0 ZOMER uitverkoop that's 59 r tecept SWOS-cursus 'boulen' voor 55-plus ALLE MERKEN JEANS AFGEPRIJSD- faarlijl 1 WELZIJN l Particulier of ziekenfonds 65-plus Nog drie inschrijfavonden voor tweede huttenbouwdorp RIAGG start Cliëntenraad Landelijke Partnerdag Chronisch Zieken WOENSDAG 24 JUNI 1998 SOESTER COURANT pagina n Commissie ouderenbeleid onmisbaar Met een 'TOP' dekkingen uitstekende service, ook bij schade, zijn de premies per f1000,- voor: Bevorderen medezeggenschap K l SWOS-cursussen 1998/9 Omaatjes Projectgroep Vereenzaming Ouderen Soest Oproep meldingsactie huisarts AA v van de ha fve. voltallige redactie Pagina'; WOENSDAG 2. 9e JAARGANG Ouderen ontevreden over behandeling Bent u weduwe...? No 2 Duivenberii Nieuwe deelnemers weer hartelijk welkom Wie vergelijkt leest de Soester Courant I V, al vanaf/29)" Van Weedestraat Broek weg., Fort Rijnauwen See you bij 1 Jonge hand Waarschuwt bij foutparkt ■i T Vóór 1 juli a.s. beslissen Ongeveer een jaar geleden moes ten vele 65-plussers verplicht over stappen van particuliere verzeke ring naar het ziekenfonds. Nu be staat de mogelijkheid deze stap weer ongedaan te maken. Deze be slissing is definitief en moet vóór 1 juli worden genomen. De regels voor 65-plus ziekenfonds verzekerden zijn op 1 januari j.1. ge wijzigd. In principe geldt voor dege nen die 65 jaar worden: blijf bij de verzekering waar je op die datum bent. Alleen hebben de particulie re verzekerden eenmalig de moge lijkheid over te stappen naar het zie kenfonds tot een zekere inkomens grens. Zoals bekend is de premie voor het ziekenfonds veelal behoorlijk lager dan die van de particuliere verzeke ring. Voor een 65-plus echtpaar met een inkomen van plm. f 40.000,- bedraagt de ziekenfondspremie on geveer f 2.900,-; de standaard pakketpolis kost ongeveer f 5.400,-. Ongedaan maken Voor degenen die vorig jaar ver plicht moesten overgaan van parti culier naar ziekenfonds bestaat nu eenmalig de mogelijkheid deze stap weer ongedaan te maken. Dit kan interessant zijn voor mensen die bij hun ex-werkgever collectief waren verzekerd en voor rijksambtenaren die een bijdrage krijgen als particu lier verzekerde. Het is echter aan te bevelen bij de ex-werkgever eerst te informeren of men hiervoor nog in aanmerking kan komen. Deze keu ze moet wel vóór 1 juli a.s. worden gemaakt. Bron: Eilandennieuws De werkzaamheden van de com missie Ouderenbeleid blijven voor velen onopgemerkt, maar zijn een onmisbare schakel tussen ouderen- belangen en gemeentelijke voorzie ningen. Krantenlezers die kennisnemen van wat opgeschreven wordt over ge meentelijke activiteiten kunnen evenwel constateren dat de commis sie een actief beleid voert, daar waar het de belangen van ouderen betreft. Deze commissie bestaat uit een on afhankelijk voorzitter; een ambtelijk secretaris; twee onafhankelijke le den en vertegenwoordigers van de ANBO; de KBO en de PCOB. Elke bond draagt twee van zijn kan didaten voor. Gevraagd en ongevraagd advies De voornaamste taak van de com missie Ouderenbeleid, is het desge vraagd uitbrengen van adviezen over onderwerpen die in enigerlei mate te maken (kunnen) hebben met oude ren. Overigens heeft de commissie ook het recht ongevraagd advies uit te brengen. Belangrijk is ook dat de commissie de voorlichting aan de ouderen over regelingen en voorzie ningen stelselmatig probeert te be vorderen. Invloed van groot belang De plaatselijke ouderenbonden vin den de invloed, die via deze com missie op het ouderenbeleid kan worden uitgeoefend, van groot be lang. Cees Groen Opstalverzekering steen/hard v.a. 0,55 Opstalverzekering steen/riet incl. glas 2,20 Inboedelverzekeringsteen/hard 1,35 Inboedelverzekering steen/riet 1,95 Verder voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Volgens Balans hebben al veel kin deren zich opgegeven voor het hut tenbouwdorp dat van woensdag 5 tot en met zaterdag 8 augustus op het terrein van Sterrenberg in Huis ter Heide wordt gehouden. Dat betekent niet dat de zomeractiviteit vol is. In totaal is er plaats voor 120 kin deren in het huttenbouwdorp dat voor de tweede keer wordt georganiseerd door de welzijnsinstelling en de wijkver- eniging Overhees. Het is bestemd voor kinderen van zes tot en met dertien jaar en heeft als the ma 'bedreigde diersoorten'. De kinderen kunnen in groepjes een hut bouwen, deelnemen aan diverse activiteiten en demonstraties bekijken. De kosten voor vier dagen bedragen 15 gulden per deel nemer. De organisatie zoekt ook spon sors voor een bijdrage, prijzen of mate rialen (tel. 6011568). In de VW-kantoren is een informatie folder verkrijgbaar over het hutten bouwdorp en er volgen nog drie in schrijfavonden. In De Schoof aan de Molenstraat kan men zich op dinsdag 30 juni tussen 19.30 en 21.00 uur aan melden. In de Dubbeldekker aan het Dorpsplein kan men zich vanavond en volgende week woensdag tussen 19.30 en 21.00 uur inschrijven. Het RIAGG Amersfoort Omstre ken heeft in januari jl. de Cliënten raad geïnstalleerd. Door middel van deze Cliëntenraad geeft het RIAGG uitvoering aan de Wet Medezeggen schap Cliënten Zorginstellingen. Het doel van de raad is het bevorderen van de medezeggenschap van de RIA- GG-cliënten en de raad waakt over de belangen van deze groep. Hierbij moet o.a. gedacht worden aan het adviseren van de directie, gevraagd maar ook on gevraagd, over zaken als klantvriende lijkheid, veiligheid, wachtlijstproble matiek, en het contact onderhouden met diverse afdelingen binnen het RIA GG. Vergaderd wordt er één keer in de vier weken. Een Cliëntenraad is echter geen klach tencommissie en bemoeit zich ook niet met de behandelingsplannen en -proble men. Wel "weten ze de weg" om te on dersteunen en daar waar nodig tot een oplossing te komen. Het streven is de samenstelling van de raad representatief te laten zijn voor de cliënten van de in stelling, dat wil zeggen jongeren (16 t/ m 20 jaar), volwassenen (21 t/m 64 jaar) en ouderen, alsmede een zo moge- lijk goede man/vrouwverdeling. De le den van de raad kunnen cliënt of ex- cliënt zijn, maar ook ouders van kinde ren die bij de afdeling Jeugdzorg in be handeling zijn. Belangstellenden kunnen contact opne men met de Cliëntenraad: mevrouw Van der Wolf, tel. 033-4723962, me vrouw Van Harskamp-Valk, tel. 033- 2864442, mevrouw Grützmacher, tel. 033-2981696. Natuurlijk kan men ook via het RIAGG informatie aanvragen, tel. 033-4603500. de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 59,95 (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg Tel.: 0346 - 351 530 Binnenkort verschijnt het nieuwe informatie-boekje voor het sei zoen 1998/9. Belangstellenden kunnen dit boekje verkrijgen bij de SWOS, Dalplein 6, telefoon 6023681. Jaren geleden, twee generaties terug, waren er twee jonge vrouwen, die in het huwelijk traden en een gezin stichtten. Ze hadden zorgen in hun taak van opvoeden van de kinderen, vooral gedurende de zware oorlogs jaren. Daarna waren zij de stille kracht zoals zo veel vrouwen van al diegenen die hard werkend Neder land er weer bovenop hielpen. Zij bestierden het huishouden, hiel pen de kinderen bij het huiswerk en leidden alles in goede banen. De kinderen werden groter en gin gen hun eigen leven leiden. Ze kwa men echter ondanks hun zorgen goed terecht, de heer en mevrouw Van den Broek. Ook zij kregen kin deren en werden de jonge vrouwen van toen Oma. Oma van Marilène, die haar geluk weer vond bij een telg van het Oranje huis. Heel Nederland was getuige van het huwelijk en kon via de televisie de plechtigheden van minuut tot mi nuut volgen. Natuurlijk waren de trotse Oma's ook aanwezig en terecht. Waar ik me echter ontzettend aan heb geërgerd was aan het commen- tatortje van het NOSje op het tele- visietje, door zijn degenererende ver slaglegging "De omaatjes van Ma rilène zijn ook in de kerk aanwezig". Weet u waarom oudere mensen al tijd als kleine kinderen worden be handeld en beschouwd? Louk Nachbahr Wat is nu de projectgroep Vereenza ming Ouderen Soest? De project groep VOS is een werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Zij beoogt samen met de ouderen het sociaal isolement te doorbreken. De projectgroep richt zich op 55+ die woonachtig zijn in Soest en Soesterberg. De VOS zal door o.a. bundeling van reeds bestaande acti viteiten en door ontplooiing van nieuwe initiatieven in samenwerking met organisaties van vrijwilligers en professionals zijn doel proberen te bereiken. Wat kunnen de 55+ op korte termijn verwachten? publicatie van unieke Informatie gids 55+ start huiskamerproject mogelijkheden voor gezamenlijk gebruik van de warme maaltijd cursussen voor zowel vrijwilligers als voor 55+ themabijeenkomsten In de dagbladen kunt u de komen de tijd lezen wat gaat starten in de komende weken. Wilt u meer informatie hebben over het project VOS neem dan contact op met de projectleider Margöt Bul- tink, telefoon 035-6023681, SWOS, Dalplein 6 te Soest. Heeft u interesse om vrijwilligers werk voor het project te doen, neem dan eveneens contact op met M. Bultink. Vrijwilligers zijn van harte welkom! Meld u aan! De volgende editie verschijnt op 16 september a.s. Kopy graag vóór 31 augustus in leveren bij de werkgroep Senio- rennieuws, p/a SWOS, Dalplein 6, 3762 SP Soest. De Gezondheidstelefoon krijgt de laatste maanden vrij veel vragen bin nen die te maken hebben met de huisarts. Enkele voorbeelden: "Mijn arts neemt mij niet serieus. Wat moet ik nu doen?" Of "Ik snap niets van de informatie, die ik heb gekregen." Ook melden mensen dat zij ver plicht moeten overstappen naar een andere huisarts of dat zij juist erg tevreden zijn over de manier waar op hun huisarts hen benadert. Veel verschillende signalen dus. Oproep Iedereen heeft zijn of haar eigen verhaal als het om de huisarts gaat. De Unie KBO wil weten hoe oude ren in contact staan met hun huisarts. Of deze relatie goed is of slecht en waarom. Vandaar dat wij u willen vragen uw eigen ervaringen met uw huisarts aan ons kenbaar te maken. Goede of slechte ervaringen. Leuke of vervelende zaken. Wij stellen uw reactie bijzonder op prijs. U kunt hiervoor bellen met de Gezond heidstelefoon 0900 821 21 83 (22 cent per minuut). Elke werkdag bereikbaar tussen 09.30 en 12.30 Als u belt, zal er een aantal gerich te vragen worden gesteld door des kundige medewerkers. Uw melding wordt uiterst vertrouwelijk behan deld en alleen (anoniem) gebruikt om te kunnen komen tot een goed beeld van de ervaringen van oude ren met hun huisarts. Daar waar veranderingen noodzakelijk zijn, zal de Unie KBO niet schromen deze via rapportages en besprekingen bij de betreffende instanties kenbaar te maken. Bron: Soester Venster KBO TÖMS, "TBWNP. AfcJgW MARftN HEkJKW. H&MKK IOEKH Onder verantwoordelijkheid van de SWOS i.s.m. de ouderenbonden Op 16 september 1998 organi seert de Landelijke Organisatie Thuisverzorgers (LOT) een specia le bijeenkomst voor ouderen, die dagelijks de zorg voor hun partner hebben. De LOT vindt dat deze partners recht hebben op extra waardering en ondersteuning. Wat biedt de dag? Allereerst biedt de LOT u veel in formatie. Aan de hand van een to neelvoorstelling en een aantal lezin gen wordt het belang van een per soonlijk sociaal netwerk in beeld gebracht. Verder krijgt u ruim schoots de gelegenheid om met lot genoten ervaringen uit te wisselen. De landelijke Partnerdag is gratisen om uw deelname aan die dag n»^ lijk te maken, kunt u voor event®. Ie vervanging thuis, bellen m, LOT. U kunt natuurlijk ook contact opnemen met een steun of contact- punt mantelzorg of een vrijwil gersorganisatie bij u in de buurt. Samen met u wordt dan geke naar een mogelijke oplossing. Meer informatie? Wilt u meer weten over de Lande-j lijke Partnerdag, neem dan contact I op met de Landelijke Organisatie] Thuisverzorgers. Telefoon 038-423 01 80. Bron: Soester Venster KBO Rijbewijskeuring 65-plus De speciale rijbewijs-keuring vanaf 65 jaar ligt de ouderen zwaar op de maag. Waarom moet men zo nodig deze uitgebreide keuring on dergaan. Zijn 65-jarigen ineens zoveel onbetrouwbaarder dan mensen die een paar jaar jonger zijn? Vanuit de ouderenbonden wordt al geruime tijd aandacht besteed aan dit probleem. Maar dit heeft nog niet geleid tot een positief resultaat. Ook het kosten-aspect is een onver teerbaar probleem. Voor de keurin gen worden sterk uiteenlopende be dragen gerekend, die veelal niet in verhouding staan tot de kwaliteit van de keuring. De Landelijke Huisart sen Vereniging adviseert een tarief van f 111,20. De PCOB adviseert bij de artsen "te gaan shoppen", m.a.w. vooraf de prijs opvragen. Tevens doet deze bond de suggestie de standaard keuring te vervangen door een eenvoudiger en goedkope re keuring, waarbij alleen ogen en reactievermogen worden getest. Deze keuring zou dan f 37,50 mo gen gaan kosten. Bron: Reformatorisch Dagblad Wie hulp zoekt, maar het juiste adres niet kan vinden, kan altijd telefonisch informeren bij het Centraal Meldpunt Vrijwilli- gershulp/Soest/Soesterberg, elke werkdag 9.30-11.00 uur, tel. 6031119. Op het bericht in het Senioren Nieuws over de eenmalige uitkering aan veteranen, of diens weduwe, die langer dan twee jaar, maar korter dan vijf zijn militaire dienstplicht heeft vervuld onder oorlogsomstan digheden, (Korea, Indië, 1940- 1945) heb ik diverse reacties gr' gen. Ook van de senioren-voorlichter kreeg ik nog enkele terzake doende opmerkingen, welke ik gaarne s u door geef. Het gaat om een eenmalige uitke-1 ring van f 1.000,- die door het mi nisterie van defensie wordt betaald. Het is een netto uitkering, die invloed heeft op loon - of inkom sten-belasting. Ook heeft de uitke ring geen invloed op de hoogte van de individuele huursubsidie, of een eventuele bijdrage voor verblijf in een bejaardenoord of verpleegin richting. Het bedrag wordt ook niet meegerekend voor de Algemene Nabestaandenwet, de Toeslagenwet, Kwijtscheldingen voor heffingen en/of Bijstandsuitkeringen. Verder blijft het bedrag ook buiten I beschouwing op rechten krachtens de IOAW en de IOAZ. U ziet er is alle reden voor, indien u meent recht te hebben op c eenmalige uitkering, een aanmel dingsformulier aan te vragen en in te vullen. Nog eenmaal het adres: Project Veteranen Uitkering (VUIT) Kosterbeemden 45 Postbus 7000 6460 NC Kerkrade Telefoon: 045-5469997 Louk Nachbahr Wedvlucht: St. Maxenc terdag 20 juni. De Vriendschap [Altenaar/Reijerse 1,17,37; o 2,22,51,52; B.G. Schimmel 43; Vaessen/Veenedaal 4 36,45; J.W.S. Buchner 5, [Dijkstra 8; H.H. v.d. Veen 9, juitenaar 10,29; J.C. Wijnat BJokma 14,28,33; J. Beijer 1 Tproningen 19,26,35,40; G.I Kamerbeek/Rauch 34; Mw. Hl,58; W.H. van Drie 42; V E.K.H. Pr. Bernhard 50,59; Zijtveld/Krol 54; C. DE ZWALUW >H. Vonk 1 15 43 54 65 6 4 20 23 28 29 35 40 46 52 G. Rijksen 5 24 33 57 69 Bruin 6 14 37 44 58 70 75 veld 7 38 77 79 85 105; R. 90; E. v.d. Brakel 9 16 17 en Zn. 10 86 106; A. Hoo Brakel «Sr Zonen 12 13 19 [02 104; H. van Es 18 47 21 26 42 97; J. Benschop 2 78; W. van Dorrestein 25 1 32 72 80 94; R. Eimers 3 tWigtman 45 60 74; H. de I 50 100; J. van de Belt 51 5i 55 92; H. Toonen 61 62 6 66. Voor de derde keer wordt onder de hoede van de SWOS (Stichting Wel zijnswerk Ouderen Soest) een cur sus "boulen" georganiseerd. De les sen worden gegeven op de baan aan de Gemshoorn. Op die plek ontstond jaren geleden de jeu-de-boules-vereniging "De Gemshoorn", op initiatief van enkele omwonenden die dit oude Franse bals pel (ook wel Petanque genaamd) met groot enthousiasme beoefenden. "De Gemshoorn" is inmiddels een échte sportvereniging geworden, met een ac commodatie aan de Henriëtte Blaekweg (voorheen Koningsweg), maar aan de straat met dezelfde naam in Overhees gaan de amateurs nog graag met de bal letjes in de weer. Ook de 55-plussers die via de SWOS de speciale jeu-de-boules-cursus willen vol gen (f 40,- per seizoen, van mei tot ok tober) zijn daar welkom, in het bijzon der op de woensdagochtend. Dan staat docente mevrouw A.M. van Lith - die vlakbij de baan woont - voor hen klaar om ze de fijne kneepjes van het "bou len" bij te brengen. Mevrouw Van Lith is op de Gemshoorn een "boulster" van het eerste uur. Voor het deelnemen in clubverband voelt ze zich een beetje te oud, maar de cursus voor plaatsgenoten van enigszins gevor derde leeftijd is haar aan het hart gebak ken. "We zijn nu met ongeveer 14 deel nemers, maar er is plaats vrij voor nog eens tien mensen." Geen kinderspelletje Jeu-de-boules is niet alleen een gezon de, maar ook een gezellige sport. "Er zit heel veel in," aldus mevrouw Van Lith, "en het is een echt misverstand dat het een soort kinderspelletje is. Er zijn bij voorbeeld heel veel overeenkomsten met biljart. Maar 't gaat bij ons niet om prestaties." Jeu-de-boules is een sport die makkelijk te beoefenen is, ook als de deelnemers zelf niet meer zo vlot "uit de voeten kunnen". Voor wie moeilijk kan bukken is er bijvoorbeeld een speciale magneet- aan-een-touwtje, waarmee de ballen - -,/r - -•v -v De deelnemers aan de jeu-de-boules- cursus van de SWOS op de baan aan de Gemshoorn. kunnen worden opgetild. De cursisten hoeven overigens niets aan te schaffen, want voor het instrumentarium (de bal len met name) zorgt de SWOS. Boule-accommodatie En mevrouw Van Lith zorgt daarnaast voor de koffie (een kwartje per kopje) en een koekje. In haar schuurtje staan de tafels en stoelen en de cursisten kun nen ook bij haar naar het toilet, zodat het op de "boule-accommodatie" aan niets ontbreekt. De baan kan overigens door iedereen gebruikt worden, maar speciaal op de woensdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur wordt ze bezet door de SWOS-cur- sisten van mevrouw Van Lith. Als het regent gaan de lessen natuurlijk niet door, maar sinds het begin van de der de cursus, (in maart j.1.) heeft ze nog maar één keer moeten afblazen. Ieder een die belangstelling heeft is welkom om een keertje vrijblijvend mee te spe len aan de Gemshoorn. Inlichtingen over de cursus verkrijgt men via tel. 6026191. t Een 18-jarige Soester deed bij de poli tie aangifte van zijn broek. Die was ont vreemd uit de kleedruimte van Beuken dal, met een buzzer en een portemon- fiee. De broek werd later leeg teruggen vonden in de bosjes rondom de sport hal. 4^ De Soester Kring Secretariaat: <jjL Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 Op woensdag 9 juli gaat de Soester Kring naar het Fort bij Rijnauwen, een machtig bouwwerk gelegen in een klei- ne open ruimte tussen Zeist, de Bilt en Bunnik. Wat de omvang betreft is hei enig in zijn soort. Het meet ruim 31 hec- j tare en is daarmee het grootste fort v ons land. Maar behalve vesting is het fort ook een waardevol natuurgebied. Door de jaren lange afsluiting en de rust is het een wijkplaats geworden voor vele bedreig de planten en dieren. Reden voor Staatsbosbeheer om er alles aan te doen het fort in stand te houden en de gele genheid te bieden van deze natuur en historie te gemeten. Een ieder kan deel nemen aan deze fascinerende verken ning. Gedurende tweeëneenhalf uur wordt een rondleiding verzorgd door een deskundige gids, verder is er een ij korte dia-lezing in het infocentrum in het voormalig Kruithuis. Daarnaast wordt er, om in de sfeer te blijven, kof- j fie of thee gedronken in het voormalig manschappenverblijf. Vertrekpunt vanaf De Schoof aan de Molenstraat om 8.30 uur. Autorijders kunnen daar een route beschrijving af- b halen. Niet-automobilisten kunnen meerijden. Gaarne van tevoren opgeven bij tel. 6014622. Kosten incl. koffie of thee en rondlei-1 ding negen gulden per persoon. Dagschol woensdagMacaroni met sl donderdag: Kibbeling met t weekend: Cordon bleu me kroketten en roi maandagVleesspies me sienne en wort dinsdagSlavink met tril Birkstraat7-Tel. LTCSoestdijk bestaa, [commissie verschillend i is de receptie die z klubgebouw aan de Sch kich in eerste instantie i Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 De jeugd van Smee bracht in het Goois N lertjes fietsten daar op later huiswaarts. In met onder meer spelle werd een kampvuur gt luchtkussen en mochte De politie heeft vorige tig waarschuwingen u tomobilisten die in de fout of zonder parkeei stonden. Vanaf zaterd politie zonder pardon f 90,-) uitschrijven.

Soester Courant | 1998 | | pagina 14