En dit zijn de knallers van deze week: 1000 Mavo Soest op 'vrijersvoeten' O "Ja hoor, u mag een foto maken" Smeeing Beheer koopt witte boerderij Soester Courant HiirK 6027493 Zes Soesters bekennen veertien inbraken TUINUITJES GENDA VADERDAG WOENSDAG 17 JUN11998 76e JAARGANG NO. 43 School zoekt partner voor fusie of samenwerking Nieuwe eigenaar: 'Geen appartementen of welzijnsinstelling' Gevraagd VASTE-, INVAL- EN VAKANTIE BEZORGERS in Soest voor de Voor informatie: tel. 6014152 HET VLEESCENTRUM BESPAAR ƒ36.000, 3 Actueel 5 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 19Soesterberg 21 Sport Azc: 350 bedden en 160 kamers op 6 verdiepingen Naturistenclub hoeft niet meer alleen in tenten A. van der Lee KLAREN g TROMP Ook 's avonds en in 't weekend 88 Vluchtelingen arriveren in asielzoekerscentrum (Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Kanis Gunnink koffie EÉ- Melkwitbrood Magere Runderlappen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest FILTERBOX ƒ59,- gratis beluchter VADERDAG paling- en haringdag RUUD SMIT visspecialiteiteri Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het schoolbestuur van de Mavo Soest heeft verschillende scholen in de omgeving benaderd om te praten over een fusie dan wel een samen werkingsverband. Gezocht wordt naar een partner met voorberei dend beroeps onderwijs (vbo). Dat heeft secretaris Hans Moerman be vestigd. De mavo, gevestigd aan de Valeriaan- straat, is niet zomaar op 'vrijersvoeten'. In 1997 was er sprake van een lagere instroom van brugklassers. Voor ko mend schooljaar is weer het gebruikelij ke aantal eersteklassers aangemeld, maar de Mavo Soest zit op dit moment net onder de norm voor het minimaal aantal leerlingen. Volgens Moerman is de 'vrijage' met andere scholen het gevolg van de zoge noemde herschikkingsoperatie die het ministerie van onderwijs heeft opgelegd. Het gaat daarbij om een combinatie van een theoretische en praktische leerweg. De Mavo Soest biedt theoretisch onder wijs en een school voor vbo heeft een praktische leerweg. In geval van een fu sie zouden vbo-leerlingen uit Soest voortaan aan de Valeriaanstraat terecht kunnen. De Mavo Soest zou in onderhandeling zijn met het Vallei College in Amers foort. Moerman: "Dat is inderdaad een school voor vbo, maar ik wil geen na men noemen. Als je er één noemt, voe len andere zich te kort gedaan. Net als in het bedrijfsleven willen we meerdere partijen erbij betrekken." Vertrouwen Moerman zegt vertrouwen te hebben in een goede afloop. Wat de gevolgen zijn als er geen fusiepartner wordt gevon den, is volgens hem moeilijk aan te ge ven. "Daar zijn we niet mee bezig, op dit moment is dat geen optie. Alles is nu op de herschikkingsoperatie gericht. Als bestuur zullen we trachten alles zo zorg vuldig mogelijk te doen," aldus Moer man die het te ver vindt gaan om te stel len dat donkere wolken zich boven het schoolgebouw samenpakken. Moerman vindt het wel lastig dat de Mavo Soest door de her schikkingsoperatie gedwongen is stap pen te ondernemen. "Wat dat betreft is er wel sprake van een wolkje aan de hemel. Ik mag hopen dat 't overwaait, maar dat gaat niet vanzelf. Daar zullen we wat voor moeten doen. Je bent nu afhankelijk van derden, omdat je moet samenwerken. Het gaat er nu om of andere scholen wel of niet willen, wij zijn afhankelijk van hun reacties." Volgens bestuurslid Moerman heeft de Mavo Soest verschillende contacten ge legd, maar hij verwacht niet dat voor de zomervakantie concrete stappen onder nomen zullen worden. Op z'n vroegst in september zal meer duidelijkheid ont staan, daarna kan eventueel de besluit vormingsprocedure worden gestart. In de witte boerderij aan de Soester Engweg zullen geen appartementen worden gerealiseerd. Dat er een welzijnsinstelling intrekt, is volgens de Soester Jan Smeeing van Smeeing Beheer eveneens ondenk baar geworden. Hij is sinds kort de nieuwe eigenaar van de karakteris tieke hoeve op de Eng. Vanaf september kan hij beschikken over de boerderij, waarin nu nog J. Lan- ser woont. Volgens Smeeing komen er in ieder geval geen appartementen in, omdat het bestemmingsplan dat niet toelaat. Voor een welzijnsinstelling is de lokatie niet geschikt, meent hij en is het gebouw te kwetsbaar. "Zo'n rieten kap en dan al die jongeren erin, dat zie ik niet zitten," aldus Smeeing. Hij heeft wel een visie over de toekom stige bestemming van het gebouw, maar nog geen concrete contacten met poten tiële huurders. Verhuren Het is wel zijn bedoeling het monumen tale pand te verhuren. Smeeing zal de boerderij eerst opknappen en zegt daar de tijd voor te nemen. Alleen de voor bereiding zou wellicht al een jaar in be slag kunnen némen. Smeeing is van mening dat Lanser het gebouw goed heeft onderhouden. "Maar het is zo groot en ruim, dat er altijd nog wat aan moet worden gedaan." "Als er vanavond een goede partner belt, kan het ook ineens snel gaan," zegt Smeeing die wel voorwaarden verbindt aan een eventueel gebruik van de boer derij. "Er moet iets in dat het gebouw niet aantast. Wie er in komt, zal ook afhan gen van de bestemming, maar je moet iemand hebben die respect heeft voor het gebouw. Steeds meer bedrijven en instellingen gaan dit soort monumentale panden waardéren." Smeeing heeft de boerderij, zegt hij, voornamelijk gekocht uit liefde voor oude gebouwen. Zijn handelsmaat schappij kocht eerder al de voormalige melkfabriek aan de Middelwijkstraat (waar een meubelzaak is gevestigd), het St. Josephgebouw aan de Steenhoff- straat (Artishock en Museum Oud Soest) en de voormalige Mariaschool aan de Mariastraat (onder meer fysio- praktijk). Ook deze panden werden, na aankoop door Smeeing Beheer, opge knapt. (op woensdagmiddag) De witte boerderij op de Eng is ver kocht aan het Soester bedrijf Smeeing Beheer. De geboren en getogen Soester zegt ver knocht te zijn aan de oude gebouwen en ziet het ook als liefhebberij om deze in stand te houden. De Vrije Teugel Kinderparadijs De Vrije Teugel is al een jaar of twee - drie jaar minder dan Smeeing - bezig geweest om de witte boerderij te kopen en er lagen nog veel meer kapers op de kust. Directeur Leo van den Berg van De Vrije Teugel be treurt het dat de gemeente Soest bepaal de beloftes niet is nagekomen en niet zo daadkrachtig is geweest als ze had be loofd. De hoeve is nu aan de neus van het kinderparadijs voorbijgegaan, maar Van den Berg hoopt dat De Vrije Teu gel met de kinderactiviteiten alsnog naar de Soester Engweg kan verhuizen. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Schouderfiletrollade kilo Zie onze adv. op pag. 2 195 Altijd kwaliteit en betaalbaar Zie adv. op pag. 7 VVVAN DENW7 accountancy L belastingadviei Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 Blauwe zone nu in orde. Kroonprinsen kijken naar helikopters. Rotonde Soest-zuid komt er. Minder woningen Insulinde en GOS. Wandelen tussen de regenbuien door. 'Niet te veel verwachten van Balans'. De Lange Brink feestelijk geopend. Tweede regentonnenactie ook succes. Seniorenwoningen op plek Hoeksteen. Nieuwe vloer Beukendal en de Bunt. Honkballers verliezen concentratie. Driehonderdvijftig bedden staan in het asielzoekerscentrum (azc) ver deeld over 160, voornamelijk twee persoonskamers. In het gebouw aan de Albert Cuyplaan bevinden zich tien keukens en op de zes verdiepin gen zijn ongeveer 25 douches. De meeste asielzoekers komen uit voormalig Joegoslavië, Irak en Iran, in totaal zijn veertig nationaliteiten vertegenwoordigd. Om het verblijf van de vluchtelingen in goede banen te leiden heeft het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) 24 formatieplaatsen be schikbaar, exclusief de mensen van de beveiligingsdienst, de schoonma kers, de medewerkers van de Stich ting Vluchtelingenwerk en de zes mensen van de vreemdelingendienst die het ministerie van binnenlandse zaken aan Soest heeft toegewezen. Deze instellingen hebben allemaal een eigen kantoor of werkruimte, evenals de huisarts. De meeste COA-medewerkers waren hiervoor werkzaam in een azc in Utrecht, waar ook de zeventig asiel zoekers verbleven, die vorige week woensdag als eersten in Soest arri veerden. In het intern verbouwde pand zijn verder onder meer een recreatieruim te en een crèche te vinden. Om het terrein van het voormalige bejaar dencentrum wordt een hekwerk ge plaatst. Binnen de hekken komen enkele voorzieningen, waaronder baskets. Het College van B. en W. heeft de naturistenvereniging De Birk op nieuw een kampeervergunning ver leend, die echter op een ander wets artikel is gebaseerd dan de vorige. Volgens de gemeente was de oude vergunning te veel gericht op een camping, maar is het gebruik van het naturistenterrein beter te vergelijken met kamperen door een organisatie voor "sociale, culturele, educatieve of wetenschappelijke doelstelling". In de oude vergunning was het de naturistenclub alleen toegestaan in tenten te kamperen. Intussen is ge bleken dat de club zich van die be perking nooit bewust is geweest en al tientallen jaren ook andere kampeer middelen (toercaravans, vouwwagens etc.) accepteert. Van gemeentewege wordt dat nu welwillend gelegali seerd, maar stacaravans worden uit drukkelijk wél uitgesloten. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 22 Burg. Grothestraat 54 In een van de hoeken van de kamer hangt een televisietoestel. Op het beeldscherm zijn dagelijks beelden te zien van Kosovo. "Elke dag ster ven er mensen," verzucht Zenelli. Hij komt uit Kosovo. Drie jaar geleden vluchtte hij met zijn vrouw en drie kinderen naar Nederland. Sindsdien verbleef het gezin in Utrecht. Tot vorige week woensdag, toen het vijf tal tot de eerste groep vluchtelingen be hoorde, die in het asielzoekerscentrum in Soest arriveerden. De twee kamers die het gezin op de eer ste verdieping toegewezen heeft gekre gen, zijn nog niet ingericht. Een vriend van de Zenelli's sjouwt met een stoel. Vader en moeder Zenelli ogen vermoeid en aangeslagen. Hun blikken verraden de onzekerheid over hun toekomst. De nieuwe golf van geweld in Kosovo heeft hun gemoedsrust zo mogelijk nog meer negatief beïnvloed. Foto's maken mag, ze hebben niets te verbergen. "We zijn geen misdadigers." Alle vijf spreken ze verstaanbaar Neder lands. Adelina (16) gaat haar twee jaar jonge re zusje Drilona halen voor de fotoses sie. Als het eemaal zo ver is, verschuilt hun jongere broertje Egsón zich achter de stoel die zojuist is binnengedragen. Kleiner Veel ruimte heeft het gezin Zenelli niet. De kamers in Soest zijn kleiner dan die in Utrecht, maar daar staat tegenover dat de vernieuwde sanitaire voorzienin gen hier aanzienlijk beter zijn dan daar. De kinderen moeten nog dagelijks met een busje naar school in Utrecht. Huis werk maken valt niet mee in de kamers die al gauw vol zijn. Verhuisd van een voormalig ziekenhuis in de stad naar een voormalig bejaar dencentrum in de provincie. Bevalt dat? Dat weten ze nog niet, ze zijn er net. Gastvrijheid kan de Zenelli's niet ont zegd worden. Zodra burgemeester Hans de Widt en zijn vrouw de kamer binnen komen wordt er plaats gemaakt en ge schoven met stoelen. De Widt probeert het ijs te breken en vertelt dat hij nog niet zo lang geleden in de buurt van De net gearriveerde familie Zenelli kreeg bezoek van burgemeester Hans de Widt. Foto: Goos van der Wilt Kosovo is geweest, niet nadat hij bij wij ze van welkom namens het gemeentebe stuur een bos bloemen heeft overhan digd. De huisvriend houdt het gesprek op gang: "Hoe lang blijft u nog burge meester?" De Zenelli's pakken kopjes en lepeltjes. De thermoskan wordt opengeschroefd. Tijd voor koffie, maar nog geen tijd voor jezelf. (Lees ook pagina 3) Met de aanhouding van zes Soes ters heeft de politie veertien wo ninginbraken, waarvan twaalf in Soest, opgelost. Ze werden ge pleegd tussen december vorig jaar en 15 maart. Toen werd in een woning aan de Kamperfoeliestraat een man aange houden. Hij is tijdens de verhoren uit de school gaan klappen, waarna ook zijn handlangers op het matje moes ten komen. De inbrekers, in leeftijd variërend van zeventien tot 23 jaar, opereerden in wisselende samenstel lingen. Ze sloegen hun slag in de wij ken Smitsveen, Soestdijk, O verhees en Soest-Zuid. Tevens bekenden ze een inbraak in Baarn en één in Den Dolder. Tot de buit behoren voornamelijk au diovisuele apparatuur en kleding. Daarvan werd alleen een radio/cd- speler teruggevonden, de rest is ver moedelijk in het helings-circuit te rechtgekomen. De totale waarde schat de politie op 10.000 gulden, maar het onderzoek loopt nog. Twee zeventienjarige jongens zijn inmid dels op vrije voeten gesteld, de ove rige verdachten zitten nog vast. NEFKENS jorS SOEST V"e automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 2 pakken a 500 gram T- DIT WEEKEND KNALLENDE VADERDAGAANBIEDINGEN! ELKE WEEK IETS TE BELEVEN BIJ 'T VAARDERHOOGT ZATERDAG 20 JUNI TUIN AANLEGGEN IN DE ZOMER Heeft u ze ook weer, die zomerkriebels? Uitgebloeide voorjaarsbollen tussen opgroeiende beplanting, de mooiste kleuren groen tezamen met gezellig meegroeiend onkruid, kortom 't is weer zomer. Om de tuin in optimale vorm te houden geven wij dit weekend volop handige tips en adviezen. Dus tuinliefhebbers, kom dit weekend langs bij 't Vaarderhoogt! VADERDAGTIPS De vaders die de zomer tegemoet zien in de tuinstoel onder het genot van een koud biertje moeten oppassen, want 't Vaarderhoogt heeft dit weekend een paar spetterende aanbiedingen om vaders aan het „werk te zetten in de tuin! De groene aanbieding: LAVENDEL ƒ6,95 P.s. 3 voor ƒ12,50 Dorresteinweg 72b Soest, Tel. 035-6012883 Geen groene vijver meer met vaderdag; Dus ook voor vaderdag moet u bij 't Vaarderhoogt zijn! En om de paling hebben wij alvast een strik gedaan! Van Weedestraat 149 - Soest - tel. 035 - 601 52 88

Soester Courant | 1998 | | pagina 1