Operetteprimeur in Cabrio 'Trajecten door Utrecht' aruóhocK CULTUUR WELZÜNl Utrechts Archief: één loket voor Utrechtse geschiedenis 'Beelden in het Royal Pare' Afdansen bij Sepp omlijst met fraaie demonstraties Galerie Wind toont werk van Thomas Hamann Zeefdrukken Yvonne Terkildsen in de Bereklauw Gilde weer in de prijzen WOENSDAG 20 MEI 1998 SOESTER COURANT Complete uitvoering van 'De tovenaar' op 30 mei PAGINA 8 Vos doodt twee ganzen en neemt er eentje mee Restanten van hennepkwekerij in berm gevonden Onderzoeksgidsen Stichtse geschiedenis Nog plaats vrij bij pannenkoekmaaltijd in Honsbergen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Gemeente kan bord Zonnegloren niet laten verwijderen De Soester Duinen BOURGONDISCH MIDDAG BUFFET MET LIVE MUZIEK Dauwtrapwandeling kasteel Groeneveld Zomerexpositie van Galerie Wind Sfc? Op Kringgildedag in Maashees Maandag 25 mei The sweet hereafter Motorrijder valt op Steenhoffstraat Aluminium ladder van auto gehaald Vandalen bekladden personenbus 'Schoonmaker' niet welkom in woning Man krijgt trap en klappen van onbekende jongen Met 147 kilometer per uur over de Stadhouderslaan Gevraagd Bezorgers voor de Soester Courant Het veelgeprezen toneel- en operet tegezelschap "Thalia" uit Amster dam, onder leiding van dirigent Joop Franssen, zal de operette "De tovenaar" van Gilbert Sullivan volledig geënsceneerd op de Ca- brio-planken zetten (een primeur voor Cabrio). Dat gebeurt in het ko mende pinksterweekeinde: zater dagavond 30 mei. Thalia heeft vele beroemdheden in haar midden gehad, o.a. Christine Deutekom (die enkele jaren de hoofdrollen vertolk te), Jan Polak (onder meer bekend door zijn rol in de musical "Cats") en Henk Poort die de hoofdrol speelde in de mu sical "The Phantom of the Opera". Mo menteel worden de rollen bezet door zangers met een zangopleiding aan een conservatorium of door diegenen die privé-zangles hebben. De werken die Thalia op het repertoire heeft zijn over wegend van Jaques Offenbach en Gil bert Sullivan en worden altijd uitge voerd in de Nederlandse taal. Het toneel- en operettegezelschap "Thaliauit A msterdam. In een tuin aan de Bosstraat zijn zon dagnacht twee ganzen doodgebeten. Eén van de slachtoffers werd meegeno men. Volgens de afdeling bijzondere wetten van de politie moet de dader worden gezicht in de kring van vossen. Vermoedelijk was de vos op zoek naar voedsel voor zijn jongen. De politie heeft de eigenaar van de gan zen geadviseerd zijn pluimvee in veilig heid te brengen, omdat de vos zo goed als zeker zal terugkeren. In de berm langs de A.P. Hilhorstweg, nabij de rioolwaterzuivering van Amers foort, heeft de politie maandagmorgen dertien vuilniszakken aangetroffen. Daarin waren de restanten van een hennepkwekerij gestopt. Volgens de berekening van de politie zijn het de overblijfselen van twee- tot driehonderd hennepplanten. Sporen naar de 'afzen der' werden niet aangetroffen. De reini gingsdienst heeft de restanten verwij derd en vernietigd. Sinds 1 mei j.1. zijn de Gemeentelij ke Archief- en Fotodienst en het Rijksarchief in Utrecht samen ver der gegaan onder de naam "Het Utrechts Archief". Het Archief is hiermee de eerste openbare archief dienst met een gemeentelijke en een rijkspartner. Ook in Gronin gen, Zeeland en Overijssel zijn der gelijke initiatieven ontplooid. Beide archiefdiensten zijn sinds de jaren zestig gevestigd aan de Alexander Nu- mankade, maar bleven tot 1995 afzon derlijke instellingen. Toen dr. M.W. van Boven benoemd werd tot directeur voor beide diensten is het fusieproces in gang gezet. Op 13 december 1995 werd het convenant ondertekend door de burge meester van Utrecht, mr. I.W. Opstel ten, en de staatssecretaris van Cultuur, drs. A. Nuis. In 1997 werd drs. J.T.J. Jamar benoemd tot directeur van Het Utrechts Archief in oprichting. Samenvoeging van de beide archieven heeft geen nadelig gevolg voor de werk gelegenheid. Intern wordt er efficiency winst geboekt, die vervolgens ingezet wordt om nieuwe projecten te starten. Met name aan verbetering van de dienstverlening, vergroting van de naamsbekendheid, het imago en aan verbetering van de bewaaromstandighe den kan door deze integratie efficiënter worden gewerkt. Juist voor 'de klant' heeft de samenvoeging vele voordelen: de bezoeker beschikt nu over één loket voor alle vragen over het Utrechtse ver leden. Er is meer kennis en expertise in huis waardoor beter en sneller aan de vraag van de klant kan worden voldaan. Het Utrechts Archief beschikt nu over 15.000 meter archiefmateriaal, 500.000 kaarten, tekeningen, prenten en foto's en 70.000 boeken, kranten en tijdschrif ten. In 2001 hoopt Het Utrechts Archief te verhuizen naar het Museumkwartier, om zo een betere bijdrage te leveren aan de historische uitstraling van Utrecht. De meest gestelde vragen van on derzoekers over de Utrechtse ge schiedenis vormen het uitgangs punt voor de nieuwe serie "Trajec ten door Utrecht". Vanaf 16 mei zijn de eerste twee onderzoeksgidsen uit de serie, betreffende huizenonder- zoek en genealogisch onderzoek, te koop. Het gaat hierbij om gidsen ten behoeve van historisch onderzoek naar de ge schiedenis van stad en provincie Utrecht, waarvoor men het bronnenma teriaal kan vinden in archiefbewaar plaatsen binnen en buiten de provincie Utrecht. Niet het hier aanwezige archief- en beeldmateriaal vormt het vertrekpunt voor deze serie, maar de vragen die da gelijks door amateur- en professionele historici in de studiezalen gesteld wor den. Vandaar dat de serie start met een huizengids en een genealogische gids, twee populaire onderzoeksthema's. Voor de komende jaren wordt onder an dere gedacht aan onderwerpen als kerkgeschiedenis, onderwijs, kastelen en buitenplaatsen, bedrijven en migratie in Utrecht. In de serie Trajecten door Utrecht wor den de verschillende thema's behandeld aan de hand van literatuur, archivalia en beeldmateriaal. De serie zal bestaan uit los verkrijgbare deeltjes te koop tegen een vriendelijke prijs, toegankelijk ge schreven en met een verzorgde, unifor me vormgeving en een vaste opzet. Het bronnenmateriaal wordt beschreven aan de hand van een zoekpad. Huizenonderzoek In de gids "Huizen vol historie. Gids voor huizenonderzoek in de provincie Utrecht" wordt stap voor stap aangege ven hoe men de geschiedenis van het eigen huis kan achterhalen. In het Ka daster vindt men de namen van eerde re eigenaren. Bouwtekeningen geven een beeld van hoe het huis er vroeger uitzag. Boedelbeschrijvingen vertellen iets over de inrichting. Weer andere bronnen geven geheimen prijs over het leven van de bewoners, hun rijkdom of armoede. Waren er dienstboden en ka mermeisjes of sliepen er tien kinderen op zolder? In deze gids komen zeer uit eenlopende bronnen aan de orde, zoals kadastrale gegevens, notariële archie ven, memories van successie, bevol kingsregisters, volkstellingsregisters, adresboeken, gerechtelijke akten, foto's, kaarten en tekeningen. Genealogisch onderzoek De titel van de gids "Van aver tot aver. Gids voor genealogisch onderzoek in de provincie Utrecht" is gebaseerd op de oeroude uitdrukking "van aver tot aver", wat van ouder op ouder betekent. Van ouder op ouder geven wij niet alleen onze genen door maar ook de familie verhalen. Die verhalen verbinden ons met onze voorgangers. Wij zijn een tak aan een stamboom die zijn wortels heeft in een grijs verleden. Deze gids is be doeld voor de onderzoeker die zijn Utrechtse familiewortels bloot wil leg gen. De lezer wordt langs de verschil lende bronnen geleid die informatie be vatten over de voorouders. Ook komen archiefbronnen aan bod, die meer licht werpen op de leef- en werkomstandig heden van de voorzaten. Er worden verschillende genealogische bronnen behandeld, zoals persoonskaar ten, registers van de burgerlijke stand, doop-, trouw- en begraafregisters, lid- matenregisters, notariële archieven, rechterlijke archieven en burgerboeken. Beide onderzoeksgidsen zijn te koop voor f 9,95 in Het Utrechts Archief. De gidsen zijn ook schriftelijk te bestellen door f 15,- per gids over te maken op giro 115628 t.n.v. Het Utrechts Archief, Alexander Numankade 199-201 te Utrecht, onder vermelding van "huizen- gids" of "genealogische gids". Korte inhoud: De bevolking van een Engels dorpje viert de verloving van Arthur met Aline en zijn allen op de thee genodigd om de verloving te vie ren. Arthur vertelt Aline dat hij van een handelaar in toverartikelen een liefdes drank wil kopen. De handelaar komt op de verloving zijn waren aanprijzen en giet de liefdesdrank in de thee, die tij dens het feest geserveerd zal gaan wor den. Deze thee blijkt de voorspelde wer king te hebben, maar dat wordt de toe schouwers deze avond volkomen duide lijk. Omdat het feest buiten plaatsvindt is het openluchttheater "Cabrio" de juiste locatie voor deze operette, aldus de regisseur van Thalia. Alle betrokkenen hopen dat er veel mensen komen kijken en luisteren en misschien ook betoverd zullen worden door het wonderlijke tweetal Gilbert Sullivan. De rollen worden vertolkt door Nelly Portengen: een dame van oude adel; Marjolein Latour: haar dochter Aline; Henk Hertogs: de handelaar in de lief desdrank; Jaap Roos: baron; Arjan Wiering: zijn zoon Arthur; en vele an deren. De uitvoering begint op zaterdag 30 mei om 20.00 uur. Kaarten a f 17,50 (65+: f 12,50) zijn verkrijgbaar bij de toegang tot het openluchttheater. Elke maand worden 55-plussers uit Honsbergen en omgeving door een groep vrijwilligers van het dienstencen trum onder leiding van de heer J.C. v.d. Heide onthaald op een voordelige, ge zellige en smakelijke maaltijd. Op dinsdag 26 mei staat er in dat kader een pannenkoekenmaaltijd op het program ma, die om 12.00 uur begint. De maal tijd bestaat uit champignonsoep, twee pannenkoeken, een toetje en koffie. De deelnemers betalen slechts f 7,-. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor 55- plussers uit Soest, al dan niet alleen staand. Men kan zich tot uiterlijk aan staande vrijdagmiddag (22 mei, 17.00 uur) opgeven bij het buffet in het dien stencentrum Honsbergen. Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Culinaire cursussen Het nieuwe cursusprogramma van de Volksuniversiteit biedt een ruime keus op culinair gebied. Een kleine greep hieruit: Op 24 september start de cur sus "Vis.... verrukkelijk!", waarin me vrouw Schuurman laat zien wat u alle maal met vis kunt doen. Diverse soor ten vis komen aan bod, alsmede zoveel mogelijk manieren om ze te bereiden (bakken, pocheren, stoven etc.) en te verwerken in voor- en hoofdgerechten en in soep en borrelhapjes. De cursus bestaat uit vier lessen van 2,5 uur, cur susprijs f 205,- (incl. f 85,- ingrediën ten). Verder staat er een cursus Portugees- Braziliaans koken op het programma. Het gaat hierbij om twee keukens, die sterk aan elkaar verwant zijn. U leert hoe u een aantal verrassend maar een voudig te bereiden regionale specialitei ten kunt klaarmaken. De cursus bestaat uit vier lessen van 2,5 uur, cursusprijs f 170,- (incl. f 50,- ingrediënten) en start op 5 oktober a.s. Ook de wijnliefhebber kan weer bij de Volksuniversiteit terecht. De cursus "Van wijnrank tot glas" (deel 1) start op 22 september a.s. Een basiscursus waar in de klassieke wijnlanden worden be handeld. In januari 1999 krijgt deze cursus een vervolg, waarin met name aandacht voor de zogenaamde Nieuwe Wijnlan den. Beide cursussen zijn ook los van elkaar te volgen. Deel I bestaat uit 6 les sen, deel II uit 5 lessen. De cursusprij zen zijn respectievelijk f 170,- en f 145,- (beide inclusief cursusboek, wijn e.d.). Voor informatie en inschrijving: Volks universiteit Soest/Soesterberg, gebouw Orlando, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195. Openingstijden: maandag 13.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Bij de ingang van het voormalige terrein van Zonnegloren staat nog steeds het bord, waarop ABM/Am- stelland units te huur aanbiedt in de zorgsector. De eigenaar van het complex is kenne lijk niet onder de indruk geweest van de brieven, waarin de gemeente stelde dat het bestemmingsplan de vestiging van dergelijke bedrijven niet toelaat. Het terrein aan de Soesterbergsestraat mag alleen worden benut door instellingen in de gezondheidszorg, zoals zieken- of verpleeghuizen. Het wervingsbord staat er nu al maan denlang. Volgens wethouder Bart Krol heeft de gemeente geen middelen het bord te laten verwijderen. "We kunnen hooguit aangeven dat het niet juist is." De gemeente kan wel voorkomen dat er bedrijven een unit gaan huren en zal derhalve op geen enkele wijze medewer king verlenen. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Zondag 24 mei Aanvang: 15.00 uur Onbeperkt genieten voor slechts f32,50 p.p. We starten met een keuze uit overheerlijke soepen Culinaire parade van salades en diverse soorten koud vlees, vis en paté Als hoofdgerecht een keuze uit diverse warme vlees- en visgerechten. Met groente en aardappelgarnituur. Als feestelijk slot van dit overheerlijke buffet een keuze uit diverse smaken ijs en pudding. Bel en reserveer, dan zit u zeker Ook Bourgondisch buffet op: 28 juni. Telefoon 035-6012739 Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest In samenwerking met de ANWB zal op Hemelvaartsdag, donderdag 21 mei, voor de zesde keer in successie de dauwtrapwandeling over het landgoed Groeneveld en door de bossen van De Vuursche worden georganiseerd. De serene stilte die 's morgens in alle vroegte op het landgoed en in de omrin gende bossen heerst, is de moeite van het beluisteren waard. Om half zes, als de eerste wandelaars van start gaan, is het nog schemerig. Langzamerhand ont waken de eerste vogels en beginnen nog wat aarzelend, te zingen. Dat werkt aan stekelijk en tegen de tijd dat het echt licht wordt, zwelt de zang aan tot een prachtig vogelkoor. Merels, lijsters, tuin- fluiters, fïtis, koerende houtduiven, een schreeuwende Vlaamse gaai, een la chende groene specht, ze zijn allemaal van de partij. Voor de oplettende wandelaar valt er veel te genieten; prachtige bossen, afge wisseld met weilanden, heuvels en vijverpartijden. De vijvers die over het hele landgoed verspreid liggen, zijn van een ongekende schoonheid. Onder het oppervlak jagen snoek en baars, duizen den kikkervisjes maken er hun gedaan tewisseling door en boven het oppervlak scheren grote libellen. Waterlelies en gele plompen vervolmaken het geheel, tezamen met overhangende rododen drons. U kunt er zelf allemaal van genieten, maar u moet er vroeg voor uit de veren. De wandeling start om 5.30 uur. Er zijn twee afstanden: een van ongeveer 6 km en een van 12 km. Voor de kinderen is er een puzzel op te lossen. Als u terug komt van de wandeling, wacht er een heerlijk ontbijt onder de bomen in het park. Voor de gelegenheid zal kasteel Groe neveld vanaf 9.00 uur te bezichtigen zijn. In het kasteel vindt u naast een aantal stijlkamers, tentoonstellingen over het landschap, beeldende kunst en de speciale kindertentoonstelling "Wat zie je dan?" alsmede de tentoonstelling "Het Nederland van Nescio". De kosten van de wandeling, inclusief ontbijt zijn f 17,50 per persoon. ANWB Toeractiefleden een introducé betalen f 15,- per persoon. Kinderen van 6 tot en met 11 jaar betalen f 12,50. Kinde ren van 1 tot en met 5 jaar gratis. Picknick onderweg Voor f 20,- per persoon (ANWB Toer actiefleden f 17,50; kinderen van 6 tot en met li jaar f 15,-; kinderen van 1 tot en met 5 jaar gratis) kan men bij de start desgewenst ook een picknicktas mee krijgen voor onderweg. Wij verzoeken u vriendelijk zich voor de wandeling aan te melden bij kasteel Groeneveld. Tele foonnummer: 035-5420446. Tot en met 30 september is in het park rondom het Royal Parc-hotel in Soestduinen de zomerexpositie "Beelden in het Royal Pare" te zien. De tentoonstelling is verzorgd door galerie Wind. De expositie bestaat uit een aantal ab stracte buitenbeelden (in totaal 15), die staan opgesteld langs de oprijlaan, op het terras aan de achterzijde en bij de entree aah de voorzijde van het hotel. De beelden zijn gemaakt door de beel dende kunstenaars Karei van den Braak (België), Lo van der Linden (Neder land), Albert Sous (Duitsland) en Hahs Versteeg (Nederland/Frankrijk). De beelden zijn uitgevoerd in diverse materialen en variëren in hoogte van 1 tot 5 meter. In de fraaie rustieke omge ving van het hotel komen de kunstwer ken bijzonder goed tot hun recht. De expositie wordt op zondag 17 mei fees telijk geopend door drs. Annelette Hamming, redacteur van het Tableau Fina Arts Magazine. In de galerie aan de Steenhoffstraat 6 is tegelijkertijd een expositie ingericht met schilderijen en etsen van de Duitse kun stenaar Tomas Hamann. Deze tentoon stelling duurt tot en met 28 juni. Een van de kunstwerken die in de tuin van Royal Pare te zien zijn. Bij danscentrum Sepp vond zater dag de jaarlijkse medaltest plaats voor de cursisten. Door de aanwe zigheid van de juryleden en de heu se rugnummers stapten sommigen enigszins nerveus de vloer op, maar alle paren slaagden. Het afdansen in de dansschool aan de Weegbreestraat werd omlijst met een wervelende demonstratie van Menno Hoogeveen en Mary-Jane Beyer die tot de top van de Nederlandse latindansers behoren en ook in Europees verband hoog scoren. Ook de rolstoeldansers van Sepp (Get Rolled) lieten zien waartoe zij in staat zijn. Deze cursusgroep danste af en gaf een demonstratie. De aanwezigen konden verder kijken naar Get Danced, de showgroep van Sepp die een verbluffende en verrassen de Horror Show gaven. Deze was inge studeerd onder leiding van Hoogeveen. De kleurrijke schilderijen en etsen van Thomas Hamann (D) zijn t/m 28 juni te zien bij Galerie Wind in Soest. Op hemelvaartsdag staan er voor bezoekers van de galerie een hapje en een drankje klaar. De kun stenaar is vanaf 15.00 uur aanwe zig. Hamann (1955) voelt zich aangetrokken tot primitieve culturen, waar alles nog oorspronkelijk is; niet aangetast door westerse invloeden. Hij heeft geruime tijd in Afrika gewoond. Sporen uit die periode vindt men steeds in zijn werk terug. Het werk van Hamann laat zich ken merken door een eenvoudige vormen taal, die bestaat uit archaïsche tekens, als cirkels, driehoeken en spiralen. Sym bolen, die ook voor ons nog altijd ma gie en aantrekkingskracht bezitten. Ha mann: "Kunst is de uitdrukking van de allerdiepste gevoelens, die niet afhanke lijk zijn van mode-trends of dogma's. Voor zowel zijn schilderijen als zijn et sen gebruikt Hamann niet-alledaagse technieken. Zo is gips de ondergrond van zijn schilderijen. Bij het etsen ge bruikt hij verschillende druktechnieken waarbij veel reliëf ontstaat. Onder steund door collages zien zijn etsen er "Don Quichote II" van Thomas Ha mann. meer uit als drie-dimensionale objecten. Zij geven een ander zicht op het maken van etsen. De expositie in Galerie Wind, Steen hoffstraat 6, is te zien op donderdag t/ m zondag 13.00-18.00 uur. Tweede pinksterdag is de galerie ook geopend. Telefoon: 035-6031300. "Ik geniet ervan deel te zijn van het "bush"-landschap, dat ik in mij op neem docr het tekenen van kleine details zoals bomen, zaadhulzen, rotsen etc. Na een tijdje komt van zelf de stemming die ik in mijn werk wil uitdrukken," zegt de Austra lische kunstenares Yvonne Terkild- sen-Zaadnoordijk. Van bijzondere betekenis voor haar zijn de kleuren, soms licht en zacht, soms donker en geheimzinnig, vaak van bei de iets. In het proces van zeefdrukken gebruikt ze soms meer dan achttien ver schillende laagjes kleur om daarin de vele kleuren van het landschap weer te geven. De methode van zeefdrukken die ze gebruikt, geeft haar de vrijheid te "schilderen". Echter vanwege de tijd en het risico, zijn de zeefdrukken gelimi teerd tot 15-20 per serie. Yvonne Terkildsen is opgegroeid in Soest, maar ze leeft al vele jaren in Au stralië. In Australië heeft ze de kunstacademie gevolgd. Sindsdien heeft ze regelmatig geëxposeerd met schilde rijen en zeefdrukken. Ook heeft ze hier mee prijzen gewonnen. Veel van deze serie zeefdrukken zijn in Australië ver kocht. Omdat ze zich nog steeds verbonden voelt met Holland, vindt ze het leuk om hier haar werk te laten zien. De expo sitie heet "Moods in a Landscape" en laat een gedeelte zien van het werk dat haar zuster Jocelyn Zaadnoordijk heeft meegekregen. Het werk is te bewonde ren in het kunstwinkeltje De Bereklauw, Steenhoffstraat 63. Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft zondag deelgenomen aan de Kring gildedag te Maashees, gemeente Boxmeer. Deze jaarlijkse gildedag werd georganiseerd door het St. Jo ris en St. Anthoniusgilde uit die plaats die daarmee haar 525-jarig bestaan vierde. Al vroeg in de morgen trok een delega tie van het gilde, waaronder het koning spaar Ernst en Irma Kuyper met hofda mes, om op tijd aanwezig te zijn in de Eucharistieviering met gilde-eer, waar in de nieuwe Kringstandaard werd ge presenteerd en ingewijd. Na de aanbie ding van de Erewijn door het plaatselijk gemeentebestuur begonnen de vele gil de-activiteiten. Allereerst toonden de 29 deelnemende gilden zich in een optocht en massale opmars aan het talrijk aan wezig publiek. Ook nu weer oogstte het Soester tamboer-, hoornblazer-, vendel en schutterskorps veel succes hetgeen werd beloond met applaus langs de rou te. De deelname aan de optocht, de wedstrijden en de gildepresentatie in een tentoonstelling werd door de jury beloond met een eerste prijs, de hoog ste eerste prijs die beschikbaar was. Al leen het gilde uit Blitterswijck moesten de Soesters een hogere plaats in de eindklassering gunnen. Zij behaalde een Ereprijs (vorig jaar tijdens de gildedag in Geysteren was het andersom). Ook bij de wedstrijden werden verschil lende prijzen gehaald: een eerste prijs voor het tamboer- en hoornblazerkorps: de presentatie tijdens deze wedstrijd trok van vele kanten be kijks en waardering, zowel van andere gildeleden als ook bezoekers aan deze Gildedag; Een eerste prijs voor Hans Kok voor het individueel vendelen vaandelklasse; De heren Frank Witkamp en Xander Dazelaar behaalden een eerste prijs in de wedstrijden Gildetrom, resp. in de A- en B-klasse. Dit jaar zal het Soester gilde op zondag 28 juni als gastgilde deelnemen aan een Vrije Gildedag te Aarle Rixtel in Kring Peelland. Op zondag 23 augustus trekt het gilde naar Gassel voor een Vrije Gildedag van de Kring van Schuttersgil den Land van Cuijk. Op zaterdagavond 6 juni treedt het gildekorps op in Maar tensdijk tijdens een Taptoe, terwijl op woensdagavond 17 juni wordt deelgeno men aan de jaarlijkse Taptoe van Eeme- roord in Baarn. In de komende periode moet hog een druk programma worden afgewerkt, alvorens na de vakantie de jaarlijkse gildefeesten zullen plaatsvin den. 3 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Een van de gevolgen van de 'dood van God' is dat er niemand is naar wie bij tragedies kan worden doorverwezen; schuld is altijd te wijten aan menselijke fouten. In deze film, gebaseerd op Rus- sel Banks' gelijknamige boek, dreigt een door rampspoed getroffen gemeenschap ten onder te gaan aan een radeloze zoektocht naar verantwoordelijken. Een dorp in Canada wordt getroffen door een tragedie: een volle schoolbus raakt van de weg en zakt weg in een bevroren rivier. De busbestuurster en een tienermeisje zijn nog in leven, maar de meeste kinderen hebben de ramp niet overleefd. Een advocaat uit de gro te stad probeert de ouders aan te zetten tot het indienen van schadeclaims. On dertussen voert hij via de mobiele tele foon wanhopige gesprekken met zijn eigen dochter, die aan drugs is verslaafd. De rol van advocaat Mitchell Stevens wordt meesterlijk vertolkt door Ian Holm, een levende legende op de Brit se theaterpodia. Als een rattenvanger van Hameien exploiteert Stevens de si tuatie en slaagt erin de meeste ouders ervan te overtuigen dat iemand hier toch zeker schuldig moet zijn. Zijn geloof dat woede de beste manier is om met ver driet om te gaan, resulteert in een door wantrouwen gespleten dorpsgemeen schap. Nicole, het nu verlamde tienermeisje dat de busramp heeft overleefd, ziet uitein delijk in dat deze cirkel van verdacht makingen doorbroken moet worden. Ze probeert Stevens' opzet te verijdelen en het dorpje naar een ander, beter 'he reafter' te leiden. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00, CP/ 65+f7,00. Licht letsel aan beide ellebogen en een knie zijn de pijnlijke herinnering voor een motorrijder die vorige week dinsdag ten val kwam op de Steenhoffstraat. De 55-jarige man uit Soestduinen schrok van een automobiliste die ter hoogte van het postkantoor de rijbaan wilde oprij den. Hij kneep vol in zijn remmen en ging onderuit. Zijn motor gleed tegen de auto. Beide voertuigen raakten be schadigd. Op de Laanstraat is in de nacht van zondag op maandag een aluminium lad der van een auto gestolen. De dief knip te de ketting waaraan de ladder was ver zegeld, kapot. Een 31-jarige Soester deed aangifte bij de politie. Volgens hem vertegenwoordigt de ladder een waarde van negenhonderd gulden. Een personenbus van een taxibedrijf is van de week beschadigd door vandalen. De lak werd bekrast en beklad en de daders probeerden ook het bedrijfslogo van de bus te verwijderen. Aangifte werd gedaan door een 61-jarige vrouw. Een bewoner van de Nassaulaan heeft de politie gewaarschuwd voor een onbe kende man. Die had vrijdag bij hem aan de deur gebeld met de mededeling dat hij de cv-ketel kwam schoonmaken. Daar had echter niemand om gevraagd. Het vermoeden bestaat dat de man pro beert binnen te komen in de woning van mensen om te kijken of er 'wat te halen valt'. Op de Soester Engweg is zaterdagmor gen vroeg een 23-jarige man van zijn fiets getrapt. Vervolgens werden hem enkele klappen uitgedeeld door een on bekende jongeman. Het slachtoffer, woonachtig in Doorn en Spijk, maakte deel uit van een groep van vier die over de Molenstraat fietste. Ter hoogte van een cafetaria stopten ze en hadden ze een gesprek met de dader. Die haalde hen later in met een scooter die werd bestuudr door iemand anders. De dader trapte het slachtoffer van zijn fiets en begon vervolgens te slaan. De automobilist die het gaspedaal zater dag diep intrapte, zal minstens zo diep in de buidel moeten tasten. Hij kan een nkse bekeuring tegemoet zien, nadat hij zaterdag met een snelheid van 147 kilo meter per uur over de Stadhouderslaan raasde. Dat werd opgemerkt door de politie die tussen half één en half twee een snelheidscontrole hield en daarbij goede zaken deed. Van de 482 voertui gen die passeerden, reden er 280 harder dan de toegestane snelheid van 50 kilo meter per uur. (elke woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152

Soester Courant | 1998 | | pagina 8