m b.v. ?r van! KAK 269,- 'Stand van zaken riool valt mee' Visser VAKANTIE-INSPECTIE VAN UW BRIL ZOMERPRIJZEN Hulleman opSek r^FE klinkhamer Blommers sleept verbouwing C-bieb weg voor de poorten van de hel Celstraffen tot 15 maanden geëist voor mishandeling van twee agenten Veiling In de Ruimte levert 3 ton op EH MAAK KANS OP FRAAIE taris 1 ACTUEEL! KOM LANGS VOOR ONZE GRATIS ERS (m/v) Wist u dot til onze beroemde 't Ltiykje CD-kastje alu/beuken Instellingen krijgen 12 Melkert-medewerkers 'Specialist, PAGINA 2 WOENSDAG 10 JUN11998 SOESTER COURANT ng Service (m/v) TROMP ig advies lerhande- neer naar ensten! Coalitiefracties achter garantie op lening PAGINA 3 gerechten ook afgehaald kunnen worden? 68x31x26 cm 6 laden ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN 6 Beeld verdwenen i Van Den Brink Ruim 200 mensen bij zes uur durende faillissementsverkoping Krol stelt nauwkeuriger raming kosten werkzaamheden voor Aanvraag indienen bij gemeente Nog geen controles in blauwe zone Van Weedestraat VOOR OOG ZORG 25 jaargetrouwd? Ook voor service moet u bij ons zijn ge en flexibele ember in de Van aring is een pré, ken een must. terdag een iet van computers). i BOEKHANDEL oven. rukkerij Smit b.v. is een t in de productie van 'ator, Photoshop en nze drukkerij en )urant. i meer weten over deze ildenburg, en aan de heer P. Smit. AERSFOORT tan heeft gespecialiseerd arieerd en compleet leve- lijk Duitse en Deense ma- vordt een grote verschei- :ie binnen de betonindus- lur voor de betonstaalver- :ature voor een: vestigingen, in het 3ve verwerking daarvan 3 een pre) tel. 0346-351774. stbus 8,3769 ZG Soester- Het heeft niet veel gescheeld of po litiek Soest haalde vorige week een streep door alle ambitieuze verbou wingsplannen van C-drie, ten be hoeve van het cultureel centrum zelf en de openbare bibliotheek. Omdat er feitelijk geen weg meer terug was gingen de coalitiefracties VVD, CDA en PvdA alsnog akkoord met de gemeentegarantie voor een le ningvan 1,85 miljoen, waarmee de dure verbouwing voorlopig is gered. WD-wethouder Neks Blommers kon na afloop opgelucht adem halen. On danks het felle verzet van de oppositie onder aanvoering van Wim Roest (D66) kreeg ze een meerderheid achter het voorstel van het College. Maar dat had tijdens de ingelaste spoedvergadering van de commissie Financiën nog heel wat voeten in de aarde. Eerst kreeg de wethouder de volle laag van een ongebonden burger, Hermann Schaffner, die als inspreker de staf brak over het voorstel en waarschuwde voor een faillissement. Wat zijn belang daar bij was bleef onduidelijk en de commis sie negeerde hem dan ook totaal, even als de wethouder. Roest constateerde met afgrijzen dat de kosten van de verbouwing nu al waren opgelopen tot 6,2 miljoen en dat het uiterst twijfelachtig was of de organisa ties - verenigd in de stichting Willaert - dat wel zouden kunnen opbrengen. Ze hadden er immers zelf al op gewezen dat ze "uitgebeende" en "uitgeklede" organisaties waren, "met weinig vlees op de botten" en een "somber perspectief', zoals hij citeerde uit een brief van de stichting. Dramatische taal, volgens Roest, die dan ook een forse contributieverhoging bij de bibliotheek voorspelde. Van een inkomstenvergroting zou volgens hem niets terecht komen, omdat het hogere tarief de mensen eerder zou weghouden van het nieuwe centrum. Hij opperde de mogelijkheid om het gebouw aan de Willaertsraat alsnog af te breken en de grond te gebruiken voor uitbreiding van het winkelcentrum Overhees, en dan elders een nieuw gebouw te realiseren, meer in het centrum van de gemeente. De gang van zaken had zijn vertrouwen in de wethouder ernstig geschaad, maakte Roest nog duidelijk. 'Kantje boord' Bert Krijger (WD) zag niets in het ideetje van Roest, omdat dat problemen met zich mee zou brengen voor de Jo- anneskerk en het gebruik van de sport zaal. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de beide organisaties en vond het verstan dig dat de stichting ook de verouderde verwarming gelijk aanpakte. "Kantje boord," aldus Krijger, "maar het kan." Hans van Wuijckhuijse (GGS) verbaas de zich zeer over de hoogte van het be drag dat C-bieb tekort komt. Hij had zo z'n vraagtekens bij de deskundigheid van het stichtingsbestuur en kon dan ook niet met het voorstel instemmen. In de wethouder had hij helemaal geen vertrouwen meer. Nel Koster (Groen- Links-PS) hield wat dat betreft nog een slag om de arm, maar maakte wel dui delijk dat C-bieb een veel te wankele basis heeft om nog grotere verplichtin gen aan te gaan. Ze schetste de gang van zaken als "een groot drama". BAR» CfcfllMU RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Het CDA was bij monde van Jan Pie- ter Lokker wel bereid de wethouder te steunen, ook nu, zoals hij het omschreef, "de lijken uit de kast tevoorschijn kwa men", maar verbond daaraan de voor waarde dat het stichtingsbestuur finan cieel begeleid zou worden en dat de af gesproken besparingen ook gehaald zouden worden. "Wij zien dit als een incident," aldus Lokker. Wiebe Meilof (GPV/RPF/SGP) vond de suggestie van Roest wel bruikbaar, omdat ook de Boerenstreek straks aan gewezen is op de winkelvoorzieningen van Overhees. Het was volgens hem de hoogste tijd om een stapje terug te doen. "Het wordt langzamerhand echt een doldwaas verhaal," aldus Meilof. Wil Stekelenburg (PvdA) bleek nog steeds enthousiast voor het plan. Ze zag geen mogelijkheden om het proces nog te stoppen zonder het risico dat C-drie dan vanzelf langzaam in elkaar zou zak ken. Ze gaf de stichting alvast de sug gestie mee om met "Van den Ende shows" de inkomsten te verhogen en zag niets in het winkelplan van Roest "Waar blijven we dan met ons tweepo lig winkelbeleid?" Volgens wethouder Blommers was het te laat om nog alternatieve mogelijkhe den te bekijken. Er kon zelfs niet meer met de verbouwingswerkzaamheden gewacht worden, want iedere dag uitstel betekende een ongewenste kostenverho ging. Ze constateerde dat in elk geval de coalitiefracties haar steunden. Het uit kopen van de Joanneskerk en de ver plaatsing van de sportzaal zou volgens haar neerkomen op kapitaalvernieti ging- Onder curatele ue wethouder kwam met name het CDA tegemoet door te melden dat het College oud-ambtenaar B. Beerdsen (destijds hoofd financieel beleid van de gemeente) bereid had gevonden om de stichting Willaert terzijde te staan. De stichting komt daarmee min of meer onder curatele van het gemeentebe stuur. Andere mogelijkheden, zoals sloop en verkoop van de grond van C- drie, waren volgens haar verder in het geheel niet aan de orde. De commissie kissebiste nog een rond je, maar dat veranderde niets meer aan de posities van de fracties. Met opluch ting constateerde Blommers dan ook dat het voorktel een raadsmeerderheid zou krijgen, al fulmineerde Koster nog even over de "gesloten rijen" van de coalitie, wat de andere fracties ook naar voren brachten. Blommers maakte van de gelegenheid alvast dankbaar gebruik om toestemming te vragen om de aan nemer nog de volgende dag het groene licht te geven om aan de slag te gaan. Dat stuitte'alleen nog op bezwaren van GroenLinks en GGS. Tegen vijf Soesters die vorig jaar fe bruari in een snackbar aan de Smitsweg een agent molesteerden, werden woensdag voor de Utrechtse rechtbank straffen geëist tot vijftien maanden cel. Officier van justitie mr. R. Schoute vergeleek de afran seling met de Tjoelkerzaak in Leeuwarden. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum De agent heeft het er levend afgebracht. Maar volgens Schoute werd hij zwaar mishandeld, op 15 februari 1997 in snackbar Walk Inn. Zelfs toen hij op de grond lag, werd hij onder meer tegen zijn hoofd geschopt. Een van de ver dachten, een 24-jarige Soester, gaf toe dat hij de man drie keer vol in de buik trapte. De vijf zouden die zaterdag naar een partijtje voetbal gaan toen ze, dronken en sommigen onder invloed van hard drugs, in de snackbar een patatje gingen eten. Omdat de eigenaar hen drank weigerde, begon een 28-jarige verdachte met hem een discussie over het aanvra gen van een drankvergunning. Omdat de man steeds vervelender werd, belde de eigenaar de politie. De surveillant en een vrouwelijke colle ga kwamen een kijkje nemen. Rustig ging de man op een barkruk met de ru ziezoeker zitten praten. Maar met een mond vol patat provoceerde die hem: "Ik geef honderdduizend gulden als je mij de zaak uit krijgt." Een ander (27) beledigde de vrouw. Zij werd volgens de officier door die verdachte tegen de muur gesmeten. Toen de surveillant om assistentie wil de vragen, trok de treiteraar zijn spreek- koord los. Even daarna sloten de vijf de agent in en stortten ze zich bovenop hem. Een klant die met zijn zoontje pa tat kwam halen, probeerde in te grijpen. Pas toen het slachtoffer een schot wist te lossen, ging de groep er als een haas vandoor. De verdacht die het getreiter was begon nen, verscheen woensdag als enige niet op de zitting, tot verbazing van zijn ad vocaat. Tegen hem eiste Schoute de zwaarste straf, vijftien maanden cel, wegens zware mishandeling en openlijk geweld en omdat hij op weg naar de snackbar een man die achter hem liep plotseling een klap in het gezicht gaf. Honkbalknuppel De officier hield er rekening mee dat de Soester in de tussentijd al is veroordeeld tot acht maanden celstraf omdat hij in maart vorig jaar een plaatsgenoot in diens woning met een honkbalknuppel mishandelde. Hij sloeg ook het interieur van de woning kort en klein, 's Nachts om twee uur was hij er, dronken, een rekening gaan vereffenen. Een 26-jarige medeverdachte die toen Uit een achtertuin aan de Chalonhof is vorige week een ca. 50 centimeter hoog beeld van klei gestolen, voorstellende een zittende, denkende vrouw. Het beeld had een gewicht van 30 a 40 kilo. Aangifte deed de 54-jarige eigenares. 4' mee naar de flat was gegaan moest zich woensdag nog wel verantwoorden voor huisvredebreuk en omdat hij vijfhon derd gulden aan cd's meegriste. Ook hij hoorde vijftien maanden celstraf eisen. Tegen de 27-jarige Soester die ook de agente mishandeld zou hebben, eiste Schoute een jaar celstraf. Zelf ontkent de man dat hij de vrouw heeft aange raakt. Smartengeld Twaalf maanden waarvan vijf voorwaar delijk zouden de andere twee verdach ten (26 en 24) moeten krijgen. En wat de officier betreft betalen de vijf samen vijfduizend gulden smartengeld aan de gemolesteerde agent. Die liep blauwe plekken en een zware hersenschudding op en heeft blijvend last van een ruis in zijn oren. De agente heeft volgens Schoute recht op drieduizend gulden smartengeld van haar belager. Maar diens advocaat meent dat er onvoldoende bewijs voor is dat hij en niet een andere verdachte de vrouw mishandelde. Bovendien ver wezen ook de andere raadslieden naar de smartengeldgids om aan te tonen dat beide vorderingen te hoog zijn. De hoofdverdachte, drievoudig Neder lands kampioen judo, en zijn maten hebben bijna allemaal al openlijk geweld op hun strafblad staan. Alleen de 26- jarige Soester heeft zich daaraan niet eerder schuldig gemaakt. Hij was ook de enige die beide slachtoffers een spijtbrief schreef. De anderen zouden daarvan hebben afgezien toen de politie hen dat afraadde. De rechtbank doet uitspraak op 17 juni. EET-VILLA. I THEATERAVOND Theater en diner in één Aanvang 18.30 uur. J Soesterbergsestraat 122 - Soest t 'Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 De zaal van partycentrum Bos en Duin zat vol met handelaren, particulie ren, vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen en bezoekers die op de een of andere manier betrokken waren bij In de Ruimte. "Niemand duizend gulden? Het is een echte Wilink hoor, u weet wel, die man van Mathilde. Als hij dood gaat, wordt het nog meer waard. Vijfhonderd gulden dan? Nie mand? Dan hou ik 'em zelf." .Veilingmeester F. Abbink van Van Beu- sekom Veilingen neemt woensdagmid dag even een slokje water. Aan de lo pende band is hij aan het woord. In de zaal van partycentrum Bos en Duin aan de Bosstraat zitten ruim tweehonderd mensen. Handelaren, particulieren, ver tegenwoordigers van verenigingen en bezoekers die op de een of andere ma nier betrokken waren bij In de Ruimte luisteren en bieden. Na twee kijkdagen is de openbare faillissementsverkoping van spullen van de failliete stichting be gonnen. Lampen en stoelen gaan voor enkele tientjes in andermans handen. Abbink heeft tekst en uitleg gegeven en veilt iets na enen het eerste kavel, een Bestron staande, witte kamerventilator voorzien van drie standen, 220 Volt. Om kwart voor twee biedt een aantal bezoekers op een zesdelige wandstel- ling. Dat is kavel 57. Nog 969 te gaan. De meest uiteenlopende roerende zaken passeren de veiling. Meubels, huishou delijke- en geluidsapparatuur, klokken, borden, bestek, computers, de voorraad van de opslagkelder (waaronder sauzen, champignons, blikzult en thee), bezems, sportartikelen, maar ook een Heideiberg offsetpers, piano's, een papiersnijmachi ne en gereedschap komen onder de ha mer. Kavel 1079 behelst 49 dozen met De Goede Herder, het tijdschrift dat door In de Ruimte werd uitgegeven. Abbink loopt er vlot doorheen. Hij wil geen tijd verspillen. Een vertegenwoordiger van een voet balvereniging uit Soest aast op de ten ten van In de Ruimte, die de club elk jaar leende voor het jeugdkamp. Als de prijs wordt opgevoerd, moet hij afhaken. Hij is niet de enige die niet krijgt, waar voor hij kwam. Het is ongeveer zeven uur 's avonds, zes uur nadat de veiling begon, als kavel 1126 wordt geveild. De Ford Escort uit 1984 krijgt een nieuwe eigenaar. De litho van Wilink is niet verkocht, maar de veiling levert ongeveer 300.000 gulden op en daarmee is sprake van een hoge opbrengst. Na aftrek van de kos ten zal het geld bestemd zijn voor de schuldeisers van In de Ruimte dat een schuld van ruim zes miljoen gulden heeft achtergelaten. De verkoop van de onroerende zaken, zoals het terrein en de gebouwen aan de Insingerstraat zul len nog plaatsvinden. De gemeente heeft vorig jaar welis waar een krediet voor riolerings werkzaamheden in 't Hart en Klaar- water met zeven ton overschreden, de totale stand van zaken geeft al lerminst reden tot paniek. Dat zegt wethouder Bart Krol die een riole ringsnotitie heeft laten opstellen voor de gemeenteraad. Krol's voorganger Ries van Logtenstein, eveneens van het CDA, lichtte de raad vorig jaar niet in over de extra uitgaven. Krol wil dat nu niet goedpraten, maar heeft beterschap beloofd aan de raad die voorlopig alle ondergrondse werkzaam heden heeft opgeschort. Iedere keer dat het College voortaan geld nodig heeft voor het riool, zal eerst een voorbereidingskrediet worden aan gevraagd. Met dat bedrag huurt de ge meente een extern bureau in, dat tot op besteksniveau uitrekent met welke uitgave(n) het gemeentebestuur reke ning moet houden. Krol geeft toe dat dit een omslachtige manier van werken is, die behalve meer geld ook extra tijd kost, maar hij vindt het wel een zuivere methode. "Dan we ten we wat het exact kost en kunnen we een krediet voor de uitvoering aanvra gen," aldus de wethouder. Hij beseft dat je nooit weet wat je onder de grond aan treft en dat je financiële tegenvallers niet volledig kunt voorkomen. "Maar je kunt wel de omvang ervan berperken. Ik hoop dat we dit in de toekomst beter kunnen behandelen." Het voorstel van Krol en de riolerings notitie worden donderdag 18 juni in een extra vergadering van de commissie openbare werken besproken. Sinds 1993 heeft de gemeenteraad 24,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor werkzaamheden aan het Soester riool stelsel. Daarvan is 21 miljoen gulden besteed. Doordat de kosten voor de bergbezinktanks van de rioolwaterzuive ring aan de Maatweg lager uitvielen dan was begroot, had de gemeente een mee valler van 1,6 miljoen gulden. Verder is nog 1,6 miljoen gulden gereserveerd voor rioolwerkzaamheden in onder meer de wijk 't Hart. Het ambitieuze infiltratieplan om het regenwater uit de dakgoten per woning op te vangen, wordt niet uitgevoerd, omdat het te duur is. Het was de bedoe ling om in eerste instantie bij ruim twee honderd woningen in 't Hart voorzienin gen te treffen en dat later gefaseerd ook bij de overige huizen in Soest te doen. De gemeente rekende aanvankelijk op een uitgave van 500 gulden per woning, maar dit blijkt het vijf- tot zesvoudige te zijn. Onbetaalbaar en dus onhaalbaar. De uitvoering van rioolwerkzaamheden zijn eigenlijk alleen financieel haalbaar als ze worden gecombineerd met de ge plande vervanging van wegdekken. Instellingen en verenigingen kunnen bij de gemeente een aan vraag indienen voor een betaalde kracht. Soest krijgt van de over heid geld voor twaalf Melkert- banen, waarmee langdurig werk zoekenden aan werk worden ge holpen. Ze zullen worden ingezet bij (gesub sidieerde) instellingen met een alge meen maatschappelijk belang en ver enigingen die zich daarvoor kunnen aanmelden bij de gemeente Soest. De zogenoemde Melkert-medewer kers komen in vaste dienst en de loonkosten en eventuele arbeidskos ten worden vergoed door de gemeen te. Het gaat om banen van 32 uur per week tegen het wettelijk mini mumloon. Instellingen en verenigingen die inte resse hebben, kunnen zich wenden tot mevrouw W. van de Riet van de afdeling sociale dienstverlening van de gemeente Soest, tel. 6093572 (niet op dinsdagmiddag en donder- Op 29 juni wordt voor de instellingen een voorlichtingsmiddag gehouden. Wie daarvoor belangstelling heeft, dient dit vóór 25 juni telefonisch (6093572) of schriftelijk (Postbus 2000, 3760 CA Soest) te melden. De ijsheiligen in het gemeentehuis creëerden een kille Voorjaarsnota waar uit blijkt dat we een slechte financiële zomer tegemoet gaan. Een ongunstig klimaat voor de voorbereidingen van de begroting 1999 met lastendepressies en bezuinigingsbuien. Weliswaar sloeg de commissie Financi ën op tilt, werden interpellaties en mo ties van wantrouwen overwogen, klom men ingezonden brievenschrijvers in de pen, maar er gebeurde veertien dagen geleden in feite niets tijdens de eerste, echte raadsvergadering na de verkiezin gen. De lokale politiek in Soest is voor de komende raadsperiode 1998-2002 vol ledig dichtgetimmerd en vastgespijkerd door de Almachtige Drieëenheid: me vrouw Blommers (WD), Kees Boer- koel (PvdA) en doctorandus Krol (CDA). Het raadhuis maakt blunders, begroot verkeerd, overschrijdt kredieten en licht de gemeenteraad niet tijdig in. Wat doe je dan? Je geeft dat als college gewoon toe, laat de gemeentesecretaris schrijven dat de raad gelijk heeft, je be tuigt spijt en je belooft het voortaan an ders te doen. Zo sla je alle kritiek dood en stuur je iedereen weer zijn hok in. Deze politieke doctrine zal in de anna len van de VNG worden geboekstaafd als de "methode Hans de Widt". Tijdens de raadsvergadering van 28 mei leverde Ans Mann (GL/PS) een toe geeflijke bijdrage met een verhaal over schuld en boete. Een vergeefse inbreng had ook Jan Pieter Lokker (CDA), die als enige van de collegepartijen de Voorjaarsnota kwalificeerde als een fi nancieel ratjetoe. Zijn nieuwbakken fractievoorzitter Teun Middelkoop haalde het critische betoog volkomen onderuit en liet blij ken, dat hij al volledig is ingepakt door het regime. Die man valt mij zwaar te gen. Ik kan me niet voorstellen, dat in zijn tijd één van zijn NEC-handelsreizigers straffeloos verkeerd mocht calculeren, tonnen verlies mocht incasseren en zijn baas in het ongewisse mocht laten. Hem zou de mantel der liefde zijn uitgeveegd. Na nog wat gesputter van de machtelo ze oppositie hadden de meeste raadsle den (in de Voorjaarsnota wordt een ver hoging van hun gage aangekondigd!) zoiets van: we gaan de discussie in de commissie financiën niet over doen. Eén van Krijger's schildknapen (de man van Annie) mocht van de WD-voor- man het College van B W nog eens attenderen op de afspraak in het lijsttrekkersoverleg Aqua Indoor aan te pakken. Toen brak toch nog de hel los. Hans van Wuijckhuijse (GGS) begon wild om zich heen te slaan en pakte wethouder Blommers hard aan om haar (tijdelijke) gemis aan dossierkennis van Aqua Pe cunia. Alsof hij water zag branden. Ik verwacht nog weel vuurwerk rond het zwembad aan de Dalweg. De toon is gezet. Kreta, Pinksteren 1998. De politie zal nog steeds niet optre den tegen mensen die hun auto op de Van Weedestraat parkeren zon der de parkeerschijf te gebruiken. De gemeente heeft de laatste tijd het een en ander in het werk gesteld om de aan de juridische eisen van een blauwe zone te voldoen, maar heeft nog niet alles rond. Volgens de afdeling verkeer van de ge meente is alles wel geregeld, volgens ondernemer J. Nota van de Winkelkring Van Weedestraat zijn nog niet alle voor zieningen getroffen voor de laad- en los- havens. Politiewoordvoerster Clementi- na Sprengers van de politie zegt dat er officieel nog geen afspraken zijn ge maakt over controles. "We hebben nog niet het groene licht gekregen." Pas als aan alle voorwaarden is voldaan, gaat de politie Het parkeergedrag in de blauwe zone in de gaten houden. De eerste periode houdt de politie het bij waarschuwingen, maar daarna zal ze bonnen gaan uitschrijven wanneer de parkeerschijf niet wordt gebruikt of au to's langer dan een uur staan gepar keerd. BURG.GROTHESTRAAT10-3761 CM SOESTDIJK-TEL.601 3859 's Maandags gesloten 0 |makelaar/taxateur 0. G. 1/txrv „irvUtAMs w Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagenper week geopend. 035 - 601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3