En dit zijn de knallers van deze week: Vi Blommers (VVD) in zwaar weer: C-bieb kost 1,6 miljoen extra Lastige 'erfenis' voor Bart Krol Blauwe zone nog een wassen neus 798 89 279 99 I^mn DE BOSRAND fl. 34,- fl. 34,- VLAGGETJESWEKEN Gratis wateranalyse 6027493 hbih 76e JAARGANG NO. 39 WOENSDAG 20 ME11998 Nieuwe verwarming is onvermijdelijk 3 Actueel 5 Actueel 15Soesterberg 16 Sport Kantoor S.C. dicht op 21 en 22 mei en 1 juni Bromfietser loopt licht letsel op Raadscommissie verrast door overschrijding budget riolering Klagende winkeliers Soestdijk parkeren zelf ook lang A. van der Lee 4K Van Breukelen Vast-goed& Assurantiën s soest wie an OPEL O KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend IS MEI STUNT 5 x ZONNEBANK 5 X FITNESS Spaar nu voor gratis Hollandse Nieuwe! HOLLANDSE NIEUWE HARING VANGST 1998 visspeciahteiten RUUD SMIT Gegrilde Spareribs ZQQ Shoarmareepjes Schouderham Rond wit- of tarwebrood 169 Delmonte Bananen Witlof VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest HEDEN INBRENG KUNST EN ANTIEK fc r- Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG SOEmi VVD-wethouder Neks Blommers (Financiën en Cultuur) is vorige week in politiek zwaar weer terecht gekomen nu bekend is geworden dat het nieuwe "C-bieb-project" bet gezamenlijk onderkomen van C-drie en de Openbare Bibliotheek - minstens 1,6 miljoen gulden duur der uitvalt dan eerder was begroot. In de raadscommissie Financiën werd donderdagavond met verbijstering ge reageerd op de onheilstijding van de stichting Willaert. Namens deze stich ting - waarin C-drie en de bibliotheek samenwerken - bracht bestuurslid drs. Harry Jonker de politici in de raads commissie op de hoogte van de stand van zaken. Gebleken is dat er extra geld op tafel moet komen om de elektrische verwarming en de ventilatie van het ge bouw te vervangen, een "calamiteit" die niet voorzien was toen het budget voor de verbouwing - die tot nu toe in totaal al 4,4 miljoen moet gaan kosten - werd vastgesteld. De extra uitgave is onvermijdelijk als de gemeente de samenvoeging van het cul tureel centrum en de bibliotheek, waar voor de noodzakelijke voorbereidingen inmiddels al getroffen zijn, wil laten doorgaan. Het totaal van de verbou- wingskosten van het centrum in Over- hees zou nu uitkomen op zes miljoen gulden. Jonker rekende de commissie vorige week voor dat de stichting voor het ont brekende bedrag van 1,6 miljoen drie oplossingen heeft bedacht: twee ton kan gevonden worden in de onderhouds- en vervangingsreserve van C-drie; eenzelf de bedrag moet uit de verkoop van de oude bibliotheek aan de Albert Cuy- plaan komen. Dan blijft er nog 1,2 mil joen over die de stichting Willaert wil dekken uit een extra geldlening (waar bij de gemeente garant zou moeten staan voor de rente), het opschuiven van de kostenbezuiniging in het kader van de kerntaken (die de gemeente juist hoopte te realiseren door de samenvoe ging van C-drie en de bibliotheek) en een verhoging van de huur van de sport zaal. 'Assistentie' "Wij betalen de rente over die f 1,2 mil joen zelf," benadrukte Jonker, "en wen telen onze problemen dus niet af op de gemeente. We vragen u wél enige assis tentie om deze periode door te komen." Eerder had hij er fijntjes op gewezen dat het gemeentebestuur de beide instellin gen geen enkel respijt had gegeven om de ingeboekte besparingen te realiseren ("Soest is zeer voortvarend opgetreden bij het incasseren van de bezuinigin gen") en dat de vertraging in de nieuw- bouwplannen de gemeente toch ook een rentewinst van 100.000 gulden per jaar opleverde, omdat de gemeentelijke bij drage uitgesteld moest worden. Als de verwarming/ventilatie-proble- men in het oude deel van C-drie nu niet meegenomen worden, liet Jonker weten, dan wordt het alleen maar duurder. Hij onderstreepte dat het bestuur van het voormalige dorpshuis, achteraf gezien, twintig jaar geleden een verkeerde keus had gemaakt door te kiezen voor een elektrische verwarming. "En wie kon voorzien dat de Remu het goedkope middagtarief zou afschaffen...?" Ande re factoren voor de kostenstijging zijn o.a. de noodverlichting, de ontruimings voorzieningen en de inbraakbeveiliging. Go/no go Jonker wilde de commissie geenszins "onder druk zetten", maar drong toch wel aan op een zeer spoedige beslissing, omdat het Willaert-bestuur voor een "go/no go-situatie" stond. "Wij zitten in de klem. Als er nu begonnen wordt met de verbouwing kunnen we het C-drie seizoen en de inkomsten daarvan nog redden, zij het met een start in novem ber in plaats van september." Er is met deskundigen al uitputtend ge speurd naar mogelijke vereenvoudigin gen, maar dat heeft weinig opgeleverd en volgens Jonker hoefde men geen hel derziende te zijn om te bedenken dat uitstel van de samenvoeging met bij voorbeeld een jaar tot aanzienlijke kos tenverhogingen zou leiden, al was het alleen maar door de huidige CAO-ont- wikkelingen. Bovendien is het "opeen gepakt zitten" in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan niet voor langere tijd acceptabel, aldus Jonker. Het afblazen van het hele project zou volgens hem overigens ook niet weinig kosten: zo'n half miljoen. En dan is er ook geen sprake meer van doelmatig heidswinst door de samenvoeging. Jon ker hoopte dat de commissie dus zeer snel het groene licht zou geven, zodat de "in de startblokken staande" aannemer deze werk aan het werk zou kunnen gaan. Onmogelijke positie Dat groene licht gaf de commissie ech ter niet. Integendeel: de verschillende fracties dwongen wethouder Neks Blommers het voorstel weer mee terug te nemen naar het College en de com missie te voorzien van meer feitelijke gegevens over het dreigende financiële debacle. Vooral van Hans van Wuijck- huijse (Gemeentebelangen) kreeg de VVD-wethouder de wind van voren. Hij rekende het haar aan dat de gemeente raad, ondanks haar begeleiding van het hele project, nu in een "onmogelijke positie" terecht was gekomen. Hij vond ook dat ze daarvan de persoonlijke con sequenties moest nemen en kondigde in min of meer bedekte termen een motie van wantrouwen aan in de komende raadsvergadering. Wim Roest (D66) - toch altijd al een fel tegenstander van de fusie - vond dat het hele plan nu maar beter kon worden af geblazen, al sprak hij in dat verband van "een duivels alternatief". Hij drong aan op een buitengewone raadsvergadering om de problemen te bespreken. Nel Koster (GroenLinks-PS) geloofde nau welijks dat de stichting de kosten van de nieuwe lening zou kunnen betalen. Ook de vertegenwoordiger van coalitie partner CDA, Teun Middelkoop, toon de zich buitengewoon gereserveerd. Hij eiste een betere onderbouwing van de cijfers en twijfelde ook aan de solvabi liteit van de stichting. Alleen van WD- woordvoerder Karei van Geet kreeg Blommers wat royaler steun. Hij sprak in elk geval het vertrouwen van zijn fractie in de bevriende wethouder uit en zag de ontwikkelingen als "overmacht" waar de wethouder niks aan kon doen, 'Denk vooral aan de parkeerschijf.' Steun voor beleid Blommers brokkelt af. 'Nieuweweg moet veiliger en beter.' Wethouder Krol geeft zichzelf antwoord. Zandbakken doorn in oog van Hartje-Zuid. Verkley en Van Homoet mogen bouwen. BBA mag bouwen op plek Darthuizen. Mariënburg mag huiskamer laten bouwen. Static show van brandweer Soesterberg. Verkoop grond Ballotlaan uitgesteld door commissie. Rechter buigt zich over (vermeende) afpersing. Luchtzweefdoop voor winnaar puzzel VSB. Veel overtuiging bij ambitieus VVZ'49. Op donderdag 21 (hemelvaartsdag) en vrijdag 22 mei is het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat gesloten. Kopij en ad vertenties kunnen beide dagen wel in de brievenbus (links van de voor deur) worden gedeponeerd. Voor het aanleveren van kopij geldt: hoe eerder, des te beter. Door het uitvallen van twee productiedagen kan het gebeuren dat niet-spoedei- sende kopij een week blijft liggen. Op maandag 1 juni (tweede pinkster dag) is het kantoor van de Soester Courant eveneens gesloten. De krant van die week verschijnt gewoon op Bij een aanrijding op de Van Weede straat is een negentienjarige bromfietser licht gewond geraakt. Hij botste tegen een fietser op. Volgens de fietser (20) reed de bromfietser vanaf het trottoir het fietspad op, waardoor de botsing ontstond. Sommige mensen worden rijk van een nalatenschap. De 'erfenis' waar mee Bart Krol zit opgescheept, geeft weinig reden de nieuwe wet houder te benijden. Hij riolerings werkzaamheden is vorig jaar het krediet van de raad met bijna zeven ton overschreden, zonder dat dat ooit aan de raadsleden is meege deeld. De raadscommissie openbare werken eist nu een onderzoek naar de gang van zaken en heeft de geplande werkzaam heden aan het rioolstelsel van Soest (on der meer in 't Hart) tot nader order op geschorst. Binnenkort hoopt Krol de commissieleden te kunnen vertellen hoe het zo ver heeft kunnen komen. Hij vindt dat de commissie door zijn voor ganger en partijgenoot Ries van Logten stein op de hoogte had moeten worden gesteld. Volgens Krol is er echter geen reden tot paniek, omdat de totale begro ting voor de riolering niet is overschre den. Onvoorziene omstandigheden De overschrijding van het budget voor de vervanging van riolen is veroorzaakt door onvoorziene omstandigheden in de Koninginnelaan en de Nieuwstraat. Daar moest een stuwput worden aange past, kregen de werklieden te maken met teerhoudende asfaltverhardingen die moesten worden verwijderd en was er sprake van wateroverlast. Extra kos ten: 300.000 gulden. In het Smitsveen, Klaarwater, op het industrieterrein aan de Koningsweg en in de Beetzlaan en de Waldeck Pyr- montlaan was geen rekening gehouden met herbestrating. Extra kosten: bijna 400.000 gulden. De raadscommissie is geschrokken van de tegenvaller, waarvan ze al eerder op de hoogte hadden moeten worden ge steld. Een andere tegenvaller betreft het zogenoemde 'infiltratieplan' in de wijk 't Hart, waarbij regenwater niet meer in het riool, maar in de bodem moet wor den opgevangen. Het doel hiervan is de wateroverlast in Soestdijk op te lossen. De gemeente had hiervoor een krediet van bijna negen ton begroot, maar uit onderzoek is gebleken dat uitvoering tenminste zes miljoen gulden gaat kos ten. Het plan zal daarom waarschijnlijk niet worden uitgevoerd. Maar Soest heeft inmiddels wel ruim 100.000 gul den aan het onderzoek uitgegeven. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 12 l"VAN DENl accountancy It belaatingadviei Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 Heeft u vijvervragen of zelfs problemen? Zaterdag 23 mei 10.00 - 16.00 uur organiseren wij een vijvertest- en advies dag. Vijverspecialisten van ons zijn dan aanwezig om al uw vijvervragen te beantwoorden. U bent van harte welkom! Hel Soester Tuincentrum Wieksloterweg 37, Soest, tel.: 035 - 601 67 76 CFNTRAAI VOORLICHTINGSBU RO Zie adv. op pag. 19 NEFKENS j-.c automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 22 De blauwe zone in de Van Weede straat is op dit moment nog een wassen neus. Wie zijn auto in de winkelstraat op een parkeerstrook achterlaat en de parkeerschijf niet gebruikt, krijgt geen bon. Ook kan mén ongestraft de wagen een dag of desgewenst langer laten staan. De bedoeling van de blauwe zone is de parkeertijd te beperken tot een uur, zo dat het winkelend publiek een grotere kans heeft een parkeerplek te vinden. Maar omdat de gemeente haar zaakjes nog niet voor elkaar heeft, zegt de po litie dat ze niet kan optreden tegen over tredingen. Volgens verkeerskundige Ad van Wan- roij van de gemeente is dat niet hele maal waar en zou de politie op bepaal de plekken wel het boekje en de pen tevoorschijn kunnen halen. Juridisch is het allemaal in de haak, zegt hij. Maar op een aantal plaatsen is de blauwe streep nog niet getrokken, of moet hij overeenkomstig de nieuwe bepalingen worden verlegd. De streep dient tussen de rijbaan en de parkeerstrook te wor den getrokken, ook langs de laad- en losplekkeri die tevens zijn voorzien van een gele streep. Het is dus nog niet in orde. Het wachten was op thermoplast, een kunsthars dat volgens Van Wanroij be ter blijft zitten dan verf. Nu de parkeer problemen vorige week in de commis sie ruimtelijke ordening aan de kaak werd gesteld, heeft de gemeente spoor slags besloten de oplossing toch maar in een lik verf te zoeken. Een aannemer is om een offerte gevraagd. Van Wanroij, die liever kunsthars zou gebruiken, denkt dat binnen enkele weken de blau we zone rechtsgeldig is. 'Stronteigenwijs' Intussen klagen de winkeliers steen en been over auto's die een groot deel van de dag staan geparkeerd langs de Van Weedestraat. Maar de ondernemers en hun medewerkers maken zich tegelijker tijd minstens zo 'schuldig' aan langpar- keren. "Ze zijn gewoon stronteigenwijs," zegt voorzitter Emile Wortmann van de Winkelkring Van Weedestraat over zijn collega's. Vorige week schoof hij aan vankelijk de schuld in de schoenen van de gemeente, omdat die de zaak nog niet heeft geregeld. Maar hij gaf het commissielid Jan Smeeing (CDA) met een gelijk, toen die opmerkte dat het niet netjes is dat de zelfstandige onder nemers de verantwoordelijkheid bij de gemeente leggen. Wortmann probeert, veelal tevergeefs, SSmSn elke keer zijn collega's zover te krijgen dat ze hun auto elders parkeren, zodat hun klanten sneller een plekje vinden. Maar hij praat tegen een muur, zo lijkt het. Het parkeren is een terugkerend item tijdens de vergaderingen van de Winkelkring, maar lang niet elke winke lier verschijnt bij die sessies. Ook in de notulen, die elk lid krijgt toegestuurd, wordt telkens de aandacht gevestigd op het parkeerprobleem, maar dat heeft kennelijk evenmin effect. De blauwe zone loopt van de Steenhoff- straat (ter hoogte van de Oude Raad huisstraat) tot aan de rotonde op de Burgemeester Grothestraat. In de zone is ook een gedeelte meegenomen van de Lindenlaan, de FC Kuyperstraat en het Nassauplantsoen. Op het parkeerterrein bij Albert Heijn kan onbeperkt worden geparkeerd. Zodra overal de blauwe streep is getrok ken en het licht op groen wordt gezet, zal de politie het parkeergedrag in de gaten gaan houden. "We hebben gesig naleerd dat we nog niet kunnen schrij ven. Pas als het in orde is, zullen we eerst gaan waarschuwingen uitdelen, net als we op de Soesterbergsestraat hebben gedaan. Daarna gaan we overtreders bekeuren," aldus een woordvoerster van de politie. HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Sucadelappen kilo10.95 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Bij FYSIO-VITA voor Ter kennismaking in mei/juni Tel. 035 - 602 58 60 Middelwijkstraat 29 Bij elke f 10,- besteding krijgt u een HARINGBON CADEAU. Spaar ze, want voor 3 bonnen krijgt u straks een Van Weedestraat 149 - 3761 CD Soest - Tel. 035 - 601 52 t 500 gram OTO gekruid varkensvlees vers van 't mes 100 gram heel kilo 500 gram Tussen 10.00-12.00/13.00-17.00 uur kunt u uw antiquiteiten inbrengen voor één van onze veilingen. Is het een totale inboedel of zijn de goederen te groot om zelf te brengen, dan komen wij geheel vrijblijvend bij u aan huis voor een taxatie en het transport. eilinggebouw Van Zadelhof!' Vaart wee 109 1217 SM Hilversum Tel: 035"- 6247170

Soester Courant | 1998 | | pagina 1