TÉHÜUB En dit zijn de knallers van deze week: V V 'Zorg voor Soester erfgoed belandt op onaanvaardbaar niveau' Zonnegloren biedt tijdelijk onderdak voor bewoners Sterrenberg O» Vereniging Vrijwillige Brandweer viert 75-jarig bestaan met boek 189 Soester Courant Op Soest 6027493 HEDEN INBRENG KUNST EN ANTIEK WOENSDAG 8 JULI 1998 76e JAARGANG NO. 46 M Monumentencommissie luidt noodklok Tekst verkoopbord wordt gewijzigd iUnits vamaf ca. «oo M VOOR INLICHTINGEN 1 1)26 -~35 40 611 "020*^66*47 77é[ Gevraagd VASTE-, INVAL- EN VAKANTIE BEZORGERS in Soest voor de (op woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 3 Actueel 5 Actueel Soesterberg Oranje doet bloed vloeien... Dierenvriend of dievenvriend? Bekeuringen op Ossendamweg BESPAAR 36.000,= HET VLEESCENTRUM Kipfilet 10.95 A. van der Lee KLAREN REN «g TR0MP Ook 's avonds en in 't weekend 88 'Van handpomp tot haakarm'gepresenteerd NEFKENS .„.c SOEST wie end OPEL -0: Biefstuk Gemengd gehakt Delle Venezie Merlot 1997 per fles 598 Witte Reus Boerenwit brood VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Verkeerszuil als cadeautje ts'-e Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152" Telefax 035-6024904 Postbank 126156 H n Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In de afgelopen jaren is een aantal belangrijke restauraties voltooid, die het dorpsbeeld van Soest met een aantal schitterend gerenoveerde panden heeft verrijkt. Desondanks maakt de Monumentencommissie zich ernstig ongerust over de toe komst van de monumenten in Soest. Dat blijkt uit het jaarverslag (over de jaren 1996 en 1997) waarin de commis sie met tevredenheid terugkijkt op de (particuliere) restauraties van een aan tal panden, die geheel uit privékapitaal werden gefinancierd. De commissie noemt het daarnaast echter een paradox dat het - door de "desastreuze inkrim ping" van het gemeentelijk budget - voor minder draagkrachtige eigenaren juist veel moeilijker is geworden om soms broodnodige restauraties te ver richten. De commissie luidt in dat verband zelfs min of meer de noodklok en wijst erop dat het budget in de loop der jaren zeer fors is gedaald: van bijna een kwart mil joen per jaar (in 1990/1991 zelfs nage noeg een half miljoen!) naar nog maar net 25.000 gulden in 1998. Daardoor is de maximale bijdrage in de nieuwe sub sidieverordening al noodgedwongen te ruggebracht van 40.000 naar 15.000 gulden per object. Maar bij calamiteiten als dak- of funderingsherstel en boktor- schade is dat bedrag ontoereikend. "De commissie vreest dat er, na de door de raad in 1997 vastgestelde nieuwe ver ordening, een tijdperk aanbreekt waar in de zorg voor het Soester erfgoed op een onaanvaardbaar niveau belandt we gens gebrek aan financiële middelen," aldus het jaarverslag. Torens In kort bestek wordt in het verslag stil gestaan bij de verschillende monumen ten die Soest rijk is. In dat verband krij gen twee rijksmonumenten de aandacht, waarvan de restauratie inmiddels is vol tooid: de torens van de Oude Kerk en de Petrus en Pauluskerk. Het geld daar voor is afkomstig van de rijksoverheid. Als geslaagde restauraties - gefinancierd uit privékapitaal - noemt de commissie; o.a. de panden Jachthuislaan 55 ("het visitekaartje van Soest, komend van de Biltseweg"), de boerderij Kerkpad NZ 37 (waar de vensters met een beschei den gemeentelijke bijdrage weer in ere hersteld werden), het pand Burgemees ter Grothestraat 21, evenals aan het Kerkpad NZ 21/23. Daarnaast is er een gemeentelijke bijdrage toegekend voor de herbouw van een hooiberg aan het Kerkpad ZZ 111. Jongere bouwkunst Op het indicatieve lijstje van objecten van "jongere bouwkunst", die mogelijk in aanmerking komen voor een plekje op de lijst van rijksmonumenten, noemt het verslag een aantal panden, zoals o.m. Burgemeester Grothestraat 51 (het Anna Paulownahuis), Oranjelaan 36 (de voormalige watertoren), de Soester- engweg 8 ("Witte Burchthoeve"), het poortgebouw van de R.K. begraafplaats aan de Dalweg en Steenhoffstraat 46 (Museum Oud Soest/Artishock). In Soesterberg gaat het om Amersfoort- sestraat 117 en Kampweg 1, evenals en kele grafmonumenten op de begraaf plaats Chr. Huygenslaan, en tenslotte de panden Paltz 1 en 2. Of ze inderdaad tot rijksmonument worden uitgeroepen is een zaak van het Rijk. Als aandachtspunten worden in het jaar verslag verder nog twee beschermde De boerderij Kerkpad NZ 37, volgens de monumentencommissie een goed voorbeeld van een geslaagde restauratie. kerkelijke monumenten genoemd: de Emmakerk aan de Regentesselaan en de Oude Kerk aan de Torenstraat. De com missie maakt zich zorgen over het lot en de bestemming van deze twee kerkge bouwen. "Het vermoeden bestaat dat de Emmakerk is verkocht aan een project ontwikkelaar zonder dat er enige duide lijkheid is over de (herbestemming. Het toekomstig functioneren van de Oude Kerk als kerkelijk centrum binnen de Samen op Weg-gemeente in Soest Zuid is aan grote twijfel en discussies onder hevig." Pluim Bij de impliciete kritiek op het gemeen tebestuur, die uit het verslag valt op te maken, doet het merkwaardig aan dat aan het slot van het jaarverslag expliciet melding wordt gemaakt van het "af scheid" van Jan Visser. Hij krijgt nog even een pluim op de hoed gestoken omdat hij "als wethouder monumenten zorg blijk gaf van grote inzet voor en affiniteit tot het beleid op dit terrein". Visser was in 1994 al wethouder-af, dus ruim voor het verslagjaar. Het voormalige ziekenhuis Molen- dael-Soest, beter bekend als Zonne gloren, wordt dit najaar het tijdelijk onderdak van een aantal "oudere zorgvragers" van de Sterrenberg (Huis ter Heide). De stichting Abrona, waaronder Ster renberg ressorteert, heeft een vleugel van het voormalige ziekenhuis aan de Soesterbergsestraat voor een periode van één jaar gehuurd, vanaf medio sep tember a.s. Het gebouw waar de men sen nu op het Sterrenberg-terrein wonen wordt in die periode geheel gereno veerd. Het gebruik is in overeenstem ming met de bepalingen van het gelden de bestemmingsplan "bijzondere doel einden", aldus het College van B. en W., dat dus geen bezwaar heeft. Intussen heeft het gemeentebestuur ook succes gehad met haar actie tegen het omstreden bord bij de ingang van het voormalige ziekenhuis. Daar staat op dat het een "bedrijfsverzamelcomplex voor de zorgsector" zou zijn, en dat heeft hier en daar - ook in politiek Soest - tot misverstanden en ergernis geleid. Het College van B. en W. heeft daarom van eigenaar NBM-Amstelland (die het complex vorig jaar van Sinaï overnam) geëist dat de tekst op het bord gewijzigd zou worden in "verzamelcomplex voor zorginstellingen", welke omschrijving volgens de gemeente Soest dichter bij wat er in het bestemmingsplan als be stemming is aangegeven komt, namelijk dat er instellingen op het gebied van de gezondheidszorg gevestigd mogen wor den. Amstelland heeft projectontwikkelaar MOG Estate b.v. opdracht gegeven de tekst van het bord te veranderen. De tekst op het bord roept volgens de gemeente misverstanden over de bestem ming op. AMSmUND VASTGOED GERARDV? BAKKER. Uitvoering clustering uitgesteld. Zomerdienstregeling bussen gestart. Project 'Nee bedankt' slaat aan bij schooljeugd. Nieuwe computer en 55+ Gids. Eerste openlucht- huwelijk van Soest. Ciubmendagvan WPE weer boeiend. Verkoop terrein met woonbestemming. Monument op ludieke wijze onthuld. VSB: Geen standpunt golfbaan Zoetelief. Vernieling van auto's wekt wrevel. Bewoners van de Di Lassostraat wer den in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 05.00 uur in de och tend opgeschrikt door glasgerinkel. Ze waarschuwden de politie met de mededeling dat er bij een van de bu ren waarschijnlijk was ingebroken. De politie nam een kijkje en trof bij de achterdeur van het aangeduide huis inderdaad glas aan, dat afkom stig was van het gebroken raam. Ver der was er duidelijk een plas bloed te zien. Na enig onderzoek kwam vast te staan dat de bewoner, een dertigjari ge Soester, die ochtend was thuisge komen nadat hij de overwinning van Nederland op Argentinië elders had gevierd. Hij was in de tussentijd zijn sleutelbos kwijtgeraakt en had daar om in arren moede maar een raam ingeslagen. Hij was daarbij zodanig gewond dat hij alsnog naar het zie kenhuis moest om zijn hand te laten verbinden. Bij een inbraak in een kelderbox aan de Smitsweg is vorige week een gro te hoeveelheid honden- en katten voer gestolen. De dief maakte ook een hoeveelheid antivlooienspray buit, die in de box was opgeslagen. De totale waarde van het voer en de spray bedroeg 7000 gulden. Een 27- jarige inwoner van Huizen stelde de politie op de hoogte. Acht automobilisten kregen vorige week woensdag een proces-verbaal omdat ze op de Ossendamweg, komende vanaf de Koningsweg, rechtsaf de Kastanjelaan inreden. Maar liefst dertig andere be stuurders kregen een prent omdat ze, vanuit dezelfde richting, linksaf de Ei kenlaan inreden. Zie adv. op pag. 7 Birkstraat 49 •- Soest - Tel. 6012477 kilo Zie onze adv. op pag. 14 Altijd kwaliteit en betaalbaar Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 16 mak* I ii ii i i MPply Burg. Grothestraat 54 zie pagina 8 Met een feestelijke ontvangst in de nieuwe stallingsruimte achter de kazerne heeft de Vereniging Vrijwil lige Brandweer Soest afgelopen vrij dagavond luister bijgezet aan haar 75-jarig jubileum. Hoogtepunt was de presentatie van het "geschiede nisboek" ("Van handpomp tot haakarm"). Voorzitter Henk Diemers memoreerde in zijn toespraak dat het deze dag pre cies 75 jaar geleden was dat de vereni ging werd opgericht, al werden er ook voor die tijd uiteraard branden geblust. De oorsprong van de vereniging lag vol gens Diemers in de gebrekkige midde len waarvan de brandweer in die tijd gebruik moest maken, met name het soms nijpend gebrek aan bluswater. Hij stond verder o.a. stil bij de belangrijke rol van gemeentesecretaris Batenburg, die het idee opperde om vrijwilligers te werven bij de gymnastiekverenigingen van Soest. In 1927 werd de legendari sche Willem Groart commandant, en onder zijn leiding kreeg het korps aan zien en respect bij de bevolking. Diemers schetste ook de ontwikkeling van het brandweerkorps voor, tijdens en na de oorlogsjaren. In 1964 volgde Joop Groart zijn vader op als comman dant, die op zijn beurt werd opgevolgd door Tom Bakker, de huidige comman dant sinds 1983. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 6012364 [VIN DEN 1 accountancy 1 belaslingadvies Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 500 gram volle, zachte rode wijn doos a 6 flessen 2990 pak 4 kilo 1795 met maanzaad heel Saamhorigheid De vereniging stond aanvankelijk nog onder het voorzitterschap van Groart Senior, maar door de steeds zwaardere eisen die aan de brandweervrijwilligers gesteld werden ligt de verantwoordelijk heid voor uitrusting en materieel tegen woordig bij de gemeente. De vereniging speelt echter voor het welzijn van de brandweerman en -vrouw nog altijd een voorname, samenbindende rol. "Saam horigheid en sociale betrokkenheid zijn een belangrijke pijler," aldus Diemers, naast haar functie in het overleg tussen leiding en vrijwilligers en het beheer van de kantine. Diemers onderstreepte dat de brand weer van Soest "professioneel en met uitstekend materieel" de nieuwe eeuw ingaat, gehuisvest in een prachtig nieu we kazerne. Toch maakte hij zich be zorgd over de toekomst, met name over de druk op de vrijwilligers door het te kort aan beroepspersoneel, waardoor hier en daar signalen van "demotive ring" te beluisteren zijn. Diemers zwaaide met name brandweer man Erik van den Hoek en journalist Jan van Steendelaar lof toe voor de sa menstelling van het jubileumboek, waar van zij de eerste exemplaren samen met burgemeester De Widt kregen aangebo den. Voor het boek is geput uit het rij ke archief van de brandweer zelf en uit oude jaargangen van de Soester Cou rant. In dit jaar laat de Soester brandweer bet jubileum uiteraard niet zomaar voorbij gaan. Er zijn al diverse feestelijkheden "afgewerkt", maar er staan er ook nog heel wat op het programma. Zo komt er in augustus - tijdens de Gildefeesten - een wedstrijd om "de sterkste brand weerman van Nederland", op 21 no vember gevolgd door een "open dag" (in combinatie met de gemeentelijke sei- zoensmarkt), nadat op 7 november de feestelijke opening van de nieuwe kazer ne zal hebben plaatsgevonden. Verder V.l.n.r. burgemeester De Widt, Jan van Steendelaar, Erik v.d. Hoeken voorzitter Henk Diemers. Foto: Goos van der Wilt staan er dan nog een reünie voor oud- vrijwilligers, een speciale dag voor ge handicapten en een feestavond op het jubileumprogramma. Jubileumboek Het boek "Van handpomp tot haakarm" beschrijft de 75-jarige historie van de brandweervereniging op een wijze die grote toewijding en geestdrift voor de brandweer verraadt. In meer dan tach tig vlotgeschreven hoofdstukjes, voor zien van soms uniek en niet eerder ge publiceerd foto- en beeldmateriaal, pas seren tal van hoogte- en dieptepunten de revue, in verslagen, beschouwingen, anekdotes en terugblikken. "Van handpomp tot haakarm" biedt in 168 bladzijden een uniek stukje Soester brandweerhistorie, ook voor "buiten staanders". Het boek is vanaf deze week voor f 29,95 verkrijgbaar bij o.a. boek handel Van de Ven aan de Zuidprome nade. De politie heeft vorige week een 26- jarige Soester aangehouden die om vier uur 's morgens met zijn koffer deksel omhoog over de Plasweg reed. De nieuwsgierige agenten ontdekten dat de bestuurder een complete ver keerszuil achterin zijn auto vervoer de. Hij bekende die even tevoren te hebben ontvreemd op het kruispunt Ossendamweg/Braamweg, omdat hij het wel een geschikt cadeautje vond voor een vriend van hem. Of die mogelijk verkeerszuilenverzamelaar is, is niet bekend. De Soester gaf de zuil maar terug aan de politie, die proces-verbaal opmaakte. Tussen 10.00-12.00/13.00-17.00 uur kunt u uw antiquiteiten inbrengen voor één van onze veilingen. Is het een totale inboedel of zijn de goederen te groot om zelf te brengen, dan komen wij geheel vrijblijvend bij u aan huis voor een taxatie en het transport. eilinggebouw.Van Zadelhof!' Vaanweg 109 1217 SM Hilversum Tel: 035 -6247170

Soester Courant | 1998 | | pagina 1