tieid Contactpersonen gemeente voor vragen over Niet eens met huurverhoging? Bezwaar maken is mogelijk Wandelroute over jaagpad I Op 1 juli onthulling Luchtvaart- en Luchtmachtmonument Soesterberg :a El\l JE KRIJGT ALS EERSTE T mm rijding: laar de iging Verblijfsgebied Soesterbergsestraat 30 km. zone IR RED JE ENS MEE PAGINA 2 .WOENSDAG 24 JUNI 1998 ^3S&5taS OP 'T HOOGT PAGINA 3 Hl JEZELF^ Viertal nieuwe brochures in de 'infohoek' Nieuwe regels voor adoptie van kind in Nederland i Extra service: Publiekszaken ook open in zomermaanden 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Tot 1 september aanvragen uit de 'kermispot' Vakantie-aanbod voor mensen met een minimum i a i Lil jrandgevaarlijk is. de deze week uit te 'le blijkt dat in een ke is van een rlijke situatie, moet le ondernemer op an de controleurs de vereiste maatre- Doet hij dit niet, 'an gemeentewege getroffen worden, van een dwangsom tot de mogelijkhe- tndernemingen in iterberg hebben in- burgemeester en ïen brief gekregen steekproefsgewijze it aangekondigd. werkzaamheden aan zowel de Ossendamweg als de Soesterhergsestraat (foto) zijn in volle gang. De Soesterbergsestraat krijgt door de herinrichting iertebestrijdingMaatre- zegt hij. ntariseert die, stelt een in, geeft adviezen over fspraken voor de bestrij- De beide woningbouw- ïn zorgen er zelf voor, icht van de gemeente. ezen die Van Roest geeft trijding van een ongedier- eft hij ook aan hoe men le toekomst kan voorko- liet nemen van preventie celen. "Maatregelen om te weren zijn belangrijk lag te voorkomen," zegt determineert ook onge- isen kunnen exemplaren 1 hele en niet platgesla- ngedierte waarvan ze last een potje afgeven bij de ïenst op de gemeentewerf ige Brinkweg 77. Bij ver- n naam, adres, postcode nnummer op het potje dan zo snel mogelijk uit- et soort ongedierte en de >estrijding. Naar aanleiding van de goede ervaringen die de gemeente heeft opge daan met een gemeentelijk contactpersoon bij de herinrichting van de Van Weedestraat, is besloten ook voor de herinrichting van het kernge bied Soesterbergsestraat (inclusief de Zuidpromenade) een contactpunt in te stellen. In dit geval kan men gedurende de werkzaamheden, die twintig weken in beslag nemen, voor vragen over technische zaken tijdens kantooruren terecht bij de heer D. van Boven (tel. 60 93 636) en voor al gemene vragen bij de heer J. Buitenhuis (tel. 60 93 632). Nog tot en met volgende week kan men in de hal van het gemeentehuis de tekening van de totale herinrichting bekijken. In verband met de subsidie van 460.000 gulden (op een totaal van 1,8 miljoen gulden die met de her inrichting is gemoeid) moeten de werkzaamheden dit jaar afgerond zijn, verklaart wethouder R. W. Krol, die onder meer openbare werken in zijn portefeuille heeft, de snelheid waarmee gewerkt wordt. Afgezien van de subsidie is er de tijdsdruk van de feestdagen in de cember. Daarom moet de herin richting in ieder geval vóór de kerstdagen zijn afgerond. Mede omdat verspreid in het gebied tal van werkzaamheden tegelijk wor den aangepakt, is overlast voor weg gebruikers, winkeliers, leveranciers en bezoekers van het winkelcentrum niet te vermijden, zegt wethouder Krol. "Goede informatie over de fa ses en de voortgang van het werk be perken weliswaar de overlast niet, maar men krijgt er vaak er wel be grip voor en de gevoelens van on vrede worden erdoor beperkt." Nieuwe situatie In de nieuwe situatie houdt de rijweg dezelfde profilering als vóór de werkzaamheden. De rest van het openbare gebied wordt heringericht. Alles krijgt een functie, naar voor beeld van de Van Weedestraat. Er komt een uitstalruimte voor de win keliers. Het voetpad garandeert een vrije doorgang voor de voetganger. Daar naast komt het vrijliggend fietspad met aansluitend een par- keerstrook voor auto's, waar men voldoende ruimte heeft om in- en uit te stappen. In overleg met de Adviesgroep Ge handicapten zijn in het winkelgebied de nodige voorzieningen getroffen. Het gebied is niet alleen zeer toegan kelijk, maar ook gebruiksvriende lijk. Er komen op verschillende plekken parkeerplaatsen voor ge handicapten. Hier en daar komen zitplekken. Ook is rekening gehou den met de mogelijkheid voor win keliers om evenementen gehouden. Hiervoor zijn twee locaties aange wezen. Het gebied Soesterbergsestraat krijgt, mede door de andere kleurstelling van bestrating en straatmeubilair en door de aangepaste openbare ver lichting, een andere uitstraling dan de Van Weedestraat. De weggehaal de moeraseiken, die elders in de gemeente zijn herplant, worden ver vangen door een andere boomsoort. De nieuwe bomen komen in specia le korven te staan met roosters erom heen. "We willen best zoveel moge lijk ruimte voor de auto te maken, maar we willen toch niet alles dicht te 'plakken' met blik. We willen ook een beetje rust in het gebied en een stukje nieuw cachet toevoegen," zegt John Buitenhuis van de afdeling Pla nologie en Bouwen. In de herinrich^ ting is ook de Zuidpromenade mee genomen. Deze krijgt een nieuwe bestrating, inclusief een zestig cen timeter brede 'loper'. Voor het voetpad is een antraciet kleurige tegel gekozen. De uitstal- strook wordt ook grijs, maar donker der. Het fietspad krijgt een rode betegeling en de parkeerstrook krijgt een zwarte uitvoering. De kleur van het wegdek binnen het verblijfsge bied (van de Korte Ossendam tot en met de uitrit van het parkeerterrein) is licht grijs. Het geheel wordt nog opgefleurd door de purperrode kleur van het straatmeubilair. Het hele kerngebied Soesterberg sestraat wordt vanaf de kruising Vondellaan-Ossendamweg 30 km. zone. Ter hoogte van de Korte Os sendam komt, behalve de andere kleurstelling ten opzichte van de omringende wegen, ter accentuering daarvan een cirkelvormige kruising. Dit is eveneens het geval bij de Gal- lenkamp Pelsweg, bij de inrit naar het parkeerterrein en bij de uitrit daarvan. De werkzaamheden bij de uitrit worden overigens in een later stadium uitgevoerd, namelijk wan neer de bouwplannen daar zijn ge realiseerd. De meeste huurders hebben vorige maand, zoals meestal jaarlijks in mei, van hun verhuurder een voor stel ontvangen om de huur van hun woning met ingang van 1 juli te ver hogen. Wie het daarmee niet eens is, kan tegen de huurverhoging be zwaar maken. Dit is mogelijk door het invullen van een speciaal for mulier, het bezwaarschrift, en dit aan de verhuurder toe te sturen. U hebt daarvoor de tijd tot uiterlijk zes weken na de datum waarop de huurverhoging zou moeten ingaan. Een bezwaarschrift kan men op vragen bij het Secretariaat van de huurcommis- Postbus 1548, 3500 BM Utrecht. In het bezwaarschrift, dat soms ook bij de verhuurder verkrijgbaar is, kan men bezwaar maken tegen de huurverhoging om de volgende re denen: - door de huurverhoging wordt de kale huurprijs hoger dan de maxi male huurprijsgrens volgens het woningwaarderingsstelsel en/of - uw woonruimte vertoont ernstige tekortkomingen of gebreken. In dat geval moet de verhuurder wel al eerder op de hoogte zijn gesteld van die gebreken, zodat hij de ge legenheid heeft gehad om deze te verhelpen en/of - het voorstel voldoet niet aan de wettelijke eisen. Dit kan bijvoor beeld het geval zijn als er tussen de datum van het voorstel en de in gangsdatum van de huurverhoging minder dan een maand zit. Bovendien mag de verhuurder de huurprijs met niet meer dan 6,5 pro cent verhogen. Als de verhuurder de huurverhoging wil doorzetten ondanks uw bezwa ren, moet hij zijn voorstel aan de huurcommissie voorleggen. Dit moet gebeuren binnen twaalf weken na de voorgestelde ingangsdatum. De huurcommissie zal dan beoorde len of de voorgestelde huurverho ging wel of niet doorgaat. Zolang het geschil in behandeling is bij de huurcommissie, hoeft de huur der de huurverhoging nog niet te betalen. Het is wel verstandig om elke maand het bedrag van de voor gestelde verhoging apart te leggen. Als de huurcommissie de verhoging uiteindelijk wel redelijk vindt, moet de huurder die immers alsnog beta len, meestal vanaf de voorgestelde ingangsdatum. Het heeft geen zin om bezwaar te gen de huurverhoging te maken als u dit doet omdat u de huur te hoog vindt ten opzichte van uw inkomen of als de buren voor een soortgelij ke woonruimte een lagere huur be talen. Ook voor wie z'n woonruim te niet modern genoeg vindt, is be zwaar maken niet zinvol. Met vragen over de huurverhoging en over andere problemen met be trekking tot de huurprijs kan men terecht bij het secretariaat van de huurcommissie. Het heeft op maan dag, woensdag en vrijdag tussen 09.00 en 12.00 uur op het kantoor aan de Muntstraat 7 in Utrecht een inloopspreekuur. Daarnaast is er op maandag, woensdag en vrijdag tus sen 14.00 en 16.00 uur een telefo nisch spreekuur. Het informatie nummer is 030 - 233 3513. Op dit zelfde nummer kan men 24 uur per dag bezwaarformulieren aanvragen, evenals brochures over het huurbe leid. Het jaagpad langs de Eem kan dit jaar nog niet in gebruik worden ge nomen. Het waterschap Vallei en Eem heeft het gemeentebestuur la ten weten dat de werkzaamheden van een aannemer aanzienlijke vertraging hebben opgelopen. Het terrein waarover de route gaat lo pen (en dat dus openbaar toegan kelijk wordt) kan nog niet worden opengesteld omdat deze nu nog in open verbinding staat met het ter rein van de rioolwaterzuiveringsin stallatie (rwzi) nabij de overweg in de Peter van den Breemerweg op de spoorlijn, Amersfoort-Baarn. Daar komt nog bij dat de groenaan- leg op het rwzi-terrein pas in het najaar zal worden gerealiseerd. Deze aanleg is onderdeel van een groen- ontwikkelingsproject op initiatief van de gemeente Soest. Het gevolg van de vertraging is dat ook dit jaar de rondwandeling nog niet zinvol van start kan gaan. Het jaagpad dateert nog van de vo rige eeuw. Toen had het een belang rijke functie voor het scheepvaart verkeer van Amersfoort naar de Zuiderzee. Het werd gebruikt om die schepen voort te trekken of te 'jagen' die niet op eigen kracht in Amersfoort konden komen. De Eem was namelijk te ondiep om de 'De keuze van de achternaam' is de titel van één van de vier nieuwe brochures die in de informatiehoek in de hal van het gemeentehuis gra tis zijn af te halen. De inhoud gaat dieper in op de nieuwe wettelijke tegels die sinds 1 januari van dit jaar gelden voor het gebruik van de voor naam en de achternaam. Dit jaar is namelijk een aantal veranderingen van kracht geworden. De brochure 'Afstamming' vertelt wie de juridische ouders van een Ünd zijn en verder alles over de re gels op het gebied van de afstam ming zoals die gelden sinds 1 april. De brochure 'Gezag, omgang en in formatie' somt op het gebied van 'gezag' veranderingen op die een gevolg zijn van de andere vormen van gezinsleven naast het huwelijk. Tenslotte geeft de brochure 'Wijzi gingen in het familierecht' informa- over de nieuwe regelgeving op gebied van het familierecht die binnen afzienbare tijd in werking Ireedt. Deze brochure is speciaal bedoeld voor beroepsdoelgroepen veel met deze regelgeving te ■naken krijgen. Sinds 1 april gelden nieuwe wette lijke regels voor de adoptie van kin deren in Nederland. Een belangrij ke verandering is dat kinderen in Nederland nu ook kunnen worden geadopteerd door ongehuwde paren van verschillend geslacht en door één persoon. De publicatie 'Adop tie van een kind in Nederland' geeft informatie over de nieuwe regels, peze publicatie is te vinden in de informatiehoek in de hal van het gemeentehuis. De geschiedenis van zowel de Ne derlandse luchtvaart als de lucht macht is in Soesterberg begonnen. Om Soesterberg als de bakermat van de luchtvaart (sinds 1910) en de luchtmacht (sinds 1913) te symboliseren, heeft beeldend kun stenaar Jan de Baat uit Amster dam in opdracht van de gemeente Soest een beeld ontworpen. Het wordt op woensdag 1 juli 1998, op de 85e verjaardag van de lucht macht, officieel onthuld op de hoek van de Kampweg en de Ban- ningstraat in Soesterberg. Als beeldvorm gebruikte Jan de Baat een 'vleugel' als symbool voor de luchtvaart. Als drager voor het beeld ontwierp hij een sokkel met het silhouet van een Stealth-vlieg- tuig, symbool voor de luchtmacht. Vermeldenswaard is dat de uitvoe ring van het Werkplan Beeldende Kunst 1993-1998 (een kunstop dracht in Soesterberg rond het the ma vrij en vrijheid) samengaat met het initiatief uit de bevolking van Soesterberg om een monument op te richten voor de Nederlandse lucht vaart en luchtmacht. De Koninklij ke Luchtmacht levert enerzijds een financiële bijdrage van 50.000 gul den in de totstandkoming van het kunstwerk, en verleent anderzijds alle medewerking aan het program ma ter gelegenheid van de onthulling op woensdag 1 juli. Het programma, dat de gemeente in samenwerking met het comité uit de bevolking van Soesterberg en de Koninklijke Luchtmacht/Vliegbasis Soesterberg voor die dag hebben opgesteld, ziet er als volgt uit: 11.00 -12.00 uur: Herdenking van de gevallenen van de luchtmacht bij het monument op de vliegbasis Soesterberg. Belang stellenden worden met bussen van de Koninklijke Luchtmacht vanaf het Dorpsplein naar de vliegbasis gebracht, en terug naar het instap- punt. 14.00 -15.00 uur: De drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht start op het Dorpsplein en gaat via een route door het dorp naar het monument op de hoek van de Kampweg en de Banningstraat. Bij het monument aangekomen, speelt de drumfanfare tot 15.00 uur muziek. 15.15-15.20 uur: Toespraak door de burgemeester van Soest, de heer J. de Widt. 15.20 -15.25 uur: Toespraak door de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal B. A. C. Droste. 15.30-15.35 uur: Flight-pass van overvliegende vlieg tuigen. 15.40 -15.45 uur: Officiële onthulling van het monu ment door luitenant-generaal B. A. C. Droste, samen met drie kinderen uit Soesterberg. De onthullingshan- deling bestaat uit het loslaten van vier postduiven. Leden van de post- duivenhoudersvereniging De Zwa luw uit Soest geven direct daarna de overige duiven de vrijheid. In totaal worden 88 duiven losgelaten, sym bool voor 88 jaar luchtvaartgeschie denis, waarvan 85 jaar luchtmacht geschiedenis. Na het loslaten van de duiven zingen kinderen van de drie Soesterbergse basisscholen het 'Soesterberg'-lied. 15.45 -16.15 uur: Concert door de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht. 16.00 -16.05 uur: Oplaten van ballonnen door kinde ren uit Soesterberg. Iedereen die belangstelling heeft voor dit programma ter gelegenheid van de officiële onthulling van. het luchtvaart- en luchtmachtmonument is van harte welkom. De gemeente heeft de service aan het publiek uitgebreid door de afdeling publiekszaken in de maanden juli en augustus op donderdagavond niet te sluiten. Tot nu toe werden deze maan den als vakantieperiode be schouwd en kon men niet 's avonds in het gemeentehuis te recht voor het aanvragen of ver lengen van paspoort en rijbewijs etc. Mede door de vakanties preiding, waardoor lang niet meer 'iedereen' in juli en augus tus met vakantie gaat, heeft de gemeente besloten de afdeling Publiekszaken doorlopend geo pend te houden. Dit betekent dus dat men er ook in de zomer maanden op donderdagavond terecht kan, van 19.00 tot 20.00 1J2 HULP scheepsmotor te gebruiken. De schepen zouden dan binnen de kort ste keren vast komen te zitten. Daar om moesten ze getrokken worden. Meestal gebeurde dit door loonwer kers. Slechts een enkele schipper kon het zich veroorloven een paard te huren. Het jaagpad langs de Eem ligt tus sen de Verlengde Hooiweg bij de Kleine Melm en de grens met Amersfoort. In de recreatienota 'Soest naar buiten' (1990) is het voornemen vastgelegd om het pad voor wandelaars toegankelijk te maken. Het waterschap Eem en Vallei ging hiermee akkoord. Om een complete wandelroute te kun nen uitzetten, was de medewerking noodzakelijk van de beheerder van de rwzi in Amersfoort, omdat de route over dit terrein loopt. De me dewerking kwam er, zodat inmiddels voor de natuurminnende wandelaar een zes kilometer lange route is uit gezet. Overigens bestaat het oorspronkelij ke jaagpad niet meer. Dit lag aan de voet van de dijk. Het 'jagen' van een schip ging immers veel gemakkelij ker wanneer men zoveel mogelijk op gelijke hoogte met het schip liep. Het laagliggende pad is in de loop, van de tijd omgevormd door een natuurlijke (dras)oever. Daardoor is een wandeling over het oorspronke lijke jaagpad niet meer mogelijk. Wandelaars die van de omgeving willen genieten, zullen echter niet geneigd zijn aan de voet van de dijk te gaan lopen. Zij willen juist óp de dijk lopen om zoveel mogelijk van het uitzicht te genieten, dus zij vin den het geen enkel bezwaar dat het echte jaagpad er niet meer is. Verenigingen of instellingen die men in aanmerking te komen voor •een bijdrage uit de zogenaamde ker mispot, moeten vóór 1 september een schriftelijke aanvraag indienen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, p/a gemeentehuis, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. Het is gebruikelijk dat de stichting zo spoedig mogelijk na afloop van de jaarlijkse kermis op de Eng be paalde bedragen uitkeert aan vere nigingen en instellingen die op so ciaal-cultureel of charitatief gebied in Soest of Soesterberg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen van de exploi tanten van kermisattracties. Verenigingen en instellingen die een aanvraag doen, moeten in de brief het doel omschrijven en indien mo gelijk een begroting bijvoegen. Eveneens moeten ze hun bank- of gironummer vermelden. De verde ling van de 'kermispot' vindt in het najaar plaats. De volgende Op 't Hoogt verschijnt op woensdag 16 september In de INFOrmatiehoek, hal ge meentehuis, ligt een brochure met als titel "Vakantieaanbod 1998". Deze brochure is speciaal bestemd voor hen die al lang in een uitkeringssituatie zitten. Vrijetijdsbe steding is voor hen een te kostbare zaak geworden. Een aantal particuliere organisaties - zoals bijvoorbeeld Humanitas, Jantje Beton, Mens en Samenleving en de Vincentiusvereniging - biedt gezinnen en kinderen, die daar van wege sociale of financiële omstan digheden niet zelf aan toekomen, een vakantiegelegenheid. Deze or ganisaties hebben zich gebundeld in het "Platform Sociaal Toerisme". Door middel van deze vakantiegids willen deze instellingen een groot aantal vakantiemogelijkheden onder de aandacht brengen van die men sen die van een uitkering moeten leven.

Soester Courant | 1998 | | pagina 23