duurzaam Soest Kees Ruiter voelt zich als een 'regisseur' REGENTONNEN ACTIE NR.2 Het rijbewijs 200 REGENwater 21 WOENSDAG 29 APRIL 1998 OP 'T HOOGT pagina l Milleubericht van de Ge eente Soest WEES WIJS IV WATER GEBRUIK 21 WEGWIJZER NAAR DUURZAAM PROFIJT WAARDECOUPON Regentonnenactie nr. 2 Goed voor 25,- korting; I Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. Ii i I I 1 i l 11 i I I I i IS111 n 1:1: I 1. I 1 I I 1 .1 li WOENSDA Kandidat V Vergunning voor houden collecte 6 MEI Bomenwerkplan 1998 geeft vervanging van bomen aan Versoepeling van regeling oppervlak aan bijgebouwen "Werken in de wijk is prachtig" Nr 3, mei 1098 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093454 of 6093512 DEELNEMENDE DETAILLISTEN Weikoop Toren Bosrand Wieksloterweg V/2 37 "oogt Dorresteinweg 72 Scholten Middelwiikstraat 28 j^\ Soest doet aan waterbesparing. Want een beter milieu begint bij jezelf. Vorig jaar september organiseerde de gemeente een succesvolle regentonnen- actie. In enkele weken werden 500 kunststof regentonnen 'aan de Soester gebracht' voor een bedrag van 35 gulden (ongeveer de helft van de winkelwaarde). De eerste 100 werden tijdens de jubileum-markt van "Groei en Bloei" zelfs voor 10 gulden aange boden. Een ware stormloop was het gevolg. Tijdens de komende actieperiode van 9 t/m 23 mei kunnen inwoners van Soest de standaard actie-regenton (van donkergroene kunststof) aan schaffen voor de zeer voordelige prijs van 32,50. Nieuw bij deze actie is dat men bij aan schaf van een 'luxe' ton (d.w.z. een ton die duur der is dan 100 gulden) een kortingscoupon van 25 gulden kan verzilveren. Voor de aanbiedingen geldt een beperking tot één ton per huishouden. Werkgroep Duurzaam Soest Organisator van de regentonnen-actie is ditmaal de Werkgroep Duurzaam Soest, waarin verte genwoordigers zitting hebben van o.a. Vere niging Soesterbergs Belang, Bewonersvereni ging 't Hart, Nederlandse Bond van Plattelands vrouw, IVN Eemland, Remu, Vereniging Milieu defensie, enz. De werkgroep krijgt financiële en ambtelijke' ondersteuning van de gemeente Soest. Samen met de detailhandel De" werkgroep Duurzaam Soest heeft deze regentonnenactie vanaf het begin voorbereid in nauwe samenwerking met de plaatselijke detail handel (bloemisten, tuincentra en doe-het-zelf zaken). Voordeel hiervan is dat de gehele logis tiek, opslag, uitgifte, en after sales (advisering en verkoop accessoires, enz.) bij de detailhandel komt te berusten. Zes plaatselijke detaillisten hebben besloten aan de actie deel te nemen (zie kader). De Werkgroep Duurzaam Soest is begin dit jaar gefor meerd als uitvloeisel van het wereldwijde actieplan "Lokale Agenda 21voor duurzame ontwikkeling. Dit plan werd in 1992 in Rio de Janeiro door regeringsleiders van meer dan 150 landen vastgesteld. De actiepunten moeten merendeels op lokaal niveau worden uit gevoerd, vandaar de term Lokale Agenda (voor de 21ste eeuw). Met duurzame ontwikkeling wordt bedoeld dat we zo leven, wonen, werken en recreëren dat onze kinderen en kleinkinderen ook een leefbare wereld houden. Prioriteit De Werkgroep Duurzaam Soest heeft de regen tonnen-actie prioriteit gegeven boven een aantal andere ideeën op het gebied van milieu en duur zaamheid. zoals bij voorbeeld bevorderen van autodate, afvalpreventie en opknappen woon buurten. Ook stuk voor stuk zinnige onderwer pen. Een argument dat sterk voor een nieuwe regentonnen-actie peitte was de grote animo voor zo'n actie vorig jaar. Waterbesparing en tegengaan van verdroging blijken thema's te zijn, die steeds meer mensen aanspreken. Nadere info: Peter van Rijthoven tel. 030-6987460 (kantoor) of Joop van Haaf ten (035-6093512). 1 Bezoek tijdens de actieperiode een of meer deelnemende detaillisten. Elke deelnemende detaillist heeft tijdens de actie een demonstratiemodel van de standaard actie-regenton in huis. 2. Bepaal uw keuze: "k OF de zeer voordelige kunststof ton voor 32,50 gulden; OF een luxe ton (van hout bij voorbeeld) van meer dan 100 gulden, met 25 gulden korting tegen inlevering van de waarde bon uit deze rubriek; 3. Laat u door de detaillist adviseren over gebruik, hulpstukken voor aansluiten op de regenpijp en overige attributen. Als u overtollig regenwater via een overloop naar een zinkputje leidt, werkt u mee om de verdroging van de bodem tegen te gaan. Ook daarover kan de detaillist u verder voorlichten. 4. Kiest u voor de standaard regenton dan dient u tijdens de actieperiode bij de detaillist van uw keuze een bestelformu lier in te vullen en te ondertekenen en tegelijk het bedrag van 32,50 te vol doen. Uw detaillist informeert u over tijd stip en wijze van levering. 5. Kiest u voor een luxe ton (meer dan 100 gulden) dan kunt u de waardecoupon uit deze rubriek onmiddellijk bij aanschaf verzilveren.*) elk huishouden heeft recht op maximaal 1 van beide aanbiedingen DEELNEMENDE DETAILLISTEN Torenstraat 14, Weikoop tel. 035 - 60 129 53 n» Rnsrand Wieksloterweg WZ 37, De Bosrand te,. 035 - 60 167 76 Vaarderhoogt Hubo Karweihüis M. Scholten Dorresteinweg 72, tel, 035 - 60 128 83 Torenstraat 8, tel. 035 - 60 236 36 Rademakerstraat 5, tel. 0346 - 35 19 80 Middelwijkstraat 28, tel. 035 - 60 123 36 bij een aanschaf van een regenton ter waarde van meer dan 100,- Uitsluitend geldig tijdens de actiepe riode van 9 t/m 23 mei bij: Weikoop, Torenstraat 14 De Bosrand, Wieksloterweg WZ 37 i Vaarderhoogt, Dorresteinweg 72 Hubo, Torenstraat 8 Karweihuis, Rademakerstraat 5 M. Scholten, Middelwijkstraat 28. Elk Soester huishouden heeft recht op één van de aanbiedingen. Janny Thijs-Ruben, Braamweg. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen "Ik voel mij erg betrokken bij het milieu en de leefomgeving. Vandaar ook mijn belangstelling voor 'Lokale Agenda 21', het actieplan waaruit onze Werkgroep Duurzaam Soest is voortgeko men. Thuis vangen wij al jaren regenwater op dat we gebruiken voor de bloemen- en de moestuin. Als de ton vol is loopt het regenwater weg in het riool. We gaan nu een stapje verder door een 'overloop' te maken. Daardoor kan het water in de bodem zakken. Dat verhoogt de grondwaterstand en spaart kosten van rioolwaterzuivering. Mijn grootste wens is dat alle Soesters een regenton aanschaffen. Met zo'n actieprijs moet dat lukken!" Julian Bredefeldt, Albert Hahnweg Bewonersvereniging 't Hart "Eind vorig jaar ontmoette ik in de Werkgroep Duurzaam Soest mensen, die natuur en milieu een warm hart toe dragen. Bij het afwegen van mogelijke activiteiten sprong 'een tweede regen tonnenactie' er al gauw bovenuit. Met een regen ton bespaar je niet alleen kostbaar drinkwater. Door een goede 'overloop'-oplossing te kiezen, kun je ook de verdroging van de bodem tegengaan. De daling van het grondwaterpeil wordt een steeds nijpender probleem.- Mijn advies: doe mee met de actie. Bloemen en planten doen het beter met regenwater. Met een overloop en zinkputje helpt u voorko men dat de grond uitdroogt. En minder leidingwater gebruiken scheelt nog in je portemonnee ook. Dat is toch mooi meegenomen!" Aag van der Neut-Bons, Troelstrastraat Bewonersvereniging 't Hart "De vorige regentonnenactie was een succes. Bij deze tweede actie wordt de meerwaarde nog groter als we meer aandacht schenken aan een oplossing voor het overtollige water. Een ton van bij voorbeeld 200 liter is op een gegeven moment vol. Via vrij simpele voorzieningen kunnen we het regenwater weer terug laten lopen in de grond. Zo doen we wa( tegen het dalende grondwaterpeil en de verdroging van de bodem. Iets wat ook landelijk een steeds groter probleem wordt. Laten we als Soesters en Soesterbergers hier een voortrek kersrol vervullen. Dus koop een ton en maak meteen een goede overloop. Daar krijg je geer) spijt yarï Peter vari Rijthoven, Versteeghlaan Vereniging Soesterbergs Belang "Het valt mij op dat het argument van het tegen gaan van de verdroging bij mijn collega-leden van de Werkgroep Duurzaam Soest zo sterk leeft. Als civiel-technicus ben ik het er natuurlijk hart grondig mee eens dat dit aspect tijdens deze tweede actie veel aandacht krijgt. Er zijn hiervoor diverse oplossingen tegen variërende kosten. De deelnemende detaillisten zullen hierover graag adviseren. Tenslotte wil ik nog kwijt dat ik heel enthousiast ben over de goede samenwerking tussen onze werkgroep, de betrokken detaillisten en de gemeente Soest." 1 ïf Ij I S: s i 1 i I Kok, W. (Wim) (m) Wallage, J. (Jacques) (m) Adelmund, K.Y.I.J. (Karin) de Boer, M. (Margreelh) (v) Melkert, A.P.W. (Ad) (m) 5 Bussum Netelenbos- Koomen, T. (Tineke)(v) 6 Hoofddorp Pronk, J.P. (Jan) (m) 's-Gravenhage Vermeend, W.A.F.G. (Willem) (m) 8 Leiden Vliegenthart, A.M- (Margo) (v) Voorburg Belinfante, J.C.E. (Judiih) (v) 10 Amsterdam van der Ploeg, F. (Rick) (m) 11 Amsterdam Arib, K. (Khadija) (v) van Zijl, J.P.C.M. (Jan) (m) Barth, M.A.M. (Marleen) (v) 14 Haarlem van Dok van Weele, A. (Anneke) (v) 15 Santpoort Noord Hij ziet zichzelf het liefst in de rol van regisseur, wijkagent Kees Ruiter van de wijk De Engh. "Je moet in staat zijn iedereen bij elkaar te krijgen en proberen ze op één lijn te brengen. Hoe vaak hoor je niet: we hebben wel eens hier aan gedacht en daaraan, maar we wisten niet hoe we het moesten aanpakken. Dan moet er iemand zijn die daar richting aan geeft. Dat probeer ik en dat is het mooie van het werk." Ruiter doet dit, inclu sief het begeleiden van de twee surveillanten Menno van Efferen en Mi- chel Engel, vanuit het bureau in Soest (telefoon 5487411). Op maandag tussen 11 en 12 uur houdt hij spreekuur in het buurthuis De Engh aan de Albert Cuyplaan. Het meeste werk valt uiteraard in de flatbuurt te doen. Zoals in veel wij ken is de overlast van rondhangen de jeugd ook in de (sub)wijk de Engh (globaal begrensd door de - Verlengde- Talmalaan, Grote Melm/Eem, Eemstraat, spoorlijn Nieuweweg en Beukenlaan) pro bleem nummer 1. Ruiter verwacht veel van de nieuwe Stichting Balans, die zich onder meer met dit pro bleem zal bezig houden. Balans is momenteel in de fase van invulling van vacatures voor jeugd- en tiener- werkers. Overigens zijn er in de wijk tal van initiatieven opgezet om de leefbaarheid te vergroten en even tuele problemen direct bij de wortel aan te pakken. Ruiter heeft al veel contact met de jongeren op straat. "Ik ben met en kele mensen in de wijk bezig met zoeken naar een plekje waar de jon geren ongestoord terecht kunnen. Dat is wat ze vooral willen. Ik hoop dat er snel een jeugd- en jongeren werker komt die met de gemeente de mogelijkheden bekijkt om de jeugd iets te bieden." Ruiter heeft ook goede contacten met de Turkse en Marokkaanse gemeenschap in de wijk. Samen met zijn collega in het Smitsveen die voor hetzelfde pro bleem staat, is hij bezig met voor lichting aan Turkse en Marokkaan- Regelmatig wordt de afdeling Pu- bliekszaken gebeld over de geldig heid van het rijbewijs. Aanleiding tot de vragen is de verwarring die ontstaat doordat op het rijbewijs over het algemeen drie data staan vermeld. Het gaat om rijbewijzen die zijn afgegeven vóór 1 juni 1997. De drie data zijn als volgt uiteen te zetten: Datum afgifte: dit is de datum waar op het rijbewijs werd gemaakt en aan de houder werd uitgereikt. Datum geldigheid: dit is de eerste van de maand volgende op uw ver jaardag waarop u 70 jaar wordt. Dit houdt onder meer in dat men niet opnieuw moet afrijden als de datum Burgemeester en wethouders hebben enkele vergunningen afgegeven voor het houden van een collecte. In de periode van 4 tot en met 9 mei gaan collectanten de weg op voor het Nationaal Fonds Kinderhulp. In de week van 11 tot en met 16 mei wordt een collecte gehouden voor het Nederlandse Astmafonds. 'vernieuwen voor' wordt overschre den. Datum 'vernieuwen voor': Dit is een belangrijke datum. Indien deze datum verstreken is, mag u be slist niet meer rijden! U dient zo spoedig mogelijk uw rijbewijs te laten verlengen. Verlengen rijbewijs Hoe laat u uw rijbewijs verlengen? U gaat persoonlijk naar de afdeling Publiekszaken in de hal van het ge meentehuis, geopend iedere werk dag tussen 08.30 en 16.30 uur. In woners van Soesterberg kunnen te recht in de dependance Publieksza ken in het Dorpshuis aan het Dorps plein in Soesterberg, geopend dins dag- en donderdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Voor het ter plaatse laten verlengen van het rijbewijs zijn nodig: twee nieuwe pasfoto's (kleur is toege staan); uw oude rijbewijs en een bedrag van 49,00. U kunt ook pin nen of chippen. Indien er geen storingen zijn of an dere belemmeringen kunt u op uw nieuwe rijbewijs wachten. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN VERGEET NIET TE STEMMEN! Omdat ze een korte levensduur hebben, ongeveer 20 tot 25 jaar, worden enkele lijsterbessen ver vangen. Tegelijk worden ook es doorns, moeraseiken en een Ame rikaanse eik vervangen. Deze vervanging is opgenomen in het Bomenwerkplan 1998. Voor dit jaar staan op de lijst: ver vanging lijsterbessen in een gedeel te van de Koninginnelaan, de Nieuwstraat, de Krommeweg en de Hartweg; vervanging van esdoorns in de Krommeweg en de Korteweg; vervanging van een Amerikaanse eik in de Van Lijndenlaan in Soestdui- nen, en verwijdering van moerasei ken in de wijk Apollo in Soester berg. se ouders over het gedrag van hun kinderen op straat. Niet met een opgeheven vingertje, maar in een dialoog, en die aanpak wordt ge waardeerd. Veilig en leefbaar Ruiter heeft gemerkt dat dankzij het door de gemeente ingestelde buurt beheer samenwerking is ontstaan tussen instellingen, organisaties en buurtbewoners met als doel een vei lige en leefbare buurt te krijgen. Daaruit zijn enkele projecten voort gekomen, zoals het sport- en spel- project, en het project inbraakpre ventie. Na verloop van tijd ontstond de huidige stuurgroep met vertegen woordigers van onder meer bewo ners, instellingen, de Desmond Tu- tuschool, de woningbouwvereniging Achtgoed Wonen, gemeente en po litie, Dankzij Op deze manier krij gen activiteiten in de wijk op ge structureerde wijze gestalte. Uit die stuurgroep is weer een andere be langrijke werkgroep voortgekomen, veiligheid en leefbaarheid. Deze bestaat uit buurtbwoners, begeleid door de coördinator buurtbeheer, de Stichting Balans en de wijkagent. BlTSiTHl'IS I)E I? SOC CULTURELE AKTiViTEtf BUURTWERK VAM OE SWS •f SPEEL-O-THEEK S AF «PUK F PEUTERSPEELZAAL PIKKIE PIK I MAROKKAANSE SOC.CULTURELE activiteiten Wijkagent Kees Ruiter bij het buurthuis De Engh aan de Albert Cuyplaan in gesprek met drie jongeren uit de wijk. De regeling ten aanzien van de op pervlakte van bijgebouwen bij per celen tussen de 400 en 1.000 meter wordt versoepeld. In plaats van ten hoogste 10 procent tot een maxi mum van 40 vierkante meter, is dit voortaan ten hoogste 10 procent tot een maximum van 64 meter. In de in januari 1996 verschenen notitie 'Evaluatie totstandkoming bestemmingsplannen' staat dat er behoefte is aan standaardisatie van voorschriften. Hier worden onder meer de voorschriften bedoeld die op de totale oppervlakte aan bijge bouwen betrekking hebben. Over de voorstelde versoepeling (bijgebouwen tot een maximum van 64 in plaats van 40 meter voor wat grotere percelen) moet de commis sie ruimtelijke ordening nog een definitief standpunt innemen. 1 "De kracht hiervan is dat je dankzij de korte lijnen op korte termijn din gen gerealiseerd kunt krijgen, bij voorbeeld het opknappen van speel tuinen en het oplossen van verkeers knelpunten. Alle gewenste initiatie ven en maatregelen komen uit de wijk zelf. De buurtinformatiegids is ook een initiatief van de werkgroep. Verder is er de jaarlijkse buurt- schouw. Dan gaan buurtbewoners met vertegenwoordigers van de ge meente en de wijkagent de wijk door om plekken te laten zien die als knelpunt ervaren worden. Dan kun nen direct afspraken gemaakt wor den over wat er aan gedaan moet worden." Nu is het niet zo dat de werkgroep veiligheid en leefbaarheid voor elk wissewasje bij iemand aanklopt met het verzoek om iets op te lossen. "De bedoeling is juist dat de zelfred zaamheid vergroot wordt en de be woners in staat zijn zelf problemen op te lossen dan wel rechtstreeks contact opnemen met degene die daarvoor de aangewezen persoon is. "Dus niet meer eerst naar de wijka gent, maar zelf aan de gang gaan om een oplossing te zoeken. Pas als dat moeizaam gaat of niet lukt, wil ik best helpen en bemiddelen. Maar nogmaals: eerst zelf doen. Dat lukt steeds beter, de mensen zien dat din gen binnen betrekkelijk korte tijd gerealiseerd kunnen worden en dat spreekt hen natuurlijk aan." Een positief resultaat van de werk groep is volgens Ruiter "dat je ziet dat de mensen een band met elkaar krijgen. Dat is natuurlijk één van de dingen waar je het voor doet. Als een wijk veilig en leefbaar wordt, be ginnen de mensen elkaar langzaam te leren kennen." Er is al sprake van een hele lijst van lopende activiteiten en projecten, maar er staan er nog meer op stapel, bijvoorbeeld uitgifte van een perio diek verschijnende buurtkrant; het opzetten van een buurtnetwerk jeugdhulpverlening; portiekgesprek ken; cursussen. Om te voorkomen dat al deze zaken niet meer dan een vrijblijvend karakter hebben, is een convenant Buurtbeheer De Engh in de maak. Het is de bedoeling dat iedere deelnemer in de Stuurgroep dit ondertekent. Ruiter kwam in 1977 bij in de sur veillancedienst bij de gemeentepo litie Baarn. Van 1986 tot 1993 was hij wijkagent in het buitengebied van Baarn, waartoe ook Eembrug- ge en Lage Vuhrsche behoren. Hij onderhield de contacten met de ark bewoners op de Eem en de bewo- n?rs ,yan woonwagenkamp. In die tijd bekwaamde hij zich in mi lieuzaken omdat hij daarmee nogal eens te maken kreeg in het buiten gebied. Bij de reorganisatie van de politie in Nederland in 1993 kwam zijn taak niet terug in de nieuwe organisatie. Hij kwam in Utrecht terecht, waai hij werkzaam was op het regionaal bureau milieuzaken. Toen dit werd ingekrompen, ging hij naar de sur veillancedienst in Utrecht-noord. Na een half jaar, het was inmiddels ok tober 1995, kwam hij terug in de algemene dienst het district Eem- land-noord van de regiopolitie Utrecht. Niet in zijn oorspronkelij ke gemeente Baarn, maar in Soest, waar hij uiteindelijk wijkagent werd (voor tachtig procent, de resterende twintig procent is hij inzetbaar voor noodhulp). "Werken in de wijk is prachtig. Je krijgt alle ruimte, je staat met mensen persoonlijk in contact staan en je probeert- samen problemen op te lossen." Dat is heel anders dan noodhulp. "Dat is pleisters plakken: snel iets oplossen en je bent weer weg. Maar ergens tijd aan besteden, zoeken naar een structurele oplossing, dat is in feite het mooie van het wijkagen ten-werk." Kalsbeek- Jasperse, N.A. (Ella) (v) 17 Zoeiermecr J Timmermans, F.C.G.M (Frans) (m) 18 Heerlen Hamer, M.I. (Mariëtte) (v) i 24 Maassluis i van Nieuwenhoven, J. (Jcltje) (v) Duivesteijn, A.T. (Adri) (m) 26 's-Gravcnhage Spoelman, L.P.M. (Laurette) (v) 27 Utrecht Gortzak, W. (Wouler) tm) Kortram, L.H. (Lucy) (v) 29 Oosierbeck van Oven, G.J.W. (Gemtjan) (m) 30 Oegstgeest pROCURA Nr. 13.6.05

Soester Courant | 1998 | | pagina 30