Visser p klinkhamer rERS en in ket bij sest Nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd Museum wil wel düizend vrienden iviritffTj.1' 10e SLAS-poëzieconcert met Olga Duijm 1 ACTUEEL f Tweede regentonnenactie Deze Week: Verkeersexamens 50 jaar getrouwd? f.12,50 PAGINA 2 WOENSDAG 22 APRIL 1998 SOESTER COURANT PAGINA 3 Gekissebis tussen VVD en GGS zet de toon Opname in inrichting geëist voor Soester na poging aanranding Oud Soest al tien jaar gevestigd in St. Josephgebouw Van Den Brink: Flessendief slaat weer tweemaal toe Gemeente biedt burger voordeel KOM LUISTEREN EN PRAAT MEE KIES VOOR DE TOEKOMST STEM VVD SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn Amnesty-actie: ruim 4100 handtekeningen J' A.W. EERLAND INDUSTRIEWEG CONINGSWEG IT 14.00 UUR. rsonen - Worstje 50 (geldig t.m.29.4.1998) Dekt een mooie en rvolle parketvloer. U kiezen uit vele soorten egstructuren. Dan it u bij Schipper Soest ndt het er allemaal, u er zeker vind, is een advies over spe- ke eigenschappen van et. Daarom wanneer u et wilt kopen moet u 'r bij Schipper in Soest geweest. het leggen kunnen wij u verzorgen. Tijdens het tiende SLAS-poëzie concert op donderdagmiddag 23 april in de raadzaal van het gemeen tehuis met Stormvogel (piano) en Thijs van Otterloo (sopraan-saxo foon) worden gedichten gelezen door Olga Duijm. Zij leest alleen gedichten van vrouwelij ke poëten, zoals Eva Gerlach, Hanny Michaèlis, Annie M.G. Schmidt, Doro- thee Sölle, Judith Herzberg en Liselore Gerritsen. Olga Duijm is een alleenstaande moe der met drie kinderen, lid van het Co mité Vrouwen in de Bijstand en van daaruit vertegenwoordiger in de Com missie Kerk Samenleving van de Raad van Kerken Soest. Zij is lid van de Programmaraad Soest, parttime student Nederlands Recht aan de Open Univer siteit, lid van de Werkgroep Vrouw Recht van het Clara Wichmann Instituut en fractie-assistente van GroenLinks/ Progressief Soest. Het lunchconcert begint om klokslag 12.00 uur i.v.m. de directe uitzending van Radio Soest en duurt een uur. Pre sentatie: Elli Pliester. Toegang gratis. Vorige week hebben 468 leerlingen van 18 Soester(bergse) basisscholen deelge nomen aan het schriftelijke verkeersexa- men. Drie van hen behaalden het maxi mum van 40 punten, 21 haalden het minimum van 26 punten niet maar krij gen nog een herkansing. De scholieren kregen twintig vragen voorgelegd over vier verkeersthema's: 1. In het dorp; 2. In de buitenwijk; 3. In de nieuwbouw wijk; 4. Fietsen in de groep. Olga Duijm. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen pet week geopend. 035-60127 39 *V Soesterbergsestraat 188 - Soest ftieslookl brandnetelkaas van voor (kiloprijs) Krijger zei dat hij Wittes teleurstelling over het niet doorgaan van de zwemplas wel een beetje kon begrijpen, hoewel de bevolkingsgroep die dat ("waarschijn lijk") echt een belangrijk punt vond toch nog lang - afgaande op de vijf zetels van GGS - geen meerderheid vormde. Hij vond het "ongepast" dat Witte de op rechtheid van zijn partij in twijfel trok. "We zijn als VVD nog nooit zo groen geweest als nu," aldus Krijger. Volgens Witte was de VVD echter alleen aan de buitenkant een beetje groen, "dus nu de binnenkant nog..." Constructief Met uitzondering van de enige echte oppositiefractie in deze raad - D66'er Wim Roest - gingen alle fractievoorzit ters akkoord met het voorgestelde pro gramma en spraken ze de wens uit dat er constructief samengewerkt zou wor den. Ans Mann (GroenLinks-PS) kon digde in dat verband overigens "veel vragen, heel veel vragen" aan, hoewel Wiebe Meilof (GPV) constateerde dat de partijen het in Soest over 90 van het beleid volkomen eens zijn. Kees Boerkoel (PvdA) stelde vast dat het beleid van het vorige WD/CDA/ PvdA-college niet was afgekeurd door de kiezers. Bij de verkiezing van de wethouders viel al evenmin een verrassing te noteren. Zoals verwacht werden Neks Blommers (WD), Bart Krol (CDA) en Pieter ten Hove (PvdA) tot dit ambt geroepen. Opmerkelijk waren hooguit de aantallen tegenstemmen: Blommers kreeg er vijf, Krol acht en Ten Hove zes. De Widt gaf ze voor de vorm nog even bedenktijd, maar op zijn vraag of ze hun benoeming aanvaardden antwoordden de drie wet houders zonder aarzelen, zij het op op vallend onderdanige toon: "ja burge meester". "Ik ben benieuwd of dat over vier jaar nóg zo is..." repliceerde De Widt. Na afloop was er gelegenheid voor het onvermijdelijke handje-schudden door familie, vrienden en bekenden, verge zeld van een hapje en een drankje. Voor de meeste raadsleden was er minstens één fleurig boeket, zodat de raadzaal tij dens de installatie wel plaats leek te bie den aan een mini-bloemencorso. Een achttienjarige man uit Soest die in november in zijn woonplaats midden in de nacht een vrouw van haar fiets trok en in het gezicht sloeg, stond donderdag terecht bij de Utrechtse rechtbank. Officier van justitie mr. R. Schoute was er van overtuigd dat de Soester had ge probeerd de vrouw aan te randen en eiste opname in een inrichting voor jeugdigen. De Soester fietste in de bewuste nacht achter de vrouw aan. Tegenover de po litie verklaarde de verdachte dat hij een bekende meende te herkennen die h'ij op de schouder wilde tikken. De vrouw verklaarde 'echter dat hij haar om de nek had gegrepen, waarop ze samen op de grond waren gevallen. Toen de Soester haar begon te slaan schreeuwde het slachtoffer om hulp. Haar vriend die even achter was gebleven schoot te hulp. Hij wist de aanvaller te verjagen. Officier Schoute achtte een poging tot aanranding bewezen, omdat de verdach te zijn slachtoffer had toegesnauwd wat ze zo laat nog alleen in het bos deed en de Soester vijf jaar eerder wegens een verkrachting was veroordeeld. Vanwege dit feit was de verdachte nog steeds on der behandeling. Raadsman mr. H. Veen meende dat er alleen sprake was van mishandeling. Hij wees erop dat zijn cliënt tegenover het slachtoffer op geen enkele manier had laten blijken dat hij met zijn daad sexue- le bedoelingen had. Veen vond ook dat de verkrachtingszaak een hele andere achtergrond had. Een rapport van het Pieter Baan Cen trum in Utrecht achtte de Soester ver minderd toerekeningsvatbaar en de kans op herhaling groot. De rapporteurs von den dat de verdachte onder behandeling gesteld moest worden. Daarnaast stel den zij voor om het jeugdstrafrecht toe te passen. Officier Schoute nam dit voorstel over in zijn eis. De rechtbank doet op 29 april uitspraak. Door de installatie van onze 27 volksvertegenwoordigers (twaalf keer de eed en vijftien keer de belofte), on der wie drie wethouders, was het op nieuw feest in het gemeentehuis. De raadzaal leek wel op de Keukenhof met de vele bossen bloemen, flitsende ca mera's, nieuwe kapsels, zondagse pak ken en vrolijke jurken. In Eemland telt de Soester raad met vijftien procent van de raadszetels de meeste ondernemers. Alleen in Bun schoten, Leusden en Scherpenzeel zit nog een boer in de gemeenteraad. Huis vrouwen zijn het sterkst vertegenwoor digd in Scherpenzeel met vijftien pro cent. In Hoevelaken zitten de meeste gepensioneerden in de raad. Opvallend is dat de WD in Eemland (145 gemeenteraadsleden) alleen in Leusden en Soest een wethouderszetel wist te bemachten. Terwijl de liberalen (23854 stemmen) in het gewest meer aanhangers verwierven dan de christen democraten (20463 stemmen), neemt het CDA bijna een derde van de 22 Eemlandse wethouderszetels voor zijn rekening. De WD is met twee wethouders in Eemland net zo groot als het GPV. Een van deze laatste verbondsbroeders is Piet Jonkman, tot voor kort directeur van de Remu aan de Lange Brinkweg, en nu op het nippertje gereformeerd- politiek wethouder Ruimtelijke Orde ning in Amersfoort. De PvdA gaat de komende raadsperio de in met vier wethouders in ons gewest. De lokale partijen kregen op 14 april een wethouder in Bunschoten, Hoeve laken en Woudenberg. GGS-leider Harry Witte sputterde vorige week dins dag nog zachtjes na: "Wij laten ons niet uit het veld slaan." In een regionaal dagblad waaruit ik bo venstaande gegevens overnam, stonden drie korte interviews met onze drie wethouders. Daarin maakt Neks Blom mers (53) bekend dat dit haar laatste periode is na 24 jaar gemeentepolitiek. Ze gaat over vier jaar vrijwilligerswerk doen, bijvoorbeeld Tafeltje-dek-je. Dat wordt voor die cliënten de broekriem aanhalen, vrees ik. De wethouder (58) van de PvdA - ik kan even niet op zijn namen komen - vindt het niet erg zo onbekend te zijn in Soest en zelfs grappig dat hij vaak te doen heeft gehad met Soesters die er gens tegen zijn. Inclusief de Waagmees- ters binnen zijn eigen partij? De drieëndertig-jarige Bart Krol bekent de verslaggever dat hij niet vanaf de zij kant staat te "kwetteren". Een nieuwe raad, een nieuw geluid. EET-VILLA Restaurant "a la carte Riant terras in het bos J Lunch Diner Receptie Vergaderingen en arrangementen Bruiloften en Partijen High tea en brunch Ruime parkeergelegenheid 4 Voor meer informatie: Stephan Ott en Sebastian Ott, Peter Spier uw gastheren 4 Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest 4 Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 De 29-jarige man die twee weken gele den bekende voor honderden guldens aan lege statiegeldflessen te hebben ge stolen, heeft vorige week toegegeven twee nieuwe diefstallen op zijn geweten te hebben. De Soester werd er door de politie van verdacht honderd lege flessen te hebben weggenomen van een terrein aan de Schrikslaan en aan de Van Hamelstraat twee kratten te hebben ontvreemd. Daarom werd hij ontboden in het poli tiebureau. Tijdens het verhoor gaf hij toe de dader te zijn. Op vrijdag 24 april moet hij zich verantwoorden tegenover de Utrechtse politierechter. Binnenkort komt een vervolg op de succesvolle regentonnenactie, die de gemeente vorig jaar sep tember hield. Tijdens de actiepe riode, van 9 t/m 23 mei, kunnen inwoners van Soest de standaard actie-regenton (van donkergroe ne kunststof) aanschaffen voor de zeer voordelige prijs van 32,50 gulden. Bij aanschaf van een luxe ton (boven 100 gulden) kan men tijdens de ac tie bij de deelnemende detaillisten een kortingscoupon van 25 gulden verzilveren. Organisator van de actie is ditmaal de werkgroep Duurzaam Soest, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van o.a. Vereniging Soester- bergs Belang, Bewonersvereniging 't Hart, Nederlandse Bond van Platte landsvrouw, IVN Eemland, Remu, Vereniging Milieudefensie, enz. De Werkgroep krijgt financieel en amb telijke ondersteuning van de gemeen te Soest. De werkgroep Duurzaam Soest heeft de tweede regentonnenactie vanaf het eerste begin voorbereid in nauwe samenwerking met zes plaatselijke bloemisten, tuincentra en doe-het- zelf-zaken. Het voordeel hiervan is dat de logistiek, opslag, uitgifte, en after sales in hun handen rust. Op 't Hoogt Voor alle informatie over de "regen tonnenactie nr. 2" verwijst de ge meente naar de speciale edities van de rubriek "Duurzaam Soest" in de gemeentelijke voorlichtingskrant "Op 't Hoogt" van woensdag 29 april a.s. (bijvoegsel Soester Courant). In deze (huis-aan-huis verspreide) uitgave is ook de kortingscoupon voor een luxe regenton (boven 100 gulden) afge drukt. De Werkgroep Duurzaam Soest heeft de regentonnenactie prioriteit gege ven boven een aantal andere ideeën op het gebied van milieu en duur zaamheid. Een argument daarbij was de grote animo voor de actie van vo rig jaar. Waterbesparing blijkt een thema dat steeds meer mensen aan spreekt. Verder zal in de voorlichting ook aandacht worden besteed aan het tegengaan van de verdroging van de bodem door drinkwaterwinning en verstedelijking. De WD organiseert op woensdagavond 29 april om 19.30 uur in FIGI te Zeist een Grote Avond voor de Tweede Kamerverkiezingen. Hans Dijkstal, Gerrit Zalm en Erica Terpstra zullen hierbij aanwezig zijn. De WD biedt een afwisselend programma aan speeches, talkshows en een optreden van Heddy Lester. De avond wordt gepresenteerd door Willem Bosboom. Hoor waar de WD voor staat. Belangstellenden worden uitgenodigd om op 29 april naar FIGI te komen. Het adres van FIGI is: Het Rond 2 t/m 4 te Zeist. Bij FIGI is een parkeergarage aanwezig. Indien u geen vervoer heeft naar FIGI en toch deze avond wilt bijwonen, bel dan 035 - 602 92 87 en de WD afd. Soest-Soesterberg regelt vervoer voor u. Op 6 mei a.s. geen mogelijkheid om zelf te stemmen? Bel 035 - 602 31 78. De WD zorgt ervoor. BAR, GRILL RESTAURANT Onze heerlijke "Oma's stoofpotjes"? Onze beroemde spies van een meter? Onze unieke "indewok" geserveerde roerijakgerediten? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 te van de begane grond van het St. Jo sephgebouw huren. Het is de bedoeling dat bij de hoofdingang een ontvangst ruimte en een toonzaal (met dia's en vi deo's) worden ingericht. Het museum heeft in de loop der jaren de beschikking gekregen over steeds meer spullen. Financieel kan Museum Oud Soest nog steeds elke kleine bijdra ge gebruiken. Daarom wijst het nog eens op de vriendenclub die het graag zou zien groeien. Museum Oud Soest is elke zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur geo pend. Groepen kunnen buiten deze tij den op afspraak een bezoek brengen. De beheerder is Anton van den Dijssel, tel. 6027238. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 VIRCOSMETICS, grootste Ned. van professionele haarcosmetica igen in Parijs en de USA en r 46 landen, vraagt wegens ;name van haar activiteiten: Leven m stijl bewegen in comfort. DatisMarieJo Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035 - 5415588 De landelijke handtekeningenactie voor Amnesty International heeft, zoals men weet, in totaal zo'n 2,5 miljoen handtekeningen opgeleverd. Ook Soest heeft daaraan een behoor lijk steentje bijgedragen. De plaatse lijke werkgroep heeft tot nu toe, met behulp van veel enthousiaste men sen, ruim 4100 handtekeningen ver zameld. Op het Griftland College zijn maar liefst 1325 handtekeningen opge haald. Scouting Soest verzamelde er 421. De exacte eindstand van het aantal handtekeningen in de kerken moet nog bekend worden; de actie loopt hier nog even door. Ook bij het jubilerende "Drie Eiken" in Soester- berg zouden nog handtekeningen worden ingezameld. De Amnesty-werkgroep in Soest be staat dit jaar 25 jaar en organiseert nog diverse activiteiten. Ook daarbij worden nog handtekeningen verza meld. i De vrijwilligers van het Museum Oud Soest hijsèn de vlag De burgers van Soest werd gevraagd spullen van historische waarde in bruik leen af te staan. Anton van den Dijssel, vandaag de dag beheerder van het mu seum, was er toen al bij. Van de ingezamelde spullen werd in 1976 een tijdelijke tentoonstelling inge richt in de Rank aan de Soesterberg sestraat. Drie jaar later konden de ini tiatiefnemers nog meer tonen toen ze een expositie hielden in de Heilig Hart Mulo aan de Steenhoffstraat. Verzameling De tentoonstelling sloeg dusdanig aan, dat de eigenaren hun spullen afstonden en een omvangrijke verzameling be schikbaar was, waarvoor een permanent onderkomen moest worden gezocht. Dat werd in 1980 gevonden in de boer derij van Kuijer aan de Ferdinand Huy- cklaan. Soest had vanaf dat moment een eigen Oudheidkamer, waarin een van de eerste tentoonstellingen bestond uit schoolplaten van de Soester schilder/ historicus J.H. Isings. Omdat de verhuurder in 1988 de boer derij wilde verkopen moesten de vrijwil ligers wederom een locatie zoeken. Ei genlijk kwam dat wel goed uit, want de Oudheidkamer was uit zijn jasje ge groeid. Bij Jan Smeeing werd een deel Van de bovenverdieping van het St. Jo sephgebouw gehuurd en niet lang daar na vond de Vereniging van Utrechtse Musea (VUM) de Oudheidkamer rijp genoeg om als museum te kunnen wo- ren aangemerkt. Aldus geschiedde. In het museum is een aantal vaste ten toonstellingen ingericht en is om de zo veel maanden een wisselexpositie te zien. Op dit moment loopt een exposi tie over 75 jaar Vrijwillige Brandweer Soest. Vorig jaar werd een beleidsplan vastge steld en dankzij financiële steun kan Museum Oud Soest nu ook een gedeel- igename werksfeer, in kleine i ifspraak 035-6016161 met iï. Kunstgebitten en reparaties Part. en ZF Utrechtseweg 50 Amersfoort 033-4632567 Museum Oud Soest wil meer vrien den maken. De speciale club daar voor telt momenteel net tweehon derd mensen, het bestuur van het jarige museum wil wel düizend vrienden. Vriend worden kan door tien gulden per persoon of 25 gulden per gezin te beta len. De vrienden hebben het gehele jaar gratis toegang tot de vertrekken van het museum in het St. Josephgebouw aan de Steenhoffstraat. In het voormalige nonnenklooster is Museum Oud Soest sinds tien jaar onder hetzelfde dak ge vestigd als de Vereniging Artishock. Het Museum bestaat al langer, zij het aanvankelijk als Oudheidkamer. In 1975 werd op kleine schaal begonnen met het verzamelen van oude spullen. De installatie van de 27 nieuwgeko- zen gemeenteraadsleden van Soest is vorige week zonder problemen verlopen. Wel viel uit de toon van deze eerste bijeenkomst op te ma ken dat er in de raad de komende vier jaar heel wat gekissebist zal worden. Vooral tussen WD en GGS lijkt de verstandhouding nog al beschadigd te zijn na de voor Harry Witte mislukte gooi naar een wethouderszetel. Onder het oog van een volgepakte tri bune, waar de onvermijdelijke echtge noten, kinderen en wellicht ook opa's en oma's, ooms en tantes van de raadsle den een plekje hadden ingenomen, leg den alle 27 raadsleden de belofte of de eed af tegenover burgemeester Hans de Widt. De meeste tribunezitters wisten kennelijk niet hoe het hoorde en bleven tijdens de eedsaflegging gewoon op hun krent zitten. Zestien raadsleden hielden het bij de belofte, elf legden de eed af, waardoor de conclusie gerechtvaardigd is dat de gelovigen in de Soester raad tegenwoor dig in de minderheid zijn, al zijn het er !drie meer dan het aantal leden van de "christelijke" fracties CDA en GPV/ RPF/SGP. (De Widt hield een mooie toespraak, waarin hij de raadsleden wees op hun schone doch moeilijke taak en ze even eens voorhield dat ze nu gezamenlijk besluiten moesten nemen, die mogelijk wel eens niet in overeenstemming kon den zijn met hun verkiezingsprogram ma. "Elk probleem heeft z'n eigen schaal," aldus de wijze woorden van de burgemeester. Hij riep de raadsleden op zichzelf niet in de eerste plaats te zien als bestuur ders, maar als volksvertegenwoordigers. "Beschaam het vertrouwen van de kie zers niet. Leg uw besluiten uit en luis ter naar de reacties. En pas over vier jaar zult u horen of u het goed gedaan hebt..." Hij wenste de politici tenslotte veel succes, voldoening en heel veel sterkte." Alle fractievoorzitters mochten vervol gens hun zegje doen over het beleids programma, dat de meeste partijen heb ben ondertekend (alleen D66 niet). Op merkelijk was dat zowat alle woordvoer ders in het lijvige stuk erg veel "terug vonden" van hun eigen verkiezingspro gramma. De coalitiefracties spraken hun vertrouwen uit in het nieuwe College, hoewel dat op dat tijdstip nog niet was aangetreden. Schermutselingen Voor het zo ver was ontstonden al de eerste schermutselingen tussen de frac tievoorzitters Harry Witte (GGS) en Bert Krijger (WD). Witte maakte dui delijk dat hij het College de komende jaren uiterst kritisch zou gaan volgen en verweet met name de VVD dat deze partij in de verkiezingscampagne ten onrechte goede sier had gemaakt met een zichzelf aangemeten "groen" imago.

Soester Courant | 1998 | | pagina 3