Vóór 15 augustus koninklijke onderscheiding aanvragen Sirenenetwerk in gemeente 's Avoi de Soest- Voor uitreiking Koninginnedag 1999 Voor aanvragen paspoort of identiteitskaart: klaar terwijl u wacht Stijgende energieprijs kan de consument ook geld opleveren Van het Raadhuisplein Drié jongeren ontmoetings plaatsen in gemeente Ook dan aansluitii WOENSDAG 20 ME11998 OP 'T HOOGT Vergunning voor vier collectes BUSLIJNENNET SOEST dienstregeling 1998/99 - 's avonds en op zon- en feestdagen. Folder over zwemwater l Nieuwe informatie over wat te doen als de sirene gaat Volgens traditie worden -naast andere dagen in verband met een bijzondere gelegenheid- op Koninginnedag, 30 april, koninklijke onderscheidingen uit gereikt aan hen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de samenleving. De uitreiking is altijd een feestelijke gebeurtenis. Voor degenen die er ach ter de schermen bij betrokken zijn, is de uitreiking van de onderscheiding de afsluiting van een lange periode van voorbereiding. Er komt namelijk nogal wat voor kijken voordat het besluit genomen kan worden of degene die is voor gedragen ook werkelijk in aanmerking komt voor een koninklijke onderschei ding. Al op 15 augustus sluit dan ook de termijn voor het aanvragen van een 'lintje' voor Koninginnedag 1999. Het is aan te raden eerst contact op te nemen met Sonja Wolzak, secre taresse van burgemeester J. de Widt. Duidelijk wordt dan of een aanvraag, in eerste instantie aan de burgemees ter, kans van slagen heeft. Overigens is vaak nog nadere informatie ge wenst. Sinds 1996 wordt bij toekenning van een koninklijke onderscheiding de nadruk speciaal gelegd op bijzon dere persoonlijke verdiensten en prestaties. Verenigingen, instellingen en maatschappelijke organisaties kun nen een onderscheiding aanvragen voor mensen van wie zij weten dat zij zich geruime tijd op een bijzondere wijze hebben ingezet voor de samen leving. Er zijn twee soorten onderscheidin gen: de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje Nas sau. Om in aanmerking te kunnen komen voor een onderscheiding in de Orde van de Nederlandse Leeuw moet er sprake zijn van persoonsgebonden, uitzonderlijke prestaties en/of in spanningen van zeer uitzonderlijke aard die van invloed kunnen zijn op en van verstrekkende betekenis voor de samenleving. Voor de onderschei ding in de Orde van Oranje Nassau geldt, dat men zich gedurende gerui me tijd moet hebben ingezet ten bate van de samenleving of bijzondere verdiensten jegens de samenleving moet hebben getoond. Wat iemand in een betaalde functie heeft gedaan, telt voortaan alleen nog als aanvullend element mee. Niemand kan dus meer 'automatisch' op een koninklijke onderscheiding rekenen, bijvoorbeeld omdat hij er gens veertig jaar in dienst is. Men moet zich naast zijn betaalde functie vooral op maatschappelijk-, cultu reel- of sportgebied hebben ingezet om voor een lintje in aanmerking te komen. Een onderscheiding moet al tijd worden aangevraagd. De aanvra ger moet het formulier hiertoe inleve ren bij de burgemeester van de woonplaats van degene voor wie de onderscheiding is bedoeld. Voor eventuele nadere informatie hierover kan men altijd terecht bij Sonja Wolzak van de afdeling Kabi netszaken van de gemeente. In verband met de behandelingster mijn verdient het altijd aanbeveling een onderscheiding ruim van tevoren aan te vragen. Dit is de beste garan tie dat de aanvraag binnen een zoda nige termijn kan worden afgehandeld, dat bij toekenning de onderscheiding op de gewenste dag kan worden uit gereikt. Procedure Wanneer een aanvraag wordt gedaan voor een koninklijke onderscheiding, verifieert de burgemeester het deco- ratievoorstel. Hij stelt vervolgens een nader onderzoek in. Dit houdt in het natrekken van allerlei gegevens over degene die is voorgedragen voor de onderscheiding. De burgemeester stuurt het voorstel voorzien van een advies naar de commissaris van de koningin. De burgemeester voegt daarbij een suggestie over de soort onderscheiding en de hoogte ervan. Op zijn beurt bekijkt de commissaris van de koningin het voorstel en be oordeelt de hoogte van de onder scheiding. Hij stuurt het voorstel met zijn advies naar het Kapittel voor de Civiele Orde. Dit landelijke orgaan bekijkt alle de- coratievoorstellen en voorziet het van een advies. Het Kapittel bekijkt hoe de voorstellen verdeeld moeten wor den over de ministeries, want de mi nister is uiteindelijk degene die beslist over het voorstel en een voordracht doet aan de koningin. Een koninklijke onderscheiding wordt niet altijd uitgereikt in het gemeente huis. De uitreiking kan bijvoorbeeld ook bij een vereniging of op 't werk plaatsvinden. Wie over dit onderwerp meer infor matie wenst, kan contact opnemen met de afdeling Kabinetszaken van de gemeente, te bereiken via telefoon nummer 60 93 443. Ondanks het feit dat de grenzen 'open' zijn, moet iedereen die naar het buitenland gaat altijd in het be zit zijn van een geldig reisdocu ment. Dit kan bestaan uit een gel dig paspoort of een geldige identi teitskaart. Beide documenten heb ben een geldigheidsduur van vijf jaar, zij het dat de (Europese) iden titeitskaart enkel geldig is voor be paalde landen. Zowel in Soest als Soesterberg geldt bij het aanvra gen, klaar terwijl u wacht'. Voor het aanvragen van een pas poort, eventueel met visum, moet men het oude reisdocument inleve ren. Voor de nieuwe pas, waarvan de kosten 91 gulden bedragen, moet men twee nieuwe pasfoto's inleveren (kleur mag). Voor bijschrijving van kinderen moet de aanvrager een toe stemmingsverklaring van de andere ouder overleggen alsmede zijn/haar legitimatiebewijs. Bij verhes van het oude reisdocu ment moet de aanvrager van een nieuw document eerst proces-ver baal door de plaatselijke politie la ten opmaken. In verband met extra administratieve handelingen worden de kosten van een nieuw paspoort verhoogd met 52 gulden. Wie nog geen 18 jaar oud is en een paspoort aanvraagt, heeft hiervoor schriftelijk toestemming nodig van de ouders of de wettelijk vertegenwoordiger. Identiteitskaart Een identiteitskaart of Europese identiteitskaart is gedurende vijfjaar geldig voor de volgende landen: Andorra, België, Denemarken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittanië en Noord- Ierland, Ierland, IJsland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal (inclusief Azoren en Made- ira), San Marino, Spanje (inclusief Canarische Eilanden), Turkije, Zweden en Zwitserland. De aanvrager moet twee nieuwe pasfoto's inleveren (kleur mag). Het oude reisdocument moet worden ingeleverd. De kosten van de nieu we kaart bedragen 35 gulden. Op de identiteitskaart kunnen geen kinde ren worden bijgeschreven. Bij verhes van het oude reisdocument moet men proces-verbaal laten opmaken door de plaatselijke politie. In ver band met extra administratieve han delingen worden de kosten van een nieuwe identiteitskaart met 52 gul den verhoogd. Wie nog geen 12 jaar oud is en een identiteitskaart aan vraagt, moet hiervoor schriftelijk toestemming hebben van de ouders of de wettelijk vertegenwoordiger. Voor het aanvragen van een (nieuw) paspoort of een (nieuwe) identiteits kaart kan men in Soest terecht bij de afdeling Pubhekszaken in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuis plein, geopend iedere werkdag van 08.30 tot 16.30 uur. Inwoners van Soesterberg kunnen terecht in de Dependance Pubhekszaken in het Dorpshuis aan het Dorpsplein, ie dere dinsdag- en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Zowel in Soest als Soesterberg geldt: klaar terwijl u wacht, uitzonderingen daargelaten. Burgemeester en wethouders heb ben voor de periode tot en met 20 juni vergunning gegeven voor het houden van vier collectes in de ge meente. Tot en met zaterdag 23 mei heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) toestemming om te collec teren. De Zendingsraad ZDA Amersfoort mag van 1 tot en met 6 juni in Soest en Soesterberg een collecte houden. De AVO, organisatie voor Integra tie Gehandicapten, heeft vergunning voor het houden van een collecte van 15 tot en met 20 juni. Per 1 januari van dit jaar is het aardgas opnieuw duurder gewor den. Sinds 1990 is de aardgasprijs ongeveer 30 procent gestegen en de prijs van elektriciteit ongeveer 25 procent. Het is natuurlijk koffie dik kijken, maar die trend zou zich de komende jaren best eens kun nen voortzetten. Het is daarom raadzaam voor uzelf nog eens goed na te gaan of u alle mogelijk heden om energie te besparen wel voldoende benut. Want wie geen werk maakt van energiebesparing is een dief van eigen portemonnee. De hogere energieprijzen worden voor een deel veroorzaakt door de stijgende olieprijs op de wereld markt. Voor een ander deel is het een gevolg van de energieheffing (ecotax) die de overheid sinds 1 ja nuari 1996 stapsgewijs invoert. Door die heffing is het aardgas per janua ri 1998 opnieuw ruim 3,5 cent per kubieke meter duurder geworden. Met de energieheffing is wat eigen aardigs aan de hand. De hogere ener gierekening is één kant van de me daille. De andere kant ervan, die minder in het oog loopt, is dat bij elke jaarhjkse verhoging van de energieheffing de inkomstenbelas ting omlaag gaat. Dat is dus een compensatie. Het geld dat de energieheffing op levert, geeft de overheid via belas tingverlaging weer terug aan de bur gers. U betaalt meer voor gas en elektriciteit en minder aan loon- en inkomstenbelasting. De gedachte hierachter is dat degene die zuinig met energie omspringt van deze maatregel profiteert. Want de mate van belastingverlaging is wettelijk bepaald en kunt u niet beïnvloeden. Daarentegen kunt u wel iets doen aan de hoogte van uw energiereke ning. Als u energiezuinig bent, kan de compensatie via verlaging van de belasting de kosten van de energie heffing overtreffen. Ook als u denkt al veel gedaan te hebben aan energiebesparing, is het toch raadzaam om alle maatregelen nog eens na te lopen. De ervaring leeft dat er vaak meer energiebespa ring mogelijk is dan u denkt. Ook op het oog kleine maatregelen kun nen op termijn een behoorlijke be sparing opleveren, (kijk naar de energiebesparingstips elders op deze pagina). Uw energiebedrijf REMU kan adviseren hoe u extra kunt be sparen. In het kantoor van REMU aan de Lange Brinkweg kunt u ook de folder 'Test uw energiegedrag' krijgen. Als u meer wilt weten over de ener gieheffing, energiebesparing of het broeikasgevaar, kunt u gratis bellen met de Postbus 51 infolijn: 0800 - 8051. Dit nummer is op werkdagen van 09.00 tot 21.00 uur te bereiken. Actuele informatie van de ge meente Soest is op Radio Soest te beluisteren iedere woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De uit zending wordt de daaropvol gende zondag op hetzelfde tijd stip herhaald, dus van 11.00 tot 12.00 uur. Radio Soest is te ontvangen op de volgende frequenties: kabel 90.9 (mono) en 107.9 (stereo) en via de ether op 105.9 Mhz. Gemeente Heisocsteiveen Smitsvo Lange Duinen I LIJN 70 - HILVERSUM - SOESTDIJK-NOORD -SOEST-ZUID NS -AMERSFOORT I LIJN 72 - SOESTDIJK-NRD - SOESTDIJK NS - DALWEG - VEENBESSTRAAT - SOEST-ZUID NS I LIJN 74 - SOEST-ZUID NS - SOESTDUINEN - SOESTERBERG Na een principe-akkoord van het ge meentebestuur in januari j.1. heeft de Stichting Balans in samenwerking met omwonenden en jongeren een plan uit gewerkt om te komen tot een drietal Jongeren Ontmoetings Plaatsen (J.O.P.). Op verschillende plaatsen in de gemeen te is er sprake van steeds terugkerende klachten met betrekking tot jongeren in de openbare ruimte. De klachten heb ben vooral betrekking op overlast ver oorzaakt door luidruchtig gedrag, ver vuiling en vernielingen. Op een aantal plaatsen wordt de aanwezigheid van gro te groepen rondhangende jongeren als onveilig ervaren. In Soesterberg wordt eenduidig de voor keur gegeven aan het inrichten van een JOP nabij Bloemheuvel. Dit moet dan in combinatie met de aanleg van een bas ketbalveld. In Soest-Zuid gaat de voorkeur uit naar een voorziening nabij de Skate-voorzie- ning in het park tegenover de hoek Ko ningsweg en Nieuweweg. Er moet een luifel aangebracht worden aan de be staande skate-plek. Ook moet er een bank komen. Tevens wordt voorgesteld om direct aansluitend bij deze voorzie ning een plek te realiseren die geschikt is om als hockeyveld door inline skaters gebruikt te worden. Thans wordt door jongeren deze vorm van hockey beoe fend bij het station/busstation. Als locatiekeus voor de wijk Overhees is de plek hoek Clemensstraat/Konings- weg naar voren gekomen. B. en w. hebben besloten de noodzake lijke planologische procedures met spoed in werking te stellen. Verder zal er nader overleg gevoerd worden over de sport- en spelvoorzieningen en het sportbuurtwerk. Evenals voorgaande jaren heeft de provincie een folder uitgegeven over 'zwemmen in open water'. Zwemmen in open water is in de provincie Utrecht op veel plaatsen goed mogelijk. Op sommige plaat sen is het water echter niet schoon genoeg en kan het ongezond zijn om daarin te gaan zwemmen. Ook zijn er plaatsen waar zwemmen zelfs le vensgevaarlijk is, bijvoorbeeld om dat er een druk bevaren vaargeul vlak langs de stranden loopt. De folder geeft aan waar men vei lig kan zwemmen. De provincie houdt op deze zwemplaatsen toe zicht op de waterkwaliteit en de vei ligheid. De folder is gratis af te ha len in de informatiehoek in de hal van het gemeentehuis aan het Raad huisplein. Het sirenenetwerk in de gemeente ten behoeve van het alarmeren van de bevolking bij calamiteiten wordt uitgebreid. Dit is het resultaat van ge sprekken die de gemeente heeft gevoerd met het ministerie van Binnen landse Zaken. In de afgelopen maanden zijn de si renes, negen in totaal in Soest en Soesterberg, op de eerste maandag van de maand uitvoerig getest. De gemeente heeft een aantal inwoners gevraagd gedurende die periode te luisteren of de sirenes in hun omge ving hoorbaar waren. Uit de reacties van deze zogenoemde 'luistervinken' bleek dat er in de gemeente enkele plekken zijn die niet of nauwelijks met de bestaande sirenes bereikt worden. Om ook deze 'witte vlek ken' in het totale netwerk op te ne men, is uitbreiding hiervan noodza kelijk. De testresultaten in Soest en Soester berg waren voor het ministerie van Binnenlandse Zaken reden om de plaatsing van vijf extra sirenemasten toe te zeggen. Deze komen in de wijk 't Hart nabij de Schrikslaan; in de Kerkebuurt nabij de Ferdinand Huycklaan/Peter van den Breemer- weg; in Klein Engendaal nabij de hoek Klein Engendaalweg/Ko- ningsweg; nabij 't Eekhoornnest aan de Birkstraat, en in Soesterberg bij de Chr. Huijgenslaan. Het ministerie wil nog dit jaar de bouwaanvraag bij de gemeente in dienen, zodat volgend jaar de plaat sing van de masten gerealiseerd kan worden. Het ministerie heeft toege zegd de toon van de sirenes aan te passen en de herhaling van het alarmsignaal langer te laten duren. Het ministerie van Binnenlandse Zaken organiseert in juni een lan delijke campagne over preventieve voorlichting bij rampen. Op woensdag 3 juni zal voor de eerste keer het sirenesignaal in het gehele land tegelijk luid klinken. Vandaag is PTT Post in alle ge meenten in de provincie Utrecht en nog enkele andere gemeenten be gonnen met de bezorging van een informatiepakket. In het pakket, dat op alle adressen wordt be zorgd, staat wat men moet doen als de sirene gaat. De campagne is een herhaling van de actie van februari 1993. Ook toen kreeg de bevolking informatie thuis bezorgd waarin instructie stond over wat men moest doen als de sirene gaat. Degenen die het oude materiaal hebben bewaard, kunnen dit nu vervangen. De informatie uit 1993 is verouderd. Radio Utrecht heeft inmiddels een nieuwe naam (Radio M) en een nieuwe frequen tie (FM 100.1) gekregen. Het is de bedoeling dat de nieuwe informatie op een voor de hand lig gende plaats in huis bewaard wordt. Dat staat ook in de aanbiedingsbrief die de commissaris van de koningin, mr. B. Staal, namens alle burge meesters aan de bevolking heeft ge schreven. Deze brief is in het infor matiepakket opgenomen. De actie in de provincie Utrecht loopt parallel met de landelijke ac tie over het in gebruik stellen van het nieuwe sirenenetwerk voor de be volking. Het luide Proefalarm op woensdag 3 juni om 12 uur is een belangrijk onderdeel van de actie. Dan klinkt het nieuwe sireme- signaal in het hele land tegelijk. Sinds 15 mei worden er regelmatig spotjes over deze actie op radio en TV uitgezonden. Achthonderdgoed-woningen. Jumelager. Kees Boerkoel (PvdA) in de com missie algemene bestuurszaken: "Ik zou graag zien dat de gemeen tebegroting 1999 zowel in guldens als in euro's wordt gepubliceerd." Jumeslijtage. Bronzen plakken voor Soester bowler. Doen ze dat dan niet meer met een bal? Veel automobilisten moeten met dat warme weer blijkbaar weer eens demonstreren dat het volume van hun radio omgekeerd evenre dig is aan dat van hun hersens. Als een kapvergunning is gewei- 1 - - Zo'n graffitispuiter heeft kennelijk overal lak aan. Met al die laffe brandstichtingen hebben we straks meer asbakken dan papiercontainers. Vroeger had de jeugd een zang- plek. Bij Apollo bijvoorbeeld. Moet je pit hebben om in te breken in een kaarsenmakerij?. De treinen - Met ingang van 24 treinen Utrecht-Ba avonds en op zon- steeds ieder halfuui - De treinen uit Utree vier minuten eerdei zes minuten over he ve uur. - De vertrek- en aai wijzigen hoogstens e nuut. - De overstap op de t Hilversum/ Amster wordt ruimer, zoda een aansluiting wor De bussen - Buslijn 70 gaat ste< uur op de treinen tu sen Soestdijk-Nooi foort rijdt buslijn halfuur. - Het is alleen niet m de eerste en laatst* de bussen aan te sli - Buslijn 72 rijdt 's zon- en feestdagen buslijnen LIJN 70 van H Hilversum NS Soestdijk-Noord Overhees-winkel Soest-Zuid-NS Amersfoort NS Amersfoort-cent rijdt tot 18.- 2) rijdt tot Am< LIJN 71 van S Soestdijk-Noord Beckeringhstraa Veenbesstraat Soest-Zuid-NS LIJN 72 van S LIJN 74 van S lijnnummer Soestdijk-Noord "Braamhage" Soestdijk NS Raadhuisplein Parklaan Soest-Zuid-NS Amersfoort, Die Amersfoort NS Soest-Zuid-NS Soestduinen 't Zwaantje w niet van i LIJN 73 van I Eemnes-Zuidbu Baarn-Nachteg; Baarn NS Soestdijk-Noori Chalonhof Soestdijk NS Albert Cuyplaa Oude Kerk Soest-Zuid-NS de route via w niet van LIJN 75 van Bunschoten, C Spakenburg, E Bunschoten, Eemdijk, Centi Baarn, Brink Baarn NS Soestdijk-Nooi SP/TSBUL LIJN 284 va Nieuwegein-S' Rijnsweerd-Pri Uithof-Busstal de Bilt-Dorpss Bilthoven NS Soest, Veenb< Soest-Zuid NS Soest, Heidev

Soester Courant | 1998 | | pagina 26