'Even dichtbij de hemel geweest' Twee weken lang feest in Birkhoven Waarde van de eigen woning nu verzekerd JCVs stichting 9 Mj openbare bibliotheek Mevrouw Van den Heuvel zet klaverjastafel op z'n kop 60 Uur taakstraf Soester voor verboden wapenbezit Schrijf je eigen geschiedenis Wildschut Optiek KLAVERJASSEN College dubt over bouw dubbel huis Verl. Kolonielaan Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Vorig jaar poedelprijs, nu kampioen BEVEILIGEN IS HET WERK VAN SPECIALISTEN WOENSDAG 6 ME11998 SOESTER COURANT PAGINA 9 Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Soester Byzantijns koor geniet van toernee door Engeland Project 'Brieven aan de Toekomst' Na 25 jaar verpleging, reactivering en andere hulpverlening Dit weekend: de gehele collectie van Christian Dior bij ons te zien! caanse terd, ve stan's, van de woning. De Woongarant Opstalverzekering bevat ook nog eens een bijzonder compleet pakket aan dekkingen tegen schade aan uw woning. De opstalverzekering is uiteraard ook af te sluiten als u al een hypotheek heeft lopen, de aankoop- waarde garantie is alleen af te sluiten bij de aankoop van een woning. Op de lange duur is een eigen huis bijna altijd een waardevast bezit. Zeker de afgelopen jaren zijn de hui zenprijzen fors gestegen. Toch kent de huizenmarkt ook momenten van waardedalingen. En als u op zo'n moment uw huis moet verkopen kan dat u behoorlijk parten spelen. U loopt dan zelfs het risico dat u uw huis moet verkopen onder de prijs die u er voor heeft betaald. Het is zelfs mogelijk dat u niet eens de hypotheek kunt aflossen. De Hypotheker heeft in samen werking met Woon garant de unieke, exclusieve Woongarant Opstalverzekering met Aankoopwaarde Garan tie ontwikkeld. Deze ver zekering biedt u de zeker heid tegen waardeverlies Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. t,e's een effectieve "ZLV *nr" «gen waardeverlies *ennS een uitgebreid, hUis 1 1 De Hypotheker e opsta/ver- zekering Waarbij u korting kriia I f.."w hn>°theel< van feldverstrekkers De adviseur van De Hv Potheker vertelt u graal" meer. «raag In Birkhoven is het de komende twee weken feest. Het centrum voor verpleging en reactivering en exter ne zorg-projecten op de grens van Soest en Amersfoort viert het 25- jarig bestaan met een groot aantal activiteiten. Birkhoven heeft zijn naam te danken aan vroeger. In 1844 bouwde Jan Cock Blomhoef er een landgoed dat in het begin van deze eeuw werd gekocht door de gemeente Amersfoort. Er werd een hotel gevestigd, maar in 1955 verander de de bestemming in verpleeghuis: Hui ze Pasadena. De oorsprong van de ge lijknamige stichting ligt in Zeist, maar toen de verpleeginstelling daar door brand werd verwoest, moest worden uit gekeken naar een andere locatie. Die werd een kwart eeuw geleden gevonden in Birkhoven, de naam die toen meteen in ere werd hersteld. Het huidige verpleeg- en reactiverings centrum Birkhoven heeft een uitgebreid dienstenpakket voor cliënten binnen en buiten het verpleeghuis. Het biedt huis vesting aan 72 bewoners die zorg nodig hebben als gevolg van lichamelijke be perkingen en 60 psychogeriatrische be woners, mensen die bij het ouder wor- den zorg nodig hebben als gevolg van vermindering van geestelijke vermo gens. Voorts is er een afdeling reactive ring waar 18 cliënten worden opgeno men voor kortdurend verblijf met als doel revalidatie en reactivering. De dagbehandeling somatiek heeft 22 en de dagbehandeling psychogeriatrie acht plaatsen. Cliënten van deze dagbehandeling wonen thuis, maar ko men 2 of 3 dagen naar Birkhoven voor behandeling en verpleging. Voorts zijn Met het bescheiden aantal van 3.407 punten ging ze vorig jaar nog met de poedelprijs naar huis, maar vrijdagavond verliet mevrouw M. van den Heuvel de Vijverhof als de kersverse klaverjaskampioen van Soest. Ze woont op een steenworp afstand van het decor van het jaarlijkse kaartevene- ment en zette dit jaar de boel op z'n kop door de ranglijst om te draaien en van de laatste naar de eerste plaats te stijgen. Mevrouw Van den Heuvel behaalde 5.720 punten en dat deed niemand van er twee groepsverzorgingsprojecten in zorgcentra. Andere functies van het huis zijn poliklinische fysiotherapie, een me dische consultatiefunctie, ergotherapeu- tische hulp voor mensen die thuis of in een verzorgingshuis wonen. Afasie Het Trainingscentrum voor mensen met afasie is een samenwerkingsproject met de Universiteit van Utrecht. Afasiepa- tiënten kunnen niet meer of moeilijk zeggen of schrijven wat ze willen en be grijpen soms ook niet meer goed wat anderen zeggen. De communicatie wordt daardoor moeilijk, hetgeen pro blemen kan geven in het dagelijks leven. De trainingen zijn bedoeld voor mensen met afasie die na logopedische behan deling de geleerde vaardigheden in de praktijk willen oefenen en eigen maken. Activiteiten Om 10.00 uur wordt morgenochtend het startsein gegeven voor de festivitei ten. Dat gebeurt door de vlag te hijsen, waarna de bewoners en medewerkers een feest krijgen aangeboden. Ook wordt morgen een expositie van de Amersfoortse kunstenaars Tieland, Traaback en Hylkema geopend, die tot en met 19 juni is te zien. Op vrijdag 8 mei volgt een symposium, waar onder andere oud-cdk P.A.C. Beelaerts van Blokland, publiciste Mar jan Berk en stadsarcheoloog mevrouw F. Snieder zullen spreken. Tot en met 20 mei zijn vrijwel dagelijks activiteiten te doen in het kader van het jubileum. Op vrijdag 15 mei houdt Birkhoven een reünie voor (oud)medewerkers. Zij kun nen zich tot 1 mei opgeven bij de recep tie van Birkhoven, tel. 033-4655772. de overige 87 deelnemers haar na. Ze kreeg daarvoor de wisselbeker en koos uit het prijzenpakket een elektrische barbecue met toebehoren. De Soesterse werd de derde vrouwelij ke kampioen in de negentienjarige ge schiedenis van de plaatselijke klaverjas- titelstrijd. Ook de tweede plaats werd opgeëist door een dame. Mevrouw Brons scoorde 5.694 punten en ontving ook een beker, evenals de heer L. Nieuwdorp die met 5.481 punten als derde eindigde. De poedelprijs was voor mevrouw L. Schoonderbeek met 3.082 punten. Zij start volgend jaar tijdens het twintigste kampioenschap als een van de kandida ten. Vanaf morgen staan bewoners, patiën ten en medewerkers twee weken stil bij het 25-jarig bestaan van Birkhoven. Foto: Goos van der Wilt Het College verleent liever geen medewerking aan de bouw van een dubbel woonhuis aan de Verlengde Kolonieweg. Toch zal het de raads commissie ruimtelijke ordening om haar mening vragen. Dat is nodig omdat bij een eventuele vergunning eerst de artikel 19-procedure in gang zou moeten worden gezet. Met deze procedure kan worden afgeweken van het bestemmingsplan Soest-Zuid dat drie jaar geleden werd vastgesteld. Volgens dit bestemmingsplan behoort de bouw van een dubbel woonhuis niet tot de mogelijkheden. Een vrijstaande woning zou wel kunnen, maar de afde ling planologie en bouwen van de ge meente ziet geen stedenbouwkundige bezwaren. Daarom adviseerden de amb tenaren het College in beginsel mede werking te verlenen aan het plan van het Soester Bouwbedrijf Van de Grift. Het College doet dat liever niet, maar zal het plan bespreken in de raadscom missie die het eindoordeel mag vellen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- én vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Een inbraak brengt meer teweeg dan alleen schade en verlies. Een specialist kan u adviseren over inbraakpreventie. Want een gecertificeerd beveiligingsbedrijf weet precies wat er nodig is om een pand optimaal tegen inbraak te beveiligen. inbraakbeveiliging alarminstallaties brandmeldsystemen toegangscontrole camerabeveiliging terreinbeveiliging GECERTIFICEERD BEVEILIGINGSBEDRIJF JENSMA INSTALLATIE TECHNIEK BECKERINGHSTRAAT 29 - SOEST Tel.: 035 60 17 317 - Fax: 035 60 26 216 Wegens verboden wapenbezit, dronken rijden en verzet tegen de politie is een 27-jarige Soester maandag door de Utrechtse politie rechter veroordeeld tot twee maan den celstraf, waarvan één maand voorwaardelijk. Er was twee maan den celstraf en duizend gulden boe te tegen de man geëist. Op 1 mei vorig jaar vond de politie tij dens een huiszoeking bij de Soester een pistool, 49 patronen en een busje traan gas. Volgens de man had hij het wapen in huis, omdat hij in een buurt woont waar bijna iedereen een wapen heeft. Drie dagen na de huiszoeking werd de Soester bij een controle betrapt op dron ken rijden. In een eerste instantie wei gerde hij te blazen. Toen de politie hem daarop mee wilde nemen naar het bu reau, verzette de man zich. Hij zou daar bij een agent een bril van het hoofd heb ben geslagen. "Ze gingen aan me trekken, en toen werd ik boos", was zijn uitleg. Later wil de hij wel meewerken aan een ademtest. Zijn alcoholgehalte bleek 380 microram te zijn. De maximaal toegestane hoe veelheid is 220 microgram. De rechter sprak de man vrij van de beschuldiging dat hij eerder met een wapen in zijn auto had rondgereden. Weliswaar vonden agenten in september 1996 het pistool in zijn achterbak, maar zij hadden op dat moment niet het recht om zijn auto te doorzoeken. Hij was aangehouden bij een verkeers controle en er was geen verdenking te gen hem die het doorzoeken van de wagen rechtvaardigde. Het gevonden wapen was dus onrechtmatig verkregen bewijs en kon niet meetellen voor een veroordeling. Omdat de man een vaste baan heeft, zette de rechter het onvoorwaardelijke gedeelte van de straf om in een taakstraf van zestig uur. Bij geschiedenis denken velen aan koningen, keizers, oorlogen, jaar tallen of natuurrampen. Maar hoe de gewone mens leefde in de Mid deleeuwen of vorige eeuw of rond het begin van de jaartelling, daar is maar weinig mensen wat over ver teld. Er is natuurlijk ook niet veel over be kend, want als men al ergens over schreef, dan betrof dit bijna altijd bij zondere personen, activiteiten of ge beurtenissen. Heden ten dage wordt er bijzonder veel vastgelegd, op papier of modernere gegevensdragers, maar kun nen onze nakomelingen over pakweg een eeuw daar uithalen hoe onze dag indeling eruitzag? Als er veel mensen meedoen aan het project "Brieven aan de Toekomst", een initiatief van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, zal het eind volgen de eeuw makkelijker zijn voor de dan levende mens om een beeld te krijgen van wat ons in deze tijd bezighield. Het is daartoe de bedoeling om op 15 mei te beschrijven wat je op dat moment bezig hield, watje die dag hebt gedaan, waar je bent geweest en waarom etc. Ook een als gewoon ervaren dag is de moeite van het opschrijven waard, want al deze brieven bij elkaar zullen een beeld ge ven van de dagelijkse bezigheden van een inwoner van Nederland aan het eind van de 20e eeuw. Het spreekt van zelf dat noch leeftijd, afkomst, religie, opleiding, noch wat dan ook een belet sel zou zijn om mee te doen, want het gaat er juist om een zo compleet moge lijke doorsnede van de bevolking te ver krijgen. Ook een minder mooi hand schrift of angst voor spelfouten dienen niemand tegen te houden, want uit de verzameling brieven kan tevens een beeld verkregen worden van ons woord gebruik. Informatie In de komende weken zal er op steeds meer plaatsen aandacht gevraagd wor den voor dit project, maar als je nu al denkt "een leuk initiatief", maar ik wil er veel meer van weten, dan kun je je wenden tot het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Lucas Bolwerk 11, 3512 EH Utrecht, tel. 030-2319997. Daar is ook lesmateriaal te verkrijgen en kunnen eigen initiatieven of ideeën voorgelegd worden. irstmakerij [en 1 - Voor u extra 'oordeel. (TBALLEN voor 6.25 naar onze iet complete lent! Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000 Het Soester Byzantijns koor tijdens een van de concerten van zijn toernee door Zuid-Engeland. genen en in de oorlog invalide geraak te militairen worden verzorgd. Saint Dunstan's heeft een eigen kapel. Het werd een dienst van Nederlanders en Engelsen, verbonden door een onuit wisbaar verleden. Het was voor veel koorleden een diepe confrontatie met het blijvende leed dat de oorlog onder mensen heeft aange richt. Het koor werd uitgenodigd voor een rondleiding in Saint Dunstan's. Her haaldelijk gaven de oud-militairen blijk van hun dankbaarheid voor de komst van het koor uit Soest: "We shall never forget you". Diezelfde avond stond Fa ther David Biggs het gezelschap in Moullescombe op te wachten. Zijn kerkdienst zou om 18.30 beginnen. Op dat tijdstip arriveerde het koor per bus, wat vertraagd op de Engelse binnenwe gen. Er was geen tijd meer om in te zin gen. De kerkgangers wachten ongedul dig op het begin van deze speciale dienst. Een bekend organist was van een nabije kerk "geleend", speciaal voor deze avond. Jarenlange koortraining wierp nu zijn vruchten af. Zelfs zonder inzingen waren de Soesters in staat de juiste toon a capella te vinden. Op ver zoek gaf het koor enkele toegiften. Op de laatste concertdag stond een och tendwandeling door het schilderachtige Rottingdean op het programma, langs onder meer een lagere school. En op verzoek van het schoolbestuur gaf Wer- twijn een openbare les in ademhalings techniek en koorzang. Het bleef dood stil tot Wertwijn zich in het Engels tot de kinderen richtte. Hij voelde zich in zijn element met deze piepkleine stu denten en liet het koor ademhalingsoe feningen doen, die de kinderen moch ten nadoen. Het slotconcert van de reis werd die avond in St. Margarets church gegeven. Gastgezinnen, leden van de gemeente en concertgangers waren voor die gele genheid al vroeg naar deze kerk geko men. Het aantal zitplaatsen was onvol doende om iedereen een plekje te ge ven. De avondmis en de speciale bijdra ge van het Soester Byzantijns Koor van af het balkon, gevolgd door enkele con certante uitvoeringen voorin de kerk, waren een nieuw hoogtepunt, ook voor het koor zelf. Father Martin: "Russische muziek is geboren in pijn, als je naar deze muziek luistert bij alle droefheid in de wereld, veer je op". ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 et Soester Byzantijns Koor heeft en vijfdaagse concerttoernee afge- loten in Zuid-Engeland. "We zijn ven dicht bij de hemel geweest." ovende toespraken ("heavenly usic"), enthousiaste recensies en en grote toeloop naar het slotcon- Het heeft Frans-Joseph Wer twijn, dirigent en oprichter van het koor, zichtbaar goed gedaan. Wat begonnen was als een "gewone" concertreis groeide uit tot een aaneen schakeling van ontmoetingen met bij zondere mensen. "Er gaat iets door je heen als je oog in oog komt te staan met oud-militairen die ernstig geïnvalideerd raakten tijdens de slag om Arnhem." De Soesters waren door de bevrijders uitgenodigd om voor hen te zingen tij dens een reünie in de kapel van Saint Dunstan's. Ze ervaren daar dat hun Russisch-Orthodoxe kerkmuziek deze voor het leven invalide geworden mili tairen diep van binnen beroerde en tot troost was. Onbewust van wat hen te wachten stond was het bijna voltallige Soester Byzan tijns Koor in alle vroegte op 17 april in een gecharterde bus op weg gegaan naar Zuid-Engeland. Het reisschema was pas enkele dagen ervoor uit Engeland over geseind. Op het programma stonden concerten en bijdragen aan Anglicaan se en RK kerkdiensten in verschillende plaatsen rond Brighton. Tijdens het eerste concert, dat nog die zelfde avond in de St. Margaretskerk werd gegeven, gaven Wertwijn en koor hun visitekaartje af. Het aanhoudende applaus na afloop van het met eigen koorzang toch verwende Engelse pu bliek, was een flinke aanmoediging om deze wijze door te gaan. dag erop werd gevuld om een pro opname te maken voor studie eigen gebruik. Wertwijn: "Ik denk wij binnenkort aan een eigen cd toe Daarvoor is belangstelling, maar geld nodig. Misschien vinden wij sponsor die ons kan helpen." de zondag stonden drie concerten bijdragen aan kerkediensten op het Na de plaatselijke Angli- kerkdienst te hebben opgeluis- vertrok het koor ncur Saint Dun- een immens complex buiten waar voormalige krijgsgevan-

Soester Courant | 1998 | | pagina 9