Nu 2 halen 1 BETALEN Zwartwerk is brcodrcóf "Het k^n dus ook makkelijk.' Hong Kong Garden morgen weer open VASTI ORGERS ►est 50 jaar geleden WÊMMSÈ Gevraagd leest de Soester Courant Gratis advies Historische zaal Universiteit te bezichtigen Uit de Soester Courant van 9 en 16 Juli 1948 601 41 52 Rabobank Soest-Baam (geldt voor de gehele zomercollectie) Soesterbergsestraat 49A Soest - Tel. 035 - 602 35 84 PAGINA 7 Twee weken speciale actie bij Chinees restaurant Soest voor de Rabobank Speciale aanbieding nu f1985 (incl. BTW) Expositie over restauratie gobelins Spelletjesmiddag bij ANBO op donderdag 16 juli OENSDAG 15 JUL11998 SOESTER COURANT haar bankzaken. horen we graag, rensband groeft auton» fief contact, een persooi en continu terugkoopt rerjkooptraject zien om; is wij de zaken oppakte» is dan ook ons handels t appartement met zon- ^•*■1 De moderne keuken, houten sier- mdafwerking geven dit apparte- 2 slaapkamers zijn verbouwd tot 3apkamer met deur naar balkon, j vernieuwde keuken, bijkeuken, 9 m2 doucheruimte, toilet en hal. i Ie beglazing. Puike staat van on- an 98 ling (oorspr. garage) van 1 achter- en zijtuin. Uitstekende male zonligging. Totale grond- ukkelijk huis mede door de uit- de luxe keuken i iet open haard en schuifpui naar nbouwapparatuur, toilet en hal. idkamer en overloop. 2e verd,: amer, dakkapel en bergruimte. 1d it op 1 e verdieping met aats in parkeergarage. Heerlijk e restaurants, winkels, musea, e natuurgebieden die deze ka- 'ovinciestad omgeven. Bijzon- ging, uitzicht op en toegang tot ïrzijde, hoog kwaliteitsniveau, 'servicekosten. Jifpui naar terras, luxe keuken <en, 2 slaapkamers, badkamer, 116 934 met c.v.-gas, ga- op het zuiden. De omgeving villawijk die tegen het uitge- 'echtse Heuvelrug aanligt. Het 3 living van ca. 50 m2 (met oderne keuken met inbouw de en hal. 1 e verdieping: 3 mer, toiletruimte en overloop. lr royale zolder met kamer. BELLO GAAT 25 JULI VERDWIJNEN. Zaterdag 24 juli zal de laatste dag zijn, dat Bello de lijn Utrecht-Baarn zal be rijden. De volgende dag, Zondag 25 Juli, wordt de electrische in dienst gesteld en dit baanvak gereden met het z.g. buffer materiaal. Dit zijn niet de gestroomlijnde wagens, welke op de hoofdlijnen rijden. Zoals wel algemeen bekend, is al het aanwe- ^Braehslectrische materiaal steeds volledig ih,.gëbruik en het is daarom maar te wensen, dat zich op andere lijnen geen ongevallen voordoen, waarbij materieel onbruikbaar wordt, want dan worden qg||$yagens op deze lijnen ingezet en jHHlpjweer van stal gehaald. Bello laat zi&h niet gemakkelijk verdringen. Hoewel Bello Zaterdag 24 Juli nog de gehele dag blijft rijden, zal de electrische op die dag toch reeds zijn werk aanvan gen. Dan zal n.1. een openingsrit worden ge- t jMgu door een electrische trein, welke te 11.46 vanaf Utrecht vertrekt. Deze trein zal te 12.06 uur arriveren te Sóest-Zuid en zal daar worden opge wacht door het gemeentebestuur, het bestuur van "Soest-Vooruit", de bestu ren van die Buurtverenigingen, waarvan de leden als regel van dit station gebruik maken, alsmede van andere verenigin gen, welke in Soest-Zuid zijn gevestigd. Onze burgemeester en vertegenwoordi gers van verschillende verenigingen zul len daar de hoofddirectie der Nederl. Spoorwegen toespreken en bloemen aanbieden. Ook particulieren zullen gelegenheid hebben bloemen enz. aan te bieden. Daar deze trein alleen bestemd is voor psnodigden, is er voor het publiek geen gelegenheid zich met deze trein naar Soest, Soestdijk of Baarn te begeven. Te 12.20 uur zal de trein aan station Soest arriveren, alwaar de aldaar geves tigde Buurt- en andere verenigingen en rticulieren eveneens de directie hun iukwensen en bloemen kunnen aan- len, hetgeen even later ook het ge val zal zijn op het station Soestdijk, waar de trein te 12.30 uur arriveert. Na de ontvangst aan het station Baarn zal de directie der spoorwegen in het naast het station gelegen restaurant te genodigden ontvangen en toespreken. De trein vertrekt te 1.35 uur weer van Baarn om dan te 2.09 in Utrecht te ar riveren. Zoals reeds gemeld, zal de dienst Zaterdag nog door Bello worden gereden, waarna de volgende dag, Zon dag 25 Juli, de electrische definitief zijn intrede doet en de reeds in het spoor boekje opgenomen nieuwe dienstrege ling van kracht wordt. Imftip jaar lang heeft Bello ons zijn goe de diensten bewezen en het zou on dankbaar zijn, wanneer we hem met stille trom zouden laten vertrekken. DeFederatie van Buurtverenigingen heeft daarom besloten de laatste reis van Bello tot een bijzondere reis te maken. De laatste trein, welke te 12.15 uur in de nacht te Baarn vertrekt, zal aan de sta tions Soestdijk, Soest en bij de halte Soest-Zuid worden opgewacht. Er zal dan weer worden gesproken en er zul len weer bloemen worden aangeboden, maar ditmaal zullen de bloemen tot een soort grafkrans zijn geschikt, die Bello zal worden omgehangen. Ook ligt het in de bedoeling, dat onze Harmonie "Bel lo" dan de laatste eer zal bewijzen, maar of het wel allemaal treurmuziek zal zijn, dat "P.V.O." Bello zal toeblazen, menen wij te moeten betwijfelen. Lang heeft Bello zich voor ons gegeven en hij is 'n belangrijk deel van onze Soester samen leving geworden. We zullen hem niet vergeten, maar hopen hem toch niet meer in Soest te zien. OPENLUCHTTHEATER. A.s. Maandagavond zal de opening plaats vinden van het geheel gerestau- teerde openluchttheater. Het bestuur heeft voor de openingsvoorstelling ge kozen "De Barbier van Sevilla", blijspel in 4 bedrijven van Beaucmarchais. Het is één van die meesterwerken van het Franse theater, welke nog steeds tot ons ipreken, omdat zij 'n algemeen mense lijke gedachte, - verzet van de mens te gen het inperken van zijn vrijheid, ver zet van de jeugd tegen de inhalige ouderdom - in een vorm vol spranke lende geest en rijpe kennis van het to neeleffect over het voetlicht brengen. Alles is hier licht, puntig en goed gehu meurd, de handeling is direct "op gang". In een duistere tijd, vol pessimisme en angstcomplexen, kan een dergelijk toneelwerk, luchtig en snaaks, helder en geestig wellicht een welkome verstrooi ing bieden. Het bezig een niet te doden vitaliteit en bovendien vervult het een vaak in de maatschappelijke moraal, zolang de gehele eenheid der mensen geen voldongen feit is. Het stuk wordt gebracht door het Zuid-Nederlandse Toneel, met Pierre Balledux, Herman Sternheim, Doreen van Oven, Pierre Myin, Bernard Droog e.a., u allen nog wel bekend uit "Oranje Hotel". U mag dit stuk zeker niet missen, temeer daar de toegangsprijs, vergeleken met de prij zen in andere openluchttheaters zeer laag is gehouden en niet in verhouding is tot het bedrag, hetwelk men gewoon lijk voor de bijwoning van een dergelijk goed stuk moet betalen. Naast de voorverkoop-adressen Ver- keershuis, Van Weedestraat 4 en C.J. Schaddelee, Torenstraat 6, kan men thans ook kaarten verkrijgen bij het sta tionskoffiehuis te Soestduinen. Men zie verder de advertentie in dit nummer en de aanplakbiljetten. Er rijden autobus sen te 8 uur vanaf Nieuwerhoek. Na af loop zijn er eveneens autobussen. ONZE JONGENS WEERTHUIS. Niet minder dan 30 oorlogsvrijwilligers zijn Zaterdag uit de tropen in onze ge meente teruggekeerd. Van vele huizen wapperde de driekleur en men behoef te maar even de gemeente door te fiet sen, om te weten waar een zoon of va der werd verwacht. Versieringen en ere poorten waren voor de woningen aan gebracht, waarvoor ook buren en buurt verenigingen zich hadden ingezet. Gisterenavond reeds werden zij en nog 'n 7-tal reeds eerder teruggekeerde mi litairen door "Nikaproba" gehuldigd en hoewel slechts de ouders en echtgeno ten uitgenodigd waren om deze huldi ging mee te vieren, was de zaal van Sint Ludgardis eivol. Na een kort openingswoord door de voorzitter van "Nikaproba" werden de mannen hartelijk toegesproken en ver welkomd door de Burgemeester, die hen wees op het vele goede, dat zij voor het vaderland hadden verricht. Spr. hoopte dat zij zich weer spoedig zouden thuis gevoelen en zouden slagen met een werkkring. Mochten zich moeilijk heden voordoen, dan zijn het gemeen tebestuur en "Nikaproba", als plaatselijk demobilisatie-comité, bereid de helpen de hand te bieden. Hierna liet de Mannenzang-Ver. "Apol- lo" zich horen in een 7-tal liederen, die op uitnemende wijze werden ten geho re gebracht. Een grote verrassing was het voor alle aanwezigen, toen in aan sluiting daaraan de Soester Harmonie arriveerde, die de mannen en hun fami lieleden een serenade kwam brengen. In 'n oogwenk stonden de mannen aan getreden en hadden de familieleden achter hen een plaats gezocht, terwijl de honderden, die de muziek naar het Lud- gardisgebouw hadden gevolgd, met gro te belangstelling het gebeuren meeleef den. De muziek liet zich meerdere ma len horen, de voorzitter van P.V.O. sprak de mannen op hartelijke wijze toe en vele malen flitste het blitzlicht voor het maken van foto's. Ook in de zaal werden daarna nog verschillende opna men gemaakt. Nadat door Nikaproba het een en ander was geserveerd, werden door de Burge meester de door het gemeentebestuur en "Nikaproba" getekende certificaten uitgereikt, waarmede de mannen zeer vereerd bleken. Tot slot bracht de Toneelvereniging "Soestdijk" op uitnemende wijze de twee-acter "Het rare kosthuis" voor het voetlicht, waarbij de lach niet van de lucht was. Het was ongeveer 12 uur voor het ein de kwam aan deze echte soldatenavond. Els van Laar (35) Ze heeft het graag druk, maar niet met MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Het inkomen van mevrouw Post, een weduwe van 58 jaar, is niet zo hoog. En nu begeeft ook haar kook plaat het nog. Wat nu? De plaat is nog niet zo oud. Nieuw kopen komt haar absoluut niet uit. Dat wordt dus repareren. Ze gaat informeren bij de elektriciteitszaak Witgoed om de hoek en schrikt van wat dat minimaal gaat kosten. Maar ja, ze moet toch koken. Haar nieuwe buurman, toevallig reparateur bij Witgoed, repareert uiteindelijk de kookplaat voor haar. Hij rekent zes tig procent van wat Witgoed per uur zou rekenen. Goed werk voor wei nig geld. Waar zijn al die hoge uur tarieven goed voor? Reuze opge lucht dat ze voor zo weinig geld klaar is, gaat mevrouw Post meteen theewater opzetten. Want haar lie velingsneef Frits, 29 jaar, heeft net een belletje gegeven dat hij even langs komt. Gek trouwens, zo mid den in de week. Inderdaad niet normaal, dat had ze goed aangevoeld. Frits komt redelijk aangeslagen binnen. Zijn werkgever Zwarts, een kleine garagehouder, waar hij al een jaar of vijf met plezier werkt, heeft hem ontslag aangezegd. Te weinig werk. Om dit nieuws te verwerken heeft hij maar een paar vrije dagen genomen en is hier en daar wat van zich af aan het praten. Zin in werken heeft hij even niet. Twee kleine gebeurtenissen uit het alle daagse leven van mevrouw Post. Zou mevrouw Post er een idee van heb ben dat deze twee gebeurtenissen iets met elkaar te maken hebben? Reken maar van niet. En toch is het zo. Hoe zit dat dan? Het verschil in uurtarief tussen Witgoed en de buurman, hoe is dat te verklaren? Witgoed, een vrij grote zaak, heeft zes vaste werknemers. Deze mensen krijgen het CAO-loon en vakantietoeslag én zijn sociaal verzekerd. Ze zitten dus in het ziekenfonds en kunnen een uitke ring krijgen als ze langdurig ziek worden of werkloos. Ze bouwen ook extra pen sioen op naast hun AOW Zo'n stuk ze kerheid is prachtig, daar is iedereen het over eens, maar het moet wel betaald worden. Witgoed draagt dan ook aller lei premies af die voor een groot deel voor zijn rekening komen. En dat vind je terug in zijn hogere uurtarief. De buurman daarentegen heeft de kans ge kregen - van mevrouw Post zelf - om het hele bedrag dat hij ontvangt in een keer in zijn zak te laten glijden. Hij draagt daarover geen premie of belasting af. Geen wonder dat hij goedkoop is. Fijn voor mevrouw Post. Maar wie is nu uiteindelijk de dupe van deze vorm van zwart werken, want dat is hier aan de hand! Om te beginnen Witgoed en alle andere bedrijven in de branche. Als werknemers in hun vrije tijd bijklussen, gaat dat ten koste van de opdrachten van hun baas. Het bedrijf loopt daar door minder. Precies zoals dat gebeur de in het bedrijf waar Frits werkt, want in de autobranche gaat het natuurlijk niet anders... Zwartwerk kost banen, dus ook de werknemers zijn de dupe. Mevrouw Post zal wel verbaasd zijn door onze conclusie dat zij, door zwart werk een kans te geven, soortgelijke ontslagen als dat van haar neef Frits ver oorzaakt. En zou ze zich wel realiseren dat de 'sneeuwbal van het zwartwerken' na zo'n klein begin veel verder kan doorrollen? Wat kan er namelijk gebeu ren? Als garagehouder Zwarts de concurren tie nauwelijks nog aan kan, is het maar een kleine stap voor hem om in zijn be drijf bepaalde mensen zwart te laten werken. Dat houdt in dat hij voor deze werknemers geen premies en belasting afdraagt, wat hem tientallen procenten in de loonkosten scheelt. Hij kan nu goedkoper werken. De werknemers zien er ook wel voordeel in: bruto is voor hen netto. Ze weten natuurlijk wel dat ze een zeker risico lopen als ze ziek of werkloos worden, want uitkering krijgen ze dan alleen als ze kunnen aantonen daadwerkelijk gewerkt te hebben. En de werkgever zal daar niet altijd spontaan aan meewerken. Maar goed, zo lang er werk is en je gezond blijft is iedereen te vreden. Of niet soms? Was het maar waar. Want de rij van ge dupeerden wordt nu pas echt lang! Alle 'witte' werkgevers worden de dupe. Zij moeten de uitkeringen voor de 'zwarte' werknemers van Zwarts en zijn trawanten opbrengen. De premies gaan daardoor omhoog. Daardoor worden de 'witte' werkgevers weer duurder ten op zichte van het 'zwarte circuit'. Er zal dus nog meer werk in het zwarte circuit ver dwijnen, wat dan weer 'witte banen kost. Dat betekent: meer uitkeringen, terwijl de uitkeringsinstanties door al dat zwartwerk steeds meer geld te kort komen. En waar moet dat geld vandaan komen? Juist, uit ieders zak! Het is volkomen duidelijk: zwartwerk broodroof! Van ondernemers, van wit te werknemers, maar uiteindelijk van ie dereen. Wie gelegenheid geeft tot zwart werken, of zelf zwart werkt, ondergraaft uiteindelijk het hele systeem van socia le zekerheid. Dat willen we niet! Een goede sociale zekerheid is in ieders be lang. Bovenstaande publicatie is afkomstig van het Landelijk instituut sociale ver zekeringen (Lisv) dat er alles aan gele gen is sociale fraude terug te dringen. Controle- en opsporingsactiviteiten wor den dan ook geïntensiveerd. Anders ge zegd: de pakkans wordt groter. Wie meer wil weten, belt de Lisv-Info- lijn: 0900-202 52 94. Electrotechnisch installatieburo Lichtstudio Gas, water en c. v. installaties Gesloten gaswandketel met warmwatervoorziening Vaillant Type CWK 24-12 Apollo 92 Soesterberg Tel: 0346-351502 Zeven oude wandtapijten uit de aula van het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht zijn het afge lopen jaar gewassen en gerestau reerd. Hoe de restauratie van deze metershoge tapijten in zijn werk ging, is tot en met 21 augustus 1998 te zien tijdens de zomeropenstelling van de Aula. Iedereen kan gratis binnenlopen om de foto's van het restauratieproces en het gebruikte gereedschap te bekijken en het resultaat van de restauratie te be wonderen. In het Belgische Mechelen zijn de kle den gewassen. De tapijten werden op een tafel met gaatjes gelegd, waarna er een mist van water en zeep doorheen gezogen kon worden. Deze methode voorkomt krimpen en uitlopen van de kleuren. Vervolgens werden de enorme tapijten gedroogd met behulp van absor berend papier en afzuigers. Het hele proces verliep computergestuurd. In Haarlem zijn de tapijten gerestau reerd en van een voering voorzien. De achterkant van de tapijten wordt name lijk het smerigst doordat lucht van de achter- naar de voorkant trekt. Bij een volgende wasbeurt hoeft alleen de voe ring losgehaald en gewassen te worden. Het Academiegebouw bevindt zich in de hoek van het Domplein, naast de Domkerk. Dit gebouw is gebouwd rondom de Aula, een zaal uit 1460. De Aula diende toen als vergaderzaal van de vijf kerkbesturen in Utrecht. In 1579 werd er de Unie van Utrecht on dertekend, een bundeling van krachten van de noordelijke Nederlanden tegen de Spaanse overheersing. In 1636 kwam de academische rol naar voren. In dat jaar werd de Academie op gericht, de voorloper van de huidige Universiteit Utrecht. Vroeger werd de Aula gebruikt voor colleges: tegenwoor dig gebruikt de universiteit deze zaal bij plechtige gelegenheden zoals oraties en buluitreikingen. Tijdens de zomermaanden kan iedereen de historische Aula komen bekijken. Er zijn rondleidingen en prestaties waarbij de geschiedenis van de Aula en de uni versiteit aan bod komen De aula is bereikbaar via de kloostertuin aan het Domplein. De toegang is gratis. In dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat wordt morgen een spelletjesmiddag gehouden voor 55- plussers. Om 13.30 uur gaat de zaal open. De ANBO brengt slechts één gul den in rekening, maar daarvoor krijgen de bezoekers tevens een consumptie. Ook bestaat de mogelijkheid om kaar ten te kopen voor de Kunstbus die be langstellenden op initiatief van de ANBO en de PCOB naar theatervoor stellingen brengt. Op donderdag 6 augustus is de volgen de spelletjesmiddag, eveneens vanaf half twee in Honsbergen. Op woensdag 19 augustus staat een reis naar Friesland op het programma. Inschrijven hiervoor kan bij de heer Diteweg aan de Kamper foeliestraat 141, tel. 6016953. Een dag later, op 20 augustus is er weer een spelletjesmiddag en op maandag 31 augustus kunnen ouderen naar de con tactmiddag van het Groot Gaesbeeker Gilde. Over dit laatste volgen nog be richten in deze krant. A ■ft recht op onderwijs...-. Arak-~S rklaring van de Rechten van de M Daarom vraagt het UNEs™ Centrum Nederland S Si financiële steun. In jgCj worden gegeven aan 3Q inAi!^.A.T Amerika "elPn>«C "nanciële Morgen, donderdag 16 juli, hero pent het bekende Chinese restau rant Hong Kong Garden de nieuwe zaak aan de Wiardi Beckmanstraat, vrijwel op dezelfde plek als voor heen: onder Honsbergen. De hero pening wordt gevierd met een spe ciale actie, die twee weken duurt. In de afgelopen anderhalve week, van af 6 juli, is het restaurant gesloten ge weest. De zaak moest immers worden opgeschoven in verband met de uitbrei ding van de supermarkt van "buurman" Hoogvliet. Dat leidde tot een complete nieuwbouw, waarbij het restaurant moest uitwijken naar de voormalige pas- L)e heer en mevrouw Lee van 'Hong Kong Gardenbij de bar van het restau rant. zeer gewaardeerde menukaart met zijn talrijke Chinese gerechten - ook vee} Kantonese specialiteiten - blijft zoals hij was, ook voor "de afhaal". De klanten moeten voor Hong Kong Garden voortaan één deurtje verder zijn dan vroeger, maar in de nieuwe zaak zullen ze dezelfde gezichten zien als voorheen. Alleen het grote aquarium, dat altijd veel aandacht trok, is niet meeverhuisd. De klanten die voor de afhaal komen maken gebruik van dezelfde ingang als de gasten die komen eten. Het restau rant telt nauwelijks minder zitplaatsen dan voorheen: 45. De centrale toon bank - waar de afhaalbestellingen wor den opgenomen - bevindt zich ongeveer halverwege de zaak. Daarachter is de keuken gevestigd, op de begane grond, dus op hetzelfde niveau als het restau rant. Het voortdurend omhooggaan van de bestelbonnen en het omlaagkomen van de bestelde gerechten via de lift be hoort dus tot het verleden. De commu nicatie tussen meneer Lee (in de keu ken) en mevrouw Lee (in het restau rant) is daardoor ook een stuk eenvou diger geworden. UNESCO Centrum Ncdcj Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Atn^ sage en de vroegere vestiging van de ABN-bank onder het flatgebouw Hons bergen. Op de nieuwe plek is de afgelopen we ken met man en macht gewerkt aan de inrichting van het nieuwe restaurant. Hong Kong Garden heeft op de nieuwe plek een totaal andere inrichting dan het oude restaurant, want de heer en me vrouw Lee - het jonge Chinese onder- nemerspaar dat al vijf jaar de scepter zwaait in Hong Kong Garden - achtten de tijd rijp voor een compleet nieuw in terieur en een nieuwe inventaris. Eén deurtje verder Dat is dan feitelijk ook het enige wat er veranderd is, want de door alle klanten Speciale actie Ter gelegenheid van de feestelijke her opening begroet Hong Kong Garden de klanten met een speciale actie, die twee weken duurt. De "afhalers" krijgen bij een bestelling van tenminste twintig gul den twee stokjes overheerlijke saté gra tis. De gasten die in het restaurant blij ven eten krijgen bij de bestelling van het hoofdgerecht het voorgerecht gratis aan geboden. Hong Kong Garden heeft ook een spe ciale stempelkaart voor vaste klanten, zowel in het restaurant als bij de afhaal. Op vertoon van een volle kaart (12 stempels) krijgt men zes gulden korting op de bestelde maaltijd. Het restaurant is als vanouds op maan dag gesloten (met uitzondering van de "tweede feestdagen"), maar verder de gehele week geopend van 's middags 12.00 tot 's avonds 22.00 uur.

Soester Courant | 1998 | | pagina 8