MERKWAARDIGE PRIJZEN 'Beelden in Soest '98' geopend 'Wini-pa en Wini-moe' in Cabrio Zaterdag fancv-fair 100-jarigP VO Rommeln CULTUUR WELZIJN T GROENEyELD f 2,50 Gratis zomerbeurt bij Hulleman Optiek lïutteiidorp 129 WOENSDAG 10 JUN11998 SOESTER COURANT "pAGl^ WOENSDAG 10 JUN Hoe u ook wilt wonen.' Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Woensdag 17 juni (of 24 juni) Dagvlinders vormen thema dialezing in De Kwekerij Inbraak in bedrijf Parkeerbonnen Boeken en platen voor Amnesty Oproep: boeken en platen voor Amnesty SOESTER COURANT abrio Wini-pa en Wini-moe - voordeelbon i Muziekvereniging maakt zich op voor jubileum CENTRAAL VO - Programma bij 100 jaar PVO Evenement valt Grote MERKEN kleine prijzen 99,= NU 75 169,= 159,= NU 119*°° KOSTUUMS KOLBERTS: bsMODE Zuidpromenade 12 3768 EM Soest ^jW Tel.: 035 - 602 35 30 Voor de achtste achtereenvolgende keer werd aan de Bosstraat bij Ha zelaar Sculptures de zomerexposi- tie (tot en met 13 september) zater dag officieel geopend. Deze keer door burgemeester Hans de Widt. Tegenover de vele harde elementen gra niet, hardsteen, ijzer en brons hadden de galeriehouders Ali van den Berg en Jan Hazelaar een performance uitgekozen waarin gespeeld werd met de zachte ele menten geluid, water, lucht en stem. Martien Groenveld hanteerde met zijn zoon Roy en enkele van de vele omstan ders de "riolofoon" en later op de mid dag demonstreerde hij met behulp van enkele hollende kinderen zijn "volkswa- genharp". Muzikaal werd de zonnige Beeldentuin overgoten met de klanken van de country-, blues- en hawaiian mu ziekgroep "Windkracht 3". José van der Valk In de fraaiste tuin van Soest-Zuid staan tweeëndertig aantrekkelijke beelden geëxposeerd. De mooiste vind ik die van José van der Valk (1948), de enige ex- posante die door ziekte niet aanwezig kon zijn. Haar figuratieve sculpturen van keramiek/ijzer, brons en hardsteen zijn kenmerkende tekens van symboliek, religie en mythe. Voer voor de christe lijke bewoners van de Boerenstreek. Haar "Eeuwige strijd" lijkt wel geïnspi reerd door het protestant/katholieke huwelijk van Maurits en Marilène. Net zo interessant zijn haar "Offerandes", "Kronen", "Muze" en "Vaandels/Pro cessies". Jan Hazelaar moet er niet aan denken dat nog dit jaar naast zijn beeldentuin een hangplek wordt ingericht voor zich vervelende jongeren. Met afschuw wijst hij naar de boom op het terrein ernaast, waarin letterlijk de lege bierflesjes han gen. Hij las het kwalijke voornemen van het gemeentebestuur in de krant. De buurt is nooit geraadpleegd. De galerie houders zullen zich tot het uiterste tegen een eventueel raadsbesluit verzetten te- Foto: Aldo Allessie gen baldadigheid en overlast op het mooiste plekje van Soest. Als over vier jaar Soest één van de eer ste gemeenten is waar een gekozen bur gemeester wordt geïnstalleerd, zal deze een man of vrouw moeten zijn met lief de voor de cultuur en een bevlogen woordvoerder bij openingen van kunst exposities. J.V. Als u een huis vindt dat precies bij u past, wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aange wezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden Van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleutelover dracht. En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000 Een recreatief, maar ook cultureel/ educatief programma, waarbij is ge let op de haalbaarheid voor Ukke- pukken, maar ook wie groter en ouder is dan ukkepuk, zal plezier hebben met deze voorstelling. Muziek, verhalen, sketches en teksten van Noord-Amerika tot Bolivia in Zuid- Amerika. Veren en indianen.... Oehoe hoe en Winnetou....cowboys, paarden en scalperen.... Maar.... komen die klei ne mannetjes met vlechtjes en hoedjes op nou uit Peru, Ecuador of Bolivia? Ze lijken allemaal op elkaar, dat zegt ieder een! Veel tromgeroffel en zingen, en er wor den authentieke instrumenten uit o.a. Bolivia gebruikt. Kortom.... Het wordt deze middag een groot Indianen-feest!!! Aanvang 14.30 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar woensdag 24 juni, zelfde tijd. De productie wordt financieel gesteund door de Fa. J.G. Bodewes. Kaarten a f 7,50 (f 5,- met bon uit de Soester Cou rant zijn verkrijgbaar bij de VW en aan de kassa van het theater. Wini-pa en Wini-moe. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM R A A I? N VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035 - 542 04 46 'Koffiedrinken met de boswachter' Op zondag 14 juni kan men weer kof fiedrinken met de boswachter van Staatsbosbeheer in Kasteel Groeneveld. Een jaar lang vertelde Huub Berger elke tweede zondag van de maand aan een groot aantal bezoekers over allerlei din gen die met bos, natuur of landschap te maken hadden. Zondag 14 juni de laat ste bijeenkomst van dit seizoen. Over onverwachte plekjes vertelt Huub Berger onder het genot van een kopje koffie in Kasteel Groeneveld, om daar na naar buiten te gaan op zoek naar Onverwacht Groeneveld, met muziek en geluiden van vroeger en nu. Een wandeling over het Klankschap van Groeneveld. Aanvang: 10.30 uur. Kosten f 4,- p.p., inclusief koffie. In Milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat wordt donderdag 18 juni een dia-lezing gehouden over dagvlin ders. Een medewerker van de Vlinder stichting neemt dia's mee en zal uitge breid ingaan op het leven van deze in- sekten. Deze stichting hield in 1992 een inventarisatie van vlinders die in Soest voorkomen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In de pauze bestaat de mogelijkheid de tentoonstelling 'Bescherm Dagvlinders' te bekijken. Deze tentoonstelling is ge richt op de achteruitgang van dagvlin ders en de mogelijkheden van herstel. Wie op 18 juni is verhinderd, kan tot en met 9 juli elke dinsdag-, woensdag- of donderdagmiddag van één uur tot half vijf in De Kwekerij terecht om de ten toonstelling te bekijken. Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een bedrijfspand aan de De Beaufortlaan in Soestduinen. Op de begane grond maakten ze een kluisje open en namen daaruit een geldbedrag van ca. 140 gulden mee. Op de verdie ping namen ze drie computers weg. Op de Bergjes werd een dag later een van de beeldschermen teruggevonden. De politie heeft vorige week op het Raadhuisplein 13 overtreders op de bon geslingerd omdat ze hun auto zonder de vereiste parkeerschijf in de blauwe zone parkeerden. De boete bedraagt 90 gul den. Zaterdag was het op de Smitshof ook raak. Daar werden 16 bekeuringen uitgedeeld. Boeken, lp's en cd's waar u niets meer mee doet, kan Amnesty International- Soest goed gebruiken. De Amnesty- groep is blij met goed verkoopbare boe ken en muziek. Voor veel mensen is een opruiming of verhuizing aanleiding om deze spullen weg te doen. Ook anderen vraagt de Amnesty-groep om zolder, kelder, boe kenkast en muziekvoorraad eens te in specteren. Amnesty zorgt voor een zinvolle be stemming: de spullen worden op 24 oktober op de "boekenmarkt" verkocht. De opbrengst gaat naar Amnesty Inter national; zij kan met deze actie haar mensenrechtenwerk makkelijk voortzet ten. Maar ook wie iets afstaat wordt beloond: met extra kastruimte en een opgeruimd-staat-netjes voor een goed doel-gevoel. Eén en ander kan bij u thuis worden opgehaald. Bel daarvoor met Ina Er- wich (6029474); Jos den Oude (6014622) of Trees Gerrits (6015098). Uiteraard kunt u het ook op een afge sproken plaats afgeven. Alvast dank! OPENLUCHTTHEATER Deze bon geeft recht op een korting van op de entreeprijs van de kindervoorstelling 'Wini-pa en Wini-moe'op woensdag 17 of 24 juni in het Cabrio-openluchttheater te Soest. (Inleveren bij de kassa van het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat) Geef uw bril een gratis zomerbeurt en win f 4000,- vakantiegeld. Tussen 1 juni en 4 juli geeft Hulle man Optiek uw bril een gratis vakan tiebeurt, om u optimaal van uw va kantie te laten genieten. Zieker, als bovendien bij hun in de winkel blijkt, I dat u één van de fraaie vakantieprij- zen heeft gekrast, of wellicht zelfs de hoofdprijs van maar liefst vierdui zend gulden vakantiegeld! U kunt terecht bij Hulleman Optiek, Burg. Grothestraat 10, tel. 035- 6013859. "EEN VOORSPRC Wij hebben het te kopen en willen hypotheek nemen d.m.v jaar geeft ons dat al i "Patiëntia Vincit Oninia": geduld overwint alles. Als er een Soester instelling is (geweest) die haar naam zo heeft waargemaakt, dan is het de muziekvereniging PVO wel. Vol gend jaar viert zij officieel haar eeuwfeest en komende zaterdag (13 juni) is er - als een soort voorproef je - een grote fancy-fair. PVO komt zo langzamerhand in aan merking voor een koninklijke onder scheiding, vindt het bestuur. De muziek vereniging werd op 5 januari 1898 op gericht als fanfare met koperen blaasin strumenten en trommels, met het oog op de inhuldiging van koningin Wilhel- mina. In september van dat jaar ging de kersverse vereniging van start met 15 leden. Het jaar daarop kreeg ze de ko ninklijke goedkeuring, reden waarom 1999 is uitgeroepen tot het jubileumjaar. Maar PVO is dus in feite al een eeuw oud. Uiteraard kende de vereniging in die lange periode de nodige hoogte- en dieptepunten. De kraamkamer van PVO bestaat niet meer. Dat was café de Koopmansbeurs, later vooral bekend als hotel Eemland. Daar kwamen de oprichters op 5 januari 1898 bij elkaar, gestimuleerd door de gedachte aan de nationale feestelijkhe den die in september zouden plaatsvin den bij de inhuldiging van prinses Wil- helmina. Burgemeester Loten van Doe len Grothe leidde de vergadering en vond het "een zedelijke plicht" dat Soest over een eigen fanfare zou beschikken. Van de geplande mars langs het paleis op de Dam kwam overigens niets te recht. Pas anderhalf jaar na de oprich ting trad het fanfarekorps voor het eerst naar buiten: een heus concert bij de boom die ter gelegenheid van de kro ning geplant was op de hoek van de Korte Brinkweg en de Van Weede- straat/Burgemeester Grothestraat. Heel Soest was uitgelopen om te horen dat geduld inderdaad alles overwint... Harmonie Eerste dirigent, tevens voorzitter, was meester G.F. Eyndthoven van de open bare school. Hij had ook de naam be dacht. In 1903 kreeg PVO een vaandel, geschonken door de burgerij, dat spoe dig gevuld was met lauwertakken en medailles, want de muziekvereniging behaalde op diverse concoursen ver schillende successen. In 1921 kwamen er houten blaasinstrumenten bij en ver- Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035 - 601 60 11 anderde de fanfare in een echte harmo nie. Vanaf 1924 was er een andere dirigent en behaalde PVO nog meer prijzen, zo als tijdens een internationaal concours in het Zwitserse Luzern. In 1930 haal de PVO in Baarn de eerste prijs (met lof) in de afdeling "uitmuntend". Na 1945 brak voor PVO een nieuwe bloeiperiode aan, met als hoogtepunt de viering van het 50-jarig bestaan. In 1949 werd de basis gelegd voor het uniform fonds. door J.K. de Bruin. Hij kon het niet langer aanzien dat het korps na een halve eeuw nog niet geüniformeerd was en zich tevreden stelde met een pet en een insigne. Obligaties In 1953 gaf PVO obligaties uit voor f 10,- per stuk, voor de aanschaf van nieuwe uniformen. Dat leverde het som metje van 8000 gulden op. Tweehon derd obligatiehouders deden direct af stand van het tientje en in 1954 kon PVO zich in de nieuwe kledij presente ren. In 1966 is overigens de obligatie schuld afgelost. Zoals gezegd: PVO kende ook diepte punten. In 1966 was het ledental ge slonken tot 12, maar in datzelfde jaar traden de heren Jaarsveld en Lagemaat aan, resp als voorzitter en secretaris. Ze stelden een vijfjarenplan op en wierven 650 nieuwe donateurs. Er werd ook een nieuwe dirigent benoemd en een jeugd orkest opgericht. Vanaf dat moment zat PVO weer in de lift. De eerste jaren repeteerde PVO in een houten schuurtje aan de Korenweg. Pas in 1968 werd het "stenen" repetitielokaal aan de Rembrandtlaan betrokken en kreeg PVO ook een nieuw instrumenta rium. Het geld daarvoor werd bijeenge bracht door de gemeenschap van Soest en intussen werden er ook al de nodige jubilarissen van de vereniging gehuldigd, zoals Hannes Staal, de smid van Soest, die 64 jaar lid was en daarvoor de ere medaille in brons van de Orde van Oranje Nassau verwierf. In 1970 ging het majorettenkorps van start, in samenwerking met de Soester Turnclub, later bekend als De Spring- bokken. In 1974 kwamen daar ook de puppyrettes bij. PVO telde op dat mo ment tweehonderd leden! Inmiddels is er ook een blaaskapel ontstaan, die twintig leden telt en voornamelijk op bruiloften, partijen, braderieën en ande re festiviteiten optreedt. Nieuwe traditie PVO is niet weg te denken bij jaarlijkse evenementen als Koninginnedag (vroe ger ook bij het défilé langs paleis Soest- dijk), de taptoe, de intocht van Sinter klaas en talrijke concerten, zowel binnen als buiten. Sinds twee jaar is er sprake van een nieuwe traditie: de jaarlijkse uitvoering in het Spant in Bussum, sa men met de G.A. Heinze muziekvere niging uit Muiderberg en de Prins Mau- ritsband uit Bussum, zodat er een orkest ontstaat van meer dan 100 muzikanten. Op dit moment heeft PVO zo'n 120 ac tieve leden. Het orkest telt 48 muzikan ten; de drumband heeft 14 leden en zo'n 28 mini- en majorettes lopen bij buiten- PVO-fanfare, op volle sterkte, i 1899. optredens voorop. Er is een groep v, 20 muzikanten in opleiding, die na, nodige zelfstudie via het leerlinge:; kest worden voorbereid op het "giw orkest. Verder is er een groep die 2: gespecialiseerd heeft in Egerlander-m. ziek: de Eemlander Blaaskapel, ent: groep die zich toelegt op het reperte van o.m. Duke Ellington en Glen M Ier: de Big Band Blow. Gerepetea wordt er op maandag (20.00-21.30 ul- door de harmonie, op dinsdagavra door de drumband, op donderdagavo: de Blaakapel en de Big Band, op zate] dagmiddag ook de Big Band. Nieuw leden zijn vanzelfsprekend altijd u kom. Voor het komende jubileumjaar staate een schitterend feestprogramma op su L pel en PVO hoopt vurig op financic'. ondersteuning van de Soester bevolking de gemeente en het Soester bedrijft ven om er wat moois van te maken. Dr komende fancy-fair op het terrein v; VERZEKERINGEN HYPOTHI Bel gratis onze infolijn: 080 In 1997 is het eerste huttent dorp geweest. Doordat dit enorm succes was zal er ook zomer weer een huttenbouv gehouden worden. Stichting B en Wijkvereniging O verhees 01 leren het gezamenlijk. De voorbereidingen zijn inmiddel volle gang en veel vrijwilligers st trappelen om weer een geslaagd h bouwdorp te verwezenlijken, öc er al volop sponsors gevonden di ter de doelstellingen voor de jor staan. Het huttenbouw dorp zal plaats vinden van 5 t/m 8 augustus op 1 rein van De Sterrenberg in Huis tc de (net over de grens van Soestci Het is bestemd voor alle kinde: Soest en Soesterberg in de leefti 6 tot en met 13 jaar. Het thema van het huttenbouwd» bedreigde diersoorten zijn. De 1 houthandel A.P. van Doorn (Koning-; i weg) moet daarvoor ook geld in hcjfl| laadje brengen. Fancy-fair Het evenement van komende zaterdai (13 juni) begint om 9.00 uur 's morgerï en duurt tot 's middags 15.00 uur. lij teraard is er veel muziek, o.a. van d.' Blaasskapel, de Big Band en het leerlin genorkest. Er is van alles en nog wat K smullen in de koffiehoek met gebak c:! oliebollen, marsactie en ijs van de IJs salon Nieuwerhoekplein. Daarnaar kunnen de bezoekers - jong en oud- zich uitleven bij de grabbelton en k Rad van Fortuin, of proberen de naait te raden van een beer; verder is er glï blazen, sieraden polijsten en als klap op de vuurpijl de verloting, waarvan dt trekking om 15.00 uur plaatsvindt met een fiets als hoofdprijs. Verder zijn er op de fancy-fair oud ct nieuw serviesgoed, beschilderde sigaren kistjes, broodplanken, brooddeegspullen en vogelhuisjes, antiek, kleding en sie raden, knuffels en kinderspeelgoed boeken, vazen, bloempotten, plantjes kleine meubels en zelfs computers in de wacht te slepen. PVO rekent op goed weer en op de warme belangstelling van de Soester bevolking! -13 juni 1998: fancy-fair bij A.P. van Doorn; -13 november 1998: 24 uur muziek maken in de brandweerkazerne; - 9 januari 1999: receptie; -16 januari 1999: reünie; - 20 maart 1999: Big Band-festival; - 8 mei 1999: Blaaskapellenfestival; - 29 mei 1999: Drumbandfestival -10 september 1999: luchtmachtka- pel (Aqua Indoor); - 9 oktober 1999: Play-in; - 6 november 1999: 100 jaar muziek; - december 1999: afsluiting jubileum. PVO-harmonie anno 1998. 1 j Het zat de Stichting Rome Soest niet mee: het noodwe de oorzaak van dat het ev aan de Smitsweg zaterdag deel in het water viel. Nietl de organisatoren opgeto het succes. Dat moet dan behaald zijn enkele uurtjes, want 's morgc de kopers en verkopers op voor de Praatpaal al geconfro i een zwaar onweer en een he bui, zodat de bezoekers een j komen zochten. En de politic Shirts: o.a. Melka-le Dub korte lange mouw Truien: o.a. Portobeiio 269,= NU 169»00 div. merken: 198,= NU 139o00 sweaters: 198,= NU Pantalons: jeans zomer katoen +pol Jacks: 279,= NU 198*00 Grote MERKEN - nu kleine prijzen o.a. Signé Frans Molenaar Benvenuto Mayfair René - Lezard Horka Elasta

Soester Courant | 1998 | | pagina 10