20% p klinkhamer Minima krijgen eenmalige uitkering Jumelage heeft beste jaren wel gehad Zorgmarkt voor 55-plussers leer van! Zes onderscheiden Soesters omringd door familie, vrienden en kennissen GRATIS Vrijwilligers gevraagd voor hulp aan asielzoekers Werk aan de weg in Soest Moederdag "Nachtkleding", vertedering ten top! ken doen stie van erken Zonder betalingsbewijzen ineens 200 gulden op rekening Deze Week: Kaasboerderij 'De Staelenhoef' i|ï^ WILT URE KIN UW BUDGET? 'Vluchtelingen werk verlegt grenzen 12 V? jaar getrouwd? Politie ontdekt bij toeval hennepkwekerij Soest wil punt zetten achter officieel contact met Kozle Kinderhuis Kozle dankbaar voor bijdrage Soest Op zaterdag 9 mei van 11.00 tot 16.00 uur in Aqua Indoor V/¥Itf5T?r 'Specialist Ook voor service moet u bij ons zijn PAGINA 2 WOENSDAG 6 ME11998 SOESTER COURANT PAGINA 3 :e van de zaak UitlJf Komende maandag nog uitreiking aan twee Soesterbergers De Gulle Glimlach brengt blijspel op 16 en 17 mei Eet Villa Van Den Brink: 10 mei MOEDERDAG BRUNCH 39,50 p.p. t vanaf 11.30 uur Nieuw Paula Schirmer bij Spirit op 7 mei met tekeningen Astma Fonds houdt bijeenkomst over rol homeopathie bij Cara PEN DAG korting op alle gordijnrails en -roeden korting op ai het behang alle gordijnstoffen op maat gemaakt Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035 - 5415588 3 14.00 UUR. personen: té - rde karbonade geïnteresseerd deel uit m het dynamische team telijke markt? informatie kun je ïemen met de heer <eulen, onderdirecteur, 35) 609 63 56. licitatie met c.v. lagen naar Rabobank -■■■- (Vervolg van voorpagina De huishoudens in Soest die al ten minste drie jaar moeten rondkomen van een minimum inkomen krijgen deze maand een eenmalige uitke ring van tweehonderd gulden. Ze hoeven daarvoor geen bonnetjes in te leveren. De ongeveer 700 minima die bij de ge meente bekend zijn, hebben schriftelijk bericht gekregen. Ook andere mensen - vermoedelijk zo'n driehonderd - die een inkomen hebben dat aan de bijstands norm voldoet, kunnen aanspraak maken op de 200 gulden. Normaal gesproken kunnen minima uit gaven voor sociale en culturele activitei ten tot 150 gulden per gezinslid decla reren bij de gemeente. Ze moeten dan wel een betalingsbewijs inleveren. Dat hoeft niet voor de 200 gulden die ze nu ineens op hun rekening krijgen gestort. Dat scheelt de gemeente werk, terwijl het voor de minima aanzienlijk eenvou diger en duidelijker is. Los van de bijdrage van tweehonderd gulden kunnen de minima een beroep blijven doen op het declaratiefonds, al zullen ze dan wel een betalingsbewijs moeten overleggen van bijvoorbeeld een bezoek aan een museum, bioscoop of dierentuin. Hierbij geldt wel een maxi mum. Een voorbeeld: een huishouden van vier personen kan normaal maximaal vier keer 150 gulden declaren: totaal 600 gulden. Het gezin krijgt nu eenmalig 200 gulden en mag daarna nog voor maximaal 400 gulden declaren, mits ze dit bedrag met betalingsbonnen kunnen verantwoorden. De eenmalige uitkering is het gevolg van een speciale bijdrage van het rijk. De gemeente Soest kreeg dit jaar 500.000 gulden extra voor de minima. Uitgaan de van 1000 minima kost de eenmalige bijdrage 200.000 gulden. Verder wordt 100.000 gulden gebruikt voor schuld hulpverlening en tegemoetkoming in de woonkosten van gehandicapten in een rolstoelgeschikte woning. Ook wordt geld aangewend voor een grootschalige voorlichtingscampagne voor de minima (zie voorpagina). Formatieplaatsen Wat overblijft, is een bedrag van 200.000 gulden. Dat 'pikt' de gemeen te zelf in. In december besloot de ge meenteraad dit bedrag aan te wenden om de onderbezette sociale dienstverle ning uit te breiden met 2,5 formatie plaats. Of Soest volgend jaar weer 500.000 gulden extra voor de minima krijgt, is nog niet bekend. Is dat niet het geval, dan zal de gemeente een andere dek king moeten zien te vinden voor de nieuwe medewerkers. Of de uitkering van 200 gulden aan alle minima een vervolg krijgt, hangt af van de ervaringen in dit jaar. De gemeente raad moet zich daar dan over buigen. (geldig t.m.13.5.1998) Birkstraat 123 Soest (vlak naast de bushalte) korting op alle sierpleisters Zorg (DGO) (033) 422 [6 oo/(ojo) 694 07 92 |e sratis brochure. •De Amerlanden JE VERSTAND WERKEN Vorige week stonden ze al in de krant vermeld, alleen kon de foto van de uitreiking vanwege het tijd stip (woensdagmorgen) er niet wor den hij geplaatst. Maar nu alsnog de 'statiefoto' van de zes Soesters die koninklijk zijn onderschei den en vorige week de bijbehorende ver sierselen ontvingen uit handen van bur gemeester Hans de Widt. Zelden is de raadzaal zo vol geweest als vorige week, want een groot aantal familieleden, vrienden en kennissen was voor de plechtigheid naar het gemeentehuis ge- komen. f De trotse Soesters zijn de dames J.M. Kwant-van T\iil (Ridder in de Orde van I Oranje-Nassau), T. Beima-Alferink, M. t Lensink, H.M. Rademaker-Beuken en de heren H. Duit en H.S. Joosten (allen k Lid in de Orde van Oranje-Nassau). I Mevrouw Lensink woont in Soester- Iberg. |Uit die woonkern zijn nog twee inwo- Iners onderscheiden, maar omdat zij vo rige week in het buitenland verbleven, hebben zij hun lintje nog niet binnen. Het gaat om Piet Taai (correspondent van de Soesterbergse Courant) en A.F. van Keulen die vorig jaar afscheid nam als directeur van het gelijknamige vrachtautobedrijf. Het tweetal wordt maandag 11 mei om 15.00 uur verwacht in het gemeentehuis, waar burgemees ter De Widt hen het lintje zal opspelden. Beiden zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Bel de Rabo Leenlijn 0900-9275 (24 uur per dag) Rabobank Soest-Baarn 035-6096333 De Stichting Vluchtelingenwerk daagt Soesters uit hun grenzen te verleggen door zich aan te mel den als vrijwilliger voor sociale en juridische begeleiding van asielzoekers. Binnenkort komen 350 vluchtelingen uit het buiten land naar het asielzoekerscen trum (azc) aan de Albert Cuy- plaan. De werkzaamheden zullen bestaan uit het geven van voorlichting over de asielprocedure en de rechtspositie van de asielzoekers. De vrijwilligers gaan spreekuren houden, zodat de asielzoekers vragen kunnen stellen over alle denkbare zaken. Verder zul len ze, in nauwe samenwerking met andere rechtshulpverleners, onder steuning bieden tijdens de asielpro cedure. Ook de behartiging van alge mene belangen van de vluchtelingen behoort tot de taken. Belangstellenden voor de functie van vrijwilliger hoeven niet persé juridi sche kennis te hebben. Wel vraagt Vluchtelingenwerk betrokkenheid en een redelijke beheersing van een vreemde taal, bij voorkeur Frans of Engels. De vrijwilligers wordt tevens gevraagd minimaal twee dagdelen per week beschikbaar te zijn. Vluchtelingenwerk biedt de vrijwilli gers een intensieve scholing en trai ning en begeleiding in het azc. Reis- en onkosten worden vergoed. Wie meer informatie wil hebben of zich wil aanmelden, kan contact op nemen met Maijet Bassin van Vluch telingenwerk Soest, tel. 6026053. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! I dagen per week geopend. U 035 - 601 27 39 A Soesterbergsestraat 188 - Soest Min of meer door toeval heeft de po litie een hennepkwekerij in een wo ning aan de Akkeren ontdekt. Onge veer 260 planten werden voor ver nietiging in beslag genomen. In verband met lekkage, veroorzaakt door een overgelopen regenton, had den de onderburen de politie gewaar schuwd. De politie verschafte zich zelf toegang tot de woning op de ver dieping daarboven, omdat de be woonster niet thuis was. In de flatwo ning was een vertrek afgesloten en voorzien van een alarminstallatie. De politie stelde daarom een onderzoek in en kwam toen tot de ontdekking dat er in de betreffende kamer een hennepkwekerij was ingericht. De elektriciteit voor de lampen werd il legaal afgetapt om te voorkomen dat een extreem hoog energieverbruik argwaan zou wekken. De huiseigenaar, een 34-jarige Soes- ter, vertelde de politie dat hij de hen nep kweekte voor de verkoop. In ruil daarvoor kreeg hij een proces-ver baal. Even later meldde ook de 33- jarige huurster van de woning zich. Zij wist weliswaar van het bestaan van de kwekerij, maar was er niet in betrokken. Op vrijblijvende basis, oké, maar van een officieel contact met Ked- zierzyn-KozIe is het Soester College geen voorstander meer. De jumela ge met de Poolse stad heeft haar beste jaren wel gehad, zo lijkt het. Het standpunt van burgemeester en wethouders komt niet als een donder slag bij heldere hemel. Al eerder lieten ze doorschemeren dat ze hun handen liever aftrokken van de officiële banden met Kozle. Dat dit niet gebeurde, kwam enkel en alleen omdat de termijn van het contract met de Polen nog niet was verstreken. Aanleiding voor de houding van het College destijds was de ruzie binnen de jumelage-stichting Soest-Kozle, waarbij in Soest over en weer verwijten werden gemaakt en er twee kampen ontston den, die elk hun eigen voorzitter naar voren schoven. De interne breuk leidde ertoe dat er uiteindelijk geen nieuw be stuur werd gekozen. Het gemeentebe stuur besloot daarna initiatieven tussen Soest en Kozle over te laten aan de bur gers. De gemeente zegde enkele jaren gele den op verschillende terreinen hulp toe aan Kedierzyn-Kozle. Onder meer zou kennis worden overgedragen over bij voorbeeld infrastructurele en groenvoor zieningen. Het was de bedoeling dat de Polen daarop zouden reageren, maar zover kwam het niet. Hulpacties buiten beschouwing latend, was de officiële ju melage niet diepzinniger dan een aan tal periodieke bezoeken aan elkaar. De overeenkomst voor de stedenband loopt volgend jaar af. Volgens het ge meentebestuur ontbreekt het aan een draagvlak onder de bevolking in Soest om deze voort te zetten. De verwachting is niet dat hierin voor het verstrijken van de contract-termijn verandering op treedt. De jumelage komt maandag 11 mei aan de orde in de commissie algemene be stuurszaken (aanvang 19.30 in de raad zaal). Stoppen met de stedenband is het meest logische nu het draagvlak is weggeval len, luidt het voorstel van het College aan de zeven raadsfracties. Die mogen het zeggen. Watersnood De discussie over de jumelage zou ei genlijk vorig najaar worden gevoerd, maar in september werd de Poolse zus terstad getroffen door de watersnood. Het geplande bezoek van een Soester delegatie aan Kozle werd uitgesteld. In plaats daarvan vertrokken acht mede werkers van de reinigingsdienst en de brandweer naar de getroffen stad om te helpen bij de schoonmaakactie. Ruim een week lang staken zij tien uur per dag de armen uit de mouwen. De inzamelingsactie onder de Soester bevolking, opgezet door Soesterberger Ab Blokzijl (in 1981 de initiator van de Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen) had ook succes. In korte tijd werd 57.000 gulden opgehaald. De ge meente - die het bedrag zou verdubbe len met een maximum van één gulden per inwoner - deed daar 43.000 gulden bovenop, hetgeen het totaal op 100.000 gulden bracht. De officiële Soester de legatie die vervolgens een kort bezoek aan Kozle aflegde, is ervan overtuigd dat de middelen nuttig en adequaat zijn ingezet. Dat betekent dat het geld, vol gens afspraak, is aangewend voor de mensen met de laagste inkomens. Op vrijblijvende basis is het College bereid de contacten met Kozle te blijven onderhouden. Dat kan alleen als het gemeentebestuur uitdrukkelijk te ken nen geeft ook op deze wijze verder te gaan. De Polen moeten dan tevens aan geven welke verwachting ze van de ge meente Soest hebben. Als die bekend is, zal het College bekijken hoe het daar aan tegemoet kan komen. In een brief aan het gemeentebe stuur heeft het kinderhuis in Ko zle zijn dank betuigd voor de dui zend gulden die het van Soest ontving. Van het geld wordt nieuw speelgoed gekocht voor de kinderen. Ook wor den materialen voor manuele thera pie aangeschaft, terwijl een deel van het bedrag zal worden benut voor pedagogische hulpmiddelen. Het geld voor 'Promyczek' was af komstig uit de post 'jumelage' van de gemeente Soest. Alle informatie die van belang kan zijn voor 55-plussers ligt zaterdag 9 mei voor het oprapen in de sporthal van Aqua Indoor aan de Dalweg. Daar wordt van 11.00 tot 16.00 uur een zorg markt gehouden voor alle oude ren van Soest en Soesterberg. De toegang is gratis. Tientallen instellingen, instanties en verenigingen reiken de informatie aan. Behalve de ouderenbonden, de verzorgings- en verpleeghuizen en Medisch Centrum Molendael zijn onder meer Kruiswerk/Thuiszorg en de politie vertegenwoordigd met een stand. Uiteraard is ook de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) van de par tij. Bij de SWOS kunnen de bezoe kers terecht voor de warme maaltijd voorziening, de Seniorenbus, de klus jesdienst, seniorenvoorlichting en an dere zaken. Ook de gemeente, de openbare bibli otheek, een bank, een notariskantoor en een zorgverzekeraar komen naar de zorgmarkt, waar tevens inlichtin gen zijn in te winnen over medische producten en revalidatie. De koffie is gratis. Vervoer Wie niet op eigen gelegenheid naar de zorgmarkt kan komen, kan een beroep doen op de Seniorenbus. Die haalt de mensen tegen het gebruike lijke tarief op en brengt ze later naar huis. Mensen die op een rolstoel zijn aangewezen, worden 's middags naar Aqua Indoor gebracht. Mensen die met de Seniorenbus willen reizen, kunnen dit tot aanstaande vrijdag 16.00 uur opgeven (tel. 6019190). Voor de terugreis kan tijdens de markt een afspraak worden gemaakt bij de SWOS-stand. Met het openbaar vervoer is Aqua Indoor ook te bereiken. Vlak voor de ingang van het sport- en recreatie centrum is een bushalte. De zorgmarkt 55+ is georganiseerd omdat gebleken is dat veel ouderen niet zo gemakkelijk zelf op zoek gaan naar informatie of hulp. Met de markt hopen de gemeente en de SWOS de ouderen over de drempel te helpen. Maar de informatiedag is ook bestemd voor kinderen van ouderen, omdat het voor hen even min eenvoudig is de weg te vinden in het zorg- en hulpcircuit. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 gram 500 kwark voop maai' Deze korting is geldig t/m 30 mei 1998. Deze korting is geldig t/m 30 mei 1998 Deze korting is geldig t/m 30 mei 1998. t.a.v. de heer ecteur, oest. sthof k, wandafwerking tie, spuitpleisters. - Tel. 035 - 601 59 76 Op zaterdag 16 en zondag 17 mei is in De Schoof het blijspel 'Mama wordt model' te zien. De voorstellingen in het buurthuis aan de Molenstraat komen voor rekening van De Gulle Glimlach. De Soester toneelgroep stapt zaterdag om 20.00 uur het toneel op en een dag later om 14.00 uur. Op beide dagen is de zaal een half uur van te voren geo- pend. Kaarten kosten 7,50 gulden (65+ 5,00 gulden) en zijn verkrijgbaar aan de zaal. In de voorverkoop kunnen kaarten wor den gehaald bij H. Kamphorst, Libel 11, W. Schelle, Ganzetrek 19 en J. Vermeer, Torenstraat 2E. Bij de nieuwbouwwoningen van de Chalonhof wordt de definitieve bestra ting aangebracht. Voltooiing van de werkzaamheden is gepland in juli. Tus sen de Chalonhof en de Verlengde Tal- malaan wordt een fietspad aangelegd. Deze werkzaamheden zijn gepland tot eind mei. De Industrieweg, tussen het Wete ringpad en de Kostverlorenweg, wordt herstraat. Doorgaand verkeer is niet mogelijk. De werkzaamheden zijn ge pland tot eind mei. Op de kruising Industrieweg/Wete ringpad worden Rèmu en WMN werk zaamheden uitgevoerd. Dit gebeurt tot en met 8 mei. Op de Nieuwe Gracht tussen de Ko ningsweg en de Zuidergracht worden vanaf 4 mei voorbereidingen getroffen om de weg te veranderen van een klin kerweg tot een asfaltweg. De werkzaam heden zullen ongeveer half juni afge rond zijn. Op de Christinalaan worden de voet paden en de rijbaan opnieuw bestraat. Tijdens het werk aan ae rijbaan is geen doorgaand verkeer mogelijk. Voltooiing van het werk is gepland half mei. Het Dalplein wordt in de week van 4 tot en met 11 mei herstraat. Doorgaand verkeer naar Medisch Centrum Molen dael, Molenschot en Aqua Indoor blijft steeds mogelijk. Op de Burgemeester Grothestraal tussen de Heuvelvyeg en het Nieuwer- hoekplein worden het fietspad en het voetpad opnieuw bestraat. Deze werk zaamheden zullen ongeveer tot half juni gaan duren. Op de Koperwiek wordt de definitie ve bestrating aangebracht. Deze werk zaamheden zullen ongeveer tot half mei gaan duren. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 nu ook in Zeist SPW en AB lag 14 mei '9B 15.- 2G.QD uur Bij Spirit leidt Paula Schirmer inmiddels zelf een afdeling, maar op donderdag 7 mei verzorgt ze een speciale avond bij het centrum voor alternatieve genees wijzen aan de Julianalaan 22. Aan de hand van voorwerpen die de -bezoekers meebrengen, maakt ze me diamieke tekeningen van overleden per sonen. Daarbij zal ze ook helderziende waarnemingen doen, zo wordt aange kondigd. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor mensen die geen abon nement bij Spirit hebben, bedraagt de entree 7,50 gulden. De 'statiefoto' van de zes Soesters die vorige week de versierselen van de ko ninklijke onderscheiding kregen uitge reikt. Foto: Goos van der Wilt De afdeling Eemland van het Astma Fonds houdt dinsdag 12 mei een voor lichtingsbijeenkomst over de rol van homeopathie bij Cara. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en vindt plaats in Ziekenhuis Eemland, locatie De Lich tenberg aan de Utrechtseweg 160, Amersfoort. De toegang is gratis. Tij dens de bijeenkomst mag er niet worden gerookt. Bezoekers wordt vriendelijk verzocht geen sterke "geurtjes" te ge bruiken. De heer J.F. van Buijsen, homeopatisch arts en lid van de Vereniging van Home- opatische Artsen in Nederland (VHAN) zal een voordracht houden. Deze korting is geldig t/m 30 mei 1998. Daarin zal hij de uitgangspunten van de homeopathie toelichten en informatie verstrekken over de behandelwijze. Na zijn lezing zal er ruimschoots gelegen heid zijn tot het stellen van vragen.

Soester Courant | 1998 | | pagina 3