"Slechthorendheid is 'gewone' afwijking en er is een oplossing voor" Slechthorendheid is niet te genezen Grotere kans op hoorbeschadiging dan je denkt "Waarom tevreden zijn met minder dan 100% gehoor?" Static sh Slechthorend of niet? "Geen idee dat bij krabben geluid hoorde" lucifer telefoon Verkoop j uitgesteld Galerij KNO-arts R.J. van der Wal website www.audicien.nl Campagne wijst op gevaren De ervaringen van een slechthorende Gehoorbescherming voor motoragenten WOENSDAG 20 ME11998 SOESTER COURANT PAGINA 14 Doe de test! N\emw De Jongh ging naar de audicien Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden. Oorfoon: 030-2617616. Internet: www.sire.nl/gehoor "Slechthorendheid is de meest voor komende ziekte in Nederland en is dus eigenlijk een 'gewone' afwijking. Volgens sommige schattingen gaat het om 800.000 mensen met een verminderd gehoor. De Stichting Horen stelt 1,2 tot 1,5 miljoen Nederlanders slechthorend zijn", zegt R.J. van der Wal, KNO-arts in ziekenhuis Molendael te Baarn. "Het grote probleem bij gehoor- stoomissen is dat de meeste beschadigingen aan het gehoor ongeneeslijk zijn. Voorkomen is dus heel belangrijk. Maar wan neer sprake is van een hoorstoor- nis, zijn hoortoestellen in de meeste gevallen een goede oplos sing. Dit geldt zeker voor de nieuwste generatie apparaten: klein, mooi en van goede akoesti sche kwaliteit. Eén van mijn patiënten, een jonge moderne vrouw, liet onlangs een fraai oor stukje voor haar hoortoestel maken, geheel naar haar eigen smaak. Want dat is ook mogelijk bij de audicien." Alle leeftijden Slechter horen is een normaal verschijnsel bij het ouder worden, aldus Van der Wal. "Een ongun stige ontwikkeling is dat het gehoor bij steeds meer jongeren en middelbaren achteruit gaat. Tot voor tien jaar terug zag ik vrijwel uitsluitend patiënten van 70, 80 jaar. Nu is 70 tot 80% van de mensen die in mijn praktijk komen van middelbare leeftijd of jonger. Gehoorproblemen bij jeugdigen worden vooral veroor zaakt door walkmans, disco's en popconcerten. De wat ouderen stellen tegenwoordig hogere eisen aan hun communi catieve mogelijkhe den. Als ze hun pieper of autotele toon - alle maal hoog tomg - niet meer kun nen horen. dan gaan zij slecht horendheid ontdekken. KNO-arts R.J. van der Wanneer ik het advies geef eens te denken aan een hoortoestel, is vrijwel niemand enthousiast. Men denkt vaak aan grote, logge apparaten die niet echt goed helpen. De werkelijkheid is heel anders. De nieuwe generatie hoorapparaten is klein, fraai vormgegeven en heeft een zeer goede akoestische kwaliteit." Klantvriendelijk Ook de uitstraling van de audi cien (de deskundige op het gebied van aanmeten van hoortoestelen) is de laatste tijd sterk verbeterd. Dokter Van der Wal: "Momenteel hebben de winkels een vriendelij ke, lichte en open uitstraling. Het is prettig om binnen te komen, je voelt je er meer thuis dan vroeger. De audicien is de specialist op het terrein van aanmeten van een hoorapparaat. Door de geavan ceerde computertechnologie kan het toestel precies op maat afge steld worden. Dit betekent een grote kwaliteitsverbetering in ver gelijking met het verleden." Verkeerd idee Eén van de patiënten van KNO- arts Van der Wal is Emma J. (25). "Mijn slechthorendheid is deels erfelijk en deels veroorzaakt door veelvuldig bezoek aan popconcer ten en disco's waar keiharde muziek werd gedraaid. De enige oplossing voor mij was een hoor apparaat. Dit was voor mij in het begin geen optie. Ik wilde er absoluut niet aan. Maar als je slecht verstaat wat er door de mensen om je heen gezegd wordt, dan wil je op een gegeven moment wel. Ik werk in een modezaak en een goede commu nicatie met je klanten is belang rijk. Vroeger dacht ik altijd dat hoortoestellen duf en groot waren. Mijn oma had' zo'n log geval en dat werkte ook niet altijd even goed. Dus ik zag het eerst allemaal niet zo zitten." "Maar mijn eerste bezoek aan een Schooneberg-audicien was eigenlijk hartstikke tof. De winkel zag er leuk en licht uit, de audicien was heel vriende lijk en behulpzaam. De keuze in hoortoestellen is heel groot! En wat oorstukjes betreft kun je kiezen uit de meest uiteen lopende kleuren en dessins - dat hoeft allemaal ook niet meer saai te zijn. Ik heb ervoor gekozen om mijn oor stukjes te laten vergulden Zo heb ik een eigentijds en opval lend sieraad in mijn oor in plaats van een gewoon oor- stukje...Ik krijg heel leuke reacties van mijn omgeving. En ik hoor weer bijna net zo goed als vroeger!" Wanneer is iemand slechthorend? Iedereen verstaat wel eens iets niet goed, maar dat hoeft niet te betekenen dat het gehoor achteruitgaat. Om uit te vinden of uw gehoor goed is, kunt u de onderstaande vragenlijst gebruiken. Als u eenóf meer van deze vragen met 'ja' beantwoordt, dan is uw gehoor waarschijnlijk niet helemaal goed. Het kan verstandig zijn hierover contact met uw huisarts op te nemen. Kunt u iemand die zacht praat moeilijk verstaan? Voelt u zich moe of geïrriteerd na een lang gesprek? Moet u vaak navragen wat er gezegd is? Heeft u moeite een gesprek te volgen in een ruimte w meer mensen zijnbijvoorbeeld in een restaurant? Heeft u problemen met verstaan in achtergrondlawaai? Q Kunt u moeilijk verstaan wat door de telefoon gezegd wordt? Moet u het geluid van de radio of televisie harder zetten om een programma zonder moeite te kunnen volgen? Vindt u dat uw gehoorklachten uw persoonlijke of sociale leven beperken? Heeft iemand in de familie ooit opgemerkt dat u slechter hoort? Voor meer informatie over de audkiens kunt u ook terecht op: ia Nee "Wat zegje?" "Hè, ik hoor je niet goed, praat eens wat harder!" Veel jongeren kunnen elkaar slecht verstaan in de disco of tijdens een popconcert. Geen wonder, want de muziek staat keihard. Maar ook na afloop van het muzikale geweld blij ken veel jongeren niet goed te horen. Niet voor even, maar voor de rest van hun leven. Het gehoor gaat onherstelbaar achteruit na een langdurig verblijf in een zeer lawaaiige omgeving. Slechthorendheid is niet te genezen. Veel jongeren weten dit niet en nemen daardoor onnodige risico's. De Nationale Hoorstichting en de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NVVS) voeren sinds enkele maanden een indrin gende campagne onder jongeren. 'Zet je muziek maar lekker hard, dan wordt het vanzelf stil' luidt de overduidelijke boodschap op tele visie, radio en in kranten. SIRE (Stichting Ideële Reclame) ver zorgt de uitvoering van de lande lijke campagne. Meer dan 20.000 Voorlichting aan jongeren is hard nodig om te wijzen op de grote gevaren van te harde geluiden. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat jaarlijks 20.000 tot 25.000 jongeren hun gehoor (gedeeltelijk) kwijt raken. De voornaamste oorzaak is te harde muziek in discotheken en op houseparty's. Maar ook dicht bij luid knallend vuurwerk staan en naar walkmans Zet Je muxieh maar tehtner hard. aan wordt her vanzelf mttt. Mensen met een aangeboren gehoorafwijking weten vaak niet dat bij bepaalde handelingen ook geluid hoort. Dit overkwam mevrouw F. de Jongh uit U. Zij is 38 jaar en heeft sinds kort een hoortoestel, waarmee ze veel 'nieuwe' geluiden kan horen. "Tot voor enkele jaren kon ik me goed redden zonder aanpas sing. Ik heb een eigen schoon heidssalon en het contact met mijn cliënten verliep prima. Maar de laatste tijd merkte ik dat ik niet altijd de volle con centratie kan opbrengen om goed te praten met de mensen om me heen. Het gebeurde wel eens dat ik iets niet juist ver stond en dus een verkeerd ant woord gaf. Dit kon zo riiet lan ger, zeker niet in mijn werk. Dan moet je er volledig voor je klanten zijn." Kennismakingsgesprek Om hier iets aan te doen, is mevrouw De Jongh op doorver wijzing van haar KNO-arts naar een Groeneveld-audicien gegaan. "Allereerst vond een prettig kennismakingsgesprek plaats, waarvoor de audicien uitgebreid de tijd nam. Allerlei zaken zijn besproken, zoals de aard van mijn aandoening, mijn werk en privésituatie en uiter aard de bevindingen van de KNO-arts. Hierna volgde de keuze van een goed hoortoestel. Twee weken later kon ik het apparaat ophalen en er ging een wereld voor me open!" Wennen Net als een bril of nieuwe schoenen, moet de drager ook aan een hoortoestel wennen. Mevrouw De Jongh liep er de eerste dagen voor 'proef mee in haar eigen huis. "Het grappigste voorbeeld van een nieuw geluid vond ik wel dat rare gebonk en gekras dat ik op een bepaald moment hoorde. Ik liep mijn hele woning door op zoek naar de bron. In de woonkamer pas seerde ik enkele keren onze hond - een labrador - die op de parket vloer lag. Hij krabde zich driftig achter zijn oren en toen pas had ik in de gaten dat dit gekrab zo'n apart geluid maakte. Ik heb het dier wel honderd keer zien krab ben en nooit beseft dat dit ook maar een beetje geluid maakt." luisteren die op vol volume staan, kunnen onherstelbare gehoor- beschadigingen tot gevolg hebben. Met ruim 1 miljoen slechthoren den is slechthorendheid het groot ste probleem van de volksgezond heid in Nederland. Onrustbarend is de trend dat steeds meer jonge ren permanente schade aan het gehoor zullen oplopen. De tijd dat slechthorendheid voornamelijk bij bejaarden voor kwam, behoort tot het verleden. Onherstelbaar Geluid beweegt zich voort via golven die de lucht in beweging brengen. Horen begint bij het tril len van de trommelvliezen. De gehoorbeen- tjes hierachter geven de tril ling door aan het slakken huis. Hierin bevinden zich zo'n 30.000 minuscule trilr haartjes die door de geluidstrillin gen over een membraan (een dun vlies) strijken, Dit veroorzaakt een signaal dat aan de gehoorze nuw wordt doorgegeven. Door te heftige geluidsgolven kunnen tril- haartjes in het slakkenhuis afster ven. Deze haartjes kunnen niet aangroeien of zich herstellen, zodat een permanent gehoorver- lies het gevolg is. Ook is het niet mogelijk via operatieve ingrepen het binnenoor te genezen. Ruis Beschadigingen aan het binnen oor betekenen dat het onderschei den van hoge en lage tonen, de klank en de richting veel moeiza mer gaat. De slechthorende kan wel horen dat iemand praat, maar hij kan hem niet meer ver staan. Vervelend bijverschijnsel van gehoorbeschadigingen is een voortdurende ruis of sissend geluid. Soms is dit geluid zo hard dat het pijnlijk is. Preventie Veel jongeren zijn zich niet bewust van de gevaren van het langdu rig vertoeven in een omgeving van hard geluid. Daarom is pre ventie de beste methode om gehoorbescha- digingen te voorkomen. De actie van de Nationale Hoorstichting, de NVVS en SIRE wordt gehouden onder leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs. Met een informatief boekje wordt uitge- Op zijn vijftigste begonnen de hoorproblemen. Eerst merkte G.J. van Gestel (59) nauwelijks dat hij steeds minder goed hoorde, maar de laatste jaren heeft hij hier behoorlijk last van. Met feestjes zit ik op een eiland, want ik kan niet goed horen als mensen door elkaar praten. Ik ervaar het als zeer vervelend als ik niet kan deel nemen aan een gesprek of het verkeerde antwoord geef." Hij laat nu onderzoeken of de nieuwe generatie hoorapparaten uitkomst kan bieden, want waarom zou ik tevreden zijn met minder dan 100% gehoor?" G.J. van Gestel is niet de enige slechthorende in Nederland. Vee! mensen hebben last van dit probleem, de schattingen lopen uiteen van 800.000 tot ruim 1 miljoen mensen. "Onderzoek bij de KNO-arts wijst uit dat ik geen hoge tonen hoor. Ik heb vooral last van omgévingsgeluiden, dus van de radio, de televisie, het autover keer van de drukke doorgangs weg waar ik vlakbij woon. Als leraar Nederlands ondervond ik ook hinder van storende gelui den in de klas. Ik hoor nooit de deurbel. De telefoon is voor mij uitsluitend hoorbaar als ik dicht in de buurt ben. Als de vaatwas ser aanstaat, kan ik eigenlijk helemaal geen geluiden meer waarnemen. Dan is er een grote storende ruis." Toenemend isolement De heer Van Gestel kan nog meer voorbeelden noemen, waarin zijn verminderd gehoor tot vervelende situaties leidt. "Onlangs reisden mijn vrouw en ik per vliegtuig. Op een gege ven moment vroeg mijn echtge note aan de stewardess om een glas tomatensap. Ik had hiervan door het geluid van de motoren niets gehoord en vroeg enkele seconden later aan dezelfde stewar dess: 'Heeft u ook tomatensap?'. Door dit soort ervaringen trek ik me steeds meer terug in mijn eigen wereld. Bang om de verkeerde reactie te geven en om steeds te vragen wat er gezegd is. Het toenemend iso lement ervaar ik als pijnlijk, want je wilt er graag bijhoren." Nieuwe generatie Een hoortoestel zou de heer Van Gestel kun nen helpen weer beter te horen. "Mijn KNO- arts heeft me gezegd dat mijn afwijking bij mijn leeftijd hoort. Het is een kwestie van ouderdomsdoofheid, waarmee ik moet leren leven. Maar mijn hoop is gevestigd op de nieuwe generatie apparaten. Deze halen in belangrijke mate ruis weg, waardoor veel tonen beter hoor baar zijn. Momenteel ben ik bezig om te kijken of dit nieuwe toestel voor mij geschikt is, want waarom zou ik tevreden zijn met een slecht gehoor? Mijn advies voor andere slecht horenden is: blijf zoeken naar een goede oplossing voor uw problemen. De techniek staat niet stil en wat vroeger niet mogelijk was, is nu wel een haalbare kaart." DRIEBERGEN - Het gevaar van beschadigingen aan het gehoor is overal aanwe zig. Tijdens het werk, bij uitoefening van een hobby, luisteren naar muziek. Bepaalde beroepsgroepen hebben een groter risico hierop, zoals motoragenten van de Verkeersdienst van de Rijkspolitie. Individueel aangemeten oordoppen biedt hen een goede gehoorbescherming. De audicien is de aangewezen specialist voor het aanmeten van deze oplossing. Lawaaidoofheid is een van de meest voorkomende beroeps ziekten in Nederland en wordt veroorzaakt door het afsterven van de trilhaartjes in het binnen oor. Lawaaidoofheid is vermin derd gehoor, veroorzaakt door aanhoudend harde geluiden van vliegtuigen, fabrieksmachines, auto's en dergelijke. Het lijkt op gewenning aan dit soort geluid, maar het is in werkelijkheid een vorm van slechthorendheid. Ongeveer 2 miljoen mensen in ons land werken in een omge ving die (te) lawaaiig is. De helft hiervan is zich niet bewust van de risico's. Otoplastiek Alle motoragenten van de Verkeersdienst van de Rijkspolitie hebben op maat gemaakte inwendige oorbe scherming, de zogeheten oto plastiek. Dit is een oorstukje van een zachte en veilige kunst stof, dat bijna onzichtbaar in de gehoorgang gedragen wordt. Het otoplastiek is heel licht, eenvou dig in te brengen en uit te nemen. Door een speciale voorziening - een capillair - voelt de drager zich niet 'opgesloten' en hoort hij geen ruis. Er wordt niet meer geluid gedempt dan noodzakelijk en de drager blijft gesprekken goed verstaan. Voor iedere omstandig heid is een ander type otoplastiek; dit is afhankelijk van de hoeveelheid lawaai, de werkom standigheden en dergelijke. Ook is van belang of de drager veel moet lopen of bukken of regel matig moet telefoneren. Privégebruik Ook voor privégebruik is het De Rijkspolitie otoplastiek een geschikte oplossing, zoals bij het gesnurk van de partner, geluidsoverlast van buren of om goed gecon centreerd te kunnen lezen of studeren. Informeer eens bij uw audicien naar de mogelijkheden. legd wat horen precies is, hoe het gehoor werkt en wat de jongeren zelf kunnen doen om slechtho- - rendheid te voorkortten. Ook wordt uit de doeken gedaan wat de gevolgen zijn van slecht horendheid op het privéleven, school, hobby's en het toekomstige werk. Met de campagne hopen de Nationale Hoorstichting en de NVVS jongeren bewust te maken van het belang van een goed gehoor en hoe ze dit kun nen houden. Normale spreekstem Geluiden met een sterkte van 35 dB - zoals fluisteren - kan een normaal horende nog net waar nemen. Heeft een slechthorende een gehoorverlies van bijvoor beeld 50 dB, dan hoort hij/zij alles minus 50 dB. Een normale spreekstem, maar ook andere geluiden klinken aanzienlijk zachter. Slechthorenden weten dit redelijk op te vangen door goed te kijken en te combineren en nadrukkelijk te luisteren. Dit kan echter nooit een goed gehoor vervangen. Het is dus belangrijk om bewust met het gehoor om te gaan. Knoop 2 luciferdoosjes oan elkoop elk oon een uiteinde von een touwtje. Os één gaat binnen in de kamer staan en de anér buiten kamer. dal zié via het touwtje voortbeweegt. SOI De 75-jarige Vereniging1 Brandweer Soesterberg zaterdag 23 mei een stati de Banningstraat. Divers leningseenheden hebbel dewerking toegezegd. C bijzonder oude voertuige ge aandacht trekken. Het bestuur van de Verenij lige Brandweer Soesterberi verbaasd toen in bijna alle k vermeld dat de static shov a.s. uit 120 voertuigen z 'Kennelijk heeft iemand warmte gehad', was de eerst één van hen. Iemand heeft te Soest van deze optocht i steld, kennelijk zonder ov jubilerende vereniging. In het kader van het 75-, van de vereniging, worden se activiteiten georganisee van is deze optocht van 2i tuigen van diverse hulpvi stanties. Om 12.00 uur ver de Richelleweg en volgt i Apollo, Oude Tempellaa Onneslaan, Gen. Winkelt mon Stevinlaan, Prof. Lot Angerenstraat, Dorpspie senberg, Kampweg, Vel meryweg, Amersfoortse: Sterrenberg, Rademake Lorentzlaan, Van Angeri De verkoop van het sp de hoek van de Buijs I de Antonie van Leeuv is uitgesteld. De gemc en ander nader onden Met vliegende vaandel ei waren de bewoners van c laan en omgeving dondi gemeentehuis in Soest ge commissievergadering z> aangehoord worden die nen van woningbouw zij veldje aan het eind van laan. Ze zijn van mening dat meente Soest op het verl gezet. Aanvankelijk sto als blijvend groen, maa besluit eind jaren tachl stemming gewijzigd, w wing mogelijk werd. Juist die kleine lettertje woners van de Buijs Ba lezen. Ondanks dit be: 4 De volleybaltak v dames 2 (onder) ha hierdoor naar de tw se. De resultaten va Dames: AGAVS1 klasse; AGAVS 3 naar A-klasse; AG Heren: AGAVS 1 zoen 2e klasse; AC klasse; AGAVS Cl

Soester Courant | 1998 | | pagina 14