kan dagelijks worden gereden tussen 26 maart en 24 mei. Prijs, inclusief fietsroute, koffie met vlaai en entree Keukenhof: 27,50. Kinderen 4 t/m 12 jaar: 15,=. Reserveren alleen noodzakelijk voor het huren van een fiets (niet inbegrepen), via tel. 0900 - 2020404. Tijdens de lentefietstocht van de VVV Noordwijk geniet u optimaal van de fleurige velden in de bollenstreek, (foto: VVV Noordwijk) ter op de bouw te vinden en heeft kans gezien met hulp van anderen, verbete ringen aan te brengen en bijvoorbeeld de glaspui aan de galerijkant toe te voe gen. Toen het dienstencentrum in ge bruik kon worden genomen - de inrich ting werd voor een belangrijk deel door Nel van Dijk samen met vertegenwoor digers van de Federatieve Raad en me vrouw Hoekstra bepaald - stond ze ook klaar met een flinke groep om het vrij willigerswerk op zich te nemen. Van meet af aan heeft het centrum uit stekende diensten verleend aan de se nioren van Soesterberg. Feest Met onder anderen Bep Esseyeld wer den telkens nieuwe plannen gesmeed en werd het dienstencentrum voor het ge hele vliegdorp en vooral ook de bewo ners van De Drie Eiken een begrip. Een klein voorbeeld hiervan is de wijze waarop de tweede lift in De Drie Eiken in gebruik werd genomen. Nel van Dijk en Bep Esseveld maakten grote linten. Op de begane grond en op elke verdie ping werd voor de kleine lift een sjerp aangebracht. De oudste bewoner van elke etage moest het lint doorknippen. En natuurlijk was er toen koffie met gebak om dit heuglijke feit te vieren. Huisvesting Nadat mevrouw Van Tol de huisvesting voor het wooncomplex regelde, heeft Nel van Dijk ook deze taak op haar bordje gekregen. Dit was een dankbaar werk dat zij altijd naar eer en geweten heeft verricht. Nadat zij het bestuur heeft verlaten werd deze taak overgeno men door mevrouw Krol. Toen het werk van het dienstencentrum in handen Nel van Dijk. werd gegeven van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), is er een breuk ontstaan. Nel van Dijk heeft met ande ren teleurgesteld dit werk neergelegd. Deze ontwikkeling is door velen zeer betreurd. Blijkbaar nemen gedane zaken geen keer. Over het wel en wee van De Drie Eiken kan men eindeloos met Nel van Dijk praten. Het was verleidelijk. We moeten ons echter beperken. Woensdag 15 april is er feest. Alle oude ren zijn welkom. Het programma is reeds gepubliceerd en kan in de hal van De Drie Eiken nog worden bekeken. Er zijn kosten noch moeiten gespaard om een mooie dag te organiseren. Onge twijfeld zullen velen dit jubileum mee vieren. Henk Koster 'Het is ons een genoegen u uit te nodigen voor het bijwonen van de festiviteiten rond het 25-jarig jubi leum van het dienstencentrum De Drie Eiken. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wanneer wij u woens dag 15 april a.s. om 10.00 uur mochten begroeten'. Zo luidt de uitnodiging van de feest commissie, bestaande uit vijf dames en drie heren, van de 'zilveren Drie Eiken'. Waar eens kolenboer Van Leeuwen zijn bedrijf had, werd in 1973 dit imposan te gebouw geplaatst. Het is een niet meer uit het dorpsbeeld weg te denken woongebouw met een unieke ontmoe tingsruimte, een trefpunt van ouderen, waar dagelijks vele activiteiten worden ontplooid en waar mensen elkaar ont moeten. In die 25 jaar heeft het ook stormen gekend, maar die werden in gemeen overleg opgelost, zoals het bij oude en dus wijze mensen gebruikelijk is. Het dienstencentrum De Drie Eiken kent een bijzonder actieve werkgroep die door een grote groep vrijwilligers wordt gesteund. Daardoor heeft het centrum in de wijde omtrek een bijzon der, goede naam gekregen. Met recht mogen op woensdag 15 april 'de vlag gen uit', opdat het zijn zilveren jubileum feestelijk mag vieren. Programma Om 10.00 uur begint het met een recep tie in het Dienstencentrum met om 11.00 uur 'herinneringen' van wie anders dan mw. Bep van Esseveld. Om 12.30 uur wordt een 'lopende lunch' aangebo den waarvoor men zich vooraf moet opgeven. Om 14.00 uur gaat men naar dorpshuis Burgstede waar het Cabaret Harald een programma brengt rondom de zo vermaarde Wim Sonneveld. Om 16.00 uur is het napraten in het dien stencentrum onder het genot van een hapje en een drankje. Als toetje wordt op zondag 19 april om 14.30 uur een concert van Odeon aan geboden dat in dorpshuis Burgstede zal plaatsvinden. Het is vrij toegankelijk en men verwacht een ruime belangstelling. Verdeeld over verschillende wed strijddagen spelen 41 teams van tennisvereniging LTV Soesterberg in de competitie van de KNLTB. Er bestaan verschillende onderdelen in de competitie. Zo zijn er gemeng de teams, dames- en herenteams, recreatieteams en zelfs een 55+- team. Deze zijn verdeeld over ver schillende klassen, wedstrijddagen en speelsterkten. Het spelen van competitie geniet binnen de vereniging grote belangstelling wat blijkt uit het grote aantal teams. Door dat de zaterdag- en zondagcompetitie is "volgeboekt" ontstonden nieuwe com- petitievormen. Zo spelen op zaterdaga vond gemengde teams voor recreanten, waardoor ook beginnende tennissers gelegenheid krijgen competitie te spe len. Nieuw is dat de "oudere" heren in een 55+-competitie elkaar op vrijdag bestrijden. Voor de vereniging ligt bij het prestatie- tennis het accent op de zondagtëams. Een aantal "gemengde teams" traint in de winter onder leiding van Hans van Weelden, de clubtrainer. Tijdens de trai ning worden de teams voorbereid om gedegen in de competitie tevoorschijn te komen. LTV Soesterberg heeft grote verwach tingen over de te bereiken resultaten. Met name wordt verwacht dat het eer ste herenteam op zaterdag, dat speelt in de 2e klasse, hoge ogen zal gooien. Waar het team vorig jaar net naast het kampioenschap greep (2e plaats), is het nu versterkt met twee jeugdige spelers. Het hoogst spelende team, het eerste gemengde team, dat in de 5e klasse uit komt op zondag, zal veel toeschouwers trekken. Met enkele oudere en gerouti neerde spelers, waaraan twee jeugdspe lers zich zullen optrekken, wordt van dit team verwacht zeker in de middenmoot te kunnen eindigen. Abrona is onlangs in Zeist gestart met project Antares voor mensen met een verstandelijke handicap. De werkplaatsen van Antares aan de Montaubanstraat 84 in Zeist zijn inmiddels in bedrijf* de cadeauwin kel en het lunchcafé zullen op ter mijn worden geopend. Naast de werkplaatsen kunnen deelnemers in een individueel werktraject wor den geplaatst. Met ingang van 7 april 1998 wordt in Antares door het Buro Werkbemidde- ling spreekuur gehouden. Dit buro kan bemiddelen bij het vinden van vrijwilli gerswerk of een betaalde baan voor mensen met een verstandelijke handicap en is geopend op dinsdag en woensdag van 09.00 tot 10.00 uur. Abrona doet een beroep op werkgevers van dit buro gebruik te maken om zo de verstande lijk gehandicapte weer een plaats in de maatschappij te geven. Abrona is een organisatie voor dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handi cap. Per 1 januari 1998 zijn Sterrenberg en de Willem de Jong Stichting gefuseerd in Abrona. De woonvoorzieningen en dagactiviteitencentra van Abrona zijn over de gehele provincie Utrecht ver spreid. Voor meer informatie kan men op dinsdag en woensdag tussen 09.00 en 10.00 uur contact opnemen met Marijke Bezemer of Anneke Janszen, van Buro Werkbemiddeling, tel. 6925191 (fax: 6925406). 030-

Soester Courant | 1998 | | pagina 25