IG (S) 1PEN Schei eens uit! CAFE klinkhamer sinsia m Visser VVD, PvdA en D66 in Soest voor kamer populairder dan voor raad 'Snelheidsremmende' posters in zuid Soester J.W. Stalenhoef geridderd INMAAK- HTEN er van! Kamer- en raadsverkiezing '98 in Soest vergeleken Zo stemde Soest 1 ACTUEEL Opbrengst huizen Achtgoed niet alleen voor nieuwbouw Actie Molendael van de baan PAGINA g WOENSDAG 13 ME11998 SOESTER COURANT n als onderlegger lakeiaar, St. Zeker -aanstraal 2, Schoonmaakbedrijf 5 - 601 39 95 M/V (32 u/wk) van de zaak Stembusuitslag zonder veel verrassingen - - - - - - - - - - - - - SCHAAKTOERNOOI VOOR KINDEREN Actie bewonersvereniging gericht op automobilisten Bedankt namens de bewoners van deze straat 25 jaar getrouwd? Wildwest achtervolging door Soest Fietsster gewond wandopstelling X-it PAGINA 3 Onze alom beroemde vlees- en visspecialiteiten? Ons supergezellige terras? Het blijft genieten! Door bereiken akkoord over nieuwe CAO K. O. tijdens afscheid als directeur van Smurfit Mercurius Specialiste Ook voor service moet u bij ons zijn met spoed r overeen te komen. ar een geschikte' wij een oners. Ons afdelingsteam Ie diensten 30 bewoners diensten van de assistent- igen per week. rkzoekende; respectvol om te kunnen ïden; ïzaal etc. ide functie kunt u contact oruren bereikbaar onder 115 augustus enkele weekend. etie richten aan g. Grothestraat 80, Wie de uitslagen van de Tweede Kamer-verkiezingen in Soest be kijkt, stuit niet op spectaculaire ver anderingen. Vergeleken met de ka merverkiezingen van vier jaar gele den deden zich in Soest ongeveer dezelfde trends en ontwikkelingen voor als in de rest van Nederland. Dat wil dus zeggen: winst voor de WD (van 31,1 naar 36,4 de PvdA (van 15,9 naar 20,6 voor GroenLinks (van 2,5 naar 6,4 en voor de SP (van 0,4 naar 1,9 verlies voor het CDA (van 22,8 naar 16,9 procent) en D66 (van 15,6 naar 10,3 procent). De kleine christelijke partijen RPF, SGP en GPV bleven ongeveer gelijk. De opkomst stelde enigszins teleur (van 82,0 bij de verkiezingen van 1994 naar 76,6 nu), wat overigens over eenkomt met resp. 25.803 kiezers en 25.465, een verschil van slechts 338 kie zers, dus erg dramatisch hoeft men in Soest niet te doen over de bereidheid om te gaan stemmen, want die is niet echt spectaculair afgenomen. (Het is lastig, zo niet ondoenlijk, om de uitslag van deze verkiezingen te verge lijken met die van de raadsverkiezingen van 4 maart j.1., maar wie dat deson danks doet wordt mogelijk wel iets ge waar over de plaatselijke verhoudingen in de politiek. Bij vergelijking met de raadsverkiezingen is er een aantal op merkelijke verschuivingen zichtbaar. Zo valt het op dat bijvoorbeeld de VVD vorige week aanzienlijk populairder was bij de Soester kiezers dan in maart, een verschil van maar liefst 3.977 stemmen! Ook de PvdA bleek nu veel beter in de partij T.K. '98 Raad '98 stemmen stemmen opkomst 25.465 76,6 20.177 59,5 WD 9.279 36,4 5.302 26,3 CDA 4.305 16,9 4.387 21,7 PvdA 5.236 20,6 2.494 12,4 D66 2.634 10,3 1.100 5,5 GroenLinks 1.623 6,4 1.791 8,9 GPV/SGP/RPF 1.175 4,6 1.325 6,6 BAM 492 2,4 GGS 3.286 16,3 markt te liggen dan op 4 maart, een ver schil van 2.832! Voor het CDA maakt de ene of de an dere verkiezing weinig verschil, zo blijkt: iets minder stemmers voor de Kamer (82) nog dan in maart voor de raad. D66 daarentegen is voor de Soesters "landelijk" duidelijk aantrekkelijker dan plaatselijk (een flink verschil van 1.534 stemmen) en GroenLinks heeft plaatse lijk weer iets meer aanhang dan "lande lijk" (een klein verschil: 168 stemmen). Bedenkingen Als er lering getrokken kan worden uit bovenstaande vergelijking, dan is het Kamer '98 Kamer '94 Partijen Stem stem Opkomst 76,6 25465 82,0 25803 PvdA 20,6 5236 15,9 4108 CDA 16,9 4305 22,8 5889 WD 36,4 9279 31,1 8014 D66 10,3 2634 15,6 4028 AOV-U55+ 0,4 106 3,8 975 GRLINKS 6,4 1623 2,5 651 CD 0,5 124 1,9 493 RPF 2,4 606 2,0 521 SGP 0,8 217 0,8 211 GPV 1.4 352 1,5 380 SP 1,9 476 0,4 106 Overige 2,0 507 1,7 427 Sen 2000 0,4 98 r-i 1 NWP 0,2 43 0,3 65 NCPN 0,0 """"-"0,0 S nr\ rj.r\ Groenen 0,2 41 0,2 39 VIP 0,1 30 0,3 74 IdeA/JU 0,0 8 NMP 0,3 87 NederMob 0,6 152 KPP 0,1 21 KiezColl 0,0 8 NSOV 0,1 14 Ov. 94 0,9 242 deze, namelijk dat de maart-stemmers op Gemeentebelangen Groen Soest (en een ietsiepietsie van de BAM) op 6 mei massaal zijn uitgeweken naar de WD en de PvdA. Of misschien kan het be ter worden omgedraaid: in maart zijn veel WD- en PvdA-stemmers voor de gelegenheid overgestoken naar de eni ge nog serieus te nemen protestpartij van Soest: GGS. En ook heel wat D66- ers hebben kennelijk zo hun bedenkin gen bij de manier waarop de partij in Soest hen vertegenwoordigt. Het is misschien interessant om - voor het vaderland weg - uit te rekenen wat de zetelaantallen in de raad zouden zijn, indien de uitslag van vorige week gegol den zou hebben voor de samenstelling van de gemeenteraad. De kiesdeler zou op ca. 950 stemmen zijn uitgekomen en dat geeft, "vertaald" naar de gemeente raad, het volgende resultaat, uiteraard zonder rekening te houden met de ver deling van de reststemmen en dito ze tels. De WD zou in dat geval op minstens 9 zetels zijn uitgekomen (nu 8), het CDA op zeker 4 zetels (nu 6), de PvdA op minstens 5 (nu 3). D66 zou mini maal met 2 zetels in de raad vertegen woordigd zijn (nu 1) en GroenLinks precies andersom (dan 1, nu 2). De combinatie GPV/SGP/RPF zou ook met 1 zetel in de raad zitten (nu 2). Dan zouden er in totaal nog 5 zetels te ver delen zijn en dat komt nauwkeurig over een met de werkelijke score van GGS bij de recente raadsverkiezingen... De stichting Soester Schaakfestival organiseert een van 6 t/m 12 jaar Op Hemelvaartsdag donderclag 21 mei in EHBO-gebouw, Parallelweg 7A Aanvang 10130 uur - Prijsuitreiking 17.00 uur Inschrijfgeld f 5,- Voor iedereen is er een prijs(je) Aanmelden: 035-602 50 28 of 602 31 93 f, Met grote posters op ongeveer 35 locaties in de wijk wil de bewoners- vereniging Soest-Zuid automobilis ten ertoe bewegen langzamer te gaan rijden. Buurtbewoners plaat- sen zaterdag 16 mei de sandwich- borden met de geplastificeerde pos ters. B 'Sluipen? Dat doe je op je tenen!' is een van de leuzen die de verkeerscommissie f van de bewonersvereniging heeft be dacht. Verder worden de automobilisten 'toegesproken' met teksten als 'Scheu- ren? Schei toch eens uit!' en 'Haast? Pas r' op uw teller!'. Op de posters is ook het verkeersbord van 50 kilometer (maxi maal toegestane snelheid) gedrukt. Het bord is op ludieke wijze, maar vanuit j' een serieuze gedachte aangepast. "We proberen de mensen ervan bewust I te maken dat ze door een woonwijk rij- den," verklaart voorzitter Kees Pronk van de vereniging. Deze belangenclub f pleit al jarenlang voor de instelling van 30 kilometerzones, maar zover kwam het - hoofdzakelijk vanwege financiële redenen - nog niet. In het gemeentehuis worden momenteel wel voorbereidingen getroffen om - met uitzondering van de hoofdwegen - overal in Soest dergelijke zones in te voeren. Sinds het rijk de re gelgeving hieromtrent soepeler heeft gemaakt, kan Soest volstaan met min der voorzieningen, waardoor de kosten lager uitvallen. Effect De actie van de bewonersvereniging mag maximaal zes weken duren. Dan moeten de sandwichborden zijn verwij derd, maar Pronk verwacht dat dat al na drie weken gebeurt. "Dan hebben de mensen het wel gezien." Voorlopig is het de bedoeling alleen de borden met pos ters op 35 locaties te bevestigen aan pa len van verkeersborden en lantaarns. Wellicht dat leden van de bewonersver eniging ook zelf de straat op gaan in een poging in gesprek te raken met de be stuurders. Op dit moment is niet duide lijk of het effect van de confronterende posters kan worden gepeild. De actie, die gedeeltelijk (maximaal voor de helft) wordt gesubsidieerd door de gemeente Soest, maakt onderdeel uit van de campagne die de bewonersver eniging voert. Uit de enquêtes en onder zoeken die de vereniging hield, is geble ken dat de bevolking in de wijk zich het Scheuren Een initiatief van Bewonersvereniging Soest-Zuid Internet: www.lnter.nl.net/users/Bewonersverenlglng,Soest-Zuid meest zorgen maakt over hard en roe keloos rijden van automobilisten, bus chauffeurs, motorrijders en bromfiet sers. De vrees voor ongelukken neemt toe, omdat de wijk verjongt en steeds meer kinderen op straat spelen. Het gebied waar de posters langs de weg worden verspreid, wordt aan de noord- Een voorbeeld van een van de posters in Soest-Zuid langs de weg te zien zulle kant begrensd door de route Birkstraat- Ossendamweg, aan de westzijde door de spoorbaan, aan de zuidzijde door de duinen en aan de oostzijde door de Bar- tolottilaan. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! I dagen per week geopend. 035 - 601 27 39 n Soesterbergsestraat 188 - Soest De politie kwam maandagavond in actie, na een melding van een snel- kraak bij een benzinestation aan de Biltséweg. De daders - twee perso nen - waren met een auto in de rich ting Soest weggescheurd, echter met een getuige achter hen aan. De auto reed met hoge snelheid via de Wiek- sloot en de Insingerstraat tot de po litie de achtervolging in Soest over nam. Op de'Soesterbergsestraat werd de auto echter uit het oog verloren. Kort daarop kwam er een telefoon tje van de politie in Amersfoort, die het bericht over de achtervolging had opgepikt en de bewuste auto had ge signaleerd in het Soester kwartier. Via de Amsterdamseweg ging het in een soort dollemansrit naar Katten broek en daarna weer naar het cen trum van Amersfoort, waar de weg versperd was. Daarom reed de be stuurder de auto achteruit en ont snapte aan zijn achtervolgers door - met de auto - een trap van zeven tre den af te dalen. De politie durfde dat niet aan en gaf de achtervolging op. Uiteindelijk werd de auto teruggevonden in een tuin in Hoogland. Van de twee inzit tenden ontbrak verder elk spoor. 0awoCi'yve/ YOOV iA/ I/KV Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid,. is het menselijke .aspect bij onroerend goed aangèlegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Een 27-jarige fietsster uit Huis ter Hei de is vorige week vrijdag gewond ge raakt bij een botsing met een 45-jarige bromfietser, afkomstig uit Kortenhoef. Het ongeval gebeurde op het fietspad bij 't Hoogt, waar de vrouw niet genoeg rechts hield. Bij de botsing liep ze een gebroken duim en een dikke lip op. Ze werd voor onderzoek naar de Lichten berg gebracht. beuken structuur schuifdeuren met satiné glas 202x158x41 cm ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum De opbrengst van de verkoop van woningen door Achtgoed zal niet alleen worden gereserveerd voor de bouw van sociale huurhuizen. De woningcorporatie wil tevens on- derhouds- en renovatieprojecten fi nancieren met het geld en, waar mo gelijk, huurverlagingen toepassen. Hoe dat plaatje er precies komt uit te zien, is afhankelijk van de hoogte van de opbrengst. Achtgoed wil achthonderd woningen met een maandhuur van 810 gulden of meer te koop aanbieden aan de huurder. Wat Soest betreft gaat het om 148 woningen in het Smitsveen, 98 woningen in Overhees en 63 wo ningen in Klaarwater. De bewoners commissies zijn reeds ingelicht, de huurders krijgen eind deze maand, begin juni schriftelijk bericht. Voordat het verkooptraject wordt ge start, houdt Achtgoed een pilotpro- ject in Amersfoort. Dat is nog in ont wikkeling. In het artikel over de voorgenomen verkoop van woningen - dat vorige week in de Soester Courant stond - werd vermeld dat Achtgoed in het Smitsveen 148 huizen bezit. In wer kelijkheid zijn dat er aanzienlijk meer. De 148 genoemde woningen zijn de huizen, waarvan de maand huur 810 gulden of meer bedraagt. BAR, GRILL. RESTAURANT (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Doordat een akkoord is bereikt in de onderhandelingen over de CAO Ziekenhuiswezen is de geplande ac tie in Medisch Centrum Molendael (MCM) in Baarn afgeblazen. Het was de bedoeling dat gisteren op twee van de acht verpleegafdelingen een zondagsdienst zou worden ge draaid. De patiënten waren al ingelicht dat dins dag beperkt personeel zou worden inge zet, dat de specialisten geen visites zou den afleggen en dat onderzoeken voor die dag zouden worden uitgesteld. Spoedgevallen en acute zaken zouden, aldus Mieke Popma van het actiecomi té, wel de vereiste aandacht krijgen. Volgens Popma waren de reacties van de patiënten wisselend, maar konden de meesten wel begrip opbrengen voor de voorgenomen actie op de derde etage. Iedereen kon het wel waarderen dat er, net als op de zondagen, een extra be zoekuur voor familie, vrienden en ken nissen zou worden ingelast. In het dag ziekenhuis van Molendael aan het Dal plein was geen actie gepland. Doordat in het weekeinde de AbVaKa- Bo en het CFO/SBG instemden met 4e nieuwe CAO, werden alle acties ge schrapt. Het personeel van psychiatrisch ziekenhuis Zon Schild zou donderdag 14 mei van 14.00 tot 17.00 uur een werkonderbreking houden. "Ik heb meegewerkt aan het ontstaan van Pandion, omdat dat naar mijn me ning nodig was. Op die manier heb ik meegewerkt aan verbetering van de be monstering van verontreinigde grond, maar ik had vooraf moeten weten dat het anders geïnterpreteerd had kunnen worden." Dat staat te lezen in de apologie van Sander Brunekreef, waarvan wel enkele naïeve zoete broodjes te bakken zijn. Naar zijn overtuiging is hij altijd zorg vuldig met de zaken omgegaan, schrijft hij, maar als buitenstaander kom je er nooit achter wat er precies gebeurd is. Je gaat toch onwillekeurig interprete ren. In de media kom je de laatste tijd veel dubieuze verhalen tegen over het vuile grond-wereldje in Nederland. Vrijdag j.1. nog. Ook NRC Handelsblad ge bruikt het woord belangenverstren geling in de relatie tussen het Service Centrum Grondreiniging van directeur Brunekreef en het Tilburgse milieubu reau van mevrouw Brunekreef, waar mee een jaaromzet van ruim een mil joen gulden gemoeid was. Mevrouw Brunekreef had 130.000 gulden in Pan dion Environment Care Services (al leen dat woord al!) geïnvesteerd, een constructie die hij voor zijn bestuur ver borgen hield, heb ik begrepen. De voorzitter van het SCG-bestuur, de Brabantse gedeputeerde L. Verheyen, ontkent dat met Brunekreef enige fi nanciële regeling is overeen gekomen. Brunekreef zegt, dat er andere redenen zijn voor zijn vertrek bij het SCG en dat hij daarover niet mag praten. Ik ben benieuwd naar de rectificaties, die hij via de rechter wil afdwingen van de GPD-bladen en NRC Handelsblad. Eén ding weet ik zeker, dat hij noch zijn WD-fractie, noch het Seniorenconvent heeft kunnen overtuigen van zijn gelijk en dat Bert Krijger hem typeert als "aangeschoten wild". Tijdens het Radio Soest-interview, dat ik met Sander Brunekreef had in Soest Actueel ontkende hij alle aantijgingen in de pers. Ik weet het dus niet en ik oor deel niet. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat het raadslid Brunekreef (155 voorkeur stemmen) door zijn fractie onder druk gezet is om op te stappen. Zelf heeft hij zijn partij voorgesteld om een half jaar "in de luwte" van de Soester politiek te gaan werken. Hij dacht, dat alle com motie dan wel zou zijn overgewaaid. Toch besloten beide, dat hij "uit eigen beweging" zou aftreden om zo met op geheven hoofd te kunnen vertrekken. Bij de berichtgeving op 29 april in deze krant staat een fraaie foto van Sander met naast hem een groot bord met WD-affiche in de tuin. Die partij boft, dat niemand van het ko ningsdrama in dit dorp geweten heeft vóór dè gemeenteraadsverkiezingen van 4 maart j.1. Of wist men het allang? K.O. voor Stalenhoef. Het zou een pakkende kop kunnen zijn voor zijn afscheid als algemeen directeur van Smurfit Mercurius Verpakkingen bv. Niet omdat hem een knock-out zou zijn toegebracht, maar omdat hij koninklijk is onderscheiden. Sta lenhoef is nu Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem vrijdagmiddag opgespeld door bur gemeester Hans de Widt. Dat gebeurde in hotel restaurant De Hooge Vuursche, waar Stalenhoef een punt zette achter een indrukwekkende loopbaan van 45 jaar. Als jongste bediende was hij in 1953 begonnen bij Van Straaten en Boon Pa pier- en Cellofaanzakken in Den Dol- der. 1\vee jaar later werd hij commer cieel medewerker op de afdeling ver- koop-binnendienst van Mercurius. Van '58 tot '62 maakte hij een 'uitstapje' naar de slagerij van zijn vader, waar de basis werd gelegd voor zijn ondernemers schap. Hij keerde terug als commercieel mede werker naar Mercurius, waar hij veel offertewerkzaamheden verrichtte en de buitendienst ondersteunde. In negen jaar tijd verdubbelde de omzet van het bedrijf, dat inmiddels was gekocht door de Container Corporation of America, tot 18 miljoen gulden. Daarna was Sta lenhoefdrie jaar lang chef verkoop bin nendienst. Zijn commerciële kwaliteiten en socia le vaardigheden leidde ertoe dat de Soester in 1974 sales manager, tevens procuratiehouder, werd. Begin jaren tachtig volgde de promotie tot algemeen statutair directeur. In die periode was hij intensief betrokken bij de overname van de grotere concurrent Lona Verpakkin gen door Container Corporation of America. Het moederbedrijf werd in 1986 weer overgenomen door de Jeffer- son Smurfit Group (JSG). Mercurius bleef groeien en haalde in 1990 een omzet van 53 miljoen gulden (met een volume aan golfkartonverpakkingen van 45.744 kubieke meter). Vertrouwen Dat de JSG veel vertrouwen had en heeft in Mercurius bleek ondubbelzinnig uit het feit dat in de periode '86-'96 niet minder dan 32 miljoen gulden investeer de in de vestiging in Soest. Volgens in siders is dat voor een belangrijk deel te danken aan de inzet van en het vertrou wen in Stalenhoef. Mercurius beschaamde dat vertrouwen niet. In 1992 werd als eerste in de branche het ISO 9001 certificaat ge haald. In 1993 kreeg het bedrijf de JSG Innovatie Award wegens een speciale verpakking voor het transport van to maten, een belangrijk Nederlands ex portproduct. En in 1995 kreeg Mercu rius, ondanks de concurrentie van 50 collega-bedrijven in continentaal Euro pa, de Company of the Year Award. Ook op de afzetmarkt, waar echt ge scoord moet worden, ging het Mercurius voor de wind. In 1996 steeg de omzet naar 62 miljoen gulden. Mercurius staat bekend om het sociale beleid dat het voor de medewerkers (in middels 160) heeft vorm gegeven. Sta lenhoef speelde daar eên belangrijke rol in. Naast zijn activiteitejn voor Mercurius is Stalenhoef sinds 1984 actief voor de Vereniging van Nederlandse Golfkar tonindustrie, de laatste acht jaar als voorzitter. Sinds 1987 is hij tevens pen ningmeester van de Stichting Oplei dingsinstituut voor de Papier-, Karton en Golfkartonindustrie (VAPA). Voor zijn vele verdiensten in de golf kartonindustrie, maar ook in de lokale sportwereld werd J. W. Stalenhoef gerid derd. Foto: Goos van der Wilt Ook in de lokale samenleving leverde Stalenhoef een bijdrage. Van '70 tot '74 was hij wedstrijdleider bij Shot en de drie jaar daarna was hij voorzitter van de tafeltennisvereniging. Bij S.O. Soest vervulde hij de functie van jeugdleider, secretaris van de pupillen-afdeling, voorzitter van de jeudgafdeling (tevens bestuurslid). Dit vrijwilligerswerk moest hij staken, toen hij in '81 algemeen di recteur van Mercurius werd. Stalenhoef is nu vervroegd uitgetreden en is als algemeen directeur opgevolgd door N. Knegt. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3