rt (M klinkhamer 20-50% KORTING 20% m Visser 20% "Ik ben directeur, niet hun vader" Minder woningen Insulinde en GOS Uitverkoop zomercollectie Kroonprinsen kijken naar helikopters lACTUEEL) nigers Lady Spring field The Outpost Hil-ton herenmode ar werkloos en rspectief? 5iïl ui Rotonde Soest-zuid komt er 5EDRUK Blauwe zone nu in orde College verwerpt bezwaren reconstructie T-splitsing PAGINA 2 WOENSDAG 17 JUN11998 SOESTER COURANT PAGINA 3 Asielzoekers volgens Paul van den Heuvel niet hulpbehoevend JL—JüiLL^£,k RK METAAL B.V. ERKER(S) m/v 50 jaar getrouwd? Bon voor parkeren op invalidenplaats College verklaart bezwaren ongegrond Politie waarschuwt tot 27 juni Van Weedestraat 4/8 Telefoon: 035 - 602 33 24 NIJHOf Op kruising Birkstraat- Vondellaan Willem-Alexander leidt Nepaleseprins rond NIJHOf Gekneusde benen bij aanrijding Ook voor service moet u bij ons zijn DAG 8.00 TOT 14.00 UUR. - personen: até - *rde karbonade ïersfoort zoeken wij gemoti- i functie willen werken, hillende werkplekken in de den als ladruk op huishouding) en epen, transport, magazijn, noet hebben in het werken met e handicap. moet hebben en bereid bent om Wij verwachten dat u zich leden op de werkplek te jr per week; het salaris is ijk minimumloon. én van de functies? t voor zo'n leuke baan? i met: ?n vraag naar de heer 01 56. aan Stichting De Amerpoort, ienst P&O, postbus 1020, 'mg bouw 'nbouw k tiewerk den B- niveau. 'anceerde machinepark, w.o. de IIEUWSTE LASERSNIJDER 18 mm., r.v.s. t/m 10 mm en alumi- mm - afmeting 4000x2000 mm) en usiaste team (32) staan aan de de gestage groei van Gebr. Stork especialiseerd in de vervaardiging keurig plaat- en constructiewerk en middelgrote series uit verschil- irialen. "Als er ruzies zijn, is het om dingen waar wij ook ruzie om zouden heb ben. Omdat ik denk dat jij mijn t- shirt uit de wasmachine hebt ge haald of omdat ik aan jouw vriendin hebt gezeten." Zegt Paul van den Heuvel, directeur van het asielzoe kerscentrum in Soest. Het is woensdag 10 juni, de dag waar op de eerste zeventig asielzoekers hun nieuwe kamers betrekken. In het ge bouw wordt gesleept met tassen en kof fers en dozen. Medewerkers van het Centraal Overleg Opvang Asielzoekers (COA) sporen elkaar met walkie talkies op. Werklieden van diverse bedrijven leggen de laatste hand aan het pand aan de Albert Cuyplaan dat in de afgelopen maanden een ingrijpende verbouwing heeft ondergaan. Hier en daar hangen nog bordjes. 'Nat', staat erop. "We zijn met de afronding bezig. Het hekwerk is nog niet af, de basketpalen staan er nog niet en in de keuken was ineens geen gas meer," vertelt Van den Heuvel. "Nee, het is geen topdrukte." Hij wekt niet de indruk gevoelig te zijn voor stress. Na Crailoo, Wijk aan Zee en Hoogeveen weet hij hoe het er bin nen de muren van een asielzoekerscen trum (azc) aan toegaat. Anders is het gesteld met bijvoorbeeld de omwonen den van het azc. Spanning "Ik kan begrijpen dat men met spanning deze dag en de komende weken heeft afgewacht. Het is ook spannend, want voor iedereen is het nieuw." Hij komt daarmee op een van de leukste aspec ten van zijn werk: "Blijven uitleggen wat een asielzoekerscentrum inhoudt. Zelf weet je dat, maar mensen van buiten weten er niets van af en dat kan ik me voorstellen. Daarom moet je eerlijk blij ven. Als de mensen mij vragen: krijgen we overlast, dan zeg ik ja. Want er ko men 350 mensen bij. Maar het is niet de overlast die de mensen misschien ver wachten," aldus Van den Heuvel die het woord vooroordelen niet in zijn mond neemt. "Voordat het centrum werd ge opend, is hier vijfmaal ingebroken, ter wijl er nog geen asielzoeker was." Zelfstandig Uit onwetendheid kunnen er vooraf misverstanden ontstaan. "Men denkt dat deze mensen hulpbehoevend zijn, maar daar hoeven we ons niet druk om te maken. Ze zijn zelfstandig en de mees ten spreken er een taal bij. De bewoners mogen Nederlands leren, vrijwilligers werk doen, zelf koken en nog veel meer wat voorheen niet mocht. Vroeger had den we een eigen bieb, tegenwoordig zeggen we: ga maar naar de bibliotheek. Het tijdperk van elke zaterdagavond een bingo zijn we allang voorbij. De mensen moeten zelf naar een sportvereniging toe als ze dat willen. Ze krijgen geld voor voeding en andere zaken en daar moeten ze het van doen." "Ik ben directeur van het asielzoekers centrum, niet hun vader. Als een kind niet op school komt, moet de onderwijs- ambtenaar niet naar mij komen, maar naar dat kind op de vijfde etage en vra gen waarom hij niet op school is." Drie jaar zal het azc in Soest open blij ven. Die tijdsduur is vastgelegd in het contract tussen het COA en de gemeen te. Of is het COA van plan langer te blij ven? Van den Heuvel: "Het zou kun nen, ik weet het niet. Drie jaar is best Het voormalige bejaardencentrum wordt nu bewoond door 350 asielzoe- f Foto: Goos van der Wilt een lange tijd. Er is een bestuursover eenkomst met de gemeente en die heb ben we nodig voor een asielzoekerscen trum. Ik heb het in Wijk aan Zee mee gemaakt, dt er net een nieuw centrum was, maar dat ging binnen een jaar dicht. De markt fluctueert zodanig, dat je niet weet hoe iets zich ontwikkelt." Open huis Elke maand is er overleg tussen Van den Heuvel, buurtbewoners, politie, ge meente en andere betrokkenen. Dat blijft zo. Na de zomervakantie houdt ,het azc open huis. Dan kan iedereen konien kijken, zullen er extra activiteiten wor den georganiseerd en kan de buiten wacht zien wat zich allemaal binnen de muren afspeelt. Wellicht dat de asielzoekers en de inwo ners van Soest elkaar beter leren ken nen. Straks liggen er sportvelden, waar op misschien wedstrijden kunnen wor den gehouden. Op culinair gebied kun nen uitwisselingen plaatsvinden en zo zijn nog wel meer mogelijkheden te be denken voor contacten. Kort nadat bekend werd dat in Soest een asielzoekerscenntrum zou worden gevestigd, meldden zich diverse Soesters aan voor vrijwiligerswerk. Op hen zal niet vóór augustus een beroep worden gedaan. Eerst wordt bekeken voor wel ke activiteiten vrijwilligers nodig zijn. Dat ze nodig zijn, is wel zeker. Op dit moment concentreren de medewerkers van het azc zich op de instroom en op vang van de bewoners. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. 035-60127 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Op het Dalplein heeft de politie vier bonnen uitgeschreven voor mensen die hun auto hadden neergezet op een par keerplaats voor invaliden. Zij kunnen een boete tegemoet zien. Dat geldt ook voor vier automobilisten die vorige week op de Smitsweg par keerden, maar hun parkeerschijf niet op een zichtbare plek hadden gelegd. Het College van B. en W. heeft de bezwaren van enkele omwonenden tegen de plannen voor een rotonde op het kruispunt Kerkstraat/Birk- straat met de Soesterbergsestraat afgewezen. Dat betekent dat bij de provincie nu de verklaring van geen bezaar wordt aangevraagd. Volgens de gemeente is het kruispunt op dit moment veel te onveilig en er gebeu ren nogal wat ongelukken. Dat komt vooral door het gebrek aan uitzicht van af de kop van de Soesterbergsestraat op het verkeer dat uit de Kerkstraat of de Birkstraat komt, in combinatie met de vaak hoge snelheden. Met een rotonde wordt de verkeerssnelheid op het traject Birkstraat/Kerkstraat sterk gereduceerd en het uitzicht verbeterd. Er komen ove rigens - vanwege de beperkte ruimte - geen vrijliggende fietspaden op de ro tonde. Een aantal omwonenden had bezwaar gemaakt, omdat ze o.a. vreesden dat de rotonde alleen maar zou leiden tot meer verkeerslawaai, filevorming, uitlaatgas sen en ander ongerief, zoals het verlo ren gaan van parkeerplaatsen in een ge bied waar toch al veel te weinig ruimte is. Verder moeten er twee bomen wij ken. Volgens het gemeentebestuur leidt de rotonde op zichzelf niet tot meer ge luidsoverlast en andere ongemakken. Ze heeft duidelijk verkeerstechnische voor delen en verbetert het woonklimaat juist, door "de ruimtelijke visuele wer king en de strakke vormgeving". De parkeeroverlast staat verder los van de rotonde, meent het College, maar er komt nog een apart onderzoek naar de problemen in dat verband. De teloor gang van de twee bomen wordt gecom penseerd door op het "eiland" in het midden van de rotonde een bestaande boom te planten met wat lage begroei ing eromheen. Ofschoon de woongroepen Insulin de en GOS ernstig bezwaar maak ten heeft de raadscommissie R.O. vorige week het groene licht gege ven voor een nieuw, aangepast bouwplan bij Braamhage. Daarin komen voor beide woongroepen minder woningen beschikbaar dan waarop ze tot dusver mochten reke nen. Insulinde moet het doen met 11, de GOS met 16 woningen. Het doorgaan van de beide woonprojec ten is daardoor hoogste onzeker gewor den. Zowel Insulinde als de GOS me nen dat met 15 resp. 20 woningen een absolute ondergrens is bereikt. Als het nu nog minder woningen worden zijn de projecten niet levensvatbaar. Bovendien houden ze de gemeente aan haar eerder gedane beloften. De coalitiefracties WD, CDA en PvdA gingen akkoord met het voorstel van het College van B. en W. om het bouwplan van Achtgoed - dat de bouw van de se niorenwoningen bij het huidige Braam hage voor zijn rekening neemt - goed te keuren. Volgens CDA-wethouder Krol wordt het aangepaste plan "kleiner, maar mooier", en krijgt het meer "stijl, kwaliteit en allure". Dat gaat dan wel ten koste van het to- tale aantal seniorenwoningen, dat aan vankelijk op 50 was gesteld. Volgens Krol moeten dat er gewoon minder wor den als de gemeenteraad wil voorkomen dat er een "kolos" wordt gebouwd. Het betekent ook dat de beide woongroepen minder woningen toegewezen krijgen, maar volgens het College hebben ze beide toch niet voldoende gegadigden die de appartementen (half koop, half huur) willen gaan bewonen. Aan het lijntje De woongroepen zijn het daar pertinent niet mee eens, zoals door de insprekers mevrouw Staverman, de heer Koops en de heer Berens werd onderstreept. Voor Insulinde is een getal van 11 woningen onaanvaardbaar en de Gossenburcht is met slechts 16 woningen eveneens on haalbaar. Ze wezen de commissie ook op de beloften die eerder waren gedaan en vonden dat de gemeente hen twee jaar lang aan het lijntje had gehouden. Volgens de insprekers zouden de woon groepen de gewenste aantallen wonin gen zonder moeite kunnen vullen. De belangstelling is juist door de opstelling van het gemeentebestuur tot nu toe wat tegengevallen, maar zodra er gebouwd gaat worden verwacht men toenemende interesse. Dat er inmiddels enkele aspi rant-bewoners zijn afgevallen is veroor zaakt door de vertraging in het project en de onzekerheid over koop of huur en de hoogte van de bedragen die voor een woning neergelegd zouden moeten wor den. Daarover is de woongroepen niets te verwijten. Wethouder Krol kon niet exact aange ven hoeveel woningen er in het nieuwe bouwplan wél zullen komen, noch wat ze precies gaan kosten. Wat hem betreft waren de getallen - resp. 11 en 5 wonin gen - echter "keihard". Hij wees erop dat het plan nu al voor de derde keer be sproken werd. "Het project dat ik aan trof zat enigszins vast; laten we het nu weer in beweging zien te krijgen." De commissie was ingenomen met de toegenomen schoonheid van het plan, maar voelde zich wel verrast door de nieuwe opzet, wat met name voor de oppositiefracties aanleiding was om zich hardop af te vragen in hoeverre de ge meente eigenlijk nog "betrouwbaar" was voor de woongroepen. Slinkse streek Volgens Harry Witte (GGS) was het al leen maar een slinkse streek om het hele plan onderuit te halen. Hij wilde dan ook dat het College bleef uitgaan van 15 woningen voor Insulinde en 20 voor de Gossenburcht. Ook Nel Koster (Groen- Links-PS) en Herman Posthuma (D66) hielden vast aan de oorspronkelijke toe zeggingen. "We doen het goed of we doen het niet," vond ook Meilof (GPV), "maar het moet wel haalbaar zijn." De coalitiefracties voelden zich ook niet erg gelukkig met de gang van zaken, maar gaven de wethouder uiteindelijk toch hun fiat. Wil Stekelenburg (PvdA) kon met wat minder woningen ook le ven en ook volgens Pierre Storimans (CDA) was het project, zoals het nu werd gepsresenteerd, zeker wel haal baar. Bert Krijger (VVD) wilde ook uit gaan van resp. 11 en 16 woningen voor de woongroepen, "binnen een vloeiend totaal". Deze korting Is geldig t/m 30 juni 1998. Het wordt oppassen geblazen voor automobilisten die hun auto in de blauwe zone van de Van Weedestraat parkeren. Vanaf za terdag 27 juni riskeren zij een boete van 90 gulden als ze de parkeerschijf niet gebruiken of hun auto langer dan een uur staat geparkeerd. Tot de 27ste zal de politie 'opvoe dend' optreden. Dat doet ze sinds afgelopen zaterdag. Toen werden tus sen 10.00 en 12.00 uur en half twee en kwart over drie al 108 waarschu wingen uitgedeeld door briefjes on der de ruitenwisser te stoppen en mensen aan te spreken. Tussen de bedrijven door werd overigens een aantal middenstanders erop gewezen dat ze hun uitstallingen te royaal op het trottoir hadden geplaatst. De po litie deelde eergisteren nog eens tach tig waarschuwingsbriefjes uit. Om de blauwe zone in Soest-Noord is de laatste tijd veel te doen geweest. Omdat nog niet aan alle juridische eisen was voldaan, kon de politie geen bekeuringen geven aan overtre ders. In de afgelopen weken heeft de gemeente de noodzakelijke aanpas singen laten aanbrengen. Parkeer- schijven zijn verkrijgbaar bij de win keliers in het gebied. De blauwe zone ligt tussen de Steen- hoffstraat (ter hoogte van de Oude Raadhuisstraat) en de rotonde op de Burgemeester Grothestraat. Ook een deel van de Lindenlaan, de FC Kuy- perstraat en het Nassauplantsoen vallen binnen de blauwe zone die is te herkennen aan de blauwe streep langs de parkeerhavens. ESPRIT I O M E X X JACKPOT B I A N C A A'RTICLES CARTOON RIVE WOODS E.V.A. korting op alle rook-, gas- en koolmonoxidemelders Deze korting is geldig t/m 30 juni 1998. BOUW 8t WOONWAREN MINERVAWEG 3. BAARN Deze korting is geldig t/m 30 juni 1998. Het College heeft alle bezwaren te gen de reconstructie van de T-split- sing Birkstraat-Vondellaan onge grond verklaard en wil nu zo snel mogelijk beginnen met de werk zaamheden. Dat kan pas zodra Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht een verklaring van geen bezwaar hebben afgegeven. Om die verklaring is inmiddels gevraagd door het gemeentebestuur. Het is de bedoeling dat de splitsing wordt verlegd, zodat de Birkstraat (rich ting Amersfoort) en de Vondellaan als het ware een doorgaande weg wordt. De gemeente wil dat het (doorgaande) ver keer uit Amersfoort via de Koningsweg route naar de Biltseweg en niet meer door het dorp rijdt. Dit in het kader van de hoofdwegenstructuur. Bewoners van de Vondellaan 22, 24 en 26 hadden gevraagd of de parallelroute kan worden verlengd, omdat in de nieu we situatie hun in- en uitrit dichter op de weg komt te liggen. Voor verlenging van de parallelroute is volgens het Col lege geen ruimte en het is van oordeel dat de in- en uitritten op de rechte rijst rook geen problemen zullen opleveren. Ook het bezwaar over de toename van het aantal decibellen wordt door de ge meente verworpen. Na de reconstructie zal de geluidsbelasting van de Vondel laan 26, 28, 30, 32 en 34 met meer dan twee decibel toenemen, maar daarvoor worden aan deze woningen voorzienin gen getroffen. Bij de overige huizen zal geen sprake zijn van een toename van meet dan 2 dB (A). In verband met de reconstructie moeten vier grote bomen en een aantal kleine bomen wijken. Ze zijn niet verplantbaar, maar na de reconstructie zal de afdeling groen en milieu van de gemeente vijf of zes nieuwe bomen planten in de brede re bermen langs de Birkstraat. Kroonprins Willem-Alexander heeft vorige week woensdag een be zoek gebracht aan vliegbasis Soesterberg. Hij verkeerde in gezel schap van kroonprins Dipendra Bir Bikram Shah Dev van Nepal die hij begeleidde tijdens zijn driedaags werkbezoek. De Nepalese kroonprins bezocht ons land op uitnodiging van de Prins van Oranje die ruim een jaar geleden op werkbezoek was in Nepal. Op de Soes- terbergse militaire vliegbasis namen de twee hoogheden een kijkje bij de Tacti sche Helicoptergroep van de Koninklij ke Luchtmacht. Prins Dipendra was vorige week maan dag verwelkomd door Willem-Alexan der op het Marinevliegkamp Valken burg. In Amsterdam bezochten ze het Rijksmuseum en maakten ze een rond vaart door de grachten, terwijl 's avonds in het Omniversum in Den Haag werd gekeken naar de film Everest. Op dins dag werd een rondvaart gemaakt door de haven van Rotterdam en bekeken de kroonprinsen onder meer de Ooster- scheldekering in Zeeland, voordat de Nepalese kroonprins een diner kreeg aangeboden door koningin Beatrix. Na het verblijf op de vliegbasis, afgelo pen woensdag, werd het officiële pro gramma afgesloten bij de luchtvaart maatschappij Transavia op Schiphol. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YOOV Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 De bekende Soester A.W. merkte in een interview in dit blad op: "Ik heb ervaren dat Soest met al z'n culturele armoede, truttigheid en mankementen - en dat zijn er heel wat - toch een boeiende ge meenschap is." Een neerbuigende uitspraak over de tientallen verenigingen op het terrein van de amateurkunst, de talrijke profes sionele stichtingen en de vele particulie re initiatieven op dit gebied. Soest barst van de cultuur. Een boeiende gemeenschap is zwak uit gedrukt als je daarbij rekent: een actie ve sportwereld, de vele vrijwilligers in de welzijnssector, in de ouderenzorg, in de wijk- en buurtverenigingen, in actie groepen en noem maar op. In het ge west Eemland zijn ze jaloers op Soest. De nieuwe Cultuurnota 1998, die door de commissie Financiën en Cultuur be gin dit jaar werd "weggehoond", zoals deze krant meldde ("geen visie, geen inspiratie en geen bevlogenheid"), is bijgesteld. Enkele foutjes zijn eruit ge haald en de Historische Vereniging en de Monumenten hebben de tekst gekre gen die ze verdienen. Niet meer dan dat. In een nieuw hoofdstukje "Eigen be leid" staat: "In samenhang met het gro te aanbod in de regio kan men naar waarheid zeggen, dat het de Soester op cultureel gebied aan niets ontbreekt". Het is maar hoe je het leest. Gelukkig hebben de zeven lijsttrekkers in maart het idee van Jan Pi eter Lokker (CDA), die de jaarlijkse 10.000 gulden nieuw beleid wilde reserveren voor een Soester "Cultuurprijs", afgeblazen. Je moet er toch niet aan denken, dat cultu rele organisaties, die elk dubbeltje moe ten omdraaien voor ze het uit kunnen geven, ook nog met elkaar in competitie moeten gaan voor een kermisfooi. Het bedrag van 10.000 gulden is nu een echte begrotingspost geworden met een alleraardigste verdeling. Dat bleek de vorige week toen de Cultuurnota 1998 opnieuw werd behandeld in de commis sie. Alleen Boerkoel (PvdA) en Meilof (GPV/SGP/RPF) hebben er tussen tijds geen cent extra voor over, behalve als het gaat om een tussentijdse verho ging van hun raadsgelden in de Voor jaarsnota. De militaire vleugel van de WD, het duo Mulder Van Geet, papegaaide "andere prioriteiten" na. Mevrouw Mul der (man in het leger, vader in leger): "Als alle fracties het persé willen, zullen wij niet dwars liggen". Machtspolitiek. Een luchtbel in de Cultuurnota ("buik pijnnota", zegt Lokker) bleek de opzet en uitwerking van "een actuele kunst en cultuuragenda". Daar bleef niets van over. Nog steeds waait over de Soester cultuur (3,6 miljoen 86 gulden per inwoner) de boze geest van de kerntakendiscus sie. Met name Cabrio, de Beeldende Kunsten, Radio Soest en de Monu menten zijn het kind van de rekening. Deze maand is de gemeente Soest zelfs een aanvullende subsidie van enkele tonnen voor de restauratie van rijksmo numenten misgelopen, omdat men aan het Raadhuisplein geen tijd had om een prioriteitenlijst in de leveren bij de provincie Utrecht. Het gemarkeerde Cultuurbeleid van dit gemeentebestuur ademt armoede, en truttigheid, A.W., niet Soest! korting op alle kluizen en brandkasten BOUW WOONWAREN MINERVAWEG 3. BAARN Deze korting is geldig t/m 30 juni 1998. Een negentienjarige Soester is maandag opgenomen in Ziekenhuis Eemland, lo- katie Lichtenberg. Daar werden bij hem twee gekneusde benen geconstateerd. Het letsel had hij opgelopen bij een aan rijding op de Eikenlaan, waar hij om half zes op zijn snorfiets reed. De Soes ter kreeg geen voorrang van een auto mobilist die de Buntweg wilde inrijden. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3