eringe Geluidswal A-28 in discussie wmim wiwwm Eimw )Q M-Zfi/o Een nieuwe opa en oma gevraagd A/V OEST Basisscholieren krijgen luchtvaartles I STGEZIN BINNEN 24 UU) GELEI/END! Bestemming van plantsoentje Ballotlaan blijft hetzelfde j: Eduard °OHcJ Q <)0 Wostok ook 'Zomerschoon' (Expositie: 'Op de volkstuin' Aquarellen in de Heybergh Maaltijdvoorziening Abrona Zilveren Professie Jubileum voor Zuster Maria Jane \Gemeente en aanwonenden maken deal Kerkdiensten looit-MkdBiLiEÏÏ *]s£ - luirjboAlêA ToMftjê/V Bewoners doen mee aan schoonmaakactie 'Omzien naar elkaar' geaccepteerd Medische dienst Aquarellen en gouaches van Muriël Schouten BIC verhuisd 'Burgerlijke stand' SPOED EEN Soester wandelaars} 'urig binnen. al vanaf f 3, 95 demisterij Dr. Engelhardcorps bestaat 40 jaar Hulpverlening Majoor-vlieger Hans van der Veen staat voor de klas I Voor onder anderen oud-bewoners Agenda Ruim 100 Philippijnen getuige k Te huur aangeboden i„ nabij NS-station, 160m>I kantoor, het 9eïe„, ,Wt,l WOENSDAG 10 JUN11998 Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 sen of cursussen, p- 'J tree en parkeren on e rein. Indeling: 2 lokalen V'ï 49 m2t hai lL. J_e?!60enl EigsnenJ 42 m2), hal, keuken en toto,! Huurprijs:/2.100,- r- per maancL Bankgarantie a 3| mnd. huur. Eventueel in qedewl ten Ie huur. 3 Inlichtingen tijdens kantoon,,,,. F. de Vries, tel. 035 - 603 32^1 AJ.W. Bedrijfshygiëtte Ongediertebestrijdino HOUTWORM/BOKTOR Bel. 033-2462248, 06-53446804 BURG. fiTtOTHESTRflAT 8, SO TEL. 035-6026183 FAX 6015 Bewoners van de wijken Mercury en iHermes die aan de geluidswal wo nen, hebben zich op 15 februari j.I. Ischriftelijk bij de gemeente be- 1 over de slechte toestand van jde wal en het onjuiste onderhoud daarvan. Op 13 mei kregen ze schriftelijk antwoord. [Bewoners klaagden over de gaten in de geluidswal - die soms de bijnaam 'gaten- I kaas-wal' kreeg - en het rigoureus kap- |pen van begroeiing, waardoor de ge luidsoverlast van het verkeer van rijks- Leg A-28 gevoelsmatig nog sterker I werd. Toen de gemeente eind maart nog niet had gereageerd, werd zo nu en dan [telefonisch om opheldering gevraagd, [zonder het gewenste resultaat. Deze [krant werd in de arm genomen en ver sloeg de nogal opgewonden meningen |in haar uitgave van 8, 15 en 22 april, Iwant ondanks protesten ging de 'kaal slag', zoals dat werd genoemd, gewoon door. Erger nog, er werd zelfs door de gemeente gesteld dat bomen op de ge luidswal de geluidsoverlast van het ver keer versterkten. Deskundigen van Rijkswaterstaat, de Landbouwhogeschool in Wageningen tot zelfs van de Erasmus Universiteit werden erbij gehaald, die allen beweer den dat zulks moest worden bijgezet in de rij van gemeentelijke dwalingen. Reactie Kennelijk was dat de druppel die de gemeentelijke emmer liet overlopen en zo kregen de bewoners van Mercury 1- 21 en 68-122, alsmede de bewoners van Hermes 2-34 en 1-7 een brief, geda teerd 13 mei 1998. Opvallend was dat niemand van de wijk Gemini deze brief kreeg, terwijl dezelfde van gaten voor ziene geluidswal met dezelfde begroei ing ook achter hun wijk loopt. De brief Soesterber 35 13 67 te- en fruitspecialistü amboerijn 21 - tel. 601 24 25 elden van donderdag t/m zaterdag Het College is niet van plan de be stemming van het plantsoen op de hoek van de Buys Ballotlaan en de Antonie van Leemvenhoeklaan te wijzigen. Dat zegt wethouder Bart Krol in een reactie op een brief van omwonenden. Met een aantal van hen had hij vorige maand gesproken, nadat de raadscom missie ruimtelijke ordening had besloten het terrein vooralsnog niet als bouw bond te verkopen. Tijdens het onder- ïoud met de Soesterbergers was de mogelijkheid besproken om de bestem ming te wijzigen via een artikel 19 pro cedure op de wet van de ruimtelijke or dening. De buurtbewoners willen het huidige gebruik van het plantsoen veilig stellen door de bestemming wonen te laten ver anderen in de bestemming openbaar groen. Ze hebben B W schriftelijk gevraagd de procedure in gang te zetten. Het College heeft die intentie niet. "Er is geen spoedeisend karakter om een artikel 19 procedure te starten," aldus wethouder Krol. 'Maak van je buurt een paradijs'. Zo werd de actie 'Zomerschoon' vanuit Soest, Baarn en Bunschoten door middel van posters ingeluid en op 5 en 6 juni uitgevoerd. Alleen de wijk Wostok reageerde vanuit Soester berg op deze actie en dat kon men zaterdag 6 juni duidelijk zien. Ongeveer 25 bewoners en voornamelijk kinderen van de wijk stonden in hun ei gen 'wijkplein' klaar om de handen uit de mouwen te steken. De gemeente Soest had diverse gereedschappen ge bracht zoals bezems, prikstokken, hand schoenen en afvalzakken. In de wijk zelf was niet zoveel te doen, want een ieder houdt zijn eigen straatje regelmatig schoon. De aandacht werd gericht op de bos rand. De wethouder van onder andere wijk- en buurtbeheer Pieter ten Hove was persoonlijk naar de wijk Wostok gekomen om het startsignaal te geven. Een geste die de bewoners zeer op prijs stelden. Heel duidelijk zag je hier het spreekwoord werkelijkheid worden 'vele handen maken licht werk', want in een mum van tijd was de klus geklaard. Voor de wijk Wostok was deze actie niet abnormaal, want elk jaar houden ze een zelfde soort actie. Opvallend was dat dit jaar niet zoveel vuil werd verzameld als de vorige jaren, een teken dat men minder rommel laat slingeren. Gelukkig had men allemaal handschoenen aangetrokken, want bij herhaling werd in hondepoep gegrepen wat uiteraard de nodige reacties gaf. Direct na afloop haalden twee vuilnis wagens het afval op, zodat de wijk er weer mooi en schoon bij ligt. begint met: 'Onlangs ontvingen wij een brief namens vele bewoners van Mercu ry en Hermes, over het onderhoud van de geluidswal langs de A-28. Uit deze brief blijkt dat de ondertekenaars er prijs op zouden stellen als de begroeiing op de geluidswal in het vervolg niet meer verwijderd zou worden door de gemeente. Dit onder meer vanwege schuilgelegenheid voor vogels in de struiken en het tegengaan van betreding van de dijk'. De brief vervolgt met: 'Tot nu toe was ons beheer gericht op het bereiken van een bloemrijke, lage kruidenbegroeiing. Wij hadden gekozen voor het laaghou- den van de begroeiing, omdat beplan ting die met de kruin boven de wal uit steekt volgens onze informatie het ge- luidswerend effect van de wal vermin dert. Uit de bij de brief gevoegde infor matie blijkt echter dat de begroeiing op geluidswallen ook andere, positieve mi lieu-effecten heeft, die de bewoners blijkbaar meer aanspreken dan het aspect geluidshinder', aldus de brief. Het zou iets te ver gaan om als gemeen te te erkennen dat haar visie onjuist was, maar zij legt zich neer bij de wens van de meerderheid. Met Ingang van heden zal het worden beheerd als bosplant soen/struweel, in de beheerscategorie van natuurlijk groen. Dat betekent dat er een gesloten struikbeplanting met daarin af en toen een boom wordt aan gelegd en dat er niet meer gemaaid wordt. Haaks daarop staat de opmerking dat de door de bewoners aangelegde be planting, zoals kerstbomen, door de ge meente niet als natuurlijk groen wordt beschouwd en zullen worden verwij derd. Voorts wordt de toezegging ge daan dat voor de bouwvakvakantie de gaten in de geluidswal worden gedicht. Nieuwe aanplanting daarop wordt in de herfst verricht 'en zal intensief worden begeleid om haar ook daadwerkelijk op gang te helpen', aldus het slot van de brief. In dit verband hebben bewoners en gemeente elkaar gevonden en dat mag ook wel eens gezegd worden. Zondag 14juni ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: aalm. Crooymans Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 drs. J. Bouma, De Bilt STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 J. van Steen Het Basis Informatie Centrum (BIC) van de Vliegbasis Soesterberg is ver huisd naar: Vliegbasis Soesterberg, Ge bouw 10. Verlengde Paltzerweg 1, 3768 MX Soest. Correspondentieadres: Staf Voorlichting Vliegbasis Soesterberg, Postbus 160, 3769 ZK Soesterberg, telefoon: 0346 -336100, 336101, 336102, fax: 354621. E-mail: bicssb@thgssb.af.disp.mindef.nl. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: éigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. GEBOREN 25 mei: Björn, zoon van Brigitta en Olav Kraayenoord, Ant. van Leeuwen hoeklaan 147. GEHUWD 26 mei: Catharina Maria Antonia Pauw-de Jong (96), De Heybergh. Opgaven: Van Maarenplein 1. 'Ik wist niet waar ik het zoeken moest. Maar dank zij jullie initiatief van 'Omzien naar elkaar' weet ik waar ik terecht kan. Ik zag er erg te genop om te bellen, maar ik ben hartstikke blij dat ik het gedaan heb'. Het is één van de reacties die via tele foonnummer 353055 door Joke van Leijenhorst, het centrale meldpunt van Omzien naar elkaar, werden verwerkt. Ruim drie maanden geleden werd het meldpunt spontaan opgericht onder auspiciën van dhr. Piet Pieren. Als se- niorenvoorlichter stuitte hij op soms zeer schrijnende vormen van eenzaam heid. Via de plaatselijke kerken werd het in een openbare vergadering handen en voeten gegeven en vormde zich de groep 'Omzien naar elkaar'. Joke van Leijenhorst gaf zich spontaan op om de telefonische reacties op te vangen en met succes. Joke: 'Na een goede voorbereiding zijn wij gestart, niet als professionele des kundigen, maar gewoon als mensen die bewogen zijn met de medemens die zich zo eenzaam voelt. Daarin moet je je hart laten spreken en naast die ander gaan staan, zonder regeltjes en voorschriften. Het vertrouwen winnen en geven, dat hun verhaal niet in dossiers wordt opge slagen, maar dat er naar die ander wordt geluisterd en op grond daarvan zo goed mogelijk hulp wordt geboden. Het kost niets, het is vrijwilligerswerk, de dienst van de ene mens aan de andere'. Praktijk In de afgelopen drie maanden kreeg ze diverse reacties, ook van mensen die zich spontaan opgaven om hulp te ver lenen. Een jonge moeder wilde graag iemand bezoeken om de eenzaamheid te verlichten. Via Joke kreeg zij een adres en volgde de kennismaking. In de afge lopen maanden is dat uitgegroeid tot een hechte band en is de 'nieuwe oma' in het jonge gezin geaccepteerd. Bood schappen worden voor haar gedaan en kleine klusjes verricht. En als vader en moeder 's avonds elders op bezoek gaan, dan staat de 'oppas-oma' met veel genoegen klaar om de honneurs waar te nemen. En als ze iemand anders hier voor vragen, dan krijgen ze met oma te doen. Het is één van de vele voorbeelden dat 'Omzien naar elkaar' geaccepteerd is. Duidelijk stelt de groep dat zij geheel onafhankelijk dit werk doen en het niet aan leeftijd is gebonden. Zo is een oudere dame het kontakt geworden van een jonge alleenstaande vrouw met een kindje en bezoekt iemand op leeftijd een jonge man die alleen woont en weer zicht heeft gekregen op het leven. Joke Leijenhorst. j Zorgt u graag voor kinderen en zoekt u werk aan huis? 3 Soest zoekt voor een meisje :n i gezin waarin niet gerookt geen honden of katten De opvang start m.i.v. •s. en is nodig op dinsdag en g en verzekering worden itlijnen van het Gastouderburo i? 935-602 14 27 do.dag 9.00- 12.00\jur). 5STRAAT 82 - SOEST FOON: 601 21 42 I Zondag 14 juni wordt in galerie IChalaga in Soesterberg om 14.00 luur de expositie 'Op de volkstuin' 1 met aquarellen en gouaches van I Muriël Schouten geopend. I De aquarellen zijn gedetailleerd en rea listisch en hebben als belangrijkste on- 1 derwerp de - van tweedehands materi- I aal opgebouwde - schuurtjes en kassen. I Het bezit van een moestuin bij de volks- 1 turnvereniging Bloemheuvel in Soester- Iberg verleidde haar tot het maken van foto's die als basis dienden voor de aquarellen. Daarnaast zijn er ook enkele I schilderingen van de 19e eeuwse keizer- I üjke kledingstukken en sieraden uit Chi- I na te bezichtigen. De detaillering - ge- I borduurde vogels, bloemen en vlinders - en kleurenrijkdom hierin, zijn de aan leiding voor een bijna fotografische weergave. Muriël Schouten volgde op de Rietveld Academie de opleiding illustratie/grafi sche vormgeving, maar legde zich sinds dien vooral toe op tekenen en schilde ren. Om te beginnen heeft zij tientallen kerstkaarten, valentijnskaarten, condo léancekaarten enz. getekend voor een uitgever. Langzamerhand ontstond daarnaast ook vrij werk, wat leidde tot exposities in Amsterdam en Voorburg. Galerie Chalaga, Kampweg 32 in Soesterberg, is geopend woensdag t/m vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur en zon dags van 14.00 tot 17.00 uur, overigens op afspraak. De tentoonstelling duurt tot 25 juli. In Den Dolder viert de plaatselijke mu ziekvereniging, het Dr. Engelhardcorps, zijn 40-jarig bestaan. Dit uit 33 leden bestaand korps telt ook enkele Soester- bergse muzikanten. Vrijdag 12 juni geeft het een Galacon cert m.m.v. de Kapel van de Koninklij ke Luchtmacht, aanvang 20.00 uur. Za terdag 13 juni is er om 10.00 uur een kinderfeest met kabouter Pierelier. Eveneens zaterdag 13 juni het grote Ju bileumconcert m.m.v. Margriet Eshuijs, aanvang 19.30 uur. Zondag 14 juni is er om 11.30 uur Frühschoppen met Eger- lander muziek. Dit alles kan men zien en horen in Dorpscentrum 'De Delta' in Den Dolder. Voorverkoop van kaarten bij de plaatselijke Albert Heijn en Fiet senhandelaar Van Amerongen. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder 0900- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Aquarellen sieren de maand juni de wanden van zorgcentrum De Hey- berg in Soesterberg. Het zijn bijzon dere aquarellen omdat zij gemaakt zijn door de bewoners zelf. Een jaar geleden startten de zusters Henny en Coby de Koning ook in dit huis (naast Molenschot en Groot Eng- endaal in Soest) met het begeleiden van cursisten. Drie jaar geleden reageerden ze op een advertentie waarin zorgcen trum Molenschot vrijwilligers wierf voor het schenken van een kopje koffie in het huis. Het gesprek met welzijn-coördina trice Willemien Konijn resulteerde in een aanbod op de Meerzorgkamer te komen werken, een dagverblijf waar bewoners die meer zorg nodig hebben de hele dag vertoeven. Henny en Coby de Koning, zelf creatief, vulden soms de avonddienst op met het laten schilderen van de bewoners. Vaak zijn die zelf nooit creatief bezig geweest en er is niets boeiender dat te beleven Henny en Coby de Koning. .....r/lan nflmQdlft Rl Sinds enkele weken rijdt dagelijks door Soesterberg een opvallende witte bestelauto met aan de zijkan ten de teksten: 'Abrona maaltijd- voorziening'. Het is een vrij modern ingericht voertuig voor het vervoer van vooral warme maaltijden. Deze worden bezorgd in onder andere Den Dolder, Vleuten de Meern, Nieuwegein en Soesterberg. Vele vroegere bewoners van Abrona (het voormalig Sterrenberg) wonen nu zelfstandig en kunnen van deze service gebruik maken. Er kan gekozen worden uit kant-en-klare maaltijden, maar ook maaltijden die zijn voorbereid en alleen P h warm moeten worden gemaakt. Bij ge bruik hiervan is men niet gebonden aan de vaste uren als de 'warme' maaltijden geleverd worden. Ook kan men één of meer van deze maaltijden vooruit bestellen. Abrona geeft ook anderen de gelegenheid hier van gebruik te maken. Een briefje naar Abrona, t.a.v. Hoofd Keuken, Amers- foortsestrhatweg 56, 3712 BE Huis ter Heide, met daarin naam en adres en waarvan men gebruik wil maken is vol doende. Momenteel wordt de keuken van Abrona op deze nieuwe voorziening aangepast en kan men per september van dit jaar op volle toeren draaien. !t' "Vandaag hoor ik voor het eerst dat de vliegbasis Soesterberg op één na het oudste vliegveld van de hele we reld is. En dat hier in Soesterberg in 1925 al proeven werden gedaan met helikopters. Die oude films van voor de oorlog waren leuk. Ja, ik weet nu veel meer over de luchtvaart die hier in Soesterberg begon en be grijp de uitdrukking 'bakermat van de Koninklijke Luchtmacht." Deze en soortgelijke reacties werden vrijdag door leerlingen van groep 7 en 8 van de drie basisscholen in Soester berg geuit. Majoor-vlieger Hans van der Veen bezocht in het kader van de ont hulling van het Luchtvaart Herinnerings Monument (op 1 juli) de drie plaatse lijke scholen. In het groene uniform van vlieger voorzien van vliegerhelm, maak te hij op de jeugd van tegenwoordig zelfs enige indruk. Natuurlijk zijn er altijd leerlingen die, zelfs als de lucht valt nog niet op zullen kijken, maar de interesse voor de lucht vaart bij de Soesterbergse jeugd was re delijk te noemen. In het gloedvolle betoog van Hans van der Veen zat veel variatie en hij moest veel vragen beantwoorden. In een oude zwart/wit film van 1920 zag men de vliegtuigfabriek in Soesterberg met een geit als mascotte. De startbaan bestaan de uit een vlak stuk heide en de eerste 'i vliegshow in 1934 waar vijftigduizend bezoekers op af kwamen, onder wie de minister-president Colijn. Geschiedenis In snel tempo behandelde Van der Veen de geschiedenis van de luchtvaart die in 1783 begon met de Franse Montgolfier die ontdekte dat hete lucht in een om hulsel ging stijgen. Vervolgens 1891, Otto Liliënthal die als één van de eer sten met zweefvliegen begon. De fiet senmakers de gebr. Wright die in 1903 het eerste vliegtuig met een benzinemo tor construeerden. Louis Bleriot die in 1909 een prestatie leverde door over het Kanaal te vliegen. En dan in> 1910 het eerste vliegveld van Europa op de hei de bij Soesterberg met kort daarna in 1913 de oprichting van de Koninklijke Luchtmacht ook in Soesterberg, van daar dat deze vliegbasis 'de bakermat' wordt genoemd. De Eerste Wereldoorlog die in 1914 met slechts een klein aantal vliegtuigen be gon voor verkennings doeleinden. Maar toen een onverlaat met een geweer van uit een vliegtuig begon te schieten, was het hek van de dam. Notabene werden in die oorlog vijftig duizend vliegtuigen gebouwd. Dan in 1919 de oprichting van de KLM door Albert Plesman die ook in Soesterberg heeft gewoond en ge werkt. De ontwikkeling van de vlieg tuigtechniek in de Tweede Wereldoorlog hoe deze mensen een creatieve ziel in zich ontdekken en aan het eind van hun leven uiting kunnen geven aan wat er in hun innerlijk leeft. Omdat zij een leven achter zich hebben dat gekleurd is door vele ervaringen is het verbazingwekkend te zien hoe dit aan het papier wordt toe vertrouwd. Inmiddels geven de zusters De Koning in drie bejaardentehuizen schilderles en zij vinden het onbegrijpelijk, dat dit ge bied zo verwaarloosd is en wordt. De oudere mens heeft zo veel te zeggen! Joke: 'In gesprekken met mensen ont dek je dat het samen gebruiken van de warme maaltijd zo belangrijk wordt ge acht. We proberen of dat ergens geza menlijk met twee of wie weet vijf perso nen kan gebeuren. Ook is er een aanbie ding van een gezin die iemand graag voor de warme maaltijd uitnodigt zoals 'gast aan tafel'. We proberen dit in goed overleg te regelen, want het moet onder ling wel klikken. Maar ook de vraag van een jong gezin waarvan de wederzijdse grootouders niet meer leven. 'Ze zoeken een nieuwe opa en oma', aldus de reactie. Maar hoe gaat het als iemand belt? .Joke: 'We be grijpen heel goed dat men na heel wat wikken en wegen ons belt. Dat doe je niet zo maar ineens. Degenen die dat wel hebben gedaan zijn na die tijd vol lof. Met degene die belt maakt Joke een af spraak voor een oriënterend gesprek. Daarin wordt met elkaar besproken wat men wil en mogelijkheden aangeboden. 'Op grond van dat gesprek proberen we iets aan te bieden wat het beste is. Dat hele gesprek blijft vertrouwelijk, daar staan we garant voor. Kort daarop ver nemen we hoe één ander is gegaan en of alles naar wens is verricht. We probe ren het maximale te doen en tot op he den is dat goed gelukt. Een ieder die zich hierin kan vinden in welke vorm ook, is van harte welkom'. Joke van Leijenhorst, Fokkerstraat 5, telefoon 353055 is doorgaans elke dag na 19.00 uur te bereiken. Maar geduren de de daguren dat zij als receptioniste bij Abrona werkt en haar eigen sociale ver plichtingen in de avonduren verricht, kan men uitwijken naar Froukje Taai, van Maarenplein 1, telefoon 351252. 'Omzien naar elkaar', een goede zaak van puur vrijwilligers. Vrijdag 12 juni 20.00 Vogels rond het huis, Drie Eiken Zondag 14 juni 14.00 koersbal, Drie Eiken Maandag 15 juni 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest met de komst van de straaljager en de helikopter. In het jaar 1948 kon men voor het eerst sneller dan het geluid vliegen, dus sneller dan 300 meter per seconde met de daarbij behorende knal len van het doorbreken van de geluids barrière en in 1960 het eerste straal-ver- keersvliegtuig. De oude film uit 1925 toen in Soester berg de eerste helikopter werd getest. Een verschrikkelijk lawaai makend monster dat op en neer sprong. Als slot de aandacht op het vliegdorp met zijn bekende straatnamen van Versteegh, Plesman, Van Weerden Poelman, Jong bloed, van der Griendt, Bakkenes en Fokker. Allemaal pioniers die vooral aan de Kampweg hebben gewoond. Vervolgens Spad, Morane, Brik, Rum- pier, Aviatik en Farman, de namen van de eerste vliegtuigen die boven Soester berg hebben gevlogen. De hele geschie denis vloog de leerlingen van groep 7 en 8 met een supersnelheid om de oren, maar ze konden het goed volgen. En dan die ene vraag: 'Meneer, de aar de is al 2000 jaar oud en in 1920 begon nen ze pas met vliegen. Hoe kan dat nou?' Het antwoord kwam uit dezelfde klas en heel nuchter: 'Omdat ze toen ook de motor hebben uitgevonden'. De jeugd van Soesterberg bestaande uit de leerlingen van de groepen 7 en 8 zijn met ingang van heden echte inwoners van 'hun vliegdorp'. Tot de Zusters van het Cenakel be horen ook enkelen afkomstig uit de Philippijnen. Een feest zoals een ju bileum wordt dan ook door vele in Nederland wonende Philippijnen bezocht. Het anders zo rustig kloos ter Cenakel was onlangs even een Philippijns centrum in het hartje van de provincie Utrecht. Vanuit alle richtingen waren de vele au to's met in hun 'paas-best' geklede Phi lippijnen woonachtig in ons land naar het Cenakel gekomen. In het klooster Cenakel was het feest ter ere van het zilveren Professie jubileum van Zuster Maria Jane. Acht jaren ge leden kwam ze naar het Cenakel na daarvoor haar religieuze taak in onder andere de Philippijnen, Amerika en In donesië te hebben verricht. Tussen de Philippijnen onderling bestaat een gro te verbondenheid en dat lieten ze ten opzichte van Zuster Maria Jane duide lijk merken. Zeker 120 hadden de weg naar het Cenakel gevonden en woonden de plechtige eucharistieviering in de ka pel mee, die tot op de laatste plaats was bezet. De bijzondere dienst werd geleid door een Philippijnse priester, geassisteerd door vier Nederlandse priesters waaron der twee paters van de S.V.D. De kapel was versierd met bloemen die de Philip pijnen hadden meegebracht en gaven in de vorm van geld en goederen werden in de dienst naar voren gedragen. Daar na was het in- en om het klooster een gezellige drukte van in- en uitlopende mensen. Ook voor de inwendige mens hadden ze gezorgd. Een stralende Zuster Maria Jane mocht dit allemaal zien gebeuren. Voor haar was het verder een heel bijzondere dag omdat haar bejaarde moeder de reis helemaal vanuit de Philippijnen had ge maakt om dit feest van haar dochter mee te kunnen maken. Omstreeks 18.00 uur had een ieder het klooster weer ver laten, waarna de bekende serene rust weer op het klooster Cenakel neerdaal de met een aantal zusters dat in dank baarheid op deze voor hen wel drukke dag kon terug kijken. «*SU

Soester Courant | 1998 | | pagina 15